NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30© Jaargang No. 9192 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 10 JUNI 19JS A RIEM ABONNEMENTEN AD VERTENT IËN: PER drie maanden:. 'Mkw Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 T Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 JAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 IlS IS50 Cts. voor 3 plaatsingen A'contant. üeiiillstS Zondagsblad, 'voor Haarlem l 1 0.37X Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n v v de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. -tS^J Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA -V/armocsstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAI UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE Bl.AD. AGENDA WOENSDAG 11 JUNI. Gemeen teraadsvergadering. Muziek in den Hout. Sue. Vereeniging: Anti-Tariefwei- Coiuité. Lezing Mr. Bekker. Brongebouw Openbare vergade ring. spreker Prof. Mr. P. A. Diepen horst. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Apolio Theater: Bioscoopvoorstel ling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Stadsnieuws Om Ons II e e n. In het Tweede Blad van dit nier vinden crze lezers een artikel Vrede door Recht", in de rubriek Gm Ons Ileen. Ingezonden Stukken. Herhaaldelijk zendt men ons weer mgc-zonden stukken over de verkiezin gen, waaronder een letter of een pseu doniem geplaatst moet worden. Dit alles gaat. terug naar de afzenders, omdat wij over de verkiezingen alleen ingezonden stukken plaatsen, die, be halve aan de gewone voorwaarden, ook voldoen aan deze, dat zij met den vollen naam des inzenders ondertee kend zijn. IN DE VERKIEZINGSDAGEN. Er wordt van alle kanten hard ge werkt l De ijveraars voor de verschil lende candidal,en, voor Kamer- en Provinciale Staten-verkiozingen, ont zien zich geen moeite. Zelfs heeft men er de nachtrust voor over I Er wordt waarde toegekend aan de reclame door straatbiljetten. Op hoeken der straten, ja waar al niet, wil men 't den kiezers voor oogen stel len dat ze „die" of „die" moeten stem men. Maar onze polïtie-verordening heeft een bepaling, waarin 't strafbaar ge steld wordt, om op stadsmuren eigendommen reclame-biljetten plakken. En voor verkiezingen wordt daarop geen uilzondering toegestaan. Toch willen de verkiezingsmannen de biljetten aangeplakt hebben l De polite moet dus verschalkt den. Hedennacht omstreeks half een zag een politieman in 't_ water van den Gasthuissingcl een bootje met verkie zingsmannen, die met biljetten en een grootcn slijfselpot gewapend wa ren, met 't plan om de bruggen te be plakken met hun raadgevingen aan de kiezers. De man der wet heeft aldus de plan nen van de verkiezingsmannen ver ijdeld en hun een bekeuring wegens overtreding der politie-verordening bezorgd. REDE-MR. P. J. TROELSTRA. Het bestuur van de afdeeling der S. D. A. P. deelt ons mede, dat de be richten in de pers verschenen omtrent de nog voortdurende ongesteldheid van Air. P. J. Troelstra, niet juist zijn. Mr. Troelstra is Maandagavond in Leeuwarden als spreker opgetreden en zal hedenavond ook te Haarlem ko men spreken. ORGELBESPELING In de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 12 Juni, des namiddags van 2—li uur, door den heer Louis Robert. Programma: 1. Praeludium et I'uga C gr. t., J. S. Bach. 2. Fantasie, Cés. Franek. 3. Toccata, Ch. Tour- neimre. 4. Bridal Song, James II. Rogers. 5. Postlude, E. Beck-Slinn. MUZIEKPROGRAMMA. Programma van de muziekuitvoe ring, te geven door Haarlem's Mu ziekkorps, dir. C. P. VV. Kriens, op Woensdagavond in den Hout. 1. Jacques Tibet Marche, Avry; 2. Ouverture Oberen, Weber; 3. Twee Moorscho Rapsodlen, La'lo; 4. Grande Fantaisla de l'Opera La Juive, Ha- Ie vy; 5. Ouverture ITtaliam in Alge ria, Rossini; 6. Eeinleit/ung und Braut Chor a Lohengrin, Wagner; 7. Früh- lingsikinder Walzer, Waldteufel; 8. Grande Fantaisle de l'Opera Faust, Gounod. Pensioen. Aan den heer IL S. Loran, te Haar lem, oud-hoofd der bijzondere Chris tel, jke school aan de Bakenesser- gr cht, is een pensioen toegekend van J1350, en aan mej. J. H. van der Most van Spijk, onderwijzeres aan die •school, 62G, H o o ge Raad. De Hooge Raad heeft uitspraak ge daan iu de zaken van J. U. M., kas telein te Pu. merend, door de Haar- lemsche rechtbank wegens drankwet overtreding veroordeeld tol f25 boete of 5 dagen hechtenis. Het cassatieberoep werd verwor pen. Ook werd door den Raad verwor pen het cassatieberoep van U. F., koopman in zangvogels te Haarlem, door het gerechtshof tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld we gens verduistering van zijn koffie- huis-inventaris, ten nadeele van de Zuid-IIollaiidsche Bierbrouwerij te 's-Gravenhaga Ontrouwe werk man. Door de politie is de dader opge spoord van den diefstal van 5 stukken koper, ten nadeele van de Haarlcm- sche Machinefabriek v/h. Figee. 't Is de werkman H. II. J., die het koper aan een opkooper hier ter stede voor ƒ3 verkocht had. Vóór 6 weken had hij reeds 4 stuk ken koper weggenomen, en nu weer 1 stuk. Bij dezen laatsten diefstal is hij tegen de lamp geloopen. T' r a n s p o r t-a r b eiders. Maandagavond vergaderde de ver ceniging van transportarbeiders „Nieuw Leven" in 't lokaal Voor waarts, onder voorzitterschap van den heer H. C. Hartman. Gesproken werd over de klachten van 't personeel bij brandstoffenhan- delaars in dienst. Aan 't bestuur werd opgedragen om met eenïge patroons een bespreking aan te vragen, om dc grieven zoo mogelijk te ondervangen. Zwemschool. De temperatuur van het water was hedenmorgen te 6 uur 57 graden en hedenmiddag te 12 uur 5S graden. Aanbesteding. Gisteravond is door het bestuur der Coöperatieve Bouwvereeniging „Nut door Spaarzaamheid"' in het openbaar aanbesteed het buitenschilderwerk van 45 perceelen. Ingekomen waren 13 biljetten, waar van 2 te laat, die daardoor niet in aanmerking zijn gekomen. Ingeschreven is door W. S. Snoek, Haarlem, in massa voor 972. J. Otten, idem, in massa voor f 947. C. van Herwerden, idem, in massa voor f 8SS. H. J. Bakker, idem, perceel 1 759, perceel 2 74, in massa 853. A, Kuipers, idem, perceel 1 805. perceel 2 ƒ110, in massa ƒ915. De Ruiter en Kupers, Amsterdam, perceel 1 f 751, perceel 2 ƒ75, in mas sa ƒ826. W. Kuhlman, Haarlem, massa ƒ015. P. Meijer, idem, perceel 1 ƒ540.25. G. J. van Herwerden, idem, perceel 3 637.35. M. H. de Wolf, Beverwijk, perceel 1 1696. L. Wesselius, Haarlem, perceel 1 ƒ758.10. POLITIEKE VERGADERINGEN. Het comité van actie der rechtsche partijen houdt hier deze week op twee avonden verkiezingsvergaderingen. In de eerste dier bijeenkomsten spreekt prof. mr. P. A. Diepenhorst uit Amsterdam, en in de tweede tre den p Z.Exc. jhr. mr. A. F. de Savor- nln Lobman en de heer A. C. A. van Vuuren, leden der 2e Kamer. NIEUW LEVEN. Door de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Geheel-Onthoudersbond, „Nieuw Leven", zal ter gelegenheid van de kermis alhier, een anti-ker-, misblad worden uitgegeven, in een oplaag van 5000 exemplaren, welk blad gratis zal worden verspreid. Tot redactie werden benoemd de heeren M. Groeneveldt, H. F. van Bodegraven en A. Hensen Jr. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Om half 12 opent Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, de buitengewone vergadering van de Provinciale Sta ten met gebed. De Voorzitter doet mededeeling van het bericht van overlijden van het Eerste-Kamerlid voor Noord Holland J. Breebaart Kzn., en houdt daarop een redevoering, die door de leden staande wordt aangehoord. De Voorzitter zegt als volgt Mijne Heeren. Tot de werkzaamhe den, waartoe de wet u roept en het voorgelezen Kon. besluit de gelegen heid opent, zal door u niet zonder ge mengde gevoelens worden overge gaan. Ik ben er dan ook van over tuigd, dat ik ook uiting, geef aan uwe gevoelens, wanneer ik deze gelegen heid aangrijp om hulde te brengen aan de nagedachtenis van een man, die door herhaald vertrouwen uwer vergadering geroepen tot het lidmaat schap van hel hoogste Staatscollege, ruim twintig jaar daarin zitting heeft gehad en op lofwaardige wijze de hem opgedragen taak heeft vervuld. Maar niet alleen als lid der Eerste Katoor, ook in menig ander opzicht heeft de heer Breebaart de belangen van dit gewest, dat hem dierbaar was. gediend. Toegerust met een groote mate van gezond verstand, werk kracht en doortastendheid, behoorde J. Breebaart Kzn. tot dien kring van stoere werkers, die den grondslag hebben gelegd, waarop de tegenwoor dige bloei en voorspoed van den Noord-Hollandschen landbouw zich nog verder ontwikkelen. Met den heer Breebaart is een man heengegaan, wiens beeld onuitwisch- baui gegrift is in hei geheugen van ieder, uio item hoeft gekend, en wiens nagedachtenis in w ijuen kring in hoo- go e.ie zal worden gehouden. Hierop wordt overgegaan iot ver kiezing van een lid uei Eerste Kamer in de acature-Breebaurt. Uitgebracht worden op Prof. Mr. H. L. Drucker 37 stemmen, op Prof. Mr. D. P. D. Fabius 21 stemmen en oi den heer H. H. van Kol 9 stemmen. Eén stem was in blanco. De Voorzitter verklaart den heer Drucker voor gekozen. De heer D u y s Leve het Staats pensioen Nu Treub nog in de Eerste lvamer. (Gelach). De Voorzitter sluit hierop de verga dering. VEREENIGING VOOR KINDERBE- VV AARPLAATSEN EN VOOR ONDERWIJS IN KINDER VERZORGING. De Staatscourant van heden bevat de statuten van bovengenoemde, hier ter stede opgerichte vereeniging. De sinds 10 jaren bestaande kindei bewaarplaats, die verbonden is aan de Huishoud- en Industrieschool, bleef in dien tijd de eenïge in Haarlem. Zij geeft, behalve de verzorging van kin d-eren van 6 weken tot 6 jaar, ook toe vlucht aan schoolgaande kinderen (pl.m. 7200 kinderen per jaar) en ge legenheid aan jonge meisjes, die tot huishoudster of tot kinderjuffrouw worden opgeleid, om eenige practl- Bche ervaring op te doen bij, en han- digiueid te verkrijgen in de verzorging van en den omgung met kinderen, m bovengenoemde opzichten doen zich nu leemten gevoelen. Daarom nam het Bestuur van de Huishoud- en Indu strieschool het besluit, om te trachten tot liet vormen van de nieuwe Ver eeniging te komen, die bovensta in den li lel voert De vereeniging is reeds in het bezit •au geschikt bouwterrein. Het bestuur wil trachten het plan aldus te verwezenlijken: t Bestuur wil trachten '1 plan op de volgende wijze te verwezenlijken: A. de kinderbewaarplaats die tot nu toe verbonden is aan de Huishoud- en Industrieschool te verplaatsen naar een ander in de naaste omgeving der Huishoudschool gelegen gebouw en wel omdat: le Wanneer deee kinderbewaar plaats dienstbaar gemaakt wordt aan de volksojnoeaUig en dus tol pracu- sene opleiding zal dienen voor meer dere c.itegoriéu leerlingen der H. en I. schooi dun tot nu toe, de tegenwoor dige ruimte onvoldoende is. 2e de nieuwe inrichting moet Ier wille dezer leerlingen ip de nabijheid der school zijn. 3e. dc kinderbewaarpiaats dient ter wille van de moeders in .dezelfde buurt te blijven. 4e. de tegenwoordige localiteit kan niet vergroot worden en is bovendien gewenscïit om in gebruik genomen te w orden als schoollokalen. 5e. moet in het nieuwe gebouw de zuigelingen-aldeeling veel uitgebrsi- der en verbeterd worden. Een nieuw gebouw zal hiervoor ge sticht moeten worden, aangezien in de omgeving geen geschikt perceel daarvoor te krijgen is. B. zoo mogelijk, gelijktijdig oprich ten van een kinderbewaarpiaats in eau geheel ander gedeelte der stad. Uf dit verwezenlijkt kan worden zal afhangen van de medewerking die het plan ondervindt; voor dit laatste deel zijn nog geen kosten geraamd. De globale raming is alsvolgt opge vat: Bouwterreinen f 8060, hoofdgebouw f 26000, mcubileering f 10UÜ, verwar ming en verlichting f 5000, terrein- afscheidingen en bergplaatsen f 1000, honorarium architect, toezicht bouw en algemeene onkosten f 2800. Totaal f 43800, of wat ruimer geschat f 45000, omdat de juiste kosten voor even- tueele installaties niet te overzien zijn. Mochten geen bijzondere instal laties worden toegepast en alles een voudig worden opgevat, zoodat toch een goed geheel verkregen wordt zou een som van f 40000 allicht voldoen de zijn. Het bestuur der vereeniging bestaat uit de dames: Mej. L. de Clercq van Weel, voorzitster, Mevr. M. Bruyel de Favauge, onder-voorzitster, Mej. C. H. Schieter secretaresse, Mej. 8. H. Hoevenaar, penningmecsteresse, Mej. N. Bienfait, Mevr. A. Cnoop KoopmausWollerbeek, Mevr. C. van OyenZeeman en gravin Van Randwijck—Taets van Amerongen en de heeren I. Graaf van Randwijck en Jhr. Mr. E. Tedmg van Berkhout, 2e pen nin gmeester. Het plan wordt met warmte aanbe volen door de heeren W .M. Brusse, D. Loosjos Vincent Loosjes, Baron A. van Lynden (voorzitter van Welda digheid naar vermogen), J. Sclireu- ders, F. Teding van Berkhout, Mr. J. N. J. E. Heerkeus Thijssen en Th. Joekes (Aerdenhout) en de dames: Teding van Berkhout— Duym&er v Twist, A. A. Bierens de HaanTem- rainck, C. v. Lennep—Perin, J. M. van Rossurn—Coster van Voorhout, en G. Haitsma Muiier—Teding van Berk hout. Door de geneesheeren de heeren L. C. Kersbergen en E. S Frank is een rapport uitgebracht, waarin ze advies geven over de pionnen. Eerst wijzen ze er op, dat klem-kinderbe- vvaarplaatsen in Haarlem reden van bestaan hebben. Zelfs ir een stad als Haarlem, met weinig fabrieksarbei ders, is hei aantal vrouwen, welke voor haa"r kinderen gedurende de ar beidsuren buitensbuis een goed on derdak wenschen, tocii groot genoeg om te toonen, dut de bestaande in richting werkelijk in een behoefte voorziet. Veel meer nut kan gesticht worden, indien van ecu dergelijke inrichting datgene gemaakt wordt, wat u wenscht, dat is een centrum van volks opvoeding, waar meisjes theoretisch en prnctisch kunnen leeren, hoe zui gelingen en ardere kinderen verzorgd moeten worden en zoodoende kennis vergarer, die later in eigen kring zoo wel als elders, in toepassing gebracht kan worden. Ieder die veel met jonge moeders in aanraking komt, weet dat in den regel de meest elementaire begrippen trenl kindervoeding en verzorging ontbreken en doet de treurige erva ring op dat dit zich wreekt. Na dit nog nader omschreven te hebben besluiten de 1 eeren: „Wanneer u dit gesticht zult hebben, zult u, daarvan zijn wij overtuigd, reeds bin nen korten lijd goede vruchten van uw arbeid zien. Wij wenschen u veel succes toe met uw pogingen en blij ven gaarne bereid u, voorzoover ons dat mogeljjk is, met raad en daad ter zijde te staan". IN HOOG ER BEROEP. J. van de G., te Schoten is in hooj, beroep gekomen van het vonnis der Arr. Rechtbamt alhier, waar-bij hij is veroordeeld tot 5 maanden gevange nisstraf ter zake van diefstal. FAILLISSEMENTEN. Bij vonnissen der arr. rechtbank al hier d.d. 10 Juni 1913 zijn in staat van faillissement verklaard: J. Slenters, timmerman en metse laar te Vclsen. Boogaard, koopman te Vel sen. E. Meijer, koopman in en ver huurder van automobielen te Haar lem, P.aamvesi E. de Vries, winkelier en koopman in fruit te Haarlem, Gr. Houtstraat. Rechter-commissaris van alle Mr. J. D. Pasteur. Een staking. In enkele omliggende gemeenten wordt bij bloemisten gestaakt. Thans is ook het personeel van den handelaar in bloembollen den heer W. F. Boeda, alhier, in den strijd be trokken. Van de 13 man staken er 10, 3 zijn er aan den arbeid gebleven. Maandagochtend is door de stakers 't werk neergelegd, 't Gaat over door- vuering van 't arbeidscontract door de federatie van bloemistwerkliedcn ontworpen. De eisckcn daarin vervat zijn, zooals bel'end Is, verhooging van loon en verkorting van den arbeids tijd. Door de stakers zijn posten uitge zet. Tot heden hebben zich geen on geregeldheden voorgedaan. De heer Boeda heeft zijn werkplaat sen aan het Heiligland en zijn maga zijn aan de Ged. Oude Gracht. Nader deelt men ons mede, dat de meesterknecht en zijn zoon nog zijn blijven werken. De stakende werklie den zijn allen lid van de federatie van bloemistwerklicden. De eischen der werklieden zijn - een minimum loon van 12 gulden per week. Een werktijd van 6 uur 'smorgens t 7 uur 's avonds, Zuterdags tot 4 uur. Nu zijn deze werktijden van 5 tot 8 uur en Zaterdags lot 7 uur. 11,2 uur schafttijd In 't middaguur. Thans is dit 1 uur. 13 weken uitkeering van 't loon bij ziekte. Thans wordt geen ziekengeld gegeven. Uitbetaling van Christelijke feest dagen. De heer Boeda verklaarde ons de eischen niet te willen inwilligen. verzenden naar het buitenland, het geen niet later geschieden kan. De heer B. is geen lid van een pa troon sver een iging. VOOR DE PAARDENTRAM VETERANEN. Voor de paardentram-veteranen In gekomen bij Jhr. Mr. F. W. van Sty- rum: van Jhr. P. G. v. G. f 25, Baro nesse v. U. G. te G. f 10. Voor het Paardentram-personeel ingekomen bij Dr. De Hartog: van Mej. S. M. Z. (uit Heemstede) 1 15, overschot schoolreisje opleidingsschool Wilhelminastraat f 10.85. Statuten. De Staatscourant bevat de statuten van de Maaschappij van Wetenschap pelijke en artistieke cinematografie, filmfabriek „Hollandia" te Haarlem. Het kapitaal der vennootschap be staat thans uit ƒ200 000. verdeeld in 400 aandeelen van 500, waarvan ƒ80000 is geplaatst en waarop door de wet vereischte storting heeft plaats gehad. 'T AUTO-ONGELUK BIJ 'T BROU WERSKOLKJE. De toestand van den heer Lamfers is langzaam vooruitgaande. De tempe ratuur wordt lager. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Gisterenavond hebben de besturen der Rechtsche kiesvereenigingen gaderd over de Gemeenteraadsverkie zing. Vanavond vergaderen de R.-K. en Antirev. kiesvereeniging. De linksche kiesvereenigingen zijn in onderhandeling over de samenwer king bij deze verkiezingen. Er vallen ditmaal twee zetels te bezetten we gens het aftreden van Mr. J. II. Thiel en Mr. P. Tjeenk Willink. De overige zetels betreffen periodiek aftredende leden. Postduiven. De verbroederingsvluchl, uitgeschre ven op 15 Juni door de postduiven- vereen Iging „Columbia" Ie Amster dam, open voor alle liefhebbers, is uit gesteld tot 29 Juni a.s. wegens de zware verliezen van de wedvlucht St. Denis. Alsdan zal de vlucht geno men worden van Orleans (afstand 532 K.M naar hier. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: T. de Vries, Oostvest 34, een sportriem; me. M. Verzijlberg, Schneevoogtstraat 12, een sportflanel; J. Donselaar, Manpads laan 9, Heemstede, een portemonnaie met inhoud; S. H. Tiersma, N. v. d. Laanstraat 9 rood, een halsketting; J. van Dalen, Clercqstraat 133, een hec- rendas; E. v. d. Bogaardt, Z. B. Spaarne70, een muilkorf; L. Schipper, Korte Poellaan 29 b, een hoedenveer, C. Willerase, N. Raamstraat 5, een brief met twee portretten. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten) de familie afwezig was (de heer Van Meeuwen is voor zaken in Engeland). Geld en voorwerpen van waarde wa ren elders in veiligheid gebracht, zoodat de inbrekor geen succes hnd. Met een pook forceerde bij een schrijf bureau. Overigens is geen schade aan gericht. (Jït de Omstreken HAARLEMMERMEER. Geen gas? Onze correspondent meldt Van bevoegde zijde vernam ik, dat van de uitvoering der plannen voor gasaanleg in onze gemeente vermoe delijk niets zal komen. Het ligt nu in de bedoeling, verlich ting door electriciteit in exploitatie le brengen. De stroomlevering zou dan geschieden door de gemeente Leiden. Het schijnt, dat de hooge ijzerprijzen aan het opgeven der gasplannen niet vreemd zijn. Intusschen zullen zij, die buiten den kring van gaslevering vielen, nu kans krijgen, van de verlichting door elec triciteit te kunnen profiteeren. HEEMSTEDE. Stukken van den Raad. B. en W. stellen voor het oude brandspuithuisje aan de Boogstraat, dat niet meer gebruikt wordt, aan de E. N. E. T. te verkoopen voor /200. B. en W. bieden een ontwerp besluit aan betreffende de verzekeriug tegen ongevallen van 't personeel der vrijwillige brandweer. Het vaste per soneel wordt verzekerd voor een pre mie van ƒ238991/2 per jaar. De le den van 't kader zijn dan verzekerd voor ƒ1300 per jaar, de brandweerlie den voor 936. De echtelieden G. Slenders en G, Lo kerman, wonende Vijfheerenstraat, vierden heden hun 50-Jarige echtver- eeniging. De man is 73 en de vrouw 79 jaar oud. Zij genieten beiden nog een goede gezondheid. Hedenavond zal htm een serenade gebracht worden. Bij den heer G. J. van Meeuwen. V. •-oij iicci vj. v. vou mwuiu'ii, 6 Morgens voor 6 uur moet hij 6omswiens huis staat op de bloemisterij bloembollen en bloemen per spoor yan de firma, is ingebroken, terwijl Sport en Wedstrijden Schieten. „NIMROD". De internationale schietwedstrijden op clay pigeons, die jaarlijks worden gehouden door de Sociëté „Le Fusil de Chasse". Paris, de Isle of Wight Gun Club, Ryde en de Kon. Neder!. Jacht vereen. „Nimrod", hebben dit jaar te Haarlem plaats op de terrei nen van „Nimrod" aan de Kleverlaan. Maandagmorgen werd met deze wedstrijden een aanvang gemaakt. Op de baan stond een sterke wind. het geen de snelheid der pigeons nog ver hoogde en de wedstrijden niet minder spannend maakte. Terwijl Engeland slechts een klein contingent leverde, was daarentegen de opkomst der Fransche en Hollandsche schutters uitstekend. Het programma bestond uit dr:» wedstrijden Prix d'Ou ver lure, Prix de Haarlem en Prix de Bloemendaal. De laatste werd "titer niet afge schoten en heden voortgezet. Dc twee eerste wedstrijden leverden der. volgendon uitslag- Wedstrijd Prix D'Ouverture. Laag, halfhoog- en hoogvliegers in series van 5 pigeons. Afstand 151/2 Meter. Eerste prijs, kunstvoorwerp, uitge loofd door den heer Joh, A. Laan, de heer F. A. J. Baron van Voorst lot Voorst, Elden. Tweede prijs, kunst- voorworp, uitgeloofd door de'n heer C. N. J. Moltzer Jr:, de heer J. M. Viruly, Amsterdam. Derde prijs, zilveren me daille van „Nimrod", de heer M. Le- fabvre, Frankrijk. Vierde prijs, bron zen medaille van „Nimrod", de lieer Joh. A. Laan, Bloemendaal. Wedstrijd Prix De Haarlem, Match 5 pigeons. Ilalfhoogvliegers. Afstand 15 1/2 Meter. Eerste prijs, kunstvoorwerp, uitge loofd door den heer G. J. v. d. Vliet, de heer II. Baron de Castrix, Frank rijk. Tweede prijs, uitgeloofd door den heer R. de Favauge, de heer Jhr. II. Deutz van Lennep, Heemstede. Derde prijs, zilveren medaille van „Nimrod", de heer F. A. J. Baron van Voorst tot Voorst, Elden. Vierde prijs, bronzen medaille van „Nimrod", de heer E. A. v. d. Mortel, 's-Hertogenbosch. Letteren en Kunst DE VEILING STEENGRACHT TE PARIJS. Groot was de toeloop en vol de rui me verkoopzaal van Georces PeUt te Parijs, toen Maandagmiddag de ver knoping van de collectie Steengracht begon. Een aantal van de bekendste internationale kunstkoopers, Duveïn, VV ildenstein. Friedlander, Klein berger "•a. was aanwezig. De vereeniging ..Rembrandt" was vertegenwoordigd door de heeren Voüte, voorzitter dr, Martin en Hofstede de Groot. Verder was een aautai Holiaudsohe amateurs en bundelaars overgeko men onder wie de heeren dr. Bre- dius, Van Dam uit Berlijn, Buffa, Goudstikker, De Roos A Co., Var. Del den, uit Amsterdam, Prey er uit Den Haag, e,a. De stemming was willig, en hoewel van de kleinere werken vele de schat ting .opgemaakt door den heer Hof stede de Groot) niet bereikt hebben, zijn die voor de grootere veelal over troffen. Er werden o.a. de volgende prijzen besteed: Jacob Adr, Backer, Jongensportret* 76.000 frs. (schatting 50.000 fr.i: G. A. Berckheyde, Gracht te Delft',' 20.000 frs. (schatting 25.000 frs., koopsier ver. „Rembrandt"): G. ter Borch, Moe derlijke zorgen, 305.000 frs. (schatting f 150.000, koopster vereeniging ..Rem brandt"); Adr. Brouwer, De rooker, 426.500 fres. (schatting 200.000 frs.;) Alb. Cuyp, Ruiter en paard, 24.200 frs. (schatting 30.000 frs.); Dirck van De len, Spreekkamer van een practizijn,- 21.000 fr.; Gerard Dou, Mansportret, en dezelfde, Vrouwenportret, te za- meu 90.050 frs. (schatting 60.000,; Ka- rel du Jordiu, De Italiaansche herder 6000 frs. (voor Holl. rekening); Corn. Dusart, De kolf spelers, 11.500 frs. (voor Holi, rekening); Govert Fiinck, Munsportret 26.800 frs.; dezelfde. Vrouwenportret, 50.000 frs.; Aeit de Gelder, Koning David, 54000 frs, Jan van der Heyden, Stad op een hoogte, 84000 frs. (schatting 40.000); llobliema Do twee watermolens. 286.000 frs. (schatting 250.000, kooper ver. „Rem brandt"); Gerard van llonthorst, Hul de aan de speelster, 6300 fr. (voor Iloi. rekening); Pieter de Iloogh, Maaltijd, 8i000 (schatting 150.000 fr.); De gebro ken kruik, 5500 fr. (schatting 15.000 francs', dezelfde. Heilige familie.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1