v oi eche Patroonsvereemging van Katoen- spinners en -Wevers. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, lie heer Talma, hield een rede, waarin hij o.a, zei: „i" onze Koloniën wordt volle aan dacht gegeven aan de uitbreiding van terrein, waar katoen kan worden ge plant, en aan de landbouwkundige vragen die in verhand met liet katoen- plan ten zich voordoen. De beweging is nog in den beginne, muur liceit een goede kaue van gezonde ontwik keling. Wanneer wij de 3U.UUU balen zetten naast uwe iniilioonen, hun ver zinken zij in het niet, Maar wanneer wij dun lezen de geschiedenis van het 'katoen in Amerika, dan geven wij den moed niet op, maar blijven de hoop koesteren, dat onze koloniën metter tijd een belangrijker aandeel zuilen kunnen nemen aan de voortbrenging vau de katoen, die de wereld noouig heelt. De Koloniale Kegeering zal ze ker het mogelijke doen om du doel te bereiken. Dij zijt hier bijeen om de welvaart te bevorderen van de katoennijverheid oer wereld. Deze nijverheid voorziet milüoeiien en millioeuen van oen der eerste levensbehoeften. Dij een betere organisatie >au ueze nijverheid zijn niet alleen betrokKen de üeiaiigcn uer spinners- en weverpatroons, met al leen de belangen van de breede arhei- derssciiaren uiein ore nijverheid werk vu.ueii inuar ook een openbaar be lang van ue hoogste oeteeKOius. W'e&ai verzekerd uat üo Neüerlaiidsche ite- geerjng weuscut, tlat uw werk op dit Uaugscue Congres, mei een volkomeu v. inslagen worue bekroond." Hierna ving i congres met 't iiuis- hüuuelijk werk aan. ken schittereude ontvangst is Niaan- dagavoud door do Kegeermg aan de leueu van he", liatoencoiigreo en nun dames bereid in de statige ridderzaal, die vooral de- avonds, wanneer hel der het licht straalt van de hcoge lichtkronen, een buitengewoon voor namen aanblik biedt. Zeer druk bezoent was de reeoptie. Geen wonder: want behalve de onge veer 51)0 leden van het Congres met hun dames waren in ruimen kring uitnoodigingen verzonden. Zoo waren o.m. genoodigd de leden van de hof houding met hun dames, de gezanten met nuune dames, letten van de liooge collegien van Slaat, hoogleeraréu van de Technische Hoogescnuui, tal rijke particulieren, wier bezigheden verband Jiouden met de katoenindu strie, bankiers, het bureau voor han- delsinlichtingen, Kamers van Koop- ha iidei enz. Uok was aanwezig Mr. dr. Van Leeuwen, Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Door de vele schitterende unifor men, de rijke avondtoiletten der da mes, de fonkelende parures, de kleu rige ordelinten op de stemmige avond kleedij der heeren in rok, droeg de re ceptie liet bekende voorname en aan trekkelijke karakter van dergelijke avondbijeenkomsten. De genoodigden werden aan den ingang tier zaal ont vangen door den. chef van de afcleeling Handel aan hel Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, mr. Everwijn, wien de regeling dezer re ceptie was opgedragen, en een aan tal commissarissen van orde, die de honneurs waarnamen. Een deel der gasten vond aan stoel tjes en tafeltjes gelegenheid het druk ke gewoel rustig gade te slaan. Een ander deel bewoog zich in druk gekout nu niet dezen, dan met genen kennis makend, of korte gesprekken wisse lend, door de ruime zaal. Aan liet ein de der zaal, voor den troon met zijn roodfluweelen baldakijn, dat een im- posanten indruk maakte in 't fonke lend electrïsch licht, was een rij groen fluweelen stoelen, geplaatst, waarvoor de eigenlijke gastheeren van dezei avond, de minister, De Waal Malefijt, De Marees van Swimlercn en Talma stonden, om met de dames en hee ren, die aan hen werden voorgesteld kennis te maken of de genood igden die hen kwamen begroeten de hand te drukken. Omstreeks half tien hief de muziek die op de gaanderij het samenzijn opluisterde, het ..Wilhelmus" aan. De gasten schaarden zich in twee rijen ter weerszijden van het gang pad en de Prins, beschermheer van het congres, trad binnen. Hij was op het bordes ontvangen door een v ier tal commissarissen van orde, terwijl ook de ministers zich naar den uit gang hadden begeven om hem te be groeten. De prins, die er bijzonder welvarend en opgewekt uitzag, was in avondtoilet, getooid met het com mandeurskruis van de Johanniteror- de. liet breede ordeliDt van het groot kruis van den Nederlandschen Leeuw, onder het vest en de grootkruisen van die orde er. de Oranje-Nassauarde op den rok. Hij begaf zich naar het einde der zaal, waar eerde gemaakt werd en onderhield zich daar met lal van genoodigden. Later bewoog hij zich oolc op de meest ongedwongen wijze tusschen de gasten. Ook vertoefde hij eenigen tijd in let rooksalon. dat in de rolzaal was inge richt. Gelijk gebruikelijk waren in de ontvangzaal buffetten aanwezig, waar menigeen zich aan den verfrisschen- den dronk kwam laven of eenigo ver snaperingen gebruiken, Tegen elf uur vertrok Z. K. II. en gingen ook de genoodigden huiswaarts zeer voldaan over de gastvrije wijze, waarop de regeering lien had onlvan- gen. DE KAMERVERKIEZINGEN IN DISTRICT I TE 's-GRAVENHAGE. De vergadering, Maandagavond door het Vrijzinnig Concentratie-Co mité iu district I te 's-Gravcnhage be legd, was zeer talrijk bezocht. Reed3 ia ig voor het aanvangsuur was het stampvol iu het voor een paar hon derd personen ruimte biedende verga derzaaltje. Velen moesten zich met een staanplaatsje behelpen. Dr. A. van Raalte uit Dordrecht sprak over de Tariefwct. De heer G. Polak Daniels besprak daarna den politieken toesland in 't algemeen. Sprekers conclusie was, dat de coalitie niet meer inag en kan worden ingehuurd en dat men ook niet goed doet zijn stem te geven aan i een sociaal-democraat (gefluit door! ec-nige aanwezigen), onulat dit neer komt op verzwakking der concentra. tic. Men stemme ook niet op Ten Bosch, doch alleen op den candidaat der vrijz. concentratie, den heer Deen. Want ook de heer Ten Boscli is niet l de candidaat der concentratie. Er is Ihans 957.646, dat Is ongeveer hon- in Den Haag I slechts één candidaat derdduizend meer dan voor vier ja- der concentratie. Ook de heer Ten ren. Bosch zal, als hij prijs stelt op den T naam van eerlijk man, zulks moeten T c t,?,?» lA'nu toegeven en moeten afkeuren den nf ."Ilw ,mf, zwendel, hierin bestaande dat hij in jW. J.T. Juten te Be:tgen advertent.cn aangeduid wordt als de °p^oom, d',? een ^nd'datuur voor candidaat er Vrijzinnigen. d« Tweede Kamor in dat district te- Spr. wilde vorder kort zijn over deze genover lwt aftredend hd. den beer zaak. Hij was bereid en had zich dat D.e Ramheeftoanvaard, is geroyeerd ook voorgenomen mede te deelen hoe a!3 hd d?r4 Katholieke h.esyercem- de vork in den steel zat. S">g. omdat hij een can.l.datuur Geroep-„Jammer, daarvoor zijn we f.a,'1va,an,it tegenover den door de rrpitomfn i" Katholieke Iviesveroenigtng gestelden „Deze interruptie,"'antwoordde spr., C05fiu„^'Tllt.T, „bewijst dat men weinig interesse De hein Juten heeft geantwoord, dat heeft voor de groote zaak zelve, doch Kij zich blijft boschouwen als hd en alleen gekomen is voor een relletje". ®9^lans dor Katholieke K.esvereem- (Applaus.) Spreker vreesde dat men 8 j=' hier de zaak toch niet verder zou kun- nen brengen. In dat idéé is spreker versterkt nu '1UK? «v.esverwiu.ui.'B canuiuaai hem blijkt dal er heeren zijn speciaal sel'.JH ,ül] d.e gekomen voor een relletje. Het con centratie-comité heeft- spreker ver zijn desbetreffend schrijven merkt de heer Juten op, dat de Katho lieke lviesvereeniging geen candidaat bestuur mist i. reeds daardoor het zocht dat varkentje zelf te wasschen. "?ht te verklaren, dat hij het lidmaat sm-firpr -/ni riii in een vprslncr doen. schap dei kies\eteem0uiy zou hebben verloren. Spreker zal dit in een verslag doen. De heeren die de candidatuur-Ten Bosch hebben voorgedragen, hebben. vap aktikk artrm schijuen over de «UMrtie. AUjm w* Vroeger werd daarmede oj 1 de spreker hier zeggen dat Den Haag f y n .Iit ook I hot treurige voorrecht heeft in den f,"1 gS^al z.m .f noz n^et «ker verkiezingsstrijd een■^ondenng te in Kampen doch daal- heelt de heer va"K «orden soniaant. Bosch het politiek fatsoen en besef gehad zich terug te trekken ten bate van den concenlralie-candidaat. Spr. oordeelde dat de heer Ten Bosch, die ONGELUKKEN. Men meldt uit Den Haag aan de „Tel." Zondagmiddag geraakte een jon- allang moet welen hoe de zaak' hier lil. zijn reputatie alleen kan redden.I Haag een lieUlochlje maak tallen hMa. iiiosire voorh.eid va» JJ* opdnirreg den heer Bosch te kampen volgt. Het der een rijtuig. De dokter van den ont boden gemeentelijken corste-hulp- dienst, kon niet anders dan den dood constateeren. GEVALLEN. De gehuwde 56-jarige timmerman VV. Wybinga is te Leeuwarden van hel dak van een perceel aan het Zui derplein op straat gevallen en leven loos opgenomen, zoo meldt de N. R. Ct. IN DE JENEVER GESTIKT. De 28-jarige gehuwde werkman R. J-, vader van 2 kinderen, te Beneden- Kalkwijk (Gron.) is in de jenever ge stikt, zoo méldt de „Tel.". BRANDEN. In de spinnerij der firma Schwartz Co. te Rochelt (hij Winterswijk) is - - een ernstige brand uitgebroken. Het (Applaus.) a v "goheele reinigingsgebouw is uitge val. de gelegenheid tot debat werd brand Het bedrijf lean evenwel gere door eenige aanwezigen gebruik ge- geld voortgeoot worden. De heer Nieuwenhuzen (S. D. A, P.) In den naoht brandden te Oss het betoogende dat de concentratie slechts j woonhuis met sigarenmagazijn en één haartje beter is dan de coalitie, banketbakkerij van P. Kuyte_ geheel drong er onder daverend applaus van een deel der vergadering op aan, slechts te stemmen op Ter Laan. In de zaak-Deen wilde spr. zich niet mengen. Alleen merkte hij op dat de js mogelijk dat hij enkele stemmen zou krijgen, maar spreker vertrouw de dal andere partijen niet van derge lijke hulp gc-diend zijn. Met vertrouwen vroeg de heer Po lak Daniels dan ook de stem van alle kiezers voor den candidaat der vrijz. concentratie, den heer Deen. De be schuldigingen tegen den heer Deen, thans op zoo'n eigenaardige wijze in gebracht, zullen door een commissie worden onderzocht, en het advies dier coilimissie zal nog tijdig worden ge publiceerd. Spreker vertrouwde dat de eenvoudige kiezers in district I voldoende politiek besef zullen heb ben om geen succes te verzekeren aan zulke relletjes als thans in het dis trict voorgevallen, en dat zij dus in groote drommen hun slem zullen gaan uitbrengen op den heer Deen. uit. Verzekering dekt de schade. SOCIALE WETTEN. „Do Tijd" schrijft De „Staatscourant" bevat de drie conccnlraliemannen vóór de candi- groote sociale wetten van den 5den daatstelling op 3 Juni hadden moeten Juni 1913, namelijk a. de wet tot rë- aanloonen dat de beschuldigingen tc- geling der Arheidersziekteverzeke- geh den heer Deen ingebracht, op las- ring (Radenwei) b. de wet tot rc-ge- ter en niets dan laster berustten. Img dor Arbeidersziekteverzekering Een der andere debaters betoogde (Ziektewet), en c. de wet tot verzeke- ontlër gelach en applaus dat het hem ring van arbeiders tegen geldelijke weinig kon schelen of hij „gecoali- gevolgen van invaliditeit en ouder- eeerd. of „geconcentreerd" uitgezogen j dom. (Invaliditeitswet), werd I Art. 411 van laatstgenoemde wet, Alvorens de beide sprekers repli-bepalende de inwerkingtreding, zegt: ceerden deelde de voorzitter, mr. j (1) De artikelen dezer wet treden in Franzie'Berenstcïn mede, -dat voor de werking op een door Ons te bepalen cand'daatstcllïng op 3 Juni er geen tijdstip, dat voor verschillende arti- aanleidïn" was voor het Concentratie- kelc-n verschillend kan worden ge- comité noch voor één der kiesvereeni-steld. Echter mag artikel 69 niet in gingen' om zich te storen aan een ge-[werking treden vóór artikel 31. schriif in een financieel blad tegen (2) Zes maanden na den dag der af- den "h*er Deen Dat geschrijf toch kondiging dezer wet treedt artikel 369 dvoe» het karakter te zijn van zuiver van rechtswege in werking, indien persoonlijken aard. „Handelsblad" en het niet vroeger in werking is getre- „Nieuwe Crt." deelen deze meening.-den. Echter nu ten gevolge van dat gc-1 (3) Drie jaren na de inwerkmgtre- schriif'een candidaat tegenover den Iding van artikel 369 treden de arlike- heer Deen is gelanceerd, komt de zaak len dezer wet, die dan nog niet moch- anders te staan, zoowel voor het con- ten in werking getreden zijn, van J— rechtswege in werking. Bovenvermeld artikel 369, dat dus reeds over zes maanden in werking treedt en aan hen, die bij bet in wer king treden van dat artikel, den ouderdom van 70 jaar hebben bereikt, een rente toekent zonder premie, luidt als volgt tl.l Hij, die bij het in werking tre den van dit artikel den leeftijd van 70 jaar heeft bereikt of overschreden, heeft recht op een rente, indien hij aannemelijk maakt, dut hij in het centratie-comité als voor den heer Deen. Vandaar dat deze drie personen heeft verzocht de zaak te onderzoekeu en nog vóór den verkiezingsdag een rapport dienaangaande uit te bren gen, Verkiezlngsvarla. Over de kiezers. „Het Volk" meldt Minder dan 5000 kiezers telt één district(Amsterdam IV). Von oOGO tot 10.000 kiezers_ tellen 69 districteni; tijdvak van tien jaren, dat onmiddel- ian"IS«tïK- ^oralgaot J>« in wfrkin, van 9000-10.00017). Van 10.000 tot 15.000 kiezers tellen 23 distrieten, van 15.000 tot 20.009 6, ,-n meer dan 20.000 één (Amsterdam Amsterdam IX met Enschedé met Rotterdam IV niet Amsterdam III met Amsterdam V met Beverwijk met Den Haag 111 met 'De kleinste 6 zijn Amsterdam IV met Amsterdam II met Amsterdam I met Amsterdam VII rnet Amsterdam VIII met Rotterdam III met 22.557 kiezers 17.895 kiezers 17.817 kiezers 16.516 kiezers 16.136 kiezers 15.863 kieiser» 15.130 kiezers 4733 kiezers 5041 kiezers 5185 kiezers 52571 kiezers 5641 kiezers 5734 kiezers lijk voorafgaat aan het treden van dit artikel of aan de vei vulling van zijn zeventigste jaar, 1 zomen gedurende, minstens 156 weken in de termen van verzekeringsplicht zou zijn gevallen, indien de verzeke ring bij den aanvang van dat tijdvak reeds ingevoerd ware. Daarbij blijven Achter it i kiezerstal gingen buiten aanmerking. (2) Voor de bepaling van de 156 weken, in het vorige lid bedoeld, komt mede in aanmerking de tijd, dat ten gevolge van ziekte niet is gewerkt, voor zoover over dien tijd de premie door een ziekenkas zo-u zijn betaald, Indien de verplichte verzekering ten aanzien van invaliditeit en ouderdom en ten aanzien van ziekte reeds had bestaan bij den aanvang van het tien jarig tijdvak. (3) Is de betrokkene hij het in wer king treden van dit artikel geen Ne- OOIMJI.5 YLWI Uit UILlIVC-i i>C" sinds 1909 de districten Grave rlerlander, dan heeft, hij geen recht op (van 6S21_ op 6S08) en Helmond (van öen rente, tenzij hij aantoont gedu- <6570 op 6569), Weinig of niet stegen Amsterdam I (van 5180 op 5184), Rotterdam III (van 5628 op 573-1), en Amsterdam VI (van 5857 op 6048). Met meer dan 1000 kiezers stegen44 districten. Met meer dan 2000 15; met meer dan 3000 6. De districten met de sterkste stijging zijn Beverwijk van 13.306 op 15.863 Enschedé van 15,251 op 17.895; Rotterdam II van 10.761 op 13.624Den Haag III van 12.084 op 15.130 Amsterdam V van 12.892 op 16.136; Hilversum van 11.415 op 14.805 Amsterdam III van 13-120 op 16.516; Amsterdam IX van 18.434 op 22.557en Rotterdam IV van 12.488 op 17.817. Dit district steeg dus met een kiezersaantal van 5325. Het totaal aantal kiezers bedraagt ■onde de vijf jaren, onmiddellijk voorafgaand aan het in working tre den van dit artikel, zijn woonplaats of zijn hoofdverblijf binnen het Rijk te hebben gehad. (4) Het ver-zoek om rente wordt af gewezen, indien de verzoeker of zijn cchtgenoote in do vermogensbelasting was aangeslagen over het belasting jaar, eindigend den 30sten April van het jaar, waarin djt artikel in wer king treedt. De inspecteur of ieder der inspecteurs dor registratie, binnen wiens of wier divisie de verzoeker in dat jaar heeft gewoond, geven daar omtrent aan het bestuur der Bank op zijn verzoek een verklaring af. De Raden wet en Ziektewet treden in werking op een nader te bepalen tijd stip. Stadsnieuws Kiekjes uit de Rechtszaal. (Vervolg) SERINGEN GEPLUKT. Jantje zag eens pruimpjes han gen.... Neen, zoo was 't niet, Jantje was Jan en de pruimpjes waren se ringen. Jan, iemand uit Amersfoort, zag in den tuin van 'n dorpsgenoot, den bak ker Klees, mooie seringen staan. Hij kon da verleiding niet weerstaan en plukte er eenige takken af. Jan heeft de seringen in een café te koop aangeboden. 't Is wel geen ernstig misdrijf, maar -de zaak wordt anders, als men weet, dat Jan al meermalen veroor deeld is voor het stelen van bloemen. Den laatsten keer zat hij vier dagen voor seringen-diefstal. Nu eischte het Openbaar Ministe rie tegen Jan twee weken govange- isslraf. VERZET TEGEN DE POLITIE. Een 20-jarige slagersknecht uit Be verwijk een kerel als, om in 't vak van beklaagde te blijven, als 'n stier l heeft zich verzet tegen de politie. dienaars der wet wilden 'n kame raad van den slager in '1 hok opslui ten omdat hij dronken was, maar deze kwam daarlegen met kracht op. Anders heeft de politie nooit last van den slagersknecht. Hij had met z'n kameraads een afscheidsfeestje gevierd. De eisch tegen den slager luidde: 20 gulden boete. De slager wist daartegen niet veel te zeggen. NU NOG EEN MISHANDELING. Arie, een 25-jarige vléttèrman te IJmuiden, heeft een anderen vletter- man. Meeuwenoord, mishandeld, 't Gebeurde op een Zondagmorgen in een café, waar eerst een scheidpar tijtje was voorgevallen. De mishandelde kreeg een blauw oog en verloor een tand. Een slechte ruill Arie beweerde zich van 't geheele geval niets meer te kunnen herinne ren. President: Dat is een gek geval I Gelukkig voor 't O. M. wisten de getuigen zich 't geval wel te herin neren. Beklaagde was dronken. Tegen den vergeetachtige., be klaagde werd een week gevangenis straf geeischt. 't BLIJFT MISHANDELEN AI weer een mishandeling, en al weer uit IJmuiden. Nu stond in het beklaagdenbankje een ruim 20-jarige jongeman, die een 15-jarigen jongen afgeranseld heeft. 't Gebeurde had plaats in de Rijks- vischhal, waar beide jeugdige IJmui- ders verschil van meening hadden over bij 't werk betoonden ijver. Beklaagde beweerde, -dat de jongen 't eerst geélagen had, maar deze ont kende. Uit 't getuigenverhoor bleek, dat de 15-jarige een lastige jongen is. Eisch tegen den ruim 20-jarige: 2 gulden boete. KEES. SOCIËTEIT VEREENIG ING. Haarlem's Muziekkorps geeft eerst daags ook voor de leden der Soc. Ver- eeniging een concert- Op het program ma vinden wij composities van Eijaler, Beethoven, Huinperdinck, Lohar, Coc- nen. Saint Saens, Délibes, Wagner, Jessel en Verdi. VERKIEZING TWEEDE-KAMER. De afd. Haarlem van den Nat. Bond van Protestantsc-he kiezers houdt de zer dagen een ledenvergadering, ook toegankelijk voor belangstellenden. Op een lateren dag houdt zij een openbare vergadering met debat, waarin haar candidaat. de heer ds. Lieftinck, als spreker optreedt, Aan den candidaat der coalitiepartijen- Jhr. Mr. Van Lennep te Heemstede, is een uitnoodiging verzonden om dien avond aanwezig te willen zijn en zoo noodig in debat te treden met den heer Lieftinck. DE TEYLER-ZAAK. Het „Dev. Dbid." meldt, dat de be kende agitator in de Teyler-zauk, v. M-, thans krankzinnig is verklaard. In een brief aan zijn vrouw moet v. M. verklaard hebben, van verdere ac tie in deze zaak af te zullen zien en ook aan de familie den raad hebben gegeven oin de zaak verder maar te laten ruslen. MILITAIRE ZAKEN. De kapitein J. F. Altmann, van het 2e regiment vesting-artillerie te Am sterdam, wordt 1 Juli e-k. verplaatst naar Haarlem en ingedeeld bij het op te richten 3e bataljon van dat korpi zoo meldt de „Tel.". GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. I-Ieenes, Anthoniestraat 79, eene portefeuille met inhoud; J. L. Nanningen, Gcd Voldersgracht 43 rood, een armband; Bureau van politie, een portemon- nie met inhoud; H. Ronde, Spaarn- wouderstraat 31 A, een dasspeld; II. 1-Iorn, Schouwtjeslaan 78, een dames handschoen; H. Heinsbergen, Adriaan Löosjes-straat 2 II, een -dekzeil; H, v. d. Berg, Joh. Verhulstweg 25, Bloe- mendaal, een portemonnaio met in houd; mej. M. v. d. Werff, Delftstraat 1 rood, een portemonnaie met in houd; G. v. Norde, Boterslraat 1, een zakje waarin geld; B. Geling, 2e Vooruitgangstraat 22, een gouden dames-horloge; R. v. Loevestein, Kr. Hofstraat 8, een zilveren broche; W. Jansen, Kennemerstraat 13 rood, een hondenhalsband met penning; J. Saarloos, Ripperdapark 9. een gum miband van een kinderwagen, Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in to zenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naan vroonplaats van den inzender vermelden wordt geon aandacht geschonken. VRAAG. Ik ben in de Personeclc belasting aangeslagen voor /1436 (de gemeente Schoten is volgens den aan slag een gemeente die in do Sde klas se voorkomt). Ik verwoon /3.25 per week. Op den aanslag staat: Huurwaarde 8.40 eu 60 zegge zestig opcenten voor de gemeente 5.96 f 14.36 Is dat wel juist en hoeveel gaat er af voor inwonenden, die geheel ten onzen laste zijn? ANTWOORD. Er wordt al leen aftrek toegestaan voor in wonende kinderen beneden 20 jaar. Do vraag is overigens zonder nadere gegevens niet te beantwoorden. In lichtingen zijn te verkrijgen Wilsons- plein 9, alhier, VRAAG, Kunt u mij ook zeggen, hoe men het best eieren bewaart en inzet? ANTWOORD. In ongebluschte kalk. VRAAG, Onze poes heeft gedu rende twee maanden last van verha ren, Weet u daar raad voor? ANTWOORD, Verharen is een elk jaar voorkomende last, waar niets aan te doen is dan het beest eiken morgen kammen en .met een hard borsteltje uilscüuieren. VRAAG. Wij hebben een kip, wier buik reeds een veertien dagen geheel kaal en zeer opgezet is. Het beest kan heelemaal niet meer loo- pen. Eten doet zij wel en haar kam ziet zeer rood en aan de punten een beetje blauw. Zoudt u mij raad kun nen geven, hoe ik daarmee hande len moet? ANTWOORD. Plaats haar alleen in een hokje, geef als voedsel rijst, stijf gekookt in melk, niets anders, haal in een apotheek Rhus Toscico- dendrum, en geef haar daar drie maal daags drie korreltjes van in een stukje geweekt brood. VRAAG. Ik heb een nest met jonge eekhoorns gekregen, die drie üt vier weken oud zijn. Kunt u mij ook zeggen, wat. ik doen moet om ze in het leven le houden? ANTWOORD. Ze een warm nestje geven van hooi en ze den eer sten tijd als voedsel geven gekookte melk met wit brood. Later kan u ze 'n bakje niet water geven met brood, eikels, hazelnooten, apennooljes, en andere vruchten eten ze dan ook graag. VRAAG. Ik heb een hond, die last heeft van kale plekken op zijn kop, die erg jeuken, en die ik geregeld schoon houd. Zoudt u mij ook een middel -daartegen kunnen opgeven? ANTWOORD. De kale plekken terdege uitwasschen met lauwe zeep sop, daarna met lauw water nawas- schen en insmeren met perubalsem. VRAAG. Mijn konijn heeft een zwerend oor, en doordat het beest tel kens met zijne poolen er aan krabt, is het nu veel erger geworden. Weet u soms een middel om het beestje van -deze ziekte te genezen? ANTWOORD. Zie antwoord op vorige vraag. Hel is echter raadzaam om het oor en den achterpoot aan dezelfde zijde gedurende een week lang van een verband te voorzien, opdat het niet stuk gekrabt kan worden, anders ge neest het nooit. VRAAG. Hoe krijg ik vetvlek ken uit een Perzisch tapijt. Ik heb het reeds met benzine geprobeerd, doch het heeft niets geholpen? ANTWOORD. Dan met een brei van pijpaarde met water en dat op de vlekken laten indrogen. Daarna afschuieren. VRAAG. Kan ik een papagaai- kooi van gegalvaniseerd ijzer wel verven met ripolïnverf, de kleur ge- raniumrood, zoodat het geen nadee- lige gevolgen kan hebben voor de vogel. Ik bedoel de banden van de kooi, eet- en drinkbak, waardoor hij met zijn snavel er bij kan komen? ANTWOORD. Wanneer die kooi voldoende tijd wordt gelaten om goéd le drogen, dan zal de verf wei nig schade doen aan het beest. VRAAG. Kunt u mij ook zoggen hoe of ik stijfsel vlekken uit behang sel kan krijgen? ANTWOORD. We vermoeden dal goed afborstelen het beste zal zijn. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen hoe ik gummiballetjes op gladde •ijzeren wieltjes van een Amerikaan- schen schuier moet lijmen? ANTWOORD, Met Teneraline of Syndetikon. Anders zoo mogelijk alleen door warmte. VRAAG.Ik heb oen kip, die, wan neer ik haar voedsel geef, benauwd wordt, zoowol bij ochtendvoeder als gemengd voeder. Ik heb haar een week geleden gezond gekocht. Zoudt u mij ook kunnen zeggen, wat ik hieraan doen moet? ANTWOORD. Plaats de kip af zonderlijk in een hokje en geef haar niets dan dunne gekookte rijst in melk te eten, na dit twee A drie da gen vol te houden kunt u de krop be voelen. of er soms harde voorwerpen in zitten, welke zooveel mogelijk van elkaar gewreven moeien worden, op dat ze door de ingowanden verder verdwijnen. Mocht het op die manier niet gelukken, dan zal zij aan de krop geopereerd moeten worden. VRAAG. Ik heb een poes, die roofjes op haar kop heeft. Nu heb ik haar gekamd en zijn op verschillende plaatsen de roofjes open gegaan. De ze heb ik met sublimaat gewasschen en ingesmeerd met boorzalf. Kunt u mij ook zeggen of dit goed is? ANTWOORD. De behandeling zeer goed. U kunt hiermede voort gaan. Geef door wat gehakt vleesch oen weinig bloem van zwavel met wat magnesia. VRAAG. Zoudt u mij ook kunnen zeggen wat Ik er aan doen moet wan neer mijne kippen het snot hebben ANTWOORD. De oogen ïndrup- pelen met een oplossing van 1 pCt- nitras argenti, daarna afvegen met een schoon watje c-n op de oogleden een weinig zinkzalf smeren, Voorts door het ochtcndvoer roeren een eet lepel op 10 kippen van het volgende 'gseldrie deelen fenegriek, twee deelen witte peper, twee deelen bi- carbonat en een half deel bloem van avel. De behandeling een week lang volhouden. VRAAG. Zoudt u mij ook kunnen zeggen uit welke hestauddcelen Lijs- tervoer bestaat, en in welke verhou ding deze gemengd moeten worden ANTWOORD. Dat kunt u beter per pak koopen. Do bestanddeeien die daar in zijn bestaan uit verschil lende soorten, waaronder er zijn -die niet bij kleine hoeveelheden zijn to krijgen, zoodat het veel te kostbaar wordt. VRAAG. Mijn kanarievogel zit .oplioudelijk met ecu pootje onder zijn vleugeltjes te krabben. Zijn nekje en bovenop zijn kopje zijn kale plekjes en zien er vuurrood uit. Kunt u mij ook zeggen wat hieraan te doen is? ANTWOORD. Indien het diertje geen luis heeft, moei u hem veel hadwater geven, dagelijks een blaad je groen en ruim gepelde haver door zijn voeder. VRAAG. Ik heb 3 kippen met 1 haan (kriel). Zij eten nu geregeld de eieren op. Kunt u mij ook zeggen wat ik hieraan doen moet? ANTWOORD. Alle middeltjes hiervoor aangewend, baten niets; be stel als afdoend middel u oen kippen- legncst voor eiervrctcrs, bij dc werk verschaffing te Warga (Friesland). VRAAG. Mijn kippen verliezen des avonds als ze op stok zitten eie ren zonder schaal, ook wel overdag. Ik geef ochleridvoer en mais, gerst en hennepzaad. De kippen loopen gere geld los. Kunt u mij ook zeggen wat ik hieraan doen moet? ANTWOORD. Plaats een bakje met gemalen schelpen in de loop en het euvel is verholpen. VRAAG. Mijn hond heeft de luis. Kunt u mij ook zeggen wat ik daaraan doen moet? iv r wuoii-D. Den hond flink in smeren met raapolie en na twee da gen wrasschen met lauw water en groene zeep. VRAAG. Ik heb 10 kippen, welke alle veerenplukkers zijn ik heb hun toen snaveli ingen aangedaan, maar liet hielp niets, daarna heb ik hun de snavels afgeknipt, maar ook dit hielp niets. Zou u mij een middel kunnen geven ANTWOORD. Dan heeft u de sna- velringen niet goed opgezet, anders moet het beslist helpen. Laat ze door dén winkelier die ze verkoopt dan zelf opzeilen. VRAAG. Ik heb een kip van 7 maanden. Zij eet weinig, legt geen eieren en kan niet op liaar poolen staan, Ik heb haar een week of vier met slaolie ingesmeerd, maar het helpt niets. Kunt u mij ook zeggen wat er aan te doen is? ANTWOORD. Geef haar door het Ochlendvoer ecu lepel beendermeel en smeer de pooten in met Jodium Tinc tuur. Zoodra vervetting intreedt hier mede ophouden. VRAAG. Ik ben circa 7 maanden in betrekking geweest, doch had het ongeluk ziek te worden. Ik kreeg pa 6 weken den raad van den dokter, dat ik niet meer met den wagen mocht rij den, waarom de patroon mij ontslag gaf met opzegging van 14 dagen, maar ik behoefde die veertien dagen niet to werken. Nu zou ik van u willen weten welk loon mijn patroon mij uit meet keeren. hij zei dat ik veertien dagen ziekengeld kreeg maar daar ik weer hersteld ben en weer aan het werk had kunnen gaan. maar dit wilde mijn baas niet. Mijn Weekloon was f 10.50 en mijn ziekengeld f 7.. gedu rende de 6 weken, daar was ik op aan genomen. Wat moot mijn baas nu uiU keeren? ANTWOOPD. Daar gij blijkbaar in het ontslag helït toegestemd hebt gij recht op veertien dagen loon. VRAAG. Mijn dochter is voor dag en nacht in betrekking. Na gaat Me vrouw voor een paar dagen uit, heeft zij recht op kostgeld? ANTWOORD. Ja. VRAAG over een plant. ANTWOORD. Uw plant is aan getast door schildluis. Hiertegen moet ge uw planten op warme dagen een paar malen daags bespuiten, zoowel de onder- als bovenzijde, en wekelijks met lauw water afwas- schen, liefst met licht zeepsop, dat na een paar uur met zuiver water weer moet worden nfgespoten. Is de kwaal erg. dan is hespuiting nood zakelijk met een aftreksel van ta baksbladeren., of afwassching hier mee. Wij geven wel eens een arti keltje betreffende de behandeling der planten, om ze zooveel mogelijk voor ongedierte te behoeden. Uit de Omstreken SCHOTEN. In het ooilege van zetters dor be lastingen. is benoemd de heer Arie Both, ter vervanging van den heef Comelis de Braai. Ten nadeele der N. Z. T. zijn Maan-1 dagrniddag tijdens afwezigheid van liet personeel van de remise, twee nieuwe ijzeren verbindingsplaten ont vreemd. HEEMSTEDE. GEM EE NTERAADS ZITTING. De openbare Raadsvergadering op Donderdag 12 Juni zal iu plaats van des avonds om acht uur worden ge houden des namiddags om half vier unr. DE GI.IP. Gisterochtend ontstond een begin van brand bij P. v. d. P., in de Prin- sonlaan, hetwelk gelukkig door de buren werd opgemerkt. Slechts huis raad en eenige kleeren verbrandden. WOESTDUIN. De dienstbode van het hotel „Wcest- duin" had Zondag het ongeluk, met haar fiets in de Leidschcvaart te rij den. Hoewel tijdig gered, achtte toch de geneesheer haar toestand van dieq

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6