NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Instantanées. 30e Jaargang No. 9195 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VHIJDAG 13 JUNI 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: mlt qpfBj&T jMuïï' Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (ffy |T 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. GaC™rdz3apWad,;oWHirl'em I 1 j I i I I J Mn! Jj^SMS^êA, Redactie Administratie» Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.4o Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Louresis Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsin0, van advertentiën en reclames van buiten 'het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 14 JUNI. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Apollo-Thcater: Bioscoop-voorstel ling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Stadsnieuws Geslaagd. Voor het examen Kinderjuffrouw (Diploma Tesselscltade) slaafden gis teren de dames C. de Bas en M. Vink uit Haarlem die beiden hare opleiding daarvoor ontvingen aan de Ilaavlem- sche Huishoud- en Industrieschool. DE STAAKI.USTIGE LOOPJONGENS. De stakingslust is er bij de loopjon gens nog lang niet af. Maar er is nog een voldoende solidariteit onder hen, do vergadering van Woensdagavond op de Groote Markt was immers door de tusschenkomst der politie mislukt. Tegen Donderdagavond hadden de vooraanstaanden in de stakingsbewe ging een nieuwe bijeenkomst op de Gr. Markt georganiseerd. En de deel neming was al veel grooter dan den avond te voren. Nu waren er naar schatting ongeveer tweehonderd loopjongens in de nabijheid van Louw- tjes standbeeld. Tot een vergadering of betooging is 't weer niet kunnen kómen door de. sscnenkomst der politie. De loop- i --no zijn weer verjaagd. i.ier op don avond zijn de jongen: uug uit eikaar gejaagd bij den Ane- gang-hoek Schagchelstraat, bij de Melkhrug aan 't Spaarne en aan de Parklaan, hoek Keriaupurk. Do politie heeft van geen wapens gebruik gemaakt, alleen is, om de jongens bang te maken, de gummistok getoond. Do loopjongens geven, niettegen staande deze tegenwerking, hun po gingen om tot een overeenstemming inzake de stakings-quaestie te komen, nog niet op. Telkens ziet men in de hoofdstraten groepjes loop- en Rots jongens staan, om veel beleekenend de quaeslies van den dag te bespreken. Tot een slaking is 't ook heden nog niet gekomen, 't. gerucht gaat evenwel, dat de jongens nu Maandag willen gaan staken. Gf 't waar is? In de Kruisstraat werd een fiets- Jongen door loopjongens aangespro ken en lastig gevallen, omdat hij Jhet mee deed aan de betoogiugen 4en gun- ate van de staking. De koopman E. A. L. bemoeide zich met de zaak. Dit was in 't geheel niet naai' den zin van do loopjongens, die den heer L. een kJap op z'n strooien hoed gaven. Do lieer L. deed van 1 gebeurde aan- jufte bij de politie. „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche Tooneelvereenïging „Jacob van Lennep" is aangewezen, deel te nemen aan den te houden InL Tooneehvedstrijd, uitgeschreven door do Tóóneelmaatschappij ,J)e Moeder taal", te Mechelen, in het seizoen 1913/1914. Aangezien slechts S veree- nigingen uit België en Nederland, aan dezen wedstrijd kunnen mede dingen, is het voor „Jacob van Len nep zeer zeker een onderscheiding, om in dien wedstrijd te kunnen uit komen. Kegelen. In don gvooten nationalen kegel wedstrijd 'te Utrecht, uitgeschreven door de kegelclub „Kegelen kost kracht", aldaar heeft de Haariemschö kegelcluh „de Phoenix" den 3en korps prijs, een zilveren lauwerkrans, be haald niet 27G houten in 50 worpen. In den pcrsoneelen wedstrijd wer den de volgende prijzen verworven: 3e prijs M. I-Ienneman; 5e prijs G. van Dobben; 6e Serieprijs J. Lamfers, 7e serioprijs L. Henneman. GEEN RIJWIELDIEFSTAL. 't Was ruim een week geleden, dat W. S., loodgieter, een bezoek bracht aan de infanterie-kazerne aan den Koudenhorn. Hij zette z'n fiets op de binnenplaats der kazerne. Èenige uren later was de fiets ver dwenen. Gestolen 1 Gestolen I zoo word geroepen. Een aangifte bij de politie volgde. Natuurlijk werd een onderzoek in gesteld. Nu is gebleken, dat de fiets... niet gestolen is. Men bad de fiets in een kamer bij andere fietsen geplaatst, in de gedachte dat deze daar behoorde. Waarom voor de aangifte niet even in deze fietsenbergplaats gezien, dan .was de politie moeite bespaard. Vraaggesprek van den dag. DE VEREENIGING VOOR KINDER BEWAARPLAATSEN EN ONDER WIJS IN KINDERVERZORGING. Dezer dagen maakten we reeds uit voerig melding van de oprichting van bovenstaande vereeniging, de Ko ninklijke goedkeuring barer statuten en de plannen om een eigen gebouw te stichten. We vonden de presidente der nieuwe instelling, mej. L. de Clercq van Weel, bereid ons meerdere inlichtingen over deze zaak te ver strekken. Langen tijd was dit plan al in bespreking zoo vertelde mej. de Clercq van Weel. 't Bleek namelijk, dat de kinderbewaarplaats in dc Huishoudschool, door de onvoldoende ruimte waarover wij daar te be schikken hadden, niet geschikt was voor het geven van onderwijs in kin derverzorging. De bedoeling was, een vereeniging ie stichten die een nieuw gebouw zou inrichten. Daarin zou dan onderwijs moeten worden gege ven in de eerste plaats aan de leer lingen der Huishoudschool. Naast het theoretisch onderricht in kinderver zorging, dat zij reeds genieten, zou den" wij het practisch onderwijs in een dergelijk gebouw volkomen kun nen mogelijk maken. Er is, zooals u weet, al grond gekocht, in de onmid dellijke nabijheid van de Huishoud school, en ten Zuiden daarvan. Dat is de meest geschikte plaats voor zoo'n stichting zooals vanzelf spreekt. En met de verdere uitvoering der plannen zijn we nu bezig. Het onderwijs is toch niet alleen voor leerlingen der Huishoudschool bestemd Neen, dat niet. Wat de Huis houdschool-meisjes betreft is het on derwijs bestemd voor alle rubrieken, volksklasse, middel- en hoog»?re-. Maar verder zullen er cursussen wor den gehouden voor moeders, en voor ieder die gaarne van Kinderverzor ging op de hoogte willen komen. Ik behoef wel niet te zeggen, dat er dat velen zijn. Het blijkt ook uit de resul taten van het consultatiebureau voor zuigelingenvoeding, waar de men- schen pas komen nadat de voedings stoornissen zich bij hun kinderen hebben voorgedaan, en waar blijkt dat de meesten zichzelf voldoende op de hoogte van voedingskwesties heb ben gewaand. En niet alleen om de zuigelingensterfte te verminderen, maar ook om te zorgen dat het Jon ge geslacht krachtig en volkomen ge zond zij, kan zoo een instelling van zoo groot nut zijn. Kunt u ons ook iets meededen omtrent de financiëele vooruitzichten van de nieuwe vereeniging Ja, de globale raming van kos ten, die u reeds in uw blad hebt op genomen, is tenslotte een zeer voor- loopige. Vóórdat we tot een nauw keurige uitwerking der plannen zul len overgaan, is het eerst noodig dat we wat meer geld bijeen hebben. Van sommige zijden is ons al belangrij ken steun verleend, en we hebben omtrent de helft van het geraamde bedrag bijeen. Maar er is nog veel meer noodig. En in dat verband zoudt u mij een genoegen doen, ais u bij voorbaat even de vraag wilde beantwoorden die ongetwijfeld weer als een bezwaar van verschillende t ij den zal komen. Die vraag is: Ilce zal de instelling m leven kunnen blijven waar bestaat zij van Nu, wij zullen wel degelijk inkom sten hebben. Ten eerste uit de ieer- en verpleeggelden, en dan doordat de Huishoudschool zich natuurlijk een financiëele opoffering zal moeten ge troosten voor deze uitbreiding van ■hot onderwijs aan hare leerlingen. We hebben bij de doctoren Kers bergen en Frank ook al steun gevon den, en we hopen nu maar dat finan ciëele bijdragen ons in staat zullen stellen om zoo spoedig mogelijk tol den bouw over te gaan. U vraagt of deze instelling de eer ste van dien aard en organisatie in ons land zou zijn? Ik meen van ja. Wèl bestaat er in Berlijn een derge lijke inrichting, die groszartig is uit gevoerd, maar dat laatste kan hier natuurlijk niet het geval zijn. Onze bedoeling is een ruime, practischc, eenvoudige inrichting, die naar onze verwachting van groot maatschap pelijk nut zal kuunen zijn. (Aan ons vorige stuitje over de nieuwe vereeniging dient nog in de lijst van bestuursleden te worden bij gevoegd de naam van dr. Boshou wers.) Een schadepost] e. De melkboer j P. Maas reed met zijn wagen hedenmorgen over de Ged. VoldersgTacht. Een as van den wagen brak, waardoor 60 Liter melk op straat wegvloeide. Voor den man een leelijk schade- postje. A an b csteding. Heden is aan het garnizoensbu reau Groote Markt aanbesteed dc le vering van aardappelen, ten behoeve der soldatenmenages van het garni zoen, alsmede voor die van de com pagnieën van het 3e Bataljon 2e Re giment Vesting-artillerie, gedeta cheerd op de forten bij Haarlem (Spaarndam en Pemiïngsveer), ge durende het tijdvak van 16 Juli tot en met 31 October 1913. Er zijn 4 biljetten ingeleverd. Ingeschreven is door: S. de. Eeer, te Haarlem, voor 2.09 per H.L. Firma G. Bos en C., te Amsterdam, 2,38 per II.L. Wed. J. Huijboom, Haarlem, voor 2.49 -per HL. J. II. Kroon, Amsterdam, voor ƒ1.97 per II.L. KRIJGSRAAD TE HAARLEM. Heden werden in den krijgsraad uitgesproken de vonnissen tegen een huzaar van het 2e Depot Huzaren, in garnizoen te Haarlem, ter zake van tweede desertie, veroordeeld tot drie maanden militaire detentie een milicien-soldaat van het 10de Regiment Infanterie, in garnizoen te Haarlem, ter zake van dienstweige ring veroordeeld tot -veertien dagen militaire gevangenisstraf en voorts eenge vonnissen ter za ke van overtredingen van de Motor en Rijwielwet en het Motor- en Rij wiel-reglement. EEN NIEUWE SPOORWEG DIEFSTAL. Gisteren deelden we mede, dat een uit Haarlem per spoor verzonden doos met schoenen vermist wordt/. Nu is weer aangifte gedaan, dat een winkelier in de Barrcvoetestraat doo- zen met kleedingstukken ontvangen heeft, waaruit een heel colbert-cos- tuuin vermist wordt. Ook deze zen ding was per sopor gekomen. Er is dus blijkbaar een dief aan 't werk. Eerst een paar nieuwe schoe nen en nu ook al een heel pak 1 De politie is druk bozig deze dief stallen le onderzoeken. NOG EEN ONJUISTE AANGIFTE VAN EEN RIJWIELDIEFSTAL. j. C. R., in de Anthoniestraat, had aan A. P. een rijwiel in huurkoop gegeven. In den laalsten tijd stokte de betaling en daar A. P. niet meer te vinden was, werd aan rijwielver- duistering gedacht. Dc fietsenverhuurder deed aangif te bij de politie. Nu is gebleken dat A. P. in een ziekenhuis te Amsterdam verpleegd wordt. Het rijwiel heeft hij zoo lang bij een tapper in bewaring gegeven. Van verduistering is dus geen spra ke. Een nieuw stemlokaaL 1 Stembureau in 't Stadhuis is ver plaatst. Vroeger had het zitting in de Kamer naast de vergaderzaal van Bur gemeester en Wethouders, maar nu is hut verplaatst naar de vroegere voor hal Yau het museum. De kiezers moesten nu de hooge trappen op. Oplichting. Bij een bewoonster der Wilhelrnina- straat kwam eer. man, die een visite kaartje vau haar broer afgaf. Aan den achterkant stond gesclireven: „Ge lieve tot nader orde 10 gulden mede te geven". Mevrouw vertrouwde dit zaakje niet, gaf geen geld eu stelde een on derzoek in. 't Is gebleken, dat haar broer van niets afwist. De aanbieder van 't kaan je, een jxtkjesdrager, is door de politie we gens oplichting aangehouden. Vroe ger heelt hij eens iets voor bedoelden heer gedaan, die hem toen zijn naam kaartje gaf. Van dit naamkaartje heeft de pakjesdrager nu misbruik ge maald. 't Gebeurde is een waarschuwing om voorzichtig met naamkaartjes te zijn. J aar vergadering. De BI oemist. w erld iedenvereeniging „Verbetering zij ons Streven", houdt dozer dagen hare eerste jaarvergade ring. Prinses Juliana, A.s. Woensdagavond zal de Kinder- Oranjöbor.d „Prinses Juliana" in liet café „Teyler" on het Teylerplein, zijn jaarvergadering houden. Op de ogend; komt o.m. voor „Ver kiezing van 4 bestuursleden door pe riodieke aftreding van de heeren: v. d. Hoeven, llout, Lind en Piso, welke terstond herkiesbaar zijfl en Mede- deeliugen feesten 1913". Toegelaten. Het prov. kerkbestuur van Utrecht heeft tot de evangeliebediening In de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer W. ten Boom, te Haarlem, cand. i de universiteit te Leiden, zoo meldt de n. n. et. TENTOONSTELLINGEN TEIJLER. Sedert Maandag j.l. is door de goc- e zorgen van Teijler's nieuwen con servator, den heer Buisman, in de vitrines der eerste benedenzaal een keur van Rembrand t-etsen geëtaleerd, terwijl in de garderobe-bovenzaal een aanzienlijk aantal aquarellen van moderne meesters is tentoongesteld, een en ander als feestbijdrage voor het jaar 1913. Naast deze etsen zijn in een stand- daard ook twintig Rembrandt-teeke- ningen aanwezig. Als we even bedenken, voor welke fabelachtige, dwaze prijzen dezer da gen op kunstveilingen to Amsterdam en Parijs werken von den grooten meester zijn verkocht, kan t Teijler's bezoekers misschien eenigszins duide lijk worden, welke Rernbrandt-schal ten dit museum wel bezit, dit nog in meerderen zin, als we opmerken, dat nog evenveel etsen in portefeuille zijn. Naast het fraaie en zeldzame van verscheidene drukken landschap pen, bijbelsche voorstellingen en por tretten is de tentoongestelde serie ook bijzonder belangrijk door de ver schillende staten en tegendrukken. De bezoeker is ruimschoots in de gelegenheid, zich een fraai beeld te vormen van het meesterschap, waar mede Rembrandt zijn lichten stralend, zijn schaduwen fluweel zacht, zijn t/usschentinten rijk, doorzichtig en af wisselend wst te mahen. Onder de landschappen het beken de met de drie boomen, voorts vele fijn en geestig behandelde molens en aartgezichton. Bij do portretten de contérfellsels van verschillende bekende en onbe kende ï7o-eeuwers, een aantal afbeel dingen vau Rembrandt's vader en moeder en vooral ook vele zelfpor tretten. De bijbelsche voorstellingen Een kruisiging, Een kruisafneming, Chris tus aan liet volk getoond, enz,, zijn in kapitaal formaat. Docli de fraaiste daarbij blijft voorzeker „Jezus ge neest den kranke", meer bekend als „De honderdguldensprcnt". Alleen de ze ongemc-en fraaie els is al een be zoek aan Teijlcr waard. Merkwaardig is nog do aanwezig heid van vier fragmenten van diezelf de ets, die doen vermoeden, dut de etsplaat' is gecoupeerd geworden. De verzameling aquarellen in de bovenzaal zal voor trouwe Teijler- bezoc-kers menige bekende bevatten, waarmee het tocli telkens een genoe gen is, opnieuw kennis (e makc-ri. Zoo de vijf fraaie Bosboom's, de beide Mouve's, de landschappen door Ga briel, Ruelofs, Mastenbroek, Du Chat tel, Van de Sande Bakhuyzcn en Ma- ris, het fraaie Dordtsche Iruizenbrok door Witsen en Rink's Volendam- mers. Daaraan toegevoegd zijn de nomen Jac. van Loov, Van Essen, Blommers, Kever, Vrolijk, Wijsmuller en Offer mans. Nieuw is „Stilleven" door Van der Valk en „Visschersdorp" door Elisa beth Verweert. Op den corridor zijn eenige teekenïn- gen te zien, afbeeldingen van frag menten van het voormalige Hervorm de Weeshuis {thans Frans-Hals museum; en zijn naaste omgeving. G. KERKHOFF. Staking. Men meldt, dat niet 't H. A. S., maar het P. A. S. zijn bemiddeling had aan geboden inzake het arbeidsgeschil bij de Maatschappij voor Metsel materia len. voorheen Smits en Reijnders. Het P. A. S. heeft tevens besloten de stakers {jnancicel te steunen, omdat de vereeniging van steenzetters en ver voerders van bouwmaterialen bij t P. A. S. is aangesloten. HANDELS YE RE ENIG ING. De heer E, N. Scheitema heeft tegen 1 September eervol ontslag aange vraagd als administrateur van de Haarlemsche Handelsveceeniging. Aangereden. Donderdagmiddag werd aan den Leidschevaartweg de jongen Adr. Blakker, wonend aan dien weg, door een moten-fietsrijder aangereden. Do jongen kreeg daarbij verwondingen aan neus on mond. De lieer Holzhaus, die juist ter plaatse aanwezig was, verleende den gewonde de eerste hulp. Zwemschool. Temperatuur van het water: Hedenmorgen 6 uur: 58 gr. Hedenmiddag 12 uur: 59 graden. STAATSPENSIONF.ERING. De afd. Haarlem van den Bond van Staatspensione>ering vergaderde Don derdagavond, onder presidium van den heer Jacques Weutholt. De dria linksclie Kamer-cajididaten voor Haarlem hadden allen bevesti gend geantwoord op de vraag, of ze voorstanders van Staatspensioen wa ren, en daarom beveelt de afdeeling die candidaten-aan. Door aanplak- bi!jetton en op andere wijze Is propa ganda voor de leuze van den Bond gemaakt. Het bestuur wekte nog eens er toe op, te stemmen op de voorstanders van Staatspensioen. VOOR DE PAARDENTRAM- VETERANEN. Nog ontvangen bij mej. Fleisch- ma:m: Van N. 250, van zuster E. B. 1.in een ztekeninrichting bijeen gebracht door den heer K. 10.van den heer N. N. 5-van L. v. d. W. Jr. 2.59 ais jaailljksc&e bijdrage. Ingekomen bij Mej. Fleisclunann von Mej. M. S. f 8.50, ouder vrienden verzameld. Indien de burgemeester daarvoor toestemming geeft zni Zaterdag van -twaalf tot half twee een collecte voor het trampersoneel worden gehouden onder het personeel van de Centrale Werkplaats. Twee der arbeiders zul len zich daaraice belasten. G ev. Voorweipen. Terug te bekomeu bij: C Rozesharf. Grebberstraai 29, een witte kip. M. Dorsen, Gen. Cronjéstraat 25 rood, een witte dameahandscri o enH. Ver maas, Korte Hofstraat 9e, een zak je met thee; C. Henningman, de Rijp- etraot 27; een paar afgesneden laar- zenschaften, L. Kemp, Klaverstraat 5, een hangslot. A. Klerk, Voorzorg- straat 80 rood, een racet. P. Blok, L. IJeerenvest 10, een aanzetstuui. J. Kraakman, Ampzingstruat 94, zwart koralen rozenkrans. A, Faccunis, Ver- spronckweg 2i, een kinderaimbandje. H. van dor Laare, Jan Steenstraat 67, een ijzeren moer van een rijtuig, A. da Jong, Vcoruitgangsti-not 118, een rij wiel mand je. P. Jansen, Li r: scho terstraat 39, een portemonnaie. D. Wabstra,, Brouwerstraat 107, een ki nd erpo r teuvonn a i e (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten) feest, De heer A. van Rossum Jr., se dert eenigen tijd aan de fabriek ver bonden, bracht met zijn a.s. echtge noot») alhier ceil bezoek aan den hoofdingang der fabriek was een fraaie «erepoort met bloem versiering opgericht en toen het hruidspaar met fanuiio daarxb'Oi was gegaan, si«f:t zich Ji«:t personeel met het plaatselijke muziekkorps aan en begaf men zich naar een der lokalen van de nieuwe fabriek. Daar werd bij monde van den heer Nolting namens het geheele vas te personeel een kostbaar cadeau aangeboden. Des avonds te 8 uur wanen allen met hunne vrouwen of verloofden uit- genoodigd in het café Coppéc alhier, en werd op hoogst aangename wijze feestgevierd, waarbij het bruidspaar en familie eenigen tijd aanwezig wa ren. Bij een en ander bleek niet alleen goede voilmudlng tusschen direc tie ca personeel, maar ook die tus- schen het pers-meel en de verschillen de rangen onderling. JJMUIDEN. De Minister van Koloniën vertrok gisterochtend naar IJmuick-n. tot het deelnemen aan een proeftocht op een voor Nederlandsch-Iiidië bestemden mailêtoomer, zoo meld: de „Tel.". Uit de Omstreken HEEMSTEDE. VERHUUR VAN TIEN WONINGEN. B. en W. stellen voor ben te mach tigen tot de onderhandsche verhuring van tien woningen aan den Glipper- weg, waarvan aalit k f 1 per week. één k f 1.25, en één 5 1 1,50. Gunning. Aan de firma G. Wilson, te 's Gra- venhage, is opgedragen het leggen van gas- en waterleidingbuizen in liet wandelbosch „Groenendaal". Politie. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie zijn benoemd tot buitengewoon veldwachter voor de/a gemeente .1. C. van den Berg, J. Th. Neeskens, F. Saarloos. F. II. Burger. A. Willemse, A. Walet en M. J. Beek. H1LLEGOM. Marxisme en Onderwijs. De heeren H. Posthuma, A.-R-, van bier, en S. C. Rodrigues, S. D. A. P., van Amsterdam, hebben Donderdag avond gedebatteerd over het .Marxis me in de S. D. A. P. en- liet onder wijs. Elk verdedigde naar zijn be ginsel zijn stelling. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter der afd. Ilillcgom van de S. D. A. P. en was druk be zocht. HAARLEMMERMEER. Publiek 6 veiling. Ten overstaan van Notaris Wilkens to Haarlem is in Hotel De Beurs Hoofddorp, publiek geveild: 9 H.A Are 50 c.A., bouw- en weiland gelegen in deze gemeente te Vijfhuizen. Opge houden in massa op i 14.000. Een woonhuis met stal, schuur, werkmans woning en erven, benevens eenige per- ceelen bouw- en weiland, ter geza menlijke grootte van 12 H.A. 89 Aren 70 c.A. In bod gebracht op f 20.000 werd het ongehouden bij afslag op f 21.000 Geiten tentoomslc Hl ing, Door ds regelingscommissie inzake de geitententoonstelling te Hoofddorp Is nader vastgesteld dat deze zal wor den gehouden op 10 Juli a.s. Een oere- oornilé voor deze tentoonstelling heeft zich gevormd waarin ook door den bur gemeester zitting is genomen. Do deel neming aan de tentoonstelling is reeds fliuk. HALFWEG. Feestvier'ng. Voor het personeel der suikerfabriek „Holland" alhier was lie* Donderdag Binnenland DE KONINGIN NAAR BOSKOOP. Door den voorzitter van het comité voor de rozenlentoonstellinc te Bos koop, is bericht ontvangen, dat li. Ai. dc Koningin voornemens is een be zoek te brengen aan genoemde expo sitie. cüe in de maand Juli zal wor den gehouden, zoo meldt de N. Z. if. DE IIEER DUYMAER VAN TWIST EN DE BURGEMEESTERSBENOE MING TE KOUDEKERKE. De Noordweslhoek van Ovc-riisel. een vrijzinnig weekblad der Centrale vrijzinnige kiesverecnïging in Steen- wijk, meent te kunnen mcdedeelen wat in deze zaak waar is. Het blad schrijft: „Wij vernamen dun. dat onze afgevaardigde, de heer Duytnaer van lwi-t, zich te 's-ilage in 't begin vau dit jaar ten liuize van den liee. Uaroii Van der Borcii tot Verwolde, den thans benoemden burgemeester van Koudekerke, had vervoegd. Tot twee maal toe, want de eerste maal was ba ron Van der Borch tot Verwulde niet thuis geweest. De heer Duyniaer van Twist heeft toen, zonder dat zijn voor- spr;mk was gevraagd, tegenover uen heer baron Van der Borch tot Yc-rwe'.- de het denkbeeld geopperd om, als behooiende tot de rechterzijde, zich bij de anti-rev. partij aan te sluiten en om die partij door het storten vau een flinke som in hare verkiezingskas bij den aanstaanden verkiezingsstrijd le steunen. Sloot hij zich aan, dan zou hem de invloed van die partij niet ontgaan. Baron Van der Borch tot Verwolde, hoewel aanvankelijk bezwaar gevoe lende om, terwijl hij naar een bur gemeestersambt sollicitecrenile was, in dit voorstel te treden, heeft ten ge volge van de verdere besprc-kïügcu zijn bezwaar ter zijde gesteld. 'Tot de anti-revolutionaire partij is de lieer Van der Borch tot Verwol de toegetreden, doch een som in de verkiezingskas heeft hij niet gestor:, vermits de lieer Duymaer van Twist hem op zijn vc-rzoék van de toezeg ging daartoe heeft ontslagen. Wij hebben deze mededeeling van den lieer mr. U. W. baron van der Feltz, lid van de Eerste Kamer te Assen, aanstaanden schoonvader van den benoemden burgemeester, die dit uit eigen beweging en ongevraagd deed en er prijs op stelde, dat de wars toedracht dezer zaak werd uiteenge zet. De heer baron Van der Feltz voegde daaraan toe, dat hij noch door woord, noch schriftelijk, noch door derden eene poging had gedaan om op deze benoeming invloed te oefe nen. Deze zaak was geheel en al bui ten hem omgegaan." De heer Duymaer van Twist is na de verschijning van dit artikel te Sleenwijk voor <le kiezers opgetreden. Ilij bleef bij zijn reeds vroeger gege ven verklaringen, dat het hem ten. laste gelegde onwaar is. Hij wilde dit gaarne onder eede en onder aanroe ping vun Gods naam bevestigen. Ilij stelde er prijs op, dot eene com missie werd benoemd, die onderzoe ken zal, wat hiervan waar is. Naar 't Hbld. verneemt, zullen er pogingen worden gedaan deze zaak nog vóór 17 Juni tot klaarheid le bren gen. EEN MEISJE DAT TEGEN SPOED KENT. Dg 22-jarige AI. Neven, le Lekkor- kerk, had het ongeluk, terwijl zij in den kelder afdaalde op de trap te val len en een been te breken. Het is nu de zesde maal, dat dit meisje een been- of een armbreuk heeft bekomen, zoo meldt de Tel.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1