GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD Vrijdag 13 Juni 1913 Buitenlandscli Overzicht B© SaDkanvulkaan. De arbitrage aanvaard! B u 1 g a r ij o en Serviö heb ben de arbitrage van Rus- a n d aanvaard. Het telegram, dat do Tsaar den 8sten dezer uit Moskou aan koning Ferdinand en koning Peter zond, liet dan ook aan duidelijkheid niets te wensehon over. Het luidde „Hel bericht van de voorgenomen samenkomst der ministers-presidenten der vier verbonden staten te Saloniki, waarop een conferentie te Petersburg zou volgen, had mij met grnotc vreug de vervuld, wijl daaruit bleek, dat de Balkans!aten den wensch koesterden, tot overeenstemming tc komen en het bondgenootschap te bevestigen, (lat tot dusverre zulk een groot succes is geweest. Het heeft mij pijnlijk aange daan te vernemen, dal dit besluit nog niet tot. uitvoering is gekomen, en dal rle Balkanstaton zich bliikbaar voor bereiden op een broederoorlog, die den roem, dien zij samen hebben verworven, zal n-twissehen. Tn dit ernstige oogonblik wend ik mij tot H. M., waartoe mij miïn recht en mijn plicht in gelijke mate nopen- want het Bnlsnarsche en het Servi sche volk lu-hben bij het gesloten bondsverdrag de beslissing over ieder verschil van meening omtrent de uit voering der hepnlingey van het ver drag en de afspraken, die daarmede in verhand staan, aan Rusland onge dragen. Ik verzoek U. M. derhalve, trouw fe hlüvon aan de eenmaal aan vaarde verplichtingen en de biileg- ging van het huidige geschil tusschen Bulgarije en Servië over ie lnlen aan de beslissing van Rusland. Daar ik hel ambt van scheidsrechter niet als een voorrecht beschouw, maar als een ernrtig^ji plicht, waaraan ik mij niet 'T-.Ti i r-rt-Kee. mag, meen ik U. M. te moeten mededeelen, dat een oorlog tusschen de geallieerden mij ifiet on verschillig zal laten. Tk constateer uitdrukkeliik. dat de staat, die dezen oorlotr zon beginnen, daarvoor jegens de Slavische zaak verantwoordelijk zou zijn. en ik behoud mij alle vrijheid voor ter zake van de houding, die Rus land ten aanzien van den afloop van zulk een misdndigen oorlog zal aan nemen." Nu Rusland als scheidsrechter op treedt, is het gevaar voor den broeder oorlog voorloopig voorbij. Gehikkis Nienwo verwikkfilïngen in Tnrkije? Uit KonslantinopoL wordt, .aan de „Vóssische Zeïtnng" geseind „Re regeering wist sedert Dinsdag, dat een aanslag gepleegd zou worden op den, nu door moordenaarshand ge vallen, grootvizier Makmoed Rchefket Pasja. Re politie werd hiervan op de hoog te gebracht enkele uren voor don aan slag. Alle maatregelen waren getroffen., doch dc politie kon niel. verhinderen, dat door een toeval de misdadigers toch hun plan ten uitvoer brachten, liet staat vast, dal do moordenaars bohooreli tot de beruchte misdadigers- bende Koer Enim, waarvan de leden allen vroegere tuchthuisboeven zijn, die ter gelegenheid van het, afkondi gen van de grondwet uit het tuchthuis ontslagen werden. Waarschijnlijk zijn zij omgekocht." De begrafenis van den vermoorden grootvizier had Donderdag met groote plechtigheid plaats. De gebeden voor den oiledene v. orden gesproken in de moskee der Hagiu Sophia. Daarna werd het lijk bijgezel op den heuvël der Vrijheid. De W oensdagnaeht is rustig voor bijgegaan. De staat van beleg wordt evenwel Elreng gehandhaafd. Alle openbare instellingen worden •'s avonds ie 10 uur gesloten. Talrijke patrouilles doorkruisten de straten. De moord op den grootvizier heeft in Turkije een zeer diepen indruk ge maakt. In officieele klingen wordt de groot ste stilzwijgendheid in acht genomen over de aanleiding tot den moord maar alles wijst ér op, dat hel complot uitstekend w;.s georganiseerd. Uit Konstanlincpel wordt melding gemaakt van verschillende geruchten over een militair complot. Men zou vernomen hebben, dat veivvarht kon F e u S11 e t o rs Uit het Engelsch van DAVID CHRISTIE MURRAY. 51) Whittaker had geen lust om 't met de:i man in zijn tegemvoordigen toestand te kwaad te krijgen,maar opgewekt en bemoedigd door de overweging, dat hij in bot uiterste geval veel sneller kou loopen dan Bowling, en bezield door de hoop dut de man in zijne dronkenschap misschien meer zou uitlaten dun in nuchtere» toestand, .waagde Whittaker het hem te volgen. Jlet was een donkere en koude avond, en er hing een witte mist, maar allengs kreeg hij toch flauw de gedaante van den zeeman ïr» 't oog, die snel liep, doch zoo slingerend en met zulke scherpe hoeken dat hij slechts weinig vorderde. Heil riep William, toen hij hem had ingehaald; als je niet oppast, tuimel je in de sloot. Bowling keerde zich om, ten einde naar den spreker te wen, en viel te gen hem aan. Blijf me van mijn lijf, kerel, riep Bowling. Waarom grijp je me zoo? worden dat weer bommen zouden worden gelegd. Naar men nieldt. heeft de Militaire Bond in een proclamatie aan de offi cieren, waarin onthouding op politiek terrein wordt aangeraden, verklaard, dat in de tegenwoordige omstandighe den neutraliteit plicht is. De generaals Salih pasja, Hadji Nazïm pasja, en hot gewezen hoofd der politic Kieieremine zijn in hechte nis genomen. In 't geheel zijn Woens dag 150 personen in hechtenis gesteld. De Italiaansche bladen beschouwen den moord op den Turkschcn groot vizier Malimoed Sjefket als een voor- tcoken van nieuwe onlusten, die Tur kije geheel en al aan den rand van den afgrond zullen brengen De „Trihüna" is .van meening, dat de Sultan clen stokouden Kiamil pasja weer aan het hoofd der regeering zal plaatsen, en zij spreekt de hoop uit, dat'het dézen zal gelukken den bin- nenlandschen vrede te herstellen en voor den zoo diep gedeemoedigden staat althans in KJein-Azië een bolero toekomst voor te bereiden. „Aan deze zijde van de Dardanel- len", zoo schrijft de „Giornale d'lta- lia", „is Turkije niets anders meer dan een hulpelooze klomp, overgele verd aan de genade van Europa en dc Bal kan volken. In Azië echter kan het rijk tot nieuw leven worden opgewekt, wanneer de natie nog in staat is tot een eerlijke, mannelijke daad. De Sul tan heeft de beslissing over leven on dood van zijn rijk in zijn hand." Allerlei In Mexico blijft het onrustig. Aan de revolutie komt daar blijkbaar geen eind Nu hebben de tegenstanders der tegen woordige regeering, onder bevel van generaal Matera, de stad Zacatecos genomen In 't hevige gevecht zijn 1000 man gevallen, 't Is er dus lang niet kinderachtig toege gaan Er zijn nu bondstroepen afgezonden om de stad te hernemen. UitChina komen berichten, die op belangrijke verwikkelingen en oneenigheden in de politieke wereld wijzen. Groote landsdeelon onderwerpen zich niet aan de centrale regeering. 't Is de oado strijd tusschen dc dy nastie-aanhangers en de republikei nen. Men vreest voor gewapende con flicten. De Pruisische Landdag. De zitting van den nieuwen Pruisi- sciien Landdag werd Donderdag ge opend dc Pruisische minister-presi dent Von Bethman» Holhveg las de troonrede voor, waarin gezegd wordt Uw bijeenkomst in een nieuw tijd perk van parlementairen arbeid valt in een tijd, die gewijd is aan groote herinneringen. Mogen de oude krach ten, die voor een eeuw in Pruisen leefden en die het in hechte gemeen schap van koning en volk uit de ver nietiging, tot een roemrijke toekomst leidden/ook onzen tijd doordringen en in ons allen werkzaam worden, voor de vervulling van de taak, die de toekomst ons brengen zal. En als wij ons met trots de groote wijziging in het lot van het volk her inneren, verbeugen wij ons ook, dank baar, op den dag waarop onze keizer en koning 25 jaren zal hebben gere geerd. Onder de regeering van Z. M die met krachtige hand den vrede handhaafde, werden in het Rijk de materiëele en geestelijke goederen door de vooruitziende zorgen van den keizer en koning en den rusteloozen arbeid van geheel het voJk vermeer derd en uitgebreid. Met dankbaar heid, wijl de levensweg van Z. M. tot dusver zoo rijk gezegend was, hopen wij, dat het hem door Gods genade moge vergund zijn, nog lang zijn trouw en hem vertrouwend volk voor te gaan op den weg naar steeds groo- ter staatkundige ontwikkeling. Binnenland VERGIFTIGING. Aan den Puksehuitdienst Amster dam—Rotterdam, op de Turfmarkt te Amsterdam wilden eenige schippers knechts Woensdagmiddag met hun kameraad, den 31-jarigen C. Broer tjes, een grap uithalen, die zeer be denkelijke gevolgen kan hebben. Men liet hem aan boord van een der boo ten een flesch zien, die met een roode vloeistof gevuld was, en deed 't voor komen, alsof dc flesch wijn bevatte. Zij gaven voor, zelf er reeds van ge dronken te hebben. Daar Broertjes niets kwaads vermoedde, nam hij daarop een teug uil de flesch. Doch een uur later, tegen half zes, werd hij benauwd en moest hij braken. Thuis gekomen werd hij zóó ziek, dat men een rijtuig haalde en hem naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis transpor teerde. Daar werd onmiddellijk zijn maag leeggepompt en gaf mm hem Ziezoo, zeide William, hem steu nende en hem bij de armen houdende. Nu sta je weer vast, lie? Ga mee, Ga mee? herhaalde Bowling. Ga mee? Waarheen? Naar huis, natuurlijk, naar de pachthoeve. Goed dan, zeide Bowling, alsof hij zegevierend een betooggrond bad volgehouden, en hij liet toe, dat Wil liam hem bij de mouw van zijn kiel hield en op die wijze zijne wankelen de schreden leidde. Waarom ben je bang voor mijn heer Round? vroeg William op eens. Wie zegt dat ik bang voor mijn beer Round ben? vroeg de ander, stil houdende en tegen hem aan zwaaien de. Ik zeg bet, antwoordde William. Goed dar, zeide Rowling; Ju, dat ben ik. Een zonderling gevoel van vreugde deed William's hart sneller kloppen. Waarom ben je bang voor hein? vroeg hij weder. Kijk, hernam de zeeman, ik hen dronken, niet waar? Dut ben ik. Kijk! Ilceft de drank me te pakken of niet? Iiij nam William hij de schouders en hield hem stijf vast. Gij kunt zeggen of de drank mij te pakken heeft, niet waar? Ja, dat ka.n ik. Heel goed dan. Ga Job Round zeg gen dat ie me gezien hebt zoo dron- een tegengif In. IR] Bracht een vrij rusligen nuchl dooi' en is thans naar omstandigheden vrij wel, zoodat men hoopt zijn leven te behouden. De flescli met de bedoelde vloeistof was intussclien op de boot gebleven en naar Rotterdam gegaan. lVnr is zij in beslag genomen. Rij onderzoc-k bleek do flesch zwavelzuur met kwik to bevatten, zoo meldt de „Tel.". DE ZAAK-DEEN. 't Hbld. ontvangt de volgende me dedeel ing: De heeren mrs. D. Fock, J. Oppcn- heim en M. F. W. Treub kregen van den heer E. Deen het verzoek, een on derzoek in te stellen naar de gegrond heid der beschuldigingen en aantijgin gen, in de open brieven van den lieer Van Oss in „De Nieuwe Financier en Kapitalist" tegen den heer Deen inge bracht. Het drietal voornoemd was bereid er aan to voldoen, nu na het manifest' van zestig vrijzinnigekiezers deze zaak werd van openbaar l>elang. De com missie schreef den heer Van Oss om inlichtingen, maar deze verklaarde zicli daartoe niet bereid tegenover liet comité, maar stelde 12 namen voor van personen van financieel doorzicht,! en financieel verleden, aan wie hij bereid is zijne beweringen waar te maken, onder voorwaarde dat do heer Doen en alle commissarissen der Pre mier Petroleum Compagnie hun man daten in dez« en andere petroleurn- maatscbappijen zullen nederleggen en niet weder opnemen totdat de te be noemen commissie zekerheid zal heb ben dat zij hun mandaat in het be lang der aandeelhouders zullen ver vullen. De pogiïigen om zoodanige commis sie samen tc stellen op de door Van Oss voorgestelde wijze siaagden niet, zoodat het drietal aangezochte heeren ook met bet oog op de weigering van den lieer Van Oss om inlichtingen te verschaffen, gem opt is van voortzet ting der aangevangen taak af te zien. De commissie deelt echter mede dat zij onmiddellijk dooi' anderen wordt overgenomen De heer Dccd, die een aanklacht te gen den heer Van Oss bij de Justitie heeft ingediend, verklaarde zich be reid alle tegen hem door den heer Van Oss ingebrachte beschuldigingen en verdachtmakingen te doen onderzoe ken door een raad van eer, samenge steld uit drie onpartijdige personen, welke raad zal oordeden los van de voorwaarde dcor den heer Van Oss gesteld. Zijnerzijds wijst de heer Deen aan dr. D. Bos, lid van de Tweede- Kamer. Voor het geval de heer Deen tot Ka merlid mocht worden gekozen, stelt hij zijn mandaat ter beschikking der kiezers indien de raad een voor hem ongunstige uitspraak geeft. De commissie-Fock c.s. verzekert dat uit de neerlegging harer taak niet do minste gevolgtrekking ten nadeele van den heer Deen mag worden afge leid. ONGELUKKEN. Dc „Tel." meldt Woensdag had op het rangeerter rein te Maarn een ernstig ongeluk plaats. Terwijl de seinhuiswachter J- Nieuvvcnhuis werkzaamheden ver richtte aan de wissels, werd hij door een van Utrecht komenden zondtrein overreden. Zijn voeten werden zwaar verminkt, alsook een zijner armen, terwijl bij een gapende wonde aan het achterhoofd kreeg. Nadat de eerste hulp verleend was, werd hij met den stations-brancard in clen bagagewa gen van de Centraalspoor gebracht en •direct naar Utrecht vervoerd, waar hij aan do Jcremiebrug werd afge haald door gereed staand personeel van een der gasthuizen. De 62-jarigo boerenknecht, in dienst bij den veehouder J. Verbree, te W e espe rk arspclheeft het ongeluk gehad door een geopend zolderluik te vallen, waardoor hij op een hardstee- nen rand terecht kwam en onmiddel lijk overleed. BEDRIEGEL1JKE BANKBREUK? Naar men verneemt Ls de gewezen collecteur der Staatsloterij te 's-Gra- vemhage, die eenïgen tijd geleden fail liet is verklaard, maar nog vóór net uitspreken van het faillisssement de stad had verlaten zonder orde op zijn za'ken te stellen, gisteren ten huize van een familielid daar ter stede aan gehouden. en overgebracht naar het Huis van Bewaring. Men zegt, dat dit is geschied onder verdenking van bedi iegelijke bank breuk, zoo meldt het Hbld. EEN AANKLACHT. Het Tweede Kamerlid Beckers heeft bij dén Officier van Justitie te Maas tricht een telegraphische klacht in gediend tegen de Limburger Koerier wegens een bericht in het nummer van Dinsdag, getiteld: „Begint de biercampagne weer?" ken als een tol, smoordronken. Ja, zeide William, en zijn hart klopte weder sneller. Ja. Zeg hen dan, beinani Bowling, den jonkman nog steviger vasthou dende, dat ik geen woord gesproken heb. Dat zal Ik hem zeggen. Je hebt, geen woord over den begraven schat -gesproken. Geen woord, zeide Bowling, met een hik. En dat je er nooit. een. woord van gesproken hebt, sedert hij u gezegd heeft dat je 't niet doen moest. Geen syllabe, antwoordde Bow ling. 't Is heel wat, anders eene onder stelling te hebben, die aannemelijk schijnt ,en zich te overreden dat men er aan gelcoft, dan die onderstelling bevestigd te zien. William had eenige oogenblikkeu een gevoel alsof bij droomde. Onderstelling was bewezen waarheid geworden. De wolk was ln eene rots veranderd. Juist, zeido Whittaker, dat alles zal ik hom zoggen. Is er ook nog iets, dat ik hem zeggen kan om je plezier te doen? Hij behoeft niet te probeeren, mij er in te laten lccpen. Ik zal niets zeg gen. Hij behoeft niet hang te zijn dat ik er een woord van zal uitlaten. Ik wil niet ontkennen dat liet mij dwars in den kroo zit. Maai' dat doet er niet DE IÏAAGSCITR GRONDWERKF.TIS- STAKING. Woensdagavond zijn van half zeven tot 7 uur do Kettingstraat en do Gort- straat door de politie afgesloten, om dat geen auto's to krijgen waren voor het vervoer der aan do grondwerken in dé Gortslraat he-»- zijndo arbei ders naar hun woningen. De chauf feurs weigerden nl. de auto's lo bestu ren, wij] zij naar bum zeggen des na middags door grondwerkers waren bedreigd.' Ten slotte werden do arbeiders ver voerd onder politiegeleide door auto's Van een verhuurder. De politie moest. ruLin baan maken, daar oen 200-tal' stakers en een groote' inenschenme- nigle dc auto's afwachtten. Kórt daarop werd de hulp der po litie ingeroepen, daar een troep sta-' kers'in de Laan, waar de garage van den autoverhuurder zich bevindt, en latei' in de Twentstraat, waar een der arbeiders woont, een dreigende houdi ng aan nan n. KAMERVERKIEZINGEN. "be afd. Medembük van den Bond voor Staatspensionneeving besloot ha re leden vrij te la tem in hunne keuze a.s. Dinsdag, tusschen de Kamercan- didaten Netscher (Cone.) en Huijbérs (S-D.A.P.) De centrale liberale lciesvereeni- ging in het district Ommen Weeft be sloten mr. Bichon van Usselmonde te steunen, zoo meldt de N. R. Ct. DE ISRAËLIETEN EN DE STATEN VERKIEZING IN FRIESLAND. Gistermorgen werd aan het stem bureau Stadhuis te Leeuwarden door: de heeren I. E. de Jong on D. Turks- ma. namens de Israëlieten in liet kies district Leeuwarden, geprotesteerd tegen de stemming voor de Provin ciale Staten, op grond van het. feit, dat aan de Israëlieten, door het uit schrijven van de stemming op het Israétietisiche Pinksterfeest, waarop het aan de Israëlieten strikt verboden is eenigen arbeid te verrichten of te laten verrichten, is van JiHin stemrecht gebruik te maken. Door dezelfde heeren is bij request aan Provinciale Staten op'grond van hetzelfde feit nietigverklaring van de géheele stemming gevraagd Door den opperrabbijn werd Don derdagmorgen in de synagoge in zijn predficatie een tufachtige waarschu wing tot alle Israëlieten gericht, om op dezen dag toch strikt hum gods dienstige voorschriften na te komen. (Leeuw. Ct.) PROV. ST ATENVERK1 EZ INGEN. FRIESLAND. LEEUWARDEN. Uitgebracht 11.493 geldige stemmen, volstrekte meerder heid 5757. Hiervan verkregen de heeren II. P. de Haar (R.K.) 3487 stemmen1, D. Lau- ïeü'béch (A.R.) 3733, J. I,. Oösterlioff (C.HO '3633, R. Buisman (lib.) 3093, jhr. mr. C. v. Eysinga (lab. nftr.) 3369, P. G. Halbortsma (lib. aftr.) 3316, Th. M. Th. van Weideren haron Rengers (lib. aftr.) 3652, mr. J. A. Stoop (lib.) 3051, T. Mv do Boer (S.D.A.P) 4440, F. K. Dekeriga (S. D. A. P. aftr.) 4692, P. HiemsLra (S.D.A.P.) 4433, M. Halle- brand (S D. A. P.) 4082 en S. de Zee (S.D A.P.) 4424. Zoodat herstemming moet plaats vinden tusschen do 'boeren De Boer, Dekenga, Riem st ra, 1 li 11 ebrand en De Zee (allen S.D.A.P.), Luutembacb, De Haan en Oosterhoff (allen rechts) en Rengers en Van Eysinga (Lib SNÉEK. Gekozen de heeren P. Groe- neveld (C.-II.) met 5302 stemmen, lï. de Jong (R.-K.) met 4750, W. Kroese, (C.-II.) met 5269. H. Pollema (A.-K met 5273 en L. Dokkum (A.-R.) met ruim 5000. Voorts verkregen de heeren B. M. v. d. Goot (lab.). 2133, O. Greebe (lib 2121. K. J. van Hout, (lib.) 1991. M. P de Vries (lib.) 1916, P. N. v. d. Zijp (lib.) 1983, S. van der Goot (S.D.A.P.) 1400, P. lliemstra (S.D.A.P) 1402, A. Keulen S. D.A.P.) 1226, J. Ytsina (S. D. A.P.) 1378 en S. de Zee (S.D.A.P.) 1506 stemmen. SCHOTERLAND. Uitgebracht 9126 geldige stemmen, volstrekt meerder heid 4564. Hiervan verkregen de heeren A. Be- semer (lib.) 3085. C. Gerritsma (lib 2980, mr. W. Jonkers (lib.) 25S3, S. toe. Ik lieb mijno orders, en daar houd ik mij aan. Dronken of nuch ter. ik houd mij er aan. Versta jc? Ik versta 't. antwoordde William Ik zal 't hem zoggen. Ik ontken niét, herhaalde Bow ling, langs den weg strompelende en, niettegenstaande William's helpende hand, ieder oogenblik gevaar loopen de op zijn neus te vallen ik ontken niet dut het mij dwars in den krop zit. Ik kan er geen doekjes om winden dat ik gemeen liehandéld ben. Natuurlijk kun je dat niet! zeide Whittaker, met eene gedempte stem, waaraan hij te vergeefs een onver schilligen toon trachtte te geven.Maar zeg, je bent toch een gure klant! Je wist dadelijk dat hij me gezonden had, niet waar? Het baatte uiet of ik al probeerde je zand in do oogen te strooien. Dat hielp je bitter weinig, zeide Bowling. Ik had het wel in de gaten, wie je gestuurd hadt. Natuurlijk, hernam Whittaker, in in groote spenning. Wie zou mij an ders gestuurd hebben? Was er wel ie mand anders? Wie zou er geweest zijn? Zij lie pen eeiio poos stilzwijgend langs hét donkere pad, n-aar eindelijk kwam Whittaker. die iu zijne gedachten even dikwijls struikel do als zijn met gezel in zijao voetstappen, plotseling' op een inval Vtenl.md (lib 2768, K. dé Vries (lib.) 2-466, K. de Jong (S. D. A. P. afi.r. 3CC0, L. J. de Jong (S.D.A.P. afti3506, d- M. van der Vegte (S.D.A.P.) aftr. 3572, G. L. van der Zwaag (socialist, aftr.) 3152, W. Cr.ossen (C.-II.) 2597e H. de Jong Wz. (R. K.) 2640, en W. A. Nijen- huis (A. R.) 2605 stemmen. Zoodat herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren Beeemer, Gerritsma en Veenland (allen vrijzin nig), K. de Jong, L. J. do Jong, Van der Vegte en Van der Zwaag (allen sod-dem.), én Gaossen, II. dó Jong en Nijehbuis (allen rechts). FR AiNEKER. Uitgebracht werden op de hoepen S. Brandsma (V. D. aftr.), 5712, S. Hannema Lz. (Tub 5725, H. W. Krop (S.D.A.P.) 5611, P. Peere- boom (Lib aftr.) 5757, M. van Zand bergen (S.D.A.P.) 55CG, B. An erna (A. R.) 5101 A. van dor Meer (R.K.) 4877, M. Oberman (A.R.) 4945, P. Biersma (C.II.) .4850,.M. II. Tromp (C.-II.) 4967, Zoodat gekozen de heeren Brand sma,. Ilaimema en Poereboom (allen vrijzinnig), Krop en Van Zandbergen (beiden S, D. A. P.) DOKKUM. Dc N. R. Ct. geeft den volgenden uitslag, uitgebracht op P. J. Bot'mn (U. L.) 3017, M. H. van Brug gen (C.-II. aftr.) 5650, J. de Bruin (S. D. A. P.) 855, P. Buwalda (S. D. A. P.) 760, mr. J. J. Croles (A.-R., aftr.) 5000. K. Dorhout (Ti.-L.) 3107, M. Uó Dijk stra A -R.) 5463, D. J. Heeringa (IJ. L.) 2996 M. Hi!'.ebrand (S. D. A. P.) 976, D. .T. van der Mey 'U. L.) 2899, T. Nuu- ta (A. R aftr.) 5474. A. Prakken IV. T i 3089. D. G. Reitsma. (C-H. nftr.) 5508, K. Sikkcma fS. D. A. P.) 960, Smid (S. D A- P-) 719, zoodut gekozen zijn de heeren Van Bruggen (C. II. aftr Croles (A. R. aftr.) Dijkstra (A. R Nauta (A. R. aftr.) en Reitsma (C.-II aftr.) LIMBURG. MAASTRICHT. Aantal kiezers 5219. Uitgebracht geldige stemmen 44691 Volstrekte meerderheid 2235. Hier van verkregen de heeren C C. E. Hustinx (R.K. aftr.) '2253. E. E. 1! Regout (R-K. aftr.) 2432, H. Scydlilz (R.-K. aftr) 2303, J. B. H. Klijnen ()i- be>raai) 1400, J H. Beckers iS. D A. P) 933. W. C. de Jonge (S. P A. P.) 1331. J. H. Paris (S. D. A P) 125». Zoodat gekozen'zijn de aftredende leden. EEN AANKLACHT. Prof. Van Hamel, de vrijzinnige oandidaat in het district Bteukelen, zal volgens het U. D. bij de justitie een kb. t indienen tegen notaris Van der Hoyden, R. K. te Mijdrecht, die in een brief aan het bestuur der Li berals Unie in de Vechtstreek, waar in hij uitgenoodigd werd tot debat, een ernstige beleediging aan het adres van prof. van Hamel heeft geuit, nl. dat deze zich zeer laag over de R.-K. geestelijken zou hebben uitgelaten. Prof. v. Hamel, die do beschuldi ging pertinent ontkende, heeft nota ris v. d. Heyden eerst in de'gelegen heid gésteld zijn beleediging in to trek ken, maar daaraan, is niet voldaan. EEN NEDERLANDSCII LECTORAAT TE NEW-YORK. Het Vaderland schrijft: „Zonder ophef of uiterlijk vertoom is dezer dagen, na lange, vlijtige en niet altijd, gemakkelijke voorberei ding, iets in bet belang van onze na tionaliteit tot stand gekomen, dat wij gaarne zouden rekenen tolde „daden" die men van ons volk in dit jubeljaar vraag'. Dank zij het initiatief van eenige Nederlanders, den steun door hun streven ondervonden van de zijde der Nederlandsoi.e regeer ine, en de hooge bewilliging van de Koningin is nl. voor enkele dagen zekerheid ver kregen. dat aan de vermaarde hooge- schoo! van New-York, de Columbia University, mot ingang van hot nau we college-jaar een lectoraat zal worden verbonden in de Nederland- sche letteren en de geschiedenis der Nedcrlandsche Ijetterkur.de, onder den naam „Queon Wilhelmina Lec tureship". Als lector zal optreden de eenige daarvoor aangewezen man in do Ver- eenigde Staten, mr. Leonard Charles van Noppen, een Amerikaausch litte rator en dichter van Nederlandsch origine, die in Leiden en Utrecht ge studeerd heeft en van zijn kennis van onze taal en letterkunde reeds meer malen blijk heef*, gegeven, o.a. door zijn prachtige vertaling van Vondél's „Lucifer*" in het Engelsch. Zeg. begon hij, Bowling bij ren arm trekkende, hij is zoo dicht als 'n pot, hc-? Hij zeef niemand de lengte en breedte, niet waar. Maar hij heeft er toch zeker aanteekening van go- houden. Waar of hij die aanteekerhn- gen beu aart? Ai ie hens aan do pompen' riep Bowling, met een zwareii bik. Hij bleef weder stilstaan, en na een paar mislukte pogingen om Witthaker te grijpen, gelukte liet hem. en hem hij de schouders houdende, had hij aldus een onzekeren ankergrond. Je moet hem zeggen, sprak liij met eene dikke tong, dat je me dut gevraagd hebt. Zeg hem dat jo 't slim gedaan hebt. En zeg hem dan ook dat ik daar mets anders op geantwoord heb dam Alle hens aan de pompen! Zeg hein dat, hoor. En denk er om, liet luj er met gewichtige plechtigheid up volgen, dat ik dat zei toen ik dr— dronken was neen, dronken eigenlijk niet maar toen de drank me té pakken had. Dat moet je hem zeggen. Ik zal 't hem zeggen, hernam William. Ha! je bent 'n slimme klant Hij waagde het schertsend met zijn voorvinger naar Bowlings borst te steken, maar dit werd hem zoo kwa lijk genomen, dat hij er berouw van had. Neen, neen, nep hij, tot ant woord op de strijdlustige beweging van den ander. Je hoeft niet met me te vechten. Ik wordt misschien nog Stadsnieuws Politieks vergadering van üo Kecbtsctie partijen. Het comité van actie der rec-htsche partijen voor de Kamerverkiezing in dit district had tegen Donderdagavond een openbare vergadering in de So ciëteit Vereeniging belegd, waar twee Kamerleden hc-t woord zouden voe ren. Voor een vollo zaal spreekt J h r. (1 r. C. G. S. Saridbèrg, die deze bij eenkomst loidt, ecu openingswoord, waarin hij mededeelt dat er geen ge legenheid, tot debat is, en aan hen die zich daardoor teleurgesteld mochten gevoelen vriendelijk verzoekt om do zaal te verlaten, en te voorkomen dat stoornis in de vergadering wordt te weeggebracht, Nadat tic heer W. ten Boom in ge bed is voorgegaan, spreekt de Voorzit ter wóórden van hartelijk welkom tot jhr, mr. A. F. dc Savornin Lobman cn den lieer A. C. A. van Vuuren," waarna hij den laatste het woord, geeft. Do heer Van Vuuren, zijn rede aanvangend, bctoogl dat het nimmer mogelijk is, wanneer twee samen gaan. dat zij ieder volkomen naar hun eigen zin handelen. Beiden moe ten iels toegeven. En zoo gaat het, ook met de politieke partijen, die optreden in de samenwerking die voor een par tij noódfg en onvermijdelijk is om in dc Nedcrlandsche Kamer resultaten tc behalen. Er is geen enkele partij, die er aan kan denken dat zij na deze verkiezingen! alléén 51 zetels in han den zou hebben. De coalitie is na jarenlange samen werking vernieuwd, maar ook links is dc behoefte tot samenwerking geble ken. Daarom hebben de vrijzinnige partijen zich in dc concentratie ver- eenigdin do concentratie, die. zoo als mr. P J. Troelstia op het Paasch- congres zijner partij heeft verklaard, door de socialisten boven de coalitie zonder aarzeling zal worden verko zen, indien er quaeslié van keuze is. Er i; eon partij opgericht, die meen de zich boven al deze partijkwesties t<; kunnen stellen Maar dat is prac- tisch onmogelijk. Die groep heeft dat al ingezien, en is mral zoover gegaan dat zij niets dan concentratiemannen heeft gesteld. Zij is uit de Ned. Hérir. Kerk voortgesproten,, maar heeft nu toch ook tegenover een bekend lid maat dier kerk als de heer Blum is den Israëliet mr. Van Raalte gesteld, cn in Weststellingwerf hetzelfde ge daan door prof. Kohnstamm als haar candidaat te nemen. Spr.'s grootste grief tegen de com een tralie is. dat zij tot nu toe niets anders gedaan heeft dan de zaken tc vertroebelen en een succespolitiek fo voeren. De beginselloosheid van onze tegenstanders, zegt spr., blijkt duide lijk uil dc feiten. Iemand, die ware beginselen heeft, brengt die juist in een strijd als deze kloek en ferm naar voren, en moffelt ze niet weg Tn den jongsten tijd is de liberale - pers bewogen van een groot medege voel voor de Christelijk Historischen. De liberale partij heeft, als zij aan het politieke vischwater slaat, een merk waardig goeden hengel. Tn LUrecht is mr. ter Spill candidaat van de vrij-liberal.e partij. Hi! is er opgetreden voor liberalen en Br.ons- vHdiuncn. cn heeft geweldig uige- pakt tegen de Katholieken. Natuurlijk begreep hij heel goed, dat'hij er daar mede niet komen kon. Er moest ook in een andere richting aas worden uitgegooid En daarom, omdat zijn tegenkandidaat de heer RoëlI was. pakte 'b ij nu ook nog eens flink uit tegen de Christelijk-Historischen, die hij de onoprechtste partij noemde, die er is. Bij de antithese (betoogt verder de heer Van Vuuren) conslateeren wij een feit het feit. dat er twee stroo mingen zijn die tegen elkaar in gaan. Het bestaan daarvan kan door nie mand geloochend worden. Nu vragen wijKiezers, meent gij dat de volkssouverefniteit alléén moet gel den, of dat Gods wil ook in het Staats bestuur moet worden gekend? Van deze prïncipiëele strooming wordt evenwel door ben die de volks soevereiniteit voorstaan gemaakt, dal wij ons zelve als de brave Hendriken voorstellen, en dat wij de inenschea der andere zijde aantasten in hun persoonlijk geloofsleven I Wij meenen, dat er op de openbare scho i rekening gehouden mc-et wor den met God. Anderzij ls vindt men dut niet. wenscht men de neutraie school. Wij zijn daarin toch zeker consequent, oordeelt spr. En hij ci teert verder do „Bode", waarin van oridéiwij1 -rszijde is betoogd dat mëa den Bijbel toch niet meer op school kon invoeren, omdat de wetenschap al tang met dat beek zcu hebben afg: rekend. Wat de concentratie betreft: zij wenscht do absolute neutraliteit in de scholen. En inen durft dan ie zeggen, dat het rechts alleen te doen is om de een van de beste vrienden van je. die je ooit gehad hebt. Goed dan. zeide Bowling, die zich liet bevredigen. Maar raak me niet meer aan. Dit beloofde hij. en zij liepen te za nten voort, maar van dat oogenblik uf was er niet.v meer uit Bowling te krijgen, die zich metde hardnekkigheid van een papegaai aan zijn eenmaal gekozen formulier hield, en alle wen ken en vragen beantwoordde met alle liens aan do pontpe.ii te roepen. Toen William de onmogelijkheid inzag om ditmaal verder to gaan, wenscht© hij lixjm aan den hoek van het vad na ti de pachthoeve van Bache goeden avond, en ging peinzend huiswaarts. Job Round was dan toch werkelijk in do geschiedenis van Tom Bowling betrokken. Het was nauwelijks denk baar, dat hij zulk een geheim met zich in 't. graf zou nemen. Even on waarschijnlijk was het dat hij dien schat altijd ongebruikt zou laten lig gen. Whittaker pijnigde zijne hersens met gissingen, waarom de schat r iet reeds lang opgegraven was. en einde lek meende hïi, dat. hem een licht op ging. Het was wel waarschijnlijk, re deneerde hij. dat, toen het gerucht, van den schat pas verspreid was, het gevaarlijk geweest zou zijn dien té willen vervoeren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5