Huur: Dagbud GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD Maandag 16 Jnnl 1913 Buiteiilandsch Overzicht D© BalkanvuSkaan. Alle gevaar voor oorlog is nog niet voorbij. De „Bulgaria", het orgaan van den Bulgaarschen Balkandiplornaat Da- nef, is nog zeer oorlogszuchtig. Het laakt fel de Serviërs, wegens „hun trouwbreuk jegens den Balkanbond" en tevens allen, die uit Slavische so lidariteit en broederschap togen den oorlog met Servië zijn. Dit is blijk baar een aanval gericht tegen de ar bitrage van den Tsaar vari Rusland. „In de politiek," meent dit blad. „kan geen sprake van sentimentaliteit zijn", men moet hierbij slechts de na tionale belangen in het oog houden e - de rechtvaardigheid diende nu, door een oorlog, tot de zege te wor den gevoerd." Ondanks deze en dergelijke uitla tingen evenwel is de hoop vrij alge meen, dat het krachtige optreden van Rusland lot een vreedzame oplossing der geschillen zal leiden. De .Temps" verneemt uit Peters- burg: Daar het antwoord van Bulga rije en van Servië bevredigend wordt geacht, zullen de eerste ministers der 'Balkanstaten worden uilgcnoodigd naar Petersburg le komen. In zijn antwoord óp het telegram van den Tsaar zegt de koning: „Uwe Majesteit zal niet kunnen ontkennen, dat Bulgarije trouw aan zijn woord is gebleven, dat het nog steeds wacht op de aanvaarding der arbitrage door Servie en dat het wel waarlijk de Servische regeering is, die voortgaat gevaren uit. te lokken voor een broederoorlog. Wij trachten ernstig dezen le vermijden, hoewel we niet het algemeene gevoel van verontwaardiging kunnen onderdruk ken. dat zich van ons volk heeft meester gemaakt, tengevolge van de houding van onze bondgenoöten, die het met minachting van recht en be zworen goede trouw de heiligste vruchten van zijn overwinningen wU-j len onttrekken. Bulgarije heeft niet alleen rechten op Macedonië, het heeft ook onver breekbare plichten tegenover de be volkingen. die tot eiken prijs Bulga ren willen blijven. Deze plichten worden sinds lange jaren door Rusland zelf erkend." In bevoegde kringen te Weênen verklaart men, dat bij de. aanstaande besprekingen over de arbitrage door don Tsaar in zake het Bulgaarsch- Servische conflict, rekening gehou- d q zal moeten worden met de be- ia Jgen van Oostenrijk-Hongarije, daar anders de Balkancrisis nog niet ten einde zoude zijn en zich weer nieuwe moeilijkheden zouden voor doen. De moord op den Turkschen grootvizier. Uit Konstantinopel wordt aan de „N R. Ct." geseind Naar het geneeskundig onderzoek heeft uitgemaakt, is Sjefket pasja door vijf kogels getroffen. Eén drong door den linkerslaap het hoofd bin nen en veriiet het door den rechter slaap. De tweede trof den linker schouder en verbrijzelde den arm. De derde trof de kaak. De twee andere het schouderblad. Slechts drie kogels zijn in liet lijk teruggevonden. Luitenani Hiimi, die bij het beleg van het huis der moordenaars is ge wond, is overleden. Zijn ingewanden waren doorboord. Onder de aangehoudenen zijn en kele Grieken, leden van de liberale entente. Ei' zijn o.a. gevangen geno men Danidzje, voormalig minister va.i biimenlandsche zaken, Iiamid, voormalig president van de recht bank. te Peia, Moestapha, burgemees ter van het vierde arrondissement van Konstantinopel, en Hadzji Ras- sim, voormalig consul in Ncderl.-In- dié. De rechter van instructie heeft ver klaard, dat Topal Tëwfik (de chauf feur der auto van de. moordenaars) bekentenissen heeft afgelegd en zich zelf den hoofdman der moordenaars heeft genoemd. Hij voegde eraan toe: drie maanden geleden is de samen zwering om den grootvizier te ver moorden gesmeed, maar er waren geen mannen die 't aandurfden. Topal Tewlik, woedend dat zijn medeplichtigen hem in den steek lie ten en na den aanslag vluchtten zon der hem tijd te laten weer in de auto te stappen, vroeg hem in vrijheid te F e y i 5 5 e t o rs Uit h e t .E n g e l s c h van DAVID CHRISTIE MURRAY. 53) Gij zegt mij dat die man. In het jaar 1835 Castte Garfield voor t eerst verlaten heeft? vroeg Comughume, op staande. Volgons alles wat lk t© weten bon gekomen, heeft hij ?;eon week ven zijn leven buiten de buurt van Castle Barfield doorgebracht vóór den zomer van dat jaar. Latazzi was zeer be daard en had zijn gelaat volkomen in bedwang. Hij nam iiet niet Kwalijk dat hij niet geloofd werd, en even mm scheen het hem te verwonderen. Dan zijl gij al hitter weinig te welen gekomen, hernam Coninghaiue, op schamperen toon. Die man heeft den vijftienden Juni 1833 dienst geno men, en is den twee-en-twuitigsten gedeserteerd. Op den zestienden Juli werd hij in Londen gearresteerd. Op derden September heeft hij te Dublin voor den krijgsraad terechtgestaan, en op den vijfden October is hij uit, etelien omde lafaards dood te schieten Topal Tewfik heeft ook de namen der aanleggers van den aanslag ge noemd. Men zegt, dat de moordenaars na kort ge-ding zullen worden opgehan gen. Volgens <ic laatste berichten had de marine-officier Sjefki tien dagen voor den aanslag een kamer gehuurd in een huis aan de Mirmohed-straat. Kapitein Kiazim, luitenant Mchmed en Ali bei kwamen hem daar den avond voor den moord bezoeken. De wapens, munitie, levensmiddelen en verbanden, die men in het huis heeft gevonden, bewijzen, dat zij zich had- dei: voorbereid op tegenstand. Kapitein Kiazim heeft voor 't groot ste gedeelte de moordenaars gehuurd. De geldsom, bij-hem gevonden, be stond uil Roemcenschc bankbiljetten. Onder de aangehoudenen zijn twee neven van generaal Ilassan pasja, militair gouverneur van het paleis- kwartier der keizerlijke familie on der 't bewind van Abdoel Hamid. In dien tijd waren zij officier'-, doch wer den van de kaderlijsten geschrapt na de omwenteling. Volgens een later bericht uit Kon stantinopel zijn te Stamboel 150 lie1 den gearresteerd. Blijkens mededee- lingen van de politie is het bij en kele dezer arrestaties warm toege gaan en hebben de verdachten zich tegen de politie gewapenderhand verzet. Allerlei Keizer Wühelm's regeerings- jubilce. In den aanvang van de Duitsche Bijksdagzitting van Zaterdag had de- huldigingsplechtigheid plaats naar aanleiding van het 25-jarig regee- ïingsjubilee van den Kizer. De rijks kanselier, alle staatssecretarissen, ve le ministers en afgevaardigden der burgerlijke partijen waren versche- De president van den Rijksdag hield een redevoering, waarin hij zei- de De Keizer wees bij dc aanvaar ding der regeering met verontwaar diging de beschuldiging af, dat hij slechts wenschen naar roem en oor log zou koesteren. Het verwijt is dan ook geheel ongegrond gebleken. De Keizer, die het machtigste oorlogs middel in handen heeft, maakte" er slechts gebruik van om ons en der wereld den vrede te verzekeren. Wij leven in ernstige tijden, wij vertrou wen evenwel rotsvast, dat de Keizer zijn zal wat hij was en is: een vre desvorst, die hel oorlogszwaard slechts zal trekken als het de verdedi ging geldt van de levensvoorwaarden van het Duitsche volk. (Toejuichin gen.) De president bracht dan den Keizer dank; dat hij als fundament van het Duitsche Rijk dc hoogzedelijke le vensbeschouwingen noemde, die on zen voorvaderen eigen waren en dat hij het volk vermaande lvet plichtsge voel niet te laten uitsterven. Deze grondbeginselen had de Keizer in ar beid en familieleven steeds beli chaamd. De president eindigde: Door zijn opvatting van zijn vorstenplicht wek- te de Keizer onder het volk yereèxlng en liefde. (Levendige toejuichingen.) Geestdriftig bracht de Rijksdag daarna een „Hoek" op den Keizer uit,1 waarmee ook het publiek op de tribu nes instemde. De zitting is tot Dinsdag verdaagd. De Hongaarsche oppositie. Lil Boedapest wordt aan de ,;Cou- rant" geseind: De partijen van Kos suth en Juslh. alsmede verscheidene leden der onafhankelijkheïdspartij,, hebben zich vereenigd tot een nieuwe' partij, die ongeveer 100 afgevaardig den telt en zich ten doel stelt net verkrijgen van algemeen 'kiesrecht, hel, herstel der inbreuken op de grondwet en het verzekeren der vrij heid van vereenigipg en drukpers. De Spanjaarden in Marokko. Uit Alhucemas wordt nóg geseind: De kruiser „Reina Regente" beschoot het wrak van de kanonneerboot „Con cha", waarbij negentien Marokkanen werden gedood, die het schip plun derden. De gevangen .genomen ma trozen hebben een brief gezonden, waarin zij verklaren goed behandeld te worden en verzoeken terstond vrij gekocht te worden. Ilun aantal be draagt elf, van wie verschillende ge- vund zijn. Kabylen vervoegden zich bij de bezetting van Alhucemas met een verzoek o.m linnen en verband middelen voor de gevangenen. De Spaansche minister van oorlóg heeft, aan journalisten verklaard, dat hij omtrent de bloedige gevechten, die tussciieii Sarrasj en Arzila zou den zijn geicverd, geen berichten had ontvangen. Dat de toestand voor <ie Spanjaarden zeer ernstig is, blijkt uit particuliere mcdcdeelingen uit ïetoean, volgens welke in de geheele omstreek fanatieke opwinding tegen <le Spanjaarden heerschl. De Spaan- het hospitaal ontsnapt. Alles wat er bijna vier maanden Jang met h#«n ge beurd is, weet ik a met dag en da tum te zeggen, _n gij. die u voor een detective uitgeeft, komt met zulk een flauwe geschiedenis aan. Wacht een ooge' blik, als 't u be heft, aeide Latazzi Gij neemt aan dat die twe6 mannen één en dezelfde persoon zijn. Nu heb ik u duide'ü bewezen dat het zoo niet is. Niet 'ozelfde? riep generaal' Co- r.inghame. Ik ken den man. Ik wil er op zweren. Ais mar. van eer. ben ik bereid er een eed np af te leggen, dat hij dezelfde is. Ja, maar dar maakt geen ver schil, hei-nam Latazzi. Als gij de moeite wilt nernoi v >rt ié lezen zult gij zien dat ik 'tll-boi heb opgespeurd. Generaal ('oningha.ne' begi.ii er dui zelig van w >rd©;>, en noest weer g;.nn zitfe uit vrees van te zullen vallen. Allebei? stamelde h.;. Allebei, antwoordde Latazzi. John Smith, dezelfde persoon als John Wybrow, zoon van den kaste lein in de herberg „De. Lamsbout", te Haydon Iioy, tien mijlen van Cast- Ie Barfield. De vader fokte een bij zonder ras van bulhondèn, die in het district beroemd waren. De zoon kreeg twist met zijn vader, liep weg, datum onzeker, maar, zoo na als het te bepalen is, in April 1833. Nam een eche Inwoners van Tetoean vrcezen het ergste. Voortdurend worden Spaansche troepen nanr Marokko gezonden en alle voorloopig met groot, verlof ge zonden manschoppen in de militaire districten Castiliö, Andalusië en Va lencia zijn weder opgeroepen, het geen groote opgewondenheid onder de bevolking veroorzaak*. Dc politieke staking in Pruisen. In den Duilsehen Rijksdag heeft, muir we in de Tel. lezen, de sociaal democratische afgevaardigde Ledc- bour een vinnige rede gehouden naar aanleiding van het niet nakomen der belofte der regeering, oin het Pruisische kiesrechtstelsel te hervor men, in weerwil van haar verkla ring, dat deze hervorming een der belangrijkste vraagstukken van den tegenwoordige» tijd was, „Het Prui sische en hei Duitsche volk aldus sprak Ledebour wacht nog steeds op do oplossing van dit belangrijke vraagstuk en het zou dwaa6 zijn, wanneer het zoo lang bleef wachten, tot de heeren, welke die belofte ge daan hebben, haar zullen nakomen. Zij moeten daartoe gedwongen wor den. Het Pruisische volk heeft daar toe de wapens in de hand, Het be hoeft slechts het voorbeeld te vol gen, dat onze Belgische broeders ge- gaven hebben, hel behoeft slechts over te gaan tot de algemeene poli tieke staking. (Geroep: zeer juist, hij de sociaal-democraien; „hoort, hoort" bij rechts.) Gelooft mij, 'n dergelijk wapen nust nooit haar uitwerking. En wanneer de heeren, die de bewus te belofte gedaan hebben, niet spoedig tot hei inzicht komen, dat zij haar dienen na te komen, dan hoop en wensch ik en met inij al mijne partij- genooten, dat het gelukken zal, de regeering en de heerschende- klasse daurtoe te dwingen langs .den weg, door mij aangegeven. (Levendige toe juichingen links.) Binnenland EERSTE KAMER. Do leden van de Eerste Kamer zijn thans ter openbare vergadering opge roepen tegen Woensdag 18 Juni a.s. des namiddags 2 uur. PENSIONNEER ING G EMEENTE- AMBTENAEN. Reeds is de Memorie van Antwooid der Regeering verschenen op het of- deelingsverslag der Tweede Kamer no pens do ontwerpen van wet tot pen- 'ftionneering Valn gem-eénte-ambtena ren en van hun weduwen en weezen. 11R. MS. GEZANTSCHAP TE BRUSSEL. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Juli jhr. mr. O. D. van der Staal van Piershil, op zijn verzoek eervol ont heven van de betrekking van Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmach tigd Minister hij de hoven van België en van Luxemburg en gesteld ter he-, schikking buiten bezwaar van 's Rijks schatkist en is benoemd toi Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmach tigd Minister bij de hoven van België en van Luxemburg, met standplaats Brussel, jhr. mr. H. van Wjeede, thans in gelijke hoedaniglieid bij dat le Rome. TT. LU STA ATS COURANT. Bij koninkl. besluit is benoemd tot din van het post- en teiegraafkant. te Heerenveen, P- C. Bondam, thans id. le Lisse. Is met ing. van 15 Juni aan ma- joor H. G. J. Maas Geesteranus." 2de reg. huz. en kapiteins L. 4V..J. Ronvr A. A. H. Wienïiolts Koestal en G. D. van de Kasteele, resp. 3de. 18de en 20e reg. inf., ter zake van liclia.amsgebr., eervol ontslag uit den mil. dienst ver leend, onder toekenning van een pen sioen. Zijn benoemd: bij de infanterie: bi; de Ilde brig, tot majoor de kapt. P. E. Pfeiffer, adj. lVde brig.; bij het 3de reg. tot kapt. do le luit. J. B, Schuil, van het 10de regiment; hij het 2üste reg. tot kapt. de le-luit. 'C. J. Koch, van het korps. EEN NATIONALE DANKBETOOG1NG Het hoofdbestuur va den Nederland- schen bond van gemeente-ambtenaren is voornemens zoo spoedig mogelijk na de aannemiug van de wetsvoorstel len tot pensionneering van de gemeen te-ambtenaren en hun weduwen en weezfcn door de Eerste Kamer, een nationale dankbetooging te houden. DEBAT-MR. TROELSTRA— DR. BOS. In de geheel 'gevulde groote Con certzaal der „Harmonie" te Gronin gen. werd het debat over vrijzinnige en sociaal-democratische onderwijs politiek tusschen ar. D. Bos en mr. P. J. 'l.roelstra gehouden. Beide sprekers handhaafden hun mecningeii. Mr. Troelstra betoogde, dat de kie zers precies behooren te welen, waar hond van waarde mee, die hem toe behoorde, Pincher genaamd. Niets meer van hem gehoord dan na ver loop van twee of drie jaar, tuen hij uit Liverpool schreef dat hij eene betrekking in Neiv-Y'ork had gekre gen en daarheen onder zeil zou gaan Sedert dien tijd geen bericht .meer van hem. Vermoedelijk op zee ver ongelukt. Toen hij deze geschiedenis begon te lezen, haalde Latazzi een aaiUee- kenboekje te voorschijn. scheurde er de beschreven blaadjes uit, die op de ingewonnen berichten betrekking hadden, en legde hem die één voor één voor. Hier vindt gij alles breedvoeri ger vernield, mijnheer; ik heb ge meend u de onnoodige bijzonderhe den wel te kunnen besparen, 't Is juist geen voordeelig zaakje voor mij geweest, maar gij zult zien dal het toch met allen ijver en zorgvul digheid behandeld is. Ik heb den man toch herkend, hield Coninghame hardnekkig vol. Ik had er op kunnen zweren. Na vijf-en-twintig jaar is het moeilijk op iemands gelijkenis tc zweren, sprak Latazzi hierop. Iloe weet ik of gij niet met dien man heult? riep de generaal, in het vuur zijner zekerheid dat hij zich niet vergist kon hebben, opstaande. Ik zal op de identiteit van den kerel het om g38t in den strijd, en dat de sociaal uemccraten niet enkel etrij- deii legen de rechtschen. maar ook tegen de vrijzinnigen, omdat zij, wan neer do vrijzinnigen aan het bewind mochten komen, niet verantwoorde lijk willen zijn voor de daden van een vrijzinnig ministerie. VROUWENKIESRECHT. Het hoofdbestuur van de Vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht had in opdracht, in een bijeenkomst, waar in alle ministers tegenwoordig zou den zijn, de bezwaren dezer vereeni- ging tegen de op het kiesrecht, be trekking hebbende paragraaf in het nïeuw-ontwerp-Grondwel toe te lich ten. Op een verzoek van dat bestuur, orn in den ministerraad te worden ontvangen, heeft (zoo meldt de Tijd) minister Heemskerk geantwoord, „dat het geen gewoonte is van de ministers om te vergaderen, ten ein de mondelinge mededeelingen in onlyaiigsi te nemen", Wel verklaur- de de minister zich bereid, hel hoofd bestuur op eeri audiëntie gehoor te verleenen en alsdan de door de Ver- eeniging aangenomen motie in ont vangst te nemen. Het hoofdbestuur is nu niet ter au diëntie gegaan, maar heeft aari eiken minister in het bijzonder een schrij ven gericht, waarin de beteekenis van den eisch voor vrouwenkiesrecht wordt uiteengezet. GESTIKT. Te Aduard (Gr.) is de wed. W. Smit onder het beddegoed gemakt en ge stikt, zoo meldt de N. R. Ct. INVALIDITEITSW ET. Artikc 1369 van de Invaliditeitswet (liet artikel dat aan ouden van dagen eene wekelijkse!)© rente van f 2 ver zekert) zal op 3 December in werking treden, daar de wet den Dinsdag al? uitbëtaKngsdag voor de rente heeft bepuald en da 3e December op een Woensdag valt. zal dus de eerst© uit betaling van renten plaats hebben opi Dinsdag 9 December 1'J13. Binnenkort is het besluit te ver wachten, waarbij de inwerkingtreding wordt, geregeld van onderscheidene artikelen van de Invaliditeitswet, die te gelijk met of nog vóór het in wer king treden van artikel 369 zullen moeten worden toegepast. STAKING TE HILVERSUM GEèINDIGD. De schilderstaking te Hilversum is geëindigd. Een bemiddelingscomïnis- sie, bestaande uit de heeren G. vun Mesdag, mr. Hingst en P. J. Dam heeft na verschillende onderhande lingen verklaard er voor te kunnen instaan, dat na opheffing der staking, waarna zonder racune de uitsluiting door de patroons zou worden opgehe ven, ovérwijld de besprekingen over vaststelling der arbeidsvoorwaarden zouden worden gevoerd en dat deze voor beide 'partijen tot bevredigende resultaten zullen leiden. De eerste conferentie over het col lectief contract zal a.s. Woensdag plaats vinden. De staking omvatte plus minus honderd gezellen en heeft zeven weken geduurd. GEDEELTELIJK GESCALPEERD. Zaterdagmorgen had de 16-jarige Johanna Péerehoom, wonende Varne- broek, werkzaam in de wascli- en strijkinrichting van de firma S. Krom aan den Schermerweg te Alkmaar, het ongeluk te vallen, waardoor het haar van het meisje op het onbe schermde gedeelte van de as een-u machine kwam. nl. juist op de plaats waar de smeerpotten zitten. Het haar werd gegrepen en rondgedraaid, mot het gevolg, dat hei hoofd gedeeltelijk gescalpeerd werd. Dr. Schroder ver leende de eerste geneeskundige hulp en gelastte overbrenging naarhet St. Elisahethsgesticlit, zoo meldt de Alk. Courant. TENTOONSTELLING „DE VROUW 1813—1913" TE AMSTERDAM. In de afdeeling Tuinbouw van de tentoonstelling zal op 20, 21 en 22 Juui een tentoonstelling van bloemen worden gehouden, Deze is de eerste van vier periodieke tentoonstellingen in deze afdeeling; in Juli zal er nog een worden gehouden van groenten, in Augustus van tuinarchitectuur en in September van vruchten. VORST. In Friesland zijn Vrijdagnacht de boontjes grooteiuleeLs afgevroren. BROEDER BRAAM. Dezer dagen werd te Scheveriingen een vergadering gehouden, bijeenge roepen door het hoofdbestuur der Nc- derl. Verplegers-Vak vereen: ging, ai- waar vertegenwoordigd waren ver schillende militaire collega's van wij len broeder Braam, om uitvoering te geven, aan het plan om het stollelijk overschot van den overledene te doen overbrengen naar Nederland. Een uitvoerend comité werd be noemd en een eerc-comité, zweren. Ik weet dat hét dezelfde Ls. Goed, mijnheer, zeide de detec tive met. phlegrnatieke waardigheid; ik heb lot betaling van den dienst waarvoor ge mij hebt aangenomen, de somma van 52 pond van u ont vangen. Hij haalde het zakboekje vveer te voorschijn, waaruit, hij reeds de zeven baknotcii geteld had, en legde er bedaard dertien andere bij. Toen stak hij de twee losse sove reigns in zijn vestzak. Gij betwist mij het recht om dit le omvangen, ging hij voort, en beschuldigt mij eigenlijk van het op eene bedriege- lijke wijze verkregen te hebben. On der deze omstandigheden, mijnheer, noodzaakt ge nnj dit geld langs wet telijke» weg terug te vorderen. Het zal mij aangenaam zijn u de beschul digingen, die gij hier tegen mij hebt ingebracht, in het open gerechtshof te hooren herhalen. Dit zeggende, liep hij naar het an dere einde van de kamer om zijn hoed en rotting te krijgen. Gekheid I riep generaal Coning hame, Gij zijt vooruit betaald. Ik Wil het geld niet aanraken. Dat staat aan u, mijnheer, zeide Latazzi. Gij raakt mijne beroepseer- lijkiieid aan, en daardoor raakt gij alles aan wat ik bezit. Mijn eenig doel niet tegen u in rechten op te treden, is om u die beschuldigingen openlijk te hooren herhaler.. DE BURGEMEESTERSBENOE MING TE KOUDEKERKE. Het centraal bestuur van de cen trale vrijzinnige kiesvereeniging in het diatri ct Steen wijk heeft zich in de békende kwestie tot den heer Van der Rorch tot.Verwolde gewend en kreeg (volgens de N. R. CL) het vo'.gende te legram; ,,De mededeeüng van baron Van der Feltz is volkomen juist. De zaak heeft zich niet anders voorgedaan. Had eenter gaarne, dat nadere onder zoekingen achterwege bleven, daar allee onder vier oogen is besproken, en geen publicatie meer. H. F. van der Borch'. HET RIJKSLANDBOUWPROEF STATION, te Maastricht zal eerlang belangrijk uitgebreid borden. De contróte der meststoffen, welke thans ook aan an dere proefstations geschiedt, zal voor i geheel Nederland daarheen verlegd worden. Het personeel, dat thans on geveer 20 personen telt. wórdt aan gevuld tot ongeveer 50. PROV. STATENVERKIEZINGEN. 1 OLDEBROEK. (Verbeterde opgaaf). Uitgebracht 4369 stemmen. E. Draaijer (Onafh.) 2389,'P, J. baron van Heem stra (A.-R. aftr.) 2000, C. W. F. baron Mackay (Chr.-His!. afar.) 204*?, Cb. Rouwenhoff (lib.) 2076. Gekozen de heer Druayer. Hers lemming tusschen de aeereu Mackay en Rouwenhoff. ROTTERDAM III. (Verbeterde op gaaf). Aantal kiezers 5094.' Uitge bracht 4-4-49 geldige stemmen,vol strekte meerderheid 2225. P. G. Bus- keus (H.-K .i 1611. mr. C. P. Zaayer i.iib. aftr. 2243, A. B. de Zeeuw (S, D. A P.) 524. j Zoodat gekozen is de heer Zaayer. GORINCHEM .(Verbeterde opgave). Aantal kiezers 6973. Geldige stemmen 6076. Volstrekte meerderheid 3039. J. A. Bergnieijer (S. D. A. P.) 416; mr. V. G. A. Boll (vrijz. aftr.) 2992, A. Dijkgraaf (S. D. A. P.) 305; J. VV. Mekking [A. II.) 2612, J. It. Snoeck Henketnans (Clir.-Hist.) 2552, W. de Vries Robbé (vrijz.) 3032. Alzoo herstemming tusschen de heer Boll, Mekking. Sivoeck Henkemans en De Vries Robbé. DE VERKIEZINGEN IN SCilOTER- LAND. De vice-voorzitter van het kiescomité Van der Zwaag schrijft aan de Te!., dat de berichten, als zouden op het laatste oogenblik de S. D. A. P en de niet-georgu niseerde socialisten, die den heer C. L. van der Zwaag candi- daat stelden, tot een vergelijk geko men zijn, onjuist zijn. Wel heeft de S. D. A. P. beproefd tot samenwerking ■te komen, doch het kiescomité-Van der Zwaag heeft geweigerd. Van een steunen van mr. Mendels voor dc Khmer door de fractie-Van der Zwaag. is ook niets aan. CRITIEK IN ZAKE DE SPELLING KWESTIE. Bij I-a Rivière en Voorhoeve te Zwolle is thans het tweede gedeelte van.de Kritiek cp het verslag van de Staatscommissie in zake de spelling kwestie verschenen. Men viudt in dit gedeelte ten eerste een gedocumenteerde bijdrage van <Lr. J. B. Schepers, die de uitfïomsien be spreekt van een onderzoek bei reilen de de sympathie bij leeraren aan gymnasia voor de vereenvoudigde spelling. Uit dat onderzoek bleek, dat 76 der leeraren iu het 'Neder- laudsch aa» gymnasia tot de voor standers beiiooren en dat er bij ïp van dc gymnasia geen bezwaar is to gen gebruik van dc spelling bij de toe latingsexamens, als de plaatselijke lagere scholen voorgaan. Daarna geeft de heer M. A. P. C. Poelhekke een beschuwing over de resultaten van een dergehji-: onder zoek bij de H. B. S. ingesteld. Hier bleken 67 van de leeraren in het Nederlar.dsèh voorstanders van de V. S. te zijn, 79 tegenstanders te we zen van De Vries en Te Winkel. Bij 07 der scholen zou geen bezwaar •bestaan bij do toelating van leerlin gen als de lagere school voorging en op 65 zoii dan zblfs hel algemeen gebruik der V. S. van de zijde der leeraren geen tegenstand ondervin den. En dit cijfer stijgt zelfs tot 82 voor het geval men mocht aannemen, dat de belangen dor leerlingen in de maatschappij niet gevaar liepen te wórden geschaad. Do dan volgende bijdrage, van J. C. Beschuldigingen! riep Coning hame wrevelig ui; ik beschuldig u niet. Met uw verlof, mijnheer, her nam de detective, die voor "t oogen- bilk de waardigste houding van de twee wist aan te nemen; gij brengt eene zeer zware beschuldiging tegen mij in, eene beschuldiging, die ik niet op mij mag laten rusten. Hoe weet ik, of gij die beschuldiging niet ergens zult herhalen, waar zTj mij ernstig kan benadeelesi? Die beschul diging, mijnheer, moet in 't openbaar ingebracht, of in 't openbaar inge trokken worden. Daar is uw geld, mijnheer, snauwde de generaal. Hij zou 'tvoor geen honderd duizend pond rucht baar gemaakt willen hebben, dal hij Latazzi vruchteloos in "t werk had gesteld, en dat vermoedde Latazzi ook wel. Uw geld ligt daor op de ta- lei. Gij kunt het nemen en heengaan. Neen, mijnheer, zoo gaat het niet, antwoordde Latazzi. op een bij na aandoenlijke» toon. Zoolang die beschuldigng niet is ingetrokken, kan ik het geld niet aannemen. lk beschuldig u niet, zeide Co ninghame. Latazzi boog en trad naar dedeur, maar bleef halver wege staan. Mag ik daaruit begrijpen, mijn heer, sprak hij, dat gii volkomen te vreden zijt over de wiizc waarop dit Onze Laclihoek JA, DANI Wat pleegt u al zoo in uw vrijen tijd uit te voeren? Ik heb geen vrijen tijd. Neemt uw beroep dan ai uw tijd in beslag? Ik heb geen beroep. DE ZONDAGSJAGER. Kleine Bertus Oom, waarom neeuit u altijd 'n grooten iiond mee, als u op de jacht gaat is u bang voor de hazen? Wirtz Cz. en dr. C. G. N. de Vooys, getiteld: ,.De pedagogics© zijde van het spellingvraagstuk". Dr. E. Bonebakker en dr. C. G. N. de Vooys bepleiten de invoering van dc V. S. hij het taalonderwijs in Ned.- Indië en dr. L. Scharpé en dr. C. Le- coutere geven in de bijdrage te ver staan, dal de Zuid-Nederlanders zul len volgen als Noord-Nederland het sein geefi tot de Invoering. P. Valkhof wijst in ,,De leuer-undi- gen in hél spelhngrapport" op de vrij heid, die de letterkundigen zich voor behouden om af te wijken van de spelling-De Vries en Te Winkel. De laatste bijdrage is van de hand' van dr. R. A. Kollewijn. die naar aan leiding van een opmerking van minis ter Heemskerk, dat een transactie met de Knllewijnianen moeilijk ss, vraagt: Is bemiddeling mogo ijk?' Om tot overeenstemming te komen is meent, hij in de eerste plaats iióodlg een bepaalde tegenpartij, die in haar geheel een wél gevestigde overtuiging heeft. Hij geef: vervolgens den raad wat verbuiging en woordgeslacht aan gaat, een commissie van deskundigen in te stellen, die antwoord geef; up de eenvoudige vraag. ,,,Mag men' ei- schen dat den voor de, haar voor hem enz. geschreven wordt, in geval len waarin algemeen de en hein wordt gezegd? De Regeering luistere dan naar het antwoord van deze commissie! In het s!ot van het voorbericht, dat aan de genoemde bijdragen vooraf gaat. doet het hoofdbestuur van .'.e Vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal uhkomen, dnt de ver vaardigers van do „Kritiek" hebben gedaan, wat de Staatscommissie „die haar bracht zocht in een onnoozele blndzijdêntellèrij" heeft verzuimd: het bijeenbrengen van een aantal docu menten onmisbaar voor een Regee ring, <Lie op ernstige wijze tracht tot oen oplossing van de spelling-moeilijk heden te komen. EEN VERPLEEGSTER DOOD GEREDEN. De Courant meld'.: Zondag wilde de particuliere verpleegster, mej. Van Voorthuijzen, wonende SL Lucièn- stceg te Amsterdam, zich naar den Admiraal de Ruyterweg begeven. Zij stak daartoe, komend van haar huis, den N. Z. Voorburgwal over in de richting van de Rosmarïjnstecg. On geveer midden op den N Z. Voorburg wal gekomen, zag zij een tramwagen van de richting Spui aankomen en van de tegenovergestelde zijde een huurauto. Niet wetend:, naar welke zijde zij uitwijken zou, bleef zij zich even wei felend heeu eu weer bewegen, hoewel de tramwagen ruim van haar pas seerde. Deze weifeling werd haar noodlottig, want de bestuurder van de iiuuraiKo verwachtte blijkbaar, da: zij -zou blijven staan wachten tot hij •voorbij was. Toen zij op het laatsie oogenblik zich toch weer zijn richting uit, bewoog, week hij eerst uit. doch mej. Van Voorthuijzen, blijkbaar 'naar tegenwoordigheid van geest verloren hebbendo. liep hem tegemoet en zij werd door het voertuig gegrepen. Het voor- en 't achterwiel gingen haar over het lichaam, zoodat ze doodelijk gewond bleef liggen. Men droeg haar een café binnen, terwijl om genees kundige hulp werd getelefoneerd. De auto-zieikenwagen van den gemeente lijken geneeskundigen dienst was spoedig aanwezig, doch toen meu haar in den wagen droeg, bleek zij reeds overleden. Het stoffelijk over schot werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Volgens dc verklaring van ver schillende ooggetuigen treft deu chauffeur geei^. schuld. onderzoek door mij geleid is, en dat gij niet aan mijne eer twijfelt? Generaal Coninghame was de man niet om vriendelijk zijne woorden in le trekken, maar hij zeide kortaf Ja op deze vraag, en liet er op volgen „Volkomen", en „Juist", en „Natuur lijk". op een toon, die van bitleren wrevel getuigde. Dank u mijnheer, antwoordde Latazzi. Die uitdrukking ontsnapte u in een oogenblik van teleurstelling? De generaal bromde toestemmd»!, en Latazzi telde zijne dertien bank noten, stak ze weder in zijn zak boekje, legde 'de twee sovereigns naast de overgebleven banknoten op de tafel, e» wendde zich andermaal tot zijn cliënt. Wees zoo goed na te zien, mijn heer, of dat accoord is. Coninghame schoof de banknoten met dc toppen van zijne" vingers uit elkander, alsof hij huiverig was om ze aan te raken. 't Is accoord. zeide hij. Goeden dag, mijnheer Latazzi. Met een vriendelijk antwoord ging Latazzi heen, en de generaul ging weder zitten, met de papieren in zij ne hand, en stampvoette wrevelig. (Wordt vervólgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5