Sport en Wedstrijden In Haarlem's Dagblad. Orioket. Srleftat. DE EERSTE KLASSE. Beide HaarJemache clubs speelden Zondag buiten de siad. Rood en Wit mei succes, Haarlem zonder. De R. en W.'ers behaalden in Den Haag op 's-Gr. C. C. een mooie overwinning. De wedstrijd was speciaal een succes voor Mr. A. A. Diemer Kool, die een century (109) maakte en in de Haag- sche innings 8 wickets voor 47 runs nam. Constant Feith. ,,de voetballer Feith", bleef met 75 not out en maakte dus meer dan de helft van de 111 runs. die Den Haag tegenover de 237 van Rood en Wit stelde. Haarlem verloor, evenals hare stad- genooten dat verleden week deden, in Schiedam van Hermes, maakte slechts 87, waartegen de thuisclub 130 stelde, kwam toen beter los en bracht het tot 182 voor 8 wickets, maar slaagde er tenslotte niet in, om in de 2e Hermes- innings tijdig de wickets te doen val len. Hermes won met 43 runs op de le innings. Volharding won zonder strijd van Hilversum. Van Bonven kon wegens rheumatiek niet bowlen, en Cremers was absent. We lezen in de Md. Ct. over den wedstrijd Gcrke en Ilcaly openden de innings der Amsterdammers en eerst op 37 wist Bollee Gerke voor 11 legbeforo te krijgen. Daarna kwamen Healy en Mesch samen, waarbij Mescli voor do runs zorgde. Op 57 wordt Hcaly op Jannink's bowlen voor 28 gevangen. Mesch en Van Loon brengen het tot 120, waarna Van Loon voor 35 wordt gebowld. Mesch valt dan voor een goede 56 als slechtoffer van Dem- mink. Hierna maakt Sweijs op het eenigszuis vermoeide bowlen der Hil versummers 60 runs en als er voor 9 wickets 253 runs zijn en er 3 1/2 uur is gespeeld, sluit Hisgcn de irmings, waarin hij dus zelf niet batte. Bollee, die 4 wickets nam voor 66, had een heei stuk werk in den Hilversum- schen aanval gedaan. Hilversum ver liest al dadelijk KHiigenspoor. R Kunst en K. Zeverijn brengen het tot 21. Eerstgenoemde speelt een zuiver verdedigend spel en was dan ook voor 1 6-tal runs, dat hij maakte, on geveer 5 kwartier aan de wickets, li. Zeverijn maakte 13 en Van Booven had er eveneens 13, toen hij door een moeien bal van Healy werd gebowld. Hierna behaalt niemand meer de •dubbele cijfers en zoo sloot de in nings op 56, zoodat Volharding met 197 runs won. Ilcaly had uitstekend gebowld en 9 wickets voor slechts 19 runs genomen. 's GR. C. C ROOD EN WIT Deze voor het kampioenschap zoo belangrijke wedstrijd, werd door uit gezocht crickelweer begunstigd Rood en Wit verschijnt met haar momen teel sterkste elftal. V. d. Poll is weer in de gelederen. De Hnagsche mist hnar aanvoerder Foilh Sr en De Groot. Posthuma wint den toss en trekt na rijp beraad met z'n mannen het veld in. Fokker en Feith Jr. ope nen dan op het bowlen van Posthu ma en v. Wavcren. Fokker slaat on zeker te spelen en is dan ook spoe dig uit voor 6; caught v. Gogh, bow led v Waveren. Van Loon komt nu in. Ook deze kan v. Waveren maar niet bespelen. Verschillende malen wordt bij achter het wicket en in de slips gemist. Toch doet hij nog en kele goede slagen en is het totaal 26, als hij voor een gelukkige 17 kan ver dwijnen. Met Chapelie in zet Feith zijn innings voort en samen met hem brengt hij de 50 op. Posthuma laat dan changen en zet Diemer Kool aan in plaats van v. Waveren. Kool heeft al spoedig succes en krijgt la Cha pelie 1. b. w. De overige batsmen wor den allen het slachtoffer van Kool. Toch vallen de wickets vrij langzaam, daar ieder zooveel mogelijk zijn wic ket tracht op te houden, teneinde Feith in de gelegenheid te stellen runs to maken, Het bowlen van Kool .is echter te goed en Het totaal is 141 nis het laatste wicket valt. Feith blijft inet een goede 75 not out. Die mer Kool had de goede bowiingeïjfers 8 voor 47; v. Waveren 1 voor 49; •Posthuma 1 voor 36. Rood en Wit gaat nu batten en opent met v. Manen en la Chapelie. De 10 gaat op zonder wicket verlies. Er wordt zeer langzaam gescoord; beide batslieden staan dan ook zeer voorzichtig te spelen. Op 16 komt de scheiding, v. Waveren wordt dan prachtig door Coops»op het bowlen van Chapelie gevangen, na slechts 1 run gescoord te hebben. L. v. Gogh kooit nu in, doch wanneer er 20 runs zijn, wordt v. Manen door v. Loon voor 11 gebovvlcd. De grootste stand van den dag komt nu tusscben Diemer Kool en Gogh. Diemer Kool speelt in zijn be kenden stijl en ook v. Gogh staat so lide tc spelen en weet er goede en slechte ballen uit te pikken. Do cijfers vliegen van het telegraafbord en eerst op 91 komt de scheiding, v. Gogh is dan clean bowled la Chapelie voor een nuttige 34. Kool zet nu met E. Holdert zijn innings voort. De laatste ziet na een goede 10 runs gescoord te hebben zijn off stump neer tuimelen door een prachtbal van Fokker. Met v. d. Poll in weet Diemer Kool het llaagsche totaal te overschrijden. Wanneer de laatste t-r 99 lieeft, slaat hij een bal van de Beus recht de lucht in. De geboden kans wordt echter niet benut. Met een single muakt hij bij den volgenden hal zijn century vol. v. d. Poll is in tusscben opge volgd door v. Spenglcr. Deze maakt het niet lang. De Jong komt dan in en deze weet met Kool nog een half uur op de mat te blijven. De 200 is net overschreden als Kool ongelukkig achter het wicket door Horst gevan gen wordt. De rest maakt het kort. De Jong wordt spoedig na Kool door Evens gevangen en Posthuma is even later clean bowled la Chapelie. Mes man blijft dan met 8 not out. Het totaal der Rood en Witteres sluit op 237, waaronder 28 extra's, zoodat de Haarlemmers dezen wedstrijd dus met 96 runs winnen. Scores: 's Gr. C. C., le innings. 1. A. Fokker c. v. Gogh v. Waveren G. 2. Jhr. C. W. Feith not out 75. 3. C. v. Loon l.b.w. Posthuma 17. 4. E. H. la Chapelie Lb.w. Diemer Kool 12. 5. T. Kessler l.b.w. Diemer Kool 2. 6. D. Kessler c. v. d. Poll Diemer Kool 3. 7. C. de Befus bowled Diemer Kool 5. 8. E. Kuypera, played on Diemer Kool 2. 9. A. B. Horst, bowled Diemer Kool 6. 10. Jhr. F. Everts c. v. W.averen b. Diemer Kool 0. 11. J. W. G. Coops II. v. Manen Die mer Kool 0. Extra's 9. Totaal 141. Val der wickets: 1. f 7. 2. f 26, 3. f 52, 4. f 66; 5 f 78; C. f 99. 7. f 119, 8. f 129, 9. f 141. 10. f 141. Bowler: O. M. R. W. C. J. Posthuma 13 2 36 1 W. v. Waveren 12 1 49 1 A. A. Diemer Kool 12 4/6 2 47 8 Rood en Wit lo Innings. 1. W. A. v. Manen bowled v. Loon 11. 2. W. v. Waveren, c. Coops b. la Cha pelie 1. 3. L. v. Gogh, bowled le Chapelie 34. 4. A. A. Diemer Kool c. Horst la Cha pel lo 109. 5. E. Holdert bowled Fokker 10. 6. Jhr. A. v. d, Poll, bowled v. Loon 12. 7. Jhr. W. G. L v Spongier bowled Fokker 7. 8. J. J. Swens bowled de Beus 0. 9. H. de Jong c. Everts Ia Chapelie 16. lö. C. Mesman not out 8. 11. C. J. Posthuma bowled la Cha pelie 1. Extra's 28. Totaal 237. Val der wickets: 1 f 16; 2. f 20; 3 f 94; 4. f 125, 5. f 154, 6. f 173; 7. f 174; 8. f 204; 9. f 225, 10. f 237. Bowlers: O. M. W. R. v. Loon 20 4 2 63 la Chapelie 19 2/3 3 5 57 C. W. Feith 4 19 J. W. G. Coops 2 15 A. Fokker 11 1 2 31 De Beus 10 1 24 TWEEDE KLASSE. ROOD EN WIT II—'s-GRAV. C. C. II. Dank zij het schitterende batten van enkele spelers werd het hooge totaal van 367 runs behaald. L. ten Brugge Cate maakt een century, P. Sijpesleyn 91, N. N. bowlde 7 voor 1, ziehier de beste van den wedstrijd. Over den wedstrijd dit. R. en W. wint den toss en kiest batten. In de lste over kan Le Rey voor 0 retour- neeren, als hij 1. b. vv. komt te staan op v. Wijk. Julian en De Gruyter staan goed te spelen en eerst op 83 komt de scheiding. De Gruyter c Ei- geman bowled v. Wijk voor een stijl volle 46. Julian volgt zijn voorbeeld en «heeft er 33 achter zijn naam. Als Pleyte 10 heeft gemaakt, krijgen we dan den stand tusscben ten Brugge Cate en v. Lennep, van 4 voor 114 wordt in een kort tijdje 5 voor 244. Ten Brugge Cate wist zijn century in een minimum van tijd (ongeveer 3 kwartier) vol te krijgen. Zijn innings van 104 was kansloos en bevatte 18 vieren. Deze jeugdige speler toonde weer eens wat men kan verkrijgen door goede oefening, hij spec-lde dan ook met een keurig recht bat. Van Lennep gaat ondertusschen voor een nuttige 44 uit en tusscben Sijpesteyn en Davidson krijgen we weer een goeden stand. Eerstgenoemde bereik te haast zijn century, doch met een .wilden slag werd zijn mooie kans ver- speeld. Ilij speelde wel gelukkig en gaf later eeriige kansenmaar toch sloeg hij er flink op los, o.a. sloeg hij 3 zessen. Davidson maakte 18 not out, het totaal sluit dan op 367.runs, het- geen wei een record zal zijn voor de 2e klasse. 's-Grav.C. C. bat hierna doch pres teert niets, hun totaal wordt 15. R. en W. wint dus met liet enorme ver schil van 352 runs. N. N. nam zeven wickets voor één run. Aan de „Md. Ct." zijn deze verslag jes ontleend. OLYMPIAV. V. V. V. V. V. bat eerst en het meeren- deel der spelers maakt dubbele cij fers; liet totaal wordt 181. N. N. 52, J. Pelser 47, J. llovius 15, J. N. Slag en H. Gemmeken elk 14, D. Gude 12, extra's 17. J. C. de Haan bowlde 1 voor 37, Prior 1 voor 27, Wix 2 voor 30, W. F. van der Lee 2 voor 40 en Martron 2 voor 30. „Olympia" deed veel minder en kon op het bowlen van N. N. en D. Gude slechts het totaal van 39 hereiken, waarvan Wix 14. X. N. bowlde 4 voor 19 en D. Gude 4 voor 15. „Olympia" wilde nu weer aan bat, doch V. V. V. weigerde de follow on en wenschte zelf het hout ter hand te nemen. „Olympia" had, met het oog op den tijd. daarin geen zin en gaf den wedstrijd gewonnen. V. V. V. won dus met 1-42 runs op de eerste innings. AJAX—A. C. C. IL De Lcidenaars batten eerst, maar de Amsterdainsche bowlers zijn uit stekend op dreef en zoo komen de runs slechts heel langzaam. In 2 1/2 uur maken de Leidenaars 88, waar van N. N. 25. Eigeman 17. v. d. Lin de 11 en Van Wettem 12. Beuth had i uitstekend gebowld en 9 wickets voor 38 runs genomen A. C. C. scheen w-ei in staat om dit totaal te berei ken, maar Eigeman, N. N. en Cra mer bowlden zóu verdienstelijk, dat de wickets met ongekende snelheid vielen, zoodiu het totaal slechts 16 werd. waarvan Hey 7. Ajax won dus met 72 runs. Eigeman nam 3 wickets voor 3, N. N. 4 voor 8 en Cramèr 2 voor 0. Haarlem sche Cricket Bdkl R. EN W. 'Ill A.—It. EN W. Ill C. A komt slechts met 8 bats op; C mist hare bowlers. A begint te botten en het totaal van 83 wordt bereikt. Le Rey had de top- score met 43 A. Reijdon had de beste cijfers met 5 voor 17. C. bat hierna en presteert niets op het bowlen van De Gruijter. Het totaal wordt slechts 16, Do Gruijter nam 6 voor 11. A wint dus rnet 67 runs. R. EN W. Til C.—HAARLEM ITT. Deze wedstrijd werd door Haarlem met 6 wickets en verscheidene runs gewonnen. R. en VV. bat eerst, nie mand weet de dubbele cijfers te be halen, zoodat hei totaal slechts 25 werd. De bowiingeïjfers waren na tuurlijk goed. VViederholt 5 voor 10, Maas 3 voor 11. Haarlem maakt dan voor liet verlies van 4 wickets 119 runs. Maas had hiertoe het meeste bijgedragen door zijn 57; verder had Stol nog 25 not out, VViederholt 12 en Cransbêrg 11. AMSTERDAMSrilE CRICKET BOND. Voor do eerste klasse (meldt de Md. Ct.) werd in Haarlem gespeeld do wedstrijd Haarlem IIVleermuizen. Haarlem bat het eerst, en maakt 106 runs, waarvan Van der Mey 23. ITar- toe 23. Boeljon en Reyst ieder 10. Bowlingciifers Lanpcraar 5 voor 36. D. van Aken 2 voor 30, V. van Aken voor 22. De Vleentfuizen, daarop ingaande, maakten het niet onaardige totaal van 169 runs, waarvan Schutte en Thomas ieder een verdienstelijke 33, Steen 18, Mever 16 n n., Andries 12, C. Ree-ser 10 De bowiingeïjfers voor Haarlem II waren Reyst 3 voor 56. Maas 4 voor 27, Boeljon 1 voor 22, Van der Mey 1 voor 22, Wieder-holt 1 voor 12, Hartog 0 voor 6. Haarlem, voor de tweede maal in gaande, maakte thans slechts 55, waarvan .Tur Haak 17 en Schraven- dïjk 13. Bowiingeïjfers Vleermuizen C. Reeser 6 voor 22, Adries 3 voor 17, Thomas 0 voor 11. De Vleermuizen wonnen dus rlezen wedstrijd met in nings en 10 runs. Voor de tweede klasse weerden in Utrecht gespeeld twee wedstrijden, namelijk EendrachtKampong en HerculesV V. V. III. Eerstgenoem de wedstrijd werd door Kampong met 50 runs gewonnen.Eendracht maakte resp. 30 en 40 runs, terwijl de innings van Kampong resp. 5 en 63 runs op leverde. waarvan Kettlitz 13. De wedstrijd HerculesV. V. H. III eindigde ook al in een overwinning voor de Utrechtenaren. Waterpolo. 'T BEGIN VAN DE COMPETITIE. Zondag begonnen de" waterpolo- competities met twee eerste klasse- wedstrijden. De „Ct." meldt daarvan deze resultaten: Rolterd. ZwemclubAmersf. Zwem- club, 2—6. De MaasDe Jonge Kampioen, 92 Verrassend zijn beide uitslagen, vooral het kranig debuut van den jongslen eersteklasser, Amersfoort. De Jonge Kampioen leed wel een on- verwacht-zware nederlaag. Pers-Overzicht DE STATENVERKIEZINGEN VAN VRIJDAG. Men schrijft aan de N. Rott. Ct.i In geen enkel der 85 stembureaus to Amsterdam heeft, bij de Vrijdag ge houden stemming voor de Prov. Sta ten do coalitie de meerderheid be haald. Het „Centrum" stelt vast, dat do rechtsche meerderheid der Eerste Ka mer vooreerst verzekerd blijft. Wel is het aantal hei-stemmingen zeer groot en kunnen deze meer don één verrassing brengen, schrijft dit blad, maar dat de rechtsche meer derheid daardoor zal worden omver geworpen in Zuid-Holland, Gelder land, Utrecht cn Zeeland is buitenge sloten, al Z3l men in Zeeland moeten oppassen terwijl in Noord-Holland, Groningen en Drente de linksche over macht zeer sterk staat, v.ij het dan In Noord-IIolIand minder, dan in beide andere gewesten. Toch zal .men goed doen, bij de her stemming allo krachten in te span nen. dag een niet zoo gunstig verloop lia- den als na den goeden inzet van Over- ïjsel en Friesland verwacht luid mo gen worden. Verloren wij ook al niet dadelijk zetels, in sommige districten staan do kansen allesbehalve gunstig, en met name de groote steden dreigen met verliezen voor een deel aan de sociaal-democratie, die krachtig kwa opdringen en opnieuw het bewijs le verde. dat do middengroepen langza merhand wegvallen en de eindstrijd door de uiterste partijen zal geleverd worden. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Schermerhorn. P. v. d. Wal, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt: Voor Driehuizen en Zuid- Schermer, door P. v. d. Wal, cand. te 's-Gravenhage voor Nes-op-Ame- land, door li. H. Dorgelo, cand. te Dedemsvaart. Beroepen naar Pesse, tocz., T. van Eyck van Heslinga, cand. te Berli- kum. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Berlikuni, door V. K. Knijvenhoven, te Oosterbier urn; voor Engwierum door N. D. van Leeuwen, te Murmerwoude, ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam, Met goed gevolg is af gelegd het propaedeutisch examen in de godgeleerdheid cum laude door den heer P. Vis; liet le natuurkundig exa men door de heeren H. de Jong, K. P. C. A. Gramberg en S. van Creveld, het eandidaats-exumen in de genees kunde door de hoeren: W. J. Holtkamp J. J. van den Berg en cum laude door heer D. Iluyser van Reenen; het doctoraal examen in de geneeskunde door den heer S. Zwanenburg en het theoretisch geneeskundig examen door den heer W. Kouwenaar. Bevorderd tot arts de heer P. Tilma, geboren te üo&ldongeradeel en ge slaagd voor het eerste gedeelte de heer J. A. van Lierop en mej. M. A. Duijvls. Leiden. Geslaagd voor propuedeu- tisch examen theologie de heeren F. W. Boers en B. ter Haar. Utrecht. GesL Eerste Naluurk. ex. de heeren A. A. G. van Evvijk, A. E. Nordhoit, II. \V. G. Dekhuijzeii en J. L. Roos. KerkeL voorber. ex. de hee ren W. L. Herinanides, W. J. van El- den Doet. ex. wis- en natuurk., mej. J. B. L. Hol en de heer J. IL Tununers. Cand. ex. rechten de heer W. M. Nieuwonhuisen. Bevorderd tot semi-arts de heeren P. K. J. Tervooren, W. K. Dildand, tot arts de hermen C. W. Uijterwaal, P. C. de Weerdt Delft. (Technische Hoogeschool). Ingenieurs examen voor scheikundig ingenieur. Geslaagd de heeren R. Priester, J. D. Ru ijs, P. J. Schoonen- berg (met lof), W. II. de Vassy, P. E. Verkade (met lof), J. G. Voorhagen,, M. J. Weidema, G. Westerhof. (U. D.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. Gevoeligheid voor weers verandering. Gevoeligheid voor weersverande ring is evenals duizeligheid,', prikkel baarheid, slapeloosheid, vermoeid heid bij het opstaan, urine-stoornis sen, cn voornamelijk rugpijn, een kenteeken. dat de nieren niet meer de schadelijke stoffen uit het bloed te rughouden. Een dezer stoffen, het urinezuur, zet zich af in de weefsels en gewrichten, en kan. elke beweging moeilijk maken en pijn in de lede maten, de zijden, en schouders ver oorzaken {rheumatiek, houpjicht, jicht, zenuwpijnen) of wel het kan zich als neerslag in de urine verton nen en tal van urinekwaloa veroor zaken. Bij gebrek aan zorg worden de nieren steeds meer aangetast en een eenvoudige, verwaarloosde rug pijn kan de ernstigste gevolgen met zich brengen err teiden tot niersteen', waterzucht, suikerziekte, Brighl's ziekte, albuminerie enz. Men kan derhalve niet spoedig ge noeg zorg dragen voor de nieren, zoo dra zich de eerste verschijnselen ver- toonen, en des te nreer wanneer men verschijnselen aJs suizingen in de ooren, aandoeningen van het gezicht, hartMoppivren, koude der ledematen, benauwdheden, zwellingen onder de oogon of de-r ledematen er bij op merkt. die het ras naderend gevaar aanduiden. Doordat Foster's Rugpijn Nieren Pillen aan de nieren en blaas haar gezondheid en werlczaamheld terug geven, dragen deze organen voortaan volkomen zorg voor het filtreeren van het bloed en het afvoeren der onzui verheden, waardoor de gezondheid van -het organisme verzekerd wordt. Te Haarlem verkrijgbaar bij cte h.h. K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göpplnger, Gr. Houtstr. 147a. Toe- sanding geschiedt franco na ontv. v. postwissal A f 1.75 voor één. of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren PilleB, weigert elke dooa, die niet voorzien is van neven staand handels merk. Letteren en Kunst DE AMST. WATERLEIDING. De heer Reinier D. Verbeek, mijn ingenieur, zendt ons een vrij uitvoeri ge brochure over de Amsterdainsche drinkwatervoorziening, waarin hij o. a. de geschiedenis van de laatsto jaren nagaat en afkeurt 'net plan van den heer Pennink, directeur der Am- sierdamsche waterleiding, om de dui nen bij Zand voort en Leiduin met Lekwater te irrigeeren, om grootere hoeveelheden water voor Amsterdam te verkrijgen. Schrijver betoogt, dat het onder de watervang te Zandvoort aangetapio water artesisch water is en dus vol doende om in de behoeften der hoofd stad te voorzien. Liovor dan 9 millioen voor het Lekwaterplan te bestemmen, wenscht hij een deskundige aan te wijzen door den chef van de geologi sche opname te Washington. Te Hilversum werd Zaterdag de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging van Letterkundigen. De vice-voorzitter, de heer Herman Robbers, heeft wegens drukke bezig heden als bestuurslid bedankt. Uit 't jaarverslag bleek, dat 't le dental tharus 176 bedraagt. 't Bureau van auteursrecht zal nu spoedig te Amsterdam opgericht worden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren dr. P. C-. Boutens en mr. H. L. de Beaufort; de eerste werd metr eeu gekozeu als vice-voorzitter, de tweede herkozen als tweede-secreta ris. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren dr. P. II. van Moerkerken Jr. en Jhr. dr. Nico van Suchtelen. 's Middags werd 't Muiderslot be zichtigd. Do heer Frans Bastiaansche hield daar een voordracht over P. C. Hooft. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 18 Juni 1913, des namiddags ton 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeel ingen en ingekomen stukken, a 2. Voorstol B. en VV. vaststelling staat betaling uit post onv. uitgaven, dienst 1913, met rapport C. B. beheer gem een te-fin ancien. 3. Id. id. verzoekschrfit R, K. Bak- kersgilde St. Hu 1>recht, beschikbaar stellen medaille tentoonstelling. 4. ld. id. beschikbaarstelling gelden asphalteering Anegang enz. 5. Id. id. verzoekschrift H. Hand- graai e. a., verhandelen aardbeien op groent, enmaxkt des Zaterdags en Zon- •dags. 6. Schrijven id. in zake ontwerp- ambtenaren reglement STUKKEN VAN DEN RAAD. De financieele commissie stelt voor goed te keuren den slaat tol beschik king uit den post voor Onvoorziene Uitgaven, dienst 1913, tot een bedrug van 47.851/2. In druk Is thans verschenen het adres van de Haariemsche Politie- vereeniging „Verbetering zij ons Streven", waarin zij vergoeding vraagt van een som van 145, uit makende de kosten, die gemaakt zijn door de vereeniging voor den rechts kundigen bijstand verleend aan den politieagent Uilermark, die ten ou- rechte is aangeklaagd van mishan deling van een arrestant in den nacht van 6 op 7 April 1912. Mede is in druk verschenen het adres van „II. O. C." waarin herin nerd wordt aan een reeds vroeger ge zonden adres, waarop als antwoord een schrijven inkwam, dat liet be stuur zich le wenden had tot de llaarlcnisuhe afdeeiing van den Ne- derl. Bond voor Lichamelijke Opvoe ding, daar aan deze afdeeiing de ex ploitatie van het speelterrein aan de Leidsche' Vaart zou worden opgedra gen. IJe vereeniging vraagt echter om een rechtstreeksche vergunning van den Raad, om een deel van liet speel terrein te mogen gebruiken, of in elk geval de vergunning aan II. O. C. in een Raadsbesluit neer te leggen. Het voortbestaan der club is in zeer hoo ge mate afhankelijk van de beslis sing van den Raad. B. en W. stellen voor aan hot Roomsch-Katholiek Bakkersgilde „St. Hubrecht" een medaille te schenken voor de internationale Bakkerij-ten toonstelling, die van 4 tot 14 Septem ber gehouden zal worden. ALGEM. NEDERL. TYPOGRAFEN BOND. Zondagmorgen te elf uur werd in het Brongebouw te Haarlem de 47ste fweeduugsche Bondsvergadering van den Algemeenen NedtuTaiidsc-hen Ty pografenbond geopend. De zangvereeniging „De Stem des Volks" zong oenige liederen, waarop de hoer M. 11. GroenendaaL, voorzit ter van de afdeeiing Haarlem, den afgevaardigden het welkom toeriep. De heer Groene-ndaal wees op het sa menvallen van dit congres en het 25- jarig beslaan van de Haariemsche afdeeiing en opperde de veronderstel ling, dat de versiering van het stand beeld van den uitvinder der typogra fie, ui. van Lourens Jansz. Cosier op de Groote Markt ter cere dezer beide gebeurtenissan is geschied. Verder huldigde hij den voorzitter, den heer W. C. vuil Ilaaien, die 12 1/2 jaar iid van het hoofdbestuur is en sedert 1905 voorzitter. De heer Van Haaien opende nu het congres met een verwelkoming en eeu terugblik op den strijd die dit jaar te Amsterdam geschied is en waarbij een mooie overwinning is behaald ge worden, nl. een loonsverhooging van f S3000 per jaar. Hulde werd gebracht aan de gezél len te Amsterdam. Voorts werd her innerd aan de andere slakingen, die hebben plaats gehad, o.a. Le Zalt- Bomimol. De voorzitter wenschte ten slotte de afdeeiing Haarlem geluiki met haar jubileum. Aanwezig bleken 59 afdeel iugem In het jaarverslag werd eveneens de strijd van het afgeloopen jaar her dacht. Er traden dit jaar 786 leden toe. Het ledental bedroeg op 1 April 5527 leden. De Bond telt 64 ufdeelin- gen. Dit aantal nam met 7 toe. Er was dit jaar weinig werkloos heid. Uit 'het verslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten be droegen f 35.599 1/2. Met het saldo van 1911 is dit bedrag f GS.126 1/2. Uitgegeven werd i 27.342.53. Het ba tig saldo is dus I 40.78-4.12 1/2. De Begrooting wordt berekend op een bedrag vam f 54.800 in ontvangst en f 59.212 in uitgaaf, dus een batig saldo van f 36.380.12 1/2. Het verslag van den tweeden penningmeester wees aan, dat voor het ziekenfonds is ont vangen f 8013.63 en uitgegeven f 6480.25. Er is dus oen saldo van f 1533.38. 151 leden hebben nitkeerin- gen genoten. Het fonds tot uitkee- ring bij overlijden ontving f 13.067.20 en gaf uit f 1600.93. Er is dus een saldo van f 72L62. Do ver-slagen werden goedgekeurd. Bij de bespreking van de redactie van het „Gxaphisch Weekblad" klaag de Haarlem over de onderschriften onder de ingezonden stukken, dia tij le scherp vond. De redacteur achtte deze onder schriften noodig, om leiding aan den bond te geven. De nfdoollngen Utrecht, Amster dam, Haarlem en de Zaanstreek na men nader aan du debat deel en laak ten vooral liet onderschrift inzake <!e •teunaanvrage aan het Nederlandsch Vakverbond. De redavnenr meende, dat zijn hou ding in de steunaunvragekweslie de juiste wa9. Nu repliek van de ufileelingen Utrecht, Amsterdam. Den Haag en Haarlem, handhaafde de redacteur zijn oordeel over zijn houding. Het verslag van den redacteur werd hierop goedgekeurd. Daarna werd van twee tot vier uur gepauzeerd, waarin het gemeenschap pelijke koffiemaal gefn uikt werd. Na de heropening van de vergade ring werd aangevangen met de be spreking van de houding van het hoofdbestuur. Den Iloag laakte het optreden van het hoofdbestuur in za ke de staking aan „de Avondpost". De Amsterdamsche Mach Lneze tiers maakten aanmerking op het optreden an het hoofdbestuur, dat de stakings- leiding te Amsterdam daarbij niet kende. Men keurde het af, dat de sta king te Doelinchem was uitgebroken. Den Haag wenscht voortaan vrij heid om de leden van de afdeeiing tot staken te verplichten. Zij brengt voorts hulde aan het hoofdbestuur Toor het zenden van een telegram instemming aan de soc.-democra tische vredes-conferen tie te Basel. Geantwoord werd door den Voor zitter, dat de staking aan „De Avond post" de instemming had van liet hoofdbestuur. De staking te Doetïn- chem werd eerst aangevangen, toon alle andei« middelen faalden. De opmerking van de afdeeiing Den Haag achtte, spreker onjuist De zaak was te Den Haag uitstekend geregeld, ook thans heeft het hoofdbestuur daarbij de leiding. Hierna ging de vergadering over in een bijeenkomst met gesloten deu ren, om aan het hoofdbestuur gele genheid te geven nadere mededeelin- gen te doen omtrent den toestand in Den Haag. Na heropening der openbare zitting werd meegedeeld, dat als hoofdbe stuursleden zijn herkozen de heeren W. C. van ilaaien, voorzitter, en Van Slraaten, penningmeester. Als redac teur werd herkozen de heer Van der Wal. Hierna werd een aanvang ge maakt met de behandeling van de contributie-voorstellen. In beginsel werd besloten tot con- tributieverhooging, doch over do voorstellen zal Maandag gedebat teerd worden, Te half acht werd de vergadering verdaagd tot Maandag. Na afloop van de vergadering had de Commissie Maatschappelijk Werk cenige tochtjes dooi' den omtrek van Haarlem georganiseerd. Aanbesteding. Bij de aanbesteding 1.1. Dinsdag ge houden door hei Burgerlijk Armbe stuur alhier, is verzuimd op te geven, dat ook was ingekomen een inschrij ving van de Fraehure en Co., Sloom- zeepziederij, de Kroon, te Breda, waar hij deze inschreef voor groene zeep te ren f 15.40 per 100 K.G. MILITAIRE ZAE#N. In 't vonleringsdistrict te Haarlem is de heer J. Flohil te Haarlem aan gewezen als geëxamineerd veearts, ter vervanging van den overleden veearts J. II. van Oijen, zoo meldt do Tel. MGR. PRINS. „De Ond-Katholiek" meldt, dat het bestuur der Vereeniging van den II. Willebrordus te Londen bericht heeft ontvangen, dat mgr. Prins, Oud- Katholi'dk. bisschop van Haarlem en ondervoorzitter van de vereeniging, de uitnoodiging van liet. bestuur heeft aangenomen, om bij gelegenheid van het feest van den II. Willebrordus Ln Engeland te fcomen. Er zal dan in 5. Mary's kerk aan den Charing Cross Road, een dienst worden gehouden, waarbij de bisschop van Haarlem en de Anglikaansche president, de bis schop van Willesden. tegenwoordig zullen zijn. De bisschop van Haar lem zal vergezeld zijn van pastoor W. Gol, den correspondent voor Holland, als zijm secretaris. Dit is de eerste maai, dat een bisschop van de kerk van Holland een officieel bezoek brengt aan Engeland, en de eerste maal sedert vele jaren, dat een Oud- Katholieke .bisschop daar komt. CIRCUS SIDOLI. Uit een ons toegezonden mededee- ling vernemen wij dut het Roemeen- sche circus Cesar Sidoli van Juli tot October in Nederland voorstellingen komt geven. In de voorstellingen wordt fraaie paard end ressuur te zien gegeven (de stal bevat 150 paarden) en verder geeft het programma vele artistieke nummers. Onder de uitvoerenden berin den zich Kozakken uit den Oeral, Zuid- Amerikanen, Italianen, Engelschen, Cbineezen, Arabieren, Ilon,garem, Duitschers, enz. In de tent, die fraai verlicht wordt, kunnen 6000 personen plaats vinden. Weerhersteld. Twee slachtoffers van den inoordr aanslag te Velsen, de chef-veldwach ter De Ruyter en de 'spoorwegmun Hamers, zijn uit het Diaconossenhuid te Haarlem ontslagen. Bij de Ruyter heeft men echter nog steeds niet do -tegels kunnen verwijderen. BEVORDERING EN OVER PLAATSING. De eerste luitenant, de heer J. B. Schuil alhier, is bevorderd tot kapi tein en overgeplaatst naar liet derde regiment, met als garnizoen Bergen- o p-Zaom De Engelsche Zaterdag. De vrije Zaterdagmiddag is eergla- ter voor hot eerst ter Gemeente-secre tarie toegepast. Het personeel gaat op Zaterdag om 2 uur naar huis inplaata van om 4 uur.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6