Pers-Overzicht DE CONCENTRATIE EN 'T AANVAARDEN DER REGEERING. 't „Algemeen Handelsblad" (zijn Haagse lie redacteur is aan 't woord) schrijft „Al willen wij de huid van den beer niet verkoopen vóór hel dier morsdood is, locli mag wel, op grond van den uitslag der eerste stemming voor de Tweede Kamer, gezegd wor den dat de val van het ministerie- Heemskerk zeer waarschijnlijk is. Waarheen de politieke wijzer zich dan richten 2(tl, is een vraag, die eerst na den uitslag der herstem mingen zal zijn te bespreken. Het komt ons echter wel noodig voor om nu reeds dc vrijzinnigen af le ma nen van oen verlaten der rechte lijn die in December door de woordvoer ders van de concentratie in de Twee de Kamer is getrokken en die be paald wordt door deze twee punten: streng vasthouden aan liet concen tratie-program en geen rogeerings- vcrantwoordelijkhcid aanvaarden met afhankelijkheid van de socialis tische stemmen. Zoo licht zou men, in de geestdrift van den geslaagden •ersten aanval, zich reeds weer over geven aan regeeringsillusies. Hierte gen nu dient bij voorbaat te worden gewaarschuwd; een nieuwe uitgave van het Kabiiiet-De Meester moet, in het belang van de kracht en dc ontwikkeling der herleefde vrijzinni ge samenwerking. onverbiddelijk als een zwakheid en een dwaasheid wor den gestuil." Na er aan herinnerd te hebben wat Mr. P. J. Troelstra op den avond der verkiezing te Amsterdam gezegd heeft, schrijft 't „Alg. Handelsblad" KOg: „Welnu, het moet, dunkt ons, vast staan dat de heer Troelstra zich ver gist wanneer hij meent dat de vrij zinnigen aan de regccringstafel plaats zullen nemen. Alléén zullen zij dat niet kunnen en zoo lang de socialisten blijven volharden bij hun non-volumus-politiek, maken dezen een regeeringscombinatie met hen, op behoorlijk vast accoord, zeiven on mogelijk. Én het derde geval, een herhaling van het Kabinet-De Mees ter, is datgene waartegen wij met den meesten ernst blijven waarschu wen. Gelukkig trouwens is gebleken dat. de heer Roodhuyzeu die onlangs weer neigingen in die richting scheen te toonen, toen allerminst na mens de concentratie sprak. De kansen op een Zakenkabinet dat in de eerste plaats de Grondwets herziening ter hand zal hebben te nemen, zijn sedert Dinsdagavond Bterk gestegen. Hoe meer vrijzinni gen er bij de herstemming gekozen worden, des te meer rekening zal zulk een kabinet hebben Le houden met de eischon van het concentratie- program. Dat zulk een kabinet veel en goed werk" zou vinden te verrichten, heb ben wij overigens 'nog dezer dagen betoogd. En de vrijzinnigen zullen ze ker zoowel het belang des lands als hun eigen zaak zeer vcei meer ba ten door zooveel mogelijk medewer king te vorlcenen aan een Zakenka binet dan door, afwijkend van hun zelfbepaalde lijn. te bezwijken voor tpactitsverlciding en voor inblazin gen van mr. Troelstra, een greep naar "t roer te doen. In de regeering zien wij voorloo- pig geen plaats voor de vrijzinnigen; daarnaast echter slaat allicht een echoone tijd van consolidatie en ont- wikkeling van hun herleefde eensge zindheid te wachten." DE KOMENDE REGEERING. De „N. R. Ct." schrijft o.a.: Wij blijven met de verkiezing van sociaal-democraten geheel aan den negatieven kant van dezen verkie zingsstrijd. Wij omveïnzen ons dat geenszins. „Het Volk" van gisteren avond schijnt dil nog steeds te willen ontkennen. Wie slaatspcrisionneering èn algemeen stemrecht verlangt schrijft het blad ongeveer doet dan toch het veiligst, de beste, strijders voor die hervormingen (dat zijn dan natuurlijk do sociaal-democraten I) in de Kamer te helpen. Deze stelling zou een zekere waarschijnlijkheid voor zich hebben, indien die puike strijders don ook bereid gevonden werden, niet slcchis met groote mon den voor die hervormingen op te ko men. maar ook niet de eenige daad, waarmee men in een parlementair geregeerd land hervormingen bevor deren kan de aanvaarding van ver antwoordelijkheid voor de vorming én instandhouding van een regee- ring. Dit nu willen de sociaal-demo craten niet. Het zij zoo, doch 'laten zij zich dan ook verder aan de illusie niet over geven, dat door hunne verkiezing po sitief werk geleverd kan worden. Er is thans geen veranderen meer aan, maar 't is wellicht van belang dit nog eens met nadruk in het licht te stellen. En aan de sociaal-democra ten mogen de dogen geopend worden, wanneer zij de rechter pers van gis terenavond, met name „De Nederlan der" en „De Standaard", lezen. Daar wordt toch tamelijk ronduit te ken nen gegeven, dat de rechterzijde in de tien districten waar vrijzinnigen met socialisten in herstemming komen, het best zullen doen, de sociaal-de mocraten te kiezen. Waarom nu beveelt de „Standaard" deze keuze aan „Om aan het nu ko pie ral Kabinet reeds aanstonds zijn samenstelling zoo moeilijk mogelijk te maken." „Om liet straks komend Bewind van meet af zoo zwak moge lijk te doen zijn." Voor land en volk het gevaarlijkst betoogt het blad zou liet zijn, indien de drie par tijen van de-Concentratie het voor haar eigen reindidaten tot een ver overing van 51 zetels brachten. „Dan was de ellende» die ons te wachten stond, niet te overzien." En dus moet, volgens de „Standaard", de linkerzij de zoo verdeeld worden, dat de so- •naal-democratcr er „ten minste" 10 ctels van innemen. Voor de vrijzin- j njgen blijven er dan ten hoogste <45 zetels over, en „we krijgen het schip i Hieruit i.-. dus duidelijk, dat de so ciaal democraten reeds nu door de rechterzijde worden „uitgebuit" om dit sociaal-democratische Duit- i sclie woord eens te bezigen ten ein- j dc ze. als geboren oppositie-mannen, i hun diensten zuilen verleenen. DE POLITIEKE TOESTAND. De „Nederlander" schrijft daar over leder die met onbevangen oog den Staatkundigen toestand van ons land beschouwt, ontwaart two© merkwaar dige feiten. Hel eerste is, de rotsvaslheld van rechts; het tweede, het verloop van hot pscudo-liberalisme naar het socia lisme. De rotsvaslhcid van rechte is merk waardig. Ijl 1901 traden de rócJitsclie partijen op liet ICabinet-Kuypor had i met veel tegenkanting te kampen. Bij eerste stemming telde rechts 44 ter- stond gekozenen waaronder meer I dan 25 Rnonisch-Katholieken. t Zelfde wedervaart het Kabinet- Heernskerk. Mot alle middelen heeft men het betonblok trachten te breken, i De vrees voor Rome en Dordt werd I weer als stormram gebezigd. Elk oogenblik dreigde geheel het partij verband Ier Ghristelijk-HvStorische Unie te zullen uiteenvallen. Maar te- I vergeefs. Aan het electoraal accoord I bleef men getrouw. Wederom werden .43 rechtsche Kamerleden terstond ge- kozen. En hij hijkans alle candidaten, ook al zijn ze niet gekozen, is het ge- I tal dor op hen ingebrachte stemmen honger dan in 1909 1 I Geen énkele partij kan op zulk een groep bogen. Ondanks het verschil van gevoelen over sommige punten i kan oen Kabinet er staat op maken. Daartegenover 'het pseudo-lihoralis- mo, dat steeds meer opschuift naar de „'inal-dernocratie. Reeds de concentratie zelvo was een noodschot de drie groepen, (lie steeds elkander vinnig hadden bestreden coaliseerden zich niet. zooals de rechtsche, elk met eigen zelfstandig heid maar doezelden de verschilpun ten weg. Wij voor ons wachten den loop der dingen kalm af. Is er inderdaad eene meerderheid, die de leiding van 's lands bestuur wil toevertrouwen aan deze onvaste, steeds van standpunt wisselende, groe pen, welke om te kunnen re gee ren. totaal van (lc Sociaal-Democraten af hankelijk zijn het zij zoo I Voor het nseudó-liberalisme voelen wij even weinig als voor de Socinal-Democra- iie. Wij kunnen bedoelde lil>eralen niet beletten in hun verderf te loopen. Misschien is het goed, dat men de hand der Sociaal-Democratie nog wat boter voele, dan thans. Aan de kiezers die dit niet willen onverschillig tot welke groepen zij thans hooien, roepen wij toe: stemt hen, en uitsluitend lien, die een vaste, rechtvaardige regeering moge lijk maken. DE KANSEN VAN RECHTS BIJ DE HERSTEMMINGEN. De heer A. C. A. van Vuuren schrijft in ,,De Tijd" o. a. De Kamer zal dan, indien de uitslag is, zooals wij dit op grond van zuiver zakelijke berekeningen aannemen, be staan uit -47 leden der rechterzijde te gen 53 der Rn kórzij dé. Deze 53 der. linkerzijde zullen bestaan nit: 1 wild, christelijk historische, 9 vrij-liheralen,: 18 unie-liberalen, 7 vrijzinnig-demo craten en 18 socialisten. Wie weet een man, avontuurlijk, overmoedig of ge niaal genoeg, die het durft wagen, als kapitein met deze bemanning het gou1vernemen teel vaarwater te kiezen? Wij gëloóven echter geen oogenblik, dut hot Nederlandsche volk zijn Ko ningin bij het eeuwfeest van onze on afhankelijkheid voor deze moeilijkheid zal plaatsen. Door laster en verdacht making een oogenblik verdwaasd en verbijsterd moge het dezen dreigen den avontuurlijken toestand hebben voorbereid, het zal; staande bij dè ruiten, die het gebroken hoéft, zonder twijfel tot bezinning komen en oensdag herstellen, wat nog te her stellen is. Gelukkig is dat nog alles. Er is geen enkele zetel verloren er zijn er nog te winnen. Het Ministerie- Heemskerk, waarvan men weet, wat men er aan heeft, is nog te behouden. Hel zal behouden worden. DE CONCENTRATIE. ..De Tijd" schrijft De mannen der concentratie hebben, bégeerig om het Regeerkasloel te be zeilen, toen do Kamer-verkiezingen j naderden, hun offeis gebracht aan waan van den dag. De drie partijen, ook de vrij eonser- j vatieve vrij liberalen, hebben de va- non voor hoi Algemeen Kiesrecht en Slaatspehsfonneering ontplooid, Of schoon nog maar kort geleden ook in huur politieke gelederen de tegenzin legen de armenzorg, de bedeeling, mei liet allemans-pórisioen op Staatskos ten, zeer groot en haast algoriieen was. Een vooruitstrevend man, als de oud-minister Veegens, is, tot tevreden heid van de linksche partijen, met uitzondering van de sociaal-democra ten. met gtuisch andere voorstellen van urbehlo is-peiisionneering voor den dag gek •men. Nu, na de stemmingen van Dins dag, is overtuigend gebleken, wat met die zwenking naar het uiterste links is bereikt. De rood getinte kiezers, die, hoewel niet zelf sociaal-democraten, bij de stembus Inch wel tot de voor naamste politieke denkbeelden van Troclstra c s. zich aangetrokken ge voelen, hebben geen geloof geslagen aan de verklaringen van bereidwillig heid, om toe te geven aan hun eischen. De belegeraars van hel Regeerkas- teel zijr. nu zelf omsingeld door de sociaal-dcmocraten en door hen, die op sociaal-democraten hun stem heb ben uitgebracht. Tusschen twee vuren geplaatst én wetende, dat zij thans moeilijk rneer steun kan zoeken bij Rechts, heeft de concentratie, nu alle kans op een overwinning verkeken is, op lijfsbe houd bedacht, zich op genade of on genade aan do sociaal-democraten overgegeven. RECHTS EN DE HERSTEMMINGS- CAXDIDATEN VAN LINKS, t A 1 g. Handelsblad schrijft naar aanleiding van 't artikel van de „Standaard" over de Kamerverkie zingen o.a.: Eventjes moeten wij wat zout op deze laatste slak werpen. Zooals wij reeds duidelijk maakten en zooals „De Standaard", die een deel van ons artikel overnam dus zeer goed weet is de Ibans op een con centratie-meerderheid totaal verke ken. Ook als alle herstemmingen waarbij zij kans heeft ten voordeele der concentratie uitvallen, blijft de concentratie in de minderheid. Beha len alle concentratiemaiuicn bij de herstemming de overwinning op ker kelijke en socialist, dan komen er 45 concentratie-Kamerleden, d.w.z. zes beneden de volstrekte meerderheid. Dus de roden coring dat men, om le ma keu dat de concentratie niet meer dan 45 leden telt, op den sociaal-de mocraat moet stemmen, is onwaar en feu ecnenmale misleidend. Nu lozen wij in „Het Centrum", naar aanleiding van het feit dat wij ieder hartelijk opwekken om, is er ikeus tusschen een tegenstander van dc coalitie en een coalitïe-candidaat., op den eerste te stemmen, en dat zelfs al is hij sociaal-democraat, omdat do 'socianl-democraat thans de minste der twee kwaden is, het volgende: ,,l)it is dus in ronde woorden ge zegd, dat de liberalen als 'hulptroe pen van de sociaal-democraten heb ben op te treden.' Verder vervolgt het Hbld.: Maar nu moeten wij „Het Centrum' en „De Nederlander", die reeds den moml vol scheldwoorden heeft op rle liberalen die de sociaal-democraten steunen en niet een zoeten glimlach er aan deukt hoe prettig liet. zijn zal weer de Duysjes in de Kamer te bren gen, toch aan een klein verschil in de beide posities herinneren. De liberalen maken door op de so cialisten te stemmen een einde aan het Tariefwet-gevaar, aan de Talma- wetgeving. aan de Duymaersche par- tijbenoeiningen, aan zooveel dat recht tegen hun beginselen ingaat. De vrienden van „Nederlander" en „Centrum' brengen hun idealen geen haar dichter bij verwezenlijking, ver hinderen geen linksche meerderheid door te bewerken dat een sociaal-de mocraat en geen concentratie-man ge-1 kozen wordt. Zij bewerken slechts dat wetgeving, wil zij slagen, meer den socialisti- schen kant moot uitgaan, zij bower- ken slechts dat de verdediging van het land wellicht minder aandacht zul trekken. De tirade uit „De Nederlander" te gen de liberalen, die op sociaal-de- mocraten; stemmen, is dus van eon greazenloozo onoprechtheid. In de vaste overtuiging dat wij on ze beginselen het best dienen door zóó te stemmen dat de regeerin gsm eerder- j hcid verdwijnt, herhalen wij: bij 'her stemming tusschen een kerkdijken candidaat en een sociaal-democraat is thans de sociaal-democraat het ge ringste kwaad. Een dergelijk principieel woord toun- nen de kerkelijken niet spréken, wan neer zij,, zooals zeker gebeuren zal, liun volgelingen den raad geven door onthouding of keuze van den sociaal- i democraat de verkiezing van den li beraal onmogelijk te maken. „De Maasbod©" schrijft in verhand met de te vooren laktiek bij de 'her stemmingen; „Wie van links met alle mogelijke optimisme de eerste lijst dor verkie zingen inlcijtot, moet onbevooroor deeld tot de conclusie komen, dat hoe zeer de concentratie ook bij de her stemming door de verachte coalitie- broeders mag geholpen worden, zij niet in staat zal blijken te regeeren. Als een dwangarbeider zal zij met deri ijzeren kogel van de sociaal-de mocratie-aan haar been het triest be staan moeten voorttrekken. Er is geen ontkomen aan. Tenzij de kiezers verstandig wor den, zich niet langer door de concen tratie laten exploiteeren om de so ciaaldemocraten in steeds grooter ge tal op het kussen te brengen. Elke zetel, welke bij de herstem ming aan rechts komt, wordt een dam tegen den wassendeu rooden vloed. De toestand is op het oogenblik te ernstig om op avonturen uil te gaan. Individueel dankt menig kiezer er voor, om den sociaal-democraat te stemmen, die dreigt straks in ver dubbeld aantal do Kanier binnen te trekken. Wij zullen zien of het ons vo-lk roet de zoo hoog geroemde eendracht van liet land zoo ernslig gemeend is, dat- 'het t'lians zijn stem geeft aan den so- cianl-dernocraat boven den rechtsche. Als rechts in de dagen, die ons nog resten, met grooten ernst optreedt, en liet volk de oogen opent voor dc ge- varen, welke hel te wachten staan, dan twijfelen wij er niet aan of de herstemming zal ons nog groote verrassingen brengen. DE BELOOPEN SCHADE. Onder dit opschrift schrijft D e Standaard: De nederlaag der coalitie zal op on heilspellende wijze de eerstkomende periode van onze historie behcer- sclien. Een Kabinet wordt verjaagd, dat in do uitnemendheid van zijn talentvolle personen een halve eeuw terug en meer zijn wedergade zoekt. Bij het eeuwfeest van ons 'herwon nen volksbestaan zal de leiding in gansch ongeoefende handen komen, en onder de prosssie van Sociaal-de mocratische zijde inboeten aan nati onaal karakter. De zoo noodige herziening van on ze Grondwet gaat nu van de baan, om straks vervangen te worden door proefnemingen zonder eind, die de ééno voor, de andere na op oen la mentabel fiasco zullen uitloopen. 's Lands defensie, onder Colijn's energieke leiding thans op weg van beterschap, staat nu weer gestuit te worden. Een Kabinet, dat feitelijk in de macht van de Sociaal-democratie is, kan niet voor de nationale zelfstan digheid de hoognoodige offers van het volk vergen. De heilige zaak van vrijheid en recht in zake 'het Sclionlgeding raakt t'i.ans weer achteruit, liet beloofde thans zijn oplossing nabij te zijn, eri thans gaat het weer op bedenkelijke wijze een grievende verergering tege moet. Onze nijverheid, die door onze ver- keerde Tariefpolitiek steeds, in ver gelijking met die onzer buren, ver- achtert, is nu voor een zeer lange pe- riode tot stilstand in haar gelukkig proces gedoemd. Dc machtige sociale quacstie, die, onder Talma's leiding, zoo gelukkig voortschreed, is nu weer stop gezet. Onze Zending bedreigt het ergste in Indiö. En daarbij komt dan nog, dat de „groote Prótëstantsche partij", gelijllo Groen van Prinstercr haar noemde, zich nogmaals in baar graf heeft om gekeerd en een huivering over de ge moederen beeft doen gaan. Zoo wordt onze politiek, dank zij deze fatale stembus, eenerzijds vorma- terialiseerd en anderzijds vcrkerice- 1 ijkt, en de eenheid der natie gaat steeds meer te loor. Voelt dan niet een ieder onder ons i n don hangen ernst der komende her stem min gen? Wat nog af te wenden is, kiezers, wendt het afl HET ELECTORAAL ACCOORD. „De Nieuwe Courant" maakt een opmerking betreffende het „electo raal accoord" van de drie reclitsdhe partijen. Hier volgt zoo niet alle teekenen bedriegen de straf terstond op de daad. Het „accoord" betref Leiden, Ede en Ommen. Het eerstgenoemd district moest op Kuyper's wensch door dr. De Visser ontruimd worden voor een anti-revoiutionnair. Met dr. De Vis ser moest dan Ommen ontnomen wor den aan het zwarte schaap Bichon en over vier jaar zou liet district, weer voorgoed anti-revolulionnair worden. Uit Ede moest aanstonds jhr. Schim mel pon ninck weg, wien men nu in baron Van Heeckeren van Keil een geschikter anti-revoutionnairen legen- candidaal meende te bezorgen dan ds. Rudolph was. De clmstelijk-histo- rische partij legde zich door den elec toraten nood gedrongen bij dit harde bevel van den Leider neer en boog het hoofd Met welk gevolg? Dat in Ede de heer Schinimelpeii- ninck, het door het hoofdbestuur zij nor oigen partij zoo alleronfalsoen- iijkst behandelde lid, direct herkozen werd. Dat In Ommen do heer Bichon van lJssel monde 140 stemmen op dr. Do Visser voor is en ook indien de soci aal-democraten, die er maar een dik ke 100 stemmen uitbrachten bij de herstemming thuis blijven, het zeker halen zal. De christelijk-'historische partij zal dan een van haar leiders: in de Kamer, een man van lieteeke- nis als dr. De Visser, bij het avon tuur inboeten en het ziet er niet naar uit, dat het haar gemakkeiijik zal zijn elders een zetel voor dezen in te rui men. Met Apeldoorn (waar, gelooven wij, in gevat van nood zoon beetje als reserve op gerekend werd), zal zij. in dien graaf Van Bylandt er herkozen mocht worden, toclv zeer voorzichtig moeten zijn. Leiden eindelijk is zeer waarschijn lijk voor de coalitie verloren. liet toomt ons voor dat de a.-r., mr. Briët, daar met zijn 3204 stemmen het uiter ste gehaald heeft. Al wat niet op hem en op prof. Heeres stemde (een 800 stemmen) au wat van de 701) thuisblij vers nog opkomen mocht, valt bij de herstemming aan laatstgenoemde toe. Zoodat het „electoraal accoord", het offer aan Kuyper gebracht, op een volslagen fiasco is uitgeloopen. DE PARTIJVERHOUDINGEN, ,,'t Alg. Handelsblad" cijfert: Tolt men het totaal der Dinsdag 1.1. op de candidaten dor verschillende partijen uitgebrachte stemmen op, dan krijgt men de volgende cijifera: Concentratie 225.922 S. D. A. P143.013 3. D. P1,400 380.335 Antirevolutionairen 162.653 Clir. llislorischen 84,243 Roomscli-Katholieken 143,000 389.896 Wij hebben voor de berekening het aantal opgekomen kiezers in do Roomsche districten, waar bij enkele caiididaatstelling verkozen is, op 75 geschat. Dat is, in vergelijking «net andere districten, te hoog feitelijk kan men dus zeggen dat het aantal uitgebrachte linksche en rechtsche stemmen ongeveer gelijk is. In 1909 waren de totalen in 89 dis tricten 300.000 voor recluts, 192,500 voor de vrijzinnigen en 82.500 voor dc socialisten. Wij becijferden toen 56 voor de coalitie, 31 voor de vrijzinnigen, cn 13 voor de socialisten. Wanneer men than3 den heer Bichon, die te genover den coalitiecandidaat gesteld is en vele liberale stemmen op zich vereenigde, niet tot de coalitie rekent, Jhr. Schimmelpenninck in Ede wél, en de stemmen van den heer Bichon optelt bij dé 4372 op de Christelijk- sociale partij uitgebracht ln het hierboven gaand© lijstje niet opgeno men dan zijn thans de percentages aldus: Totaal aantal steramen 774.603, coa litie 385.427 of 49.7 concentratie 235.922 of 30.2 sociaal-democraten 14-4.413 of 18.6 dissidenten 8841 of 1.2 Daaruit ziet men dat de coalitie zoowel volstrekt als betrekkelijk in stemmen-aantal is achteruitgegaan terwijl wij loc'hi den lieer Schimmel- pennihök', door ieder ultgesfcooten, bij de coalitie gerekend hebben cn dat de concentratie in volstrekteri zin sterk is vooruitgegaan met 20 doch in percentage van 'het totaal ongeveer is blijven staan. De groote winst der socialisten is uitsluitend ten koste der coalitie ge weest! STEMMENCIJFERS. De „Geldcrsche Koerier" geeft een lijstje van niet minder dun 22 distric ten, waar het cijfer der op reelitsclio candidaten uitgebrachte stemmen, n 1909 vergolekon, in absoluten zin of althans in evenredigheid tot het toe genomen aantal kiezers, sterk is ach teruitgegaan. Het zijn: Anpingedani, Arnhem, Doetinchem, Gees, Gouda, Den Haag III, Harlingen. Iloogezand, Kampen, Loohem, Middelburg, Ridderkerk, Schotel-land, Sliedrecht, Steonwijk. TietjerksteradeelWinschoten, Zierik- see, Zuidhorn, Zutphcm en Zwolle. Voorts schrijft liet blad: Ten govolge van de relatieve of ab solute verzwakking van reel its zijn, behalve de reeds genoemde districten, waar onverwacht herstemming moet plaats hebben, nog de volgende dis tricten voor de toekomst onzeker ge worden. Rechtsche meerderheid in 1909 1913 Doetinchem 2250 149 Goes 1447 392 Harlingen 950 243 Schiedam 1847 205 Sliedrecht 932 442 Steenwijk 877 174 Ti et jerksteradeel 1160 298 Uit deze gegevens blijkt wel, dat rechts zich thans in een zeer m-ecairo positie bevindt. Het aantal zijner on zekere districten is sterk vermeerderd en alom is het aantal linksche stem men sterk toegenomen. Vooral met de socialisten is dit het geval. Hun stemniencijfor rees veelal onrustbarend. We zullen dit nader aantoonen en besluiten voor ditmaal nog met do opmerking, dat de rechtere ij de niet alleen numeriek, doch ook qmiii' verzwakt in do Kamer zal terugkee- r&n, aangezien hare beste mannen zitting hebben in het Kabinet en geen hunner gekozen is. B. K. wegens poging tot diefstal, (op 17 Maart was hij op de paardenmarkt op het Vreeburg te Utrecht bezag ie mand zijn portemonnaie te ontrollen), veroordeeld tot 11/2 jaar gevangenis straf. Bij liet vonnis a quo was hem 2 jaar opgelegd. EEN GEVAARLIJK JACHTOP- ZIENER. Het Hof te Arnhem vernietigde de vonnissen der rechtbank te Almelo, waarbij J. W., jachtopziener te Ambt- Al melo, wegens het schieten op stroo- pers, die hij achtervolgde, was veroor deeld tot G en 9 maanden gevangenis straf. Beklaagde werd thans veroor deeld tot 2 maal 3 maanden gevange nisstraf, zoo meldt de Tel. SLAAN OP SCHOOL. De rechtbank te Breda veroordeelde den onderwijzer ©ener openbare school te Geertruidonberg tot 15 boete, sub sidiair 5 dagen hechtenis, wegens het klappen toebrengen aan zijne leerlin ge Hendrika Schaap. De cisch was f'3 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. llit de Omstreken HEEMSTEDE. DE RAADSVERKIEZINGEN, Bij de gisterenavond gehouden ver gadering van de Iciesvereeniging „Heemstede" zijn als candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren Dr. E. A. M. Droog, H. A. Waller, Mr. P. G. van Tienhoven, F. II. de Koek van Leeuwen en J. Tales. Collecte. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht f 118.72. Ongeval. Op den Glipperweg kwam Donder dagavond omstreeks 8 uur de stoom tram in botsing met een-huurrijtuig, niet het gevolg dat een inzittend heer uit het rijtuig viel. Van het rijtuig waren dc veeren verzet, terwijl een lantaarn van de train beschadigd was. De minderjarige C. A. M. alhier heeft den lien Juni heimelijk de ou derlijke woning verlaten, en is se dert niet teruggekeerd. De Burgemeester der gemeente ver zoekt opsporing en voorleiding. BEVERWIJK. Aardbeien. Gistermiddag hebben de eerste vei lingen voor export te Beverwijk plaats gehad. Er was een bijzonder groote voorraad, zoodot niet minder dan 22 wagens konden verzonden worden. Andere bedraagt <lit gewoonlijk de eerste snaai 3 fi 4 wagens. De vrucht is zeer mooi. Er werden flinke prijzen besteed, gemiddeld 30 ct. per K.G. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het eerste natuurkundig exa men door de heeren A. H. Postrua en IJ. Hcttema, het candidaals examen in de rechtswetenschap door de hee ren S. van Meuk en II. L. Sypfcens. Utrecht. Bevorderd lot doctor in de staatswetenschap op stellingen de Leer mr. M. Spaander, geb. te Abbekork. Leiden. Geslaagd examen voor den Indisclien rechterlijken dienst de lieer mr. II. Toxopeus. Bevorderd tot doctor in de staats wetenschap op proefschrift „Verplich te arbitrage van arbeidersgeschi 1 Ion in Nieuw-Zeeland", de heer A. Jleine- ken, geboren le Amsterdam. Groningen. Geslaagd voor het eer ste natuurkundig examen de heer S. J. Martini. Delft. (Technische Hoogeschool). Geslaagd voor hot prop. examen in de scheikunde de lieer M. llanmk; in de mijnbouwkunde de heer H. D. M. Burek. Rechtszaken HAZARDSPEL.. De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de vier personen, die hadden terechtge staan, beklaagd van het gelegenheid jèven tol het deelnemen aan hazard spel, als bedrijf. Overeenkomstig den eisch van het O. M. werden twee tanner veroor deeld ieder tot f 50 boete, de beide an deren ieder tot f 15 tc vervangen resp. tot 50 en 15 dagen hechtenis. POGING TOT DIEFSTAL. Het gerechtshof te Amsterdam heeft, onder vernietiging van het vonnis der rechtbank te Utrecht, tan 28 April jl., Gemengd Nieuws MIJNONGELUKKEN IN ENGELAND De Epische bladen maken (\ol jens de iel.) melding va n een tweetal noodlottige mijnongelukken, waarbij een dertiental mensclienlevens verlo ren zijn gegaan. Het eerste ongeluk greep plaats in een der mijnen van dc firma John Brown te Rotherham. Ilier drong plotseling het water de niija binnen. De mijnwerkers, die zich in de gangen bevonden, hadden ternauwernood tij'l om zich in veiligheid le brengen. Acht der mijnwerkers, van wie vijf ge trouwd waren, verdronken, niet tegen .staande al 't mogelijke voor hun red ding gedaan werd. Het tweede ongeval had plaats in de Newland-mijn te Normanton. Een aantal arbeiders daalde juist in do lift naar den bodern van de mijn af, toen een zwaar stuk hout, dat als •teunbalk dienst deed. los raokte en boven op de lift terechtkwam. Drie arbeiders en een jongen werden op slag gedood, terwijl twee andere ar- beiders ernstige verwondingen oplie pen. ONWEDERS EN IIITTE IN ENGELAND. In Engeland hebben hevige onwe- ders gewoed en de bliksem heeft op verschillende plaatsen groote scha de aangericht. In een schuur bij Baintree zijn de lijken gevonden van drie- maaiers, die hier toevlucht zoch ten tegen het onweer, maar door den bliksem zijn gedood Ook in een an der Engelsch dorp is een landbou wer door den bliksem getroffen en gedood Merkwaardig was liet onge val dal een jongen overkwam te Swindon, wiens rijwiel door den bliksem Werd getroffen de knaap zelf was uren lang bewusteloos dooi den schok, maar is hersteld. De onweders hebben weing veran dering gebracht, de hitte is nauwe lijks verminderd. Hoe erg die in En geland was, blijkt uit de berichten, dat Zondag eenige lieden ten gevolge van de warmte zijn gestorven. BRAND TE "NAPELS. In eenige loodsen van het arse naal, dienende tot herstelplaats van torpedobootcn, waar tal van licht brandbare stoffen waren opgesla gen, is vermoedelijk tengevolge van kortsluiting brand uitgebroken. Bij het blusschingswerk zijn tien braiulwachls licht gewond. DE SUFFRAGETTES IN ENGELAND. Een telegram heeft reeds het von nis gemeld, dat tegen de zeven suf fragettes, beschuldigd van samen spanning tol vernieling van particu liere eigendommen is uitgesproken. Toen dit vonnis was geveld, ver klaarden de dames, dat ze zich niet zouden onderwerpen en de honger staking zouden beginnen. Vermel ding verdient nog, dat de rechter,de heer Phillimore, een ernstig woord tot de veroordeelden sprak. Hij wees er op, dat de tijd van zachtmoedig heid nu voorbij moest zijn en dat de veroordeelden er op moesten reke nen, om anders behandeld te wor den, dan tot dusver met de suffraget tes plaats had. Indien de minister van birinenlaiidsche zaken, zoo zei- de de. rechter, mij om advies zou vragen, zooals dikwijls geschiedt, zal ik de verantwoordelijkheid op me nemen, om te verklaren, dat m. i. de leiders onder u onder geen omstan digheden uit de gevangenis moeten worden ontslagen. „Dan zullen we gezamenlijk ster ven." riep miss Kei.noy uit. „Dat hebt ge met uw geweten uit te maken," antwoordde de rechter. Uit. Ascot wordt geseind Bij den wedren om den gouden beker snelde een man toe op 't paard Tracery, dal de leiding had, zwaaide een vlag in de kleuren dor suffragettes en deed het paard vallen. De jockey bleef ongedeerd. De dader heeft zelf een schedelbreuk gekregen en is geopereerd. De politie verklaart, dat hij liet wel bij 't hoofd is en niets te maken heeft met de suf fragettes beweging. PER LUCHTSC HIP OVER DEN ATLANTISCH EN OCEAAN. Waarschijnlijk zal dezen zomer graaf Zeppelin beproeven, met een stuurballen den Aliantischén Oceaan van Duitschland naar New-York over te steken. Graaf Zeppelin is, volgens de Tel., van nieening dat de tocht bij goad weer, niet langer dan drie dagen zal duren. Hij heeft zich met de Duitsche regeering in verbinding gesteld, dl© zijn plan gunstig gezind is en een groot aantal ooriogsschejien in den Oceaan zal stationneeren, om den luchtreizigers, zoo noodig hulp te ver leenen. BERUCHTE JU WEET,DIEVEN TE BERLIJN GEARRESTEERD. De ciiiuineele politie te Berlijn heeft (volgens de Tel.) de hand gelegi op de beruchte juweeldieven, gebroe ders Zicholski en een rekeren Sclnilz. Men schat de waarde van de door hen gestolen edelgesteenten op ÏÖO.WO Mark.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6