GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD Biiisöag 24 Juni 1913 Buiienlandscli Overzicht Ds Balkanvulkaan. De toestand is inderdaad ernstig, 't Oorlogsgevaar dreigt weer meer dan enkele dagen geleden. 't Ministerie in Sen'iis afgetreden ten gevolge van verschillen van mee ning betreffende de houding aan te nemen tegenover het Russische urbi- tragevoorstel. De motie van den mi nister-president Pasilj tot aauiiti van de arbitrage was namelijk dooi de meerderheid der ministers verwar- pen. Naar het heet, zal de koning er hij Pasjitsj op aandringen, dat deze nog maals in functie blijft. Rusland denk*, geen antwoord op mijn arbitrage-voorstel is goed ant woord! Uit Petersburg wordt aan de Temps geseind: „De Russische regeering heeft, daar geen enkele Jialkanstaat. de arbitrage an de hand heeft gewe zen, hun doen weten, dat het haar aangenaam zou zijn binnen vier da gen inleidende memories te ontvan gen, die een grondslag kunnen vor men ter voorbereiding van een scheids ï-ech ter 1 ijko bijeonlcomst De Russische regeering is wel wat optimistisch, want de Balkan-volken zijn nog veel te ver van elkaar af staande om tot' arbitrage over te gaan. Althans'in Servië voelt men daarvoor nog met vee), getuige nu weer deze Kabinels-cri&ls. Grieken en Bulgaren. Overeenkomstig het besluit der sy node beeft een delegatie, zich naar de ambassadeurs te Athene begeven. De delegatie wees op de geweldena rijen van Bulgaren tegen Grieken in alle gebieden die door dc Bulgaarsclio troepen bezet -zijn, gepleegd. De kla gers gaven den gezanten een lang Gverzicht van de jongste excessen. Alle ambassadeurs, zonder uitzonde ring. hoorden de delegatie met diepe aandacht aan en maakten aantcekc- nïngen over de aangegeven feiten. Een interventie van Europa? De „Tiiues" laat in een artikel over het Servïsch-Bulgaarsche geschil de mogelijkheid door schemeren van een Enropeesche interventie. Het blad acht het nl. twijfelachtig of Rusland op het oogenblik wel autoriteit genoeg bezit om den twistenden staten een regeling op te dringen. En nu rijst de vraag of de Deus ex machina-niet nog| den vorm van een Eurepeesehe inter- ventje zal aannemen. "Griekenland heeft Rusland nooit om, een scheidsrechterlijke banidddeling verzocht in zijn geschil met Bulgarije en Rusland is ook niet bereid daarbij als sc-heidsrechtor op te treilen. Grie kenland wil eon beroep doen op de „Triplo Entente', terwijl Bulgarije zijn belangen liever in handen zou stollen van alle zes groole mogend heden. Griekenland wenscht bovendien, dat allo quaesties tusschen de vier ge allieerden gelijktijdig afgedaan zullen worden. Er zou nog kans zijn op een vreed zame ontknooping, wanneer de mo gendheden konden besluiten lot een scheidsrechterlijke uitspraak ever alle quaesties on bloc-.daai-mede zoude dan ook de Servisch-Buigaarsche quaestie afgedaan zijn, maar zulk een beslis sing moet ten spoedigste genomen worden, want de barometer in den Balkan daalt snel. En verder zegt hel Engelsche blad: „De lioudiug van Roemenie in aan merking genomen en het besluit van Oostènrijk-lloriga rije om een woordje mede te spreken in de regeling der quaesti© vair West Macedonië, zal i et zeer moeilijk vallen een nieuwen Bal kan oorlog to localisccren". B o oz e plannen. Te Saloniki zijn drie karren in be slag genomen, waarin onder fruit een aantal zakken met ontplofbar© sloffen waren verborgen. Volgens een tele gram uit Athene, vermoeit men, dat deze moesten diune-.ii om het poleis van koning K ons tan lijn in de lucht te laten vliegen, en zoude het /dan daar toe door Bulgaren op touw zijn gezet- Bovendien zijn in woningen, door Bulgaarsche comitadji's gehuura. groote hoeveelheden dynamiet, gewe ren en patronen gevonden en zijn een. aantal dezjr comitadji's in hechtenis genomen. Allwlel Duitse h land en Italië. De offioieuse Romcinscih© „Nazio- ne" bespreekt de ontmoeting, ilio in do volgende maand tusschen koning Victor Emanuel en den Duttschen kei zei' zal plaats hebben en sein ijlt o.a.: „Italië heeft 't gevaar ingezien, het heeft zich zijn goeden naam herin nerd en is krachtig den weg van do onbeperkte hondstrouw opgegaan. Van den dag dat San Giuliauo in do Consulta kwam, is de buitenlandse lie politiek consequent, zander vrees en zonder omzien voortgezet; wat ons vroeger hinderde was een politiek van aarzelen en draaien, van voortduren de onzekerheid. Het was alsof wij zelf niet wisten, wat wij wilden, alsof wij geen vaststaand program hadden, en liet gevolg daarvan was voortdurend ontgoocheling. San Giuliano is geen enkele maal afgeweken van den weg dien hij wilde inslaan. Hij nam zich voor hij andere volken geen wantrouwen ie wekken, maar gaf tevens duidelijk te kennen, dat hij vastbesloten was, om steeds in volkomen overeenstemming te hande len met de bondgen ooien. Toen het om Balkanquaesties ging, word de volkomen overeenstemming met Oostenrijk het zwaartepunt van Italië's optreden in de Adria en den Levant. Zoodra men in Weenen die goede trouw erkende, was men lev re uen mot Italië's houding. De vertrou welijkheid nam too, en er uitstond een toestand als nooit te voren, een toestand die men wel eens voor on mogelijk had gehouden. Bij de a.s. ontmoeting te Kiel, waar van de groote beteekenis door nie mand wordt ontkend, zal de ltul sclie regeering zich dus verloonen on der de beste voorwaarden, en de kei zer zal den koning en zijn minister dankbaar kinnen zijn, dat zij de grondslagen van het Drievoudig Ver bond zoozeer hebben weten te bevesti gen". 0 o s t e h r ij k-I-T ongarijc en D uitfic h 1 and. In het Oostenrijksche I-Ieerenhuis hield de vice-president een rede, waarin hij den lof zong van de wa- penbroedersehap en de staalkundige overeenstemming tusschen den keizer van Oostenrijk en den Duitschen kei zer, die dank zij het verbond, waar door Oostenrijk-Hongarije vereenigd is met zijn hoogen bondgenoot, aan het land in een ernstig tijdperk den vrede hebben bewaard. Frankrijk en Engeland. Heden zal president Poincaré (ver gezeld van minister Piehon) voor een officieel bezoek aan Engeland te Londen aankomen. De president zal op het slagschip „Courbei" van Cherbourg naar Port smouth gaan, drie kruisers en zes torpedoboot jagers zullen liet slagschip vergezellen en voordat het Fransche eskader de haven zal binnengaan /.al op de rede een revue van de Engelsclie vloot, bij Spithead samengetrokken, jjlaats hebben- Dat zal het hoofd van de bevriende republiek reeds dadelijk een denk beeld van de militaire macht van den Britschen vriend kunnen geven, bi] zijn aankomst teLondep zal .liijdan kennis maken met deJ3ritseh© leger macht, want van het station tot n.n.n St. James Palace, waar de president zal verblijf houden, zullen de I.muien- schë gardetroopen opgesteld staan. Woensdag bezoekt president Poin caré de city en dan zulleu nog racer troepen, van elders gerequireerd, langs de straten worden geschaard. Zoo krijgt dus ook dit bezoek weder een militaire kleur. Vóór de Fransche premier Frank rijk verliet heeft bij te Cherbourg nog een rede gehouden, waarin hij o.a. zei: „Wat hier met voldoening geroemd wordt, is de vriendschap tusschen twee grooie volken, naijve rig op hun onafhankelijkheid en waardigheid, één in hun gemeen schappelijke liefde voor dc vrijheid den arbeid en den vooruitgang. Ik zal mij ervan bewust zijn, dat. uwe eenstemmige wenschen mij volgen en mij alsdan minder onwaardig gevoe len om aan onze buren de gedachten van Frankrijk over te brengen." Bij het vertiek van Poincaré uit Cherbourg had nog een treurig onge val plaats. Er is bij het salvo-vuren een ontploffing ontstaan door de on voorzichtigheid van den luitenant- commandan' van het. artillerie-deta chement. De geschutkardoezendie onvoorzichtig gerangschikt waren dicht bij do stukken, geraakten na melijk bij het schieten in brand. Twee man werden gedood, vier levensge vaarlijk gewond en vier licht. Het vrouwenkiesrecht in Noorwegen. Door het eenparig besluit van het Storting, hebben thans Noorwegen's vrouwe,n hetzelfde stemrecht als de mannen verkregen. Vroeger waren zoo merkt de Tel. op slechts die vrouwen stemgerechtigd, die zelf of wier mannen belasting voor inkomen van 400 kronen in de stad of 300 kro nen op hel platteland betaald hadden. Thans zijn do vrouwen daarentegen kiesgerechtigd, wanneer zij het Noorsch burgerrecht bezitten, haar 25ste levensjaar hebben bereikt en ge durende vijf jaar in het land gewoond hebben. Terwijl tot nog toe 300.000 vrouwen in Noorwegen stemrecht hadden, is dit aantal thans met 255009 i tot. 525.000 gestegen, hetgeen zeggen wil, dat het aantal stemgerechtigde vrouwen dat der mannen met 25.000 .overtreft. De sociaal democraten wilden den teeftödsffrens. waarop men stemge rechtigd werd, zoowel voor mannen als vrouwen, van 25 op 21 jaar terug brengen, doch die was liet Storting te machtig, daar 't aantal vrouwen, die 't kiesrecht verkregen, dan nog met 140.000 zou worden uitgebreid. In tusschen is van den invloed der Noorsche vrouwen op oen gang van zaken nog zeer weinig te bemerken. Bij de laatste vrekiezingen is geen en kele vrouw in liet Storting gekozen en veel schijnen de vrouwen dan ook niet om hun kiesrecht te geven. Zonder veel moeite zou het haar gelukken <>m de vrouwen in het Noorsche parle ment de meerderheid te bezorgen, doch hiervoor werden tot beden geen pocingen in het werk gestold. De Noorsche vrouwen gevoelen blik baar dat zij de zaak niet al te veel overdrijven en overhaasten moeten. Maar al te goed zijn zij er- van over tuigd, dat juist haar kalm en gema tigd optreden er veel toe bijdragen om dat resultaat te- verkrijgen, dat zij thans bereikt hebben. Leger belasting In Duitschland. De begroótingscommissie uit den Rijksdag heeft de tweede lezing over dit ontwerp beëindigd. In bet ontwerp zijn slechts geringe wijzigingen aan gebracht. Nu nog de Rijksdag, daar zal over deze belasting ook nog menig woordje vallen 1 D e S p an jaar rlen in Marokko. Een officieel telegram van den Spaanschen regeeringscomrm'ssaris, gedagteekend uit Teheran, meldt dat een colonne is uitgezonden naar het gebied van Burbun Emriacb, waar vele Kabylen saamgetrukken zijn. Een hevig gevecht ontstond, waarin de Spaansche troepen de overwinning behaalden, waarna zij naar hun kamp terugkeerden. Aan Spaansche zijde werden 2 man gedood, 35 gewond; onder de laatsten zijn velé officieren en 5 kapiteins. Leger en Vloot VOETRIEMEN. Aan. de 'korpsen van het leger zijn thans een. aantal voetriemen verstrekt, welke bij alle oefeningen van eanige beteekenis moeten wouden medege voerd en dienen om manschappen met voetgebreken in staal te stellen toch ,aau de oefeningen deel te hémen. Deze voetriemen moeten volgens den off. van gez. van liet Fransche .leger Ooind'reaa in den vorm van een „acht" oju deu schoen en hét on derbeen .worden bevestigd, waardoor voetgebreken gedurende den marseli door het vastknellen van den voei In den schoen aamnerkclijlls/ min der last veroorzaken. Na afloop van de a.s. leger-manoeu- vres moet een uitvoerig rapport om trent de resultaten bij het gebruik van voetriemen worden ingediend. (Avp.) LANDWEER. De Minister van Oorlog overweegt een reorganisatie der landweer ves ting-artillerie waarbij het aantal compagnieën zal worden gehracht van 44 op 52. de compagnieën een andere benaming zullen krijgen en de vor ming op andere wijze dan thans zal plaats hebben. In 1914 zullen tusschen half Juni eh half Augustus van de landweer on der de wapenen komen de lichtingen 1912 en 1913 in hun geheel; en van de lichtingen 19Ö9, 1910 en 1911 het kader. Pers-Overzicht DE HERSTEMMINGEN. Het Centrum 'schrijft: Niemand zal kuiinen betwisten, dat de houding der ïtechtsche partijen bij. deze verkiezingen, volkomen cor rect, s. Zij stemmen en steunen hun eigen candidaten, 'of die hunner bondgenoo- ten, maar loopen geen principieelc te genstanders na, dringen hun hulp niet op, bedelen ook niet om don bil stand van andeTen. Zij blijven zichzelven volkomen ge lijk en doen bij de herstemming niet anders dan bij de eer6lo stemming. Kunnen liberalen en socialisten het zelfde getuigen'? Wanneer men leest, hoe de beide partijen tegen elkander optornden vóór 17 Juni, hoe zij met fel afwijzen-1 de gebaren en dikke woorden elkan der bestreden, hoe zij elkuar In tol van districten een beentje trachtten te lichten onder scherp debat,, terwijl zij thans eikaars candidaten den kie zers met warmte aanbevelen, dan moet toch een ieder zich afvragen, of een dergelijke h tiding wel éénig ver trouwen verdient! Hoe kan men vandaag zwart noe men. wat gisteren wit heette? Hoe kan men den steun dor kiezers vragen voor mannen, die men weinige dagen geleden met nadruk ontried te stemmen? Hoe is het mogelijk, dat partijen, die onder gewone omstandigheden vuur en water hceten te zijn, nu eans- klans bondgenooten zijn geworden- een sternbus-blok vormen? Is het niet duidelijk, dat dit alles kunstmatig, ondeugdelijk, ongezond is. en onmogelijk duren kan? Het anti-klerikalisme moge als stem- busmiddel eon schijn-succes opleve ren. als regeerings-instruirieni is liét onbruikbaar en onvruchtbaar en be derft het bovendien de politieke zeden. Het Vaderland: Resumeerende verklaren wij dus het paroxysme van woede, waarvan de Christelijk-l-Iistorische en Antirevo- lutionnaire persorganen in de. laatste dagen blijk gaven, alleszins begrijpe lijk. Maar van de Katholieken, die maar één zetel bedreigd zien, is 't onver klaarbaar, dat zij het juist zijn, die do bitterste verwenschingcn tocstingevei; aan.hen, die de Coalitie den eersten gevoeligen stoot toebrachten. En hun ne houding wordt alleen verklaarbaar door aan te nemen, dat er voor hen meer verloren gaat dan die ééne zetel; dat ze met do Coalitie zich eene macht zien ontslippen, die ze achter de scher men uitoefenden, en die hun meer waard was dan wat van hun invloed naar binten kwam. En dit moeten wij wel aannemen, en zullen wij blijven aannemen, totdat men ons van Roomsch-Katholieke zij de eene plausibele verklaring geeft van het feit, dat juist- zij. die in den slag nagenoeg niets verloren, grnoter jammerkreten aanheffen, dan zij op wie de hardste slagen neerkwamen. Dat heeft ons in 1905 getroffen, toen de Juni-stembus gesproken had, en het trok ook thans weer onze aandacht. DE HERSTEMMING IN BEVERWIJK. „De Standaard" schrijft Beverwijk is een reuzendistrict, waarin alles mogelijk is. Het beeft bij de 10.000 kiezers, en hiervan zijn er bij de 15.000 opgeko men. Er blijft dus slechts een kleine 1000 overschot, waarvan er ongetwij feld door sterfgeval, ziekte en afwe zigheid nog een 300 afvallen. Er zijn dus niet meer clan een 700 "kiezers over. die wijziging in den 'Stand van 17 Juni brengen kunnen, en die stand was bedenkelijk. Het stond toen 0875 op den Rccht- schën. candidaat, en tegen hem óver ruim 8000. Een verschil in ons nadeel van ruim 1100 stemmen. Of die zullen in te halen zijn, we twijfelen er zeer aan. Daarvoor zijn er teweinig thuisblijvers. En Van der Flier, de Christ.-Soc.. had slechts 218 stemmen, die misschien konden helpen. Toch hopen we, dat de Anti-revolu tionairen in dit district trouw aan het accoord zullen blijven. Van Roomsche zijue helpt men onze candidaten me', eerlijke trouw. Zij 't zoo wederkeerig onzerzijds. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Het lijden der Trachoom-lijders", de heer J'. F. Paul, geboren te Zeven huizen (Z.-LIj. Met. goed gevolg is afgelegd 't eer ste natuurkundig examen door de heeren J. W. Wolff en N. J. F. M. Konïngs; heit candidaatsexamen in de rechtswetenschap door den heer R. Polak. Dèlft. Technische Hoogeschool). Ge slaagd voor het prop. examen in de bouwkunde de-heer M. C. A. Meischke Leiden. Geslaagd' voor het cand't- daats-exauieii rechten de heer W,.*A. Hoeker. Groningen. Geslaagd voor het twee de natuurkundig examen de heeren II. W. Zuithoff en II. W. do Groot; voor Feuilleton Uit het lingelsch van DAVID CHPISTIE MURRAY. 60) llij sloeg de bocht van het pad om, en daar zag hij oen man met een bombazijnen broek en een kiel, die aan zijn middel w'as opgeschort. De man snoeide de heg met grooten ijver, en William wendde" juist den blik weer van hem af, toen hij opmerkte, dat de heggesnoéier een dunnen gou den ring in het oor had. Hei riep William, stilhouden de. Wat brengt u hier Ik mag ook wel vragen, wat brengt u lner? antwoordde Bow ling, zich omkoerendc. Bemoei je met je eigen zaken, jongeheer, en ik zal me met de mijne bemoeien. HOOFDSTUK II. Generaal Coninghame had een kooper voor de Diergaarde gevonden, en maakte zich gereed om het stof van Castle Barfieid van zijne voeten te schudden. Hii kon zelf niet begrij pen hoe hij er ooit toe gekomen was zich daar metterwoon te vestigen. Hee ren waren in dien omtrek uiterst zeldzaam, en wie er voor doorgingen waren eigenaars van kolen- of ijzer mijnen, personen zonder voorouders en zonder goede manieren. Toen de generaal het landgoed had gekocht, bad bij het duur betaald ge vonden. Nu hij het ging verkoopen, vond hij dat bet bespottelijk laag ge schat was. llij kreeg er een paar hon derd pond meer voor dan hij er voor gegeven had, maar er werd van hein verlangd, dal hij het huis en -den grond volkomen in orde zou brengen. Het huis was dus vol werkvolk: met selaars, behangers, schilders, glazen makers, allen tegelijk, en Conïngha- me maakte het hun door zijn tegen woordigheid zoo lastig als hij maar kon. Wat hem zeiven betrof, hij werd zoo overal vandaan gejaagd dat hij nog maar één plaats had waar hij zitten kon of hij moest zijn toe vlucht zoeken in de dienstbodenver- j trekken of in zijn slaapkamer en die ééne plaats was een kamertje, dat met openslaande ramen op het grasplein achter het huis uitkwam. Hier zat hij op zekeren dag. toen hij door het open raam, terwijl hij zijn ochtendsigaar rookte en zijn nieuws blad las, een gesprek hoorde, waar in hij levendig belang steldo. Een ander persoon, die ook leven dig belang in dalzelfde gesprek stel de, was Bowling, wiens aanwezigheid in de buurt van de Diergaarde een woord van opheldering vereischt. Bowling, die nooit zeer zacht van hu meur was geweest, was door zijn ge stadig kniezen over het onrecht hem aangedaan zoo knorrig geworden dat hij voor zijn patroon onverdra- geUjk werd. Hij had een weekloon en zijn ontslag gekregen, en na dronken geweest te zijn zoolang als zijn geld strékte," had hij opnieuw werk ge zocht en het op de Diergaarde gevon den, waar voor een paar weken een arbeider voor het grove werk noo- dig was. De metselaars hadden, den tuin muur hersteld, en, zooals hunne ge woonte is, een hoop puin en afbiaak achtergelaten. Bowling was bezig op zijn gemak een gedeelte daarvan iu een kruiwagen ie schéppen, ongeveer een vijftig passen van de kamer waar de generaal zat. De generaal zat achter de gordijnen te rooken en te lezen, en ergerde zich over het onbe langrijk nieuws, en-tusschen hem en Bowling waren een oude en een jon ge man aan 't werkde eene schil derde bet houtwerk van het venster, eh de ander schraapte met een puim steen de geblakerde verf van het raam er naast af. Zeg, spfak de oude, die zoo ge rimpeld was als een' appel, maanden ■lang in.het istroo gelegen, zeg, je her innert je zeker Jabez Harget niet meer Ik beb zijn weduwe gekend, zei de jongere man, even in zijn werk op houdende om een pijp te stoppen en aan te steken. Zoo? hernam de gerimpelde ou de, ook met werken ophoudende en tegen zijn ladder leunende. Zij placht altijd van dien goeden ouden Jabez te zeggen„Hoe je hem wendt en hoe je hem keert," zei ze, „je vindt hem rondom slecht." Nu, van Jabez. was dat niet waar, maar van dezen vent is T wel waar. Welken vent? vroeg de jongere Dien sinjeur, antwoordde de oude. Dien generaal dien vent, die hier woont. Bowling had in lang niet zoo ver genoegd geglimlacht als nu. Hij had den generaal in de kamer zien ko men en daar gaan zitten en toen de ze woorden gesproken werden zag hij een nieuwsblad naar den grond flad deren, en hij zag ook dat de in pan toffels' gestoken voeten van den dap peren officier, die onder het golvend gordijn uit, over elkander geslagen zichtbaar waren, eensklaps terugge trokken werden alsof zij een gloeien- den pook hadden aangeraakt, Bow ling had juist niet veel humoristisch gevoel, maar hier zag hij toch duide lijk het. grappige van in. llij ver wachtte dat de generaal dadelijk te 'voorschijn zou kómen, maar zoo Het éerste natuurkundig examen do heer E. J. Lingel en mejuffrouw C. J. Fischer. Binnenland HERSTEMMINGEN TWEEDE KAM'ER, HET HERSTEMMINGSADVIES DER S. D. A. P. Zondag. vergaderde te Amsterdam het partijbestuur der S. D, A. P. tot tiet vaststellen van zijn advies aan de partij-afdeelingen voor de herstem mingen voor de Tweede Kamer op Woensdag a.s. Besloten werd den partij-afdeeliu- gen te adviseeren haren steun te vcr- leenen a&n die in herstemming ko mende candidaten, die een bevredi gend annvoord hadden gegeven op de vier door het partijbestuur gestel de vragen. Wij deelden reeds mede, dat een negental vrijzinnige candidaten een bevredigend antwoord hadden gege ven op de vier door het partijbestuur gestelde vragen, terwijl de heer Bi- chon van IJsselmonde ze ontkennend beantwoordde. Waar het partijbestuur geen genoe gen meende te kunnen nemen met een verwijzing, zonder meer, naar het concentratieprograiu ('het gold hier speciaal de versterking van de Eerste Kamer) werd besloten aan de candida ten, die naar dit program verwezen hadden, nadere inlichtingen te vra gen. Het resultaat was, dat van de ove rige vrijzinnige candidaten op een na het antwoord bevredigend was. De lieer Van Foreest (V. L., Alkinaair), zond géén antwoord. De •heer Roodhuyzen. (U. L., Brielle) meldde, dat hij verwees naar liet con- centmtieprogram en dus de vragen bevestigend beantwoordde. Ten aanzien der invaliditeitswet werd veelal verwezen naar het voor- stel-Tydeman-Borgesius-Drucker om art. 369 uit te breiden lot alle be- hoefligen. Do heer Juten (R. K., Bergen op Zoom), aan -wïen de vragen eveneens waren gesteld, deelde mede, dat hij als katholiek, de vragen ontkennend beantwoordde. Gesteund zul'c-n dus worden alle vrijzinnige candidaten, .die met een man van rechts in herstemming ko men, behalve de heer Van Foreest (Alkmaar), In deze plaats zullen de sociaal-democratische kiezers wor den vrijgelaten. Per manifest is dit besluit ter ken nis van de afdeelingen gebracht. EEN ANTWOORD. „Dc Standaard" meldt: Het volgende antwoord van de Mi nisters is ontvangen op Het Adres van Hulde, gezonden namens de Christe lijke Arbeidersorganisaties Ik hob do'eer, na mens dé Regee ring. aan de hoofdbesturen der ver schillende christelijke vak- en wark- liedenorganisa ties, die door u worden vertegenwoordigd, de erkentelijkheid der Regeering te betuigen voor <'e waardeering, die de arbeid van Hot Kabinet heeft mogen ondervinden. Dat dé vertrouwensmannen van meer dan 100.000 - georganiseerde ar beiders op zóó ondubbelzinnige wijze hun dank voor het gevoerde bewind hebben uitgesproken, is voor de Re geering haar grootste voldoening. De Minister van Binnenland- schc Zaken, tijdelijk voorzit ter van den Raad van Minis ters. HEEMSKERK. VREESELIJK. Tc Klein Uulsda (Gr.: kreeg een 14-jarig dochtertje van den arbeider G. Mein terwijl de ouders afwezig waren ruzie met haar twee kleinere broers. Toen de ouders kort er op tehuis kwamen, vonden ze liet meisje geworgd liggen in de gang, zoo meldt het „Vad.1. VLAGVERTOON. Door de pantserschepen Heeins- kerek en Evertsen zal een gezamen- 1 ijken oeferingstocht worden gemaakt' in de Noordzee en den Noord-Atlan- tischen Oceaan, waartoe beidé scne- pen den lien Juli de reed© van Texel zullen verlaten om aldaar den 31 ca Juli of den len Augustus weder terug te keer en. Gedurende den oefeningstocht wordt een bezoeiki gebracht door de Ilcems- spoedig was het blijspel, waarvan hij de eomge toeschouwer was, nog niet uit. Maar, zei de jongere than, hoe komt het toch dat iemand generaal kan worden, die zoo weinig moed toont te bezitten als die kerel Geld en verdienste zijn er twee, antwoordde de oude. Met allebei kan men liet ver brengen. Scheid ze van elkaar, en het geld bloeit en tiert zoo vroolijk als ooit, maar verdienste wordt zoo mager als een geraamte. Ik weet niet waar jc al die spreekwoorden altijd vandaan haalt, zei de ander, zich op zijn ladder orn- keerendc om te gaan zitten, lioc kom je er aan Dat zijn van die invallen, die zoo van zelf bij mij opkomen, en zoo als ieder mensch kan hebben als hij maar wat verder denkt dan zijn neus lang is. Als je pijp goed aan is, wil ik er ook wel eens een haaltje aan doen. Met alle pleizier, zei de andere, beleefd den steel aan zijn broek afve gende alvorens ze te overhandigen. De twee ladders stonden juist op armslengte van elkander. De oude man nam de pijp aan, keerde zicli ook op zijn ladder om, evenals zijn kameraad had gedaan, en ging op zijn.gemak zitten, met zijn knokerige en dik geaderde, handen om zijn ma gere knieën geslagen. Een soldaat zonder dapperheid, kerek aan Stockholm én door de Evertsen aan Kopenhagen op Gothe- borg. den duur van het verblijf op d'«j plaatsen te regelem door den oudsten commandant-, terwijl de brief verzen ding zal plaats hebben rekening hou dende met een verblijf van do I looms- kerek van 1826 Juli te Stockholm; van de Evertsen" van 17—24 Juli 'e Kopenhagen en van 24—28 Juli 'e Götheborg. KRIJGSRADEN. Naar het Weekblad van liet Recht verneemt, ligt het in liei voornemen van de Regeering thans binnen zeer terten tijd over te gaan tot co benoe ming van rechtsgeleerde presidenlen bij de Krijgsraden te 's llt'ilugcu- bosch, 's-Grav6nhage en Arnhem en bij den Zeekrijgsraad te Amsterdam, alsmede van een recntsgeleerdcn fis caal bij laatstgemelden Zee-krijgs raad. HERSTEMMING PROVIN CIALE STATEN. AMSTERDAM 1. Uitgebracht 3-412 geldige stemmen. B. C. E. Zwart (af- tred. U. E) 2193. Mr. E. II. Mark- voort (C.-H.) 1219. Zoodat gekozen is de heer Zwart. AMSTERAM II. Uitgebracht 3Ï iti geldige stemmen. D. Goedkoop (aftr. U.-L.)822. Prof. Mr. P. A. Diepen horst (A.-R.) 1206. J. W. Matthijsseu (S. D. A. P.) 1647. Mr. M. Meiulels (S. D. A. P.) 2168 Zoodat gekozen zijn do heeren Matthijssen en Mendels. AMSTERDAM V. Uitgebracht 12272 geldige stemmen. G. P. Wijnmalen Jr. (aftr. U.-L.) 4376. Th. M, Ketelaar (V.-D.) 6185. W. de Vlugl (A.-R.) 31z6. A. H. Gerhard (S. D. A. P.) 4593, zoo- dat gekozen zijn de heerenA. II. Gerhard en Th. M. Ketelaar. AMSTERDAM VII. Uitgebracht 4231 geldige stemmen. Jan Ier Haar Jr. (aftr. C.-Il.) 1766. Mr. S. de Vries Czn. (aftr. A.-l-i.) 1745. Dr. G. Bellaar Spruyt (V.-D.) 2393. Mr. dr. 11. J. C. van Tienen (U.-L.) 2264. Zoodut ge kozen zijn de heeren Bellaar Spruyt en Van Tienen. AMSTERDAM VIII. Uitgebracht 4646 geldige stemmen. Prof. mr. P. Li. Fabius (aftr. A.-R.) 1636. P. Noiling (aftr. V.-D.) 1420. A. B. Kleerekoper (S. D. A. P) lu2ü. L. van der Wal t.S D. A. P-j laüi. Zoodat gekozen zijn de heerenFabius en Kieerekoper. AMSTERDAM IX- Uitgebracht 17158 geldige stemmen. (Th. M. Kete laar (aftr. V. D.) 4059. W. IJ. Vliegen (aftr. S. D. A. P.) 9691. J. B. van Dijk (R.-K.) 5529. C. Thomassen (S D. A. P.) 7510, zoodat gekozen zijn de hee ren C. Thomassen en W. 11. Vlie gen. DEN HELDER. Uitgebracht 3801 geldige stemmen. D. H. Gruuewald (V.-D.) 2184. C. Thomassen (S. D. A. P.) 1677. Gekozen de heer Gruuewald (V- D HOORN. Geldige stemmen 4907. N. A. Commandeur (R.-K.) 1963. F. Felkers (S. D. A. P.) 8S6. G. J. van Lecrsum (Lib.) 2715. G. Wonder (Lib.) 201/. Zoodat gekozen zijn de heeren Wonder (aftredend) en Van Leersum. WEESP. Uitgebracht 12.158 geldi ge stemmen. D. J. van Houten (Lib-) 5897. Mr. P. J. Reymer (R.-K.) GJGO. Ge kozen cle heer Reymer. ZAANDAM. Uitgebracht 7419 geldi ge stemmen. J. W. Dekker (Lib., aftr) 2940. D. Donia (S. D. A. P 43U4. 11. l-'ejsser (V.-D.) 2705. K. Prins (S. D. A. P., aftr.) 3S59. Gekozen de heeren Donia eu Prins. ZUID-HOLLAND. DORDRECHT. Uitgebracht G489 geldige stemmen. Mr. A. Moll (Lib j 3773. N. P. Jongkindt (Lib-, aftr 197. Dr. Th. Stoop (S. D. A. P.) 3647. Z. van Schelt (A.-R aftr.) 2C1G. Gekozen "dr. Stoop (S. D. A P.) en Moll (L:b.) GORINCHEM. Mr. V. G. A. Boll (Lib., aftr.) 3457. W. de Vries Robbu (Lib) 3506. J. W. Mekking (A.-R 2711. J. R. Snoeck Henkemans (C.-Il2581. Gekozen dc heerc-n De Vries Robbé en Boll (beiden liberaal). GOUDA. Uitgebracht 11.950 geldi ge stemmen. II. J. Nedërliorst Sr. (Lib.) 5887. K. Schouten Hoogendijk (Lib.) 5S8i. H. A. Schreuder (A.-R 5850. A. Vingerling (A.-R aftr 5953. Gekozen de heeren Nederhorst (Lib.) en Vingerling (A.-R 'S-GKAV UMIAGK. Uitgebracht 30.588 geldige stemmen. Dr. B. A. P. van Dam (Lib., aftr.) 11.037. Mr. W.. Dolk (Lib., aftr.) 12.927. E. Edersheiui Ban. (Lib., aftr.) 11.573. Mr. R. J. 11. Patijn (Lib., aftr.) 11.547. C. D. Wes- scliug (R.-K.) 11.000. Mr. R. van Veen (C.-II10.607. C. v. d. Voort van Zijp (A.-1U) 10.740. L. Hoejenbos (S D. A. P.) 8189. E. ter Laan (S. D. A, P.) 9323. Mr. M. de Mos (Lib., aftr.) 10.946. Gekozen de heeren Van Dam, Dolk, Edersheim, Patijn (allen lib.) en Wis seling (R.-K.) LEIDEN. Aaxtal kiezers 7399, Uit gebracht 6631 geldige stemmen. D. v. Gruting- (Ito.) 3277, W. Pe-ra (a.-r.) jongen, begon de oude weder (tot groot genoegen van Bowling, die reeds vreesde dat de generaal ver geten was); is als een valsche halve kroon. Hij kan de vuurproef niet doorstaan. Hij is als een slecht ei in een schaaL met versche. Hij ziet er even goed uit als de andere, totdat iiet op kioppen komt, eu dan is hij om van te walgen. Dat moest hij eens liooren, oude kameraad Bowling zat bij zich zelveti grinni kend oj> een der boomen van zijn kruiwagen, Ik wou dat hij er bij was om het te hooien, hernam de argcloozo oude. Ze zeggen dat hij in de Krim voor de Russen gevlucht is. Neen, dat kan met waar wezen. Dat zou Lord Raglan niet door de vingers gezien hebben. Neen, neen. Ze zouden hem uitgetrommeld heb ben, oude. Ik lieb gehoord, jongen, zei de ander, dat mijnheer Round hem dal in zijn gezicht heeft gezegd, op dien avond toen zij een vreugde vuurtje van zijne schuttingen gemaakt heb ben. Daar zal hij wel kwaad om ge worden zijn, merkte de jonge werk man aan, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5