broedergemeente, die van oudsher *t werk der zending in Suriname zoo krachtig gedaan heeft. Te Zeist zal dezen dag een zeudingsfeest gegeven worden. ij hopen dat dit feest der herden king moge strekken om nieuwe belang stelling te wekken voor Suriname en zijn vraagstukken, en dut menigeen zich zal afvragen of daar niet veel te verbeteren is voor de opleiding van het volk, dat van de vrijmaking niet al do vruchten plukte welke velen er van verwaoUten. Hot Is een eereschuld van Neder land om voor d6 ontwikkeling en be schaving van de nakomelingen der slaven te helpen zorgen. LANDBOUWTENTOONSTEL LING. Door het bestuur der Koninklijke Ne- derlandsche Landbouw vereeniglng is besloten de opening van de natio nale en internationale landbouwten toonstelling te 's-Gravenhage in 11)13 te vervroegen en te stellen op Vrij dag 29 Augustus. /EN D1N G SFEEST. Op het 50e Zendingsfeest, op 2 Juli walmden ds. Vunderink, uit Haarlem. 11. M. do Koningin zal dit zen- d. Ooxcest bezoeken. Op 1 Juli zal een avondbidstond In ile Groote Kerk, te 's-Gravenhage, pi. vindei DE VROUWELIJKE KIEZER IN DISTRICT AMSTERDAM 11. 't Hbld. vertelt. Om halfnegen Woensdagmorgen is juffrouw Taetsko dó Jong („Azn".) vergezeld van eenige kiesrechtvrou- vvcii, naar het stembureau aan do Oude Schans gegaan om haai' stem op een de. candidalen uit te brengen. Het was een hoogst vriendelijke ont vangst, welke aan de dames ten deel viel; de heeren achter de tafel glim lachten zelfs gemoedelijk; zeker als ze waren van de.... machteloosheid dor vrouwen in dezen. ..Waarom lacht u eigenlijk?" vroeg juffrouw De Jong den heeren. „Omdat u niet moogt stemmen", antwoordde de voorzitter van het stembureau. „Maar heeren", protesteerde de be woonster der Binnen Bantammer- strnat, „u hebt mij vier kier een kaart gestuurd om te komen stemmen; hier hebt u mijn geboortebewijs en hier mijn blastingpapieren. U ziet dus dat ik dezelfde Taetske de Jong ben, die u hebt opgeroepen en die in 1880 in IJ 1st werd geboren". „Volkomen waar", stemde de voor- zilte r toe, (,inaar hier slaat Azoon". „Daarover zult. u toch niet vallen," mengde zich nu mevrouw Drucker in hot gesprek; „vader en moeder De .Tong hebben op den datum, vermeld op bet geboortebewijs van juffrouw Taetsko, maar één kind aangegeven hij don burgerlijken stand; dezelfde die door u werd opgeroepen om heden te stemmen.. Als u de juffrouw niet toestaat om ie stemmen verklaart u derhalve de kiezerslijst voor ongeldig. De voorzitter van het stembureau meesmuilde eens de' overige leden meesmuilden eveneens... de juffrouw inocht niet kiezen... INBRAAK TE AMSTERDAM. In den laatsten tijd schijnen op verschillende plaatsen in Amsterdam leden van liet inbrekersgilde hun slag tc willen slaan en tot dusver hebben zij wel het door hen gewenschte re sultaat bereikt Dinsdagavond deden zij dit door in te breken in liet huis van den heer S. B. Gomperts, diamantklover, PI. Park laan. Terwijl de bewoners even uit waicn, kwamen de ongenoode gasten door opensluiting binnen en braken buffet, linneu- en zilverkast open. Even verder lag de Cornerhütte, een voorworpen namen zij mede: broches met diamanten, ringen, horloge's, kettingen, allerlei soorten lepel3 enz. Door de politie zijn dadelijk in de stad en ook daar buiten lijsten ver spreid met opgave der gestolen siera den. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. liet dagelijkseh bestuur der Maat schappij van Nijverheid verzoekt me de te doelen, dal de volgende punten der agenda van de 136ste algemeens vergadering der Maatschappij van Nijverheid aan de orde zullen komen op de daarachter genoemde tijdstip pen: Punt 12. Opleiding van den inge nieur, ochtendzitting Vrijdag 27 JunL Punt 15. KaiiaaJphmnen voor Twen te. xmdüagzilling Vrijdag 27 Juni. Punt 17. Bevordering van het giro- verkeer. ochtendzitting Zaterdag 28 Juni. Do algen.oene vergadering wordt gehouden le Scheveningen. DIEFSTAL VAN EEN PAARD. Op verzoek is door de recherche te 's-Gravenhage in een woning aan de Houtkade aldaar, aangehouden zeke re W. II. II., verdacht van diefstal van een paard uit een weide aan den Nieuwen Terbreggeschen weg bij Rot terdam. in den nacht van 3 op -5 Juni. Hij had het paard den volgenden dag verkocht ie 's-Gravenhage voor f 45, dat daar toon geslacht is. De huid is in beslag genomen bij een huidenzouter te Rotterdam. De aangehoudene heeft reeds ver schillende vernissen voor diefsLal Vuil vee uit ile weide achter den rug, zoo meldt de Tel. STEMBUS VAR IA. De Tel. vertelt: Den 17en dezer was het voor een veehouder te Lekkerkerk te mooi weer (r.iot het oog op den hooibouw) om te gaan stemmen voor de Tweede Ka- mor, en daar zijn arbeider (ook een stemgerechtigde) een tegenovergestel de politieke richting was'toegedaan, kwam men overeen maar niet te gaan dan bleven de partijen toch 't zelfde; en de hooibouw ging door. Beiden gingen naar hun werk maar toon .het middag geworden was en de partijgenooten van den veehouder hem nog ter stembus misten, wera ao man opgezocht en hem op zijn plicht De veehouder bet zich bepraten en ging... zonder medeweten van zijn ar- beider, die niet ging, in de vaste over tuiging, dat zijn heer en meester hem niet bedriegen zou. De dagloonenr, 's avonds thuisge komen zijnde, was echter weldra in gelicht, ging naar zijn baas en bracht uezen zijn handelwijze onder hel oog. Hij nam het zijn baas volstrekt zoo kwalijk niet, dat deze voor het aan dringen van anderen bezweken was, maar, liet hij er op volgen: „U hebt uw contract verbroken met stemmen., ik verbreek ons contract over het ar beidsloon. Ik wil nu f 52 per jaar ineer verdienen, en zoo gij daarmede niet instemt, zoo ben ik van heden af uw arbeider niet meer". De patroon gal toel DE VERKIEZNGSDRUKTE. In de groote steden heerscht© Woensdagavond veel drukte door de verkiezingen veroorzaakt. Te Amster dam was 't op de Voorburgwal waar de verschillende couranten-bureaux zijn, ontzettend druk. De tram moest door poli tie-a genten voorafgegaan worden, om te passeeren. De winke liers haddein planken voor hun ra men laten spijkeren, omdat ze in- dwukking der ruiten vreesden. Het verloop der stemming werd met belangstelling gevolgd. In vele steden hebben de overwin naars bij de stembus feest gevierd. De vrijzinnigen te Amsterdam kwa men b^een in Krasnapolsky. 1 Woord werd o.a. gevoerd door den heer Th. M. Ketelaar, die zei, „het tegenwoor dige ministerie ligt op z'n rug". Spr. erkent dat de vrijzinnigen de meerder heid anders hadden willen samenge steld zien. Maar wij zijn toch bewaard gebleven voor de tarigfwet (applaus), verijdeld is de aanslag op art. 192 (applaus) en eveneens is de verhou ding tusscheu volk en kroon behou den. Daarom aanvaardden wij de hulp der roode bondgenooten. Morgen, aldus spr., zal het een dag van nadenken zijm voor allen die in vloed hebben op den gang van zaken in ons vaderland. Wij ihopen, dat de 55 mannen van links het zoover eens zullen worden, dat zij kunnen bren gen datgene, waarvoor de concentra tie tot stand is gekomen: algemeen kiesrecht, heit wegnemen van den slagboom voor vrouwenkiesrecht (ap plaus) en uitbreiding van het staats pensioen tót alle behoeftigen (applaus) Alle 55 leden der linderzijde zullen, meende spr., pal staan voor deze ei- schen.' Spr. eindigde met d© hoop uit no spreken, dat de concentratie bij een volgende verkiezing de meerderheid zou behalen. (Daverend applaus). De muziek in den wintertuin speel de het ,Wien Neerlandsch bloed", dat door de aanwezigen werd meegezon gen. Ook prof. nur. G. A. van Hamel voer de het woord. Met groote geestdrift, aldus spr., is de uitslag der herstemmingen be groet, wamt da coalitie is weg. Het eerste doei der concentratie is schit-1 terend bereikt. De tweede stap, die nu gedaan moet worden, is gewichtiger. Er moet nu gehandeld worden. De Comcerulratie heeft de zege behaald op haar pro gram. Het Goncentratieprogram moet nu eerlijk worden uitgevoerd. (Dave rend applaus). Spr. heeft op verschil lende'plaatsen het woord gevoerd, hij is vol bewondering geweest voor de ontzaglijke geestdrift overal in het lund. Men verwacht dat er nu ook iets gedaan zal worden. Mannen en ook vrouwen (langdurig applaus) heb ben de kiezers naar de stembus ge bracht. Door de grootsche gedachten van de vrijzinnige concentratie is de zege behaald. Wij hopen, dat de vrijzinnige idee gelegenheid zal hebben te toonen, wat zij tot stand kan brengen. Spreker weuscht, dat de concentratie een rea liteit worde voor het vaderland. Ook de heer W-atnave Boissevain voerde nog het woord. Aan de gekozen Kamerleden werden ovaties gebracht. De federatie der S. D. A. P. vier de feest in het Concertgebouw en in Bellevue. Er heeTskhte veel geestdrift toen de uitslagen en dus ook de overwin ningen der socialisten bekend werden. Gesproken werd door de heeren Kleerekoper, Wibaut, Mr. Mendeis en Vliegen. De heer F. M. Wibaut deed uitko men, dat bijna bet beste, het mooiste voor hem in d6ze verkiezingen- gele gen is in de wijze, waarop in deze verkiezingen is gevoerd de sociaal democratische propaganda. De verkie zingsstrijd is dezerzijds niet gericht geweest op het succes van het ogen blik, maar er is principieels propa ganda voor de sociaal-democraitie ge voerd. Door de schitterende overwin ning meer dan verdubbeling van het aantal Kamerzetels met een. stem- mencijfer van 144.000 zullen wij, zegt spr., komen tot het begin van democratisch beheer, van de democra tische verovering van de bestuursma- cliine. Deze verkiezingen geven ons gaat spr. voort het besef van onze macht, om het algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen te veroveren. Tot verheuging stemt ook de ontzag lijke groei van de beteekenis, de macht der S. D. A. P. in de groote steden. Mr. M. Mendeis, die met daverende toejuiching werd ontvangen, zeide, dat de soc.-dem. langzamerhand bezig zijn, eiken dag vam de week hun kleur te geven. Eerst had men de roode demonstraties op Zondag, toen had men een rooden Dinsdag. En dit jaar hebben zij het geprobeerd op den roo- aen Maandag. En vandaag houden zij een rooden Woensdag. (Applaus). De christelijke arbeiders zijn nog in groote meerderheid de coalitie ge trouw gebleven, maar er is een begin van kentering. Spreker eindigde met te zeggen, dat deze verkiezingen dienstbaar ge maakt moeten worden aan do groote heilige zaak van de sociaul-democm- tie, want alleen in dat toeken zullen de sociaal-democraten overwinnen. De heer W. II. Vliegen zou vandaag wel eens het gezicht van minister Heemskerk willen zien. En hij denkt dat iemand, die hem vanavond op zocht natuurlijk geen sociaal-demo craat. want die zou liij ook nu weer op de mat laten staan om eens ge moedelijk met hem te praten over den afloop, op de vraag of hij iets vun dien afloop begreep, ten antwoonl zou ontvangen ik begrijp het niet, want ik heb toch zoo goed mijn best gedaan. Inderdaad, spreker heeft in het Parlement niemand ontmoet, die zoo weinig begrip had van de geeste lijke stroomingen in ons volk. Ten slotte wekte spreker de aanwe zigen op. opnieuw met frisscben moed aan het werk te gaan. De vergadering, waaraan „De Stem des Volks" meewerkte, werd gesloten, na mededeeling van de ontvangst van eenige telegrammen van goluk- wensch. Na afloop der vergaderingen In bet Concertgebouw trokken zoo meldt het „Hbld." de deelnemers in op tocht. socialistische liederen zingend, door de stad. Het ging door de P. C. Hooftstraat, de Leidschestraal, het Spui en de Kalverstraat in de meest volmaakte orde en zonder eenig inci dent. Reeds had men zich op den Dam verzameld, waar de lange stoet door den president der Federatie, den heer Ed. Polak, zou worden ontbonden reeds was de heer Polak op de ba lustrade van het monument geklom men om de menigte op te wekken, nu naar huis te gaan toen eensklaps een afdeeling politieagenten verscheen, die den heer Polak van de balustrade sleurde. De heer Polak had nog tijd, de menigte toe te roepen „naar huis naar huis J" Maar of dit niet door de achterafstaanden werd ge hoord, weten wij niet. Een feit is, dat een groot aantal menschen bleef staan en dat de politie, die in grooten go tale van alle kanten aanrukte, de me nigte ging verspreiden. Vermoedelijk zou alles nog goed zijn afgeloopen, als zich niet oen groot aantal betoogers in de richting van den Vijgendam bad bewogen, waar de „Internationale", door ecnigen aange heven, door de menigte werd overge nomen. Toen gebeurde het, dat de politie-agenten, onder aanvoering van een brigadier, op de menigte met den wapenstok lostrokken. Vrijwel in het wilde werd er op losgeslagen en vele betoogers liepen ldnppen op. De me nigte stoof uiteen, doch zoodra zij zich weer verzamelde, volgde er een nieuwe charge. De Dam vertoonde spoedig weer zijn gewone aanzien. Alleen bleven nog wat nieuwsgierigen over het ge beurde napraten. Gisteravond omstreeks lialfacht was de groote zaal van „De Werkende Stand" geheel gevuld met anli-revo- lutionnaire mannen en vrouwen, om den uitslag van de herstemming te vernemen. Van moedeloosheid was zoo merkt het „Hbld." op niet veel le bemer ken. Men meende, dat er geen reden was tot ontmoediging, nu, zoo meende men, dé concentratie niet het ge wenschte resultaat bad verkregen die het had verwacht. Mr. H. Bijteveld Jr. deert don uitko men, dat er voor de anti-revolution- nairen geen aanleiding was, om zich als geheel verslagen te beschouwer.. Nu er b'j de socialisten een juichtoon opgaat, zuilen de mannen der concen tratie met gemengd© gewaarwordin gen de gevolgen aanschouwen van het roekeloos spel, dat zij hebben ge speeld, waardoor ons volk in een poel van verwarring is geraakt. Daarente gen gaan de anti-revolutionnairen met vertrouwen de toekomst, tegemoet. Daarna voerden het woord de hee ren R. C. Verweyck, D. Wijnbeek, A. Colijn, W. de Vlugt, gevallen candi- daat in Amsterdam VIH, mr. V. Rut gers, mr. A. Anema en Jacob van Oversteeg De vraag werd gesteld, of het nu mogelijk was dat de wetten van Mi nister Talma ingetrokken konden worden, waarop mr. S. de Vries Czn. wees op de Eerste Kamer, die rechts is en althans voorloopig rechts blijft. r.< er nn zsl geschieden, is bij be nadering niet te voorspellen, maar mr. De Vries deed nadrukkelijk uit komen. dat op de mannen der concen tratie de plicht rust, om de verant woordelijkheid op zich te nemen. Besloten werd telegrammen t© zen den can dr. A. Kuyper en aan mr. Th. Heemskerk, voor alles wat zij en het Kabinet in het waarachtig belang van ons volk hebben gedaan. Tusschen de toespraken werden gezongen „Zij zullen het niet heb ben", „Mijn schild ende betrouwen" en andere liederen- Verzekerd werd, dat de anti-revolu tionnairen en de beide andere groe pen der coalitie de leuze zullen aan heffen „Sluit de gelederen", opdat, wanneer de stembus opnieuw wordt geopend, wie weet hce spoedig, de kansen zullen keeren, zoodnt ons volk weer zal begiftigd worden met een Christelijk Kabinet. Mr. De Vries sloot de samenkomst met ere bed. Te Leiden heerschte er onder de vrijzinnigen, toen bekend werd dat prof. Jleeres was gekozen, groote geestdrift. Fluks werd onder loiding van de studenten en vrijzinnige pro pagandisten aan den hoogloeruar oen serenade gebracht. Stadsnieuws BEVORDERING VAN VOLKS KUNST. Verschenen is het verslag van de Noord-lloll. vereeniging tot bevorde ring van volkskunst, over haar eer ste levensjaar. In plaats van mej. E. M. Anient werd als secretaresse be noemd mej. M. van Hasselt; voorts zijn als bestuursleden afgetreden mej. I. C. E. Peelen en de heer G. Reuter; tut nieuw bestuurslid is de heer G. M. Tamson, te Enkhuizen, gekozen. Enkele leden hebben bedankt, evenwel is liet aantal toegenomen en bedraagt nu 83 leden en 6 dona teurs. Als staaltjes van volkskunst zijn een viertal hoornen lepeltjes, vervaardigd door Jules Vermetren, in het verslag afgebeeld. Huldiging Hr. D. Fock. In de groote zaal der Sociëteit Ver eeniging werd Woensdagavond de iiieuvvgekozeu afgevaardigde van Haarlem in de Tweede Kamér, de heer Mr. D. Foclt, gehuldigd. Na per rij tuig te zijn afgehaald van hel station, reed de gekozen conccntratie-candi- daat, herhaaldelijk toegejuicht, naar „de Vereeniging". Op het podium der groote zaal, die evenals de gaanderij tot de laatste plaats toe bezet was. nam Mr. Fock te midden van het conoentratie-comi- té en van vele anderen, die in «1e af geloopen verkiezingsactie een rol hadden gespeeld, plaats. Overal zag men de rcodwitblamvc vlaggen der concentratie. liet publiek was zeer ce^stdrïfeig gestemd. De voorzit (er van bet comité, de lieer .T. L. E. I. Breda Iilevnen- be rg. hield een rede. waarin hij zijn vreugde uitdrukte in de eerste plaats over de verovering van Haarlem voor T.inks. in de tweede plaats over de verkiezing van den heer Fock. Er is gezegd We zullen overwinnen, wc moeten overwinnen riep spr. uit. En w© liebben overwonnen I (G e- j u i c h). Hulde brengt spreker aan den tegenstander, wiens waarde-als- mensr.li hij ten volle erkent. Verder schetst hij Mr. Fock als een man van groote beloekenis, als iemand wiens beleid als Minister van Koloniën door vriend en tegenstander is erkend. Maar spreker verblijdt zich aller eerst, omdat deze overwinning de vic torie is in den strijd om de vrijheid. Veel heeft ons vandaag nog bedreigd, en het ergste daarvun was het teloor gaan der openbare school, was de mogelijkheid dat in de toekomst onze kinderen in dogmatische begrippen moesten worden opgevoed. Goddank, dat dit verhoed is I (Applaus). Wij zullen blijven voeren den strijd voor de vrijheid I Spreker brengt tenslotte oen woord van harte!ijken gelukwensch aan Mr. Fock, die vanavond hier eerst geko men is na gevraagd le hebben of men dit bepaald wenschte. Want hij had een groot verlies in zijn familie gele den. Gij moet komen, want allen willen u zien en gelukweusclien I had spr. geantwoord. En Mr. Fock was gekomen. Onder toejuichingen eindigde de heer Kleynenberg zijn rede. De muziek van de vereeniging Lou- rens Jansz, Coster, die onder leiding van den 'heer IC. I-I. Kerkboff op liet podium dezen avond speelde, deed zich nu liooren. Daarna is het woord aan den heer I-I ij ni a n s, lid van het Anti-Tarief- wetcomilé, die zijn blijdschap uit spreekt over het behoud van den vrij handel. Het comité heeft niet ver saagd, heeft de lasterlijke aantijgin gen, dal de heer Fock geen vrijhande laar zou zijn. weersprokenen het resultaat is thans dit 1 Spreker wenscht Haarlem met zijn candidaat, en den heer Fock met zijn verkiezing geluk. (Daverend a p- p 1 a u s). De hoer P. J. van Ravesteyn wijst er op, dat uit de oud© vrijheids- loot, waarop Thorbeck© indertijd de loot van het politieke besef had go- ent. ©en nieuw© is opgeschoten. In heel het land is dit politieke besef ge komen, dat wij met één groot doel en op één groot© basis moesten samen werken. De coalitie dacht, dat het driespan niet in hot gareel le houden zou zijn. Maar ik vraag uis dat niet gelukt Spreker brengt hulde aan de link- sche pers, die tot dit resultaat heeft medegewerkt. Hij bedoelt daar even wel niet de Haarleinsche plaatselijke bladen. Dat zijn bladen voor adver tenties en nieuwtjes, Enfin, we zul len maar denken: ze moeten ook leven! Maar sjxr. huldigt de redactie van het vrijzinnig-democratische blaadje, dat voor de verkiezingen, hier heeft gewerkt. Dat bleken mannen te zijn van politiek besef 1 En ook de vrouwen hebben bij deze zaak getoond, dat zij in slaat zijn mede te werken in het bestuur des lauds. Onder gejuieh cn upplnus eindigt ook de heer Van Ravesteyn zijn speech. Den afgevaardigde van Haarlem, den heer M r. D. F o c k, is bet een heer lijk gevoel om hier, in een plaats waar bij persoonlijk niet bekend is, zoo hartelijk te worden ontvangen. Spreker aanvaardt die hulde voor de vrijzinnige concsntruti© niet als persoon, in den strijd van links is ook i immer iets persoonlijks geweest. Spreker verklaart verder, dat hij ten volle vrijhandelaar is, in tegen stelling met hetgeen in dit opzicht tegen hem is aangevoerd. En hij wijst er nog eens op, dat deze verkiezing staat in het teeken van de vrouw. Laten we er ons ovor verheugen zegt hij verder dat het régime ver nietigd is waaronder wij de laatste vier jaar hebben moeten leven. Laten wij beginnen met uit te roepen Leve Nederland, leve ons vaderland, leve 11. M. de Koningin ((Donderend a p p 1 a ii s). Het zal sprekers streven nu zijn, om met Haarlem en de Haarlemmers meer kennis te maken met de stad, waarvan zijn vader 40 jaar geleden burgemeester was, en het initiatief nam »ot het Frans Ilals-museum, dat kortelings in een nieuw gebouw is go- huisvest. Spreker oindigt met uit te roepen: Leve de stad Haarlem Onder groot enthousiasme wordt door den Voorzitter medege deeld, dat thans gelegenheid is voor allen, die tot de vorkieziog des heeren Fock hebben medegewerkt, om hem de hand te koinen drukken. En velen maken daarvan gebruik. Daarna wordt de feestviering door velen voortgezet in den tuin van de Sociëteit. Daar treedt het gemengd koor Polyliymmia op, ringt eenige lie deren, waarna do hoer Fock in de mu ziektent klimt om de zangers en zan geressen persoonlijk t© bedanken. IJ oor veien wordt een ronoeoans in den tuin gemaakt. Tenslotte houdt de heer Breda Kley nenberg nog een speech op den beer Fock, waarin bij van hem vraagt, veel te Haarlem te verschijnen. De beer Fock doet deze toezegging, en eindigt met hulde te brengen aan den voorzit ter van het concentratie-coinité in Haarlem, dien hij noemt „een man, niet jong van jaren, maar jong van hart". Met het „Lang leve Kleijnenberg" van den lieer Fock stemmen alle aan wezigen in. Tot laat in den avond duurt het feest voort. Zij nog vermeld, dat de politie in 1 begin van den avond aan honderden den toegang tot de Vereeniging moest ontzeggen, omdat de zaal stampvol UITSLAG DER VEILING van onroerende goederen in het Al gemeen Verkooplokaal te Haarlem op Woensdag 25 Juni 1913 des morgens ten 10 ure. 24 Perceelen Bouwterrein aan de Leidsdhevaart, gemeente H«-einscede, gedeelten ui! manende van het kada strale perceel gemeente Heemslede, Sectie B no 84. 1. Een Bouwterrein, kad no. 84, groot 524 512., W. Jansen, f 1000. 2. Alsvoorgaand, groot 364 M2„ D. van Zetten, f 540. 3. Alcvoorgaand, groot 366 M2„ A. iloogeveen f 510. 4. Alsvoorgaand, groot 370 512., A. Hoogeveen, f 530. 5. Alsvoorgaand, groot 374 512., A. Hoogeveen f 540. 6. Alsvoorgaand, groot 378 M2., J. de Haan, f 525- 7. Alsvoorgaand, groot 382 M2.t W. Jansen, f 530. S. Alsvoorgaand, groot 386 M2„ W. 9. Alsvoorgaand, groot 389 M2„ P. Rozenharl f 530. 10. Alsvoorgaand, groot 393 512 P. Rozenhart, f 530. 11. Alsvoorgaand, gTOot 396 M2., J. Tales, f 530. 12. Alsvoorgaand, groot 400 512., Jo- les," f 525. 13. Alsvoorgaand, groot 403 512., F. J. Klop f 505. 14. Alsvoorgaand, groot 407 512., A. Hoogeveen, f 535. 15. Alsvoorgaand, groot 410 512., G. J. Sliugerland, f 510. 16. Alsvoorgaand, groot 414 512., G. J. Slingerland, f 555. 17. Alsvoorgaand, groot 417 M2., G. J. Slingerland, f 545. 18. Alsvoorgaand, groot 421 M2., G. J. Slingerland, f 600. 19. Alsvoorgaand, groot 424 512., S. Mok, f 615. 20. Alsvoorgaand, groot 428 512., J. J. Beekelaar, 1' 505. 21. Alsvoorgaand, groot 432 M2,, G. J, Slingerland, f 500. 22. Alsvoorgaand, groot 436 M2„ S.' Mok, f 565. 23. Als voorgetand, groot 440 512,, G. J. Slingerland, f 520. 24. Alsvoorgaand, groot 826 512., G. J. Slingerland f 755. Bovenstaande perceelen zijn thans alleen in opbod gebracht en zullen d©n 2den Juli a.s. worden afgeslagen en gecombineerd worden opgeboden en afgeslagen. Rubriek voor Vragen Geabouneerdeii hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te sondon bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kostelooB :goven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en ■woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Indertijd heeft u in Haarl. Dagblad geschreven over een bureaiu tot plaatsing van personen in Ned.-In- dië. Is dit nu gesticht en kunt u mij het adres opgeven? ANTWOORD: Het adres is- Koloni aal Arbeidsbureau, Houtstraat, den Ilaag. VRAAG: In bet belastingjaar 1912— 1913 ben ik aangeslagen in de be- drijfs- en andere inkomsten voor f 48,40 waaronder begrepen is 10 op centen voor het Rijk. Zoudt u mij ook kunnen zeggen over welk totaal dit berekend is. ANTWOORD: Indien u niet in de vermogensbelasting valt naar een in komen van f 3000, anders naair f 2600. VRAAG: Ik ben in de personeels be lasting aangeslagen vooir f 51.20, f 6 voor meubilair f 6, voor woning bui ten de opcenten, dus f 63.20. Het vorige jaar was ik voor f 41.20 en f 4.50 voor meubilair, ik ben noch in huurwaarde verhoogd, noch meu belen er bij gekocht en toch ben ik in huur aangeslagen. Tegen welke huur waarde is dit berekend? In de inkom stenbelasting ben ik aangeslagen voor f 19. Tegen welk inkomen wordt dit berekend? ANTWOORD: f 51.20 belasting is verschuldigd voor een huurwaarde van f 725. De aanslag is blijkbaar ge splitst, doch de vraag is te onvolledig voor vecdere beantwoording. Aan heft belastingkantoor zijn echter alle in- lichiingen te verkrijgen. Het inkomen is vermoedelijk bere kend op i 900. VRAAG: Ik heb een zinken bak la ten maken voor een hectograaf, wel ke zijn nu de verhoudingen der stof fen. Ik heli eens gevuld met eon half pond gelatine op een 1/2 liter water, maar na een paar dagen stond de schimmel er op. Kunt u mij ook daar van de oorzaak meöedeelen? ANTWOORD: Gaatnaax uw drogist en koopt daar een goede massa. Er zijn er zelfs, die den bak voor u vul len, VRAAG: Kunt u mij ook missobien zeggen, hoe chocoladevlekken uit taf©Hooper verwijderd kunnen wi den. ANTWOODD: Door te laten uitzoo men. VRAAG: Hoe kan men vuile vin gers uit een prachtband krijgen, zon der de letters, die verguld zijn, te be schadigen? ANTWOORD: Zend hoi boek even naar een boekbinder. VRAAG: Ik lieb een tafeltje, waar de boutwormpjes in zitten. N komen er ailemual kleine gaatjes in. Ik heb al geprobeerd om ze met petroleum lo veixielgen, maar het gaat niet? Kunt u mij ook een betere manier zeggen? ANTWOORD: Pc-trolc n is w 1 goed maar moet herhaaldelijk gedaan wor- don. Anders benzine of kwikzalf. VRAAG: Ik heb 4 zoons waarvan de oudsie afgekeurd is, no. 2 is dienst plichtig, is no. 3 nu vrij en no. 4 dienstplichtig? Of ,s no. 3 dienstplich tig ©n no. 4 vinj? ANTWOORD: No. 3 is dienstplich tig en als deze dient of gediend heeft, io. 4 vrij. uit de Omstreken HEEMSTEDE. Een goed© vangst. Gisteren is door den Inspecteur van politie alhier aangehouden J. v. d. K. verdacht van verduistering van ecu heerenrijwiel. Eveneens zijn door hem aangehou den twee jongens van 17 en 14 jaar, verdacht van poging tot inbraak en in verband hiermede nog drie jongens van denzelfden leeftijd, die medeplich tig zijn aan de inbraken alhier en te Haarlem in den laatsten tijd. GroenendaaL Aangezien aan Burgemeester cn Wethouders gebleken is, dat bij vele ingezetenen bezwaar bestaat, dat do openstelling van „Gx-oeneudaul" en de daarmede gepaard gaande feeste lijkheden op een Zaterdag zullen wor den gehouden, welk bezwaar door do Vereeniging Koninginnedag gedeeld wordt, is de openstelling door B. en W. nader definitief bepaald op Don» dei-dag 17 Juli. Pers-Overzicht DE PERS OVER DE 1LERSTEM- 5IINGEN. 't Algemeen Handelsblad schrijft: De rechtsche regeering is dus geval len aooals wij gehoopt on verwacht hadden. In allé districten, waar een coalitie-candidaat met een candidaat der concentratie of oen sociaal-demo craat in herstemming kwam, is den kerkei ijken candidaat de deuir gewe zen. Mot uitzondering van twee dis tricten: Kampen en Apeldoorn, die blijkbaar tot bet jaar 1917 willen wachten voor zij bij de verkiezing blijk geven vim hun werkelijke overtuiging. Oolc de zoo twijfelachtige districten, waar de uitslag met zooveel span ning werd afgewacht, hebben don concexxtratie-candidaat gekozen: Rid derkerk, Amersfoort, Zwolle, Middel burg, Beverwijk..., overal heeft de ooncentrati-e-candidaat de meerder heid behaald. De toestand is dus thans, dait drie partijen of partijgroepon vxui ongelijke sterkt© in onze Volksverte genwoordiging zitting hebben: de coa- lilie-pairtjjen, de concentratie-partijen en de S. D, A. P. Geen van deze partijgroepon heeft de iheerderheid. Geen van deze groe pen kan meL het program, waarop zij gekozen is, de regcering aanvaar den, geen van die groepen immers kan voor haar program voor haar program alleen een meerderheid in de Kamer vhiden. H©t zou dus de aangewezen weg zijn, dat de regeering door twee der pai'tijgroepen, die elk voor zich een minderheid hebben, aanvaaird werd. De eenige groepen, die in haar poli tieke programma's eenige voorname punten hebben waarover zij gelijke lijk denken, die zij te zamen willen bereiken, zijn de concentrartie-par- tijen en de S. D. A. P. De aangewezen constitutioneele weg zal dus zijn, dat getracht worde een regcering van aanhangers der con centratie en leden der S. D. A. P. sa men te stellen. Doch het vermoeden ligt voor de hand, dat de S. D. A. P. «iie verantwoording niet op zich wil nemen, hoewel zij opgehouden heeft een partij zijn die bestaat alleen om criLiek te oefenen, hoewel zij ge worden is een partij, die, zij moge h6t wenschen of niet, me© moet regee- ren. Vat dan "wèl zal moeten geschie den, ieder weet en begrijpt het reeds. Want wel is voor geen enkel program van een der partijen een meerderheid verkregen, toch zijn er onkele pimlen van politiek beleid, waarover <le kie zers zich zeer duidelijk en vastbera den hebben uitgesproken: zoowel om trent de Grondwetslici'ziening in ver band met het kiesrechtvraagstuk als omtrent het ouderdomspensioen is do uitspraak van dez© verkiezingen dui delijk genoeg En, indien geen vooraanstaande so ciaal-democraten beireid worden go- vonden mede de regeeringsverant- woordeüjkheid le dragen, zullen «la leden der aiidei'© partij, die deze her vormingen wenscht in het belang van ons land, wèl de zeer zware en moei lijke taak moeten aanvaarden om te regeeren met een volksvertegenwoor diging zoo heterogeen van samenstel ling als deze is. Wij vertrouwen, dat goede en krach tige persoonlijkheden bereid zullen gevonden worden den arbeid, die ge daan moet worden, te verrichten. Doch de keuze zal moeilijk zijn, want, dit spreekt vanzelf, voor zulk een mi nisterie, dat, behalve op enkelo prin- cipieéle punten, geen vast politiek pro gram mag uitvoeren, dat geen enkele

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6