Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONfNKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). D© Bildt, 2 Juli 1013. Hoogste banometerstand 774.2 m.M. te Mulinhead; laagste 750.1 m.M. te Memel. Verwachting tot don avond -van 9 Juli: Wind: meest matige, Noord-Wes telijke wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien. Temperatuur: iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. St uur 767 m.M.. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 771 m.M. OPGAVE VAN: JOH M. SCHMIDT Opticien 85 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. Thermometerstand 3 Juli Hoogste gisteren F. 66 Laagste heden nacht. F. B- Hedenmiddag 12 uur F. 58 HOOG- en LAAGWATERSTANDE» 3 Juli Hoogwater. IJmuiden v.m. 2u. 8 m.;n.m. 2u. Sim Katwijk v.m. lu. 43 in.; n.m. 9u. 6m Petten v.m. au. 28 m.;n.m. 2u. Bloi Laag water. IJmuiden v.m.lOu. 8m.; n.m. lOu.31 m Katwijk v.m. 9u.48m.; xi.oi.10u.il m Petten v.m. liu. 38m; v.m. I2u. lui Tiet aansteken der lantareuB van rijwielen, aut's en andere voertui gen, moet te 8 u. 54 min. geschieden. H AARLEMMERL1 EDE. Dinsdag laad do landbouwer Kroon te Houuakpolder hot ongeluk bij het grasmuuien zijn knecht Bloem met de zeis in het gelaat te treffen Bloem die in den grond zat werd zoo ernstig aan een der oogen verwond, dat hij dit zal moeten missen. IJMUIDEN. Uitbreiding Stoomvisscherijvloot. Door de Nederlandsche Sloomvis- scherij Mij., onder directie van den heer L. Groen, is aangekocht de En- gelsche stomtrawler Margaret F. D,, 92. Binnenland PU VRIJZINNIG-DEMOCRATEN EN DRAADSVERIvIEZINGEN TE AMSTERDAM. Volgens „De Hoofdstad", een ver- kieziugsblad van "de vrijzinnig-demo craten, heelt het bestuur van de vrij zinnig-democratische vereeniging aan de liberale gemeenteraadscandidaten De Koning, Van Tienenen Van Wijn gaarden de volgende vragen gezon den ,,lo. Zult gij (nu er praktisch voor raadsleden geen mogelijkheid be staat. zeggenschap uit (e oefenen over de taak verdeeling in het college van B. en W.) bij do verkiezing van een wethouder, die waarschijnlijk of mogelijk belast zal worden met de af- deeling onderwijs, nimmer uw stem uitbrengen op een tegenstander van het openhaar onderwijs? 2o. Kunt gij u in hoofdtrekken ver eenigen met het gemeenteprogram vun den V. D. B. „Aan mr. Van Gïgch werd de twee de Maag niet voorgelegd, omdat zijn verleden als raadslid reeds duidelijk een bevestigend antwoord op di©i vraag geeft. „Aan de candidaten Jitta. Worst en Delprat hoezeer dezen zich meenen te mogen tooien met den titel Unie liberaal heeft het bestuur der V.-D. Vereen, de vragen natuurlijk niet toe gezonden. Hun verleden nis raadslid heeft, schrijft het blad, reeds ul te duidelijk heide vragen ontkennend beantwoord. Na ontvangst der nntwoorden zal omtrent mogelijk te verlecnen steun een besluit worden genomen." liet antwoord vun den heer Van Gigch luidt m den door de V. D. V. gewenscliten zin. („Hbld."). OVERREDEN EN GEDOOD. Men seint ons uit Meersscn Gisteravond is de landbouwer W. Loenderts alhier door zonder licht met groote snelheid te rijden dooreen onbekende automobiel overreden en spoedig daarna aan de gevolgen be zweken. TAPIJTEN VOOR HET VREDES PALEIS. Men schrijft uit Deventer aan het vIIbhl." In de Buitensocieteit te Deventer zijn deze week ten toon gesteld eenige tapijten, bestemd voor het Vredes paleis te Den Haag. Ze vormen het eerste gedeelte van de door het be stuur der Caniegie-stichting aan de Koninklijke Deventer Tapijtfubriek gedane bestelling van tapijtwerk, loo- pers enz. voor het Vredespaleis. De zes thans geëxposeerde tapijten ziin inderdaad een keur-collectie. Do figuratie er vtm is getrokken uit oud- Perzische en oud-Turksche motieven. Deze zijn door den architect van het Vredespaleis, den heer J. A. G. van der Steur, gekozen uit de ontwerpen van de fabriek. De architect was na melijk van oordeel, dat bij de zoo als men weten zal, eenvoudige maar hoogst beschaafde betimmering van zalen en vertrekken ond-Perzi- sclie en oud-Turksche motieven belmo ren, ten einde een goede harmonie te verkrijgen tusschen binnen-architec-: tuur en sloffeering door tapijten. Van de zes geëxposeerde tapijten is één bestomd voor de groote rechts zaal het is niet minder dun 15 1/2 M. lang en 11 1/2 M. breed, ürie-en-twin- tig personen zijn twee tot drie maan den voortdurend er aun bezig ge weest hel enorme stuk hoeft een ge wicht van 720 K.G. Oud-Perzisch zijn verder de tapij ten, bestemd voor de kleine rechts zaal (10 bij 6.85 M.) en dat voor de zgn. „purtijenkaraer" der groote rechtszaal (5.50 bij 4.25 M.J. De oud- Xurksciie tapijten zullen dienen voor de „partijenkamer" der kleine rechts zaal (5.50 hij 4 25 M.j, «ie spreekkamer der groote rechtszaal (4.50 bij 4.50 M.J en een ander, niet met name genoemd vertrek (7.50 bij 5 M.). PLAATSELIJKE KEUZE. Dezer dagen is verschenen een rap- port vaji de Commissie door hot hoofdbestuur van den Volksbond te gen drankmisbruik benoemd tot on- deraoek van de vraag of de invoering van liet stelsel van local option in de Nederlandsche wetgeving al dan niet aanbeveling verdient en zoo ja onder welken vorm en met inaclitne ming van welke cïschen. De Commissie aarzelt niet, zich te verklaren vóór de opneming van be palingen in de Drankwet, waardoor het mogelijk zal worden in een ge meente of een deel eener gemeente volksstemmingen te houden met hel doel ter zake van de verkoopplaatsen van bedwelmende dranken ie gera ken ihetzij tot vermindering van het aantal hetzij tot gebeele opheffing daarvan. De Commissie geeft daarna in hoofdlijnen een schets van den vorm welken zij aan het stelsel in onze Ned. Wetgeving zou vvenschen te zien gege ven. Wat het bezwaar tegen het refe rendum betreft, de Commissie, die het hoofdbeginsel van hel stelsel ziet, niet in de bindende kracht van de stemmingen, maar in de stemmingen zeiven meent dit bezwaar te kun nen on te inoeten ontgaan, door aan den uilslag der stemming het karak ter te geven van een voorstel aan de Kroon, die dan verplicht is een beslis sing te nemen 't zij met het voorstel in overeenstemming, 't zij daarvan ai- wijkend. BRANDEN. Gisternacht zijn te Beiten de pakhui zen, toebehooronde aan TI. J. van c'er Molen, door onbekende oorzaak afge brand. Het naastbijstuunde huis, be woond door II. de Jong, hetwelk reeds begon te branden, heeft men kunnen behouden. Alles was verzekerd. DE DELFTSPHE LUSTRUM FEESTEN. Tooverachlig mooi had gisteravond het Venetië van het Noorden zich in lichttoilet gestoken. Lampions en de tradittoneele vetpotjes waren bij grom te menigte aangebracht. Voor Delft met zijn vele grachtjes blijven de lan ge lijnen vetpotjes de ideale verlich ting, omdat zij zoo schitterend in het water weerkaatsen. Een groote menigte was ook gister avond op de beèn. De feeststemming werd steeds hooger en hooger. Overal werd de stoet van pseudo-Perzen we derom met gejuich begroet. Hedenmiddag had de opvoering plaats van het Perzische sjoel Kur-j rugloe en Nighara, een gebarenspel in vier laiercelen, samengesteld dooi den dichter Hendrik van der Wal, den toonkunstenaar Ant. Averkarnp en den kunstschilder Ant. Molkenboer, waarvoor enkele motieven ontleend worden aan de „Adventures and Im provisations of Kurrogloe", door Alexander Cjodzke, verzameld voor het Oriental' Translation Fund. Het seuario is oen vrije bewerking van de episode, waarin verhaald wordt, hoe de avont jurlijk-gezinde prinses Ni ghara den vermaarden en bewonder den roofridder en minstreel, wiens liederen thans nog bekend zijn in het Oosten, uitdaagde haar te komen ont voeren. li-ei geheel wordt door dilettanten opgevoerd, die, onder leiding van Her man Schwab, die adeeu de actie aan gaf en den heer M. Polak, die de Per zische dan son teerde, daarvoor ver scheidene dagen voor in studeering en repetities noodig hebbeu geluid. Hel spel der beide hoofdpersonen Prinses Nighara (Mej. A. W. Roes) en Kurroglo.s (de heer .1. P. Tollenaar-, dwong ieders bewondering af. Vinden velen liet eerste en deixle bedrijf iels te veel uitgebreid, aan het tweede en vierde „Prinses Nighara in het vrou wenverblijf van Sultan Moerads Slo! en de „terechtstelling van Kurrogloe op het marktplein van Sultan Moe- rads hoofdstad" mag een woord van hulde niet onthouden worden. Het gebod der menigte voor de moskee j was een bijzonder stemmig oogen- blik. Dc prologen werden door den heer 'L. W. G. de Roo de Ia Faille, een waardige persoonlijkheid in wit pries- tercoslnum, op klankrijke wijze tot Shah Abbas gesproken, Mej. Anna Slotliauber en de heer W. G. J. Bredius verleenden hun vo cale medewerking. VERBETERING DER FAILLIS- SEMENTSWET. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Eenigen tijd geleden is naar men zich herinneren zal, in eeri hier ter stede gehouden vergadering op ini tiatief der „Vereeniging van Hande laren en Fabrikanten" (in de bouw vakken) te "s-Gravenhage, besloten krachtige pogingen aan te wenden, om te komen tot herziening, althans voorloopig betere toepassing, der Faillissemen tswet. Hel voorloopig comité dat toen ge vormd is, heeft thans een circulaire verspreid, teneinde alle mogelijke medewerking van den handel en uit alle deden van het land te verkrijgen. Zoudra voldoend materieel is ver zameld, aldus wordt medegedeeld, zal een nieuwe vergadering worden ge houden, teneinde een definitief be stuur te kiezen en de werkwijze vast te stellen. De volgende bonden en vereeuigin- gen ln-boen reeds medewerking toe gezegd Algc-ineene Nederlandsche Bond van Schoenfabrikanten, te Tilburg. Boud van Likeurstokers in Neder land, to Amsterdam. Bond van Ne derlandsche grissiers in fruit, te Am sterdam. Nederlandsche vereeniging voor den handel in gedroogde Zuid vruchten en aanverwante artikelen, te Amsterdam. Verbond van vereeni- gingen van sigarenfabrikanten in Ne- ueriand, te Utrecht. Vereeniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland, te Rotterdam. Vereeni ging voor handel, nijverheid en ge meentebelangen, te Den I-laag, Ver eeniging van Nederlandsche Papier- grouuiandelaren, te Amsterdam, en do Vereeniging va» vernisfabrikan- len, te Zwolle. DOOR EEN PAARD. De pas gehuwde arbeider Mte Deest, kreeg Vrijdag op de steenfa briek aldaar een slag van het paard. Onmiddellijk was geneeskundige hulp noodig. Maandag werd de toestand van den gewonden M, zoo ernstig, dat hij naar het Ganisiusziekenhuis te Nijmegen moest worden overgebracht waar hij hedennacht is overleden. TRAMONGEVAL. Gisteren is de stoomtram no. 33 Hoogeveen-IIardenberg bij een krom ming in den weg op een koe gere den. De machine kwam in een sloot langs den weg terecht. De machinist werd aan de hand verwond. DE BEKF.ER1NG VAN EEN BEHOUDSGEZIND APOTHEKER. Het jongste nummer van het „Phar- maceutisch Weekbl." meldt het vol gende als historisch: in een onzer provinciesteden waar de apothekers gebruik wilden maken van de nieuwe wetsbepaling, die het sluiten van een gedeelte der apothe ken op Zondag mogelijk maakt, moet zich het volgende hebben afgespeeld. Om beurten zou men des Zondags „dienst doen", zoodat van de 5 apo theken er 4 gesloten zouden zijn, en men de ongekende weelde vau een onbezorgden Zondag ook in de apo theek zou smaken. Maar één van de vijf bedacht zich, zijn cliënteele wil de hij op Zondag niet naar een ander sturen, hij had twee assistenten die om beurten hun vrijen Zondag had den, liet nieuwe idee wilde er nog niet in. Deze en nog veel rneer andere argumenten waren oorzaak dat vau de 5 apotheken er vier om beurten sloten en dat de vijfde alle Zondagen open bleef. Natuurlijk viel deze regeling min der in den smaak van het personeel vau den meer behoudenden apotheker en er werd nog wel eens gediscussi eerd over de vraag waarom dit twee- lal niet dezelfde voorrechten kon ge nieten als hun collega's, die nu slechts eens in de twee maanden Zon dags behoefden te werken. Op een middag, toen de patroon zich op zijn kantoor teruggetrokken had, (mis schien wei om- de discussie te ont vluchten) houdt een equipage voor de apotheek stiL en een bekende ■cliënt, behoorende lot een uitgebrei de patricische familie van de stad, vraagt „mijnheer zelf" te spreken. Deze ontvangt hem op zijn kantoor en verneemt tot zijn niet geringe ver bazing en schrik, dat het onttrekken zijner medewerking aan dit streven naar Zondagsrust zoodanige ergernis bij deze familie had opgewekt dat men besloten had voorlaan bij een der andere apothekers te vervoegen, die dit streven wel gesteund hadden. De volgende week sloten alle vijf de apothekers om beurten. DE IIAAGSCHE SCHOUWBURG. Naar aanleiding van de aanneming door den Gemeenteraad te 's-Graven hage van een motie-Ifoejeuhos, werd door R. en W. een commissie benoemd (bestaande uit de heeren: H. A, van IJsselsteijn, c. i., directeur-generaal van den arbeid (voorzitter), J. F. Klinkhamer, b. i., hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, J. Meier, commandant van de brandweer te Amsterdam, J. A. G, van der Steur, b. i., architect te 's-Gravenhage en J. Verheul Dzn., architect te Rotterdam), ten einde „te onderzoeken of de door den commandant der brandweer aan gegeven wijzigingen voldoende zijn te noemen, opdat de bestaande schouw burg aan redelijke eischen van een veilig en doelmatig gebruik zal vol doen. Deze commissie heeft thans -haar rapport uitgebracht. Zij is over de be antwoording der haar gestelde ei schen niet tot algeheel* overeenstem ming kunnen komen. Slechts de meer derheid der commissie is van oordeel, dal door de in het rapport aangege ven verbouwing een geheel verkregen wordt, dat aan hooge eischen van vei ligheid voor het publiek en het thea- terpersoneel beantwoordt en dat in derdaad «ook in ander opzicht de schouwburg aan „redelijke" eisdhen zal voldoen, zooals zij aan een thea ter van dezen omvang gesteld mogen worden. Deze verbouwing, met uitzondering' van den eventueelen bouw van een woning voor den concierge, vordert een uitgaaf van f 130.000. Laatste Berichten MISHANDELING OP SCHOOL. De groen teven ter A. K., wonende Leliestraat, deed bij de politie aan gifte. dat zijn 12-jarig zoontje op een school hier ter stede door den onder wijzer M. zou zijn geslagen met een liniaal en bovendien gestompt met ^e vuist, waardoor de jongen een bloedneus kreeg en de rechterwang cn de bovenlip een weinig opzetten. De politie onderzocht de zaak. Een zuster van den 12-jarige Wiebe Koornstra, die in de Leliestraat woont, vertelde ons de toedracht der zaak nis volgt: Om een uur of drie kwam een van de jongens van de school 'hier thuis. Hij was uit de klos weggeloopen, om mij to vertel len, dat Wiebe zoo geslagen werd. Ik ging er naar toe cn nam jn'11 broertje mee naar huis, (hoewel de onderwijzer den jongen niet wilde laten gaan. De aanleiding moet het volgende ge- weest zijn. De klasse was aan het re- kenen, toen de onderwijzer M. een, twee, drie telde ten toeken, dal de jongens hun pen moesten neerleggen. Wiebe, die z'n som eerst fout (had, zei te nog een cijfer, waarop do onder wijzer hem de peit uit de hand nam. M'n broertje riep toen: „Meester, 'k heb m'n sommen klaar!" Daarop sloeg de onderwijzer hem met een bieeden liniaal in het gezicht. Wiebe zei: „Sla u eigen, m'n vader is mans genoeg!" en ging met z'n hoofd in z'n handen op de bank liggen, om ver dere slagen te ontkomen. De onder wijzer trok den jongen echter bij dén arm overeind en sloeg hem toen weer niet den liniaaL De jongen had verschillende blau we striemen in z'n gezicht en een ge zwollen lip. Omdat de politie dit aanraadde, ls hij vandaag weer naar school ge gaan. Van andere zijd© deelde men ons mee, dat de „mishandeling" zioh be paald heeft tot een bloedneus. De jongen was fluitend de klas bin nen gekomen. De heer M., die, wegens de examens voor de 'hoofdact©, tijde lijk deze klas waarnam, werd daar door eenigszins geagiteerd en pakte den jongen beet. Deze verzette zich heftig, waarop de onderwijzer hem een tik in hel gezicht gaf. De onderwijzer staat bij zijn supe rieuren als een kalm en zeer goed on derwijzer bekend. Zwemschool De temperatuur van liet water was hedenmorgen te 6 uur 56 graden en hedenmiddag 12 uur 56 graden. Eerste Kamer. Dinsdagmorgen vergaderen de vrij- zinnigo Statenleden ter bespreking der Eerste-Kamerverkiezingen. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 2 .Tuli 1913, des middags te 2 uur in de Sta tenzaal (Prinsenhof). Voorzittre: Jhr. mr. W. B. Sand- berg, Burgemeester. De VOORZITTER deelt, naar aanlei ding van de opmerkingon van den heer Levert, in de vorige zitting, dat het afgezien van de vraag, of het aan beveling verdient voor de wijze, waar op de ambtenaren, in dienst der ge meente, hun rapporten uitbrengen, te onderwerpen, het door de leden toe gejuicht rnoet worden, dat de amb tenaren zelfstandig meester blijven op hel gebied, dat hun is toegewezen. B. en W. zouden het in hooge mate betreuren, indien ambtenaren tegen kun overtuiging in maatregelen zou den voorstellen, die door de leden eener Commissi© in overweging wor den gegeven. Met den meesten nadruk wijzen B. en W. de bewering terug, dal geen of althans niet veel medewer king van B en W. is te verwachten voor de verbetering van de huisves ting der allerarmsten. De heer LEV-tvtu Komt, naar aan leiding van de mededeehng van den Voorzitter, nogmaals op tegen de hooghartige wijze, waarop de heer Willemse tegen spreker is opgetre den, 't geen blijkt uil 't interview in „Haarlem's Dagblad" en 't rapport, dat hij aan B. en W. uitbracht. De heer SLfNGENBEKG onder schrijft ue stelling van den lieer Le vert, dat een ambeüiaar geen criti- seereiid rapport heeft in te leveren. De Raad en niet de ambtenaar is op .ui terrein meester. De heer DE Brui UK zegt, dat de heer Levert, tegen zijn bedoeling, toch oen debat heeft uitgelokt. De hc-er Willemse is niet iemand, die hooghar tig optreedt. Hij is een welwillend man, maar als hem iets gevraagd wordt, dat de uitvoering van een Raadsbesluit vertraagd wordt, dan heeft hij liet recht, is zelfs verplicht, daarover duidelijk zijn meening ken- baar te maken. Als men het rapport goed leest, is 't niet zoo critisch, als de heer Levert doet voorkomen. Wan neer de directeur anders had ge daan, dan hij deed, dan zou hij niet gehandeld hebbeii overeenkomstig het Itaa lsbesluit en de toelichting. De heer LEV EET ze: tie liisioris der zaak nog een3 na. Men heeft zich di rect afwerend getoond tegenover de vraag van B, en W. Spr. meent, dat de zaak wordt opgeblazen. Spr. vraagt niets ernstigs, niets ingrijpends. De woningtelling ikeeft nu plaats gehad en de Gezondheidscommissie krijgt thans, nu niet voldaan is aan het ver zoek van spreker, niet de beschikking over de noodige gegevens. De heer SLINGÈNBKRG informeert naar de resultaten der woningtelling. Spr. erkent., dat de heer Willemse een ijverig, wewillend en bekwaam man is. Spr. ondervond dit vaak als secre taris van de Gezondheidscommissie. De heer DE BREUK zegt, dat de Raad binnenkort kennis zal krijgen van de resultaten der woningtelling. PUNT 1. Medecleelingen en ingekomen stuk ken. Door B en W. zijn de kas en de boe ken van den gemeente-ontvanger na gezien en in orde bevonden. In kas was 406.065.12. Voor kennisgeving aangenomen. PUNT 2. B. en W. stellen voor, de rekening en verantwoording van het Burger lijk Armbestuur betreffende de huis zittende armen en het Stads- Armen- en Ziekenhuis goed te keuren tot een bedrag van f 41.542.61, waaronder een subsidie der gemeente groot f 32.665.92 Aldus wordt besloten. PUNT 3. B. en W. stollen voor de begrooting dienst 1913, van het Gemeentegasbe drijf met f 41.700 te verhoogen. Dit bedrag zal vermoedelijk door meerdere ontvangsten worden gedékt. Wordt goedgekeurd. (De zitting duurt voort). (Ongecorrigeerd). Hedenavond is het vervolg van dit verslag te verkrijgen aan de volgende adressen: H. N. "MUL, Kruisstraat 25. Boekhandel FA. VOOGD (A. Wiesen-; haan).. Groote Houtstraat 94. A. ARONS Jr,, Wijn- en Likeuren- handel Spaarn wouderstraat 138. P. STELLEMAN, Tabak- en Sigaren magazijn, Fabriciusstraat 4. v. DIESBERGEN, Sigarenwinkel, Cronjéstraat 5. C. B. WIJERS, Tabak- en Sigaren magazijn, Clercqstraat 97. A. VAN DER KLOET, Sigarenwinkel, Ostadestraat 3. C. G. L. Bongaards, Sigarenmagazijn Kaan persin gel 32. N. ZAALBERG, Tabak- en Sigaren magazijn Sumatra, Zijlweg no. 68. AAN ONZE BUREAUX: Zuider Bui tanspaarne 12 en Gr. Houtstraat 53. Stooiavaartberieliten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Roetori (Uhuisreis) vertrok 2 Juli van Malta. Het st. Kangean (thuisreis) vertrok 1 Juli van Marseille. Het st. Kombangan (uitreis) is 2 Juli Dungeness gepasseerd. Het st. Koning Willem III (uitreis) arriveerde 2 Juli te Genua. He 1st. Krakaiau (thuisreis) vertrok 1 Juli van Perim, Het st. Rembrandt (thuisreis) ver trok 2 Juli van Port Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het sL Gorontalo (thuisreis) is 1 Juli Ouessant gepasseerd. Het st. Opblr (uitreis) vertrok 1 Juli van Suez. Het st. Tarnbora (uitreis) vertrok 1 Juli van Southampton. HOLLA N D—AM ERIK A-LI JN. Het st. Zuiderdijk, van Philadel phia naar Rotterdam, passeerde 1 Juli 5 u. nam. Scilly. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Zeolandiia (thuiisraiis) ver trok 1 Juili van Lissabon. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Moyime arriveede 2 Jpli van Java te Am ster dom. Telegrammen Be onderstaande telegrammen zijn ontleend aan het Algemeen Handelsblad. DE TOESTAND IN DEN BALKAN. BELGRADO. 1 Juli. (Reuter.) Ot- ficiëele berichten uit Ucskjoeb beves tigen dat het Servische leger den gc- heelen dag met succes optrad en ten slotte de Bulgaren over de rivieren de Zletovo en de Boegalnitza terug dreef. Zeshonderd Bulgaren zijn ge vangen genomen. De Serviërs achter volgen de Bulgaren. Kroepichte is door de Serviërs genomen na een bloedig gevecht. Volgens particuliere berichten over dc gevechten bij Islip en Kroepichte waren deze zeer bloe dig. De verliezen waren zeer hoog. Twee Bulgaarsche bataljons zijn ge vangen genomen; een aantal Bulga ren gaven zich krijgsgevangen. De Bulgaarsche regeering liet he den te Belgrado een nota overhandi gen, waarin zij protesteert tegen den beweerden aanval der Serviërs en de Servische regeering uitnoodigt de vij andelijkheden te staken, zooals Bul garije reeds deed; de regeeiing te Sofia schuift alle verantwoordelijk heid op de Servische regeeriug. Tiet kabinet te Belgrado antwoord de, dat de aanval van Bulgaarsche zijde kwam. De gevechten duren nog voort in de gebieden, die door de Serviërs bezet zijn. De verantwoordelijkheid voorde gebeurtenissen en voor de gevolgen ervan komen, naar de regeering te Belgrado uiteenzet, uitsluitend op rekening van Bulgarije. BELGRADO. 1 Juli. (Reuter.) De verliezen der Serviërs in de gevechten van gisteren zijn 1400 man gedood of gewond, onder wie. 40 officieren. Het gevecht was zeer ernstig, de uitslag is nog onbekend. Tegen liet einde van den namiddag duurde de strijd nog voort. ATHENE, 1 Juli. (Reuter.) De mi nister van buiterilundsche zaken pu bliceert den tekst van het protest, gisteren te Sofia overhandigd. Na daarin de aanvallen te hebben opge somd waaraan de Bulgaren zich schuldig maakten, besluit de nota: ondanks onze beslist vreedzame poli tiek en de geest van verzoening die Griekenland loonde, begon het Bul gaarsche leger gisteren den onrecht- vaardigen broederoorlog. Wij zijn daardoor genoodzaakt het Grieksche leger te bevelen op te rukken tegen de Bulgaarsche troepen. Wij protes- teeren krachtig bij Bulgarije tegen de onrechtvaardige handeling en wer pen op de regeering te Sofia de vol komen en geheele verantwoordelijk heid. SOFIA, 1 Juli. (Reuter.) Het be richt dat een Servische legatiekoe rier te Sofia zou zijn aangehouden, is volkomen onjui6t. HERVORMINGEN IN ARMENtt. KONSTANTINOPEL. 1 Juli. (Reu ter). De minister van binnenlandsclie zaken en de president van den staats raad brachten een, bezoek aan den Ar- inenischen patriarch, zij gaven hem de verzekering, dat de Turksche re geering vast besloten is in do Arme nische vilayets hervormingen in te voeren, en krachtige maatregelen neemt,, om de veiligheid en de rust te verzekeren. Amsterdamsclie Benrs. Openingskoersen van 2 Juli 1913, LABOUR HERE OYENS en Go's BANK TAB AICS A AN DEE LE N. Ongeanimeerd. Deli Batavia 478, Deli Mij. 579, Mo- clan 231, Senembah 536. RUÜUER-AANDEKLEN. Ongeanirneerd. Amsterdam Rubber 174, Deli Bata via 118, Nederlandsche 65 1/2. PETROLEUM-AANDEELEN. Flauw. Dordlsche Petroleum 186, Gec. Holl. Petr. 214171/2, Int Rum. Petr. 120, Kon. Ned. Petr. 6191/2—20. Moeara Enim Petr. 240, Perlak Petr. 65 3/4, Sumatra Palembang 2251/2, Orion 88 1/2. CULTUREN. Cultuur Mij. Vorstenlanden 155. MIJNAANDEELEN. Kedjang Lobong 150. Pittsburg Coal 161/4. AMERIKAANSCHE MARKT: flauw. Spore n. Atchison Tope ka 96, Denver 17 1/S, Erie 25 1/2, Kansas 26, Pref. idem 59 3/8, Missouri 21 1/2, Ontario 32, Roclc Island 16 1/8, South Rail 22, Union Pacific 150, Cm. Wab. 3, Pref., Wabash 7 3/4. Industrieel*: Amalgamated 65 1/81/4, Am. Can. 28 1/4, Am. Car. en Foundry 43 3/4, Am. Hide en Leather 19, Stand Mil ling gew. 33 1/8, Cm. Cigar 44, Cm. Steel 54 3/8—7/16, Cm. Marine 3 7/8, Pref. id. 14 5/8. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 2 Juli: M. Veldhuizen en IT. Meeu wenoord. J. Negriju en G. Stouten; D. v. d. Sluis en A. W. M. Appeldoorn; H. Oppenkamp en G. W. Steenkist. GETROUWD: 2 Juli: G. J. Boerlage en M. v. d Berg; W. van Batenburg en C. Dilc- keboom; T. Zwemmer en J. v. Soe- len; J. A. Tendeloo en A. Suurendonk; C. N. M. v.an Egrnond en A. Vreene- goor; W. IT. B .Teun is sen en G. Mes; J. F. van Duyn en M. C. v. Aken; C. T. de Haan en G. M. Bos. BEVALLEN: 1 Juli: D. v. Dijk—Beumer d. 2 A. M. II. v. d. Wetering—Blotkamp, d. en z., C. M. v. d. ErfBerg d. 1 P. J* BoumanBrilman z. OVERLEDEN: 1 Juli: J. Daemen, 4 8j., God. Ou de Gracht; M. J., 4 maanden, zoon van J. J. v. d. Burg, Kerkhofstraat. Correspondentie De heer II. liet door u gevraagde adres is Rue de Buci 13, Parijs. Sport en Wedstrijden Vliegen. BRINDEJONC OP WEG NAAR PARIJS. Vanmorgen om 8.55 precies vertrok Brindejonc de Moiilinais van Den Haag. Z. K. H. de Prins had zich om 8 uur ©ven met den uviateur onder houden. maar kon niet bij hel vertrek tegenwoordig zijn. liet vertrek van den vlieger was zeer vooi spoedig. Hij steeg op togen den wind in, loog daarna over de duinen en gedeeltelijk over zee, zocht richting en verdween toen zeer snel met wind achter naar het Zuiden. Er was veel publiek bij zijn vertrek aan wezig. Brindejonc hoopt om 1 uur te Com- piègne te zijn. Uit SteUeuda.m seint men ons: Henmorgen omstreeks 9 uur werd boven Middellnirnis de vliegenier Brindejonc met ziju Morane-vliegtuig waargenomen, komende uit de rich ting van Deu Haag en met bestem ming naar Parijs, Voetbal. BEKERCOMPETITIE 1913—'14. De Bekercompelitie zal ingevolgi het besluit van het bestuur van den N. V. B. gehouden worden op de Zon dagen 31 Augustus, 7 September, 14 September en 21 September. De na den laatstgenoemden Zondag nog te spelen bekerwedstrijden zullen eersl later in het seizoen worden vastge steld. Marktnieuws V e e m a r lc t. Aangevoerd en verkocht te Haan lom oi> 2 Juli 1913 Koeien en ossen 1 stuks, ƒ200. Nuchtere kalveren 18 stuks, hoog ste prijs 20, laagste f 12. Schapen 3 stuks, 22. 1 Paard,. Letteren en Kunst DE HOLL. REVUE. Dc Holl. Revue van Juni bevat o.a. een caricatuurteekening van Mr. Th. Heemskerk, door Halm, een karakter schets van Louis Couperus, ter gele genheid van zijn 50slen verjaardag met verschillende portretten en af beeldingen en een overzicht van do kritiek op het verslag van dc staats commissie inzake de spelliugquaestiö als boek vau de maand. OEDIPUS OP SONSBEEK. De openluchtvertooning van Koning Oedipus oq» Sonsbeek door het Too- neel, directie Willem Royaards, zal plaats hebben naar een Nederland-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 2