don, want het spreekt van zelf dat er offers zijn, die aan elke partij te zwaar zouden valleD. De S. D. A. P, kan om welke hervorming ook. haar aanzien bij de arbeidersklasse niet in gevaar brengen. Dit zou de bewust wording, de machtsontwikkeling van de arbeidersklasse tegenhouden. Wij mogen, zelfs om't algemeen kiesrecht niet, 'i socialisme geen schade doen lij den. Men zou, naar onze overtuiging, het socialisme kwaad doen door de partij als regeeringspartij te doen op treden, Maar bovendien beeft de on dervinding geleerd dat niet samen werking met, maar strijd legen de li beralen de meest practische politiek was, ter bevordering van onze plan nen do werkzaamste methode. Zoo lang men ons niet meende te moeten vreezen, heeft men onze verlangens verwaarloosd. Enkel onder pressie van buiten hebben de liberalen hun beginselen herzien, hun praktijk ver anderd, Laat ons, besluiten we, met deze taktiek voortgaan, in zoover ge wijzigd als de omstandigheden het meebrengen als de liberalen dus, voor de verwezenlijking van hun pro gram onzen steun behoeven. De Ka mer heeft de uit verschillende groe pen samengestelde meerderheid wel ke men „linksch" noemt. Het is - uit onze herstemmingseischen bekend, ■van welk minimum van democratie e:i sociale hervorming wij onze hulp afhankelijk stelden. De socialistische Kamerfractie zou natuurlijk de partij die met dit minimum hoofdzakelijk door onze hulp op het kussen was ge raakt, dezelfde hulp blijven verleenen zocdra of zoolang zij toonde haar toezeggingen te willen vervullen. Wat wil men meer. Wat evenlueelen steun bij een oor- logsbegvooting betreft, de heer v. d. Coes 2egt hiervan Hel verwerpen van iedere oorlogs- begrooling, ook van een die als de uitdrukking van een gezonde reactie tegen het uiterste van militarisme zou kunnen worden aangemerkt, acht Troelstra overbodig en zeüs verüeerd Wij stemmen hierin met hem over een. Wij gelooven zeifs niet, dat velen iu de partij van het stemmen tegen de oorlogsbegrooting een dogmatisch voorschrift, een geluofsartikel zouden willen maken. Ja, hoe wenschelijk ook „belangrijke bezuinigingen" door iedereen geacht zullen worden een goed leger is nu eenmaal een zeer du re zaak, ook een goed volksleger. Daarom niet naar de hoogte van de oorlogsbegrooting, maar naar den aard van de legerinrichting behoort, geluoven we, onze partij in de eerste plaats le zieu. Sport ea Wedstrijden VLIEGEN. BRINDEJONC DE MOULINAIS. Men meld uit Gompiègne, 'dat Brrn- Üejonc om 11 uur te Corbeaulieu aan kwam. Hij legde den afstand van Den llaag naar Compiègne in 2 uur 16 mi nuten af. Het telegram meldit verder, dat de aviateurs Gilbert, Biot Letor en luit. Renin gistermorgen om 10 uur in Cor- beauville zijn aangekomen. Daar heb ben zij te zamen met Brindejonc ge dejeuneerd. Het plan was om geza menlijk om 3 uur van Corbeauville naar Parijs te vliegen, waar de olfi- cieeie ontvangst van den vlieger zal plaats hebben. Het toestel van Brin dejonc bevond zich bij aankomst in ■uitmuntenden toestand. Alwéér dus een wondersnelle vlucht; Den llaagCompiègne in 2 uur 16 minuten. En dat over een afstand, waarover een sneltrein zeker een uur of acht werk heeft. Niet onaardig is de inhoud van een telegram door Brindejonc na zijn aankomst in Den Haag aan „Le Ma tin' gezonden: Haag, 1 Juli. „Na in Kopenhagen uiLs.ekend ont vangen te zijn, ben ik vanmorgen om 5 uur 20 naar Den Haag vertrokken. „Gedurende mijn tocht boven See- lond en Laaiaud en de Oostzee heb ik steeds zon gehad. Maar toen ik een maal boven Duitschland was, kreeg ik last van mist. Die werd ten slotte zoo dik, dat ik mijn kompas moest ge bruiken om te Hamburg te komen. Daar heb ik een bezoek gebracht aan de Zeppelin. Omstreeks 8 uur ben ik in Hamburg neergekomen en na on geveer 2 uur rust ben ik weer op weg gegaan naar Holland. De wind was sterk in kracht toegenomen en veroor zaakte heel hinderlijke remous, maar bovendien hingen er, heel lang, nog zware wolken, zoodat ik weer mijn 'kompas moest gebruiken ten einde den weg te vinden. Dit gedeelte van do reis was zeer vermoeiend. Eindelijk na twee uren vliegen kwam ik aan den zuidrand van de Zuiderzee. Toen werd het beter, ik daalde wat, en vond weldra de rich ting naar Den llaag, waar ik om 1 uur behouden landde. lit zal morgen in Compiegne ko men dejeuneeren. Brindejonc des Moulinais. BRINDEJONC TE VLLLAC0UBLAY. Een volgend telegram- uit Villacou- bay meldt dat Brindejonc de Mouli nais daar om 4 uur 20 is aangeko men. De Parijsche l-Ibld.-correspondent seint uog omtrent Brindejoncs komst liet volgende: Om 4 uur 20 arriveede Brindejonc In het vliegkamp van Vïllacoublay, geëscorteerd door een aantal vrien den avïaieurs, die hem van Compieg ne hebben afgehaald. Een zeer talrij ke menigte was bij de aankomst te genwoordig. Het was eon prachtig oo- genblik, toen Brindejonc daar op zijn Mora no aankwam, vergezeld van acht kameraden. Negen vliegtoestellen te gelijk in de lucht is zeker geen alle- daagsch gezicht. Voordat de koene vliegman daalde, volvoerde hij nog eenige fantasie- vluchtjes, wat moeilijke virages, vol- planés enz. 'ten einde te toonen, dat hij heelemaal niet moe was. Geen wonder, dat de menigte, die bij de aankomst tegenwoordig was, haast gek werd van enthousiasme, toen de vlieger eindelijk daalde. En de aviateur kreeg er een ovatie, zoo har telijk, zóó warm als hem zeker in geen enkele der steden, die hij achtereen volgens bezocht, kan zijn te beurt ge vallen.. Morane, de fabrikant dor gelijkna mige monoplana, voor wiien deze tocht zeiter ook een groot succes mag hoe- ten, omhelsde den vlieger hartelijk, welik voorbeeld door heel voel aardige Jonge dames weixl gevolgd. Zij zoen- len hem op belde wangen en de jon ge, bescheiden vliegheld kon zich maar ternauwernood aan meer bewij zen van hartelijkheid, onttrekken. Daarna werd hij in de hangar, waar men een tijdelijk buffel had ge maakt, op officieele wijze, maar aller hartelijkst gecomplimenteerd door de vertegenwoordigers van den minis ter-president en de ministers van ma rine en oorlog, daarna door den voor zitters der Fransche luchtvaartver- eenigingen. Brindejonc de Moulinais, anders zoo kalm, zoo koelbloedig, raakte er hee- iemaal door van zijn stuk en hevig bewogen dankte hij met een paar woorden. In triomf werd hij daarop rondgedragen, de armen vol met bloe men. De ouders van den nu wereldbe- rosmden jongen man, oude menschen al, deelden In dien triomf van hun zoon. Het was voor die beiden onge twijfeld een heerlijk oogenblik. DOODENLIJST VAN AVIATEURS. Een biplan capoteerde te Epernay, de aviateur Bethou werd zeer ernstig gekwetst, de officier-passagier werd gedood. W1ELRIJDEN. EEN NIEUWE WIELERBAAN. Er worden ernstige onderhandelin gen gevoerd, om te Watergraafsmeer een wielerbaan te bouwen. Wat het terrein betreft is nog geen overeen stemming verkregen, doch de keuze zal vallen hetzij op anderijem aan de Kruislaan ter gezamenlijke grootte van pl.m. 30.000 vierk. M., of op de terreinen van Oud-Roosenburgh, in welk geval het oude landhuis onder den hamer van den slooper zou val len. (R. A. P.'s terrein zal in ieder geval blijven bestaan). De beslissing kan nog deze maand worden tegemoet gezien. Mochten de plannen werkelijkheid worden, dan belooft Watergraafsmeer (straks Amsterdam) een grootsche wielerbaan rijk te worden. De baan zelve zal gö'neel van gewapend beton worden gebouwd, terwijl het in het voornemen der ondernemers ligt, om de middenruimte te reserveeren voor voetbal- en cricketwedstrijden. Een modern ingericht restaurant, ruime kleedkamers slaan mede op het voor- loopig plan, dat zéór veel kans van slagen heeft. De kosten van den bouw zijn, in (totaal, geraamd op circa 300.000 gulden, zoo meldt liet Ilbld. Kerk en School NED. HERV. GEMEENTE. Beroepen (toez.) te Harkstede— Scharnier (Gr.) E. Was te Aduard (Gr.) Beroepen te Noorden (toez) G. J. Koolhaas Jr., cand. Waardenburg. Aangenomen naar Noordv» ijker- hout door II. van Vvessel, cand. te 's-Gravenhage, Leiden. Geslaagd candidaatsexa- men rechten de heer B. Koch. UtrecM: Geslaagd: Cand.ex. ge- neesk. de heer II. C. M. Bloemen. Tweede natuurk. ex. mej. L. L". S. de Jong en de hoeren J- v. Slooten en Z. E. W. C. Boswijk. (U. D. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer B. C. van Veen. De heer A. H. M. J. V. Kan, die pro moveerde tot doctor in de rechtsweten schap, verkreeg daarbij het praedi- caat cum laude. Leiden. Geslaagd voor hel voorbe reidend examen Indische administra tieve dienst de lieer W, Gysen. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen do heer II. C. A. Gerlings, geb. te Arn hem. Groningen Voorbereidend genees kundig examen de heeren D. Mulder en J. G. Rijkmans. Groningen. Bevorderd tot doctor in de Nederlandsche letteren op proef schrift: ,,De gedichten van Herman dei- Damen", mej. II. Onnes, geboren te Groningen. Koloniën VEnZET OP TIMOR. Blijkens een rngeeringstelegram is door do bergbevolking van hel zuide lijk gedeelte van het eiland Pantar (of Pandai), onderafdeeling Alor dei- residentie Timor en Ondorhoorighe- den, verzet gepleegd, waarbij drie gewapende politiedienaren licht ge wond werden. INDISCH PERSDELICT. De Bataviasche correspondent seint dat de hoofdredacteur van het „Scer. Hbld.M. van Geuns, door het Iloo- ger Gerechtshof te Batavia in honger beroep veroordeeld werd tot veertien dagen gevangenisstraf. Gelijk men weet was de heer Van G. wegens zijne aanvallen in het „So>r. Hbld op den toenmaligen resident van Soerabaja. thans dir. van binn. best., L'inthoven, door den raad van justitie te Soerabaja, tot een geldboe te ten bedrage van f 600 veroordeeld, In söherpe tegenstelling met don alge meen te zwaar geachton eisch van den officier van justitie te Soerabaja. EEN GOEDE VANGST. De correspondent in Boni van de Java-Bodc schrijft: Daeng Pabarang, de welbekende en beruchte is gevat. D. P. is de 'eenige onafhankelijke Bonier, die zes jaren lang zooveel menschen in beweging' bracht, belast om hern to vangen. De onvindbare, do onkwetsbare, aan wiens bestaan sommigen niet eens ge loofden, hij is, verlaten van zijne vol gelingen, door zijn eigen volk aange bracht en gebonden laan handen en voeten overgeleverd aan do genade ol' ongenade van de compenie. Hij werd to Loppeng aangebracht door een Aroe, wonende dicht aan do grens van Lamoeroe (Bonisch grond gebied). DREIGBRIEF. Do ass.-resident van Tangerang ont ving op 1 Juni eon anonieinen brief, waarin stond meegedeeld, dat op Zon dagnacht alle Europeanen en Chinee- zen aldaar zouden worden vermoord. 't Zal wel zoo'n vaart niet nemen troost het ,,Soer. Hbld.", waaraan dit nieuws uil Batavia was gseind. Gemengd Nieuws EEN DRAMA. Een electricien te Mencon, Théophl- te Bi net genaamd, was sedert eenïgen tijd verloofd met Eugenie Gahéry. Hei meisje had echter haar woord teruggenomen, daar haar minnaar nog al opvliegend van aard was. De ze hierover niet tevreden, begaf zich gewapend met een mes, naar de wo ning van het meisje. Hare moeder pakte Bicet, daar deze een zeer drei gende houding aannam bij de arm en ontwapende hem. Hij wist zich echter los le rukken, sprong naar bin nen en greep zijn vroeger meisje, dat te bed lag, bij de keel. Ten einde raad nam de weduwe Gahéry een geladen revolver uit de. kast en loste vijf scho ten op den woesteling, die dood ter aarde stortte. Na het ingestelde gerechtelijke on derzoek is de 62-jarige vrouw voor- loopig op vrije voeten gelaten, zoo meldt de Tel. OVERSTROOMINGEN IN HONGARIJE. Uit Boedapest wordt aan de Tel. gemald, dat het sedert eenige weken in sommige gedeelten van Hongarije geweldig geregend heeft, zoodat groo- te uitgestrektheden bouwland over stroomd zijn, welk lot ook tal van dorpen bedreigt. In Bugos staan reeds verscheidene gehuchten onder water. Te Oermenyes heeft een grond verzakking plaats gehad, waardoor een huis ingestort is. Een uit vier personen bestaande familie werd ge dood. Tengevolge der overstroom in g moest het spoorwegverkeer op de lijn Lomberg-Podwoloc stopgezet worden. De regen houdt aan. BOSCHBRANDEN. Te Toronto zijn telegrammen ont vangen meldmg makend van hevige bosclibranden in Noord-Ontario langs den spoorweg. De steden Thornlow, Cochrane en South Porcupine worden bedreigd. Het stadje Carlton 26 mij len noordelijk van Cobalt moet reeds verwoest zijn; de bevolking Is hier dakloos. DE STAKING IN ZUID-AFRIKA. Aile arbeiders van de East Rand Proprietary mijnen hebben gestaakt. Lord Gladstone is te Pretoria aange komen. Hij had een langdurig onder houd met minister Botha. De regeering heeft besloten nog 500 man van het garnizoen van Pretoria naar den Rand te zenden. De ruijnwerkersbond heeft aan alle andere bonden een oproep gezonden om op Vrijdag den arbeid neder te leggen. De staking heeft zich al uitgebreid over verschillende kolenmijnen. Er heerscht nog onzekerheid om trent hetgeen de spoorwegbeambten zullen doen. Stoosivaartberiditen STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Oranje (thuisreis) vertrok 2 Juli des voorm. 11 ii. 15 van Southampton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Jacatra (thuisreis) vertrek 1 Juli van Padang. Malang (uitreis) arriveerde 1 Juli te Padang. Samarinda (thuisreis- vertrok 2 Juli van Padang. Tambora (uitreis) passeerde 2 Juli Ouessant. KON. HOLL. LLOYD. Salland arriveerde 2.9 Juni van Am sterdam te Montevideo. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Potsdam arriveerde 2 Juli van Rot terdam te New-York. Rijndam van. New-York naar Rot terdam, bevond zich volgens draad loos bericht 2 Juli des vni. 4 u. ca. 320 mijl van Lizard. KON. PAKETV.-MAATSCHAPPIJ. Houtman, van Amsterdam naar Ba tavia, yertrok 2 Juli van Suez. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Demodocus, van Japan en Singa pore naar Amsterdam, passeerde 2 Juli Gibraltar. Markfmetiws Groentenmarkt. Staat der aardappelen- en groen tenmarkt gedurende de maand Juni 1913. Aardappelen, aangev. 355 en verk. 290 ILL., ƒ1.70-f 10 per H L. Bloemkool, aangev. 72000 en verk. G5000 stuks. 312 cent per stuk. Sinazie, aangev. en verkocht 4200 mand, 25—80 cent per mand. Salade, aangev. en verk. 793 mand, ƒ0.15—ƒ2 per mand. Worlelon, aangev. en verk. 23000 bos, 5—10 cent per bos. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN él 30 Cts. per regeL ËenvoBdip Eeneeswüze voor Doofheid Nieuwe Behandeling. Ye; rassen- de Werking WördS M dagen «Sratis op prooï «ezonden Zelden is zooveel belangstelling ooit gewekt als die, veroorzaakt door de ontdekking van een wonderlijk een voudige Geneeswijze voor Doofheid en Oorsutzen. Zij ia zelfs iin de ern stigste gevallen van Chronische Doof heid zoo merkwaardig succesvol ge bleken dat de Uitvinder haar, gedu rende een korten tijd, gaarne 14 da gen gratis, aan ieder die dit blad noemt, op proef wil zenden. Schrijf heden (een 5 cents briefkaart is vol doende) en verzeker u van de gratis proef alvorens dit aanbod ingetrok ken wordt. Adresseer Mr. Eliner Shirley, Kamer 246, 6, Great James Street, Londen, W. C., Engeland. (N. B. Briefport 12 1/2 ct.) Vervolg Gemeenteraad Afwezig zijn de heeren Tniel, Wil- kens. Huiswil, Kruseman en Tjeenk Willink. De Voorzitter deelt mede: a. dat zijn gesteld in handen van B. en \Y. om advies: le. Een verzoekschrift van C. F. van Oijen, directeur van liet Openbaar Slachthuis, betreffende zijne zeker- heidssleling. 2e. Een verzoekschrift van A. Mul der c. a., mouteurs der N. Z. H. T. M. betreffende regeling van hun werktijd. 3e. Een verzoekschrift van het be stuur der Haariemsche Handelsveree- niging, betreffende de stichting van eon fabriek nubij den Verspronckweg. b. dat zijn ingekomen: le, een voorstel van B. en W. tot vaststelling van eenen staat tot beschik king op den post Onvoorziene uitga ven dienst 1913. 2e. Het verslag over 1912 van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Se. Ecu schrijven van Regenten der Barbarabewaarschool betreffende ver hooginy van de begi-ooting dienst 1913. 4e. Een schrijven van het bestuur van liet R. K. bakkersgilde ,,St. IIu- breclit", houdende dankbetuiging voor de beschikbaarstelling van een medail le voor een te houden tentoonstelling. 5e. Een manifest van Coalitie-aan hangers van Neder-Duitsche Hervorm de en andere Proteslantsche Christus- belijders. 6. Eene motie van de heeren A. Nagt- zaarn en J. H. Bnegonje, betreffende :t kennisnemen van de lijst van bedeel den, 13. en W. stellen voor deze motie in .hunne haaiden te slellen om advies. c. Naar aanleiding van opmerkingen van den heer Levert in deRaadsverga- dering van 11 Juni j.l., waarbij hij -zich beklaagde over de hooghartige wijze waarop de Directeur van het Bouw- en Woningtoezicht elke mede zeggenschap afwijst inzake zijn dienst betreffende en waarbij hij tot de con clusie kwain, dat van de zijde van B. en W. en van de zijde van bedoelden Directeur niet veel medewerking te verwachten is voor de verbetering van de huisvesting der allerarmsten. dat, afgezien van de vraag of 't aan beveling verdient om de wijze, waarop de ambtenaren in dienst der gemeente hunne rapporten uitbrengen aan crl- tiek te onderwerpen, het door de leden van den Raad toch moet worden toe gejuicht dat de ambtenaren zelfstandig meester blijven op het gebied, dat hun is toegewezen, ook al is dit voor lecen van commission buiten den Raad staande, niet altijd aangenaam, dat het zeker door B en \Y. in hooge maie zou worden betreurd, indien ambte naren tegen hunne overtuiging in maatregelen vcc-rstelden welke door de ieden van een commissie in over weging wordeu gegeven, dat de slotsom, d it geen of althans niet veel medewerking te verwachten is voor de verbetering van de huis vesting der allerarmsten beslist en met den meesten nadruk moet worden af gewezen, dat de Woningwet, tot medewerking a.on welker uitvoering B. en W., inge volge art. 126 der Gemeentewet geroe pen zijn, geen onderscheid maakt tus- schen de huisvesting der allerarmsten en die der andere ingezetenen, dat eindelij 1: het foit, dut bezwaar gemaakt wordt tegen het verbinden van bepaalde vragen aan de voorgeno men woningtelling, in geen enkel op zicht de door den heer Levert getrok ken conclusie rechtvaardigt. dat op 16 Juni j.l. zijn opgenomen de boeken en kas van het pensioen fonds van weduwen en weezen van ge- neente-ambtornaren en van het fonds voor de eigen pensioenen dier ambte naren. Alles werd in orde bevonden. e. dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-IIol- land xs benoemd tot buitengewoon gemeente-veldwachter J. P. van Meu- lenaarsgraf, klerk bij de politie f. dat naar aanleiding van een op merking van een der leden in de vo rige vergadering, door B. en W. aan de N. Z. II. T. M. is verzocht, om, in verband met den toestand bij het plantsoen rond het standbeeld op de Groote Markt den wagenvoerfler op dracht le geven lor plaatse langzaam en kalm te rijden en daarbij her haaldelijk te waarschuwen g. dat blijkens bericht van Gedepu teerde Staten der provincie Noord- Holland, de uitkeering aan deze ge meente krachtens art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 156) over het jaar 1913 is vastgesteld op 213.587-73 en dat B. en W. hebben be richt dat door deze gemeente het in art. 8 der wet bedoelde beroep niet zal worden ingesteld, vertrouwende dat daartegen bij den Raad geen be zwaar zal bestaan. k. dat is ingekomen een schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland ten geleide van het daarin goedgekeurde raadsbesluit van 23 April j.l., no. 6, tot regeling der jaar wedden en belooniugen van het on derwijzend personeel aan de open bare lagere scholen, PUNT 4. B. en W. 6iêllen voor om op het verzoek van E. J, Abspoel en 12 an deren, zich noemende de vertegen woordigers der foren een in de ge meente Haarlem (die verzoeken oin gelijkstelling der kosten voor het ge bruik maken van in Haarlem geves tigde inrichtingen van onderwijs en ziekenverpleging, en om een toeslag uit liet gemeente-werkloozenfonds voor forensenwerkloozen) afwijzend te beschikken. Zij meenen dat het be talen van forensenbelasling geen aan leiding kan geven om bedoelde belas tingplichtigen ten aanzien van be paalde iurichtingen gelijk te stellen met inwoners der gemeente, en ach ten geen termen aanwezig om het verzoek in te willigen. De heer SL1N GEN BERG bespreekt de kwestie van de forensen en komt op voor de belangen dezer menschen. De heer Slingenixerg zegt teleurge steld te zijn over de koele wijze, waar op B. en W. de verzoeken van adres santen afwijzen. B. en W. hadden meer welwillendheid behooren te too nen tegenover deze menschen, die ook bijdragen in de belastingen, te meer daar zij door den woningnood tellaar- lem buiten de stad moesten gaan wo nen. De heer NAGTZAAM meent, dat de eenige oplossing van de kwestie hier in te vinden is dat de twee economisch bijeen behoorende stadsdeelen van Haarlem en Schoten in een gemeente vereenigd worden. Maar de arbeiders moeten zich daarvoor niet tot den Raad doch tot een ander college wenden. Met de wet in de hand kon de Raad niets aan deze zaak doen. Doch adressanten vragen vergunning om opgenomen te kunnen worden in de Haariemsche ziekenhuizen en om toegelaten te worden tot het Werkioozeitfonds. Daarvoor is veel te zeggen. Deze men schen zijn het slachtoffer geworden van een toevallige grens tusschen twee gemeenten. De lieer DE JONG vraagt of niet iets te doen is voor de forensen, door hen te doen genieten van de voordee» leu, die de ingezetenen onzer ge meente genieten. Op het stuk der ziekenverpleging staat men met een arme plattelands gemeente gelijk. Het zou de voorkeur verdienen, dat van Haarlem en Scholen één regeling bestond. Als Haarlem b.v. maatregelen tegen diphtherie neemt, moeten te Schoten ook dergelijke maatregelen genomen kunnen worden. Het is dus in 't belang van de ge zondheid te Haarlem, dat de gezond heid der forensen beter behartigd wordt. De heer MODOO meent ook, dat alleen de naasting van Schoten een eind kan maken aan den toestand. Hoe eer dat gebeurt, hoe beter het ia, mede in verband met don voorge nomen aanleg van een spoorwegha ven. Te Schoten zal ook een betere toestand ontstaan, wal meer in hot belang van Haarlem is. De heer BREDA KLEIJNENBERG meent, dat men hier niet mot billijk heid, maar alleen met recht rekening mag houden. Op het oogenblik is er verder niets aan te doen. Maar het is gewenscht, dat dit ge deelte van Schoten, dat bij Haarlem behoort er ook spoedig bijkomt. Grensregeling is dringend noodzake lijk. Do heer LOOSJES merkt op. dat men in den tegenwoord:gen toestand niets aan de zaak kan doen. Niet-ingezete- nen in het genot te stellen van voor deel en, die de ingezetenen genieten, is een moeilijke zaak. Want, wuar moet men dan eindigen? Wie moet men dan niet meer in dat genot stel len? 't Is immers mogelijk, dat de- geen, die grooter woningen betrek ken, die ook niet in Haarlem kun nen vinden en daarom elders gaan wonen. Uit de adressen kan dan ook geeu woningnood worden geconstrueerd, meent spreker. Als men wat wil doen, moet men in elk geval wachten op de resultaten der woningtelling, voor er voorstellen worden gedaan. De lieer R1NKEMA wil nadrukke lijk doen uitkomen, dat, wanneer men Schoten zal naasten, dit een noodzakelijk kwaad Ls. De Raad is er niet op gesteld, om dit te doen, want men moet niet vergelen, dat naas ting ontzaglijke kosten, zal meebren gen. Vooral do openbare werken, als de bestrating, zijn iu zeer slechten toestand. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 5. B. en W. bieden aan het primi tieve kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst jaar 1913. Het percentage van heffingvoordeinkom sten- belasting is door B. en W. bepaald op 5.2. liet kohier teli 15.534 aanslagen, een beschreven inkomen van f 21.967.200, een belastbaar inkomen van fl4.200.2fl0 en als bedrag van den aanslag f 738.410.40. Het kohier voor de forensen-belas ting wijst 1011 aanslagen aan met een belastbaar inkomen van f 55.452.80 en f 18,484,30 1/2 als bedrag van den aan slag. Het vorig jaar was het bedrag van den aanslag vcor beide kohieren f 657.107.80 en f 14.851.63 1/2 voor de forensen, met twee suppletoire kohie ren resp. van f 22.450.37 en f 3.370.04. De heer NAGTZAAM herinnert er aan, dat de adressen inzake rerhoo- ging van bet bedrag van het noodza kelijk levensonderhoud en den kinder aftrek nu reeds twee jaren op afdoe ning wachten. Spieker had zelf voorstellen willen indienen, maar dit deed spr. niet, uit vrees dat men dan weer op sprekers voorstellen twee jaar zou gaan stu- deeren en er dan in het geheel niets van de zaak zou komen. Spr. dringt tihans aan op spoedige afhandeling der adressen. De heer HEERKENS THIJSSEN zegt, dat de Financieele Commissie bijna met de behandeling der adres sen gereed is. De stukken kunnen dus over niet te langen tijd aan de orde worden gesteld. De heer LASSCHUIT vraagt, of deze verhooging tot 5.2 pet. tijdelijk of blijvend zal zijn. (gelach). Do VOORZITTER: Daar kan de Raad veel aan doen. De 'heer SL1NGENBERG is niet zoo optimistisch als de heer Heerkens Thijssen, omtrent het spoedig aan <F orde komen van de ingediende adres sen. Voorts brengt de heer Slingenberg hulde aan den Weih. van Fin. en den controleur voor den spoed, waarmee deze zaak i3 bespoedigd. Hij hoopt, dat het kohier het volgend jaar nog eerder zal gereed zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 6. B. en W. 6tellen voor, om van de Ver, tot uitbreiding der Verzamelin gen op het Frans Halsmuseum in dank als geschenk te aanvaarden een schilderij, afbeeldende een „Stille ven' van Jan Jansz. van de Velde (1619-1660). Wordt goedgekeurd. PUNT 7. Naar aanleiding van een request van T. Oskam, die vraagt om den hem verhuurden grond aan den Nieu wen Weg onder Haarlerumerliede te doen hermeten, omdat hij meent te veel te hebben betaald, merken B. en W. op, dat requeslrant slechts 10.1 M2. van de hem verhuurde 41.4 M2. gebruikt, en stellen voor hem alleen dit kleine gedeelte dan te verhuren. Aldus wordt besloten. PUNT 8. B. en W. stellen voor, aan den heer L. v. d. Wiik Jr. de huur op te zeg gen van'den grond (3 vierk. M.), die thans benoodigd is voor de uitbreiding van het Postkantoor. Aldus wordt besloten. PUNT 9. - Door 't bestuur van de N. II. pro- paganda-coramissie der Ned. vereenl- ging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken is toestemming ge vraagd om voor het houden vaa ccn samenkomst tot bevordering der ge heelonthouding, gebruik te mogen maken van den Hertenkamp. Met het oog op de niet geringe scha de, welke bij inwilliging van het ver zoek aan het op het terrein aanwezige grasgewas zoude worden toegebracht, eu in verband met de omstandigheid, dat bij ingebruikgeving van het ter rein meerdere soortelijke verzoeken met zuilen uitblijven, vinden B. eu W. geen vrijheid den raad voor le slelien, aan het verlangen van verzoekster 1e voldoeu. De heer MODOO is teleurgesteld door het praeadvies. Spr. stelt voor, om den Hertenkamp wèl beschikbaar te stellen. Er worden feesten van „Koninginnedag" gegeven. Er is eens een Nijverheidsfentoonsteiling ge weest, het terrein werd afgestaan voor het oplaten van een luchtballon en ook voor de Bloemententoonstel ling. De heer Springer nil nu gras zaaien gaan op de plekken, die nog niet voigegroeid zijn, nadat daar do Bloenienton'oonsfellïng is gehouden. Daarmee kan nog wel even worden gewachi. Te meer verwondert het spreker, dat dit afw ijzende voorstel gedaan wordi met medewerking van iemand, die, iid van de Commissie voor Den Hout en De Plantsoenen, uit eigen erva ring weet, dat de Hertenkamp ooit aan anderen ten gebruike is gegeven. De subsidieering van de drankbestrij ding toont reeds, dat het Gemeente bestuur sympathiseert met deze bewe ging. Daarom wil spreker het verzoek der Propaganda-commissie inwilligen op voorw aarde, dat zij zal zorgen vcor afrastei-ing van het terrein en dat het terrein weer ia orde wordt gemaakt na het gebruik van den Hertenkamp. De heer BREGONJE is er ook voor 't verzoek toe te Als de heer Royaards eens den Hertenkamp vraagt voor een openluchtspel, zal niemand daar tegen zijn, dan moet men dal nu ook niet zijn. Hot speelveld voor het Paviljoen wordt ook niet vernield door de kin deren. Dit bezwaar gaat dus niet op. De heer HEERKENS THIJSSEN vestigt de aandacht er op, dat de heer Springer adviseert de bijeenkomst lo houden op een ander veld, bv. voor het Koloniaal Museum. Waonorn houdt men zoo aan (ben Hertenkamp vast? De heex KRELAGE, lid. van de Com missie voor den Hout en Plantsoenen meent, dat het niet goed is den Her tenkamp af te staan. Er wordt daar gedeeltelijk gezaaid. Nu zal het kun nen gebeuren, dal de bezoekers weer op andere plaatsen hei gras vernielen. Spreker weet, als lid der Commissie voor den Hout en de Plantsoenen, niets van ondervindingen omtrent 't gebruiken van den Hertenkamp, zoo als de heer Modoo beweerde. De Raad zou niet verstandig doen, wanneer hij niet meeging met het advies van den heer Springer. In het belang van bet mooie plekje in Den Hout, dringt spr. er op aar-, om het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer SCHRAM vindt de bezwa-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7