NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31© Jaargang No. 9214 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 5 JULI 19?3 A Toi de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Ueïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 lA de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 6 JULI. Schouwburg: Biosc. Voorstelling. Biosc. Theater, Groote Markt: Voor stelling. Apollo-Thoater: Biosc. voorstelling. MAANDAG 7 JULI. Schouwburg: Biosc. Voorstelling. Biosc. Theater, Groote Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Stadsnieuws O m Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „De annexatie van het Schoterk-.var- lïer"', in de rubriek Om Ons Heen. AVOND-ORGELCONCERT. Men schrijfpens Gisteravond Ireeft het 5de nvond- orgelconeert in de Groote Kerk plaats gehad, dal door honderd© toehoorders werd bijgewoond. Een prachtig pro gramma was weder samengesteld, en word indrukwekkend uitgevoerd. Een woord van dank aan den hoer J. 11. Bregonje, lid van den Raad, die het voorstel in den Raad heeft ge^ daan, om voor het publiek, dat van de middagconcerten geen gebruik kan maken, deze avondconcerten te ge ven, mag hier niet achterwege blij ven liet is zeer te bejammeren, dat dit concert niet «venals de vorige con certen om hall acht is begonnen, daar 7 uur te vroeg is voor de arbeiders, die gewoonlijk op dat uur van hun work komen. ORGELBESPELING fn de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 8 Juli a.s., des nam. van 1uur, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Herr, wie du willst, so Schick's mit mir, Georg Böhm (16611740); 2. Praeludium et Fuga C gr. t„ Job. Seb. Bac-h (1685—1750). 3. Pastorale. Domenico Scarlatti (pl. m. 1683—1757). 4. Allegro Fugato, Ad. llcssc. 5. Consolation, Max Reger; 6. Spring-song, Alfred Hollins, 7. Fan- taisie, E. Lacroix. V e r tl v enen. J. K., koopman in lompen, verzond per schuit 23 gonjezakken niet beende ren naar Alkmaar, liij aankomst te Alkmaar bleken 4 zakken met beende ren te ontbreken- Vermoedelijk zijn de beenderen gestolen. Zweminrichting. De temperatuur van het water wag hedenmorgen te 6 uur 56 gr., heden middag te 12 uur 57 gr. DE DIA ICON IER EK E N ING DER NED. HERV. GEMEENTE OVER 1912. Over de rekening der Diakonie /ver 1912 ontleenen we aan het Pre dikbeurtenblad: Het Diakonidhaiis had in 1912 eene uilgaaf van f 20081.98, waartegen over eene ontvangst stor.d van f 1-4685.03 1/2. De Diakonie heeft uit hare kas liet tekort van f 5396.67 1/2 aan moeten vullen. Men heeft in 1912 in het Huis gemiddeld 140 personen gehad (31 Dec. 1912 was het getal 137). Bij do 140 personen zijn er ongeveer 40, waarvoor liet varpleaggeld betaald wordt. In 1912 is er aan geld, ten be hoeve van deze bestedelingen f 8921.52J ontvangen. De Diakonie had in 1912 ecno uit gaaf van f 31044.29 en eene ontvangst van f 29698.10i. In de kerken is hij do openbare godsdienstoefeningen f 5704.87, bij huwelijksinzegeningen i 291.59), en bij bedieningen van het H. Avondmaal f 462,07*, totaal f 6463.54 gecollecteerd. De verschillen de insein-ij vingsbiljetten hebben f 4676.05 opgebracht en aan bijzonde re giften is er nog f 1665.66 ontvangen. De rente van het kapitaal, dat de Diakonie bezit., heeft f 14604.70 bedra gen. Aan geld is er 1 14328.59 en aan le vensmiddelen, waaronder ook brand stoffen en geneeskundige hulp gere kend worden, f 9045.45 uitgereikt. Er zijn in 1912 373 gezinnen, ver tegenwoordigende 5S3 personen, ge durende het getheele jaar; 22 gezin nen, vertegenwoordigde 65 personen, gedurende den winter en 45 gezinnen, vertegenwoordigende 211 persomen I tijdelijk geholpen. Een merkwaardig geval. Naar aanleiding van ons bericht in liet vorige nummer over liet intrekken der rechtspersoonlijkheid van de Haarlemsdhe vereeniging "Werkver schaffing hadden we heden een on derhoud met mevrouw Th. J. Schee- maker, de echtgenoote van den direc teur der geliquideerde instelling. De ze laatste is, naar ons werd medege deeld, nog uitstedig wegens ziekte. Mevrouw Schoemaker, die sinds twaalf jaar een ibelangrijk aandeel in het. besturen der vereeniging heeft ge nomen, ontkende beslist dat niet aan alle leden jaarlijks een artikel zou zijn toegewezen. Dat geschiedde, naai; zij mededeelde, wël, en de waar de dier artikelen, de winkelprijs, be droeg steeds minstens f 2.50 (dat is het. bedrag der contributie die de ven- een iging ontving. Maar hoe vroegen wij kon- de vereeniging dan ooit met winst werken? Da l was een kwestie van koop- ma nslactiek. Er werden bv. een groot aantal artikelen gekocht bij fabrikan ten, die door deze leveranties in staat waren hun personeel in den slappen tijd aan het werk te houden, en dan ook lagere prijzen berekenden. Maar dat is dan toch geen eigen lijke werkverschaffing. dat is maar een middellijk verband 1 Ja, daarin heeft u gelijk. De vereeniging had trouwens aanvanke lijk wé! het karakter van werkver schaffing in üirectcn zin, maar dat is later te loor gegaan, en de- leden-zelf zijn de oorzaak dat de instelling meer volgens het systeom van een spaar kas werkte. Dat kwam doordat men zoo veeleischend werd: gemaakte kleeren on schoenen moesten cr bv. ook al zijn, en ten slotte moest het er op uilloopen dat ook bij fabrikanten betrokken werd. Nu zegt u mij, dat de artikelen ieder ininstc-ns een waarde van f 2.50 hadden. Wie taxeerde dat'? Dat deed de directie. Verder staat er In de statuten, 1 dat de vereeniging haar doel trachtte te bereiken: lo. „docr het houden van ■bijeenkomsten van gezellig verkeer-en toet bespreken van de vraagstukken van den dag." Gebeurde dat? In de eerste jaren, wel, laiter niet meer. Het succes was niet evenredig aan de kosten. En hoe werd de vereeniging be stuurd? Er moesten drie commissarissen zijn, volgens de statuten. Maar in den Iaatsten tijd waren er twee. Hielden die dan toezicht op de veirlotingen der voorwerpen? En wer den daarvoor openbare vergaderingen gehouden, zooals in de statuten staat. Neen, de leden kwamen toch nooiit. De directie verlootte, en desge- wenscht konden de agenten er bij zijn. De leden waren altijd tevreden met den gang van zaken, zooals ook gisteren in uw blad stond. De politic heeft in de laatste jaren telkens gc- ïnifoiineerd bij verschillende leden, hoe ze over de vereeniging dadhicn. Ik heb toen eens bij den Officier van Justitie geïnformeerd. Men scheen te vinden, dat het eén handelszaak moest worden, en geen instelling voor werk verschaffing behoorde te heeten. Ik heb den indruk dat men bezwaar had tegen heit statuair-geoorlooMe verlo ten der voorwerpen. Men vond tlio verloting niet in geoorloofden zin, en daarom zijn, om ei* een eind aan te maken, een paar andere statuaire be palingen genomen om aan te toonen, dat de statuten niet weiden nage leefd. Welke bepalingen waren dat? Men constateerde, dat de verga deringen niet plaats hadden, en dat de rekeningen met door commissaris sen werden nagezien en goedgekeurd. Dat is zoo de directeur was trou wens veelal ziele, en daarom kwam het niet tot ïiet opmaken van een jaarrekening. De rechtbank had nog een derde punt, dat ik me niet pre cies meer herinner. U zegt: er werd geen jaarreke ning opgemaakt? Hoe weid. dan de stand van zaken berekend? Die ko® steeds uit den pakhuis- inventaris worden nagegaan. En dat zal ook nu wel gebeuren. De vergade ringen werden soms niet gehouden, en soms wel als het kon. Wat denkt u dat mu zal moeten geschieden? Ja, Maandag is de ontregeling al, en dan wordt de voorraad getaxeerd. Ik heb al aan. den curator medege deeld dat mijn man als particulier' alle bezittingen van de vereeniging overneemt, en dan zal zorgen dat al- leden ontvangen wat hun toekomt. Hoe ging het met het salaris van de directie, en met de winsten die de vereeniging maakte? Dat salaris was op een vergade ring bepaald, maar het is wel eens minder en ook wel eens meer ge weest. Ten aanzien der winsten is in art. 14 der statuten bepaald: „Hare baten die, na aftrek der schulden, mogten overblijven, worden altlan uitgekeerd aan de eene of an dere nuttige vereeniging binnen 's- Gravenhage bestaande, bij voorkeur eene arbeid&rsvereeniging, te bepalen door de meerderheid der nog overblij vende leden, tenzij door gevers of erf- makers over het door hen gesclion- kene of gelegateerde in zoodanig ge val anders mogt zijn beschikt er. be houdens het bepaalde bij art. 1717 van het Burgerlijk Wetboek". De vereeniging heeft tooh zeker steeds winsten gemaakt? Dat wil zeggen de enorme uit breiding van het ledental maakte ver grooting der lokaliteiten en verlied ging der post verzendingskosten nood zakelijk, zoodat de onkosten belang rijk stegen 1 Tot zoover hetgeen mevr. Schoema.- ker ons in hoofdzaak meedeelde. Overplaatsing. Ten gevolge der drukte, welke ge durende hot badseizoen aan liet post kantoor te Zandvoort heersdht, zijn Iwoe Haarlemsche brievenbestellers, Peters en Pels, in gelijke functie ge durende enkele maanden overge plaatst. Een truc? Mevr. de Wed. W., wonende Hasse laarsplein. kocht aan de deur van rei zende kooplieden een Perzisch tapijt voor -45 gulden. De kooplieden brach ten het tapijt naar een kamer op de 1ste verdieping. Later ontdekte me vrouw dat hel kleed van een mindere quoliteit was als zij vermeende ge kocht te hebben. Ilaar vermoeden was dat de kooplieden het tapijt dat ge kocht was voor een ander geruild had- don. De politie onderzoekt de zaak. Oplichting. Een rijwielvei huurder in de Bak kerstraat verhuurde een fiets aan iemand die opgaf v. d. L. te heeten, wonend in do Oranjestraat. Bij onder zoek bleek, dat v. d. L. in de Oranje straat van niets afwist. 't Vermoeden is nu dat dé rijwiel- verhuurder is opgelicht. BLIJVEND GEDEELTE. Bij Kon. Besluit van 12 Juni 1913 no. 17 is als uitvloeisel van de desbe treffende artikelen der Militiewet be paald: lo. Bij de bereden korpsen worden voor den dienst van het blijvend ge deelte in werkelijken dienst gehou den alle tot die korpsen behoorende miliciens der lichting 1912 daar onder begrepen zij die mot die lich ting hunne eerste oefening volbren- gen voor den tijd van zes maan- den, aansluitende aan den eersten oefeningstijd 2o. bij de Infanterie en do Vesting- Artillerie worden voor het blijvend gedeelte in werkelijken dienst gehou den voor den tijd van vier maanden, onderscheidenlijk 3816 en 460 man van hel eerste lichtingsdeel van 1913, tot welk lichtiugsdeel ook zijn te re kenen zij die daarbij hunne eerste oe fening volbrengen en niet op grond van eenig artikel der Wet zijn vrij gesteld. TERUG IN IIET GARNIZOEN. Hedenmiddag keerde marcheeren- do naar het garnizoen terug het deta chement van het lüe Reg. Inf. al hier onder bevel van den kapitein Offerhaus, dat had deelgenomen aan de oefeningen bij het kustfort te 1J- muiden, onder leiding van den com mandant in de stelling van Amster dam. BUITENLANDSCH VERLOF. Aan den kapitein-kwartiermeester van de Xe Infanterie Brigade J. C. J- Lentz, is van 9 Juli a.s. tot 2 Augustus a.s. een buitenlandsch verlof verleend. Gedurende dien tijd zal diens func tie worden waargenomen door den 2en luitenant-kwartiermeester P. W. Groot, van het 10e Regiment Infan terie. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. IL We hebben gisteren als persoonlijke meening van den heer J. Joosten, tweeden voorzitter van de Haarlem sche ufdeeling der S. D. A. P., meege deeld, dat z. i. de strijd bij de her stemming het best zou opgelost wor den, wanneer de concentratie, de S. D A. P. en de rechterzijde een overeen komst troffen, die hierop neer zou konion dat de zittende Raadsleden I gehandhaafd werden en de vacatures- Levert, -Thiel en -Tjeenk Willink zou den worden toegewezen aan drie so ciaal-democraten. Van rechts, voegde de heer Joosten daaraan toe. zou men dan de aangenomen houding moeten laten varen, dat eigenlijk geen enkele so ciaal-democraat in den Raad zitting behoort te hebben. Bij de vooi LZciiing van onze reeks gesprekjes over de verkiezingen, vroe gen we Jhr. D r. C. G. S. San d- b e r g, vice-voorziiter der Christ.-Hist. Unie. naar zijn meening. Wat vindt u de beste oplossing? Onze kiesvereeniging en ook de andere rechtsohe kiesvereenigiugen, Heide de heer Sand berg, zijn er voor. om die aftredende Raadsleden te laten zitten, welke geen politiek bij de Gemeenteraadsverkiezingen wil len, Want dit laatste achten 'we ver derfelijk. De heer Sandherg wilde het dan ook wel zeggen, dat men bij deze Raads verkiezing in district I een candidaat had willen stellen tegen den heer J. L. E. I. Breda KieyiMUiUerg, omdat deze. naar de meening van de besturen der re utsciie kiosvereeiiigiugen, wel poli tic dreef bij de Raadsverkiezingen. - Versta u mij wel, zeme de heer S-ttidberg, als mensch acht ik den heer Ivleynenberg hoog. Hij is een energiek en voortvarend man, maai bij de Raadsverkiezingen handelt hij in. i. verkeerd. Wat denkt u van een, oplossing, als de heer Joosten wil vroegen we, na meegedeeld te hebben, wat we bierhoven reeds herhaalden. Over een vergelijk der drie groe pen zou misschien te spreken zijn, maar van die besprekingen zou dan afhangen, hoe de drie opengevallen zetels zouden moeten worden bezet. Maar hoe wilt u dan met de vacature-Kleyiienberg? Ook by een overeenkomst blijft uw bezwaar van pviiiieit hij de Raadsverkiezingen bo sman. iloo we zullen doen is natuurlijk nog niet te zeggen, meende Jhr. Sandherg, maar in elk geval zou den we willen, dat de candidaten, die wo steunen, de politiek bij deze ver kiezingen voortaan achterwege laten En als u zulk een verzekering niet krijgt? D= n zullen we 't moeten uitvech ten. Maar vreest u dan niet, dat bij het niet-tot-stand-komen van een ver gelijk tusschen de drie groepen, door een mogelijke overeenkomst tusschen vrijzinnigen en sociaal-democraten de twee aft.ro lende rechtsche Raadsleden zullen uitvallen Al moesten al onze RaadszetcJs verloren gaan. zei de heer Sand- berg nadrukkelijk, toch zourlon we voor net beginsel, dat ik noemde, blijven strijden. De hoeren J. L. E. I. Breda Kle y- n e n b e r g, voorzitter van de Libe rale Unie en Mr. M. Slingenberg voorzitter van den Vnjz. dein. Bona meenden zich nog niet uit te kunnen laten over de meening, die zij aan gaande de verkiezingen hebben. De heer A. N a g t z a a m, voor zitter van de S. D. A. P. zeide oen an dere meening toegedaan te zijn, dan de lieer Joosten. Z. i. ligt voor de hand een overeen komst met de vrijzinnigen in distriet I en III. En in II? vroegen we. Daar moe ten wij den suiid maar uitvechten. Want ik ben er nooit voor te krijgen en zoo denkt de gaheele afdeeling er geloof ik over, om te stemmen op do drie vrij-liberalen, die daar aftreden of in herstemming komen. En hoe dei kt u nu een overeen komst in I en III? We zouden kunnen overeenkomen om in I den candidaat der Vrijzinni gen er met twee sociaal-democraten in te brengen en in 111 2 vrijzinnigen en één sociaal-democraat. Maar dan moet de S. L>. A. P. in 1 één candidaat en in lil ook één candidaat terugtrek ken, terwijl de vrijzinnigen er dan geen behoeven terug te trekken Glo bal vc dan, dat door hei uityadi-n van den heer levert een vrijzinnige zetel zou verloren gaan). Daarom is net meer gcwenscnt, at de sociaal-democraten in 1 een candi daat terugtrekken en dat de vrijzinni gen dat in ill doen, dan staan we ge lijk, wat 't terugtrekken aangaat. Het gevolg zou dan zijn, dat de so- ciaal-demokraten in I twee zetels win nen en in III eveneens tweec En als dit niet gebeurt? Dan bestaan er weer twee moge lijkheden. In de eerste plaats, dat we den strijd alleen voeren. En dan moei men niet vergeten, dat we in I en III elk nog wel een 300 lot 400 stemmen meer kunnen uitbrengen, dan we Woensdag deden en in II ook nog een 200 tot 300 meer. En dan moet men maar zien wat er gebeurt. Ik geloof vast, dat dan in T en II de twee aftre dende vrijzinnige Raadsleden en in III bovendien de nieuwe candidaat uit vallen. En de tweede mogelijkheid? Die is nog altijd, dat we een over eenkomst zouden kunnen maken met de Rechterzijde. En als dit gebeurt, komen er vijf of zes sociaal-demokre ten bij. Een jongentje vermist. Sinds enkele dagen wordt het 7-ja- rig zoontje van den heer Sparreboom, wonende Bakcnessergracht. vermist. Allerlei geruchten doen over deze zaak de ronde, men spreekt c.a. dat mén het ventje met een heer heeft zien loopen, maar veel houvast heeft de politie aan deze zeer vage verkla ringen niet. Alleen staat vast dat het ventje het laatst op de Bakenesacrgracht ge zien is. liet vermoeden is dat de knaap daar te water geraakt is en verdron ken. Een politiehond geen hond van de Haarlemsche politie, want die be zit er geen heeft een spoor gevolgd tot de Bakenessergracht De politie neefl Vrijdag langen üjd in de Bakcnessergracht laten dreg gen, maar zonder succes. Er werden twee kinderklompjes uit de gracht opgehaald, maar bij onderzoek bleek dal dit geen klompjes van het ver miste knaapje zijn. DE BLOEMBOLLENBEURS. De beurs vanwege de Alg. Vereen, voor bloembollencultuur zal dit jaar beginnen Muandag 7 Juii en weer te Haarlem gehouden worden. EENE HERINNERING. Heden is het 40 jaren geleden dat het tegenwoordige St. Elisabeths gast huis in gebruik werd genomen. Dien dag nl. werden de eerste patiënten uit liet oude gesticht aan het Heiligland overgebracht naar liet nieuwe. E- oude inrichting was te klein en vol deed niet meer aan de meest billijke eischen, zoodat een nieuw gebouw werd opgetrokken volgens de plannen van den heer Van den Arend, destijds gemeente-ar c li i te ct. Na het verbranden van het gasthuis in 1576 in dc Groote Houtstraat werd in 1573 het voormalige Minderbroeder klooster aan het Heiligland voor dit doel ingericht, terwijl de stad daar voor de afgebrande erven aan de Gr. Houtstraat en de Botermarkt over nam. Vier jaren later echter weiden deze enen weder teruggegeven aan liet St. Elisabeth's gasthuis om ie wor den verkocht. De genoemde bestemming in het Minderbroederklooster is feitelijk ge bleven tot- den huldigen dag, natuur lijk na herhaalde verbouwingen. Reeds een jaar na het in gebruik- nemen van de nieuwe inrichting aan de Vest had de aanbesteding plaats (21 Aug. 1S7-S- voor het bijbouwen oener afdeeling voor lijders aan be smettelijke ziekten. In verband hier mede werd 1 April 1376 tiet gasthuis voor dergelijke patiënten aan de Kraaienhostergracht opgeheven. De ongebruikte lokalen dezer inrichting werden in het laatst van 1873 lijdelijk afgestaan aan de „Maatschappij tot bevordering van Nijverheid", om te worden ingericht tot teekenschool. In 1S81 werd dit gewezen gasthuis verkocht. Jlet gasthuis aan de Vest onderging eenige jaren geleden 190G weder een groote verandering door de bijbouwing der ziekenbarakken en van de gebouwen aan het Heiligland tegenover bet tegenwoordige Frans Halsmuseum. Een der belangrijkste zaken in die 40 jaren is zeker wel geweest de be ëindiging van den sedert jaren ge- voerden strijd over liet eigendoms recht. 9 Juli '1909 stelde de gemeenteraad vost dat het St. Elisabeth's gasthuis eene gemeente-instelling is, door de burgerlijke overheid geregeld en van harentwege bestuurd, zonder evenwel eigendom te zijn der gemeente in den zin van art. 229 der gemeentewet. INZAKE HET TARIEF VAN ONDERSTAND. De heeren A. Nagtzaam cn J. IL Bregonje hebben de volgende motie bij den Raad ingediend Dc Raad, Overwegende, dat het gewenscht is, dat aan zijn leden steeds al die gege vens worden verstrekt, welke zij noo- dig oordeelen om tot een juiste vvaar- deoring te kunnen komen van alles. wat hun ter behandeling wordt voor- gelegd Overwegende, dat de voorstellers van het „Tarief van den onderstand voor het jaar 1913" (Raadsstuk No. 7. 1913). kennis van de lijst der bedeel den noodzakelijk achten, zoowel om hun voorstel behoorlijk Ie kunnen toe lichten als om de bezwaren, door het Burgerlijk Armbestuur er tegen ge opperd, op hun juiste waarde te kun nen schatten, noodigt B. en \V. uit. aan de Raads leden de gelegenheid te verschaffen, om van bedoelde lijst kennis te ne men. GEHEELONTHOUDING. In liet jaarverslag van den secreta ris van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken wordt o. a. medegedeeld, dal het aantal leden in de provincie Noord-Holland steeg van 2221 op 1 April 1912 tot 2752 op 1 April 1913. en bedroeg op 1 April 3034 leden, 316 ads pirantleden, verdeeld over 49 afdec- ling.m, welk aantal afdeeiingen op 1 April 1912 bedroeg 37. De afdeeling Haarlem telde ep 30 April 1913 203 leden, tegen 146 op 1 Januari 1912, alzoo een vooruitgang van 54 leden 29 adspirantleden en 24 begunstigers. Voor de afdeeling Schoten bedroeg het ledental op 30 April 28 leden, 10 adspirantleden. De afdeeling IJ muiden telde op 30 April 141 leden, 17 adspirantledeii eu 12 begunstigers. De afdeeling Beverwijk telde op 1 April 94 leden, 7 adspirantleden en 22 begunstigers. Voor den geheel en Bond bedraagt liet ledental op 1 April 17.0S9 volwas sen leden. 1814 adspirantleden en 2283 begunstigers. Van 1 Januari 1912 tot 1 Januari 1913 steeg het ledental met 1844 le den. Nog wordt er in het verslag mel ding van gemaakt, dat in 1912 253.335 geschriften en brochures werden af geleverd. Het volgend congres zal worden ge houden te Groningen op 25 Augustus RAAD VAN BEROEP (Ongevallenverzekering) te Haarlem Ter terechtzitting van i Juli werd o a. behandeld de zaak van de gebroe ders Van Leeuwen te Haarlem, die bezwaar hadden tegen een beslissing van het Bestuur der Rijksverzeke ringsbank, waarbij hunne onderne ming. ten doel hebbende het laden van schuimaarde middels kruiwagens in schepen en daarna weder lossen, is ingedeeld in gevarenklasse 40, met toewijzing van gevarencijfer 59, als komende, naar de meening van het Bestuur der Rijksverzekeringsbank, de werkzaamheden van klagers het meest overeen met het bedrijf van dragen, stapelen en wegbergen van goederen. Klagers hebben hiertegen bezwaar. Zij oefenen hun werkzaam heden slechts op een zeer beperkt ter rein Uil en wel dat van de suikerfa briek „Holland" te Houtrijk en Pola- nen, terwijl zij alleen schuimaarde vervoeren eri geenerlei andere goede ren. Naar hunne meening komen hunne werkzaamheden meer overeen met bedrijf van vervoer met licht voertuig, terwijl in ieder geval ver minderd gevaar zou moeten worden aangenomen. Op grond van een en ander verzoeker, zij indeeüg in klas se 25. gevarencijfer 21. subsideir toe wijzing van het laagste cijfer van klasse 40, zijnde 12. Na verhoor van den vertegenwoor diger van klagers werd de uitspraak bepaald op 25 Juli a.s. Uitspraak werd gedaan in de zaken van 1. W. C. van Wort, te Haarlem, waarin de beslissing van het be stuur der R. V. B. werd vernietigd en de schadeloosstelling werd er- hoogd tot 1-07 per werkdag, ingaan de 24 Maart 1913. 2. J. J. W. Leveld, te Haarlem. waar in de beslissing van het Bestuur der R. V. B. werd bevestigd, aangezien ook de Raad van Beroep van oordeel is, dat de tijdelijke arbeidsongeschikt heid van klager geen gevolg was van een bedrijfsongeval. 3. R. Blom, te Haarlem, waarin de beslissing van liet Bestuur der R. V. B. werd vernietigd en aan klager een voorloopige rente werd toegekend van f 0.475 per werkdag, vanaf 10 Maart 1913. 4. E. J. v. d. Putten, ie Haarlem, waarin de beslissing van het Bestuur der R. V. B., houdende toekenning van een geregelde rente van 0.07per werkdag, werd bevestigd, aangezien ook de Raad van Beroep van oordeel is, dat de verminking van de eindle- den van een tweetal vingers der rech terhand van klager, geen grootere ar beidsongeschiktheid veroorzaakt dan van 10%. 5. J. II. Markslag, te Scholen, waar in de beslissing van hel Bestuur dor' R, V. B. werd vernietigd en de schu-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1