NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 3le Jaargang No. 9216 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BINSDAG 8 JULI 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Voor Haarlem t l-OJ Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 JAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland 1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. CeïHusfreerd Zondagsbritd, 'voor 'Haarlem* 0.37 H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap loiirens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemaciitigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACIIT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 9 JULI. Schouwburg: Biosc. voorstelling. Brieven over Amerika. IX. Boven gekomen hadden wij een prachtig gezicht over New-York. Het was dien dag erg warm geweest. In de verte naderden dreigende onweers wolken, at en toe schoot een bliksem straal uit de donkere wolken neer, verlichtend nog meer de lichte zee, die onder ons golfde. Heel in de verte sp.iJn-e ee Brouklyn-brug haar reu- nenboog over de Hudson, die nu een zilverdraad geleek, en bewogen zich schepen, nauw verlicht. En toch wa ren dit reuzenstooraers met duizen den lichten up, die New-York nader den of weg voeren naar zee IIet Vrijheidsbeeld hief zijn toorts 305 voet hoven de zee, halverwege het heul. aal boven ons hoofd brandde en van beneden een klein lampiontje ge leek, dat vergeten was binnen te ha len. Zoo althans deed het zich voor, toen wij eenigon tijd later met de „expres liftnaar beneden gingen. Na zouden wij naar de Brooklyn- brug gaan, met de „ondergrondsche". Dicntbij was een ingang en wij daal den af naar de groote tunnels, die New-York in de richting der Avenue's doorsnijden. Er zijn vier paar rails op de middelste gaan, zooals ook op de spoorwegen in Amerika het geval is, do sneltreinen, aan de buitenzijden de treinen die vaker stoppen. Eerst baciuen wij een boemel, maar na eeni- gen tijd stapten we over in een snel trein, die ons binnen het kwartier Dij uc „rooklyn brug bracht. Het geraas in uien tunnel is oorver- doovenu elkaar verstaan wus onmo gelijk, hoe hard men ook schreeuwde. Jnuéiuaad is Ne» iuik ue stad van lawaai. Jn do straten hoort ge het ge- kl.Judak van ucn „novengrondsohe', die over zijn ijzeren viauuct donuert mei zfjn lange, s.ecius tv, ee nuituien na elkaar rijdende treinen. In den „unuergronuscne" is een onbeschrijf lijk leven. Gewoonlijk met 1(1 wagens lijnende zijn alie treinen er nieestai overvol en wij mochten ons gelukkig rekenen ecu ziipjaatsje te beinaeiui- .viaiar tegen vim 01 vijf uur hioet het vechten zijh om een plaatsje; v op, wagci ZIJ 11 stamp- en siamp Viciuiuui iiieér amiisciieii er in uau aangegeven is. vrouwen kinderen, ai de.1 ocschèiueiieuien later staat hij er nog. hen cgenaaruigeii indruk maakt uie fer vciuelne tunnel, t heen ine uén- ken aan den avena, aat ik als kind La... v.aire gui0 eu ue stallen ging zien. Uolt hioi ine staahuo palen, wei ue, van onuer zwart geverfd, met dwarsbalken veroonuen zijn aan ue leem in,ving ei op Lggenue steunbal ken. Welk een geweldige hoeveelheid grond moet hier niet uitgegraven zijn om ue groote ruimte ie verkrijgen, waarin de soms met hun vieren naast elkaar rijucmie electriscne trams vooi tuuieud lieen eu weder rijden. Bij lirouii-j ii-ni ug siupLeu v.ij ai. Gij weet uat eveu voor New-lock, de Ruuson zich ais net ware ni tweeën spiusi. Den it L gij nu uat net bpaamo Lij bpaariiUem ue Hudson is, uie wij van uit zee (dat is net Nourdzee-ka- naal) al in konieii varen. nven vuu.oij Spaurndain verdeelt hij zich in tweeën Weinu, op dit pimt begint New-lurk en ue Hudson loopt onoverbrugd door lungs den SjiuarnUaminierneg, terwijl de ïeusuciuigc bruggen, die New-ïois met Brooklijn, eigenlijk het oud Breu- kelen der oude Hollanders, verbinden atle aan den anderen lak den Mcoyen- he! liggen. Waar dus Peniimgsveer ligt, vinueii wij in ons geval Brooklyn. Do Brooldyi-'-brug is wel de meest bekende van alle. Dertien jaar heeft men er over gebouwd en meer dan 50 uiiiiicen heeft 'i bouwwerk gekost. De bouwmeester er van werd, toen t werk pas begonnen was, in een caisson door brand zóó verminkt ,dat hij zich niet meer bewegen kon. Met een verrekij ker en niet behulp van zijn vrouw volgde hij van uit zijn woning de der tien jaar lang, dat men aan de brug bouwde zijn constructie en gaf zijn «wenken en orders. Tusschen twee reusachtige ruim honderd meter hooge poorten, die een paar honderd meiers van beide oevers staan, schijnt de brug aan twee staaldraden opgehan- gcn. Deze staaldraden zijn zoo dik als pilaren van de viaducten bij ons, en itorsen de brug, die van 't begon tot 't pinde bijna twee kilometer lang is. Van de poorten naar het. eigenlijk begin is ruim 300 Meter, welke deelen van ito brug eveneens aan twee reus achtig dikke staaldraden schijnen to hangen. Voor degenen mijner lezers, die In lang stellen in do dikte van do twee hoofd-staaklraden, vermeld ik hier dat. ze 15 3/4 inch dik zijn en een lengte hebban van 3578 voeten cn {een Ameri kaan let ook op de kleintjes) 6 inch en bijna 7 millioen kilo wegen. Van die reusachtige, dikke hoofd staaldraden af hangen nu kleinere of liever minder dikke staaldraden naar beneden, waaraan de o.geniijke brug hangt, die in het midden een ongeveer 10 Meter broeden verhoogden wandel weg heeft, terwijl aan weerszijden aan iederen kant twee electrische treinen en twee electrische trams kunnen rij den, zoodat er dus aan weerszijde van het, looppad vier paar rails liggen. Hoe groot wel de geweldige ankers zijn, waarmede de staaldraden, die van de steenen poorten aan elke zijde naar land loopen en aan land worden vastgehouden zijn, weet ik niet 't Is me opgenoemd, maar ik kan me geen begrip vormen over die reusachtige ijzer- en steenmassa's, welke daar lig gen. In liet midden van de brug, die zoo als ik u zcide, juist 2 kilometer lang is, bleven wij staan. Wij zien nu de lan ge, smalle koker in, waardoor wij ge wandeld zijn en als wij bhs omdraai en zien wij denzelfden koker van de andere helft van de brug, die wij nog te wandelen hebben, eveneens voor ons. Er zit zwieping in de brug, want juist op 't midden kunnen de ijzers van de leuning verschuiven en dui delijk zien wij dat als er elec trische treinen naderen, de beide einden in elkaar schuiven, soms over elkaar één decimeter ver. Ruim een half uur hadden wij er over gewan deld en vooitdurend moesten wij ons zélven aansporen om toch verder te gaan. Dan weer hadden wij den om vang van die kabel even te meten en bleek het, dat het afhangend kabel stuk zoowat zoo dik was als een groo te kachelpijp dan weer konden wij ons niet alwenden van het gezicht op New-York. Er waren nu geen „wol kenkrabbers" meer, 't waren alleen wat groote huizen, gebouwd tegen tic heuvels van een berg, zoo leek liet gezien van die reuzennrug. Ja, liet scheen alsof New-York ingeschoven was, alsof de wijde stad als een har monica samengedrukt was, alsof de wolkenkrabbers kerktorens waren, maar beneden de lage huizen lagen. Wij moesten voortmaken, want om 10 uur had ik avondjnspectie. Dus gingen wij terug, nu met een onder grondsche onder de rivier door, diep onder ul do wolkenkrabbers en na een half uur stonden wij weer voor de groote poorten, die toegang gaven tot de ligplaats van ons schip. Alles was. rustig aan boord en dus werd er weer een brief door me weg gebracht. Maar nu wilden zij mij weer hebben New-York door. Doch het weinige loopen wat ik op 't schip gedaan had, had mij de lange wan- deling wellicht ongewoon lang doen vallen of wel had 't misschien telkens acnterovor hangen om toch legen zoo'n wolkenkrabber op te kunnen zien, me moe gemaakt. Dus besloten wij een soort „Bioscope" binnen te gaan. .uijn vnend, een New-Yorker, stoot te op eens ons aan. „Dat zou je bij ons (hij is al jaren Lu Amerika, maar praat altijd, nog van bij ons, als hij H&.lamu neuoeuj ook niet zaeu. „Daar staat mijn chef." En veroecidt u, daar stond de chef de bureau van zijn kan toor kaartjes in ontvangst te nemen. ik wiluo goed, opletten hoe beiden zien zouueu uouden, maar heel vriend schappelijk el Kaar groetend, gingen zij elkaar voorbij. En nu bespeurt men weer, dal men in een tand is met gansck andere ze den. Ik vernam van mijn vriend, dat het gewoonte was des ochtends voor het kantoor begon, een kwartiertje of lealf uurtje met elkaar te „spelen". Een soort cricket deden ze dan, allen met elkaar van de jongste bediende tot den directeur toe. Verbeeldt u nu in ons land de directeur van een in richting cricketend in zijn overhemd met den jongsteu bediende en ande ren, terwijl zijn jasje aan één, van de spijlen van 't hek hangt. Des direc teurs jasje! En zoo tegen 9 uur zegt hij: Kom Jan of Piet, want de direc teur en het andere personeel noemt elkaar bij den voornaam, 't is tijd, wij gaan aan het werk. Zou Lourens Janszoon Coster zich niet omdraaien op zijn steenen voet stuk, als hij eens op een ochtend den burgemeester zag «voetballen met de wethouders, terwijl de hoofdbode, wiens jas naast die van de autoritei ten, aan 't hek thing, aan het „henden," was. En nadat de agent van poli de, die je ia Amerika nooit officieel er gens voor een gebouw ziet staan, een fl Loken goal gemaakt heeft, zegt een der voetbaliers op eens: ,,'t Begint te spelen, wij moeten naar binnen." Kunt gij u zoo iets voorstellen? Kunt u begrijpen, dat eens niet met „ambtspassen" geloopen werd naar het gebouw daar op den hoek van de straat. Dat niemand één der autori teiten of beambten ötiefs de bureaux groet, anders dan met een handgroet of zwaai. Waar bleef onze discipline! En dan verbeeldt u, uw chef des avonds aan den ingang van den schouwburg naast mijnheer Van Gas teren, kaartjes controleerend. De wereld liep ten einde. Wat moet in ons land zoo iemand doen, als "hij om de eerie of andere reden te kort komt op zijn maande- lijkscli budget, hetzij vermeerdering in het gezin te wachten is, ziekte der vrouw meerdere uitgaven eischt of een opvoeding der kinderen ineer vraagt dan verwadht werd. Bij ons moet hij scharrelen, zich bekrimpen, een tijd lang vegetarische neigingen gaan veinzen om de slagersrekening te ont- loopen zoneter dat het opzien baart; hij moet voorwenden dat hij hier of daarom <Lit of dat voortaan laat en meestal mede om gezondheidsredenen, 's avonds niet meer uit gaat. Arm, arm land, waar de man niet flink en fier kan toonen, dat hij wer ken wil, waar de soort van arbeid de menschen nog scheidt, ze eeren of niet eeren doet. Ik vroeg of er wel gewerkt werd op dit kantoor, of 'tbende Was, maar op het driehonderd menschen tellend kantoorpersoneel deed ieder, wat hij wist dat hij doen moest eai er was geen slaafsch gekruip. Dat kon er in mijn arm 1-Iollandscli hoofd niet in, en toen ik 's avonds weer in mijn hut lag, kon, ik maar niet slapen. Was 't omdat de ventila tor in mijn hut, nu wij slil lagen, niet meer werkte en de drukkende hitte van Ncw-York als lood op mij lag, of was 't omdat daar ergens van ver over de Hudson mij voortdurend een lied scheen toe le ruischen, waarvan ik niet alle woorden kon verstaan, maar 't Sweet land of Liberty" 1) voortdurend hoorde? G. A. OOTMAR. 1) Dierbaar land van Vrijheid. Stadsnieuws Gij GemeenteraadsyorklEzing. D-j drie Ünksche kiesvereenigingen hebben gisterenavond vergaderd en de reeds door ons meegedeelde over eenkomst tusschen het Concentratie- Comité en liet bestuur der S. D. A. P. rachtigd. Vrijzinnigen en sociaal-democraten zullen nu aanbevelen te stemmen in I op de heeren J. L. E. I. Breda Ivley- nenberg (U. L.), aftr., J. Joosten (S. D.) en J. Spiesz (S. D.) en in III Mr. Andreae (V. L.), J. H. Bregonje (V. D.), aftr., en L. J. C. Poppe (S. D.). In district II zal men de kiezers la ten beslissen. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, of Donderdag 10 Juli 1913, des nam. van 2—3 uur door don Heer Louis Robert. Programma: 1, Pastorale, J. S. Bach; 2. Concerto F gr. t., G. F. Ilandel, Al legro Moderato, Andante Maestoso, Adagio, Allegro, 3. Fuge No. 3 bei den Namc-n B. A. C. H., Rob. Schu mann; 4. Stabat Mater, O. Ravanello; 5. Fantaisie, Cés Franck, 6. Postlu- dium-Sortie, G. Mac. Master. Muziek in den Hout. Programma van de muziekuitvoe ring in den Hout op Woensdag 9 Juli, des avonds te 8 uur 1. Berlinerluft, Marscb, Lincke. 2 Ouverture Cosi fan tutti, Mozart. 3. Nen Winn, Walzer, Strauss. 4. Fantaisie de Pop ér a Martha, Flo- low. 5. Ouverture Tantalusqualen, Suppé 6. Morgenblfitter, Walzer, Strauss. 7. Rondo voor piccolo-solo (uit te voeren door den lieer George Schmidt) Donjon. 8. Un jour d'été en Norvège, Fan taisie, Wilmers. Zwemschool. Temperatuur van het water: Hedenmorgen 58 graden. Hedenmiddag 59 graden. PROV. STATEN. Heden kwamen de Provinciale Sta ten van Noord-Holland bijeen ter ver kiezing van Eerste Kamerleden. Do uitslag was: Vacature-De Jong. Uitgebracht 74 stemmen. D. .T. van Houten te Weesp 35, Dr. T. Stoop, te Dordrecht 16, L. M. Bonnicke te Amsterdam 21, De Jong 1, blanco 1. Tweede vrije stemming. Uitge bracht 74 stemmen: Van Houten 36, Dr. Sloop 16, Bonnicke 21, blanco 1. Herstemming tusschen de heeren v. Houten en Bonnicke. Uitgebracht 74 stommen: Van Hooi ten 39, Bonnicke 20, blauco 15. Gekozen de heer Van Houten. Vacature Mr. F. S. van Nicrop. Uitgebracht 74 stemmen.: Van Nierop 37, dr. Stoop 13, Pi-of. kir. D. P. D. Fabius te Amsterdam 19, Mr. S. de Vries, te Amsterdam 1, blanco 4. Ge kozen Mr. Van Nierop. Vacature H. P. Staal. Uitgebracht 74 stemmen. Siaal 37, Dr. J. Tb. de Visser 19, dr. Stoop 12, Prof. Fabius 1, blanco 5. Gekozen de heer Staal. NATIONALE K W A RTETWED- STRUD. De Typ. en Litlh. Zongvereendging „Kunst na Arbeid", die in Maart 1914 'haai- 20-jarig beslaan 'herdenkt, heeft in haa>r Maandagavond gehou den vergadering het plan opgevat, bij die gelegenheid een wedstrijd uit te schrijven voor enkele en dubbele Mannen- en Gemengde Kwartetten. „Crescendo". Dior de muziekvereeniging „Cres cendo", directeur de heer H. W. Hof meester. wordt deelgenomen aan het festival, dat gehouden zal worden vanwege de vereeniging „Koningin nedag" ter gelegenheid van de verja ring van II. M, de Koningin. BLOEMBOLLENCULTUUR. De afd. Haarlem van de Algem. Vereen. voor bloembollencultuur houdt den loen dezer maand een ver gadering, waarop verschillende huis houdelijke aangelegenheden aan de orde komen. II a r p e D a v 5 d s. Door de Chr. ZangVereeniging Har ps Davids, dir. de lieer Dams, za! medegewerkt worden bij de feestelijk heden, welke gehouden zullen won-don -ter herdenking van Ncerlands Onaf hankelijkheid. CURSUS IN DEN VKSTINGQQRLOO. Van 14 tot en met 31 Juli a.s. zal te Amsterdam onder leiding van den generaal-majoor Fabius, comman dant der stelling van Amsterdam, een cursus gehouden worden in den vestingoorlog aan welken cursus o.m. zal worden deelgenomen door den kapitein G. K. Müller van het 10e rog. inf. alhier. OEFENING. Hedenmorgen vertrokken per H. S. M. van hier naar Velsen de beide ba taljons van het 10e reg. inf. om onder leiding van den majoor P. AL Vogel sang oefeningen te kouden op het terrein de Breesaap nabij IJrnuiden. In den namiddag keerde deze troep marcheerende weder naar het garni zoen terug. WERKELIJKE DIENST. Do -res. le luitenant van. het 21e landweerdistrict Bierens de liaan is tot het volbrengen van den verplich ten werkelijken dienst.bij het 10e reg, infanterie alhier onder de wapenen gekomen. BEVORDERING. Bij de Xe Infanterie-brigade zijn door den inspecteur der infanterie be vorderd: tot sergean'-majoor-adminis- trateur, de sergeant-majoor-instruc- teu-r Ban en tot sergeaut-majoor-in- slructour do sergean t le klasse Tiche laar. OVERGANGS-EXAMBNS DER MEISJES-il. B. S. MET 5-J. C. Bevorderd van de 1ste tot de 2de klasse C. ML Aaltsz, F.. Bender, E. A. J. Conradi, E. J. F. Daamen, A. van Doesburgh, S. G. E. Dufour. C. L. H. Engel, IJ. van Gelderen, C. Groen, W. M. Groen, H. A. M. Hoeing, Ai. W. J. E. Huïjsser, J. F. C. Janssen van Rnaij, Ch. Jaski de Boer, C. L. Bes ting, N. E. M. Muller, E. Overbeek, E. de Pauly, II. C. van Ravesteyn, A. C. Reigersman. L. J. Stopham H. A. Veih, P. S. Waller Zeper, C. L. Wee- ner, j P. G. Wentbolt Vimrwaardelijk_VJ. Jonquière, D. Souget. Niet. bevorderd 3 leerlingen. Bevorderd van de 2de tot de 3de klasse J. C. van Alphen, W. J, Th. van Assendelft do Coningh, W. S. S. van BenChem Jutting. J. AI. Blom, J. C. Bon Jen, II C. Boogaard. Af. C. Broek- huijzen, A. Cnoop Koopmans. C. A. P Engel, E IJ. Fold. 7. F.. E, Fold. M. van Haften, F. J. W Kikkorl. G. Kui pers. G. IT. Kurtz. Th. van der Lee. P. M. Losecaat Vermeer. j. F. D. van Maas, II. C. Maehielsc, S Ongkie- hong, AI. L. Proot, J. W. de Reede, A. a. nopbers, a. üiegtknmp, B. L. Ste- phan, E. 11. A. Swanenburgh de Veije, C. M. Vrijdag, M. R. Wcsteniiun Hol slijn, A. C. Zelle. Voorwaardelijk bevorderd If. Co- hen, H. van Geld'eren, J. (J. M. Poort man, E. W. Veenhovon. ■Niet bevorderd 5 leerlingen. Bevorderd van de 3tlc tot de 4de klasse YV. C. G. Barbas, A. Bulger, S. G. Bussemak.-T, O. S. Calkoori, C. Carp, G. Af. Driebuizen, L. Funke, J. Groen, B. A. dc -long, H. Af, C. van de Klas- horst, J. Ai. Leeuwendal. Aferens, M. Ch. Alichelsen, F. Raedt. M. C. Rahusen, II. M. Recser, C. Schaao, L. Schol, P. A. Tiel, E. van Waveren. Niet bevorderd 5 leerlingen. Bevorderd van de 4de tol de 5de klasse Al. u. W. Boerlage, L. Blining, Al. J P. Bussemaker, C. AI. Campanjen, A. Fikken, J. A. Gebhard, Al. P. Ch. van Hamei, Al. Heil, C. A. Al. lleshuij- sen, E. A. Jacobson. J. A. Lefebvre,1 A. A. E. Mansvelt. A. B. Plantenga, C. E. Ital'iuscn, H. AI. Schoevaart, J. 1). E. Schollen, A. F. Sybolts, S. A. W alker, B. Wolff. Voorwaardelijk bevorderd: B. Nol- thenius, W. G. van Qvei-zee. Niet bevorderd 2 leerlingen. OVERGANGS-EXAMHNS II. B. S. 5-J AR. CURSUS. Aan het einde van den cursus 1912— 1913 zijn bevorderd van de 1ste tot de 2de klasse A. A. Aaltsz. Johanna J. Anschütz. P. E. D Dysermck, Wilhelmina C. L. Eilbracht F. A. C. Guepiu, W. Hoo- gc-boom, H. L. de Joeselin de Jong, K. J. Karsehoom, J. P. Klinkhamer. H. AI. G. J. Lenlz, AI. l.intner, II D. Nanningn, W. A. Overwc-g, II. Schc-t- borgli, J. Sehreuders, Maria G. H. van der Slccn, J, F. van Spenglei-, A. A. van der Valk, Theodora F. van Zy 11 de Jong, J. II. E. van Bremen, VV. F. F. Bryl, B. Companje, W. Coj'npanje, C. Fiscilier, A. de Grcot. W. J. de Gnnjter, W. F. Jalc, F. L. Koch, P. A. Lanuncrts van Bueren, J. P. Marlens, F. J. Reynders, S. Serphos. P. Sorg- drager Czn., H. E. Fancrelle, W. J. Bakker, J. Bax, B. üiesbergen. Henrietle Doeve, J. F. van Duuren, J. F. GrootmuJler, K. L. llarmsen, K. W. van der Kaaij, J. G. G. Jelles, \V. C. G. II. Keegstra, Corneiia Klatzan, P. F. M. van der Lint, F. E. Nix, J. E. M. Paulen, Mathilda W. Schuit, J. J. Tokelenburg, P. II. Teunis, en voorwaardelijk Marie Kingma. Van de 2e naar de 3de klasse: J. Aarenis, Anna C. Bouw R. Burdet, I-ouise M. Burkirik, W. A. Cohen Tervaert, II. M J. Uesterman, F. Heog, E. A. Kervel, Elizabeth S. Kuijper, F. J. D. Luderus, L. C. Mei- nesz, G. A. Reydon, J. 11. Rogge, J. M. R. Sandberg, H. Sipkes, Txiuise F. Stibbe, AI. C. Teves, J. II. Wultcrbèek, M. B. F, Ackerman, H. H. van Asch, W. K. van Bank, H. C. Boes, -7. Fa irer, Calharina M. Florijn, IT. W. Friderichs, M. W. C. ll-uijsse, W. A. Kiouiter, llandriku de Nobel, J. C. van dor Poest Clement, Juli Prins, J, de Regt, L. Reydon, C. F. P. SoeLens, G. D. Swanenburg de Veije, J. van der Vegt, Cornelia M. Vreugdènliil, E. F, Wackwitz, J. Zuidweg, En voorwaardelijk: Jeanne L. C. Baaij, en A. van Lennep. Van de 8e tot de 4e klasse C. Druij- vesleijn. Alagdalena E. P. Ebbink. C. H. den Hertog. G. G. C. Klap. Maria Kruseman. L. van Lennep. J. K. H. de Roo van Aldcrvverelt G. L. Schepers. H. H. F. Schwarzinger. A. Sloop. R. Sijbolt-s. J. A. M. Feimnirick. F Thiel. F. J. J. Trapman. U. J. K. Versfelt. W. E. van Waveren. Eng Tjoei Aug. F. 11. Ilartog. F. t'Hooft. W. L. Kervel. VV. M. Kleijn. W. J. Luijton. C. Mes man. J. C. Plate. J. D. Schepers. A. C. Sillcvis. G. J. Sorgdrager. J. P. N. van der Steur. N. Visser. L. AI. H. Vreugde. J. van don Berg. M. J. F. W. G. Bolderdijk. M. J. Jl Bruin. G. J. Drcst. II. R. Duintjer. J. Faber. W. II. Jorritsma. Hermina G. to Kiefte. A. W. Kneteman, J. J. de Koning. Gerar- da W. Kop. Geerlruida J. J. Lesger. Hermina ünlands. P. H. Poldervaart. I P. B. J, IJzerman. Van de 4e tot de 5de klasse: N. Beeta W. F. C. E. van Bevervoorde. P.- Koster, J. J. Luyken, G. van der Mem len, 1'. E. Alulder, J. M. J. YV. Oost» woud Wijde nes, Gerda J. Peereboom, Ifenriëtte I. C, de Stoppelaar, J. F. Thijs'-e, W. J. B. Verfeit, H. N. Bak- ltor, .1. S. de Boer, Antoinette F. Bou- vy, II. ten Bruggencate. A. L. II. It. do Gr u ij ter, j. L. Janssen van Baaij, A. L. IE R. Geria, G. E. Gerst, AI. Kingma, A. II. J. Reijnders, Aleida M. V. Bakker, IE J. Boon. F. 11 H. Doffeijnies, Suzanna j. Elhorst, B. Ph. van ISarreveld, J. W. I.ahne- monn, Oei] Kiah Wee, J. P. Schuiten maker, G. J. Tiessens. A. F. de Vilder, H. Vis. II. B. S. MET HANDELSSCHOOL, Van de le kl. der Ilandelssobool zijn onvoorwaardelijk bevorderd tot de 2e klasse: Calharina Af' A. Boogaard, Al Boel- jon, 1. Cransbe/g, S. N. Kistemaker, YV. F. Michelsen. W. J. v. d, Alije, B. \Y'. J. Venvey, P. Vogelenzang, J. de YVildo. Maria von Saber, J. F. II. Aiulree YY'iltens, C. C. A. Bienfaü, F/ C. Breitensfein, A. Cohen, J. A. Doutschbeni, H. L. C. Krnse, G. A. Menalda, AV. I.. A. van Stolk, J. IE Textor. R. YTsser, Th. C. G. de Wilde. Y'ooinvaardelijk zijn bevorderd lot 2e klasse: Maria F. Leijer, Helena Pcl- toniburg, V. P. Gaykoma, YV. Mienis, A. Kouwenaar, P. Schoutendorp, Ch. de Y'ries. Niet bevorderd zijn 3 leerlingen. Een leerlinge wenscht. op haar ver zoek die klasse nog eens le doorloo- pcn. Y:an de eerste tol dc tweede klasse der H. B. S. en Haudclsschool zijn be vorderd O li v o o r w a a r d e 1 ij k A. A. (Dolly) Bloernhard. W. J. L. Bloc-m- hard. A. P. de Boer. G. J. Dake. Ch. Essers. W. Ilïense. E. YV J. Jak. M. Jansen. J. S. Michelsen. P. C. van Niftrik. W. Schuurman. O. F. H. Schönhuth. M. G. YV. Ziiurendonk. Maria H. Caalen. Clara Cohen. E. Bakker. G. de Boer. J. J. Box. S. Cau- veron. J. W. Haazer. M. Jacobson J. P. M. Janzen M. Kistenaakcr. T. L. Ongkiehong. J. G. Timmerman. F. v. Waveren. II. van 't Wout. Jcanimtte van Oven. J. J. Bender. J. M. Room. J. Cornelisse. C. J. E. Dinaux. J II. Ileck. C. C G. J. Ilezernans. L. M. de Jong. J. G. Kempff. A A. Lapère. C A. Neijs. J. J. v. d. Starre. J. M. A. Themmen. J. F. AV. v. d. Water. P. K. Wolff. Voorwaardelijk: J. Aartsen. A. C. Geers. J. Hin. Al. van Assen dol ft de Coningh. IE A. Jacobson. Niet bevorderd lot de tweede klas se 29 (25 j. c-n 4 m.). Y'an de tweede klasse zijn o n v o n r- w a a v d e l ij k bevorderd tot de der de klasse: Pietje Vos. J. E van der Hoon. J. L. van Dorp. J. S. Galjart J. Klerk. E. F. Sandberg. J. G. A. Tho mas. W. II. J. Wilhelm. YV. J Wijs muller. Lien Th. van Zijll de Jongh. Hendrika CE van Dam. W. C. Beu- man. YV. L. Davids. J. Joosten. P. J. Koning. R. Koopmans. P. G. van Loghern. K. C. J. Lugten. N. P. P. J. Roorda van Eijsinga. G. Storm. C. E. M. IE Veltman. P. J. Woesthecr. Elise J. N. Baas. Johanna M II Kra nendonk. C. C. Bender. F. IE Honig. G. van Mcurs. L. Schaap. A. M. YY'ild- schut. Johanna Donk is voor enkele vakken bevorderd. Voorwaardelijk: J. L. Pocka- jer-, P. Stassen. Ern. Louise Riisema. J. M. II. van Aanholt. C. C. Bender. D. Deinum. A. IT. C. Konijnenburg. A. E. J. Peek. Niet bevordc-rd 11 leerlingen. Van do 3e kl. der II. B. School be vorderd tot de 4e kl. dor 5-j. Tl. B. S.: Alida II. J. Balt, H. .7. M. Janzen, H. Luitink, JE C. Wiemeijor. Voorwaardelijk bevorderd: Th. L. Stiller. liet eind-diploma der 3-j. H. B. Ys uitgereikt kunnen worden aan: Christina Y\r. J- Mooi:, Nicola Perk, I.. H. ten Bruggen Cate, G. 77. J. Dé- sandiré, A. B. C. DüdOk de Wit, J. C. H. Fischer, J. E. H. van Iugen, A. YV. H. Jochenis, Gj. Kouwenaar, P. H. Kaars Sijpostoyn, II. YV. M. Leising, S. van Oorde, F. E. Spiering, H. 11. van YVaveren, F. YY?. YV'iemer, H. lï. van YY'ier'mgen. Estella F. Davidson, Carolina (Lili) J. M. v. d. YVeiden, .7. F. Broeken, P. J. Driisma, F. E. Hen driks. H. C. L. v. d. Laan, A. J. Maas, H. Meijer, G. W. Metz, W. F. L. Mug- ge, C. B. van Niel, C M Rasch, C. C. Saeys, J. YY:. Sluyter, J. P. J. Stengor, Ch. Tcensma, J. A. M. v. d. Weiden, II. \Yrijdoogen, Hermanna M. Droste, Theodora \Y'. A. Pi eters, C. D. Bremer, J. TT. Busé, F. E. Davidson, F. A, El- lillgor, A. H. Erlcelens, L. J. Essers,

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1