waarnemende Birectrlca Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET JtONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10,50 uur.) De Bildt, 9 Juli 1913. Hoogste barometerstand 773.5 m.M. te Horta laagste 754.8 m.M. te Me mel en Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 10 Juli Windzwakke tot matigen Zuide lijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar bewolkt later opklarend, waarschijn lijk regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Achteruit. Vorige stand te 2 uur 762 m.M. OPGAVE VAN: xfOH MJ. SCHUDT - Opticien 85 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand 8 Juli Hoogste gisteren F. 60 Laagste heden nacht. F. 64 Hedenmiddag 12 uur F. 58 günstigde boek- en plaatdrukkerij en chemigrafie gingen vooruit; de let tergieterij bleef slationnair. Marktwezen. Het 1-laarlemsche marktwezen ging evenmin als het vórige jaar vooruit. Wat de kaasmarkt aangaat wordt ge wezen op het vele aanwenden van weiland in de omgeving voor cultu res, waardoor de zuivelproduclïe zeer verminderd is. Aan de veemarkt zal wellicht hare plaatsing bij het Slacht huis ten goede komen. Op de kaasmarkt werden 16701 stuks aangevoerd en 15090 stuks, wegende 29429 K.G., verkocht. In 1911 werd 23982 K.G. verkocht. Op de vier paardenmarkten werden resp. 263, 125, 241 en 395 stuks aan gevoerd (in 1911 248, 116, 113 en 519). Op de veemarkten werden 1461 nuch tere kalveren, 729 schapen, 374 lam meren, 181 biggen, 63 paarden, 61 koeien en ossen, 14 vaarzen en 3 vet te kalveren aangevoerd. Kleinhandel en winkelnering. Verkoop en handel schijnen over. 't algemeen over 1912 nogal bevredigend geweest te zijn. De concurrentie neemt toe, maar de bloei van ver schillende magazijnen ook. De toene ming van de bevolking in de omlig gende gemeenten, waarin vele welge- stelden zijn, draagt bij tot den goe den gang van zaken. De toestand V/ordt als bevredigend beschouwd. De algemeene toestand van den kaashandel was niet bevredigend. De financiêele uitslag van den wijnhan del was, ondanks den schijnbaren achteruitgang die bleek uit de afne ming van het bedrag der accijnzen, ook in Haarlem niet ongunstig. De al gemeene toestand van den houthan del was beter dan vorige jaren, en de handel in land-, tuinbouw- en zui- velwerktuigen was weer vooruil- gaande. De olieprijzen stegen zeer, en de productie van Rusland eu Oosten rijk minderde bovendien, terwijl de geregelde toevoer naar de zeehavens door de tijdelijke sluiting der Darda- nellen werd onderbroken. De cijfers van de alg. ver. voor Bloembollencultuur over de handels beweging in het bloembollenvak wij zen een vermeerdering van den in voer aan van 537.300 K.G., terwijl de uitvoer een vermeerdering aantoont van 5.443.100 E.G., de belangrijkste toeneming sedert de publicatie dezer cijfers. De firma's E. H. Krelage, Polmari- Mooy en G. G. van Tubergen Jr. meld den allen vooruitgang in den bloern- bollenhandel. Geld- en fondsenhandel. Voor den geld- en fondsenhandel wordt 1912 een abnormaal jaar ge noemd, die veroorzaakt werd door de •politieke onzekerheid, die in Europa heersrhte. De groote ontwikkeling van den bloei van handel en nijver heid was oorzaak, dat terugslag niet ernstiger werd gevoeld. Heftige koers schommelingen, als elders, kwamen niet op onze foudserimarkl voor, door dat de geldmarkt in vergelijking met het buitenland steeds ruim van geld voorzien was. Diversen. Evenals vorige jaren wordt ge klaagd over den overlast, die de Miemie wetgeving aan de industrie bezorgt. Gevraagd wordt, breede en gemak kelijke trottoirs iri de hoofdstraten te leggen. 1-let keurloon aan het Slachthuis, dat 5 pCt. tier waarde bedraagt, werd te hoog geacht Het Post- en T ele graaf verkeer Weü'söhelijk wordt geacht, een bij postkantoor te stichten in het Amster- damsclie kwartier. Gevraagd werd om meer loketten voor den zegelvorkoop en postwissels open te stellen. Vervoerd werden in 1912 2.465.970 brieven van elders en 556.244 stads brieven, tegen 2.258.074 en 498.134 in 1911. Niet voldoende gefrankeerd waren 72.358 stuks. Besteld werden 2.043.028 briefkaar ten, 126.594 dubbele briefkaarten en 509.374 stadsbriefkaarlen. Deze getal len waren in 1911 1.903.928. 110.058 en 490.100. Het aantal nieuwsbladen bedroeg 2.114.S66 tego» 1.967.966 in 1911; druk werken 2.917.694 legen 2.863.042 in 1911. Verder 54.198 aangeteekende stukken oerzonden en 75.061 ontvan gen 8784 brieven met 2.417.700.341/2 aan geldswaarde. Op de 100.556 gedeponeerde guitan- ties werd f 1.317.10S. 47 betaald; 303.575.84 bleef onbetaald. De Rijkspostspaarbank boekte 35.692 inlagen tegen 51.568 in 1911. I-Iet be drag was echter hooger, namelijk 1.982.148.63 1/2 tegen ƒ1.965.126.22 in 1911. Gedaan werden 23.428 terugbetalin gen (31.341 in 1911) tot een bedrag van 1.935.64-4.541/2 1.842.623.59 1/2 in 1911). 1881 nieuwe boekjes werden uitge geven tegen 2874 in 1911. De pakketpost ontving 123.863 post pakketten en verzond er 106.153. Er werden f 1.059.562,70 op 90.879 postwissels gestort en f 2.421.819,55 op 138.172 uitbetaald. De Rijksverzekeringsbank ontving aan premies te Haarlem 47.016.72 en betaalde uit f 68.380.'10. Er waren 145 rentetrekkers op 31 December. Er werden 42.770 telegr. verzonden en 63.975 ontvangen. Het bijkantoor aan het Plein nam 8109 telegrammen aan en dat aan de Frans Halsstraat 2869. Er werden 142.643 inkomende tele fonische gesprekken gevoerd, 114.302 uitgaande en 25.717 transiteerende. De telefoon had op 1 Jan. 2535 aan sluitingen tegen 2384 op 1 Jan. 1912. Spoorverkeer. Van Haarlem vertrokken met de H. I.f. S. M. 855.623 en er kwamen aan 829.827 Deze cijfeI's waren in 1911 732.094 en 781.893. Er is dus een belangrijke stij ging te constatoeren. Vervoerd wer den 122.951 ton goederen tegen 112.610 in 1911. Aan de Centrale Werkplaats werden aan 1243 arbeidei-s f 20.393,87 per week uitbetaald. Aangedrongen wordt op het spoedig tot stand komen van de spoorwegha ven. De gepubliceerde cijfers omtrent do trams, deelden we reeds mee. Scheepvaart. In 1912 kwamen 15.005 vaartuigen met 861.944 M3. inhoud uit het Noor- der-Spaarne aan en uit het Zuider- Spaarne 11.879 met 622.654 M3, In 1911 kwamen binnen 26.612 vaartuigen met 1.467.603 M3. laadvermogen. 80 zeeschepen voeren door de stad. Er kwamen 127 houtvletten binnen (in 1911: 374). De scheepvaart werd 4 dogen door ijs gestremd. Diversen. Er zijn te Haarlem 38 makelaars. Aan invoerrechten werd ontvangen f 82.152.44 1/2, anai accijnzen f415.263.30 nl. aan zout f 7.857.54, Geslacht f 115,667.75, Wijn f 32.033,58, Gedistil leerd f 246,668,40, Bier f 5,377,95, Azijn f 7,625,65, Suiker f 32.43. Zwemschool. De temperatuur van hel water in de Zwemschool was vanmorgen zes uur 59 gr., vanmiddag 12 uur 59 gr. Reddingsbrigade. Het voorlnopig bestuur van de red dingsbrigade voor drenkelingen doet. nu een beroep op den steun der inge zetenen en wijst er op, dat terwijl de aanleiding tot oprichting was hot verdrinken van een jong, gehuwd man in de Nieuwe Gracht, uit het feit, dat in den loop der laatste weken in Haarlem niet minder dan vijf personen te water vielen of gingen, waarvan twee met, doodelijken afloop, blijkt dat er een arbeidsveld open ligt. Men wil een brigade vormen van personen, die na met succes proeven van bekwaamheid te hebben afgelegd, in staat blijken te zijn, ook onder i>e- zwarende omstandigheden drenkelin gen te redden voorts eene brigade vormen, bestaande uit hen, die een cursus hebben gevolgd voor „eerste hulp hij ongelukken", en een dienst inrichten waar hulp en bijstand Is te verwachten en eindelijk reddings toestellen, zuurstofapparaten, enz., plaatsen waar zulks wenschelijk en noodig kan zijn. Als mediscli-adviseur heeft Dr. Merens geheel belangeloos zijn ge waardeerden steun toegezegd, terwijl op de medewerking van den Commissaris van politie en van den heer Sprenger, eigenaar van de zwem school, gerekend mag worden. Roods 70 mannelijk© en vrouwelijke ingeze tenen van Ilanrlem en omstreken hebben zich bereid verklaard, liet po gen te helpen verwezenlijken. M.ILITA1RE PLECHTIGHEID. Gisterenmiddag ria afloop der oefe ning werd op de binnenplaats der in- fanterie-kazerne vóór hot front der beide alhier in garnizoen zijnde batal jons infanterie de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitge reikt aan don sergeant-majoor-instruc tour Budel. Door zijn bataljonscommandant, den majoor P. M. Vogelsang, werd hein, na een kernachtige toespraak het eere-nietaal op den borst gehecht. Na voor den jubilaris te hebben ge defileerd rukte de troep in en verza melden de onderofficieren zich in hun canline. Aldaar werd, in tegenwoordigheid van nagenoeg alle onderofficieren, de sergeant-majoor Budel toegesproken door den adjudant-onderofficier Roo- zeboorn die liem mede namens alle on derofficieren gelukwerischte met de ontvangen onderscheiding en onder zeer waardeerende woorden de loop baan van den jubilaris, die hij van den aanvang van diens diensttijd kent, den aanwezigen als voorbeeld gesteld, Nadat genoemde adj-ond.officier den feestvierende namens de onderofficie ren een pendule met coupe3 als be wijs van vriendschap had overhandigd werd door den jubilaris met hartelijke woorden bedankt voor de deelneming bij diens jubileum, waarna men nog gezellig eenigen tijd met den serg.- maj. Budel en diens familie samen bleef. OEFENING. Heden werd door het le Bataljon van het 10e reg. inf. alhier eene oefe ning in den marschveiligheidsdienst gehouden onder leiding van den re serve-kaprtein Wijnoldy Daniels. De oefening had plaats ten zuiden van Haarlem en eindigde in den namid dag waarna de troep weder naar de kazerne terugkeerde. STAKING. Men schrijft ons: Aangaande de staking aan de wa- terleidingsworken in den Haarlem merweg wordt ons gemeld, dat de Bra- bantsclie arbeiders, die Dinsdag zou den komen, om in de plaats der sta kers te treden, niet zijn gekomen. Af en toe komen enkele arbeiders van elders, die onmiddellijk door pos tende stakers worden toegesproken. Een 12-tal Rijksveldwachters zijn te Halfweg gedetacheerd voor eventuee ls bescherming der werkwilligen, en voor bewaking. De aannemer, de heer Blankevoort is met de werkzaamheden zoover voor, dat eenige tijd van stilstand niet hindert. Een deel der Rijksveldwachters ver trekt hedenmiddag weer naar hunne standplaatsen. Gemeenteraadsverkiezingen Gisterenavond hebben de besturen der Rechtsche kiesvercenigingen be sloten, om behalve de Rechtsche can- didaten in de drie districten in dis trict II nog aan te bevelen de drie aftredende vrijzinnige Gemeente raadsleden Joh. de Breuk, Sohreuders en Ribbius. De toestand is dus thans zoo, dat de vrijzinnige candidalen in I en III ge steund worden door de sociaal-demo craten en in II, behalve Mr. Vening Meinesz, door Rechts. De Rechtsche condidaten worden door geen andere partijen gesteund evenmin de sociaal-democraten in district II. De sociaal-democratische candida len in I, de hoeren Joosten en Spiesz, en in III de heer Poppe, worden door de vrijzinnigen gesteund. De sociaal-democraten trekken in I den heer Poppe en in III den hoer Joosten terug. EEN MOOIE VNDST. In het verslag van de vereeniging „Haerlem", elders in dit nummer, maakten we reeds melding van het vinden van een luiklokje, dat als bel dienst deed in het Huis-in-de-Kruis- straat. liet klokje, is gegoten in 1529 en draagt het randschriftMaria ora pro nobis", d- w. z. -. „Maria bid voor ons Het klokje is versierd met beelden van Christus, Maria en engelen. Begrafenis. Dinsdagmorgen te 11 uur heeft on der vele blijken van deelneming de begrafenis plaats gehad op de al gemeene begraafplaats onder Scho ten, van den op treurige wijze omge komen 8-jarigen knaap Albertus Sparreboom, wonende Bakenesser- gracht hoek Vrouwensteeg. Veel be langstellenden waren aan het graf aanwezig, o.a. de scholieren uit zijn klasse (school Spaarnwouderstraat, hoofd de heer Hendriks) met onder wijzeres juffrouw van Duijn, die bloe men op het graf heeft gestrooid. Op de lijkbaar was te voren door de moe der van den knaap een krans gelegd, toen de lijkstoet komende van het St. Elisabeths Gasthuis lang3 haar wo ning kwain. Door den broeder van de moeder zijn aan het graf de aanwezigen be dankt voor de betoonde belangstel- Eer e v o orzitter. Naar men ons mededeelt heelt de heer Bierman, chef-ingenieur van de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M., liet hein aangeboden ecre voorzit for se hap van de muziekvereeniging „Crescendo", directeur de hèer II. W. Hofmeester, en bestaande uit perso neel 'fan de H IJ. S. M., aangenomen. Jubileum. lieden herdacht de heer S, Roelof, werkzaam in d': rüchterij van de Ceubrale Werkplaats der H. IJ. S. M., den dag waarop hij vóór 25 jaar hij de maatschappij in dienst trad. Namens de kameraden wend hem een enveloppe met inhoud aangebo den en door hen tevens zorg gedragen voor een vrijen dag. Onder vele blijken van belangstel ling heeft de lieer P. van der Putten, werkzaam in de afd. ketelmakerij op de werf Hubertina, gisteren den dag gevierd waarop hij 25 jaar geleden bij die werf in dienst trad. Van de Directie heeft hij ontvan gen een enveloppe met inhoud en van zijn kameraden een leuningstoel. Heden viert de heer H. van Asto den dag waarop hij 25 jaren geleden in dienst is getreden op de stoomzeep- fabriek „liet Klaverblad" in de Spaarnwouderstraat. Vele blijken van belangstelling zijn hem teri deel ge vallen en doelmatige cadeaux ge schonken. Van de directie ontving hij een gouden remontoir horloge met inscrip tie. Van het kantoorpersoneel een ge- rnakkelijken stoel en van de werklie den een mooie uilschuiftafel. De jubilaris is vandaag vrij om het feest in huiselijken kring te kunnen v teren. MEISJESSCHOOL VOOR M. O. In de opgaaf van gisteren is uitge vallen, dat van de 2e naar de 3e klas nog is bevorderd: Mejuffrouw N. W. L. Kuipers. G e v. Voorw erpen. Terug te bekomen bij: II. van Leeuwen, Teylerplein 7, een ceintuur. J. Wesselius, Paul Jiruger- straat 3, Schoten, een overjas. E. Har- demeels. Klein Heiligland 30, een da- mestasclije met inhoud. M. Randse, Gierstraat 22, een kinderhalskelting. P. Kion, Jan de Braystraat 8, een por- temonnaie. J. Roemers, Gasthuisvest 27, een kinderschort. C. Selle, Kam persingel 10, een potloodhouder, A. J. Schaap, Colonsostraat 21, Scholen, een armband. Th, van Seggelen, Voor uitgangstraat 79, een EngeLsche sleu tel. J Balfoort, Lange Lakenstraat 29, een kap van een cape. M. v. d. Pol, Voortingstraat 2, een paar dames- handschoeneri. Bureau van politie, 'n eind touw. Üit de Omstreken SCHOTEN. Openbare vergadering. Eerstdaags zal de heer Jos. Loopuit lid van den gemeenteraad te Amster dam, alhier ais spreker optreden in verband met de herstemming voor den gemeenteraad. HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij P. Preijde, Bronsteêweg 10, een hondenketting P. II. Ovcrmeijer, Binnenweg 130, een zilveren kinderarmband J. Teeuwen, Raadhuisstraat, een portemonnaie met gold. IIILLEGOM. Hoewel B. en W. aan den gemeente raad hadden voorgesteld om het per centage voor den Hoofdei ijken om slag Ln deze gemeente voor het jaar 1913 op 2.74 vast te stellen, is geble ken, dat hel niet meer behoefde te zijn dari 2.45. Een aardige vermindering dus. HAARLEMMERMEER. Door II. M. de Koningin-Moeder zijn twee fraaie artistiek bewerkte bronzen medailles beschikbaar ge steld voor de Nationale Ge if en tentoon stelling die morgen (Donderdag) te Hoofddorp wordt gehouden. UITSLAG GEMEENTERAADS VERKIEZING. District I. Uitgebrachl 696 geldige stemmen. Gekozen -T. H. M. Evelein (aftr. lib.) met 452 stemmen. Herstemming tuiss^-n L. van .Reeu- wijk (lib.) met 336 stemmen en F. H. Bos (A.-R.) met '1ft" -te-urnen. De R.K. candldaat J. de Vlieger verkreeg 164 stomen. District IT. Uitgebracht 659 geldige stemmen. Gekozen B. Biesheuvel (A.- R. aftr.) met 494 en J. van Zij verden (lib. aftr.) met 371 stemmen. District III. Uitgebracht 601 geldige stemmen. Gekozen L. van Andel (aftr. A. R.) met 383 en J. Kooy (afür. lib.) m.et 324 stemmen. De herstemming in district I zai plaats hebben, op 17 Juli a.s. Binnenland DE KAMERVERKIEZING IN AMSTERDAM VI Uit Amsterdam meldt men ons Naar wij vernemen is door de S. D. A. P besloten bij de komende Kamer verkiezing in district Amsterdam VI den heer P. A. C. Joosten candidaat te stellen. DE KABINETSCRISIS. Dr. Bos werd heden door de Ko ningin in audiëntie ontvangen. BRANDSTICHTING? Men meldt ons uit Breukei en: De omstandigheid, dat er (d.i. dus 14 dagen later dan de eerste maal) weer brand uitbrak bij dezelfde van W. in Otterspoorbroelc (gem. Breulce- len) deed vermoedens van kwaadwil ligheid rijzen. Inderdaad bleek, dat er boos opzet in het spel is. Spoedig lekte uit, dat de knecht van den heer van W. een jongiriensch afkomstig van een Tuchtschool, met zijn baas ruzie had ge-had. Dit gaf de politie aanleiding doz-e persoon, als verdacht van brandstichting, in arrest te stel len. Kerk en School GEREF. KERKEN. Beroepen. Te St. Jacobi-Parochie, dr. C, N. Iinpeta, prop. te Katwijk aan Zeete Hardinxveld en te Schoone- beck, J. G. Fcenstra, cand. te Kou- dumle Klundert, J. G. Kunst, te Ba- rendrecht; le Garrelsweer, W. Bouw man, te Iiallum. Aangenomen. Naar Berkel en Ro denrijs door D. Freurke, te Ter Aar. CHRIST. GEREF. KERK. Bedankt. Voor Zwolle door A. M. Berkhof f, te Leeuwarden. Koloniën EEN POLITIEAGENT ALS VAL- SCIIE MUNTER. Het N. v. d. D. deelt nog het vol gende mede: Aan het pandhuis in Gang Kela- pang kwam een inlander goederen inlossen. De man bezat echter slechts een bankbiljet van vijf gulden, dat de schatters beweerden niet te kun nen wisselen. Een inlandsch agent, die wacht had aan de bank van leening, was zoo vriendelijk het geld te wisselen; hij gaf den man twintig kwartjes. Verheugd ging de inlander naar de kas, doch daar bleek, dat alle geld stukken valsch waren. De hulpvaardige klabak, Saiman geheeten, werd onmiddellijk ingere kend, waarna huiszoeking in zijn woning te Sawah Besar plaats had. Daar werd een groote hoeveelheid valsch geld gevonden. BOMAANSLAG TE KOETOARDJO. Uit Poerworedjo schrijft de corres pondent van het „Bat. Nieuwsbld." de volgende bijzonderheden omtrent een bomaanslag te Koetoardjo In den loop van den dag (den Gdon Juli) bood een inlander te Maos een kistje besteigoed aan, geadresseerd aan den heer Hoogbruin, le Koeto ardjo. Als afzender werd genoemd de heer Verkouleren, naar men zegt een goed vriend van den lieer Iloogbruin. Zooals het gewoonlijk gaat, werd bij de aanneming noch naar den inhoud, noch naar de juistheid vali den naam des afzenders onderzoek gedaande spoorbeambte nam, terecht, genoegen met de hem verstrekte opgaven. Het kistje werd lo Koetoardjo ontvangen, en met de bestelling belastte zich eeu' spoorbeambte, die bij den heer Hoog bruin inwoont. De lieer H. sliep, toen de beambte met het kistje thuis! kwam; zijn vrouw was afwezig; de boambte zette het kistje neer en keek er niet verder naar om. Toen de heer Hoogbruin was opge staan, vond hij liet kstje en opende het. Hoe het verder gebeurd is, weet niemand te zeggen. Vermoedelijk was •de bom, of wat het geweest is, zoo danig aan het deksel der kist be vestigd, dal de afneming van het deksel de ontploffing moest veroorza ken. In ieder geval, de toeleg geluk te niet zoodra was het kistje ge opend of met een geweldigen slag spatte de inhoud uiteen. De heer Hoogbruin, die bij het ope nen een weinig over het kistje gebo gen stond, kreeg de volle lading in het gezichtde onderkaak werd deer lijk gewond, beide oogen verbrand den, zijn handen werden vermorzeld. De knal en het hulpgeroep van den getroffene deden spoedig verscheide ne menschen toesnellen. Men droeg den gewonde in een auto van deri heer V. en vervoerde hem naar Poer woredjo om hem onder behandeling te-kunnen stellen van een Europeesch geneesheer, die te Koetoardjo niet te vinden is. Bij den geneesheer binnen gebracht, vroeg de heer Hoogbruin aan dezen, om hem maar af te ma ken, daar hij toch niets meer aan zijn leven zou hebben zonder zijn oogen. Inderdaad bleek na onderzoek, dat beide oogen reddeloos verloren zijn, zoodat, al herstelt de gewonde, hij voor heel zijn volgend leven ongeluk kig zal zijn. Intusschen was de ass. resident van Poerworedjo gewaarschuwd en had deze zich naar de woning van den geneesheer begeven. De gewonde kon niet verhoord worden de ass. resi dent moest zich bepalen tot de onder vraging van de twee lieeren, die voor de overbrenging van den heer Hoogbruin hadden gezorgd. Veelmeer dan wat hierboven is medegedeeld, konden zij niet vertellen. Hel slachtoffer van den aanslag.de heer Hoogbruin, een man van 36 jaar is sinds een jaar of vijftien „in "t vak". Ilij werkte reeds gerui- men tijd le Koetoardjo als hoofdagent van het emigratiekantoor Feller, al daar. De heer Feller ontving dezer dagen uit Bandoeng een waarschuwing om „heel voorzichtig" te zijn. Men „loer de" op hem I Drie dagen daarna vond de bomaanslag plaats op den heer iloogbruin, een ondergeschikte van •den lieer Feller I Daarop kreeg de heer Feller de vol gende mededeeling„ernstige waar schuwing U en Karl voorloopig geen besteigoed openen". De met Karl aangeduide persoon is een broer van het slachtoffer. De heer Feller toonde, zooals te begrijpen is, het telegram onmiddellijk aan de po litie, die dadelijk haar maatregelen trof, ter voorkoming van een bezor ging van eventueele postpakketten of bestelgoedcren aan het adres van den heer Feller. Uit het onmiddellijk ingestelde poli tioneel onderzoek is gebleken, dat het kistje, door „Verkouteren" naar Hoogbruin verzonden, drie patronen bevatte, welke door een vernuftig ge construeerd mechaniek moest ont ploffen. De patronen waren verpakt in geu rige watten I Het besteigoed bevatte nog een kort briefje, de volgende laconieke mede deeling behelzende: „Geef aan Fel ler de helft".., AmsterSamsche Beurs, Openingskoersen van 9 Juli 1913, LABOUCHEUE ^NS en Go's BANK TARAKSAANDEELEN. Vast. Bindjcy 108, Deli Batavia 485, Deli Mij. 585, Medan 234, S-enembah 541. RUBBER-AANDEELEN. Flauw. Amsterdam Rubber 150—2, Deli Ba tavia 107 1/2, Koloniale 50, Nederland- scho 60. v PETROLEUM-AANDEELEN. Vast. Gec. Holl. Petr. 193 1/2, Int. Rum. Petr. 116, Kon. Ned. Petr. 583—85, Moeara Enim Petr. 220 3/4, Perlak Petr 651/2, Sumatra Palembang 2101/4—1/2. CULTUREN. Cultuur Mij. Vorstenlanden 155. MI INAANDEELEN. Oosl-Borneo pref. 89 3/4, Red jan g Lebong 149. Great Cobar 361/2, Pitts burg Coal 15 5/8, AMERIKAANSCHE MARKT: prijs houdend. Sporen: Denver 16 3/4, Eric 24 1/2, Kansas 25, Pref. idem 58 3/4, Missouri 21 1/8, Rock IsnaM 15 5/8, South, oil 21 3/8, Union Pacific 147, Cm. Wab. 3, Pref. Wabasli 7 1/2. Industrieel©. Amalgamated 63 3/4, Am. Can. 27, Am. Car. en Foundry 42 3/4, Am. Hide en Leather 18 5/8, Stand Milling gew. 32, Cm. Cigar 43 1/2, Cm. Steel 53 1/2, Cm. Marine 4, Pref. id. 14. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 9 Juli: L. Zonneveld en II. M. van Ainenongen. II. J. Biesbrouck en C. D. Witte, C. II. Markmann en M. W. van Vliet; I,. B. Heijtvelt P. van Wijn gaarden; L. Wesselius en C. M. Iterk- hoff; W. Weiland en G. Lieverst, C. v. d, Werft en P. II. Adding; J. A. v. Dam en M. John. GETROUWD: 8 Juli: G. W. Marijinéni en C. E. II. M. Kimman; 9 L, Nuimink en A. M v. d. Meij de Bie; W. 11. Heres en M. E. Smit, C. Steenkist en A. v. I-kin schoten; J. Steen,man en M. W. C. Versteeg; J. Kos en A. M. S. de Reus; J. W, La n geve kt en W. I.an geveld, W. Lucas en J de Brie, G. J. Sijpesteijin en J. M. van, Rijn, F. A. Zantvoort en T. M. 1-1. van Duimen; P. W. J. M. Dricssen en B. Kooij. BEVALLEN: 9 Juli: M. E. Kloosvan Eis d, 7 J. M, M. Boverheffde Jong d. 8 S. Beu'tede Ridder z. 9 M. II. C. Br ee u- werJansen z. Telegrammen De ondersiaande telegrammen zijn ontleend aan bet Algemeen Handelsblad. DE TOESTAND IN DEN BALKAN. BELGRADO, 8 Juli. (Reuter.) De regeoring heeft bericht ontvangen van een groots Av«M*vinrung, door de Servische troepen behaald te Istip. De stad is hernomen. De Bulgaren sloegen op de vlucht naar Pesjewo, na de rivier te zijn overgetrokken. De Serviërs herwonnen de kanonnen, die vroeger van hen genomen waren. De' strijd was zeer hevig en de verliezen moeten zeer groot zijn. EEN PROTEST. PARIJS, 8 Juli. (Reuter.) Da Grieksche gezant ontving last van de Fransche regeering een protest in te stellen bij de'regeering van Bulgarije tegen de verkrachting van de inter nationale oorlogswetten, waaraan do Bulgaarsche regeering en haar troe pen schuldig staan tegenover krijgs gevangenen en weerlooze bevolking. DE STAKING AAN DEN RAND. JOHANNESBURG, 8 Juli. (Reuter.). De verbonden besturen der vakver- eenigingen hebben een motie aange nomen, waarin tegen 11 dezer beloo gingen worden aangekondigd in alle steden van het land, Johannesburg inbegrepen, ten einde de onmiddellij ke terugroeping te eischen van den gouverneur-generaal, lord Gladstone, daar hij vergunning heeft gegeven tot het gebruik van imperiale troepen in de aanvallen, gepleegd op 4 en 5 Juli, waardoor het recht van liet vrije woord en het houden van openbare vergaderingen werd geschonden, en die eindigde met een fusillade, waar bij weerlooze mannen, vrouwen en kinderen werden gedood. Marktaïeuws Veemarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 9 Juli 1913 Nuchtere kalveren 28 stuks, hoogste prijs 20, laagste f 14. Kaasmarkt. Aangevoerd en verkocht le Haar lem op 9 Juli 1913 5 Stapels, uitmakende 752 kazen, wegende 1413 kilogrammen. Hoogste priis r 50 kilogrammen ƒ31, laagste ƒ28.50. ADVERTENTOËN Voor de vele bewijzen van deelne ming, ontvangen bij het overlijden van onze lieve Nicht RE'GINA CATIIA- RINA GEERTRUI DA VAN DER MIJé, betuigen wij onzen bartel ij ken dank. Uit aller naam: P. v. d. SMITS, Onzen oprechten dank aan allen voor de belangstelling bij de herdenking van ons 25-jarig huwelijk. Onverge telijk blijven deze dagen van ontvan gen waardeering, vriendschap en kin derliefde. S. STIENSTRA. E. STIENSTRA—STERK. Scheten, 8 Juli 1913. Bij vonnis van de Arrondissement» Rechtbank te Haarlem, d.d. 4 Juli 1911. bevestigd bij Arrest van het Ge rechtshof te Amsterdam, d.d. 13 Ja nuari 1913, zijn PIETER VAN OOY, pianohandelaar, en LOUISA CHAR- [LOTTA BLOK, zonder beroep, beiden wonende te Haarlem, verklaard te zijn gescheiden van tafel en bed, en z ui lts op vordering van eerstgenoemde Hetwelk certificeert, Mr. P. T1DE.MAN, Advocaat. MÜWÊLIJK Nette Wedr. 40 j., koopman met goed inkomen, zoekt langs dezen weg ken- nism. met jonge dochter of wed. z. k., tusschen 35 en 40 jaar, klein kapitaal gewenscht, maar geen vereischte, om na wederzijdsch goedvinden een hu welijk aan te gaan. geheimhouding verzekerd. Brieven onder no. 41586 bu reau van dit blad. Ten spoedigste gevraagd in het Te huis voor schoolgaande kinderen, Morinnesteeg, een Gelieve zich scliriftelijk aan te mel den bij Mejuffrouw BIERENS DH IIAAN, „Caprera", Bloemendaal. Plaats mg gezocht voor een net Meisje, uit den burger! stand, ter opleiding in een winkel. Br. onrf. no. 41600 bur. van dit blad-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 2