Hulton Duiut! DERDE BLAD Woensdag 9 Juli 1913 Binnenland GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN. 's-GRAVENIIAGE, District I: Uit gebracht aantal geldig© stemmen 79IG: volstrekt© meerderheid 3959; W. Drees (S.D.A.P.) 3211, J. H. Ekering (C.H.) 2787, A. Harms (S.D.A.P.) 3235, L. Hoejenbos (S.D.A.P., afbr.) 3922, F. W. N. Hugenholtz (S.D.A.P.) 3500, W. O. A.Koster (V.D.) 945, G. Polak Da niëls (V.D.) 1201, M. A. D. H. Schal©- kamp (A.R.).2826, J. G. Sikkema (S. D.A.P.) 2999, J. A. Sillevis LWzn. (U. L. aftr.) 1397, S. Vas Dias (U. L. aftr. 1858, C D. Wesseling (R.K. aftr.) 3232, P. F. v. YVïerïnghen Borski (ü.L. aftr.) 1333 stemmen. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de hoeren Drees, Ekering, Harms, Hoejenbos, Hu geen- holtz, Sclialekamp, Sikkema, Sille vis, Vas Dias en Wesseling. District II. Uitgebracht 7988 geldi ge stemmen. Volstrekte meerderheid 3995. C. J. Benschop (S.D.A.P.) 1989; G. J. de Bruin (S.D.P.) 82; B. Goltof (S.D.P.) 110; mr. S. Franzie Beren- stein (V.D.) 2S91! jhr. mr. W. Th. Ge vers Deynoot (A.R., aftr.) 3367; mr. A. M. de Groot (R.-Kaih. aftr.) 2985; L. Hoejenbos (S.D.A.P.) 2558; H. Koppel Jr. (U.L.) 2252; J. J. van, Langen (S. D.A.P.) 1896; J. C. H. Ph. Methöfer (S.D.A.P.) 1999; E. L. A. Penn (R.K. aftr.) 3056; G. Postina (S.D.P.) 79; C. J. Reyèrso (S.D.A.P.) 1868; mr. dr. II. J. Romeijn (U.L.) 2177' mr. G. C. J. Varenkamp (U.L.) 23021 L. L. H. de Visser'■(•S'.ü.P.) 146; dr. W. C. A. baron van Yredenbuirch (C.H.) 3241, J. H. v. d. Werif (S.D.P.) 69; mr. J. A. H. ba ron van Zuylen van Nyevelt (geen be paalde richting, aftr.) 2786. Zoodat heistemming moet plaats hebben tusschen de heeren: Franzie Berensiein, Gevers Deynoot, De Groot, Hoejenbos, Koppel, Penn, Romeyn, Varenkump, Van Vredenburgh en Van Zuylen van Nijevelt. District III: Uitgebracht aantal gel dige stemmen 7851; volstrekte meer derheid 3928. C. J. Benschop (S.D.A. P.) 753, prof. C. L. v. d. Bilt (Vrij-Li'b.) 42Ó4, M M. Couvée Jr. (U.L. aftr.) 4303, A. Dij list ra (S.D.A.P.) 735, L. Hoejen bos (S.D.A.P.) 1321, F. W. N. Hugen- holtz (S.D.A.P.) 1151, J. Jurriaan Kok (U.L. aftr.) 4306, J. J. van Langen (S. D.A.P.) 752, mr. W. J. baron Van Lijnden (C.H.) 2470, J. M. Maury (R.- K.j 2289, M. de Mos Jzu. (A.R. aftr.) 2714, mr. I. A. Nederburg (Vrij-lib.) 4159, L. YV. J. K. Thomson (U.L. aftr.) 4343 stemmen. Zoodat gekozen zijn de heeren v. d. Bilt, Couvée, Jurriaan Kok, Neder- burgh en Thomson. ROTTERDAM. District I. Uitge brachte geldige stemmen 7682. Vol strekte meerderheid 3343. Verkregen hebben dr. G. W. van Bleek (A.R.) 2718; mr. J. P. Bruynzeel (Lib.) 1756; B. J. Gerretson (aftr. C.H.) 3233! W. van Heteren (S.D.A.P.) 2496; D. do l\!erk (aftr. lib.) 2014; P. Koeten (S.D. P.) 59; dr. W. van Ravensleyn (S.D. P.) 159; J. Svvab (S.D.P.) 46; B. J. van Stapele (S.D.A.P.) 2669; J. H. Voet (S.D.A.P,) 2627; J. L. v. d. Voorden (V.-D.) 1462. Er moet dus herstemming plaats hebben tusschen de heeren Van Bleek, Geirelson, De Klerk, Van He teren, Van Stapele en Voet. District 11. Uitgebrachte geldige stemmen 8614. Volstrekte meerder heid 4308. Verkregen hebben de hee ren J. Bakker (aftr. lib.) 1959; mr. Van der Hoeven (aftr. C.H. wethouder) 4537; rui-. A. Hyman (Lib.) 1897mr. A. de Jong (aftr. A, R. wethouder) 3952; P. Koeten (S.D.P.) 83; dr. W. van Ra vensteyn Jr. (S. D. P.) 228; J. Smak (S.D.P.) 52; B. J. van Stapele (S.D.A. P.) 2718; F. van der Wall© (S.D.A.P.) 2561;N Walop (S.D.A.P.) 2551. Zoodat gekozen is mr. Abr. van der Hoeven en hei-stemming moet plaats hebben tusschen de heeren De Jong, Van Stapele, v. d. Walle en Walop. Uier zijn de liberalen geheel uitge vallen, terwijl de kansen voor den aftredenden -wethouder Do Jong, niet gunstig staan. District III. Uitgebracht 3807. gel dige stemmen. Volstrekte meerderheid 1904. Hiervan verkregen de heeren D. II*. Havelaar (aftr. lib. wethouder) •Ï8C4; E. de Korver (Lib.) 1715: G. Vlug (Lib.) 1649: P. v. d. Pols (aftr. A.R.) 3-373; J. J A. Verbeek (R.K.) 1318; N. Verkerk (S.D.A.P.) 451; Th. v. d. Gies- sen (S.D.A.P.) 436; J. 11. Voet (S.D.A. P. 435. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen do heeren Havelaar, De Korver, Vlug, Van dor Pols, Ver- heek en Verkerk. District IV. Uitgebracht 11140 gel dige stemmen. Volstrekte meerder heid 5571. Verkregen hebben de hee ren P. G. Buskens (aftr. R. K.) 3671; F W. Germing (S.D.A P.) 3184; dr. J. F. B. van Hasselt fChr. Soc.) 223; P. Koeten (S.D.P.) 71; 11. J. Kruide nier Hm A.R.) 354S! J. ter Laan (S. D.A.P.) 3852; J. W. Niemeyer (lib.) 3256; dr. W. van Ravensteyn (S.D.P.) 152, J. Smak (S.D.P.) 58; mr. II. W. A. van Toen (lib.) 3232; J. Verheul Dz. (aftr. lil»3770; N. Verkerk (S.D.A.P.) 3298 stemmen. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de boeren Buskens, Kruidenier, Ter Laan, J. W. Nie meyer, Verheul en Verkerk. District V. Uitgebracht 5872 geldi ge stemmen. Volstrekte meerderheid 2937. Verkregen hebben de heeren J. ter Laan (S.D.A.P.) 2299, K. A. War- menhoven Jr. (C.H.) 2257; dr. F. B. M. B. Schiphorst (R.K.) 1930; II. Mol (S.D.A.P.) 1616; P. Sehoooiderwoerd (iS.D, A.P.) '1594; Jac. S. Hollander (af. tredend lib.) 1521; A. C. van Eyck (lib.) 1297; K. Poortman (lib.) 1189; P. Koe ten (S.D.P.) 48 dr. van Ravensteyn (S.D.P.) 69; J. Smak (S.D.P.) 35 stem men. Zoodat herstemming moet plaats ■nebben tusschen de heeren Ter Laan, Warmenhoven, Schiphorst, Mol, Schoonderwoerd en Hollander. DOKTERS- EN APOTHEKERS STAKING. De doktoren en apothekers, die als zoodanig venbonden zijn aan het Zie kenfonds der Alg. Gron. Werkl. Vereeniging te Groningen., een fonds dat circa 700 leden telt, hebben gewei gerd langer hunne diensten voor de leden te verrichten of medicijnen te leveren. Ten gevolge van de door de Maat schappij van Geneeskunst ontworpen en voor alle afdeelingen geldende re geling is namelijk aan den dag getre den dat het genoemde Ziekenfonds Ln ernstige financieels moeilijkheden verkeert. De doktoren en apothekers eischten namelijk invoering der nieu we regeling en tevens dadelijke afdoe ning der loopencte schulden, omdat de nieuwe overeenkomst op geheel andere basis zou zijn opgetrokken. Tot nu toe kon liet fonds steeds, boe- wel langzaam, aan zijn verplichtingen voldoen. De tekorten werden echter telkenjare grooter, zoodat een paar keer tot contribuMeverhooging moest worden overgegaan. Ook deze ver hoogingen waren ontoereikend, zoo dat van de schulden ad circa f 2700, niet meer dan 25 kon worden uit betaald. Het bestuur heeft aan de dolt toren en apothekers daarop een accoord van 25 voorgesteld, maai de laatsten hebben dat voorstel afge wezen en geweigerd verder voor liet fonds ïe werken als niet voor 1 Juli betaling volgde. Zij meenen nl. dat de vereeniging dio geld heeft aansprake lijk is voor de schulden der afd. Zie kenfonds. Het bestuur der Werkl. Ver eeniging betwist dit omdat vete leden geen lid zijn van het fonds, dat af zonderlijk wordt geadministreerd en ook evenals de Vereeniging afzonder lijk is goedgekeurd bij Kon. Besluit. Het bestuur van diet fonds heeft nu evenwel aan de doktoren en apothe kers voorgesteld garantie voor af doening de schulden over een lange- ren termijn. Dit voorstel zal binnen kort in de vergadering der „stakers" worden behandeld, zoo meldt 't ITbld. NEDERLANDSC.il E AANNElM ERS- BOND. De 18e algemeen© jaarvergadering van den N. A. B. wordt vandaag en morgen te Nijmegen gehouden. Donderdagavond werden bestuur en leden feestelijk binnen Nijmegen in gehaald, te beginnen met de officiee- le ontvangst ten stadhuize, waar te acht uren de receptie plaats Bad en de burgemeester met wethouders en raadsleden de vereeniging welkom heette in Nijmegen. ONGELUKKEN. De „N. R. Ct." meldt Gisteren is te Kropsvvolde de 53-ja- i-ige arbeider J. M. van een voer hooi gevallen en aan de gevolgen over leden. De 80-jarige C. is in de Güiecn, te Gei een (Limb.), verdronken. DE NIEUWE NEDERLANDSCIIE JUBILEUM-POSTZEGELS. Gei ijk wij vroeger reeds gemeld hebben, zullen in October van dit jaar ter gelegenheid van het Eeuwfeest van Neëriand's onafhankelijkheid jubi leumpostzegels worden uitgegeven. Thans verneemt de „Maasbode", dat deze zegels zijn ontworpen door den architect De Bazel en dat diens ont werp dezer dogen definitief is goedge keurd. De zegels zullen de portretten toonen van Koning Willem 1, Willem II. Willem III en-van Koningin Wil- helmina. Met blijdschap zullen ongetwijfeld de philatelislen de tijding vernemen, dat thans eindelijk eens door hel De partement van Waterstaat gehoor is gegeven aan hun herhaaldelijk uitge drukt verlangen, om het maken van ontwerpen voor nieuwe Nederland- sclie postzegels aan een bekwaam Ne- derlandseh kunstenaar op ie dragen. Blijft men tuin bet Departement van Waterstaat op dien ingeslagen weg voortgaan, dan beslaat er kans, dat onze Nederlandsclie postzegels, thans door haar ousierlijkheid iri liet bui tenland berucht men denke maar eens aan de De Ruijterpostzegels binnen afzienbaren tijd een beteren naam zullen krijgen op de postzegel- wereldmarkt. VEREENIGING VAN G ASF ABRIKANTEN. Heden en morgen vergadert te Rot terdam de Vereeniging'van Gasfabri- kanten in Nederland. Gisterenavond werden de leden officieel ontvangen door het bestuur van de Ned.-Jnd. Gasmaatschappij in den foyer van den Doelen. Op deze receptie waren verscliiilende autoriteiten genoodigd, o.a. het gemeentebestuur en de bestu ren der Maatschappij van Nijverheid. DEUR WA A R DERSEXA MEN. De uitslag van de te Amsterdam ge houden examens ter verkrijging van de acte van bekwaamheid voor het deurwaardersambt, ingesteld doorde Ver. van deurwaarders bij de verschil lende rechlscollegiëii en den Bond van Procureurs- en Deurwaarders- klerken, is dat van de 27 candidaten die zich aanmeldden, 8 zijn geslaagd, te weten <le heeren C. F. van der Werff te Groningen, J. D. Meijborg te Zwolle, C, van Bruinessen te Ede. M. Jonker te Rotterdam, c. WlfleDoorasc ie Middelburg, Jac. van der Meer te 's-Gravenhage, Sj. Geertsoma te Lei derdorp en IL Vincent te Haarlem. 2 candidaten trokken zich terug, terwijl een (deurwaarder) niet werd toegelaten tot het afleggen van het examen, omdat dit slechts voor can- didaat-deurwaarders is ingesteld. KERKDIEFSTAL. In den nacht hebben dieven zich door het uitbreken van een raam toegang weten te verschaffen tot cle R -K. kerk te Kethel, waar zij op er gerlijke wijze huis gehouden hébben. Het tabernakel van het hoogaltaar is o.a. van buiten zeer zwaar bescha digd men heeft het echter niet kun nen openen, zoodat tenminste diefstal voorkomen is. Letterlijk overal heb ben de dieven rondgesnuffeld. Ook j aan de kluis van de kerk- en armen- collecte in de sacristie hebben ze hun 1 krachten beproefd, gelukkig evenwel met Hetzelfde geringe succes. Alleen een offernusje heeft men open kunnen breken, doch het bedrag aan geld, hierin aanwezig, zal waar schijnlijk niet groot geweest zijn. Naar de daders Wordt een uitge breid onderzoek ingesteld. (Maasb.) MR. M. W. REEPMAKER. Gisterennacht is overleden, 62 jaar oud, mr. M. W. ReepmakeP, kanton rechter in het derde kanton Rotter dam, zoo meldt de N. R. Ct. MISHANDELING DOOR DUrrSCHÈ GENDARMEN, grondgebied waagde, dienden zij hem zooveel slagen toe, dat zijn opne ming in het ziekenhuis nóodig was en uien zelfs voor zijn leven vreesde, zoo meldt de Tel. De Üuitsche gendarmen laten niet ruet zich spotten. Dit ondervond ze kere Té Kiefte, uit Dinxperlo, die de gewoonte had de grensbewaarders te sarren. Toen hij zich nu op Duitsch Stadsnieuws VEREENIGING „HAERLEM". De veieeniging „Haarlem" jaarver- gaderde Dinsdagavond bij Brinkmann ouder leiding van den voorzitter, den heer Joh. de Breuk. Deze wees in zijn openingswoord op de wisseling van Eere-voorzitter. Jhr. mr. J. W. G. Böreet van Hogelanden, die afgetreden is na zijn heengaan als Burgemeester van Haarlem, is opge volgd door Jlir. mr. W. B. Sandberg. De voorzitter wees op de verdiensten die de heer Boreel voor de vereeniging heeft gehad. O.a. beeft hij een belang rijk bedrag voor den herbouw van den Stadhuistoren beschikbaar ge steld. Omtrent den herbouw van dozen to ren deelde de-heer De Breuk verder mee, dat de fundamenten die nog stonden in zeer slechten toestand wa ren. Vermoedelijk is dit de oorzaak geweest, dat de oude toren is gaan scheuren. Onder den grond is de oude trap teruggevonden en ook een oude kel der, die vol water stond en nu wordt leeggepompt De nieuwe fundamenten worden in eigen beheer vernieuwd. De bouw van don toren zelf zal aanbesteed worden Spreker herinnerde aan de uitga ven der Vereeriging: De Poorten van Haarlem, bevattende afbeeldingen der poorten, beschreven door d-en hoer Gonnet; en een levensschets van Bil- derdijk, door den heer Stereken sa mengesteld. Meegedeeld werd, dat het bestuur nogal eens succes heeft bij zijn pogin gen om oude gevels te behouden, en ook, dat het er dikwijls in slaagt in liet bezit te komen van merkwaardige gevelsteenen. Deze zijn aan de ge meente aangeboden en worden in het museum teutoongesteld. Dat de uitgaven der vereeniging in ruimen kring belangstelling wekken, blijkt wei hieruit, dat het Rijk 50 exemplaren heeft gekocht van den gevolcatalogus, samengesteld door den heer Vuil der Sleur. Deze exemplaren zijn aan verschillende bibliotheken geschonken. De heef -J. T-, Tad a m a, de secre taris, deed daarop nieedeeliug van de notulen en het jaarverslag. In dit laatste wordt herinnerd aan de ex cursie naar het Gooi, de oudheidkun dige wandeling, de gehouden voor drachten, aan de schenking van 10 gevelsteenen enz. aan het Frans-Hals- museum en de uitgaven der vereeni ging. Er zijn thans 53 leden. Naar aanleiding van een opmer king in het jaarverslag over de muur schilderingen te Klaarden, deelde de heer Van Kakken o. a. het een-en- ander mee over schilderingen in de kerk te Wai'inenhuizen. De heer Gon net sprak daarop de veronderstelling uit, dal uok onder de blauwe verflaag in het schip dezer kerk scliildenvork van Scorel te vinden zou zijn. De heer Van Kalcken beloofde, binnenkort eens een onderzoek te zulten instel len. Liet jaarverslag werd onder dank betuiging goedgekeurd. De bespreking over het jaarverslag lokten nog verschillende besprekin gen uit. De hoer De Breuk deed hierbij mee- aeeling van een vondst in het huis-in-de-Kruisstraat, Het is gebleken, dat een bel in bot huis een klok is, die dag:eekent uil de 15de eeuw. In dit huis heeft In 14S3 Jacob Bel- laert gewoond, de eerste ILaa rlom- sche drukker, na Lourens Coster, die hekend is geworden en later de eerste -Bisschop van Haarlem. In do Janskerk is een oud „horloge" gevonden en weer gerestaureerd. Dat was een staande kiok, door Isaac Hu- sius in 1714 gemaakt voor... f 38. Het uurwerk is thans geplaatst in het doophuis der Groote Iverk. Het jaarverslag van den penning meester, den heer Rutgers van den Loeff, werd onder dankbetuiging, op 1 advies van de commissie, waarvoor do heer Repeteer van Driel verslag uitbracht, goedgekeurd. Er is een flink batig saldo. Besloten werd op 6 September een excursie ie mroten naar jvronnrcen- dam, Edam, Votendam en Broek-in- Waterland. Als nieuwe uitgaven werden voor gesteld een beschrijving van de Haar- lemsdhe straatnamen. De heer Rutgers van der Loeff wees er op, dat de heer YV. P. J. Overmeer in dit opzicht reeds het ru we werk heeft gedaan. Besloten werd den heer Overmeer uit te noodigon zijn medewerking te. verleenen aan de totstandkoming van dit werk. Hem zal een commissie uit het bestuur ter zijde worden gesteld. Y'an dcD heer .1 C. Peerebooni. di recteur-hoofdredacteur van „Haar lem's Dagblad" was het aanbod inge komen, om aan het bestuur ter ver deeling onder de leden rond te zen den, een aantal afdrukken van artike len, die de lieer Peereboom voprne- ntons is in „Haarlems Dagblad" tc schrijven over de platenreeksen uit den historischcn atlas van Haarlem, die op de bijeenkomsten van de ver eeniging „Haertein" ter beschouwing zullen worden geboden. Op die manier zulten de leden door deze artikelen, waarvoor de gegevens zullen verstrekt worden door den Ge meentearchivaris, Jhr. Roel!, reeds als zij ter bijeenkomst komen, op de hoogte zijn van wat daar voor merk waardigs wordt te zien gegeven. De heer Gonnet meende, dat dit een zaak was, die geregeld moest wor den tusschen Jhr. Roëll en den heer Peereboom. De heer Var. Kalcken vroeg of een dergelijke toelichting van te voren gegeven, de belangstelling niet zou verminderen, De heeren De Breuk en Tade- m a meenden, dat 't tegendeel 't geval is. Als men reeds weet welke interes sante dingen te zien zijn. gaat men eerder kijken en dan alleen degene, die bij de beschrijving dicht bij den voorlichter zitten, kannen de me vloe iingen goed volgen. Nu zulten alten van die meedoe!ingen kunnen profï- tecren. Besloten werd instemming met het denkbeeld van den heer Peereboorn te betuigen en te berichten, dat, het be stuur gaarne de afdrukken zal ont vangen: Opgemerkt werd door den heer G «staaf v. Kalcken, dal. in deze artikelen veel belangrijks omtrent de geschiedenis van Haarlem voor het na geslacht zo! kunnen worden bewaard. Nu kan de heer Gonnet ons daarover veol vertellen, doch deze artikelen zul len veel van de kennis vasthouden. Het bestuur deelde voorts moe, datl getracht zal worden dezen winter weer eonigo voordrachtavonden te organiseeren, waarop gehandeld zal worden over Haarlemsche onderwer pen. Effecten. Op de effecten veiling te Amsterdam zijn o.a. verkocht: Een rentebewijs van uitgelote obli gatie Haarlemsche Machinefabriek voorbeen Gebr. Figee, ƒ19. 3 aand. Ohemigrafische Kunst in richting „Polygraph" te Haarlem 100 - 3 winstbewijzen als voren, 100 Crescendo. I-let Eere-voorzitterschap der mu- ziek vereen iging van lï. IJ. S. M.-per- soneel „Crescendo" (beschermheer de heer J. A. Kalff, lid van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. directeur: de heer H. W. Hofmees ter) is aanvaard door den heer J. F. Bierman, ingenieur, chef der Centr. Werkplaats dc-r 11. IJ. S- M., alhier. BENOEMD. Bij konüikl. besluit is benoemd tot ontv. registr. en dom. te Haarlem de heer A. Meylink, ttians in gelijke be trekking tevens bew. van de hypoth. het kad, en de scheepsbew. en Rijks- taairiiieester te Zieriksee. liit de Omstreken BEVERWIJK. BAKKERSBONDSDAG. Vervolg). Te half twaalf hau de officieete ont vangst plaats door de plaatselijke afdeèling in het hotel „de Zon". De heer G. Niessen, yice-voorzrtter van de afdoeling Beverwijk (de plaat selijke voorzitter is ook voorzitter van den Bond) heet allen welkom. De Bondsvoorzitter, de heer G. Slagt, dankt voor het welkom en vertrouwt, dat deze bondsdag de afdeeling Bever wijk zal eeren en medewerken tot baar uitbreiding. Hierna wordt de eerewijn rondge diend. Terwijl de darues en met-afgevaar digden, onder begeleiding van ae stafmuziek van het 10de regiment in fanterie, een uitstapje naar Wijk aan Zee maakten, word te ruim 12 uur de gewone algemeene vergadering ge opend door den Bondsvoorzitter. Deze heet welkom de «ereleden, bestuurs leden en afgevaardigden, benevens Dr. Boohstra, directeur van de rijks- malerij en proefstation te Wagenin- gen, en memoreert de belangrijkste gebeurtenissen in het afgeloopen jaar. Medegedeeld wordt, dat binnenkort zal verschijnen een handhoek voor den bakker. Het Verslag van den penningmees ter werd op advies van de kascom- missie goedgekeurd. Uit dit verslag bleek o. m., dat de Bakkersbondscourant, welke vroeger een tekort opleverde, <lit Jaar een voordeelig saldo gal van 527.60, ter wijl ook de eerste zes maanden van dit jaar zeer gunstige vooruitzichten opleverde. Tot lid van het eentranl-bestuur werd herkozen de heer Fred. 'C. Stöh- le, van Amsterdam, tot voorzitter de heer G. Slagt, te Beverwijk, De contributie werd opnieuw be paald op ƒ2.50. De volgende vergadering zal te Am sterdam worden gehouden. In verband met de moeilijkheid om leerlingen te bekomen in het bakkers bedrijf zal de commissie, die ter zake een voorloopig onderzoek instelde, permanent blijven en stappen doen om hierin verbetering te brengen, zoo mogelijk door de Regeering te bewe gen 'het verbod van arbeid voor Jeug dige personen vóór 6 uur 's morgens te wijzigen voor net nagkersDearijr. Thans komt in behandeling het punt samenwerkende bakkerijen. De Commissie die hierover rapport moest uitbrengen noemt twee syste men nl. de samenwerking van enkele patroons in een gemeente en het in coöperatie optreden van alle bakkers patroons in een gemeente, zooals do Antwerpsche Patroonsvereeniging. De eerstbedoelde samenwerking wordt reeds in enkele plaatsen van óns land als Dén Helder, Zutphen en Breda ge vonden en werkt zeer voordeelig om dat dan slechts een groote bakkerij voor vele patroons noodig is. De com missie raadt dit systeem aan en geeft in overweging om voor uitwerking hiervan een permanente Commissie te benoemen, die de zaak verder onder zoekt en plaatselijke afdeelingen ad vies geeft. Deze raad wordt aanvaard en de Commissie die rapporteerde wordt permanent verklaard. Bij de rondvraag waarschuwt de af gevaardigde van Dordrecht tegen de te hooge opvoering der feestelijkheden bij de jaarvergaderingen. De afgevaardigde van Utrecht dringt er op aan de brood- en meelfabrieken zoo min mogelijk te bevoordeelen. De afgevaardigde van Haarlem, de heer Berkemeijer, informeert waar de oude zakken voor Arnerikaansch meet blijven. Ilij vreest dat Tiet inlandsche meel in Amerikaansche zakken ge daan wordt, want die zakjes brengen in Haarlem tegenwoordig veelde vec-1 op. I-lij raadt aan de zakjes te merken met verf of teer, waardoor bedrog voorkomen wordt. De afgevaardigde van Middelburg wenscht dat vooruit wordt bekend ge maakt, welke afdeelingen de eerstvol gende bondsvergadering willen ont vangen. De afgevaardigde van Breda vraagt of er reeds automatische brooddeeg- afweegmachines in den handel zijn, waarop bevestigend wordt geant woord. Tenslotte dringt de secretaris, de heer Stalde aan op toetreding tot het fonds voor uitkeering bij overlijden. Dr. Boonstra geeft nog de verzeke ring dat zijn inrichting te YVagenin- gen de bondsbelangen zal blijven be hartigen en dankt voor de. uitnoodi- giug der vergadering bij te wónen. De lieer Bergineijer van Haarlem i brengt den voorzitter dank voor zijne leiding. Hierna sluiting der vergadering. Na afloop der vergadering woonden de afgevaardigden het matinée in „Maison Stroucken" hij, dat ter hun ner eere door de stafmuziek van het 10de regiment werd gegeven, waarna een aantai leden van den bond met dames, samen 140, zich te half zeven vergaderden om een diner in het „Ho tel de Zon", waar nog menig vriende lijk woord werd gesproken. De dag werd besloten met een mu ziekuitvoering, voordrachten en hal in „Maison Stroucken", welke samen meer dan een avond in beslag namen en tert in den morgen duurde. ZANDVOORT. S. Kupfer, Frankfort a. M., Grand Hotel 4 pers. S. I^ichmann en fani. id. 6 pers. Lilienfeld, Frankfort a. M„ id. 3 pers. F. Katzenstcin, Cas- sel, id. 1 pers. L. en J. Asseher, Pa rijs, id. 3 pers. K. Muyer, Frankfort id. 5 pers C. E. van der Vies, Am sterdam, Groot Badhuis, 2 pers. F. Gijzel, Mannheim, Grand Hotel, 1 pers H. Hibbo, Berlijn, Hotel d'Orauge, 4 pers. M. Zeldenrust, Amsterdam, Groot Badhuis 1 pers. N. Hijmans, id., id., 1 pers. Rapp, id., id. 1 pers. Mevr. A. Rapp, id. id. 2 pers. M. Enschedé van Lenr.ep, Haarlem id. id. 2 pers. Tiefccthal Canter, Mariën- bad, id. id. 1 pers. Gemengd Nieuws EEN SPIONNAGE-AFFAIRE. Aan hot „Berliner Tageblatt" wordt volgens de Tel. uit .Karlsruhe ge seind: Uit geloofwaardige militaire bron wordt gemeldGedurende den nacht probeerden verschillende per sonen in het gebouw van het veldar- tillerie-regimenL no. 76 in te breken. Bij de eerste inbraak maakten zij zich meester van enkele onderdeelen van verouderde kanonnen. Zij ontkwamen ongemerkt, daar voor dit gedeelte van .hel gebouw geen schildwacht staat. Maandag probeerden de dieven een tweede inbraak. Hierbij werdén .zij echter overvallen door den schild wacht, die alarm sloeg, waarop de clieve ngevangen genomen werden. De nationaliteit en de namen der inbre kers zij nog niet bekend. Hier neemt men aan, dat het Fransche inlichtin genbureau te Belfort de hand in het spel heeft bij deze spioonage-affaire. DE SLTRAGETTES IN ENGELAND. ITet huis, behoorer.de aaa Sir Wil liam Lever, den millionair zeepfabri kant, bij Horwich in Lancashire, is door de suffragettes in brand gestoken en geheel vernield. I-Iet agentschap „Founder" ver- neemt uit Lorden, dat de politie een complot zou hebljen ontdekt van de suffragettes, om de hoofdstad aan de vier hoeken in brand to steken. Zij zouden onderhandelingen hebben aan geknoopt met Fransche aviateurs, die ter verwezenlijking van dit helsche plan bommen met explosiestoffan ge vuld en welke de suffragettes hun zouden verschaffen, boven verschillen de punten van Londen zouden laten vallen. De aviateurs hebben de dames be richt dat zij over liet voorstel zoiiden nadenken en haastten zich toen de po litie te waarschuwen, EEN SPION. Uit Boecliarest wordt gemeld, dat de krijgsraad den kapitein Galiesco, die voor Rusland gespionneerd en mili taire geheimen van zijn vaderland aan den Russischen staf verkocht nad, we gens landverraad tot 2d jaren tucht huisstraf heeft veroordeeld. DE STAKING IN ZUID-AFRIKA. De „N. R. Ct." meldt nog; Bij de ongeregeldheden ie Johan nesburg zijn niet minder dan 270 men- achen gedood of gewond, öf door het vuur der troepen, öf döor het in 't wil de schieten der onroorige menigte. De ardeeungen der arbeidersprir.rj en der vakbonden te Kaapstad hadden een vergadering bijeengeroepen om moties aan te nemen, waarin wordt verlangd: le. de strafrechterlijke ver volging van den directeur der Kleïn- fontijn-mijn wegens inbreuk op de mijnwet2e. de terugroeping van lord Gladstone, omdat hij Britscho troepen naar den Rand heeft gezonden. SUFFRAGETTES IN ENGELAND Mej. Sylvia Pankhnrsl is Maandag morgen gearresteerd in verband met de poging, om Zondag voor een week in Downingstrect door te dringen. Zij voerde de menigte aan, die toen met de politie slangs raakte. Dinsdag is zij wegens dat U-U voor den politierechter in Bowatraat ver schenen. Zij weigerde vrijstelling te gen borgtocht en verzekerd© de hon gerstaking.te zullen toepassen. De schade, aangericht door den brand in het huis van den industrieel William Lever, bedraagt 20.000 pond sterling. Er zijn enkele kostbare schilderijen door het vuur vernield. Zooals is medegedeeld, hebben kies rechtvrouwen den brand gesticht. Op een der achtergelaten papieren stond; „Als Levor en de liberalen even trouw waren gebleven aan de zaak van het vrouwenkiesrecht, als Lancashire aan den koning, zou deze brand niet ge sticht zijn", zoo meldt de N. 11. Ct. VLEESCH VERGIFTIGING. Uit Flores (prov. Avora, Spanje) wordt aan ue N, R. Ct. geseind Zes ingezetenen zijn gestorven na het ©ten van vleesch van door milt vuur aangetaste schapen '18 inwo- 11 ros liggen op het uiterste en tal van anderen zijn zwaar ziek. Het vleesch was verkocht na machtiging van de gemeentelijke veeartsen. OPLICHTERIJ OP GROOTE SCHAAL. De Nieuwe Gazet van Antwerpen schrijft: Sedert de laatste tijden wordt de diamantnijverheid, die reeds zoo slecht gaal, nog geteisterd door me nigvuldige oplichtingen, diefstallen, verduisteringen, enz. Thans is er weer een oneerlijk handelaar van door gegaan mot verschillende par tijen diamant, ter waarde van onge veer 200.000 frank. Eenige maanden geleden kwam hij zich le Antwerpen als een diamantkoopman vestigen, komende uit Warschau. Weldra had den koopman, die goede zaken eclieen te maken, het vertrouwen ge wonnen van de eerste diamanthan delaars onzer stad. Na korten lijd was hij dan ook in het bezit van par tijen diamanten, ter waarde van 200.000 fres. Aan de handelaars, die tb hem geen vertrouwen stelden, overhandigde hij wissels, betaalbaar bij een bank. De eerste wissel, die .aangeboden werd, bleef onbetaald, en uit de in lichtingen, door de handelaars op ge noemde bank genomen, bleek, dat bedoelde persoon er niet de minste storting-gedaan had. De diamanllcooplieden, die voelden dat zij bedrogen werden, gingen op zoek naar den oplichter, doch deze was reeds verdwenen. De politie doet nasporingen, doch men is van gevoelen, dat hij het land reeds heelt verlaten. DREIGENDE STAKING OP AMERIKAANSCHE SPOREN. Uil New-York wordt aan de N. R. Ct. geseind Y'an de conducteurs en treinbeamb- ten op de Oostersporen heeft 94 per cent gestemd voor een staking, tenzij hun eischen tut loonsverhooging met 2>J percent worden toegestaan. Een dergeijke stemming onder de machinisten on stokers heeft onlangs niet tot een staking geleid, maar tot onderwerping van den eisch aan een commissie van arbitrage, die besloten heeft lot een geringe loonsverhooging De Erie-spoonvcg verklaart nu niet in onderhandelingen te zullen tre den, daar het onmogelijk is loonsver- hoogiug toe tc staan. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd- Própaèdoutiseh examen geneeskunde de heer A. ten Bruggen cate. Eerste natuurkundig examen de da mes A. J. Steenhauer en L. C. Peu- nink. Doctoraal examen geneeskunde de heer P. Tirnmcrs. Theoretisch geneeskundig examen de heer II. II. Cohon. Voorbereidend examen Ind. Admio. dienst, de heeren J. Allaart en van der Meulen. Candidaats-examen rechten de heer W. J. Woldiingh van der Hoop. Geslaagd voor he: examen Ind. rechterl. dienst mr. II. MerecUu. Utrecht. Geslaagd candidaats-exa- men wis- en natuurkunde mej. B. van Slootcu. Cand. ex. Ned. letteren de heeren P. N. U. Hading, met lof, B. H. Spijkerboer, met lof. Cand.ex. Rechten mej. S. J. Meijers. Doc. ex. ree.htsw. de heeren II. Jans sen. F. C. A. Tilman. Doet. ex. stuatsw. de heer mr. M. Tydeman Cand. ex. scheikunde de heer V H. v. d. Sande Bakhuizen. Aan de Theologische Sehool te Kam pen is geslaagd voor het candidaats- examen, 2de gedeelte, de lieer C. Bon- ma (cum laude). Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het candidaatsexanien in dt Nederlandsclie elttcren door den heer A. Noé. Leiden. Bovorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer M. Elion, geboren te Lekten. Geslaagd voor het voorhnroidend examen Ind. tidrn. dienst de heeren P. A. Prins en D. den Hartogh. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Ge slaagd propaedeulisch examen theolo gie de heer J. Ubels. Sport en Wedstrijden WEDSTRIJDEN BU DE E.NT.O.S. De Nederlandsch-Belgische Water- polo-Wedstrijd zal gehouden worden te Amsterdam op Zondag 20 Juli ba in het beslaand nieuw kanaal, eren-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9