ÜMRIEK DASBUD GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD Donderdag 10 Juli 1913 Brieven over Amerika. x. Ja, die New-YotKsche warmte is een lastig iets. Ik lag te draaien en te draaien in mijn nauw bed en kun den slaap niet vatten 93 gr. stond do thermometer in mijn hut. Jk sliep nipt, maar was nog „paf* van 't ge ziene daar bij den ingang van de bioscoop. Ik voelde hoeveel ons land toeli mist "an 't kloeke, fiere en vrije, dat Amerika hooft. O, ik zou zoo straks op wantoestanden. stuiten. L< zou de tentoonstelling va n. huisarbeid van kinderen te New-York zien, die bet hort deed schreien over zóó groo te uitbuiting. O. 't is niet alles goud wat blinkt en al klinkt nu ook voort durend het ..Sweet land of Liberty"' ons iu dc ooren, het ideaal is ook niet daar, maai de Conventie, de stand, dat ongelukkige woord, hoort men daar niet. Men hoort niet dit staat niet, dat staat nietdit past mij niet, dat past mij nietalles staat, alles post., alles kunt ge doen, gij zijt vrij, gij zijt in een land waar men zichzelf kan zijn. De dief van 't bureau, die kaartjes controleert, waarmee misschien een dollar of twaalf per week extra ver diend wordt, wordt niet.eerder ge- hoorzanni'l, onulat hij 's avonds thuis niels zit te doen, èf wel omdat hij werkt. Hij wórdt niet gevleid, niet ontzien door zijn minderen, die elke minder aangename kwestie, welke de chef thuis of elders had, al voelt van hot eerste uur van den dag af aan dat hij het gebouw binnengetreden is. 't Zong me voortdurend in de ooren en ik stond op. Om half drie liep ik alweer, nu met couranten (te veel brieven liep iu de gaten, had mijn collega me gezegd) naar'de bus. New- York ontwaakte, of liever begon wat zachter te snorken, want gansch oen nacnt door houdt, het leven in Ncw- York aan. om tegen uen ochtend slechts wat te vermeerderen. Ik nam de electrische tram, ging New-York door, Broadway langs, tot het begin waar de Hudson zich splitst. In de verte lag Ellis-eiland, :uet zijn rij van onderzoekingsgebou- wen en ziekenhuizen en waarheen ik straks mijn vierde klas passagiers zou voeren. Ik zag het aquarium en ging er in, Geen 25 cent eutnie, op Zondag vrij, op sommige weekdagen ook, als bij ons Museum. In Amerika is alles vrij: Dierentuin, aquarium, wat ook. Toen (ik spaar u de beschrijving van dit on- «lerzuescii paieisj mei u© Elevated naar de bruggen en nu snorde ik dc W'illianisbrug over. die nog grooter spanning heeft dan de Brooklyn-brug; teen ue Essex-street door, een voor New-York nauwe straat, waar het aantal Israëlieten enorm giuoi is, zooiets als de Jodenbreestraal te Am sterdam. Ik bieef maar trammen; hoe kon ik meer van.New-York zien, dan nu nu ik uren lang dan eens voorop, dan weer achterop staande, dan weer zit tend middenin over 't geopend raamp je do leuzenstad doorijlde. Zeven uur! "i ordt tiid naar boord terug ie gaan. 't ls roods ontzeUoiid warm. Ik heb nnjn jiu> uitgetrokken. Ik ga naar Broadway met een on- dergroudsehe expres, t Is alsol ik ja ren lang in New-York woon, vraag niets, spring op de etectrisehe, die dooi de 33ste straat rijdt en om iia.ll- acht.... heli ik mijn courant in de bus gebracht. Aan boord alles wel. Toen ging ik slapen tot 10 uur. De landverhuizers zouden in twee booten geladen worden. 2400 man in één boot was te veel. Ze werden de loopplank afgedreven en ik moest tel kens denken aan de lammermarkt te Leiden, waarop wij als jongens vlas ten. Wij mochten dan om o uur op staan en wie de geiukkige w;u-, uit kreeg op de buoten een plaatsje om de lammeren af te drijven, en.... dan kreeg je soms een kleur tot achter je ooren als een boer, door je ijver ge diend, je wat wilde geven. Je doedt l voor plezier én bedankte hém wel, maar geld aennemen, neen, dat deedi. je niet. Ik doorleefde weer die kinderjaren, zag me weer rood van schaamte wei geren en iiuorde den reus naast mij toen klein tenger ventje zéggen: nou ronk jij dan maar eens. Eu ik dorst de groote, zwarte sigaar niet weigeren en verfrommelde haar in mijn broek zak. Maar nu dreven de stewards mon- schen de boot, af, soms oen paar F e y SIe t rs Uitbot En g e is c h DAVID CH1-ISTIL MURRAY. 73) Weder stopte de trein, maar noch het knarsend geluid van het remmen, noch de schelle stoomfluit wekte Bow ling uit zijn slaap. De spoorweg beambte was het eerst ami liet por tier, en daar hij slaperig was from melde hu ©enigszins aan de kruk, niet wetende 'dat de man. die achter hom stond, hem van ongeduld wel met zijn handen had willen verscheu ren Eindelijk wus het portier upon, de baan was vrij en Whittaker sprong den waggon uit, met een achterwaart- schen blik op Bowling, die in zijn hoek ineengezakt lag, terwijl zijn Verljoiuivri hand op den vloer hing. Hij durfde niet te snel loopen uit vrees van de opmerkzaamheid te tiekkon en vragen uit te lokken. Hij was in Londen vréémd, en wist niet waarheen hij zich op dit uur begeven zou, dus liep hij totdat de dag was aangebroken en de slratén haar ge woon aanzien van drukte en bedrijvig- „cen mannetje en een wijf]© met. wat jongen er tusschen". O, 't was soms niet aan te zien, de mannen sjouwend met zware koffers, do vrouwen met pakken, driedubbel zoo groot als de loopweg was en de peuters meesjou wend met manden en voortdurend klonk maar: „Go onl Go on! Om 11 uur stond „de kudde" bene den. Ik voelde me ongelukkig. Ik vond dat-gesjouw met die men sehen ellendig om te zien,' on Ik vond degenen die 't deden, hard en wreed. 'Maar ik zejde u meermalen reeds, het schijnt hen niet te deren, 't hoort er zoo bij, want lachend en vroolijk staan ze bij elkaar. Om elf uur kwam de eerste boot, om 12 uur de tweede. Daar was een hospitaal op en ik ging terug naar boord om mijn hospitaal te ..leegen Acht kinderen met mazelen, één met longontsteking. En te voet liepen ze achter hun moeder dc loopplank af, en stonden aan 't eind van do pier, te wachten tot liet hun beurt was om binnen 'te gaan. 't Was prachtig weer, gelukkig) want hoe ik ook aandrong op spoedige overbrenging, écu kwar tier later gingen mijn „liospitaalpa- tienten" pas aan boord. Ik had ge leerd, want zeker zou ik als ik nog een hospitaal te leegen had, eerst dan pas beneden komen met de zieken, als mijn steward van beneden mij toe riep, dat het andere hospitaal open stond. Weer voeren wij de Hudson langs de reuzengebouwen voorbij, zee waarts, Weer scheen het vrijheids beeld te wenken, maar onze boot zwaaide en voer op Elliseiland aan. Wij legden aan ik ging van boord, meldde aan den diensldoeivden ge neesheer, dat de zieken er waren, 't Was een bloole vorm hij dankte en Hlijn taak was afgcloopen. Maar pas over een uur ging de ler- ry-hoot van Ellis-eilaiul naar New- York en ik bleef toezien hoe land verhuizers van een ander schip, die juist aangekomen waren, langs de ge- neêsheercn liepen. Van allen werden de oogen gekeken, meende men dai er iemand een afwijking had aan 't li- ciiaam, 'n longlijder, 'n leverlijder,'n darmlijder was, dan werd er met krijt 'n P. op de reentermouw gezet en gin gen zij in de lange rij verder, waar een geneesheer de met P. gemerkleu er uit haalde en ze in de onderzoe kingskamer hraent. Vermoedde men gedeeltelijke afwijking, dan werd een andere letter op de mouw geplaatst en werden ze door psychiaters daar na uit de rij genomen en onderzocht. Was hel onderzoek niet afdoende, dan werden ze in de ziekenhuizen cenige dagen of langer opgenomen en moch ten zij blijken lijdend te zijn, dan moest de Maatschappij die ze vervoer de, ze weer terugnemen naar Eu ropa. De behandeling, die de landverhui zers (laAr genieten, moet wel voor hen een wonder zijn, want 'het gaat zonder geschreeuw, zonder geduw, ordelijk, rustig, kalm ik zou haast zeggen beleefd. Soms ziet men droeve toonee'.en. Een man, een Duitscher, met een Duitsch schip meegekomen als 2e kl. passagier, zooals hij mij vertelde, was na het vertrek van zijn kinderen in een Levensverzekering gegaun, om op zijn vijftigste jaar een uitkccring te krijgen. IIij had 'diL gedaan, om dan zijn kinderen die in Amerka woonden, op te kunnen zoeken. Een verlof van 6 weken was hem gegeven, doch... hij mocht niet. landen waarom wist 'hij nel. En elke dag was kostbaar. Maar de geneesheer die mij vergezel de, deelde mij mede, dat hij straks zou mogen weg gaan. Men meende, dat hij verschijnselen had van hersenverweeking en had hem een dag in observatie gehouden, doch naar mijn gids zoo juist ge hoord had met gevolg, dat 'hij' nog heden landen inocht.. Een oude vrouw stond bij ons. Zij was eveneens een Duilsche oen be weerde stellig niet ouder te zijn dan 40 jaren. De dokter, die vermoedde, dat ik Duitsch kende, vroeg ine, haar toch to zeggen de waarheid te spre ken. 't Was niets a'.s ze zestig was, dan mocht ze landen. Ik zei het haar, drukte het oudje vooral op.t.et hart, toch eerlijk te zeggen hoe oud ze was, doch zeker omdat ze bang was te oud te zijn, hield ze vol 40 jaar te zijn. Als 'l zoo is moet ze'terug. Een der gelijk© vroegtijdig verouderde vrouw kan Amerika niet gebruiken. Ik zeide het haar nog eens. „Ik ben veertig," was haar antwoord. Maar ze loog, de papieren wezen anders uit tot haar geluk. G. A. ÜOTMAR. heid begonnen te vertooncn. Toen ontheet hij in een eenigszins vunzig koffiehuis, en vernemende dat hij daur een bed kon krijgen, besloot hij eenige uren rust te nemen en ging naar boven met Strikt bevel, te twaalf uur geroepen te worden, liet dag licht bescheen" hem flauw door het gele venstergordijn en verdreef een geruime poos den slaap van zijn oog leden, en zijn angst deed hem nu en dan een kermenden zucht slaken. Maar eindelijk deed de natuur zich gelden on viel hij in slaap. Te twaalf uur gewekt, wicsch hij zich. gebruikte een tweede ochtend maal, en na zijn rekening betaald te hebben, liep hij de straat op, waar, ondanks de -onverschilligheid aan be woners van groote steden eigen, zijn nieuwe gewoonte van telkens om ie zien de opmerkzaamheid van menig een trok. Hij was te gejaagd, Ic angstig, te schuw om iemand iets te vragen, en de volle straten waren zulk reu ver schrikking voor hem dat hij helgroot ste gedeelte van den dag in koffie huizen doorbracht. In één daarvan werd hij eensklaps moedig. Een och tendblad schonk hem troost en deed hem een besluit nemen. Misschien was het iets in zijn'eigen omstandigheden, dat hem de politie berichten deed inzien.' Daar las hij, dat dien ochtend vroegtijdig een wérk- man. die weigerde zijn naam op te Buitenlandsch Overzicht Do Balkanvulkaan in werking. Hoe staal 't nu op de oorlogs velden Het is verwonderlijk en verbazend met welk een overtuiging de elkaar steeds tegensprekende berichten ove,r den strijd tusschen Serviërs en Bui garen worden wereldkundig gemaakt. De „Frankf. Zlg." doc-t een poging, nu in dien warwinkel orde, in die duisternis licht te brengen. Het blad zet uiteen, dat hét Bulijaarsch-Sermsck gcvechls- fronl - zich in een sterk gekromde lijn be weegt, die op den oostelijken vleugel in het Noorden begint, zich dan zuid waarts wendt naar het Plaskowiku- gebergte, vandaar westelijk naar Istip loopt en van hier weer in zuidelijke richting naai' Kriwolak aan do Var- dar. De oorzaak van dio kromming wordt door heide partijen anders ver klaard. De Serviërs houden het terugwij ken van de Bulgaren voor het gevolg van een groote overwinning; dc Bul garen zeggen, dut het slechts een val strik geweest is, om het centrum van de gevechtslinie der Serviërs vooruit te lokken, het dan door een krachti- gen aanval terug te slaan, en zoo doende de beide vleugels van het Ser vische leger, hij Kriwolak en bij don, berg Sultanepe tc isoleercn. Indien die manoeuvre kon gelukken, dan zou dit een vernietigende nederlaag voor de Serviërs beteekenen. Maar nu meent het blad uit de ont vangen berichten te mogen opmaken, dat die zegevierende aanval der Bul garen op het Servische centrum niet plaats vond of niet slaagde. De Bulgaarsche terugtocht van Kot- sciianu op de hoogten van Plaskowika j en het Médësch gebergte is echter een verbetering van hun positie geweest. Daardoor toch hebben zij zich in den rug door het Stroemadai beveiligd, en voorls wordt ee&D Servische aanval van Kotschana uit .onwaarschijnlijk, daar dan de Servische hoofdmacht, gevuar zou loopen door de beide vleu gels van het Bulgaarsche leger te wor den omvat. De Serviërs zullen hier voorloopig hun groote troepenmacht niet kuunen gebruiken, te rueer daar hun vleugels bij Kriwolak en bij het Otagowska-gebergte wel niet terugge slagen zijn, rnaar toch zware verliezen leden. De Bulgaarsche bataljons, die de Vardar overtrokken, om den nuusch naar Prilep tc ondernemen, zijn tot Iiropulu over de rivier teruggedreven. Zoodat in de berichten van beido zijden, naast veel overdrijving, eenige juistheid is, Beide legers hebben, maar op verschillende punten van liet lange front, eenige voordeelen be haald. Het Bulgaarsche leger wordt nu in het Bregalnitza-dal vastgehou den. maar het Servische kan ook niet terug. En als de Bulgaren straks, met hun hoofdmacht het koninkrijk Ser vië binnen rukken kan dit voor het Servische leger noodlottig worden. Volgens de jongste berichten staan~üe Bulgaren reedf bij Koejaschewatz, in het dal van de Tirnokeen andere af- deehng heeft Wranja genomerq en marcheert nu het Morawa-dal in, en een derde afdeeeling rukt van Kus- teiidje naar Egri Pulanka. Al die bercliien mueten evenwel nog worden bevestigdmaar de Serviërs mogen wel oppassen, dat hun leger hij Kotschana en de Vardar niet van het Sc-rvisclic gebied wordt afgesne den. Grieken en Bulgaren. De Grieksehe bataljons hebben, naar het schijnt, goed werk verricht. De Bulgaren praten maar niet over den toestand in het Zuiden; maar 't schijnt wel, dat zij Doiran moesten ontruimen en langs de geheele linie over do Stroema en de spoorweglijn DoiranDrama moesten terugtrek ken. Hiermede zal de strijd in het zuiden wel voorloopig geëindigd zijn. De Bulgaren zullen niet verder terug trekken, nu zij goed beschutte stellin gen in het gebergte vonden, en. de Grieken zullen de zuideiijkc hoogten niet verlaten, om door het Stroeina- dal een aanval op de Bulgaren te doen. Slechts zullen de Grieken po gen, in het oosten weer verbinding met de Serviërs te zoeken, maar dat moeten de Bulgaren tot eiken prijs beletten. Van ecii 'aanval op Saloniki, hoé graag meii. dien in Bulgarije ook zou wenschen, kan geen sprake zijn. Iloe het verdere verloop van den strijd wezen zal kan niemand voor zien. Dc geheele opzet en hetgeen tot dusver gebeurde is zoo vol incidenten geweest, en de samenloop der om- slaiidighedeh is zoo vol toevallighe den, dat van een eenigszins behoor- geven, in het politiebureau van Ma- rylebone was gebracht als beschul digd van dronkenschap. De werkman, wus in een waggon aan het Euslon- stution wakker gemaakt., had be weerd dat hij bestolen was en ©en ge- weldige^opschudding gemaakt, was met veel moeite door de politie over gebracht en had op weg naar het bu- icau de politic-agenten -herhaaldelijk aangevallen. Daur had men ontdekt, dat hij in 't bezit was van negen-en- negeutig pond u-en shillings aan goud, en zoven shillings aan zilver. Dit word, natuurlijk, als een verdachte omstandigheid beschouwd, en derhal ve werd dc werkman, die oorringen van gouddraad droog, het voorkpmon van een zeeman had en door ©én groot litteekmi misvormd was, in ver zekerde bewaring gehouden, totdat ©r .onderzoek naar Item gedaan kon wor den. Verder bleek liet, dat de gevan gene nog onder den invloed van ster- kon drank was, eiï dut hij zich in het politie-gercolitshof als een dolleman had aangesteld. Terstond was Whittaker op zijn ge mak. Hij kocht een groöt valies, be nevens eenige benoodigdheden, die hij er in pakte, en nam passage op de stoomboot „Orinoco" naar Marseille. Hij kocht ook een BradshaW, Reisgids op het Vasteland, en de best© kaart van Turkije, die voor geld te. krijgen was, Hij ging aan boord,, en over cën half uur zou hii vertrokken zuti. liij lijk' „plan do "campagne" goon epra- ke kan zijn. Heden komen de volgende telegram men uit de oorlogsvelden Uit BelgradoDe Serviërs zetten hun opmarsch voort in de richting van Djoema. De Grieken maakten zich meester van Serres. Huil vloot bombardeert Kavalla. Uit Sofia: De „Mir" zegt, dat na den koers dien thans de militaire operaties namen het te verwachten is, dat de oorlog .langer zal duren, dan men aanvankelijk meende. Men ver wacht iu de eerste dagen geen be slissende resultaten. Volgens de „Mir" gingen de koning en de kroonprins naar het gevechts terrein in Macedonië, tegen den avond keerden zij terug. Het officieus© blad „Bolgaria" doet een beroep op hen, die door de wet worden vrijgesteld van den militai ren dienst, om mede te werken aan do verdediging van het land. Bulgarije riep de 10e en de lie lich ting onder de wapenen. Roemenië en Turkije. Uit Konstantinopel wordt aan de „Berliner Lokal Anzeigcr" geseind: De Roemeensche gezant bracht een bezoek aan dc Porte en had daar een langdurig onderhoud met den groot vizier en met den minister van bui- tenlandsche zaken. Naar rnen uit de meest zekere bron verneemt, heelt Roemenië met Turkije een overeen komst gesloten, om te verhinderen, dat Bulgarije op den Balkan den heerschersstaf zal voeren, Voor dit doel zullen Turkije en Roemenië ieder 200.000 man naar dc Bulgaar sche grens zenden en daar Bulgarije den vrede dicleeren. Wanneer dit geen succes heeft, zullen de grenzen worden overschreden. Turkije neemt nog steeds uitgebrei de militaire maatregelen. Op allo transportmiddelen is door de mili taire autoriteiten beslag gelegd. Uit Roemeensche bron wordt nog vernomen, dat de Roemeensche troe pen de streek, die Roemenië begeert tusschen Turtukai (aan de Donau) en Baltchisk aan de Zwarte Zee zullen bezetten, en dat een ander gedeelte zich gereed houdt om tusschenbëide te komen ten gunste van Servië, als dat later ernstig bedreigd wordt, dan wel van Bulgarije, wanneer dit land gevaar loopt. Roemenie is besloten geen versto ring van het evenwicht op den Bal kan toe te laten, dat voor het land zelf gevaarlijk kon zijn. Roemenië heeft, om oorlogsredenen, alle uitvoer van runderen en zuivel producten verboden. Een wapenstilstand Uit Berlijn wordt aan dc „Tel." ge seind: liet schijnt, dat dc toestand van de Bulgaarsche legercorpsen, zoo wel tegenover de Grieken te Doïran als tegenover de Serviërs te Istip, Egri-Paiahka, Kotschana en ïvnvo luit aanmerkelijk ongunstiger gewor den is. Deze opvatting huldigt thans ook de „Militaire Kunuschuu" te Wee- nen, die nog de volgende bijzonder heden meld». Het leger van generaal Iwanol loopt gevaar in den val te ge raken. Bulgarije schijnt thans in te gaan zien, dat het t met zijn twee tegenstanders niet klaar kan spelen. De Bulgaarsche armee heeft tot nu toe geen doorslaande overwinning behaald en het gevaar van Roemeen sche zijde neemt van uur Lot uur toe. Om een volledige nederlaag van drie kanten te voorkomen zou Bulgarije van .plan zijn de interventie van Oos- tcnrijk-Hoiigarije en de overige mo gendheden in to roepen. Om tijd te winnen zou het oppercommando met het Servische oppercommando zigh in verbinding stellen en onder voor wendsel van het begraven der doo- don, het uitleveren van gewonden en tot het nemen van sanitaire maatre gelen tegen de steeds voortwoekeren de .cholera een waiicnslilstand aan vragen. Be proclamatie des Konings van Servië, De proclamatie van den Koning van Servië aan zijn volk luidt (vol gens de „N. R. Ct.") aldus: Mijn dierbare Serviërs. Wat ik niet had verwacht is geschied. De Bulga ren, onze broeders door bloedver wantschap en door godsdienst, onze bon dgen ooien, hebben onze gewon den wreedaardiglijk vermoord, ons verdrag met het zwaard aan stukken gesneden en onze vriendschap en broederschap vernietigd. Nu reeds: meer dari een week levert men bij Owlsjo Polje en bij de oude grenzen van ons vaderland in Macedonië bloe dige gevechten en men stort er het bloed der broederen, liet hart onzer helden is bekneld en het gebeente der Serviërs, ten behoeve van den val- schen bondgenoot voor Adrianopei gevallen, trilt in hun graf. De Bul garen hebben de broederlijke hulp der Serviërs vergeten en het bloed, dat de Servische heiden, gesneuveld op de slagvelden van Traeië, voor dc Slavi sche zaak en voor de beschaving heb- klom af naar zijn kajuit, spreidde dc kaart'van Turkije op zijn bed uit, on der het lioht van de geschutpoort, en met het horloge en ketting'en medail le in zijn hand, begon hij dc lengte en breedte te zoeken, die hij noodig had. Terwijl hij hiermede bezig was, werd de deur eensklaps geopend, en Whit taker borg dc kostbare medaille on der het hoofdkussen weg, en keerde zuil bevend en met starende ooger. iij werd doodsbleek toen hij zag, dat zijn bezoeker de uniform van de politie droeg. Jk nu..-, ii lastig vallen om met (hij mede te gaan, zeidc de onwel kome bezoeker, niet onnoodige be leefdheid. Waarom begon William, maar zijn tong kleefde aan zijn 'ver hemelte, en hij kon niets meer uit brengen. Gij moet aan liet politiebureau komen, was het antwoord, als betrokken in den dood van Job Rouud, vuil Castte Barfield. Gij moogt allés'zeggen wat gij wilt, maar het is mijn plicht u te'waarschuwen dat wat gij zegt De politieagent zag, dat Whittaker. op dit oogenbiik althans, niels zou zeggen, en hield zijne waarschuwing .dus maar in. 'De gevangene was bezwijmd. ben gestort. De daad vén verachte lijke ondankbaarheid en van verraad aan het gesloten bondgenootschap der Bulgaren, heelt mij pijnlijk ge smart en mij in mijn oprechte Slavi sche gevoelens gekwetst. Opdat hij de verantwoording voor deze misdaad tegen dit slavisme en de menschhcid torsche, die haar heeftg eplecgd, is het noodig, dat gij, mijn kinderen, op uw vaderlandschen grond uw purper bloed vergiet, hem bëvrijdt en voordo Serviërs heroverd. De helden,' In den vorigen oorlog gevallen, roepen u toe van gene zijde van het graf en bezwe ren u hen to wreken. Verdedigt ons, ons en onzo trouwe en heldhaftige bondgenoolen de Grieken tegen deze schande. De edele Montehegrljnen worstelen aan onze zijde om hel Ser vische land te verdedigen. De levens belangen van het vaderland dwingen mij met bezwaard hart een beroep te doen op mijn heldhaftig leger, dat het zich in zelfverloochening en hel denmoed den roemrijken helden van Koemanowo, Prilip, Mon astir en Adrianopei waardig loono. Dat God mijn dierbare soldaten bescherme in dezen, oorlog, die ons wordt opge drongen. Deze proclamatie moc-t onder de Serviërs groote vreugde hebben ge wekt, daar zij een einde aan de ondru- gelijke onzekerheid maakt. De toe stand blijft ernstig, maar is hu ten minste duidelijk geworden. Cholera. Uit Athene wordt aan de „Berliner Lokal Anzeiger" geseind: Het over brengen van de cholera naar Athene door Bulgaarsche gevangenen, wekt onder de bevolking groote bezorgd- heid, temeer daar in de Piraeus op i het transportschip „Sapho" onder Bul gaarsché soldalen reeds 17 gevallen van cholera werden geconstateerd, waarvan 4 met doodelijkc-u afloop. De stoomboot werd onmiddellijk naar Trikeri (Thcssalië) doorgezonden, waar de zieke soldaten werden geïso leerd. Door de Grieksehe overheid zijn allo mogelijke voorzichligh'eidsmaat- regelen getroffen. Uit Semlin wordt aan de „National Zeitung" geseind: De cholera breidt zich uit, Ook in Ueskjoeb heeft zichdc zrekte voorgedaan. Allorlel Algemeene staking in Zuid- Afrika iii zicht. Uit Pretoria wordt geseind: De secretaris van dé vereeniging van spoorweg- en havenarbeiders heeft in een interview gezegd, dat de grieven der spoorwegarbeiders bin ncnkori aan de regeering zullen wor den meegedeeld en als aan hun recht matige eischen niet wordt voldaan dan zoo is het met het uitvoerend bestuur van do Trade Unions over eengekomen zal een algemeene sta king voor heel Ztrid-Afrika worden: geproclameerd. Ter dood veroordeeld. Sanchez Alegro, de man die een aanslag op den koning van Spanje pleegde, is ter dood veroordeeld. binnenland HOFBERICHTEN. D© Prins is W oensdag vau liet Loo in d© residentie aujigekomen. D© Koningin vertrekt heden van Apeldoorn naar Woerden om een be zoek t© brengen aan de rozen,tentoon stelling te Boskoop. Van'daar vertrekt II. M. naar 's-Gravenhage, om later per spoor naar het Loo terug te kee- ren. KONINKLIJK BEZOEK AAN DEN BOSCH EN TILBURG. Het bezoek is thans officieel aldus geregeld Aankomst van II. M. de Koningin ;e Dep Bosch Maandag 14 dezer om 9.42 voorin, per Staatsspoor Vandaar per auto naar de tentoon stelling van „Oud© Kerkelijke Kunst", waar H. M om 9.55 arriveert. Na de bezichtiging, om 11 uur, bij woning der opvoering van fragmen ten van een mysteriesjjel. Bij gunstig weer gaal de vorstin ie voet naar den schouwburg „Casino", bij ongunstig weer per auto, om te 11.55 naar het gouvernementshotel te vertrekken, waar bij den Commissaris der Ko ningin m Noord-Brabant wordt ge luncht. Om 1.50 vertrek per auto naar Til burg, langs den Rijksweg over Vught- Helvoirt. Aankomst op liet tentoonstellings terrein om.2.20 namiddags, hetwelk II. M. om 3.45 zal verlaten, teneinde een bezoek te brengen aan de fabriek der firma Van deii Bergh én Krabben dam, waar zal worden vertoefd tot 4.15, om alsdan per auto over Moer gestel, Oirscnot, Best, Si. Oedenrode, Schijndel. St. Michielsgestel, Vught naar Den Bosch terug te keeren. Daar aangekomen, rijdt ii. Al. terstond naar het station, om met den trein van 5.54 de provincie te verlaten en naar Het Loo terug te keeren. Zesde Book. HOE GOUDEN VISIOENEN EEN WERKELIJKE SCHAT WrOUUEN. HOOFDSTUK I. In een donkere kamer, met een lage, verkleurde zoldering, een roestigéu haard, een kalen houten vloer on ©en leelijk behangsel, dat, door vochtig heid verteerd, van dc wanden viel. zat Clem Bach© op den rand van het bed en staarde met een afgetrokken glimlach in den Voestigen haard. De kamer was omstreeks twaalf voot lang en tien breed, cn had geen au-, der© meubelen dan het vermoldo bed met een vuil© deken, een lompen keu kenstoel, eèn kleine waséhtafel •mot spinrag, een latafel, met een steen onder den eenen hoek in plaa ts van een poot, en een driehoekig stuk van een gebroken spiegel, dat tusschen spijkers tegen den wand naast liet venster zonder gordijn behendig was vastgemaakt. Aan de wanden hingen een stuk of zes onvoltooide schilde rijen. Alles in de kamer getuigde van ar moede, en Clem's voorkomen was daarmede alleszins in overeenstem ming, Hij was veel verouderd grijze haren waren aan zijn slapen, en zijn kruin was knal'. Zijn voorhoofd was gerimpeld, zijn oogen waren grooter HET KON. BEZOEK AAN STEEN- WIJK. Men meldt ons uit Steenwijk: De Raad dezer gemeente, in bui tengewone vergadering bijeen, be sloot bij acclamatie, op voorster van een tweetal leden, den burgemees ter te machtigen zoodanige stappen te doen, opdat het H. M.*dc Koningiu moge behagen aan lloogstderzelver, in uitzicht gesteld, bezoek aan Steen- wijk, eenige uitbreiding te geven. Aan B. en W. werd'mét algemeene stemmen een blanco' crediet toege- Etaan. I-Iel in de geschiedenis met roem bekende Stecriwijk zag nimmer een der Koninklijke voorouders van. II. M. de Koningin binnen zijn wal len. Met groote vreugde en blijd schap wordt dan ook duor de inge zetenen dit eerste in uitzicht gestel de Koninklijke bezoek begroet. EEN VERZORGINGSHUIS TE HILVERSUM. Door de commissie acl ho'c, inzake de oprichting van een oude mannen- en vrouwenhuis, waarvoor de heer B. W. Blijdensteïn te Hilversum een som van /50.0UO heeft toegezegd, is (naar de „Tel." meldt) een nader rap port over deze zaak uitgebracht, waarin wordt geadviseerd, hoe de be staande plannen ten uitvoer zijn te brengen. De commissie stelt zich voor, dal naast de economie-vertrekken liet ge bouwencomplex zou moeten bevatten: a. 30 woningen, ieder geschikt ter bewoning voor*2 personen, met voor deze woninkjes afgesloten ruimten b. een zaal voor 10 hulpbehoevende mannen en één dito voor 10 hulpbe hoevende vrouwen, waarbij in iedere zaal gerekend moet worden op dag verblijf voor een 4-tal personen c. een ziekenzaal voor 10 mannen een één voor 10 vrouwen. Voor den bouw acht de commissie een prijsvraag het meest geschikt. De kosten hiervan worden door haar op 3100 begroot. Het zal h. in het belang van het verzorgingshuis zijn, indien het een volkomen zelfstandige instelling wordt, m. a. w., dat het zal staan naast het Burg. Armbestuur, met ei gen slechts aan den Raad der ge meente Hilversum verantwoordelijk bestuur. De kosten der stichting worden door do commissie begroot op 130.000, welk bedrag niet het door den Raad gestelde bedrag over schrijdt. ZEM. KARDINAAL VAN ROSSUM IN NEDERLAND. De „Tijd" meldt Woensdagochtend van 10 tot I uur verleende wederom Z. Eminentie Kar dinaal Van Rossum aan tal van par ticulieren in het klooster der Redemp toristen audiëntie. Onder degenen, die ter audiëntie kwamen, merkte rrlen o.a, op Minister Kolkman en Mi nister Rego ut. Als aardige bijzonderheid zij ver meld, dat een van de vele jeugdige Amsterdammertjes, die zoo heel gaar ne den Kardinaal van nabij zouden zien, met kinderlijke naïveteit aan Z. Era. een brief heeft geschreven om hem eerbiedig te verzoeken aan de audiëntie te mogen deelnemen. Zijne Eminentie, wiens welwillend heid het kinderlijk vertrouwen niet wenschte te beschamen, willigde het verzoek in. En zoo viel den betref- lenden elfjarige de eer te beurt tot den Nederlandschen Kardinaal te worden toegelaten. Laten we er echter, lot waarschu wing van het andere jonge volkje aan toevoegen, dat nu de audiëntie gesloten is 1 CHRIST. SOCIALE PARTIJ. Ds. C. W. Coolsma 1© Giuningeil heeft bedankt als secretaris van de Christelijk Sociale Partij, zoo meldt de „N. R. CL". INBREKERS. Te Bezoyon is in den nacht ingebro ken in de .stoomschoenfabriek van den 'heer J. Blok. Er wordt een ijze ren kistje met f 1125 vermist. Het kistje is in een achter de fa briek gelegen weiland ledig terugge vonden. De politie stelt mei honden een onderzoek in. zoo meldt de ,,N. R. Ct.". ZAKKENROLLERIJ. Do heer J. P. te Rotterdam heeft op het politiebureau aldaar aangifte ge daan, dat. hem een portefeuille ont rold is, inhoudende 1100 bank papier, zoo meldt de „N. R. Ct.". DOOR EEN LEEUW GEBETEN. Men meldt aan de „Tel.": In dc avondvoorstelling werd in de menagerie Van Been, Frères, op de kermis tc Eindhoven de temmer Julo door een der leeuwen iu de zijde ge beten. Het beest bracht hem een won de toe van circa 20 c.M. Dc man trachtte nadien nog een voorstelling te geven, wat hem door te veel pijn niet meer gelukte. en helderder dan zij zijn moesten, en stonden hol in hunne kassen. Het venster zag uit op een© uitge strektheid van daken, en aan de uiter ste grens verhief zich een koepel, met een bal ca een kruis er op. De lucht was flets blauw en rookerig, de zon was in het zenith, en het was druk kend warm door het open venster drong gestadig het gegons der gelui den van het bedrijvig leven, als een loeiende zee. Clem zat glimlachend voor den roev tigon haard en draaide een brief om en om tusschen zijn vingers. Een zach te rozengeur ademde hem uit dien brief tegen, en eenige verdorde rozen blaadjes lagen op den kalen vloer tusschen zijn voeten. In die bedompte kamer was cr iets weemoedigs in den geur van die verdorde blaadjes, en in Clem's afgetrokken glimlach was meer dan iets weemoedigs. Op de trap klonken voetstappen, en Clcm zog oo en luisterde, terwijl de afgetrokken glimlach allengs ver dween. De voetstappen kwamen hoo- ger, en hielden op in het portaal. Hij stond van den rand van het bed op en dee 1 de deur open. Ha, mijnheer Armstrong, zeid© hij op vroolijken toon. Kom bin nen, mijnheer, kom binnen. Zijt gij daar ook, David Kom binnen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5