GEZONKEN. De „N. R. Ct" meldt Dinsdagnacht is te Ulfa een plezior- bootjc, dat van Vlissingon op weg was naar Ostende, op de reed© van Vlis singon gezonken, door het springen van een plaat. Geen persoonlijke on gelukken. VERDRONKEN. De ,,N. R. Ct." ineldt T© Wagenlngen Is het S-Jarige doch tertje van den arbeider W. in de Dijkgraaf verdronken. Te Rijperkerk is het lijk van den 27-jarigen kellner J. F., uit Leeuwar den, bij de Setianskerbrug uit het wa ter opgevischt. Tn een sloot bij het Merwedekanaal te I'trecht is gisternamiddag een 2- jarig kindje verdronken, zoo meldt de N. R. Ct. RAKKERS! Tusschcn d© stations Buitenpost en Zwaag-westeindo heeft (naar de „N. R. Ct." meldt) een trein moeien stop pen voor twee jongens, die tusschen de rails zaten. Ze vluchtten, doch wer den gegrepen. Het bleek, dal zo gewed haduen, wie het langst durfde te blij ven ziften. YEREENIGING VAN GASFA- BR IK ANTEN. Te Rotterdam is d© alg. vergade ring gehouden. De vereeniging telt thans 500 leden. Aangenomen werd het voorstel ter oprichting van een laboratorium voor het onderzoek ten dienste der Ne- derlandsche gasindustrie. De heer J. Blom Szn., werd tot voor zitter gekozen, de heer H. R. de Breuk tot penningmeester. NED. AANNEMERSBOND. (Vervolg). Over de jaarvergadering te Nijme gen is nog te melden: Bij de verkiezing voor 'het hoofd bestuur werden herkozen de perio diek aftredende leden, de heeren A. J. de Haan te Amsterdam, F. de Herder te Zwolle, D. A. Roskam te Arnhem en G. J. Ooiman te Leeuwar den. Bij acclamatie werd tot penning meester herkozen, onder groot ap plaus der vergadering, de heer A. J. de Haan te Amsterdam. Aangehouden werd tot den tweeden dag het voorstel van het hoofdbe stuur behandelende de wonschclijk- iheid en noodzakelijkheid, dat aan sommige beshiiten van de algemeene vergadering voor alle leden bindende kracht worde verleend, en machtigt mitsdien het hoofdbestuur de daartoe noodige statutenwijziging voor te be reiden, welke motie in 1912 te 's- Horlogenbosch aangenomen, thans in behandeling kwam. Voorgesteld werd een nieuw hoofd stuk deze materie rakende aan de statuten toe te voegen van den na volgenden inhoud: Bepalingen be treffende het hajndhaveii der statu ien en het vaststellen van besluiten, waarvan de niet nakoming aanleiding kan geven tot schadevergoeding. In 14 artikelen wordt dit nieuwe hoofd stuk der statuten vastgelegd; het om schrijft de werking en uitvoering voor en door de leden. DE ROZENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP. Woensdagmiddag werd de tentoon stelling geopend, welke ter gelegen heid van het 100-jarig feest van Ne- derlands onafhankelijkheid door de verccuiging Boom- en Planlenbeur3 is georganiseerd. Bij de opening wa ren o.a. aanwezig de Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, de heer Talnia, de directeur-generaal van den landbouw, de 'beer Van Hoek, de voorzitter van den Neder- landschen Tuinbouwiaad jhr. nir. Van Doorn, de voorzitter van de ver- eeniging Nos Jungunt Roeae, het ge meentebestuur van Boskoop, alsme de vele genoodigden en belangstel lenden. De voorzitter van Boom- en Plan- tenbeurs, de heer J. W. de Ruyter, voerde het allereerst het woord en heette allen welkom, inzonderheid de aanwezige autoriteiten. De heer De Ruyter ging de geschiedenis van Boskoop na op het gebied der bloe menteelt sinds de oprichting van Boom- en Planlenheurs in 1881. Spr. herinnerde er daarbij aan dat in de juien van het bestaan der vereoni- ging verschillende boekwerkjes op het gebied der rozenteelt werden, uit gegeven. liet was vooral de rozenteelt, aldus ging spr. voort, die een groote vlucht nam. De vereeniging telt thans 430 leden. Deze tentoonstelling ge tuigt van de groote productiviteit der leden op het gebied der rozenteelt. De hier op deze tentoonstelling aanwe zige variëteiten zijn uitsluitend door Ruukoopsche kweekers geëxposeerd. De lieer De Ruyter eindigde met dank to brengen aan de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hen drik voor de door hen beschikbaar gestelde prijzen en den ondervonden geldelijken steun. De voorzitter deel de vervolgens mede, dat de Koningin den wensch te kennen heeft gegeven heden (Donderdag) do tentoonstelling Biet een bezoek te voreoren. Na de rede van den voorzitteir .voerden de burgemeester van Bos koop, de heer J. Grootenhuis, en mi nister Tal ma het woord. Beiden roemden de energie van de Boskoop- eclie kweekers en wenschten de ver- eenigiug veel succes toe. Do heer Tal ma zeide dat het hem een genoegen was geweest de uitnoo- diging te mogen ontvangen, om deze expositie te openen. Later was er eene aarzeling bij hem opgekomen, maar de Regeering wilde toch gaarne een blijk van belangstelling geven in deze ten toonstelling en in den bloei van Bos koop. Het was een goed denkbeeld van deze vereeniging om, nu in Nederland ollerwege de onafhonkclijkhcidsfees- ten worden gevierd, dit hier te doen met een rozen-tentoonstelling. Nederland toont, vooral in den tuin bouw, een land van groote be teekenis te zijn en de kracht die van allen uit gaat, danken wij de geslachten die ons voor zijn gegaan. Hier wordt voor on derstam gebruikt, zooals ik uit den mond van den voorzitter hoordé, Rosa rugosa en geldt dit voor de rozen, niet minder is het van toepassing op de menschen. Waar die aanwezig is. daar is gezonde zin en wanneer die verloren gaat, is er veel verloren. Mogen de jonge kweekers van Boskoop het voor beeld der vaders volgen on willen zij slagen, dan moeten zij bij een groote werkzaamheid ook eerlijkheid betrach ten. NEDERLANDSCIIE MAATSCHAP PIJ TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. Dinsdag en Woensdagochtend werd de vergadering gewijd aan de behan deling van 'het voorstel van het hoofd bestuur: De algemeene vergadering besluite tot het instellen van een centraal verband van plaatselijke ziekenfond sen. Na afloop der besloten vergadering werd door het hoofdbestuur het vol gende communiqué aan de pers ver strekt: „De uitslag van de besprekingen in besloten vergadering over het voor stel a van liet Hoofdbestuur, luiden de: „De algemeene vergadering be sluite tot het instellen van een cen traal verband van plaatselijke zie kenfondsen" en over dc verschillende op de uitvoering betrekking hebben de voorstellen, is geweest da t de voor stellen met algemeene stemmen zijn aangenomen." Prof. Pel bracht nemens de oom- mlssie tot bestrijding dor tuberculo- sovrees het volgende verzoek over: „De commissie verzoekt van 'haar diligent-verklaring ontheven te wor den in het vertrouwen, dat de alge meene vergadering, na de gehouden besprekingen, het rapport van de commissie voor kennisgeving wil aannemen." Het verzoek werd ingewilligd. Specialisten. Aan de orde was een voorstel van de afdeeling Alkmaar en O., luiden de: ,.Het hoofdbestuur benoeme een commissie om een onderzoek in te stellen naar de opleiding en vorming der specialisten in het algemeen, met name naar de wcnschelijkheid, dat de bevoegdheid tot specialistische praktijk in oenig diploma of anders zins wordt vastgelegd.' In de toelichting zegt de afd. o.a.: Er 'heerscht tot heden bij liet zich vestigen als specialist een zekere ma te van vrijheid, die al is ze geba seerd op de door artsen verkregen bevoegdheid tot uitoefening van de geneeskundige praktijk in haar vol len omvang door onze afdeeling niet onvoorwaardelijk kan worden goedgekeurd. Dat bij' de tegenwoordige hoog© dif ferentiatie der medische wetenschap deze in al haar onderdeeJen ten volle door den gewonen (s.v.v.) arts kan worden beheerscht, zal wel niemand verdedigen. Het specialisme is bezig zioh te recht een plaats van toenemende uitgebreidheid te veroveren op het gebied der geneeskundige praktijk. Het komt ons èn in liet belang der zieken èn ton gerieve der geneeshee- ren zeer wenscheüjk voor, dat om trent de speciale bevoegdheid der spe cialisten niet de minste redelijke twij fel bestaanbaar zij. Het belang der zieken is hierbij ook om deze reden betrokken daar, zooals voldoende bekend ia, de pa tiënten niet zelden op eigen initiatief den specialist raadplegen. En het mo ge waar zijn, dat 'het intercollegiaal contact den geneesheer meestal vol doende kan inlichten omtrent de ca~ paciteits-grenzen van een bepaalden specialist, er blijven gevallen over, waarin ten deze expectalieve beoor deeling is aangewezen. De afdeeling zou het betreuren, wanneer de varië teit „half specialist", die hier en daar schijnt te worden geaccepteerd, volledig burgerrecht verkreeg. De afdeeling ontveinst zich niet dat do uitvoering van de opdracht op moeilijkheden zal stuiten, gelijk zulks reeds vroeger mocht blijken. Zij is eohter van oordeel, dat het belang der gevraagde regeling elke nieuwe po ging wettigt om het vraagstuk tot oplossing te brengen. Van de afdeeling Groningen was in gekomen het voorstel een commissie te benoemen, welke in opdracht krijgt: lo. gegevens te verzamelen omtrent de mogelijkheid en de wcnschelijk heid, dat het voeren van den titel van specialist gebonden zij aan zeker al of niet wettelijk vastgestelde waar borgen; 2o. bij eventueel© bevestigende be antwoording van deze vraag nadere voorstellen aan de algemeen© verga dering te doen. Het gecombineerde voorstel Alk- maar-Gronuigen werd in stemming gebracht, met het resultaat dat het met algemeen© stemmen op twee na Ls aangenomen.- STAKING GEëINDIGD. Men meldt uit Deventer De stakers aan de ijzergieterij beslo ten gisteravond met 46 tegen 43 stem men, op het laatste aanbod der direc tie in te gaan. Over enkele bijzonder heden zal nader worden geconfe reerd. I-Iet conflict kan dus ala geëindigd worden beschouwd. BAGGERVONDST. Naar de „Dordr. Ct." verneemt, zijn dezer dagen bij liet baggeren in de Nieuwehaven te Dordrecht twee voor werpen van ouden datum gevonden. Het eene is een groot slagzwaard, on geveer zestiende-eenwscli. Het zwaard eindigt van boven in een vierzijdige pyramide, onder den greep zat dc knop Deze is aan bet gevest afgebro ken. doch er bij gevonden. De tweede vondst is een ijzeren vuurplaat met het jaartal 1570. Zij draagt het wapen van den Keizer van bet Heilige Roomsche Rijk. onderaan bevinden zich de twee herculeszuilen en het devies „plus outrd". De vuur plaat is zeer goed geconserveerd. KAMERVERKIEZINGEN. Dr. D. Bos heeft geconfereerd met de besturen der vrijzinnige kiesver- eenigingen te Groningen. Er is me geen beslissing genomen voor welk district Dr. Bos zal aannemen. Naar 't Hhld. verneemt is het be stuur van „Vooruitgang" te Amstcr dam voornemens aan de hedenavord te houden ledenvergadering voor 4c siellen om, wanneer de recliische par tijen een gelijk besluit nemen, geen deel te nemen aan de na verkiezingen in de districten II en III en, wat ce verkiezing iu VI betreft, zich te ver eenigen met de door de vrij-libera'en gestelde candidatuur van den heer Nierstrasz. Van de vrijzinnig-democraten is zeer waarschijnlijk eenzelfde besluit te wachten. De afdeeling van de S. D. A. P. voor bet distriet VI besloot voor de na ver kiezing. noodig geworden door liet. be danken van den heer De Beaufort, candidaat te stellen den heer P. A. C. Joosten. De „Tel." verneemt uit goede bron, dat mr. P. Rink blijft bij zijn besluit, geen vrijz. candidatuur in het district Hoogezaod te aanvaarden en dat nu een candidatuur van mr. J. Limburg (V.-D.) meer dan waarschijnlijk is. GROOTE PROMOTIE. De N. R. CL verwacht, dat de groote promotie bij bet wapen der infante rie, welke verhand houdt, met de op richting van de nieuwe bataljons in October, reeds omstreeks 1 September in de Staatscourant zal worden gepu bliceerd. SLAKKENPLAAG. Uit Waspik wordt aan de ,,'s-II. Ct." bericht, dat daar op sommige plaatsen de slakken een ware ver woesting aanrichten. Bij een landbou wer werd een aardappelveld schier geheel afgevrelen bij anderen moe ten het de bieten ontgelden. Sommige boeren trekken het veld in. om deze vraatzuchtige diertjes te vangen en te dooden. EEN AUTO IN IIET MERWEDE KANAAL. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur, terwijl de brug over het Merwede kanaal aan den Muulerstraaiweg openstond, Kwam een auto met zulk een snelle vaart uit de richting Am sterdam, dat de chauffeur haar niet tijdig tot staan kon biengen, zoodat zij. met de vier personen die zij ver voerde, te water geraakte. De chauf feur en twee van de heeren konden zwemmen en wisten zichzelf te red den, doch het kostte veel moeite om den vierde op het droge te brengen. Ook hij bekwam echter geen letsei. Om half z<>3 werd het toestel van Sinck per telefoon ontboden, om te trachten de auto uit het kanaal te visschen. Dit ging met veel moeite gepaard, daar 'ie brug herhaaldelijk moest worden dichtgedraaid om de Gooische Stoomtram te laten passee- ren. Het duurde tot half acht, eer de auto weer op het droge stond. KRUISBESSENMEELDAUW. Woensdagmiddag is op de Geldcr- sche fruit groenten- en bloemenvei ling in een partij hessen, omvattende 50 manden, kruisbessenmeeldauw ge constateerd. De bessen zijn door de politie in beslag genomen, teneinde nader te worden onderzocht. BRANDEN. Te Nes (N.-H.) is afgebrand de landbouwschuur van A. Veis. De be lendende perceelen bicven gespaard. De oorzaak is onbekend. Te Dreumel is afgebrand een wo ning, bewoond door twee gezinnen, P. en H. van Doornick. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. 50-JARIG BESTAAN DER S. S. Uii het personeel der Staatsspoorwe gen heeft zicli een commissie gevormd, welke aan de Maatschappij, ter gele genheid van haar 50-jarig bestaan in September a.s., een album met hand- teekemngen van 't personeel zal aan bieden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kominkl. besluit zijn met ing. van 1 Juli opnieuw benoemd tot leden van het College voor de Vischerijen de hee ren H. Dirkzwager, te Scheveningen, en mr. P. C. van Tienhoven, te Heem stede. GEHEEL HERSTELD. Men zal zich herinneren, dat 'drie maanden geleden dr. Boltcn, zenuw arts te 's-Grovenhage, door een zenuw patiënt te Vclzen ernstig gewond werd door revolschoten in het achterhoofd. Na een verblijf van zes weken in 't diaconessenhuis te Haarlem was hij zoover opgeknapt, dat hij zich naar buiten kon begeven en thans is hij, ge heel hersteld, in Den llaag terugge keerd en heeft hij zijn praktijk her vat. Ook de aanvankelijk zoo hinderlijke gezichtsstoornissen zijn nu geheel ver dwenen, evenals alle andere verschijn selen, zoodat di-. Bol ten zich thans weer geheel hersteld acht. NED ERL. BEHANGERSPATROONS BOND. Woensdag werd te 's-Gravenhage gehouden de zomervergadering van den Nederlandschen Behangerspa troonsbond. De vergadering werd geopend en ge leid door den heer Pander van 's-Gra- venliago. Op de agenda stond als punt van !>©- handeling het onderwerp: „Is uitbe talen naar leeftijd gewenschi". Ver schillende afgevaardigden voerden namens hun afdeelingen over deze quaesti© hel woord. liet voor en tegen werd van alle kanten besproken en ten slotte sprak de vergadering als haar meening uit, dat het niet gewenscht is naar leeftijd uil te betalen, docli el- leen naar bekwaamheid. Voorts werd voorgeste'd dat bij even tueele geschillen tusschen patroons- en werklicdenorganisaties de patroons organisatie verplicht is direct kennis] te geven van eventueel© geschillen aan het hoofdbestuur, opdat het hoofd bestuur als arbitrage-commissie op trede en zoodoende in alle plaatselijke geschillen direct betrokken wordt. Dit voorstel zal nog nader door de afdee lingen behandeld worden. Zij zullen nader schriftelijk haar advies bij het bestuur inzenden. Tot leden eener commissie voor sta tutenwijziging werden uit het bestuur aangewezen de heeren Pander, Frcde- riks uit Zaandam en Van Niel uit Haarlem, terwij' verder uit vier af deelingen, nog leden aan deze coin missie zullen worden toegevoegd, Als plaats voor de aanstaande win tervergadering werd Deventer uange- wezen. G5ste NEDERLANDSCHE LAND HUI SHÜ U D K UN DIG CONGRES. Woensdag werd te Middelburg de congresvcrgadering voortgezet. Aan de orde was thans weer dc dis cussie over dc uniforme algemeene Eierenconlrole. Besloten werd de eicrenhandelaren in de gelegenheid te stellen een ver gadering te houden in het bijzijn van mr. Roosegaarde Bisschop en dr. Van Rijn, die zich daartoe bereid verklaar den. Bestuursverkiezing. Tot voorzitter werd in de plaats van nir. A. Ferf ge kozen mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard uit Tiel, met 18 van de 31 uitge brachte stemmen. In de plaats van G. Baron de Senarclens de Grancy werd met 25 van de 34 uitgebrachte stem men tot secretaris-penningmeester benoemd de heer A. G. Morzer Bruyns uit Den Haag. Tot bestuursleden werden, herkozen de heeren G. A. Talons uit Zuidhom, E. Schrage uit Assen, A. Kauwerda uit Leeuwarden. In de plaats van dc heeren C G. J. A. van Genderen Stort en mr. A. C. van Daalen werden tot bestuursleden benoemd de heeren 1. G. J. Kakebceke uit Goes en H. J. B. Avis ui Midwoud. Trek- en hooggeldeu. De heer G. v. Leusen, directeur der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord, praeadviseerde over do vraag Is afschaffing der „trek- en hoog- gelden" bij publieke verkoopingen en verhuringen gewenscht Zoo ja, welke maatregelen kunnen genomen worden om tot deze afschaf fing te geraken Inleider beantwoordde de vraag be vestigend en schetste verschillende z. i. aanbevelenswaardige maatregelen tot afschaffing. Besloten werd het bestuur op te dragen in dien geest te ijveren. Na plichtplegingen werd 't congres daarop gesloten. ONZE GEZANT TE BRUSSEL. Koning Albert heeft den nieuwen Nederlandschen gezant ontvaingen, die zijn geloofsbrieven kwam aanbie den. VERTEGENWOORDIGING IN MAROKKO. Bij konlnkl. besluit is de 'lieer G. D. Advocaat benoemd tol diplomatiek agent en consul-generaal der Neder landen te Tanger. EEN STANDBEELD VOOR JAN DE WITT. „In die meest verschrikkelijke da gen van onze geschiedenis was ons land zijn behoud verschuldigd aan drie mannen: aan Willem den Derde, aan De Ruyter en aan ©e.n, die ver moord in het grof lag": aldus jhr. mr. J. A. Stoop van Stryen in een bij W. P. van Stockum en Zn. te 's-Gra venhage verschenen brochure, waar in een s'.anbeeld wordt gevraagd, voor Jan de Witt. „Een standbeeld van De Ruyter is er. Twee standbeelden ontbreken nog..." Maar voor den rocmruchtigen stadhouder zal 'het eerlang verrijzen. Dan zal alleen het gedenkleeken voor Jan de Witt nog ontbreken." Wat dez© eminente staatsman voor ons land gedaan heeft, hoe veelzijdig De Witt was, van wien menigeen niet héél veel meer weet dan dat hij ver moord i8, raadpensionaris was en „een tegonstander van het Iluis van Oranje", wordt in deze brochure in goeden vorm en duidelijk naar vo ren gebracht. Nederland heeft dit ongeveer- is de bedoeling van uur. Stoop van Stryen's pleidooi D© Witt te be schouwen als een van de redders van het vaderland, als een zijner groote mannen, wiens nagedachtenis het moet eeren, omdat het beseft hem dank schuldig t© zijn. PROMOTIE VAN MEJ. GERLINGS. De Ilbld. correspondent te Gronin gen meldt: De promotie van mcj. Gerlings tot doctor iri do godgeleerdheid werd door veel belangstellenden bijgewoond. Prof. Van Dijk bracht haar hulde voor haar verbazend doorzettingsver mogen om haar doel, den doctorstitel, te bereiken. Spr. wees er op, dat do couranten reeds van dit eerste vrouwelijke dok terschap hebben gewaagd en al ge loofde spr. dat haar dit koud zou la ten, tocli meende hij juist te veronder stellen als hij aannam dat een gevoel van groot© vreugde haai- thans door trilde. Prof. Bleeker prees moj. Gerlings eveneens om haar volhardende studie en de liefde waarmee zij blijkbaar haar onderwerp heeft behandeld. Prof. Meybcom, de promotor wekte bij het overhandigen van den doctors bul mej. Gerlings op, voort te blijven werken aam haar doel, neergelegd in de leiding van haar proefschrift. De Doopsgezinden hebben, zeid© hij reeds oen vrouwelijke predikant. Mogelijk dat ook dit bij andore kerkgenoot schappen nog eens navolging vindt. Voorts hoopte bij dat zij hare stu dies mocht voortzetten en later nog menig studie van echt wetenschappe lijke mag leveren, zoodat haar naam ook verder in ons land moge klinken. Prof. Kern, de rector-macniticus, wenscht© de nieuwe doctor geluk en zeide dat het hem een eer was de eer ste rcctor-megnificus te zijn onder wie de eerste vrouw in Nederland don doc torstitel in de godgeleerdheid heeft behaald. CENTRALE WERKGEVERS PJSICO-BANK. Aan het verslag over het boekjaar 1912 wordt bet volgende ontleend Het aantal aangesloten werkgevers op 1 Januari 1912 bedroeg 5417. Het door hen over 1911 uitbetaalde verze- keringsplichlige jaarloon heeft circa 1136.000.000 bedragen. Op 1 Januari 1913 was hel aantal aangeslotenen geslegen tot 0012: bij het opmaken van dit verslag kan vol gens een globale schatting het aan gesloten loon gesteld worden op pl.m. 164.000.000. In de bij de Risico-Bank .aangeslo ten ondernemingen kwamen in het jaar 1912 32621 ongevallen voor. Van de 112 ongevallen met doodelij- ken afloop, hebben 86 aanleiding ge geven tot toekenning van een blijven de rente aan nagelaten betrekkingen. Het gehcele reservefonds bedroeg op 31 Dec. 1912 fl.470.042~ Tot op 1 Juni 1913 was voor de se dert 1903 tot en met 1912 in totaal voorgekomen 516 ongevallen met doo- delijken afloop, die aanleiding' gege ven hebben tot het toekennen van 'n blijvende rente aan nagelaten betrek kingen, een jaarlijksche rente toege kend van f170 408, terwijl de contan te waarden dezer renten in totaal be- deagen f2 076 477. Van de in 1903 tot en met 1912 voor gekomen ongevallen ter zake waar van oen blijvende rente werd toege kend, waren op 1 Juni 1913 van 2.658 ongevallen de contante waarden der toegekende renten definitief vastge steld. Ter zake van deze 2.658 onge vallen is toegekend een jaarlijksche rente van f402.659, terwijl de con tante waarden daarvoor ïn totaal be dragen 5.809.778. Aan ongcvalleiikosten over 1912 werd betaaldtotaal 947-976. Het totaal van alle kosten, dat door de bij de Risico-Bank aangesloten werkgevers over liet jaar 1912 moet worden opgebracht, bedraagt 12.909.119. INTERNATIONALE OPIUM- CONFERENTIE. Do Internationale Opiumconferen tie kwam Woensdagmiddag te 's-Gra venhage bijeen om hare werkzaam heden te beëindigen. In deze slotzitting, die door den eere-president der Conferentie, den minister van buitenlandschc zaken, werd bijgewoond, bracht de Fransche gedelegeerde, de heer H. Marcel) in Pellet, den da.uk der Conferentie over voor de ondervonden gastvrijheid en huldigde de verdiensten van den pre sident der conferentie. De heer Lloyd Bryce, de Amerikaan se he gezant en gedelegeerde ter Confe rentie, bracht in liet bijzonder hulde aan den minister van buiten land sche zaken, die zoozeer de moeilijke kunst verslaat 'n ieder zich hier in dez© stad te doen thuis gevoelen. Hij wees op de beteckenis van Den Haag uit interna tionaal oogpunt, als centrum van in ternationaal samenwerking. Dat do oorlog', die thans woedt en dien we al len betreuren, zicli tot een deel van Europa heeft beperkt, danken we aan den invloed, die van de Haagsche con ferenties is uitgegaan. In de serie van dez© internationale pogingen, waar aan Den Ilaag zijn naam heeft gege ven, is de Opiumconventïe. die thans weer een slap nader is tol hare uit werking, geen onverschillige zaak; zij verbindt Den Haag onafscheidelijk aan oen werk van groote humanitaire en zedelijke beteekenis. Vervolgens sprak de lieer J. T. Cre- mer, de president dor Conferentie, een rede uit. waarin hij, dankzegend© voor de vleiende woonden van den vorigen geaehten spreker, de overtuiging uit sprak, dat deze strijd togen een .lor rampen van de menschheid, ondanks de moeilijkheden, met succes bekroond moot worden; en al had do eerste Con ferentie den to voigen weg aangewe zen, waarop bij deze eon. nieuwe stap was gezet, het was er echter nog ver van af, dat het beloofde land is be reikt. De reden hiervoor was dat alle mogendheden, uitgenoodigd zich bij' de zaak aan te sluiten, hier niet ver tegenwoordigd zijn. Aan onze Koningin werd een huide telegram gezonden. Do minister van buitenlandsclie za ken nam het laatste woord. Br was een belangrijke stap voor waarts gedaan, doordien thans allen vcrecnigd en in bondgenootschap sa mengaan in den vredelievend en veld tocht die nog ondernomen moet wor den togen de opium oin de achterlijken te overtuigen. M aai- de bevelvoering over dien veld tocht aan de Nedcrlandsche Regee- ring opnieuw was toevertrouwd, aan vaardt dez© met. geestdrift en volhar ding deze taak, echter met een drin gend beroep op de zoo onmisbare me dewerking van alle andere toegetor©- denen. Do minister beloofd© zoo spoedig mogelijk aan het werk te zullen gaan en niets te zullen nalaten, opdat vóór het einde van het jaar den gedelegeer den het nieuws moge bereiken: do >n- derteekeningen zijn compleet, geheel do wereld neemt deel aan liet werk van do Op i uraeon fe ren tie. Stadsnieuws HAARL. ARBEIDERS-SECRE TARIAAT. Een onzer correspondenten schrijft: Door het bestuur van het Haar- lemsch Arbeiders-Secretariaat, wordt aan de verschillende vakvereenigin- gen hier ter stede voor al hare leden toegezonden een circulaire met het opschrift: „Waaraan de overwinning is te danken I" Daarin deelt liet bestuur van het Nederl. Verbond van Vakverenigin gen mede, dat dc strijd, welke met groote hardnekkigheid door de siga renmakers werd gevoerd, door groo te krachtsinspanning eindelijk werd overwonnen. Bovenal de Bond, aangesloten bij het N. V. V. mag op dezen strijd te rugzien, duizenden guldens loons- verhooging werden verkregen. De gemiddelde loonsverhooging wordt berekend op f 1.por week, over een aantal van 5000 sigarenma kers. De slrijw wordt kortclijks gerele veerd, en blijkt o.a. dat bij den strijd waren betrokken 389 leden van den Prot. Chr. Bond, 470 van den R. K. Bond, 886 van dc vrije Federatie en 300(1 van den Modernen Bond of Ned. Bund van Sigarenmakers en tabak bewerkers. Twee derden der leden behoorde dus bij het N. V. V. Voor dc gereglementeerde uitkee ring was elke week een bedrag var. f 20000 benoodigd, welk bedrag el- ken Zaterdag prompt aanwezig waa Nog wordt gewezen op dc houding der andere organisaties gedurende den strijd en bij hunne geldinzame ling. Ten slotte zegt het bestuur, dat de vele organisaties moeten worden uit gebreid, aangesloten bij het N. V. V., temeer daar nu gebleken is voor welke reusachtige conflicten men komt te staan. Het verbond telt thans 6ÏU00 leden, maar er zijn nog tien duizenden die ook bij het Verhond belmoren, zegt de circulaire. De eenheid, ook in het verbinden van dc verschillende organisaties is de weg, daarin ligt de kracht. Do circulaire sluit met een „Leve de moderne vakbeweging!" Het N. A. S. verspreidde deze on, der de aangesloten organisaties om dat zij is aangesloten bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen. Militaire zaken. De ritmeester J. G. Koop-,nan, van do cavalerie van het Oost-Indisch le ger, thans gedetacheerd bij en tioofsmidschool te Amersfoort, wordt 1 October a.s. voor don lijd van zes maanden gedetacheerd bij dc depóts huzaren te Haarlem, zoo meldt de „N. R. Ct.". Te water. T. H. v. O. voer Woensdagmor gen in den Burgwal. Zijn vaarboom schoot uit, zoodat v. O. te water viel. Door loeroiking van een haak heb ben voorbijgangers den drenkeling gered. Dr. Ozinga onderzocht den drenk© ling, en constatcerdo, dat de drenke ling er mot den schrik was afgeko men. Goed afgeloopen. Do 3-jarige jongen W. S. speelde Woensdagmiddag 5 uur aan de Kam pervest. Hij zag de electrische tram niet naderen, werd hoewel de wa genvoerder remde aangereden. De jongen bekwam een vrij onbeduiden de wonde aan het rechte rscheonbeen. Een agent bracfh't den 'jongen naar zijn liuis in de Essenstraat. Weer een spoorweg die f s t all Uit een pakje aan mevr. R. te Haar lem uit Groningen per H. IJ. S. M. gezonden is een gouden schakelarm band gestolen. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vrngon op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen tot wien ik mij moot wenden om eeu advertentie te plaatsen in een der meest gelezen bladen in Ned. Oosl-in- dië en wat bedragen de kosten onge veer ANTWOORD. Wend u tot de fir ma D. Y. Alfa, Warmoesstraat 7G-7S, Amsterdam. VRAAG. Is u ook de naam be kend van den Directeur-Geneesheer van liet R.-K. Ziekenhuis, Maria-Stich ting, aan den Kleinen Houtweg, al hier ANTWOORD, Het gesticht is ge legen aan de Kamperlaan. Genees heer aan de interne afdeeling is Dr. Proot, voor de chirurgische afdeeling de heer Je-ssurun, arts. VRAAG. Is een dagmeisje ver plicht een plaat6vervangster aan to stellen op haar kosten, wanneer zij ziek is? ANTWOORD. Neen. VRAAG. Heeft een vrouw het recht zonder voorkennis van haar man, iets dat hem toebehoort naar de bank van leening te brengen ANTWOORD. Neen. VRAAG. Heeft een vrouw het recht, wanneer haar man haar geen geid geeft en dit wel heeft, zijn kleo ren naar een pandhuis te brengen ANTWOORD. Neen. Wij herinneren onzen lezers er nog eens aan, dat vragen zonder onder- teekening en adres niet beantwoord worden. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Verlof. Door B. en W. is aan Dr. M. Co lenbrander alhier een vorlof verleend van 14 tot en met 30 Juli. Do armenpraclijk zal gedurende dien tijd worden waargenomen door Dr. Droog. VELSEN. Gom eente raad. Do Raad van Velsen vergadert op Woensdag 16 Juli 1913, des nam. 1 1/4 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken en mededeo- Lingen. 2. Proccs-vorliaal van kasopneming.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6