FUNE LEDERWAREN EN REISARTIKELEN Reistasschen en Koffers 3. Arbitrage inzake een gescliil mot de Kennemer Electriciteit-Maatsohap- pij. 4. Aangaan van eene overeenkomst met de II. IJ. S. M. in zake beheer en onderhoud van werken aan do Wil- helminastraat to IJnvuïden. 5. Intrekking raadsbesluit wijziging uitbreidingsplan Wijkeroog. 1 6. Uitweg voor het gemeenletorrein aan den Velserdulnerbuurtweg. 7. Aankoop huis en erf te Veiser- oord en aangaan geldleening. 8. Jaarwedde Commissaris van po litie. 9. Regeling jaarwedde boekhouder Openbare Werken. 10. Wijziging verordening aanwij- tiog stemlokalen. 11. Aanbieding van de rekeningen over 1912 van: a. de gemeente; b. de armbesturen; c. hét gemeentelijk .werkloozenfonds. 12. Aanbieding van de begrootin gen voor 1914 van: a. do armbesturen; ib. de begrooting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 13. Adressen: I.ngenieiïr Jtij'kswa- terstaat C. W. Lely, beroep in zake eene bouwvergunning. 14. Supp'.etoire begrooling Gemeen telijk gasbedrijf. 15. Najaarsschouw over de wate ren. 10. Verslagen over 1912: a. Gemeen telijk Werkloozenfonds; b. Burger avondschool. 17. Belastingzaken. ZANDVOORT. Schietoefeningen. Dinsdag 11 Juli a.s. zal het strand benoorden Zandvoort onveilig zijn, daar en alsdan door de mitrailleurs van de 10de infanterie brigade schiet oefeningen zullen worden gehouden Officieel bezoek. Zaterdag 12 dezer des voormiddags te ongeveer 10 1/2 uur zal de heer com missaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland een bezoek aan orizo gemeente brengen. Vacantie kolonies. Alhier zjin in de Arnsterdamsche va-_ cautie-kolonie aan den Kostverloren* straatweg en in het Haarlemsch Kin derhuis aan de Parkstraat de 2de ploegen kinderen aangekomen, res pectievelijk van 65 en 75. Pers-Overzicht DR. KU'YPER IN DE EERSTE KAMER. De Haagsche redacteur van ,,'l Al gemeen Handelsblad" schrijft: De verkiezing van dr. Kuyper lot Eerste-Kamerlid kan een bijzondere politieke beleekenis hebben. Indien men van alle rechtsche leden der Prov. Staten moest onderstellen <lat zij de politieke draagwijdte van deze verkiezing bij hel uitbrengen van hun slem bepaaldelijk voor oogen hebben gehad, dan zou men deze keuze moe ten opvatten als een positief agressie ve daad tegen elk thans komend kabi net. Dr. Kuyper immers is degene ge weest die voor de herstemmingen het Ipurool heeft uitgegeven: Wij moeten liet samenstellen van het nieuwe ka binet zoo moeilijk mogelijk maken. Nu kan men de wording van iets willen weerstaan en nochtans jegens het ge- wordene eene ai de re houding aanne men, maar toch: Van verzoeningsge zindheid getuigt het kiezen van den m->est militanten rechtschen leider, van het hoofd der coalitie, nu juist met. Het is echte?' ook mogelijk dat de rt'.'htsciie ledeu der Staten dit politie ke rno-ment hebben overzien en hun keus eenvoudig hebben doen bepalen door hun vorcering voor den coalitie- vader. Dan ware deze verkiezing slechts een spontane persoonlijke de monstratie, een soort van senatoriaal hoera ol' lang-zal-hij-leven. Misschien niet een tikje zucht tot getuigenis van de onverwdeslelijke eensgezindheid der coalitie al heeft dr. Kuyper dan ook rn r_ Kolkman; tarief on twerp in iele piullemand gegooid. Welke echter ook de motieven mo gen geweest, zijn die de rcchlsche meerderheid der Prov. Staten bij haar keuze hebben geleid, dit staat in het resultaat wel vast: dat de leiding van d-e Anti-revolutioiinaire partij thans zit in den Senaat. Dat is in 'l algemeen niet goed; de Tweede Kamer, niet de Eerste, moet politieke leiding geven en daar moeten dun ook de politieke lei ders zitten. Reeds ging rar. Drucker over van de eene naar de andere zijde van 't Binnenhof. Doch hij nam nooit 'die aibeheerscbende positie onder de vrijzinnig-democraten in als dr. Kuy per onder de anti-xevolution naïren. N'u deze laatste in de Eerste Kamer zit. is het eenvoudig ondenkbaar dat de leiding der onti-revolutionnairen in de Tweede wezen zou. Het is een onzuiverheid in de poli- tiekparlementaire verhoudingen waar van vermoede]ijk een niet gunstige in vloed op onze constitutioneelo instel lingen zal uitgaan. De „Nieuwe Courant" schrijft: i)e heer Staatsminister Kuyper js ter oorzake van zijn gehoor!ij- don door mij behandeld geworden. Dit lijden bestaat uit 'n zoogenaain de middenoorclerose en heeft nu reeds aan de rechterzijde lot vol slagen doofheid en links tot verge vorderde zwakhoorigheid gelei 1. Bij dezen nu reeds aanwezigen graad van gehoorsverslechtering is het onmogelijk, dat deze patient een in een openbare vergadering gehouden discussie zou kunnen volgen. Ilierbiï is bovendien nog op te merken, dat een aanhoudend ingespannen luisteren veelal een voorlgaanden achteruitgang van het gehoon ermogen ten gevolge heeft, die reeds onder het luisteren de gehoorcapaciteit zoo kan doen dalen, dat 't soms schijnt of reeds geheelo doofheid intrad. In elk geval is het m.ï. buitenge sloten, dat Z. Exc. Kuyper nog verder als afgevaardigde werk zaam zou kunnen zijn, vooral niet in een leidende positie als partij chef, overmits het hem volstrekt onmogelijk is bewbgen debatten te volgen. Een en ander zou niet alleen ongunstig op zijn gehoor- lijden inwerken, maar ook verge zeld gaan van een nadeeligen in vloed op zijn geheelen toestand. Dit schrijven van Augustus 1912 is m den specialist dr. Felix Panse le Dresden. liet werd door een nog veel uitvoe riger attest van dr. Kraft, chef-genees heer van dr. Lahmann's Sanatorium „Weisscr Hirsch" bij Dresden beves tigd. Deze specialist, wiens brief in een keurige vertaling door dr. Kuyper bij zijn aftreden als Kamerlid voor Ommen werd publiek gemaakt hoe lang geleden lijkt dat en hoe nabij is toch nog September 1912! beant woordde met name de vraag of verbe tering of herstel waarschijnlijk kon worden geacht. Dienaangaande schreef hij: Ik heb met ingenomenheid de algemeene beterschap van uw ge stel sedert de kuur van het vorige jaar kunnen constateeren; ik moet echter tot rniin leedwezen erken nen, dat de achteruitgang in uw gehoor niettegenstaande de zorg vuldige behandeling, die u blijk baar van specialisten ten deel viel, thans niet meer te verbloemen is. Hierin doet zich een omstandig- voor, die mij, in weerwil van uwe overigens bewonderenswaardige productiviteit, noodzaakt met uw hoogen leeftijd van 75 jaar en niet minder met het erfelijk belast zijn van uw familie (voor wat het ge hoor betreft- te rekenen, als met terdaad ernstigen twijfel wekkend, of er nog mogelijkheid van beter schap voorhanden zou zijn, zoo dal ik van mijn mondeling reeds herhaaldelijk gegeven raad, om verder uitstel van uw parlemen taire positie te scheiden, niets te rugnemen kan. Dr. Kuyper zelf zag zijn toestand al niet beter in. Aan den voorzitter van de Centrale Anti-revolutionnaïre Ivies- vereeniging in het district Ommen schreef hij: Vooral nn beide arisen mij ver zekerd hebben, dat de inspanning, die liet luisteren met een gebrek kig gehoor kost, die gehoor gaan deweg kan verslechteren, voel ik mij physiek onbekwaam om mijn mandaat ook maar eenigemiaie naar eisch te blijven waarnemen; en dit te meer bij het terugdenken aan het. lot dat mijn vader trof, die op mijn leeftijd ion slotte stok doof werd, en zich van allen oinij gang en verkeer zag uitgesloten. Van achteren bezien, gevoel ik zelfs, dat ik beter had gedaan, in 1909 het mandaat niet aan te ne men, daar ik, van allen afdeelings- en commissorialen arbeid door mijn gehoor uitgesloten, slechts op zeer gebrekkige wijze aan den ar beid der Kamer kou deelnemen, en bij de openbare beraadslaging, zoodra de debatten een ©enigszins acuut karakter aannumen, mij ge heel buiten staat gevoelde ze te volgen of er aan deel te nemen". En nu heeft waarlijk (zegt „De Nieu- e Ct.") de rechtsche meerderheid in de Staten van Zuid-Holland de onhan digheid gehad deze ernstige adviezen en dit onherroepelijk besluit volkomen te vergelen en dr. Kuyper tot lid van de Eerste Kamer te kiezen! Zij heeft hiermede den vereerden Leider In zijn otium laboriosum een zeer onaangenaam koopje geleverd. Immers opnieuw stelt zij hem voor den tweestrijd, welken hij nog geen drie kwart jaar geleden zoo manhaftig be- sleolitte door het besluit om zich voor goed uit het parlementaire leven te rug te trekken. .Natuurlijk kan die tweestrijd nu niet anders uitloopen dan toen: de re denen die dr. Kuyper tot zijn besluit bewogen, zijn van zoo dwingenien aard en weiden zoo overtuigend ge motiveerd, dat er geen twijfel aan kan bestaan of hij zal voor den hem aangeboden Kamerzetel bedanken. „Maar waarom dan den ouden staatsman, die nog pas zulke zware dagen dom- te maken had, deze per soonlijke beproeving aangedaan'? „Het is ontactvol en onkieseh van de rechtsche meerderheid der Staten van Zuid-llolland. Hoe gemakkelijk was het voor haar geweest even in de Kanaalstraat te informeeren, alvoreni over te gaan tot een benoeming die voor den betrokkene oud leed her nieuwt en het provinciaal collego hoopt binnenkort, midden in den zo mer, weder bijeen te komen tot het doen van een serieuse keus". DE POLITIEKE TOESTAND. „De Beukelaar" schrijft over do mogelijkheid van een vrijzinnig ka binet: Een vrijzinig kabinet, van welke schakeering ook, zal in de Tweede Kamer een machtige minderheid te genover zich zien, terwijl net zelf over geen meerderheid beschikt, de steun der sociaal-democraten is im mers altoos betrekkelijk. Terwijl men in de Eerste Kamer van meet af op een sterken tegenstand der meer derheid zal stuiten. En al speent men zich dan van eenig wal breed sociaal program, op stuk van belas tingen trekt men ter concentratie nog niet eens één lijn. Aldus een re- geering, die in de Eerste Kamer de meerderheid legen zich ziet, en in de Tweede Kamer slechts volkomenlijk kan steunen up een minderheid, die dan op het hoofdjiunt nug niet geheel overeenstemt. Wie aldus begint, heeft feitelijk reeds verloren spel. Velen ter linker zijde schijnen in den roes der over winning dit alies nog niet in te zien. Maar 't blijspel van lieden kan maar al te spoedig tot treurspel worden. Aan politieke handigheid ontbreekt hut ter coalitie zeker niet. DE KABINETSCRISIS EN DE SO.CIA AL-DEMOCRATEN. De lieer F. van der Goes schrijft in lief „Weekblad" van „Het Volk" liet deelnemen aan een burgerlijke regeering wordt, moenen wij, door de strekking van ons program en van alle bestaande socialistische partij programs in het algemeen uitge sloten ln liet algemeen, zeggen we. Er zijn omstandigheden denkbaar on der welke krachtens hot bekende in ternationale 'besluit, diet zitting ne men in een burgerlijk ministerie, als noodzukölijk moet worden beschouwd. beweging zoodanige deelneming nooit' anders beschouwd is dan als een zaak waartoe men onzerzijds enkel als i hooge uitzondering en alleen in geval van dringende onvermijdelijkheid zou kunnen en mogen overgaan. Er wordt niet zóó over geoordeeld alsof het een kwestie van taktiek ware, over welke in ieder bijzonder geval met weging van het voor en tegen te beslissen zou zijn. Neen, in het algemeen sluit de internationale partij het aanvaarden an ministersposten door sociaal-de mocraten uit, en eischt dat de aange duide zéér exceptioneele verhoudingen aanwezig zullen zijn om een afwijken in den regel te rechtvaardigen. Het punt zal ons nog nader moeten be/.ig'nouden, maar wij herinneren, voor zooveel noodig, er nu reeds aan, dat onze Internationale ook alle re den heeft er zoo ovor te denken. Zoo veel keenen socialisten in de regeerin- gon zijn getreden, evenveel keeren heeft de arbeidersbeweging het zich bitter moeten beklagen en het innig berouwd. LEVERING VAN GESCHUT DOOR KRUPP. Naar aanleiding van het bericht, dat de levering van geschut wederom is opgedragen aan de firma Krupp. te Essen, beweert „liet Arolk". dat er aan gunning iets vooraf is gegaan, wat bijzonder bedenkelijk genoemd mag worden. Vóór de gunning wer den er te Essen, aan de fabrieken van Krupp, door Nederlandsche militai ren, officieren, onderofficieren en korporaals van artillerie en marine, proeven met het te leveren geschut ondernomen. Deze Nederlandsche mi litairen genoten nu van de firma Krupp, gedurende hun verblijf te Es sen, een toelage, die ruim berekend is. De onderofficieren en korporaals ontvingen bijv. 35 Mark (21 gulden) per week van de firma Krupp. Men vraagt zich af. zegt „Het Volk", of het welslagen der proeven niet door deze toelage uit de kas der firma Krupp bevorderd zou worden en of aan het resultaat der onder die omstandigheden met door den lever ancier beschonken personen nog wel de volle waarde gehecht kan worden. En het blad wijst op' de onthullin gen van Licbkneeht in den Duitschen Rijksdag, toen aan het licht is geko men, dat ook Duitsclie militairen door do firma Krupp met zulke ruime toe lagen gunstig gestemd werden. GAAT DE RAAD VAN ROTTERDAM OM „Het Volk" schrijft Of de Raad óm gaat, dat is afhan kelijk van de vraag, of de sociaal democraten en de vrijzinnigen liet eens kunnen worden bij de herstem ming. De Christelijken beschikten in den ouden Raad over een meederheid van zes stemmen. Komt er overeenstemming tusschen S. D. A. P. en vrijzinnigen, dan kun nen de Christelijken in I twee zetels, in II één zetel, in III twee zetels, in IV twee zetels en in V één zetel ver: liezen, samen zeven zetels. Van deze zeven zetels zal de grooie meerder heid in dat geval aan de sociaal-de mocratie toevallen. IIET VERPLAATSEN DER POLI TIEKE LEIDING VAN DE 2e NAAR DE le KAMER. De „Tijd" schrijft: Wij zijn thans met de Tweede Ka mer volslagen vau de wijs geraakt. Nu zich daar politieke partijen heb ben gevormd, die de verantwoorde lijkheid voor hare daden deels niet dragen kunnen, deels niet dragen wil len en dié de leiding geheel uit han den geven en overleveren aan stem bus demagogen en aan onaantastbare roervinkennu daardoor de politie ke partijen haar meest op den voor grond tredende mannen verliezen, hetzij door vrijwillig heengaan of door de onzinnige uitspraak der stembus, nu moet die leiding wel ergens anders haar steunpunt gaan zoeken en is hel niet le verwonderen, dut de mannen, die niet meer bevoegd beid over 's lands zaken kunnen oor- deelen dan de opgeruide menigte, doen, wat zij kunnen, om aan de ver guisde en gehoonde leiders een plaats te geven in 's lands Raadszaal. Dat de liberale Staten van Noord-Holland zulks verzuimen, is hun zaak, maar die van de Rechtsche provinciën be sloten terecht, te doen, wat hun hier te doen stond, en zij hebben goed gehandeld. „De Standaard" schrijft: Terstond na het bekend worden van den uitslag, dien de stembus van 25 Juni ons bracht, verklaarden we zonder omwegen, dat onze redactie zich losmaakte van elke poging om de Tariefverhooging nogmaals als eén der hoofdpunten van het anti-re- volutionnaire program van actie te verdedigen. Onomwonden spraken we dit uit, niet alsof onze overtuiging wijziging had ondergaan, maar overmits het aali de anii-revolutionnaire partij, die zich haar hoofdmoment nog steeds in den strijd tegen ongeloof en revo lutie ziet aangewezen, o.i. met geoor loofd is, ten tweeden male zich er aan bloot te stellen, dat het geestelijk volksbelang aan een belang van stof- felijkeu aard ten offer worde ge bracht. Vraagt men, of dit doodloopen in die lijn dan niet te voorzien was ge weest en of onze partij dan niet van zeer schuldige kortzichtigheid blijk gaf, door desniettemin tot op 25 Juli il. op die lijn te volharden, zoo brengt het hierop te geven antwoord ons allerminst in verlegenheid. Allereerst toch zij geconstateerd, dal onze partij bij deze stembus niet vrij was. He zittend kabinet had er recht op, dal liét door ons met kracht verdedigd werd, en dit Kabinet stond op dit eigen ooger.blik met zijn Ta- riefontwerp voor de Kanier. Afgaan van deze lijn vóór de stembus zou i al zoo een in den steek laten van het Kabinet zijn geweest, waartoe we, gezien het ontwerp Grondwetsrevisie, in geen geval mochten overgaan. Doch in de tweede plaats kwam hierbij, dat do Tariefsverhooging in '1909 op geheel gelijke, 'wijze door rechts werd voorgestaan en dat des niettemin toentertijd de kiezers zich in overgroote meerderheid (360.000 te genover 280.000) voor rechts hadden verklaard. En wel was in 1905 het toenmalig Kabinet, dat hel eerste ontwerp voor Tariefsverhooging in diende. hij de stembus gevallen, maar bij die stembus was het verzet tegen de Tariefsverhooging slechts van ter zijde ingekomen. In 1905 stond de anti-Kuyper-actie op den voorgrond. Uit deze gegevens was alzoo in de derde plaats in geen enkel opzicht af te leiden, dat de handelsstand het thans niet alleen op haren en sna ren zou zetten, maar zich leenen zou tot een Tariefsbestrijding, die schier uitsluitend onder de auspiciën van Mammon zou gevoed worden, en voorts kracht zou zoeken in welbe wuste volkmisleiding. Toen men van lieverlede er achter kwain, wat links in het schild voer de, drong ook onder ons het besef door, dat de komende stembuswor steling een geheel abnormaal karak ter zou dragen; maar dat die tegen partij zich zoover wagen zou als ze deed, had toch geen onzer voor mo gelijk gehouden. Nu echter is uitgekomen, op wat wijs en in welke male men de poli tiek gemetalliseerd heeft, daar 't goud den geest verdrong; nu staat 't vast, dat elk trachten naar hel voort gaan op deze doodgeloopen lijn ons schuldig zou stellen. Oeconomischen bloél van ons land •treven ook wij na. en met kracht zijn we er ook in de Tariefquaeslie )or opgekomen. Maar nu 't ten slotle komt te slaan tusschen een vooropstellen van dit stoffelijk belang en het straks geheel verspelen van onze toekomst in den strijd voor de Christelijke School, nu mogen we niet aarzelen, nu moeten we ons zonder verwijl weer voor het eestelijk volksbelang te weer stellen. Nu geldt ook op Staalkundig ge bied 't machtig woord uit de Bergre de: „Zoekt eerst liet Koninkrijk Gods en zijne gerechtigheid, en alle dezo dingen zullen u toegeworpen wor den 1" Wijziging onderging onze overtui ging in 't minst niet; maar komen we voor een zoo perliiionten strijd tus schen de stoffelijke en de geestelijke belangen van ons volk te 6taan, dan mag in den strijd voor onze overtui ging de keuze die we doen, geen oogenblik aan twijfel onderhevig zijn. eisch was vier maanden gevangenis straf de rechtbank nam echter aan, dat zij de daad uit noodweer begaan had en geloofde haar verzekering, dat zij de ernstige gevolgen van huar daad niet had voorzien. Mitsdien sprak zij de beklaagde vrij zoo meldt de „N. R. Ct.". Letteren en Kunst PRIJSVRAAG. In de prijsvraag „Dorpsschool" uit geschreven door de Nederlandsche Vereeniging van BaksteenteKrikan- ten, hebben zich. naar de „N. R. Ct" rneldt, als de ontwerpers van do be loonde projecten bekend gemaakt do volgende architecten motto „V. M. G.". J. B. Havermans, te Rotterdam motto „Plutarchus", Philippus J. Ha mers. te Watergraafsmeer; motto „Zes", Jhr. I. A. Graafland en G. A. G. van Andel te Haarlem motto „Voor de Jeugd", J. F. Repko Rzn. te Amsterdam. Sport en Wedstrijden Gemengd Nieuws TWEE JAAR ONSCHULDIG IN DE GEVANGENIS. Den len Februari 1908 werd een drogist te Neubranderburg tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens een vergrijp legen de zeden. Of schoon Greve zijn onschuld staande hield, volgde zijn vcroordeeling op de pertinente beschuldiging van een der tienjarig meisje. Greve heeft de twee jaar gevangenisstraf geheel uitgeze ten. Thans heeft het meisje bekend 'n valeche getuigenis afgelegd te hebben. Zij had destijds onder dwang van haar onderwijzeres gehandeld. Greve is door de Uvee jaren tucht huisstraf zoowel physiek als moreel j geruïneerd, zoo meldt de „Tel.". i OM E'EN MII.LIOENKN ERFENIS, j „Niets bewijst, dat ln'j niet volkomen in staat wus, zijn eigen zaken te drij ven, en zijn testament te maken zoo- als liij verkoos." i Aldus luidde de beslissing van het hof van Saint Gauden in Frankrijk in de zaak van de erfgenamen van den heer Lapèuc tegen koning Alfons van Spanje, wien de zonderling zijn aan zienlijk vermogen van verscheiden millioenen francs vermaakte. De familie van den lieer Lapène voer de aan, dat hun bloedverwant niet wel bij zijn zinnen was, toen hij zijn testa ment maakte, en trachtte aannemelijk te maken, dat hij aan vervolgings waanzin leed. 1-Iet hof beschouwde dit echter niet als voldoende bewijs, dat de erflater ontoerekenbaar was, en dat hij niet wist, wat hij met zijn fortuin wilde doen. BULGAARSCHE POSTZEGELS. Bulgarije heeft, ter herinnering aan don jongslen oorlog de postzegels, welke heden in gebruik waren, over drukt met de woorden „Vrijheidsoor log 1912—1913". EEN VRIJSPRAAK. Een jonge-fabrieksarbeidster be Iser- lohn had veel te lijden van de vervol gingen van een afgewezen minnaar. Zij riep de hulp van de politie in, om zich den lastigen jongeman van het lijf te houden, maar ook dit baatte niet. Ten einde raad wierp zij hem op een goeden dag den inhoud van een fles-':.je met zoutzuur in zijn gezicht. De man werd dientengevolge blind. v'oor de redhtbank te Hagen heeft zij daarvoor nu terechtgestaan. De SCHAKEN. MEESTERTOUR.NOOl TE SCIIE- VENINGEN. liet bestuur van den Nederland- scnen Schaakbond heeft besloten toe te laten tot liet 28 dezer te Scheve- ningen beginnende meesertouruooi, de volgende spelers: Buitenland: A. Alechin, Moskou; G. i J. Breyer, Budapest F. Englund, Stockholm; D. Janowski, Parijs; J. Mieses, Leipzig; A. Niernzowilch, Ri-1 ga; F. D. Yates, Birstall near Leeds. Binnenland: dry J. F. S. Esser, Am- sterdam; jhr. A. E. van Foreesl, U- j Irecht; J. W. lvolsté, 's-Gravenhage; K. J. Loman, Londen; dr. A G. Ol- land. Utrecht; A. Speyer, Amster dam. Voor de 7e plaais komen in aan merkiug K. Geus, Helder, en W. A. T. Schelfhout, Amsterdam, die ter be slissing wie van beiden kan worden toegelaten een voorwedstrijd zullen spelen. DE TOER DOOR FRANKRIJK. De 5de élape La Rochelle-Buyonne (379 K.M.) werd gisteren verreden. Hoewel de „onafhankelijken" een kwartier later dan de „gegroepeer- deu" vertrokken, werden de luatslen halverwege meerendeels ingehaald. Een onafhankelijke, de Belg Van Leerberglie, werd dan ook de win ner in 12 uur 40 min. 28 scc.; 2. Everaarts, Beig; 3 Bertarelli, Ita liaan. in 12 uur 46 min. 16 sec.; 4 Buysse, Belg; 5 Deleman, id 6 Chris- tophe, F.; 7 Engel; 8 v. d. Berghe; 9 Petit Breton en 10 Defraye, allen in 12 uur 55 min. 28 sec. Na deze 5de ctape luidt de alge meene klasseering: 1 Defraye, B.; 2 Christophe, F.; 3 Buysse, B. (Tel.) DE NIEUWE WIELERBAAN. De combinatie voor een le Water graafsmeer te bouwen Wielerbaan is thans zoover gevorderd, dat al vast staat dat de terreinen van Oud-ltoo- senburgh niet voor dit doel gekozen zullen "worden. Men is het eens ge worden over een uitgebreid terrein aan de Kruislaan, achter het Aia- sterdatrische Koffiehuis (hoek Mid denweg en Kruislaan). Doch boven dien lieeft deze combinatie de ter reinen van „Ajax" geannexeerd, hoewel deze Amslerdamsclie le klas- j ser daarop toch voortaan zijn wed strijden houden zal. De teekeningen van liet gelieele ontwerp zijn reeds gereed: liet café-restaurant zal aan de Kruislaan-zijde verrijzen. Men hoopt in de maand April 1914 de eerste wedstrijden le kunnen, hou den. wetenschap op proefschrift: Bevoegd heid van den rechter om ongestraft te laten, de heer L. G. Kortenhorst, geb. to Weesp. Amsterdam. Vrije Universiteit. Ge slaagd de heeren J. Fernhout. en C. M. Buyser voor doctoraal lettenen; 3. G. Fernhout, J. L. v. d. Wolff en A. G. Wolf voor prop. theologie. Leiden. Geslaagd voor het cancli- daafrsGx&men rechten mejuffrouw M. L. II. Ph. von Exler en de heer S. J. Pit; voor het voorbereidend exa men Ind. adm. dienst de heer M. A Bouman. Leiden. Bevorderd tot doctor in d< rechtswetenschap op stellingen de heer C. M. Brooshooft, geboren te Tjandi en de heer M. A. von Oven<. geboren te Batavia. NEDERLANDSCH ZENDELINGGENOOTSCHAP. Te Rotterdam wordt thaiis gehou- den de 116e jaarvergadering van het Ned. Zendelinggenootschap. Prof. Van Nes deelt een en ander mede over de Ned. Zendingsschool, waarvan hij voorzitter is. Hij vestigt de aandacht op de goede reputatie, die de school ook iu het buitenland geniet. Voor den nieuwen cursus zijn 11 nieuwe leerlingen aangenomen, waar van 1 voor de Doopsgezinde Zer:ding3- vereeniging en 1 voor het Zeister- Zendingegenootschap. Verschillende aftredende bestuur ders worden herbenoemd. Een bijzondere hulde wordt ge bracht aan den emeritus hulppredi ker II. Rooker, die vóór 60 jaren op de jaarvergadering van het Genoot schap werd afgevaardigd. Ds. Gunning geeit verslag omtrent den stand van het zendingswerk in de Minahassa, Bolaang-Mongondou i Deli. Hierna sprak ós. Rauws over het zendingswerk op Oost-Java en in Posso. Alle nadruk wordt er op gelegd, hoezeer het zendingswerk de nieuwe zendelingen noodig heeft, maar dat dezen niet zullen kunnen uilgaan, wanneer de geldmiddelen daarvoor niet aanwezig zijn. De heer Dunnebier deelt een en an der mede over zijn arbeidsveld Bola- dng-Mongondou, zoo meldt de Tel. Burgerlijke Stand Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Almen, T. J. Jansen Schoonhoven, te Giethoorn. Te Pesse, J. If. Vaandrager, candidaat te Ghar- lois. Aangenomen. Naar Hem door H. II. Dorgelo, cand. te DedemsvaarL Bedankt. Voor Hornhuizen en Kloosterburen door H. H. Durgelo, candidaat te Dedemsvaart. Beroepen. Te Brielle, H. G. W. Brie- dé, te Franeker. Bedankt. Vooc Maartensdijk door J. H. Koster, te Wijckel. GER. KERKEN. Beroepen. Te Hynm F. H. Boersma, te Geldermalsen. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het candidaatsexanien in de klassieke letteren door de dames II. Croll en P. F. Winkler; liet aanvul lingsexamen v-oigens art. 135 der wet j op het II. O. door den heer Th. F. M. Hendrichs. Bevorderd tot doctor in de rechls- BENNEBROEK. BEVALLEN: A. M. Lammers—Buys, d. Stoomvaartberichten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het stoomschip Boeion (thuisreis) is 9 J.ili Omssant gepasseerd. Het stoomschip Sumatra vertrok 9 Juli van Padang naar Amsterdam. Het stoomschip Kambangan (uit reis) arriveerde 9 Juli te Genua. Het sfoonischip Kangean arriveerde 10 Juli van Java te Amsterdam. Het stoomschip Knrimata (thuisreis) arriveerde 9 Juli te Marseille. Het st. Koning Willem III (uitreis) vertrok 9 Juli van Sueiz. Het st. Prinses Juliana (uitreis) vertrok 8 Juli van Southampton. I-Iet st. Rembre"J' '""'isreis) ver trok 8 Juli van Algiers. ROTTERDAMSCHE LLOY*D. Hel stoomschip Djocja arriveerde S Juli van Rotterdam te Batavia. He', stoomschip Medan vertrok 9 Juli van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Soerakarta (uitreis) is 9 Juli Ouessant gepasseerd. Het st. Deli (thuisreis) vertrok 8 Ju li van Port Said Het st. Kediri (thuisreis) passeer de 8 Juli Ouessant. Het st. Tambora (uitreis) arriveer Ie 9 Juli te Marseille. I-Iet st. Ternale, van Rotterdam, 1. v. Hamburg, naar Java, passeerde 9 Juli Cuxhavea. HOI -L AND—AM ER IK A LIJN. Het stoomschip Rotterdam, von New-York naar Rotterdam, passeerde hedenmorgen 9 uur 50 m. Wight. Het sl. Willehad, van Rotterdam n. Quebec en Montreal, passeerde 9 Ju li Lizard. KON. HOLL. LLOYD. Het stoomschip Zaanland (uitreis) arriveerde 9 Juli te Santos. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Lodewijk van Nassau arrïv. 9 Juli van Cardiff te Amsterdam. STOOMVAART-MLJ. OCEAAN. Het st. Laertes, van Amsterdam n. Java, vertrok 7 Juli van Port Said. Het st. Myrmidon, van Batavia A Amsterdam, arriv. 9 Juli te Suez. Barieijorisstraat 13. SPECIALE AFDEELING

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7