hum's iassüq GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD Vrijdag 11 Juli 1913 Buitcniandscli Overzicht De BaSkanvuökaan In werking. Hoe staat 't op de oorlogsvelden liet schijnt .waarlijk dat ditmaal <le berichten uit Belgrado meer waar de hebben dan die van de Bulgaar- fiche zijde. hn geleidelijk krijgt men den in druk, dat de Bulgaren een leelijko pijp rooken, De jongste berichten mel den, dal Istip gevallen is, en dal de bloedige strijd aan de Bregalnitza, na acht dagen waarin groote offers aan beide zijden werden gevraagd, eindigde met do vernietiging van het vierde Bulgaarsche legerkorps, onder aanvoering van den minister van Oor log Kowatsjef. Dit legerkorps is door de Serviërs uiteen geslagen en vlucht in de richting van de Stroemitza, waar de Grieken reeds wachten, om den ijzeren ring ie voltooien. Indien deze berichten juist zijn is dit niet alleen een groote overwin ning voor de Serviërs, maar is het tevens een der belangrijkste, langdu rigste en bloedigste veldslagen uit den modernen tijd. Van de verliezen aan beide zijden geleden is nog geen denkbeeld te krijgen uit Belgrado wordt echter gemeld, dal daar in 2D hospitalen thans 4317 gewonde soldaten, 78 offi cieren en 895 zieken worden ver pleegd. En de „Neue Frcic Presse" meldt De omstandigheid, dat het slagveld met duizenden dooden en gewonden is bedekt, en dat in Istip de cholera heerschte, heeft liet Servische legcr- commarido aanleiding gegeven een pauze té doen intreden in de opera ties, om de gewonden op te zoeken en de dooden te begraven, leii einde daardoor de uitbreiding van de cho lera tegen te gaan. 't Verguien bloed. Uit Belgrado wordt aan de „Berli ner Zeituiig am Mutag" geseind „Hier komen voorluureud transpor ten gewonden aan. Bijzonder veel sol daten zijn door bajonetsteken ge wond. Men kan zich hieruit een denk beeld vormen, met welk een verbitte ring op korten afstand gevochten is. Buitengewoon groot zijn de verliezen pun officieren. Hospitalen, scholen, kerken, alle mogelijke beschikbare ruimten zijn zoo overvol met gewon den, dat er geen plaats overbleef voor de luiken, die nog in Servische krijgsgevangenschap zijn. Men lieelt lien daarom vrijgelaten, nadat zij op fiun eerc.woord hadden verklaard, jn pezen oorlog niet meer legen de Ser viërs te zullen vechten. Zou ziet men thans vele Turkselie officieren en sol daten in de stralen van Belgrado wan delen, in afwachting van instructies van hun regeering, hoe zij naar hun 'vaderland terug moeten keeren. Dit zal vermoedelijk niet gemakkelijk gaan, want de weg' over Saloniki en •die door Roemenië zijn ten gevolge van den oorlog onbruikbaar. Een groot gevaar voor de stad is de cholera. In de hospitalen zijn reeds eenige officieren door de ziekte aan getast. Er werden 1ÜU.UUÜ francs ter beschikking gesteld om de straten le desinfecteeren en de uitbreiding der cholera te verhoeden." Uit Roemenië. De mobilisatie is bijna voltooid. De concentratie der troepen zal begin nen. Het doel van den opmarscli is Sofia. I Uitbreken van den oorlog eenvergissing Er komt uit Parijs een tijding die een gebeden ommekeer brengen kan in den toestand, altiians als 't meega- deelde op waarheid gegrond is. Koning Ferdinand van Bulgarije zou impiicite erkend hebben, dal Bul garije den onverwachte» aanval op de Serviërs en'Grieken heeft gedaan, niet op lust van do regeering, maar op last van den legercommandant, ge neraal Savof. Hij heeft op dien grond, zooals hij aan de regeering te Pe tersburg meldt, generaal. Savof niet alleen afgezet', ontslagen als leger commandant, maar hem ook verant woordelijk gesteld voor de gevolgen van den ondernomen stap. Ten einde verder te doen zien, dat Bulgarije nog steeds geneigd is den bloedigen broederoorlog in den Bal-' kan waarin reeds tienduizenden duuden en gewonden gevallen zijn te vermijden, verklaart Bulgarije zich bereid de quaestie van de verdeeling van Macedonië doch op grond vari het bondsverdrag'van 1912 I te on derwerpen aan de arbitrage, om een vreedzame oplossing te vinden. In middels heeft koning Ferdinand aan de Bulgaarsche legers lust gegeven over de geheele linie terug tc trekken. Naar aanleiding hiervan heeft Rus land bij de kabinetten der Balkansta- ten aangedrongen op herstel van den Balkanbond, waarvan dan ook Roe menië deel zou uitmaken. En ook Frankrijk hóeft bij -do regeering te Sofia krachtig aangedrongen op hei slaken der vijandelijkheden. Het is echter duideliJJt, dat de voor waarde vnn Bulgarije, om de arbitra ge te doen plaats hebben op grond van het bondsverdrag, door Servië niet kan worden aanvaard. Thans is niet alleen het bondsverdrag door hei optreden van Bulgarije vernietigd, maar de positie waarin Bulgarije is gekomen door de samenwerking van de vier Balkanstaten en Turkije ma ken het onmogelijk, dat deze strijd zou kunnen eindigen met het herstel van den status quo ante. Bulgarije zal thans moeten over gaan tot meerdere concessies aan Griekonland, Servië en Roemenië. Een proclamatie van honing Nicolaas. In een proclamatie aan het volk drukte de koning van Montenegro zijn smart uit over den broederoorlog. Hei. bloed der broedervolken heeft reeds gevloeid, en de eerste slachtoffers wa ren Serviërs. De Bulgaren vielen ook de Grieken aan, die zich heldhaftig hebben gedragen. De Bulgaren lieten zich verleiden om zich van de Slavi sche familie los te rukken en tracht ten zicli meester le maken van de vruchten, die ten koste van veel ge meenschappelijke opofferingen verkre gen zijn. terwijl zij aan de broederlij ke raadgevingen van den keizer van Rusland weigerden gehoor le geven De solidariteit der Slaven zal uit het vergoten bloed grootere kracht put ten. De koning drukt het volk op liet hart, zijn plichten te vervullen jegens de Servische natie. Db houding van de groote mogendheden. Met betrekking tot het bericht, dat de Bulgaren de interventie der mo gendheden zouden vragen, om een einde te maken aan de vijandelijkhe den, zeggen de bladen, dat de Grie ken zulk een interventie eerst zullen aanvaarden na de volslagen neder laag van het Bulgaarsche leger. Op die nederlaag wordt gerekend, ten ge volge van de verwacht wordende vcr- eeniging der Grieksche en Servische legers lusschcn de Slroumitza en Istip. Berichten maken melding van een onderhoud tusschen graaf Berchtold den minister van buitenlandscho za ken van Oóstenrijk-Hongarije en den Franschen gezant te Weonen over de Balkan-qnaeslie. De gezant deelde den Oostcnrijkschen minister de voorstel len mede van Frankrijk, Engeland en Rusland, over de non-intcrvenlie in den Balkan-strijd. Graaf Berchtold zou daarop (vól gens de berichten uit Weenen) hebben geantwoord „De Oustcnrijksche 'regeering be groet hartelijk de Fransche medèdce- ling en de kalmeerende vooruitzich ten, die er duor worden geopend, te meer daar. Oostenrijk-Hongarije har telijk wenseht den Éuiopeeschen vre de le bewaren en den Balkan-oorlog tc localieeerén. I-Ict is geliecl in over eenstemming met dé wijze staatkun de van Frankrijk, Engeland en an dere mogendheden, die van liet óor- logstooneei ver verwijderd zijn, en zich meer interesseeren voor de alge- meene omtrekken dan voor de details, dat zij voor non-interventie zijn. Zij verwachten terecht, dat ook wij te gen een interventie zijn, zooals uit al onze verklaringen en handelingen duidelijk blijkt. Wij willen de Balkan staten onafhankelijk zien van ieder een, ook van ons; maar wij zijn hun buren en verwachten dat zij zich als goede buren zullen gedragen. „Deze grondstelling vormt met die van non-interventie de grondslag on zer politiek, liet loffelijk streven van Frankrijk, zich bij voorbaat tot non- interventie te verbinden, kan ver klaard worden uit den geograiischen afstand van den Balkan. Maar wij nemen elke beweging waar. Wij zien op het oogenblik geen aanleiding om van onze non-interventie politiek af te wijken. Maar wij moeten niet zekere mogelijkheden rekening houden, waardoor onze belangen zouden kun nen worden benadeeld, zoo zij ge grond zijn op overeenkomsten, waar bij met die mogelijkheid geen reke ning is gehouden. Nog onlangs wa ren wij genoodzaakt het doorzetten van onze belangen in een land te overwegen, wuar het ons vaste voor nemen was niet tusschen beiden te komen. Noch Frankrijk, noch Enge land, noch Duitschiand waren in dienzelfden toestand. „Niemand kan garandeeren, dat zulk een gebeurtenis zich niet her-' haalt, en geen regeering kan onder zulke omstandigheden van haar vrij heid van actie afstand doen. Oosten rijk-Hongarije is daarom vastbesloten thans en in de toekomst de Balkan staten hun eigen weg te laten zoeken binnen de grenzen door onze belangen getrokken. Wij kunnen echter niet'af zien van ons recht van interventie voor oude belangen." Thnris komt evenwel uit Parijs de msdedeeling, dat het Weenerbcricht niet juist is. De Fransche regeering verklaart, dat haar gezant niets anders deed hij hel bezoek van graaf Berchtold, dan de toestanden in den Balkan bespre ken, en de gezant en de minister wis selden daarbij van gedachten over de nioeningen hunner regeeringeii over dien toestand. Maar toch behoudL de uiteenzetting van de Balkan-polilick door graat Berchtold haar waarde. Men weet nu, dat er nóg verrassin gen kunnen komen van den kant van da Donau-monarchie I Wapenstilstand Tn Weenen loopt het gerucht, dut Frankrijk het initiatief heeft gene men tot een voorstel om een wapc stilstand tot stand te brengen. De an mee vereenigen. Een verklarina ran den Turlcsclien Sultan. De Sultan verklaarde aan den eer respondent van de .Temps" te Kon- sïmfinopel, dat al het moseliike -o daan wordt in het, belang van het land. Door. ernstige en ingrijpende hervormingen znl de samenwerking mot, tniitënlandschc specialisten k' heter slagen. De binnenlandsche poli tiek zul gevestigd worden op den grondslag van werkelijke vrijheid en gelijkheid der verschillende Oltoma- dsche volken. De Sultan zal do veiligheid van de justitie waarborgen, en hervorinin gen invoeren op liet gebied van de fi nanciën, dén landbouw en de open- ha re werken, en zal trachten het vreemde kapitaal te trékken, ondc verzekering van flinke en vaste remu- ncratie. De sommen, die we zullen vragen, zullen uitsluitend besteed worden voor de kostep van de econo- mische opheffing en de ontwikkeling ui het onderwijs. De rekeering streeft absoluut niet naar veroveringen, cn zal aan de begroatingen van tor log en marine sier hls die sommen besteden, welke onontbeerlijk zijn voor de verdediging van bet grondgebied. Allerlei Spanjaarden en Marokkanen. Uit Ceuta wordt geseindAange zien de Marokkanen gisteren gescho ten hebben op soldaten, die bezig wa ren aan den bouw van een weg naar liet groote kamp bij Laurient, en daarbij een korporaal en twee man doodden, verlieten drie kolonnes liet kamp om den vijand le tuchtigen, /.ij werden door de Mooren aangevallen en moesten terugtrekken, terwijl de vijand den aanval doorzette tot vlak bij het kamp, waar hij ten slotte voor het artillerievuur uioesl wijken. Te gelijkertijd trachtte een sterke troep Marokkanen tot drie keer toe de ri vier over te trekken om de Spaansche kolonnes in den flank te bestoken. De Marokkanen leden zware verlie zen. Twee Spanjaarden werden buiten gevecht, gesteld. Binnenland DE KONINGIN. Het vertrek van do Koningin uit Den Haag, aanvankelijk bepaald op Donderdagnamiddag, is nader vastge steld op heden (Vrijdag). DE KONINGIN EN DE PRINS TE BOSKOOP. Heel Boskoop was Donderdag in feestkleedij bij gelegenheid van het bezoek der Koningin aan de rozen- tentoonstelling. Huis aan huis bijna werd gevlagd. Tegen den tijd, dal de vorstelijke personen in het plaatsje werden verwacht, stonden de kinde ren der openbare en bijzondere scho len en honderden belangstellenden langs den weg geschaard. Daar kondigde een luid hoera bet naderen van de Koninklijke auto aan on het gejuich plantte zich voort door de rijen der wachtenden. De auto, waarin II. M. en Prins Hendrik van Oudewater waren afge haald, hiei-i stil nabij het tentoonstel lingsterrein, waar de gasten werden •verwelkomd door den burgemeester van Boskoop, den hoer J. Grootenhuis, en door den voorzitter der regeliugs- conmiissie, den Iheer J. II. van Nes, die de hooge bezoekers geleidden naai de op het tentoonstellingsterrein in gerichte ontvangkamer. De bestuurs leden der Vereeniging „Boom- en Planlcnheurs", welke de tentoonstel ling organiseerde, en de icden van het fentoonstellingscomlté werden aan de hooge bezoekers voorgesteld. Daarna werd met den rondgang over het terrein een aanvang ge maakt do Koningin en Prins Hen drik namen met groote belangstelling alles in oogonschouw en botuigden meermalen hunne ingenomenheid met wat de Bosko.-.ncche kweekers te zien uulden gegeven. H. M. ontving van een drietal meis jes uit Boskoop een .bouquet rozen. Na een uur vertrok onder luid ge juich de koninklijke auto naar Woer den, van daar werd de reis per trein rdcr voortgezet. DE CRISIS. De aangekondigde bijeenkomst van de vrijzinnige Kamerleden ter bespre king van den politieken toestand heeft gistermiddag te 's-Gravenhage plaats gehad. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd M. P. W. vun Hout tot burgemeester der'gemeente Helmond; jhr. A. Reynsf 'ot burgemeester van Hengelo (G.) I. J. M. van Heusden tot tinrgemees 'er van" TerschellingW. F. G- L. Oriessen tot hurgemeester van West zaan; met ingana van 21 Juli, totbnr "emoester van lleino. A. van Sons beeck. met toekenning van geliikf'j "!g eervol ontslag als bureemeeste' van Goirlo met ingang van 15 Jul* 'ot burgemeester van Sloohtenen, H Broekenn D C. den tr.{ bur gemeoster van Ert en Opijnen. Zijn benoemd tot ontv. dir. belast, invoerr. en acc. te Axel, .1. F. Hampe. id. te Ter A'pcl tot ontv. der dir. bel te Dordrecht, II. W. Houwink, te Delft; tot ontv. dir. bol. en acc. tc Zwijndrecht, C. Rambonnet, id. te Loeiientot ontv. dir. bel., invoerr en acc. tc Ossedrecht, C. \V. G. Mole granaf, ontv. dir. bel. en acc. te Oud.- Tonge tot ontvanger directe bel. te Amsterdam (8ste kantoor), A. Volk m'anrs, id. te Rotterdam (3e kantoor; Int ontv dir. bel. invoerr. en acc. tc Harderwijk, J. C. Roest, ontv. dir bel. en acc. te Geldermalsen tot ontv. dir. belast, en acc. te Driebei' gen, ,T. M. C. Menwissen, id. te Heer len tot id. te Strijèn, E. Overbosch •^zn', id. te F.lburg; tof id. te' Aalten T. C. Lotgering, id. te Bladëlis In getrokken de benoeming van den ontv. dir. bel. en acc. J. G. Ooster- baan, tot id. te Hattem, en is hij be vestigd in zijn tegenwoordige betrek king als ontv. te Willemstad is R Koen, verific. der invoerr. en acc. te Amsterdam, voor den tijd van één jaar belast met de waarneming der betrekking van ontv. dir. bel. en acc. te Hattem. Is, rnet ingang van 1 Augustus bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek op verzoek oervol ontslag ver leend aan mr, P. Loosjes, als com mies, en zijn bevorderd tot referenda ris mr. J. A. D. de Roos, thans hoofd commies, en tot commies D. Koudijs, thans adjunct-commies. Is aan den meesterknecht der druk kerij nni: de Alg. Landsdrukkerij S Louwerse. gerekend van 1 Juli de titel verleend vun algemeen bedrijfschef aan de Alg. landsdrukkerij. Is rnet ingang van 16 Juli aan den adj.-ïnsp. post. en telegr. in algemee- nen dienst, standplaats 's-Gravenha ge, W. Otto, de titel verleend van insp.-tit. j>ost. en telegr. in alg. dienst. Is met ingang van 1 Augustus kapi tein ter zee G. R. van Nauta Lenïke eervol ontheven van do betrekking van inspecteur van de art. dei' 'marine en die betrekking opgedragen aan ka pitein ter zee II. W. G. van üleyswijk Ris. is met ingang van 11 Juli kapitein luitenant ter zee L. P. W. van der Wal eervol ontheven van het tijdelijk bevel over Ilr. Als. „Heemskereken hel bevel over dien bodem wéder opgedra gen aan kapitein ter zee W. T. de Booy. Is aan rcs.-officier van gezondheid 2de klasse I. Oljenick, v. d. geneesk. dienst der landmacht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordcleekenen van officier in de orde van Dunilo I van Montenegro. De Minister van Landbouw ueoft bepaald, dat van 15 Juli tot 15 Augus tus de adj.-insp. van den arbeid A. E. Struve liet hoofd van het kle district der arbeidsinspectie te Utrecht als zóódanig zal vervangen. Bij resolutie Aan den Minister vnn Koióiiiea is 11. N. vun der Hcyden ter beschikking gesteld van den Gouver neur-Generaal van Ncd.-Iudië, ten einde te worden benoemd tot gou- vern.-geneesheer bij den burgerlijken geneeskundigen dienst. De heer S. Postmus te Amsterdam is niet ingang van 1 Augustus be noemd tot schoolopziener in liet ar rondissement aSisterdam 11. KARDINAAL VAN ROSSUM. Men meldt uit Den Haag Tegen 11 uur Donderdagmorgen stapte kardinaal Van Rossom in een auto met den Pauselij ken nuntius, mgr. Tacci, aan het gebouw der lega tie van den Heiligen Stoel af. Tn een tweede auto volgde de secretaris van Zijne Eminentie, pater Jos. Dreli- mans. en mgr. Vallega, secretaris dor Internunciatuur Veel menschen stonden tor weers zijden en tegenover net legatiegebouw dlo den prelaat eerbiedig groetten. Po Kardinaal beantwoordde dien wel knmslgroét met het leek en van den zegen. In den loop van den dag ontving mgr. Van Rossnm een deputatie van de Katholieke leden van de Eerste en Tweede Kamer. De particuliere audiëntie,.welke H. de Kon in erin 's middags den kar dinaal tón Paleize verleende, had een eenvoudig verloop. Voor deze gelegen beid was mgr. II. -Drehmans. een broeder van den secretaris des kardi naals. aan het gevolg van Z .E. toe goveegd met den titel van gentil hom me. Om 3 uur werden kardinaal Van Rossum en zijn secretaris, met den gcriti lliomme in twee hof rij tuigen vun de woning van den Nuntius afge haald. De grootmeester van liet Hun- der Koningin, baron Slrtema vun -i'ovestins, leidde den kardinaal in de audiëntiezaal bij de Koningin. I)e Prins was bij de ontvangst legen woordig. De tw ee leden van mgr. Van Uossum's gevolg werden aan de Ko ninklijke Familie voorgesteld. De kardinaal keerde 's avonds naar Amsterdam terug oin a.s. Maandag veer in de residentie te komen. Als dan geeft de nuntius, mgr. Tacci, een gastmaal ter eere van den hoogen geestelijke, die voornemens is dien dag bezoeken af te leggen bij eenigo tholieke Ministers. II. M, verleende den Kardinaal het Grootkruis Nederlandsche Leeuw. ONZE VERTEOF.NWOORDIGING IN TURKIJE. Jhr. Mr. V" n der Does de Willebois. gezant van 11. M. te Konstantinopel. zal tegen 16 dezer tot herstel van ge- zondheid voor twee maanden zijn post verlaten. De g. zantschapsraad te Parijs, D. baron Van Asbeck, is aangewezen om durende dat verlof van den gezant als zaakgelastigde het beheer der Ne derlandsche legatie in Turkije te voe ren. DR. J. TH. DE VISSER. Dr. J. Th. de Visser schrijft in de „Nederlander": „In de bladen lees ik het bericht als zou ik mij hebben uitgelaten geen be roep als predikant meer te zullen ne men. Als antwoord dtene daarop al leen, dat dit een verzinsel is, daar ik mij tegenover niemand in dezen geest heb uitgelaten". POGING TOT ONTVOERING. Woensdagavond tegen elf uur werd te Apeldoorn op den Deventerweg ge tracht een dame, die binnenkort weer naar Indie zou terugkeeren, te ont voeren. Een paar heeren reden met een auto naar de villa van den schoon vader der dame, waar ze logeerde, en wilden haar met geweld ontvoeren. Ze hadden tevoren in het dorp een re volver gekocht, doch daar ze deze hadden laten, vaststaan, hebben ze daarmee niets uitgericht. Den bewo ner der villa, bijgestaan door zijn zoons, gelukte het de aanvallers te overmeesteren en aan de politie over te leveren, die hen in bewaring nam en één van hen naar het ziekenhuis bracht, daar hij tn do worsteling nog al gehavend was. (Hbld.) Het ,,N. v. d. D." geeft van dit geval de volgende lezing Donderdagmorgen omstreeks 11 uur vervoegde zich ten huize van den heer J. van G-, een heer, die verzocht de echtgenoote vun den heer L. A. van G. te mogen spreken. Toen.de bezoe ker een weigerend antwoord kreeg ontstond een woordenwisseling, die vrij hoog liep. Inmiddels vervoegde zich Len huizo van den heer Van G. de hoer P. C,, controleur bij het binnen- landsch bestuur op Java, die op zeer hoogen toon eischte mevrouw Van G. cn haar 5-jarig zoontje te ontbieden. Haar man vrceg uen bezoekers, heen te gaan ol anuers op zijn kantoor te witten komen, maar toen hij zich om keerde om de kantoordeur te openen, ontving hij van den eersten bezoeker ©enige stokslagen, waardoor hij bloe dend aan het hoofd werd verwond. Een worsteling ontstond. De hoer J. van G. en zijn 20-jarige zoon schoten inmiddels to hulp. Do heer C. riep den aanvaller toe, te schieten, waarop deze een vuurwa pen te voorschijn haalde en tot drie maal toe in de richting van den heer L. van G. trachtte te schieten. De re- J volver ketste evenwel, zoodat nie- rnand geraakt werd. De heer J. van G. wist de indringers te overmannen en ze in oen sloot te sleepen, om ze zoo- doende in bedwang te houden. De po- Feuilleton Uit het E u g éls C h DAVID CHRISTIE MURRAY. Ja, sprak Armstrong, David komt eens naar u zien, Clem. En dit is dus uwe nieuwe woning Ik kan niet zeggen, dat ze mij bijzonder Iki- \ali. --- Armstrong keek met opge trokken wenkbrauwen om zich heen David, een mail met een grooten neus, een opgeruimd en goedhartig gelaat, tre.d do kamer binnen en gaf Clem de hand Hij was net in 't zwart gekleed zijne laarzen, zijn hoed, zijn handschoenen waren alle zwart en glanzig. Hol was wurm weer; maar hij was koel en had een frïssclié kleur; het was buiten stoffig, doch zijn klee- ren waren vlekkeloos. Zijn 2aclit- blauwe oogon waren de oogen vun William Armstrong, hoewel niet zoo droomerigzij waren even vriende lijk. maar teekenden in hunne uit drukking evenmin iets van het goes tige nis van het afgetrokkene, dal die van den ouden man hadden. Hij zag de kamer rond. Ik kan ook niet zeggen dat zij mij bijzonder bevalt, stemde hij mot zijn vader in. M ij bevuil zij ook niet bijzon der, zeide Clem schertsend. Ik denk er maar niet te veel over, Ik kan het er mee doen, en moet het er mco doen. Dat is het nu juist, Clein, sprak Armstrong. In zeker opzicht kunt gij het er mee doen, maar niet omdat gij liet er mee doen in o e t. Ja, hernam Clem, met eene hardnekkigheid, die hem anders niet eigen was ik kan het er mee doen, en moet het er mee doen. Kom, Clem, wees een guede jon gen, en luister naar rede. ik zal u niet vragen hij ons te komen wonen zonder er voor te betalen, maar wij zullen u eene kamer geven, die ten minste dit voordeel heeft dat zij zin delijk is zij zul ook wel wat beter gemeubileerd zijn dan deze, en wij zullen bepalen hoeveel huur gij er voor betalen moet. En bovendien zult gij ons genoegen doen als gij komt- W'at zegt gij er van, David 7 Ik zeg, antwoordde David. dat bij, als hij zijne hersens bij elkaar heeft, komen moet. Hier lijkt het wel een varkenskot. David's vrouw is uit Castle Bar- field, zeide Armstrong, en wij zullen allen oude vrienden onder el kaar zijn. De winkel gaat veel beter dan op de oude plaats, hoewel ik er niet voor de ig en er maar in den weg sta. Maar David's vrouw is on waardeerbaar. Wij hebben een kamer in het huis te missen, en die hebben wij opzettelijk voor u laten meubile ren, Ga nu mee, jongen, en laten we geen moeite meer met, u hebben, I Is heel vriendelijk van u, antwoordde Clem, en ik herken er uw goed hart in, rnaar ik kan niet komen, mijnheer Armstrong. Ik kan mij» vrienden niet tol last zijn. Hoor hem nu eens riep Arm strong Maar, man, we laten u w voor betalen. Ik zou er niet voor kunnen beta len, zeide Clem vriendelijk, maar op vastbesloten toon. Ik zou niet kin nen betalen wat Ik u kostte. Als gij en David het ruim hadt, zou het wat unders zijn, maar dat hebt gij niet. Gij hebt reeds genoeg aan uw eigen pakje te dragen, en ik wil uw last niet. verzwaren. Vraag het mij niet. Als gij liet koudl bekostigen mij bij u in huis te nemen, zou ik u uw zin geven. Meent niet dat ik het wei ger uit een gevoel van trolscbheid .-f gebrek aan vriendschap, 't Is alleen, en dat is de zuivere waarheid, dat gij beiden even arm rijt als ik, en dat weet gij ook wel. Spreek met hem. David, zeide Armstrong. Zeg hem wat ik hem zeggen zou als het huis van m ij was. Hoor eens. Clem, sprak David hierop. Ik zou haast moeten ge- looven, dat ge uwe hersens niet goed bij elkaar hebt als ge zoo voortgaat. Tegenover ons trotsch te zijn zou te bespottelijk wezeu orn aan te denken, ik verdien wekelijks vijf-en-dertig shillings. De gemiddelde winst in den winkel is negeu shillings. David Je tweede verdient zeven en een halven shilling. Wij zijn inet ons zevenen vader, mijn vrouw, ik zelf en vier kin deren. ZeYon in de een-en-vijftig en een half is zeven shillings vier en twee zovenden pence, leder, die zich bij ons kan aansluiten en zeven shil lings vier en een halve pence 'sweeks inbrengt, is een woldoener voor ons gezin en verhoogt de gemiddelde ba ten. Wat is dat een verbazend hoofd voor cijfers i zeide Armstrong be wonderend. Ik denk dat ge dat naar uwe goede moeder hebt, jongen, want naar mij hebt ge het zeker niet. 't Is algemeen bekend, dat er heel wat halve pence in een vijfponds- banknoot gaan, maar ik heb wel een uur noodig om uit te rekenen hoe veel. Twee duizend vier honderd, zeide David terstond. s— Dat is eene verwonderlijke gave hernam Armstrong. Zijt ge zeker dat ge het niet mis hebt David knikte. Is 't niet maar er naar ra den David schudde het hoofd. 't Is een merkwaardig en treffend be wijs, Clean, hoe overvoerd de markt van arbeidskrachten hier in Londen is. dat zulk een geschiktheid om uit het hoofd te rekenen zulk een na tuurlijke aanleg door oefening aange kweekt niet meer dan vijf-en-dertig shillings 's weeks kan verdienen. Phoe I zeide David. Daar is niets merkwaardigs in. Hoeveel halve pence er in een vijfponds-banIdioot gaan zal iedere kantoorjongen» die gezonde hersens heeft, u zeggen. Ik heb nooit een hoofd voor cij fers gehad, hernam Armstrong peinzend. Een datum glipt mij uit het geheugen als een naald zonder draad door een stuk katoen. Een ge schiedenis, of een vers. of een schaak spel, zoo iets blijft er altijd in. Geschiedenissen en verzen kan ik niet onthouden, zeide David. Als ik de woorden uit een verhaal tolde, zou ik u veertien dagen -later kunnen zeggen hoeveel er in waren; maar als ik het boek las, zou ik er in eene week niets rneei van weten. Gekheid riep Ciein, dio blijde was dat het gesprek zulk een wen ding had genomen. Toen ik een kleme jongen was, placht ge mij ge schiedenissen te vertellen. Ge waart heter uan uw vader s boekenplanken. Toen ik een kind was, ant woordde David, met groote deftig heid, dacht ik als een kind, en sprak ik als een kind, maar toen ik een man werd, zette ik kinderachtig heden ter zijde. Ik -heb mij nu met Onze Lachhoelc ONVERVAARD. Schoenmaker. Twaalf gulden vijf. lig alsjeblieft dat is nu de dm de maal, dat ik met de kwitantie kom. Student: Best. Ihh jij terug van een bankje van zesteg? Schoenmaker (met een ondeugende grimas): Zeker; met pleizicr Student: Dan zul ik je laten roe pen, als ik er een heb. NOG ALTIJD GENOEG 1 A.: Zeg, oude man, cr was eens een tijd dat je zei je zoudt je laalsten gulden met mij willen deeleu 1 Dat herinner ik mij; maar lk ben nog Jang niet aan mijn laat- eton gulden. MET NIEUWJAARSDAG. Chef (tot oudsten kantoorbedien de): Meneer Fransman, u heeft in liet afgeloopen jaar bijzonder uw best gedaanom die reden wordt u uit verkoren, aan het geheele personeel mijn bijzondere tevredenheid te be tuigen. litie werd ontboden. Eén der aanval lers werd geboeid per auto naar het gemeentehuis gebiacht, waarop oe andere zich aldaar vervoegde. C. had bij de worsteling vrij erhsti- ■;y> verwondingen opgeloopen. Do oorzaak moet te zoeken zijn in een familieaangelegenheid. POLITIE EN STAKERS. Donderdac heeft te 's-C.r.-i venhaga een vrij lievig© botsing plaats gehad tusschen politie en stakende grond werkers, die uit een vergaderzaal aan het Hoogezand verdreven werden, om dat zij daar een vermeenden of werke- l'jken werkwillige mishandelden. Een inspecleur trok zijn revolver, en e-w-t na die bed rei gins ontruimden de sta kers het lokaal. Tn den omtrek van dg Reestenmnrkt werden daarna de rel letjes voortgezet, omdat de stakers '•Ti orde] jik ontraden ^p een zand werk. dat tn de nah'ri"liegen Glnsblnzers- laan wordt veiricht. Uit hel- publiek werd met. limonade- fJeschje-s en dergelijke projectielen geworpen vermoedelijk naar de poli tie, maar mogelijk ook naar de sta kers. In èl'. geval werden daar gevoe lige klappen uitgedeeld, waarbij per sonen bloedend verwond werden, zoo meldt het „Hbld.". TRAM GRONINGEN-DRACHTEN. De tramlijn GroningenDrachten zal met 1 September geopend wor den. DIPHTHERITIS. Uit Koog aan de Zaan schrijft men aan Het Volk: Toen zich de vorige maand betrek kelijk veel gevallen van dlphtheritis zich in deze gemeente voordeden, is de school drie wekeu gesloten ge weest en werden alle lokalen ontsriiet. Men meende de ziekte tot staan te heb ben gebracht. Nauwelijks is de school weer geopend of nieuwe gevallen zijn geconstateerd. Men heeft nu besloten de school te sluiten tot 19 Augustus a.s. JHR. MR. L. H. RUYSSENAERS. In den ouderdom van bijna 63 jaar is in Den Ilaag overleden de heer jhr. mr. L. ÏL Ruyssenaers, lid van hel be stuur der Carnogiestichting. He over ledene. die 4 Aigustus 1850 te Alexan dria geboren is, heeft een Jangé, eer volle, diplomatieke loopbaan achter zich. Hij heeft geruime» tijd diploma tieke function iu Egypte bekleed en is gezantschupsi'iiad te Parijs geweest. Later werd hij chef van het Kabinet van den minister van buitenlandsche zaken met den titel van gevolmachtigd minister. Toen het permanent Ilof van Arbi trage werd ingesteld, word hij be noemd tot secretaris-genoraal hij dat Hof. Verschillende belangrijke arbi trages haddon tijdens zijn ambtsver vulling als zoodanig plaats, o.a. die tusschen Venezuela en verschilleude Europeesche mogendheden, hetiefien- de de betaling van schulden door Ve nezuela, waarvoor de Venezue:aan- sclie haven waren geblokkeerd. Tot 11J05 bekleedde de heer Ruyssenaers dit ambt. waarna hij commissaris werd der Suez-Kanaahiiaatschappij. Kort voor zijn aftreden als secreta ris-generaal van het. Arbitragehof werd hij in den adelstand verheven. Na zijn aftreding benoemde de Konin gin hem op 18 October 1905 tol lid van het bestuur van de Carnegiestiehting, van welk college hij tot zijn overlijden deel bleef uitmaken. Wegens zijn groo te werkkracht, zijn buitengewone ta lenkennis, zijn hulpvaardigheid en zijn beminnelijk karakter werd de heei Ruyssenaers ai gemeen geacht en ge waardeerd. De Regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot commandeur in de orde van den No- feiten te bemoeien, Clein. Ja, zeide Armstrong. Zeven monden, dio eiken dag gevoed moeten worden. Vier kwartaaldagen als de huur betaald moet worden. Ik heb mij in mijn tijd ook met zulke feiten moe ten bemoeien. Kerels, die kwamen manen en maar niet wilden heen gaan. Js die brief yan iemand uil Castle Barfield, Clem vroeg hij, met kluchtige plompheid. Hij is van Sara, antwoordde Clem, die de enveloppe nog tusschen zijn vingers draafde. Dat dacht ik wel, om die rozen blaadjes, hernam de oude man, naai' den vloer wijzende, waar de ver dorde blaadjes tusschen Clem's voeten lagen. Dat is zeker van ClenYs ro zenstruik. Clem's rozenstruik was op Sara's tienden verjaardag achter in den tuin van Konak Cottage geplant en bloeide daar nog. Is zij wel Ja, antwoordde Clein, zoo zegt zij. Maar de arme oudo Round verzwakt hoe langer hoe meer, en nu het proces is afgeloopen, heeft hij niets óm van te leven. Hij is alles kwijt, hij houdt geen penny meer O vér. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5