mil's Dagblad VIERDE BLAD Zaterdag 12 Juli 1913 DE KABINETSCRISIS. Jen bericht aan het „Utr. Dgbld", in de Donderdag gehouden ver- lering der vrijzinnige concentratie .loten is niet het bewind te aan- ïrden zonder de medewerking der :iaal-democraten, en dat men ge- <gd zou zijn aan dezen drie rninis- zetels af te staan. Van andere zijde wordit aan het „U. 1 gemeld, dat twee leden der soci- i-democraUsche Kamerfractie zijn genoodigd in een linltsch kabinet ling te nemen. tlr. H. L. Drucker ontving Vrijdag- ond in zijn woning te 's-Gravenha- tot het houden eener samenspre- •g den Kabinetsformateur dr. Bos de Vrijz.-Democratische tegenwoor je en nieuwgekozen leden der veede Kamer de heerenMarchant, mburg, Ketelaar, Teenstra, Smidt, ■n Deventer en Roodeuburg. (De er Treub is buitenslands.) De con- :enlie duurde van 8 tot 11 uur. KAMERVERKIEZING. AMSTERDAM II. De afdeeling Amsterdam II der S. A. P. candideerde voor de naver- ezing van de Tweede Kamer den A. II. Gerhard. (Volk.) De afdeeling Amsterdam III der S. A P. heeft candidaat gesteld den er Henri Polak, voorzitter van den 1 N. D. B. AMSTERDAM III. De Staatscourant bevat de volgende schikking De Minister van Binnenlandsche ikerioverwegende, dat de heer mr. J. Troelstra de benoeming lot lid de Tweede Kamer der Staten-Ge- iraal voor het kiesdistrict Amsler- im III niet heeft aangenomen, en er fisdien in dat kiesdistrict een ver- «zing voor een lid van die Kamer oei plaats hebben heeft bepaald, dat e verkiezing zal plaats hebben op onderdag 17 .Tuli, de stemming, zoo odig, op Donderdag 24 Juli, de her- ■mraing, zoo noodig, op Donderdag Juli. INTËRNATIONLE GRAFISCHE TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. In verband met den wensch van de ■mmissie, oin de tentoonstelling door n der eere-voorzitters persoonlijk te :en openen, heeft het uitvoerend co- zich genoodzaakt gezien de «Uilige opening te verschuiven en se thans te bepalen op 22 Juli a.s. De commissaris der Koningin in de ovincie Noord-llolland, de heer mr. W. F. van Leeuwen, heeft zich be id verkluurd de tentoonstelling op .en dag te openen. in do wis-en natuurkunde had go-1 kelarmlbamd, bij Mej. Merens, Ge daan, werd hij al heel kort daarna nestetweg 20. een rozenkrans, bij A. benoemd als leeraar in wiskunde aan van Oord, Zand voort sclKlaan 50, le het gymnasium te Winschoten. Ook Haarlem, eon p. glacé-handschoenen, daar maakte hij zich al spoedig vele hij Togtema, Lage Duin- en Daalsche- vrienden, o. a. was de vroegere bur- weg 5. een zilveren broche, bij II. de gemeester Wichers, thans burgemees- Jong, Blooker spoel 1, een damespara- ter van Dordrecht, een zijner vrien- pluie, bij wed. Bonarius. Bloemendaa! den. Toen ook al begon dr. Bos nu en schewcg 144, een wandel kaart. dan te schrijven in de „Winschoter Courant". Zijn huwelijk met de doch ter van een Vecnduimncr groot-fabri kant verbindt hem nog vaster aan de provincie en deed hem zich steeds hot bureau van politie te Overveen, twee sleuteltjes aan een touwtje. SANTPOORT. De leerlingen der 5e inwerken in de belangen van der O. L. school alhier, maakten he- Westerwolde en Oldambt. den mét hun qnderwijzers een scliool- Na zijn benoeming tot school opzie- *- ner in hot district Winschoten word het dr. Bos nog gemakkelijker zich in te werken in den toestand van zijn HEEMSTEDE, provincie, waarvoor hij veel deed en Daar Heemstede I a.s. Donderdag waar hij, zooals gezegd, een populair ter gelegenheid van de opening ••an man is- - „Groenendaal" een voelbalbalwed- De uitgestrekte relation van dr. Bos strijd zal spelen legen V. V. C. zal -i.s. op financieel zoowel als op cominer- Zondag 's middags om 2 uur een oefen- cieel gebied, leidden ér toe, dat hij al wedsuijd gespte.<l v.«L.o0nu spoedig zich ook interesseerde voor de Toerclub" uit Amsterdam] groote ondernemingen, die in opko mend Oldambt en de nog meer in bloei rakende veenkoloniën worden tot stand gebracht. Van verscheidene bankinstellingen is hij directeur of commissaris. Na aldus verscheidene jaren in de plaats zijner inwoning een gezien burger te zijn geweest, was hot geen wonder dat dr. Bos tot lid der Tweede Kamer voor dat district werd gekozen. Er zal op het terrein aan den Hee- renweg gespeeld worden. Letteren en Kunst EEN NIEUW STUK wordt aangekondigd van Bernard Shaw. Hel zal 1 September in het St. »1 ames-theater onder leidiing van Toen hij candidaat was gesteld was Granville Barker vertoond worden. '«r; f trouw heen en weer le hebben gereisd De t,;tel '>e™>nert aan de bekende fa- naar de residentie, kwam eerst vier bel van den ontvluchten slaaf, die in jaren geleden vrij plotseling het be-1 de woestijn een zieken leeuw verzorg- sluit van dr. Bos om daar le gaan de en later, gevangen en in de arena En zooals gezegd. Winschoten geworpen, door dienzelfden leeuw zag hem mei leede oogon gaan. Maar de wetenschap dat dr. Bos zou blijven hechten aan de plaats waar hij zoo vele jaren had gewoond, de zekerheid hem dikwijls in hun midden te zien zijn relaties in het noorden waar borgden dat maar vooral de over tuiging dat dr. Bos nog lang niet aan het eind van zijn carrière was en dat hij die beter kon voltooien in Den' Haag dan in Winschoten, maakten, dat men weinig moeite deed orn hem van zijn besluit te doen terugkomen. Dr. Bos is dus de nieuwe kabinets formateur en zal ongetwijfeld de por tefeuille 'erd herkend en gespaard. Allicht zal Shaw dit gegeven niet historisch -hebben behandeld, zoo merkt het Hbld. op. Pers-Overzicht IIET NIEUWE MINISTERIE. „De Telegraaf" schrijft-; Zoowel de persoonlijkheid aLs de politiek van dr. Bos worden het best gekarakteriseerd door zijn beleid als onderwijsman, Zelf uit het middel- Binnenlandsche Zaken haar onderwijs, dat hij als leeraar IIET NIEUWE KABINET. Men schrijft ons Hedenmorgen kwam het bericht, at dr. Bos, het vrijzinnig-democra- sch Kamerlid van Winschoten, ten leeden male was ontboden op het oo. En niet lang daarna volgue een veede bericht, dat aan dr. Bos de jmenstelling van een kabinet is op- 1(1 ragen Aldus is de voorspelling van Mr. -oelstra, die eenigen tijd geloden bij et debat -met dr. Bos in Groningen lide er van overtuigd te zijn, dat bij ui aanwinning van links aan dr. Bos «kabinetsformatie zou worden opge- agen. uitgekomen. Toch is deze beslissing wel eenigs- as onverwacht gekomen. Andere, «el meer imposante politici, waren Ij H. M. de Koningin in audiëntie jiraagd, eu do -geruchten gingen, il aan heel anderen de kabinets- •nnatie zou worden opgedragen. Dat •r. Troelstra er zich mee belasten iu was onwaarschijnlijk na zijn uit gingen en die - an andere sociaal- smocraten, benevens de besprokin-1 in op socialistische vergaderingen, 'aai' d-an nog was liet. niet waar- j ihijnlijk, dal Bos de formateur van ;t nieuwe kabinet zou zijn. Daarbij erden nog andere, veel imposanter, ren genoemd dan hij. Van de hee- ;ii De Meester en Patijn en nog an ken gingen geruchten. Toch is de ■vjjs van ii. AL ten siotie op dr. Bos (vallen. Al is dr. Bos geen van die figuren, e immer weer naar voren komen, in wie altijd weer lange redevoerin- I" de Kamerhandelingen vulden, «wel bij rechts als bij luiks ging hij ior voor oen man van groote kermis, lorzicht en leidende kracht'. Sprak jv. dr. Bos in de Kamer bij de onder- ijs-debatten, dan kon hij zeker zijn )n de volle aandacht der Kamer, en in sloeg hij spijkers met koppen, ragen tijd achtereen spreekt dr. Bos aar zelden in ue Kamer, maar wat 1 zegt is duidelijker gloeit over ling uit en een vast weten. Hij •reekt niet met veel pathos, accen ieert niettemin duidelijk. Zijn argu menten en uiteenzettingen zijn klaar "s glas. Do afgevaardigde van Win- hoten heeft al langen tijd een goe- in naam bij wat zich m de politiek weegt. Doctor Dirk Bos werd in Groningen (boren als de zoon van een cenvou- 6 winkelier. De vader was niet Ipuaalkrachtig genoeg om Dirk. ;oote weelde te gunnen en in zijn ;mnasiura werkte hij schrik niet, öderne jeugd in de huiskamer •c liet gezin. Maar Bos had oen hei- ren kop. Het gymnasium liep hij »r binnen de 6 jaar dat ging nog jëien tijd en op de academie was i ook al gauw een der uitblinkers. )nder daarom bekend te staan als kamergeleerde, want in zijn stu- étijd maakte dr. Bos zich voel vrien- die hem altijd prezen als een JJgenao.nl en vroolijk kameraad. Toen de student Bos ziin doctoraal op zich nemen. diende, voortgekomen, heeft hij bij zijn wonderbare veelzijdigheid van VEREENIGING VOOR GEMEENTE- siudie steeds het onderwijs als meest BELANGEN. geliefkoosd deel daarvan gekozen, eu De Nederlandsche Vereeniging hij is bij zijn opvattingen der rechter- voor Gemeentebelangen houdt in zijde tegemoet gekomen, zooveel als Den Haag haar tweede congres. maar eenigszins mogelijk was. Er zijn Vrijdagmiddag werd dit congres er zelfs niet weinigen onder de vrij- geopend door den voorzitter der ver- zinuigen, die meenen, dat hij daarbij ceniging, den heer F. B. s'Jacob, te ver van zijn geestverwanten af- oud-burgemeester van Rotterdam, wijkt, dat zijn verzoenende houding met oen rede, waarin hij wees op de Van te veel toegeeflijkheid getuigde; belangrijkheid van dit congres en <le maar wij gelooven, dat dit geen mo- vertegciiwoordigers van de regee- ment het geval is geweest, .luist om ring en van de colleges van Gede- I .dat hij in den schoolstrijd niet zulk 'n puteerde Staten welkom heette. agressieve houding aannam, kreeg zijn naam ook bij rechts een goeden SALARIEERING POLITIE TE klank. ROTTERDAM. j Nog in zijn jongste artikel in de De burgemeester heeft den Raad 1 „Vragen des Tijds" heeft dr. Bos be- een voorstel doen toekomen tot ver- toogd, dat hij voor zich de subsidie hooging derbezoldiging^ van de po-;aan het bijzonder ouderwijs gaarne litie. 'wil verhoogen, wanneer de noodzake- Terwijl in 1907 de weckloonen van jjjkheid daarvan blijkt. Wat niet weg- de agonten niet--den straatdienst be- neemt, dat dr. Bos een beslist en vu- last, werden verhoogd tot f 13 50 i\ rjg verdediger van de openbare f '15 en in 1910 van f 14 tot f 16.50, school is. wenscht de burgemeester deze cijfers j o0k in andere opzichten toonde zich thans te stellen op f 15 A f 18, met i ^eze gematigdheid, die vaak moor een •dien verstande, dat na 1 jaar dienst j matiging van beleid, dan een mali- onmiddellijk het loon op f 16 wordt I ging van beginsel was. Als democraat gebracht. Do burgemeester wil voorts de vas te minima voor de agenten le klasse en de hoofdagenten doen vervallen en bepalen dat het loon van hen die uil den aansluitenden lageren rang bevorderd worden tol agent le klasse of hoofdagent, aanstonds met f 1 wordt verhoogd. De maxima worden ingevolge vermeerderd met ƒ2, zoodat deze voor de agenten le kl. voortaan f20 en voor.de hoofdagenten f22 per week zullen bedragen. ln verband hiermede wordt door den burgemeester tevens voorgesteld de traktementen van de hoofdinspec teurs en van de inspecteurs le ver meerderen. De minima voor de hoofd inspecteurs en inspecteurs le, 2e en 3e klasse eu de inspecteurs-titulair worden vermeerderd met resp. f 450, 350, 350, f 300 cn f 100„ de maxima niet respt. ƒ600, f 500, f 350, ƒ.300 f lüO, zoodat de traktementen der hoofdinspecteurs voortaan ƒ2750 f 8200, die der inspecteurs le kl. 2250 270Ü, der 2e klasse 1850-^/ 2100, die -der derde klasse 1400ƒ1700 en van de iuspecteurs-tiluiair van ƒ700—ƒ1000 'zullen bedragen. Deze tractemeritaVermeerdéring zal voor 1914 een meerdere uitgaaf van ƒ90.000 vorderen. Stadsnieuws Douchebadhuizen. In het Douchebadhuis aau het Leid- scheplein zijn in de afgeleopea week genomen 1168 baden. In hot Douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afge-loopen weck 1058 haden genomen. MEISJESSCHOOL VOOR M. O. 5-j. CURSUS. Geslaagd zijn voor het toelatings examen tot de 1ste klasseA. Bartc- link, S. Baruch. C. M. Blom, E. van den Bosch. A. A. Bouwens. A. E. Cnoop Koopmans. Ph. M. Cohen. C. M. Deutekom. C. Dinger. E. M. van Dorsten. W'. L. Dozij. Ferf. M. 11. Iiengeveld. W. P. de Jong. B. V. de Kruijff. A. M. van Lennep. C. Al. Lcn- ting. J. J. Machielse. A. E. J. Meinesz. M. R, van der Meulen. A. van Niftrik. J. A. M. Nijboer. II. B. van Ólst. P, J. A. Pilaar. A. Prins. J. Rahusen. C. A. Schepers. S. Ph. A. Schreuders, G. Teensma. B. Vellman. Ch. L, Wilkens. M. Ziegeler. C. van Zij verden. Voorwaardelijk: AL Florijn. Tot de 2e klasseG. J. Maclaine Pom, L. Stork. BLOEMENDAAL. Gevonden en terug to bekomen aan de politiepost te Bloemendaal, een plantendoos en een gouden schakel armband, bij F. J. Wesseling, Hol- steinstraat 5 rood. een zilveren sclia- ging van beginsel v is dr. Bos onverdacht, maar hij is ook nimmer voor een scherpe toespitsing van verschillen. In zijn partij 6lond hij aan den rechtervleugel. Ook inzake hel staatspensioen be hoort hij geenszins tot de uitersten. Hij is, wat dit betreft, geruirnen tijd den lieer Treuh getrouw gebleven, doch heeft zich ten slotte met het be kende punt in het concenratiepro- gram vercenigd. Overigens is hij, vooral wat zijn beleid aanging, veelal juist het pendant van mr. Treub ge bleken. Zijn ojitreden deed hem in de Kamer een voortreffelijke positie winnen. Zijn bekwaamheid, zijn werkkracht, zijn koele, klure, maar besliste redevoeringen gaven hem op veierlei gebied ecu uitnemende repu tatie. Dit gevoegd bij zijn persoonlijk beleid, waaruit altijd tegemoetko ming eu loyaliteit straalden, maak ten hem tot een geziene figuur. De keus van dr. Bos tot kabinets formateur draagt dus beslist een de mocratisch karakter en zal niet na laten in de gegeven omstandigheden Ietwat kalmeerend te werken. Of het hem gelukken zal, aan de opdracht te vóldoen, moet worden afgewacht, en met name zal dit blijken, of de 6ociaal-democraten bereid zijn, in een kabinet zitting te nemen. In ieder geval is de opdracht voor den heer Bos, die. 50 jaar oud, in db kracht van zijn leven 6taut. bijzon der eervol. Gemengd Nieuws Ilij schoot echter wel het meisje neer om op deze wijze van zijn schuld af tc komen, doch trachtte zelf te vluch ten. .Stahl beweerde voor de rechtbank, dat hij zijn meisje in den nacht, waar in zij vermoord werd, in het geheel niet gezien had. Het gerechtshof kwam echter tot de overtuiging, dat Stahl zijn verloofde met voorbedach ten rade vermoord had en veroordeel de hem dienovereenkomstig ter dood. De voltrekking van het vonnis was opgedragenaan scherprechter Schuyts uit' Breslau. Slechts in te genwoordigheid van oen twaalftal go tuigen en eenige.politiebeambten had de terechtstelling plaats. VAN DE SUFFRAGETTES IN ENGELAND. In antwoord op eene hem in het Lagerhuis gestelde vraag zeide mi nister Mc Kenna, dat op het oogen- blik tien .suffragettes in de. gevange nis: zijn opgesloten. Geen van dezen wordt met gebruikmaking van dwangmiddelen gevoed. Dertien suf fragettes werden op grond van den staat harer gezondheid tijdelijk in vrijheid gesteld en van dezen waren er negen, die zich niet hielden aan de verplichting om zich, voor het verder ondergaan van de opgelegde straffen, te melden na afloop van den termijn van tijdelijke invrijheid stelling. Nu is er weer eene suffragette, juf frouw Clara Giveen, die in verband met den brand in Hurst Park tot drie jaar dwangarbeid werd veroor deeld, tijdelijk op vrije voeten ge stold, na sedert eene week alle voed- se te hebben geweigerd. Zij moet er, wat hare gezondheid aangaat, heel slecht nan toe zijn. Te Liverpool stond zekere me vrouw Rigby, uit Preston, terecht, beschuldigd van een bomaanslag op het stadhuis. Mevrouw Rigby, die zich vrijwillig in handen der politie had gesteld, zeide, dat het haar en kel te doen was geweest om te laten zien, hoe gemakkelijk het- was aan ontplofbare stoffen te komen en dte ergens open en bloot voor een aan slag klaar le leggen. Zij had éven ge makkelijk het Nclson-monument te Livorppoi in de lucht kunnen laten vliegen en daardoor heel wat meu- schcnlevens in gevaar kunnen bren gen; maar zij plaatste nu de outplof- hare stoffen daar, waar zoo min mo gelijk gevaar voor menschenlevens was te duchten, d. L aan de achter zijde van het stadhuis. Toen de rechter, de zaak van me vrouw Rigby verdagend, haar wilde iuten wegleiden, gaf zij te kennen, nog iets te zeggen te hebben. Zij wil de nl. wel van sir Wiliam Lever we ten, of hij zijn onlangs te Riverton afgebrand huls van meer waarde achtte als bezienswaardigheid dan uls een lichtbaak voor koning en volk, waardoor dezen zouden kunnen zien, dat er een ondragelijke grief voor de vrouwen valt weg te nemen. „Wat heeft dat met uwe zaak te maken?" vroeg de rechter, waarop mevrouw. Rigby antwoordde, dat zij die baak had ontstoken, HET PANAMA-KANAAL. De aanhoudende grondverschuivin gen en aardstortingen bij het Pana- makanaal hebben bij de ingenieurs niet zonder reden vrij groote onge rustheid verwekt, zoo schrijft de Tel, Nauwelijks toch is do schade door een grondverschuiving aangericht, her steld of nieuwe aardstortingen heb ben plaats/ Het jongste nutnmer van de Canal Record", het officieele or gaan van de Kanaalcommissie, komt er openlijk voor uit, dat de toestand ernstig is. In de groote Culebra-door- graving zijn de spoorweglijnen, waar langs het vervoer van de uitgegraven aarde plaats vond door de neerstor tende massa's begraven, terwijl in de Cueuracha-doorgraving nog slechts één lijn .in.gebruik is. Op sommige plaatsen gaat de ar beid met groote gevaren voor de werklieden gepaard, -daar men elk oogenblik kans loopt, dat nieuwe in stortingen plaats grijpen. Wel zijn de noodige maatregelen getroffen, dat de urbeiders in geval van nood zich on middellijk uit de "voeten kunnen ma ken. Niettegenstaande al dezen tegen spoed. die wellicht de opening van het Panama-kanaal eenigen tijd ver tragen zal, wordt van de vraag, welk schip het eerst liet kanaal doorvaren zal, een twistappel gemaakt. Sommi gen willen deze eer gunnen aan de „Fram", het vaartuig, waarmede Amundsen zijn Zuidpoolexpeditie ge maakt heeft, anderen geven de voor keur aan een Amerikaansch schip, bijv. de „Niagara", het admiraal schip van Peary, terwijl weder tal van andere stemmen opgaan, die de hooge eer opeischen voor Spanje. v. Wilson had ook de werken Tan Busken Huet van bekl. gekocht. Het O. M. bij de Rottcrrlamscfao rechtbank, doed uitkomen, dat bekl zich herhaaldelijk schuldig maakte aan strafbare handelingen, die hem stempelden tot een flesschentrekker. Ter zake van verduistering en op lichting werd negen maanden gevan genisstraf geëischi. STAKING OP EEN SCHEEPS WERF. Op de werf der firma Vickers te Barrow is een slaking onder de ar beiders uitgebroken. Meer dan 3000 man hebben het werk neergelegd. Een conferentie heeft tusschen de patroons en de arbeiders, plaats gehad, doch nog geen resultaat opgeleverd, zoo meldt de Tel. EEN TERECHTSTELLING. In alle stilte is zoo meldt de Tel. de architect Stahl op het plein van de strafgevangenis te Plötzensee te rechtgesteld. Het Rijksgerecht had .een verzoek om revisie van het pro ces verworpen en hierop was de moordenaar van het huis van bewaring naar de gevangenis te Plöt zensee overgebracht. In Maart 1912 werd te Sclimargen- dorf de 24-jarige boerendochter Alar- gareta' Rosenhurg met ccn kogel in de borst dood op straal gevonden. liet meisje, uit een welgestelde boerenfa milie, diende bij een inillionuair te Schmargendorff. liet bezat een aardig spaarduitje en had haar beminde, die er uit financieel oogpunt minder gui> stig voor stond, een bedrag vuil 700 Mark geleend, Hierover begon de jon ge man te tobben, totdat hij eindelijk bij zijn verloofde met het plan voor den dag kwam om sanum ta sterven. Rechtszaken OPLICHTING. De 22-jaiige corrector J. H. Jr, vaai Rotterdam, thans gedetineerd, werd in 1911, toen hij directeur was eon assurantiekantoor Le Nieuw-lJel- voet, ter zake van verduistering oordeeld tot twee maanden gevange nisstraf. Thans was hem verduiste ring en 'oplichting ten laste gelegd. In Alaart van dit jaar ontving hij vau den boekhandelaar J. Siewerts te Rot terdam, uit diens bibliotheek drie boekdeelen in huur. Hij verkocht in het.-laatst van dezelfde maand deze werken aan E. A. Witsen ea wond de het geld ten eigen bate aan. In April bestelde hij bij de firma Tjeenk Willink te Haarlem op crediet de wer ken van 3usken Iluet. Den bestelbrief ondarleekende hij mot zijn naam met do bijvoeging; leeraar AL O. Hij be weerde, dat hij dit laatste niet ge daan had om de firma te bewegen hem de boeken te zenden. In de in structie heeft hij bekend, dat liet zijn bedoeling was het te doen voorkomen, alsof hij een goede positie had. Df boeken van Siewerts waren, zeide hij, bij vergissing geraakt tusschen andere boeken die hij had verkocht. De lieer H. D. 'Jjeeaik Willink. Ju- verklaarde, dat de bijvoeging: leeraar in, o. hem had bewogen, de boeken te verzenden. PREDIKBEURTEN ZONDAG 13 JULI. ÊGL1SE WALLONNE. Du Matin 10 1/2 heures, Alons. Mar tin Dupont. GEREFORMEERDE KERK. Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Mulder. EBEN-HAëZER-KERK. (Klein-Heiligland). Voorm. lü ure, Ds. liblien. 's Avonds 5 1/2 ui Ds. l'ibben. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 ure. Ds. W. Rmgualda. 's Av. 6 uur, Ds. A. de Geus, van de Lemmer. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Raaks). Voorm. 10 ure, Ds. Geels. H. Avondmaal, 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Geels. Dankzegging. LUTHERSCHE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. de Meijere. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Hylkema. REMONSTRANT SCII- GEREFORA1EERDEN- Voorm. 10 ure, Ds. Bisschop Boele, Rem. pred. te Groningen.. Geen Zondagsschool (vacantie). KERK DER BROEDERGEMEENTE NetL T ilth Genootschap. Voorm. 10 ure, Ds. Boerlijst. Ev. Luth. pred. te Leeuwarden. VEREEN, v. VRIJZ. Hr""ORMDEN in het GEBOUW VAN DEN PRO TESTANTENBOND. Geen dienst. GEMEENTE VAN GEDOOPTE CHRISTENEN. (Lokaal: L. Wijngaardstraat 28). Voorm. 10 uur. Openb. Samenkomst Nam. 12 uur, Zondagsschool, 's Av. 5 1/2 ure, Ds. B. Planting. Bediening van het H. Avondmaal. Dinsdagavond 7 ure, Meisjesveree- niging. Dinsdagavond 8 1/2 uur, Bidstond. Dinsdagavond 7 ure, Meisjesveree- niging. Woensdagmiddag 4 ure, Kin.deraa- men komst. Woensdagavond 5 1/2 uur, Kleine Aleisjes vereeniging. Woensdagavond 7 ure, Jongedoch- tersvereeniging Woensdagavond 8 1/2 uur, Rep-H- tie van liet Zangkoor. Donderdagavond 7 1,-2 uur. Knapen- vereen i ging. KERKGEBOUW. Zuiderstraat 15l Voorin. 10 uur. Bidstond. 's Avonds 7 uur, Openbare Samen komst. Donderdagavond 8 uur, Openbare Samenkomst. G. R. Polman, Evangelist. EVANGFL1SATIEGEBOUW. Jacobijnestraal 20. Voorm. 10 uur, de heer H. J. Bosdh, Voorm. 12 uur, ZondagsschooL Nam. 6 ure, Dezelfde. Maandagavond 7 1/2 en 8 1/2 uur, Zangrepetitie. Dinsdagavond 8 1/2 ure, Bijbelle zing. Woensdagavond 8 uur, Naaikrans. Donderdagavond 8 1/2 uur, Bid stond. HAARLEMMERMEER. (Zie verder le -blad.) BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr. BEVERWIJK. NED HERV. GEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. J. C. V. van Bommel. DOOPSGEZ- GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. J. D van Calcar. EV. LUTH. GEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. Schade van Westrum. van Haarlem. BLOEMENDAAL. Geen opgaaf ontvangen. HEEMSTEDE. Voorm. 10 uur, Ds. J. II. Wolters, Voorbereiding. HOUTRUK EN POLAKEN. Voorm. 10 ure, Ds. Rookmaker, van Etersheim. SANTPOORT. Voorm. 10 uur, Ds. W. Bax Jr. EVANGELISATIE. Voorm, 10 uur, Ds. Kloosterman, te Alkmaar. AvondmaaL SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Ds. BaJjon. LOKAAL COLENSOSTRAAT. Voorm. 10 uur, Ds. de Haas, van Purmerend. Namiddags geen dienst VELSEN. Voorm. 10 uur Ds. Clir. Ilunnigher, van Amsterdam. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 uur, Ds. F. v. Gheel Gii- dem-eest-er, van Den Haag. Dinsdag 15 Juli, 's av. 8 uur te Wijk aan Zee. DS.'S. Berkelbach v. d. Spron kei, Bij belbespre-king. IJ MUIDEN. Voorm. 10 uur, Ds. Van de Wall, Pred. uit Made en Drimmelen, 's Av. 5 uur, Ds. Van de Wall. DOOPSGEZ. GEM. en PROTESTAN TENBOND. Voorm. 10 1/2 uur, Da D. Attema. ZANDVOORT. Voorm. 10 uur, Ds. G. Posthumus Meijjes. Vodrm, 11 1/2. uur. Duitsche gods dienstoefening, Onze Lachhoek WOORDELIJK OPGEVAT. Professor wilde eens ongestoord werken en voordat hij naar zijn stu deerkamer ging, zeide hij tot de nieu we meid: Bet, ik ben niet thuis. Zoo, meneer. Goed verslaan Jawel, meneer. De hoogleeraar zat weldra in zijn arbeid verdiept. Een half uur later stond hij op en echelde de meidze had weer vergeten zijn karaf te vul len. Het dienstmeisje verscheen niet. Professor schelde voor de tweede maalweder met negatieven uitslag. Hernieuwd gelui, waarna de man van de wetenschap de kamer uitstoof en, over de leiiniiig van de trap gebo gen, naar beneden riep: Bet, waar bon je? Hier meneer. Hoor je mij niet schellen U meneer? En u zei, dat u niet thuis was I ZOOALS DE OUDEN ZINGEN Onderwijzer; Heden maken wij een opstel over het Ouderhuis. Leerling; Mijn ouders hebben zeven huizen I Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het theoretisch geneeskundig examen door de heeren J. C. Oeraards II. A. Cornelius en M. P. Lewaknbessy het doctoraal examen in de wis- cn natuurkunde door mejuffrouw E. J. A. Wieringa en den heer A. Ih.udijk; het doctoraal examen in de -V-der- landsche ietteren cum laude door den heer H. Enne van Gelder. Utrecht. Bevorderd tot doctor in do wis- eu natuurkunde op proefschrift: „Over de configuraties '8-, van punten en vlakken en de Tetraëders van Moebiüs", de heer H. Muilemeis ter, geboren te Apeldoorn; tot doctor in de scheikunde op proefschrift „Bij drage tot de kennis van het Totrani- IrophenylmetLyl- en Telranilrophc- nylaethynitraniinc", de heer J. li. Schepers, geboren te Arnhem, lot /loc tor in de Nederlandsche letteren t-p proefsclirift „Don Juan van Oosten rijk. landvoogd der Nederlanden, Eer ste deel" de heer H. F. M. Huybers, geboren te Utrecht. Leiden. Geslaagd voor hel candi- daataexamen rechten de heeren F. Fliroschutz en W. Wentholt Koloniën TIMOR. Blijkens een uil Ned. Indië ontvaa- geu telegram, zijn op het eiland Ban tu r (Bandar), residentie Timor en ou- derhoorigheden, gesneuveld 3 militai ren beneden den rang van oflicier, waaronder 1 Europeaan, en zijn 7 in landers gewond. (N. R. Ct.) Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL. ONDERTROUWD: J. D. Mceuwig on E. Spijkers, GETROUWD: P. D. Reiins en M. C. Ilandgraaf. BEVALLEN: C. M. van Opzeeland—Stokman, d. Ch. de Zwaan—de Gans, z. IIILLEGOM. BEVALLEN: C. Galjaard—Krap, z. A. Janssen de W it, d. 1L A. Heemskerk Stokman, z. G. DuïjzersPotuppel, z. G. A. Bisschopde Jong, z. J. E. VeeletaturfSeijsener, z. C. A. SolhorstOlksn, d. H. Heemskerk Kuipers, z. J. van Kampen—Ruain» veld, d. OVERLEDEN: J. Wildschut, 22 mnd. J. J. Seijsor ncr, 9 weken. Marktnieuws BEVERWIJK. Noteering van 11 Juli 1913. Postelein, per mandje 40 cent. Andijvie, per 101) str. ƒ2.—. W-'orteleu, per 100 bos f 12.—. Komkommers, per 100 st. 12 Aardappelen, klei, per ll.L. 3.50, ld. zand. per ll.L. ƒ4. Peulen, per Kilo 24 cent. Doppers, per Kilo 18 cent. Capucijners, per Kilo 20 cent. Raspers, per Kilo 22 cent. Tuinboonen, per 1000 sL ƒ1.25. Hcerenboonen, per 1000 st. ƒ2. Bloemkool, per 100 st. 10—/12. Sla, per 100 krop 80 cent. Rabarber, per 100 bos ƒ7. Pieterselie, per bos 5 cent. Selderie, per bos 5 cent. Aardbeien, per mandje 5 cent. Frambozen, per mandje 12 cent. Bessen, per Kilo 30 cent. Kruisbessen, per mandje 1.25, Stoomvaart berichten STOOMV.-M1J. NEDERLAND. Prinses Juliana (uitreis) urriv. 11 Juli te Lissabon. Rembrandt (thuisreis) arriveerde U Juli te Lissabon. HOLLAND—AM ER IK A-LIJ X Pi sa, van Montreal naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 10 Juli 10 u, nam. Lizard. Wittekind.. van Rotterdam naar Montreal passeerde 11 Juli Cape Ray. KON. WEST-IND. MAILDIENST. 10 Juli St. Michaels. Prins der Nederlanden (thuisreis) arriveerde II Juli 11 u. voorn», te Ha- STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Het st. Flores (thuisreis) is op 11 Juli Pcrim gepasseerd. Het st. Rembrandt (thuisreis) ver» trok 10 Juli vau Tanger. RÖTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Besoeki (uitreis) vertrok 10 Juli van Suez. Het st. Tainbora (uitreis) vertrok 10 Juli van Marseille

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 13