Ruims Buui DERDE BLAD Zaterdag 12 Juli 1913 ftöaSBdiensft naar Ned. Oost tndië. De verzending van brieven eni. heeft deze week plaats als volgt: Over Genua, Woensdag 16 Juli. (Laatste buslichting 3 u. 25 min. morgens). "Voorloopige veilen ding reeds don vorigen dag. vóórmiddags 11 u. 15 m. Over Brindisi, Vrijdag 18 Juli. (Laatste buslicMing 12 u. 30 's nam.) Behalve correspondentie voor Atjeh en Onderh oorigh ed en, Sumatra's 'Oostkust, Paleinbang, Riouw, Ban,ka, Billiton sn Borneo, alleen die, welke van een desbetreffende aanwijzing ls voorzien. Over Amsterdam, met de zoogen. Zeeposl, Zaterdag 19 Juli. (Laatste buslichting 3 u. 25 m. 's morgens). Het port van met deze gelegenheid te zenden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 ct. per stuk, en dat van drukwerk één cent per 50 gram. Om nog met deze gelegenheid te kunnen worden verzonden, moeten postpakketten Vrijdag vóór 9.30 's av. ten post kantore zijn bezorgd. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedeeld wordt de buslïchting aan t Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat. SO g a II ii li i!| Is 1! PI Ss 3 s <J O .2 a 2.35 m. 6. m. 3.25 m. C.— m. 9.20 in. 6.40 m. 9.m. 9.— rei. 1210 a. 2.— a. 11.35 ni. 12.50 a. 1.20 a 3.35 a. 5.30 a. 8.10 a. 4.a. 5.45 a. 4.40 a. 7.— a. 7.45 a. 9.30 a. 9.40 a. 7.15 m. Buitenlandscli Overzicht De (BaSkanvutkaan Sn werking. Bi langrijke berichten komen thans, din den -toestand wel duidelijker ma in de eerste plaats de mededeeling, dat Bulgarije, nu de oorlog van alle zijden dreigend zich voordoet, het ver zoek tot Rusland richtte, om de be middeling van den Tsaar in te roe pen. Bulgarije heeft die kreet om hulp ingeleid door een circulaire aan de mogendheden, dat liet slechts godwon gen de vijandelijkheden tegen de vroegere bondgenooten aanvaardde, en geen oprechter wcnsch heeft dan aan liet bloedvergieten een einde le maken.'En nu richt de koning le So fia zich tot den Tsaar te Petersburg, wiens aanbod tot bemiddeling voor eenige weken in den wind werd ge slagen. Bulgarije verklaarde in die nota, dal het bereid is alsnog op den grond slag van het bondsverdrag van 1912 met Griekenland en Servië te onder handelen. Natuurlijk zijn onderhandelingen op dien grondslag onmogelijk. Het Bondsverdrag moge op papier nog bestaan, in werkelijkheid is het dooi den oorlogstoestand vernietigd. Bond genooten, die elkaar bestrijden in "t open veld, zijn de ware bondgenuotcn met. En de Servicrs weigeren thans de wapens neer tc leggen, tenzij de besliste voorwaarde wordt vervuld, dat de inhoud van het vredesverdrag vooraf wordt opgemaakt en door Bul garije in hoofdzaak wordt goedge keurd, De Servische en Grieksche re geeringen willen niet bloot staan aan de kans, dat Bulgarije de vredeson derhandelingen rekt om zich militair te versterken en dan de. onderhande lingen afbreekt, oni opnieuw de bond genooten aan te vallen. En in die vredesvoorwaarden we: vilt Servic in do eerste plaats up- genomen ie zien de bepaling: Bulga rije doet afstand van de bestreden en onbestreden zóne, zoodat Ueskjoeb, Feuilleton GÖUOEN VISIOENEN. Uit hot E u g e l s c ii van DAVID CIIP 1ST JE ML'KB A's Dat zou hem de knauw nog niet gegeven bobben, zeide Armstrong, maar dat hij het proces verloren heeft, kou zij;: trotsch hart niet ver dragen. Mijn vader is or van gestorven, sprak Clem, van zijn plaats op den rand van liet bed ópstaande, en naar hel ipen venster tredende. Dat is allcmnul het lievo werk van dici vYhitUtker. begon Arm strong, na cenig zwijgen. Hij brak het hart van zijn oude moeder, hij heeft liet liefste meisje in dc gemeente hijna gedood, hij heeft haar vader rechtstreeks vermoord, en hij heeft twee eerlijke mannen geruïneerd, die met zijne schurkenstreken evenmin iets tc maken hadden als ik. 't Is altijd een groote verkeerd- beid van uw'vader geweest, Clem, Reide David, en van den ouden Round ook, er tegen te pro codec ren. De gevorderde schadevergoeding Komanovo, Kopriilü, Ipek, Ochrida en Monastir aan Servië en Griekenland vallen. Salonjki en het daarachter ge legen gebied blijven dun natuurlijk aan Griekenand. Het is begrijpeïjk dat Servië zulke voorwaarden stelt, het is ook begrij pelijk dat het in het tegenwoordig stadium weigert te onderhandelen, wanneer het daarover geen zekerheid krijgt. De positie van Bulgarije toch is zeer hachelijk. Het heeft tegenover dc Serviërs en Grieken goonerlei voor deel van beteekenis kunnen krijgen. Het meende met Servië en Grieken land gemakkelijk spel to hebben, maar verzuimde zich met Roemenië te verstaan. Nu staat het voor een keerpunt in zijn geschiedenis. Het moet thans de voorwaarden aannemen, die zijn vij anden het wel zullen voorschrijven. Het moet aan Griekenland, Servië en Roemenië gebieden afstaan, die het gedeeltelijk reeds vroeger had, gedeel telijk veroverde of verlangde. Het is thans gebleken, dat Bulgarije er niet tegen op kon, en dat het aan Rusland overlaat, om den vrede te verzekeren. Aan den goeden wil van Rusland en de andere mogendheden om den vre de zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen is niet te twijfelenFrank rijk heeft reeds het initiatief geno men tot een voorstel, om een wapen stilstand tot stand te brengen. Roemenië en Bulgarije zijn nu ook geheel in oorogstoestand. De wederzijdsche gezanten zijn ver trokken. De ontscheping van Roemeensche troepen in Bulgarije is begonnen. Beweerd wordt, dat dc Roemeenen zonder tegenstand Silistria bezet heb ben. 10 a 15 K.M. zijn dc Roemeenen nu al op Bulgaarscli gebied doorge drongen. Roemenië heeft 't scheepvaartver keer op de Donau gesloten. Bulgarije wil niet tegen Roe menië vechten I De Bulgaarsche legatie te Parijs deelt de volgende officieele nota me de „De ministerraad besloot de gewa pende Bulgaarsche macht geen tegen stand le laten bieden aan het Roe meensche leger." De Bulgaarsche regeering wijst er op, dat Roemenië, zonder eenige re den, order gaf aan haar troepen om de Bulgaarsche grens over te trekken als voorwendsel daartoe neemt zij de militaire incidenten, tusschen Bulga rije, Servië en Griekenland voorgeko- De Bulgaarsche regeering antwoord de op dit bericht, dat zij de complica tie in den Balkan door die interven tie ontslaan, ongerechtvaardigd acht. De Bulgaarsche regeering wenscht nu de zonderlinge houding te doen uitkomen van een gewapend binnen dringen van een Roemeensch leger in een streek, waarin slechts vrou wen en kinderen, zonder verdediging achterblijvenzij wenscht er op te wijzen, dat door het besluit, op de conferentie te Petersburg genomen, de Europeesche kabinetten beslissen zullen over de quaestie, ontstaan door de territoriale aanspraken van Roe- nië. Elke andere Roemeensche eisch zou niet gerechtvaardigd kunnen worden. De Bulgaarsche regeering protesteert daarom zoo krachtig mogelijk bij Roemenië tegen deze ongerechtvaar digde houding, om met gewapende troepen het nationale gebied van Bul garije binnen te dringen. Deze berichten zijn te Londen met instemming vernomen. Men keurt de houding van Bulgarije goed. Verzoek om bomidaoiiiig. Bulgarije heeft twee dagen geleden te Petersburg doen weten, dat het be reid was, een overeenkomst met Ser vië en Griekenland aan te gaan, en Rusland verzocht, zich niet de rege ling van deze quaestie te belasten. Rusland stemde toe, zijn goede diensten aan te bieden onder zekere voorwaarden. En na zich met Sofia in verbinding te hebben gesteld, lieeit RuSlaiid Servië en Griekenland uitge- noodigd dc vijandelijkheden ie sia- ken, om met medewerking van Rus land lol een overeenkomst te komen. De antwoorden van Griekenland en Servië zijn nog niet ingekomen. De Bulgaarsche legatie te Parijs ontving het volgende telegram van den Bulgaarschen minister van bui- tenlandsche zaken „De Bulgaarsche regeering verzoekt do bemiddeling van de Russische regeering om-de vij andelijkheden met Servië en Grieken land te doen eindigen en de vredelie vende betrekkingen te herstellen, op- dat tevens onze troepen die het Ser vische grondgebied binnendrongen kunnen worden teruggeroepen, zoo dat wij kunnen rekenen, dat de vrede in den Balkan verzekerd is." Uit Boekarest werd aan het „BerlL- was buitensporig, maar een scheids rechter zou dat in eene week wel in orde gebracht hebben. Als compag nons waren zij wettelijk aansprake lijk voor al de handelingen van den jongen Whitlaker, en zij zouden ver standig' gedüan hebben, .lit to erken nen. Alles te zaanen, sprak Clem, waren de rechtskosten vijftienduizend pond. Wij hebben natuurlijk voor bei de partijen moeten betalen. Do schurk is zeker nog iu Nieuw Zuid-Wales, hernam Armstrong. Als er daar velen van zijn soort zijn, is Nieuw Zuid-Wales geen aardige ■(laats om te wonen, dunkt mij. Waarom zou hij het tocli wel gedaan hebben, Clem Dat weet niemand, zei Clem. Ik donk dat hij den armen .lob uil. den weg wilde ruimen. Zou hij gemeend hebben, denkt gij, dat Sara. die zaak van de mijn wel door do vingers zou zien Ja. Ik heb het er altijd voor ge houden dat dit zijn eenige. beweeg reden is geweest. Hij was zoowel een gek als een schurk. Zou hij daar gek genoeg toe ge weest zijn vroeg Armstrong. Er is altijd iets raadselachtigs in dat ge val geweest, Clern, en niemand onzer heeft bet ooit doorgrond. Niemand heeft liet, recht veel te hechten aan .hetgeen h ij zei de, maar hij heeft vols-ehoudon, dat hij geen ander ner Tageblalt" geseind: Van goed! ingelichte Servische zijde verneemt1 num. dat Servië zal voorstellen om in Boekarest een conferentie te houden van alle Balkanstaten (waaronder ook Roemenië), om over de nieuwe regeling op den Balkan te beslissen. De Engelsche minister Lloyd Geor ge zei in een rede„Warneer de Bal kanstaten niets doen om de beslissin gen te veratoren, waartoe de groote mogendheden reeds gekomen zijn, als b.v. den status van Albanië, hopen wij, dat geen groote mogendheid hel noodzakelijk zal vinden iets te onder nemen dat aanleiding kan geven tot moeilijkheden tusschen de groote mo gendheden zelve. En ik moet zeggen, wij hebben goe de hoop, dat de mogendheden, die be zorgd zijn voor het bewaren van den vrede, er naar trachten zullen om den oorlog te locaiiseeren, en de reeds ge troffen schikkingen tot hun recht zul len doen komen." Grieken en Bxilgaren. Uit Saloniki komt bericht, dut na een gevecht daL 36 uren duurde, waar in dc Grieksche en Bulgaarsche ar tillerie een hevig vuurgevecht lever den, Demir Ilssar door de Grieken bezet werd. Het bloedbad van Hlgrlta. Een nieuwe oorlog en nieuwe gru welen. Het reeds zoo zwaar geteisterd Macedonië, waar in heele streken de bevolking is gevlucht en de dorjien in puinhoopen zijn herschapen, moet op nieuw den last des oorloge forse hen. De Bulgaren hebben op hun terug tocht uit Zuidelijk Macedonië de dor pen verbrand en de bewoners omge bracht, zoo vernam men nu weer. Maar reeds van zoo vele gruwelen heeft men gehoord, terwijl degenen, die ze moeten bedreven hebben, de schuld van zich afwerpen of de feiten ontkennen, dat zulk een kort en on ge documenteerd bericht weinig indruk: meer maakt. Koning Konstantijn heeft den oor logscorrespondent vaji de Daily Tele graph verzocht naar Nigrita te gaan, om zich persoonlijk te overtuigen van wat er is geschied. Na een avontuur lijken rit van 60 1GM. kwam hij er uit Döj ran aan. Wij laten een gedeelte van zijn verhaal hier volgen, vertaald door de N. R. Ct. Ik zal, schrijf! de correspondent, den eersten aanblik van Nigrita nooit ver geten. Donderdagavond was het een bioeienö, geheel Grieksch stadje van S000 inwoners met 1450 huizen. Thans, Zaterdaguüddug, is het een rockende puinhoop en de bijtende stank van brandend nienschelijk vleesch dringt mij, terwijl ik schrijf, in den neus. Met don eenigen overlevenden ooggetuige uit Nigrita heeft de man van do Daily Telegraph toén een gesprek gehad. Hij heet George Vlakos en toen de journa list aan den burgemeester vroeg of het. een betrouwbare man was, begon Vla kos als volgt het relaas van de ver woesting van Nigrita Moge God Almachtig, die mijn kin deren spaarde, lier. dooden zoo ik één woord onwaarheid spreek. Ik was de luatste, die Maandagnacht Nigrita bij het vallen van den avond'verliet en ik had een mijl afgelegd toen Bulgaar-, sche soldaten mij en een jongen, dien ik ingehaald hnd, te pakken kregen. Zij sloegen ons met hun geweer en vioerden ons te rog naar een poli tie-post waar ze ons in een vertrek opsloten. Daar zat een jongen van 12 Jaar in. We bleven daar tot Donderdagmorgen- zonder eten of drinken. Toen ik Dins dagmorgen om zoowat twaalf uur naar buiten keek, zag ik, dat er toe bereidselen gemaakt werden om het huis van den burgemeester in brand te steken. Een massa Bulgaren ston den er bij een koffiehuis op het markt plein en er werd veel wijn en dronk gedronken. Officieren gaven bevelen oan soldaten, die blikken, waarschijn lijk met petroleum gevuld, en bossen stroo aansleepten. Toen werd er de brand in. gestoken. De soldaten ju bel - den en de officieren hieven hun gla zen op, roepende: leve hot roemrijke Bulgaarsche leger! Ik versta wat Bul- gaarsch. Donderdagmorgen in de vroegte werd voor 't eerst onze deur geopend; een officier kwam alleen binnen, een revolver in de hand. Toen hij dc deur achter zich gesloten had vroeg hij of ik geld liarj. Ik gaf hem, wat ik had: twaalf frank. Van den ecnen jongen nam hij zes frank, van den anderen twee-en- oon-haive frank al'. Toen ging hij weer weg. Ik hoorde hem bevel geven aan drie schildwachten, die buiten op post stonden, om oms dood te schieten. Zij losien, geloof ik. ieder zoowat vijf schoten. De eene jongen was al dade lijk door het eerste schot, dal hij m zijn slaap kreeg, gedood. Ik was niet gekwetst en de andere jongen, die in zijn buik geschoten was, kroop m el kaar onder de vensterbank. Zoowat twee minuien later deden drie solda- voomenier had, dan hem in slaap te maken. Ilij is er nooit toe te brengen geweest om te zeggen wa a r o m hij hem in si aap wilde maken, en toch is het zoo klaar als de dag dat, de dosis niet noodlottig geweest zou zijn als Job niet die hartkwaal had gehad, waarvan niemand wist dan gij. Maar wie zou gedacht hebben, dal zoo'n reus een hartkwaal had Ik kan u zeggen, toen ik Job verloor, verloor ik den besten vriend, dien ik op de we reld had. Behalve Sara, was er niemand, die hem goed kende, dan gij en ik, zeide Clem. Menigmaal heb ik het toeval ge dankt, hernam Armstrong, dat Job Round zoo juist op het geschiktste oogenblilc gestorven isjuist toen hij voor de onbezonnenheid van zijn vu rige jeugd zou moeten boeten, was hij buiten het bereik van de wet en alle uardsche machten. Ik treur niet meer om het verlies van een vriend, zeide Clem, be daard maar o» weemoedigen toon. Weer een mat hoofd méér op dc peluw i edergelegd 1 Waarom zouden wij dat betreuren Clem De veranderde toon van Armstrong deed Clem, die aan liet venster stond, omzien. Js het nooit liij u opgekomen dien zeeman, dien Bowling zooals hij zich noem do, met don dood van Job in verband te bron gen ten de defir open. Zij droegen een biw petroleum en toen ze zagen, dat we niet dood waren, kwamen ze met de bajonet op ons af. De jongen stond op en de soldaten maakten hem af. Ik lag op mijn rug en probeerde de bajo- net-stooten van den ecnen soldaat met mijn voeten af te weren. Hij verwond de mij driemaal: hier in mijn voet, hier en hier in mijn dijbeen, terwijl de twee andere soldaten de lijken van de beide jon eens, het vertrek en mi] niet petroleum begoten. Bij de derdo verwonding verloor ik mijn bewust-' zijn. Ik kwam bij toen mijn rechter been aan het branden was. Ik doofde de vlammen met mijn handen. Kijk. hier zijn de brandwonden. De lijken van de twee jongens lagen te bran den: de soldaten hadden de deur open gelaten, ik denk om zoo tocht te krij gen en den brand aan te wakkeren. Ik rende de deur uit, de gang over, waar ik een geweer vond, dat de Grieksche politie er achter gelaten had; ik rende verder de bin tien plaats over en ver borg mij op eeu zolder boven een stal, Niemand zag mij. Door een gat in liet dok kon ik zien, dat de Bulgaren het. dorp in brand staken. Overal liepen soldaten rond en als xc voorbij de brandende huizen in mijn nabijheid kwamen, dan wuif den ze met hun handen en schreeuw den hoera! Telkens hoorde ik lievige ontploffingen in de brandende huizen en de muren vielen in. Ik dacht gek te worden en ik vloog, mijn geweer ver getende do trap af, het binnenplein over, waar een massa sol-.late a ston den. Jk was doodsbang. Zij schoten op mij en vier soldaten renden mij ach terna. Ik stak een ravijn over, klom de tegenover liggende helling op, waai de vier Bulgaren niet tegen op konden komen en ik liep voort tot ik boven op een heuvel kwam. Op een heuvel tegenover dezen zog ik Grieksche soldaten. Toen werd ik zwak. ik snikte het uit en hief mijn handen ten hemel. De soldaten zagen mij en kwamen naar mij toe loopen. Ik verloor mijn bewustzijn en toen ik weer bijkwam stonden er Grieksche officieren rond mij en wieschen mijn wonden. Zij waren zoo vriendelijk voor mij en verbonden mijn wonden. Dit is alles wat ik te vertellen heb". De correspondent van de Daily Te legraph, aan wien Vlakos zijn verhaal deed, deelt nog mede, dat, de burge meester hem vertelde, dat de Bulga ren zich van Vlakos' vrouw meester gemaakt hadden, die zij in het bijzijn van haar vader en twee kleine kinde ren aan een onnoembare bejegening onderwierpen. Bulgaarsche officieren juichten deze laagheid toe. De vrouw moest met haar kinderen en schoonvader in een bakkerij vluchten. De correspondent voegt nog aan Vla kos 'relaas toe, dat hij dit volkomen waar hoeft bevonden, ook voor wat betreft hét verbranden van de lijken dor twee knaapjes in do politie-post en al de andere bijzonderheden. De correspondent acht het inderdaad i juist, dat er in Nigrita alleen 470 dor pelingen vennoord of levend verbrand zijn en dat in de geheele streek 1500 dorpsbewoners op lage wijze om het leven zijn gebracht. Hij meent, dat do geschiedenis van den oorlog de wreedheden van de Bulgaren maar zélderi overtroffen zijn. Allerlei Incident in het Engelsché Lagerhuis. Tijdens de beraadslaging over den. „Plural Voting bill" riep een man op de publieke tribune: „Recht voor de vrouwen" en loste een schot met iets, dat op een kïnderpistool leek. Op het zelfde oogenbJik wierp een andere man een bundel suffragette-pamflet ten in het Huis. Beide personen werden oogenblik- kelijk van de tribune verwijderd. Tan dn Residentie en haar fievrensrs. ccx. Scheveningen, circar Schumann, lenioonsteüing van sporten toerisme, Hagenbeek, Lunapark ziedaar de plaatsen waar de Hagenaars zich in zijn teveel aan vrijen tijd kan verpoo- zen. Dat er in dit seizoen te weinig te doen is, zal niemand durven beweren. Vanzelf rijst de vraag, of er voldoen de belangstelling bestaat óm de diver se maatschappijen- en ondernemers een voldoende ontvangst te waarbor gen en het antwoord daarop is het best te geven door hef plaatsen van een groot vraagteeken. Van een onderneming, de tentoon stelling, is het boven twijfel zeker, dat zij aan het eind van hei seizoen met een aardig nadeelig saldo zal zitten: de reden daarvan is niet ver Neen, antwoordde Clem, eenigszins verbaasd. Waarom? 't is misschien maar een malle inval van mij, hernam de grijze Schot, en ik heb er volstrekt geen grond voor. Ik heb naar een beweeg reden voor die misdaad gezocht, tot dat mijn hoofd er van duizelde, en ik kon nog maar niets vinden. Ga de om standigheden maar eens na, Clem. Wegloopen was de manier niet om Sara tot hem terug te brengen, als aai zijn hoop was Hij ging naaf Mar seille. Waarom naar Marseille? En zij vonden hem met een kaart van Tur kije voor zich uitgespreid, Waarom Turkije lloud mij nu niet voor krankzinnig, CJern, maar waar was die schat, waar Bowling altijd van zwetste, begraven In Turkije. In het Balkan-gebergte. Ik kan er niet uit wijs woïxlen. 't Is een warboel. Gij meent dat Job er bet geiheim van "ad - zeide Clem, afgetrokken, en bijna onverschillig. En zij zon den hem \orgiftigd hebben om er ach ter te komen Daar heb je 'triep Arm strong, op een toon. die zijn toehoor ders deed schrikken. Beiden staarden hem verbaasd aan, en hij, van den een naar den ander ziende, verloor iets vnn de uitdrukking van zekerheid, die in zijne oogen geglinsterd bad. In elk geval, zei hij, zou dat. een begrijpelijke beweegreden zijn, En die heb ik. tot o,p dit oogen blik, nog maar 'te toeken. Wat vele blaffen zoo tus schen de regels door lieten lezen en wat door nagenoeg allen gezegd werd, welke een bezoek aan de Boschlaan brachten, zal ik hier neerschrijven: de tentoonstelling ts een volslagen mislukking en alleen merkwaardig om het vele wat er "iet te zie.n is. Laat ik eens opnoemen wat een plaatsje in de gebouwen vond een 20 juitomobielen en wat fietsen, banden, kantoormeubeleneen paar modellen van schepen van (lc Nordd. Lloyd, inet een groot aantal reisgidsen, een bal lon van 401 M3 modellen van vlieg tuigen. een druiventros van voetbal len, wat opgezette vogels en vossen, een annfai modellen van oude fietsen van 1817—1913, statistisch overzicht van hetgeen -Je A. N. W. B. deed. re genjassen, snijmachines, een groot aantal foto's van voetbal-elftallen en sporthelden, een miniatuur vnetbal- v, ia met uito-spelers, een verzameling sportlectuur, schaatsen, moderne meubels, jam en honig, cricketbal,s en rackets, waaiers, sigaren, sigaret ten eri een model van de Kralingsche Uscl-ib, eri ik geloof niet dat ik veel vergeten heb. Wat in de eerste plaats aanwezig moest zijn een uitgebreid statistisch overzicht van den vooruitgang van de sport in dc laatste 20 jaar, het is er met te vinden. Het nul dat sport heeft voor verhooging van de volksgezond heid. we zien nel nergens uiteengezel- Scbilterende inzendingen, waarnaar men een paar muien met genoegen gaal kijken, ze zijn niet ingekomen, en de bezoeker vraagt zich niet zonder reden af, waarom deze tentoonstelling eigenlijk gehouden is. De tijd van voorbereiding was wan hopig kort, maar deze verontschuldi ging maakt niet alles goed. Het bestuur heeft hemel eu aarde bewogen om veel inzendingen te krij gen, niet steeds niet succes en ik her inner me nog de klucht door den voor zitter in de vergadering van de Maat schappij van Nijverheid, in Februari geuit, dat de firma's in Den Haag zoo weinig meewerkten. Ware het mis- sclücn niet beter geweest de geheele tentoonstelling achterwege te laten? Op het. gebied van de sport heeft Ne derland in het buitenland geen slech ten naam, en waar óver de grenzen nogal reclame gemaakt is, lijkt het geenszins onmogelijk dat vreemdelin gen waar ze maar aan land komen, een bezoek aan de N. L T. S. T. zul len brengen. En wat moeten ze dan wel van de Hollandsche sport denkan?. Want hetgeen ze zien beschouwen >e, en zeer terecht natuurlijk als een juiste beeld van de hoogte w aarop in Holland de sport staat! Hagenbeek, de dierenman, maakt goede zaken en het circus Schumann ondervJ.dt een moordende concurren tie voor hein. Heit circus is soms maar amper voor een derde bezet, terwijl bij Hagenbeek de menschen queue ma ken om binnen te komen. Ook te Sclie- venongen «raat het niet al te best. Ik i boorde van kellners, die in de zeven dagen f 1.50 aan fooien gemaakt had den... De gemeenteraadsverkiezingen brachten geen tc groote verrassingen. Dat hi I, het roode district. 5 socia listen de herstemming zouden halen, lag voor de hand. Hun 5 tegenstan ders zijn 3 rechtsche leden, waaron der een aftredende en 2 linksche le den, waarvan twee aftreden. In II komen 5 concentratie-candi- daten in herstemming met 4 reciit- schen (3 altredend) en een socialist. Hoe de herstemming loopen zal ie niet te voorspellen. Wordt geen over eenkomst gesloten, dan komen er in I waarschijnlijk 4 socialisten en 1 rechtsche, de heer Wessellngin II 4 rechtschcn en 1 concentratie-man. Steunen concentratie en socialist elkander, dun komen er in I 5 socia listen en in II 5 concentratie-man nen. Gaan concentratie en rechts sa- me dan komen cr in I 3 rechtschen en 2 vrijzinnigen en moeten in II de 5 zetels verdeeld worden. Allerlei combinaties zijn denkbaar en voor politieke onderhandelaars is liet een dankbaar veld van ojieralic. SINTRAM. Stadsnieuws Da herstemmingen voor den Gemeenteraad. De herslemming voor den gemeen teraad is een groote strijd geweest en de afloop doel denken aan een schikking, aan een compromis, waar bij ieder wat gekregen heeft, maar niemand recht Icvreiien is: de con centratie niet, omdat Mr. Veiling Mei- i nesz in de minderheid bleef, de coali tie niet, omdat liet aftredend lid Dr. de Jong uitgevallen is en de sociaal- niet kunnen vinden. Wat was do vent. gek zeide David. Ik heb verleden week iets in dc krant gelezen, dat mij aan hom deed denken. Iemand koopt een pakje poeder om vatten te dooden. Den vol genden dag sterft zijn vrouw aan vergift. Men vindt het rattekruid in een kistje weggesloten, en den sleutel van hel kistje in zijn zak. Drie weken te voren had hij zijn vrouw overreed eene levensverzekering te nemen, en de eerste premie betaald. Die man had zijn hersens niet bij elkaar, was de gevolgtrekking, die David er uit maakte. Ja, zij zijn dom. sprak zijn vader. Whittaker koopt morphine juist op den dag toen Job aan het ge bruik daarvan stierf. Denzelfden avond, toen bij die gekocht had, koopt hij een flescli whisky in ,,Het Wapen van Barfield". Hij Iaat de flesch met do morphine in dc whisky gemengd op de tufel achter, als om iedereen ie vertellen hoe het gegaan was. Die fa taliteit van dwaasheid, Clem, is het wat de meeste gekken aan do galg brengt. Laten wij van dit onderwerp af stappen, zeide Clem. Spreken wij over iets anders. Zooals gij wilt, antwoordde Armstrong'. Maar ik zal het geval eens beschouwen in bet nieuwe licht, dat. gij er over gespreid hebt. Wij zul len nu van een onaangenaam onder- tremocnuen mei, omuru zij, m pmor van drie of vier. 6lechts één vertegen woordiger meer in den Raad hebben kunnen brengen. Geen verraderlijker instrument dan de stembus: wat zij oplevert is vaak heel anders, dan iedereen gedacht heelt. Beginnen wij bij district I, dan zien wij daar hoe de meest aange vochten, eigenlijk de eenig bestreden candidaat van links, de heer Breda Kleijnenberg verreweg het grootste aantal stemmen, namelijk 1131, heeft behaald, terwijl de rechlscbo caudida- ten, de lieeren Visser en Mr. Bruch, resp. 1Ü0G en 1013 verkregen; (deze drie *ijn hiermede verkozen,; eu ue S.-D. candidaten, de lieeren Jcosten,Poppe en Spiesz, daaronder bleven resp. met 959, 252 en 854 stemmen. Afgezien van het geringe stemmeuaantal van den heer Poppe, op wien verzocht was niet te slemmei: in dit district, geeft deze cijferverhouding aanleiding tot een voor de hand liggende tweevoudi ge conclusie. Vooreerst deze, dat de kiezers van de concentratie het ad vies om op dc lieeren Joosten en Spiesz te stemmen lang niet eenparig heb ben opgevolgd. Immers hij dc eerste stemming op 3 Juli verkregen de liee ren Kleijnenberg 647, Joosten 607, en Spiesz 572 stemmen, bij de herstem ming haalden de heide laatstgenoem den er resp. slechts 292 en 282 meer. Dit is de eene conclusie, de tweede is, dat het Ier elfder ure in een cir culaire gegeven advies om de lieeren Kleijnenberg, Bruch en Visser te stemmen, bij vele kiezers blijkbaar ingeslagen is. Daar de heeren Bruch en Visser bij eerste stemming resp. 852 en 841 haal den, is'hun etemmenaantal dus met 161 en 165 toegenomen, waaruit mag worden afgeleid, dal de rechtsche kie zers heter dan op den 3den Juli opge komen zijn. Maar daar het totaal uit gebrachte uautal geldige stemmen maar 75 meer is, dan bij eerste stem ming, volgt daaruit meteen, dat van links een negentigtal meer dan den vorigen keer is thuisgebleven. In district II was de toestand minder ingewikkeld. Hier is liet eigenaardige verschijnsel, dat maar 'J geldige stem- men meer waren uitgebracht dan bij eerste stemming namelijk 2568. W ij laten hier de cijfers der verschillen Je candidaten volgen niet daarachter tusschen haakjes de oj> 3 Juli verkre gen stemmen: Joh. de Breuk i316 (1060), Jonckbloedt 0'Ju (»92j, Joosten 85i (845), Peper 733 (69Ij JL'oppe 769 (742), Ribbfus 1332 .1019; Schroiuk-rs 1244 (941) Veiling Meines/. 988 (940). Dit laatste stemniencijfer is meteen de sleutel tol den uitslag. De lieer Ye- ning Mcincsz bleef ruim 350 stemmen beneden het cijfer van zijn mede-ran- didaten der concentratie, de hemen de Breuk, Ribhius eu Sehreuders, het geen alleen hierdoor tc verklaren is, dat vele rechtsche kiezers, behalve hun candidaat, den heer Jonckbloedt, ook de drie genoemden hebben gestemd. Er waren maar 4 plaatsen te verval len en bovendien heeft hier hel voor deel van zittend lid te ziju meegewo gen. Uit liet cijfer vun Mr. Ven mg Meinesz blijkt bovendien nog, dat do kiezers der concentratie nauwelijks beter zijn opgekomeu. dan bij eerste stemming: het verschil is maar 48. Merkwaardig is het in dit verhand, dat de lieer Meinesz maar 2 stemmen bij den heer Jonckbloedt achter bleef. Gekozen werden dus in II de drie af tredende liberale leden, de heeren do Breuk, Ribbius en Sehreuders en de candidaat der coalitie, de heer Jonck bloedt, 11.-K. Uit een vergelijking vun de stem- mencijfers blijkt voorts, dal de soc.- dem. kiezers ook op 3 Juli reeds onge veer het uiterste hebben gedaan voor hunne candidaten: de verschillen tus schen toen en nu zijn zeer klein. In district III werden 3 Juli 2926. bij herstemming 2932 geldige stemmen uitgebracht, ais volgt verdeeld, we der met de stemmen van den eersten keer tusschen haakjes: Mr. Andreae 1604 (988), Bregonjo 1703 (1109). Dr. do Jong 1377 (1176), Joosten 334 (947), Klein 1157 (984) en Poppe 1383 (874). Ook hier werkte de concentratie met de S. D. A. P. samen en hier is hel dan ook, dat de eenige sociaal-demo- craat, de lieer Poppe. in don Baad go- bracht is. Wat den lieer Meïnc-sz in II overkwam, gebeurde hier den heer de Jong: hij bleef namelijk ook slechts en kele stem uien (6j hij ziju mededinger achter. Het is inderdaad eeu tragisch geval, dal iemand, die in Novemtor 1912 voor het eerst als Raadslid geko zen werd, in 1913 bij eerste herkiezing al dadelijk valt. Hier ziju dus gekozen de heeren Andreae en Bresion,je van de concentratie en Poppe S. D. A. P., zoo dat de heer Nagtzaom niet nicer een zaam is in den Raad. Het is haast ongelofelijk, maar toch waar, dat terwijl er zoo fel strijd gevoerd werd, er in de drie districten te zaaien nog bijna 2500 kiezers thuis bleven, namelijk 1170 in I, 1097 iu IJ en 979 in III. De kicsvcrecuïgingen zullen zich afvragen, wat er dan wel noodig is om deze lauwen, deze slajs werp op ten aangenaam terugkomen. Hoe lang zal het duren, uw boeltje op te pakken en klaar tc zijn om naar David's woning te verhuizen Gij moet weer over iets anders spreken, zeide Clem. Dat onder werp heeft afgedaan. Dat heeft nog lang niei afgo daan, hernam Armstrong, nief voordat wij u daar gehuisvest zien. Clem schudde het hoofd, met eene treurige vastheid van besluit. Gekke jongen riep de oude man wrevelig uit, wat zult ge hier doen Het zal wel met mij gaan. zeide Clem. Ik heb eenige wassen bloe men verkocht. Misschien kan ik er nog wel meer verkoopen, eu ik heb ook wat er nog uit de schipbreuk ge red is. Acht shillings in de week, zei David twintig pond zestien shil lings in 't jaar, Wat is dat om op u zeiven van re leven? riep Armstrong Kom, breng uw kleinen voorraad in, en gij berooft niemand, maar verdriedub belt de waarde van uw eigen inko men. Doch Clem was doof voor smeeking en overreding, en wilde blijven waar hij was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9