Meinesz gebeurde, die ook ging om dat dc Raad te veel tornde aan zijn beleid als hoofd der politie. Mijn voorspelling omtrent druk vreoindelingen-bezoek dezen zomer is bezig in vervulling te gaan. Eerder nog, dan ik had verwacht. Men ziet nu door onze straten de drommen „Baedeker bewaffneten". De hotels zijn overvol. Reeds heeft het centrale comité voor de feestvieringen 1913 door middel der bladen tot de particulieren een oproep gericht om huisvesting te ver- leenen aan het overcompleet, dat liier zonder die hulp moeilijk onder dak zou komen. Daarvan zal wel veel gebruik ge maakt worden. Het zal voor velen een niet te versmaden buitenkansje zijn om gedurende ecnige maanden te gen flinke belooning vreemdelingen te huisvesten. Ze betalen goed en zijn vrijwel den geheelen dag weg. Jammer, dat de vreemdelingen zich zullen moeten verbazen, dat we zoo vroeg „huistoe" gaan. Dat is en blijft nog een algemeens klacht. We hebben een zoo bedroefd weinig ontwikkeld avondleven voor een groote stad. Zelfs het Lunapark en oud-Amster- dain op de E. N. T. O. S., waar de prei eigenlijk pas 's avonds om elf uur be gint, moet om twaalf uur sluiten. AMSTERDAMMER. Binnenland Db Kabinetscrisis. Naar „Het Volk." verneemt, heeft mv. Troelstra van den kabinetsforma teur dr. Bos het verzoek ontvangen, deel te nemen aan een ministerie tot grondwetsherziening op den grond slag van de herstemmingseischen der S. D. A. P., en strekt het aanbod zich uit tot drie socialistische minister portefeuilles. IIET KONINKLIJK ECHTPAAR TE 's-HERTOGENBOSCH. Men meldt ons uit 's-IIcrtogen- boscl): I-I. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn Maandagmorgen aan het station alhier aangekomen. Na verwelkomd te zijn, namen de vorstelijke personen plaats in da ge reedstaande auto's, waarna gereden werd naar het gebouw van de Ten toonstelling van Kerkelijke Kunst. Langs den weg, dien de sioet nam, werd het Koninklijk Echtpaar luide toegejuicht. -Na de bezichtiging der tentoon stelling begaven de Koningin en de Prins zich naar de sociëteit „Casino", waar in de groote zaal fragmenten uit liet mysteriespel „Die Sevènste Bliscap van Onzer Vrouwen" werd •opgevoerd. Mot belangstelling volgden de vor stelijke bezoekers de vertooning, Ten huize van den commissaris der Koningin in Noord-Brabant werd de lunch gebruikt,waarna otn bij tweeën 's-Hertogenbosch verlaten werd. Op de wegen waarlangs de Ko ningin en de Prins passeerden, had den zij herhaaldelijk huldebetui gingen van de bevolking te beant woorden. NA VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. Amsterdam II. I-Iet bestuur van „Vooruitgang" heeft, in overleg met het concentratie- comité en gevolg gevend aan de machtiging van de algemeen© leden vergadering, den hoer P. Otto candi dal! t gesteld voor de Tweede Kamer in district II. De heer Otto is bereid bevonden, zich opnieuw de Candida tuui te laten welgevallen. Hoogezand. Candid a at voor de Tweede Kamer is door de S. D. A. P. in het district Hoogezand gesteld dr. Th. van der Woerden te Amsterdam, die deze can didal, uur heeft aangenomen. --•I Rotterdam I. De afd-eeling Rotter dam I der S.D.A.P. stelde candidaat voor de Tweede Kamer A. B. de. Zeeuw en voor de Provinciale Sta ten H. W. C. Stolle, zoo meldt Het Volk. RAADSVERKIEZINGEN TE UTRECHT. Aftredend waren 4 liberalen, 2 Chr. historischen, 4 antirevolutionnairen 2 Roomsch-Katholieken en 1 sociaal democraat. Gekozen zijn 8 liberalen, 1 vrijzin nig-democraat, 3 sociaal-democraten en 1 Roomsch-Kaih., zoodat de libe ralen 4 zetels, de vrijz.-democraten 1 zetel, en de sociaal-demoeraten 2 ze- Jels winnen. De anltiirevolutionnairen verliezen 4 zetels, de Chr. 'historischen 2 zetels, en da Roomsch-Katholieken 1 zetel. NEDERLAND EN VENEZUELA. Men leest in de „Cur. Cour." Het onlangs verschenen Venezo- laansche Geelboek bevat het volgende omtrent de hangende guaesties met Nederland „Wat aangaat de diplomatieke be trekkingen niet dit land Is er geen verandering gekomen in den toe stand, sinds do aanbieding van de vorige memorie, en de regeering van Venezuela hoopt dat men ten laatste tot een bevredigende regeling zal ko men zooals veroischt wordt door onze betrekkingen van verschillenden aard met genoemde natie." VEREENIGING VOOR VROUWEN KIESRECHT. Te Apeldoorn is de buitengewone al gemeene vergadering gehouden van de „Vereeniging voor Vrouwenkies recht", onder leiding van haar presi dente dr. Aleita Jacobs. Vertegenwoordigd waren 64 afdeo- lingon. De uitslag der verkiezingen, aldus constateert do presidente in haar ope ningswoord, heeft een geheel anderen rogceringsvorm geschapen en zal ge heel andere regeerings verhoudingen ten gevolge hebben. Aan dr. Bos is het vormen van een nieuw ministerie opgedragen en mi nister Heemskerk, die ons voor eenigo maanden niet zag, zien wij nu niet meer applaus). Wij zijn thans, door dien grooten ommekeer, in een sta dium gekomen van hoopvol verwach ten en al zijn we er ook van over tuigd, dat ailes wat beloofd werd in de hitte van dezen stembusstrijd, niet in vervulling zal gaan, toch doet het concentratie-program ons het best© verwachten. Grondwetsherziening staat voor de deur en in de nieuwe grondwet moet vrouwenkiesrecht in den een of anderen vorm worden op genomen. Maar wij moeten blijven voort wer ken; wij zijn dat niet alleen aan ons zeiven verplicht, maar ook aan de ons goedgezinde mannen in de Kamers, lireede actie moet gevoerd worden in het gansche land; alle afdelingsbestu ren, elk lid moet zijn uiterste krachten j inspannen om nu het doel te heipen bereiken. Besloten werd, de volgende jaarver gadering te houden te Rotterdam in de maand December. Bes-loten werd geen optocht te hou den bij de betooging voor vrouwen kiesrecht die in voorbereiding is. Daarna werd besproken het hoofd bestuursvoorstel, luidende: Indien do nieuwe Tweede-Kamer is samengesteld, en een Grondwetsher ziening te verwachten is, stelt het hoofdbestuur voor een schrijven te richten tot de rgeeeringen en bekende regeeringspersonen van die landen, waar het vrouwenkiesrecht reeds is ingevoerd, met verzoek onze regeering over de werking van het vrouwenkies recht in te lichten. Aan de vrouwen-; Iciesrecht-vereenigingen in die landen te verzoeken, bij hare regeeringen aan te dringen op een spoedig antwoord. Na langdurige discussie werd aan het hoofdbestuur overgelaten in deze te handelen, als daarvoor de tijd is gekomen. Mej. Hoevenaar uit Haarlem stolde voor dat alle leden zich verbinden naar eigen draagkracht om gedurende de eerstvolgende twee jaren (men hoopt, dat het niet langer noodig zal zijn- tot een extra propaganda-bijdra- ge. Hierop gaven een groot aantal personen zich op voor grootere en kleinere bijdragen. LEGERTOESTANDEN. Volgens geruchten is da iegercom- missie bezig een onderzoek ln te stel len naar de legertoestanden. Zij zal in het bijzonder haar aandacht aan de militaire kleedïng wijden. De bedoe ling is voor de vacantia met h.et on derzoek gereed te komen, zoo meldt d© Tel. Z. E. KARDINAAL VAN ROSSUM. In 't Concertgebouw te Amsterdam werd Z. E. kardinaal van Rossurn Zondagmiddag gehuldigd door de R.- K, werklieden. Besturen en delegaties der Dioce sane, R. K. Volksbonden en werklie- denvereenigingen en het bureau voor R. K. Vakorganisatie waren.daar ver gaderd, zoo meldt de Maandag Ct., in de ieesteiijk met bloemen, groen en tapijten versierd© groote zaal, terwijl een koor van ruim 400 R.-K. kerkzan gers onder leiding van den heer Anton Ter steeg, rnet de hoeren J. Ph'ilippeau Jos. llegener, J. Neiissen en Louis Beermann als solisten en den heer Jos. Verheijen als organist en liet har- moniecorps der muziek vereeniging van den Ned. R.-K, Volksbond Or pheus, onder directie van den heer H. J. van Houten voor het muzikale deel der ovatie zorgden. Met orgelspel werd Z.Em. begroet, toen hij, vergezeld van zijji secretaris on Gentilnomo eu een aantal geeste lijken do zaal binnentrad en op zijn troonzetel, welke op -het podium was opgericht, plaats na-m. De heer J. Smit, voorzitter van de Federatie der R. K. Volksbonden en werkliedenvereenigingen sprak dan Z. Em. een woord van welkom toe. Hij dankte voor de eer dezen vereeni- gingen door Z. Em. bewezen, voor hij hun hulde wel wil aanvaarden, be tuigde de onwrikbare trouw der R. K, Ned. werklieden aan den H. Stoel en sprak de hoop uit, dat de Ned. R. K. werklieden, dio tot nog toe niet het voorrecht hadden Z. H. Paus Plus X te mogen aanschouwen, een maal zouden kunnen zeggen, den paus die thans regeert hebben wjj als Kardinaal in ons midden gehad. Na het spelen van het Bondslied, door Orpheus", hield de heer J. van Rijzo,wijk, voorzitter van het Bureau dei' R. K. Vakorganisaties, een rede, waarin hij het ontstaan van deze her dacht, hun nut in het licht stelde, de geestelijkheid erkentelijkheid betuigde voor haar steun aan hun gebeden en waarna dank en hulde bracht voor hetgeen Paus Leo XIII en Paus Pi us ten bate der werklieden hadden ver richt. Na volgde een uitvoering van de Pius-Cantate van Job. Verhulst, woorden van dr. Schaepman, en 'laar- na voerde Mgr. C. Prinsen geestelijk adviseur vau den Boud vtui R.-K. Werkliedenvereenigingen in het bis- bïsdom Den Bosch, het woord. Kardinaal Van Rossurn dankte voor de schitterende ontvangst, welke hem was bereid. Daarna bracht hij. hulde aan de Ned. R, IC. werklieden, omdat zij onder de eersten waren, die zich in vverkliedenver-eeniigin-gen verzamelden welke op zuiver Katholieken grondslag staan, en wees er op, dat dit. te -danken was aan het uitmuntende Nederland- sche episcopaat, dat 's Pausen mee ning had doorzien, vóórdat hij deze nog met beslistheid had uitgesproken. Met den wensch, dat er hier te 'and© nu ook een R. IC. vakvereeniging voor patroons, voor werkgevers moge ont staan en het geven van den zegen, be sloot Z. Em. zijn woorden. Onder de zitting' werden telegram men van huid© gezonden aan Z. II. den Paus en H. M. de Koningin en een telegram van dank ontvangen van laatstgenoemde. Na de ovatie verleende kardinaal Van Rossurn in den foyer audiëntie. Een dichte menigte had zich bij aan komst en vertrek van den kardinaal langs diens weg geschaard en juichte Z. Em. lang en luide toe. Z. E. KARDINAAL VAN ROSSUM TE 'S-GRAVENHAGE. 't Vad meldt: Wederom wapperde uit tal van wo ningen aan Bezuidenhout, het West einde en ln 'de stad de Nederlandsche driekleur met den wit gelen pauselij- ken wimpel in top ter ©ere van den landgenoot kardinaal Van .Rossurn, die Maandagmiddag 12 uur ten twee de male in de stad aankwam en, zoo als den vorigen keer, eerst afstapte aan het gebouw der Pauselijke Inter- nunciatuur. Vandaar begaf de hoog© prelaat zich naar de woning va.n den Minister van Financiën aan do Parkstraat, wien hij een langdurig bezoek bracht. Zoowel bij Z. Em.'s komst aldaar als bij diens vertrek stond een schare van belangstellenden voor het woon huis van den Minister. Minister Kolk man bevond zicli in de rijkelijk met bloemen uitgedoste vestibule ter ont vangst van den bezoeker, dien de mi nister tussclien een allee van rozen langs de trap naar zijn salon bege leidde. Aldaar werden de familieleden van den Minister, waaronder zijne beide broeders uit Dordrecht, non den kar dinaal voorgesteld, die aan allen den zegen gaf. Na deze visite bracht de kerkvorst, vergezeld van zijn gevolg, een bezoek aan het R.-IC. Ziekenhuis in het West einde De aanwezigheid van den kar dinaal in 't huis der kranken droeg 'n 1 zeer intiem karakter. Toch was aan de vestibule en aan de ontvangkamer eenïgen tool van feest groen gegeven. Op zijn rondgang werd de hooge priester rondgeleid door den rector van het gesticht den Eerw. lieer Beu kers en door de zusteroverste van het huis. In do regentenkamer plaatste de kardinaal zijn naamteekening in een daarvoor bestemd boek. Te zijner eer© had een Icorl© plech tigheid in de kapel plaats. In dit be dehuis zongen de zusters hot Hec Dies. In de kapel stonden de inwenenden geschaard en levens waren or die zie ken wier toestand dit toeliet. Ook liet rectoraat waar Z. E. van Rossurn eenige oogenblikken vertoef de .droeg mede een plan.tenversiering. Te ruim 1 uur was de kardinaal in denunciatuur terug, alwaar het twee de ontbijtmaal gebruikt werd waar aan de Minister Kolkman aanzat. De namiddag werd besteed aau een bezoek van eenige instellingen to Rot terdam. Maandagavond gaf mgr. Taeci, apostolisch internuntius u het gebouw der Pauselijke legatie een feestmaal ter eere van zijn hoogen gast. De IConingin-Moeder zal hedenmid dag ten paleize Soestdijk den kardi naal in audiëntie ontvangen. DE BEDRIEGER BEDROGEN. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur aldus vertelt „1-Iet Vad." kreeg een zaak op de Lange Beestenmarkt in Den Ilaag bezoek van den door de politie gesignaleerden J. Mallée en zijn vrouw, E. van Snick. Zij vroegen tafel- en dessertmessen te zien, solide waar. want het, moest voor een cadeau dienen. De eigenaar van de zaak was niet thuis, en zijn huisgenoot©-, dio niets van Mallée afwist, pakte ver schillend© messen voor de klanten uit. Zij kochten 1 dozijn tafelmessen, 1 dozijn dessertmessen en 1 voorsnij mes met vork. Daarbij werd de vraag gedaan, of men een en ander maar over een half uurtje thuis zou bezor gen, met de quitantie cr bij [f 2-7 bij elkander). De eigenaar der zaak komt echter' net thuis als de klanten weg zijn. Men zegt hem wat verkocht is en waar het verkochte bezorgd moet worden. I-Iij leest het adres E. van Snick, en dit is hem voldoende om de waar, niet zonder moeite uitgepakt, weer snel in te pakken. De eigenaar zal nu echter den op lichters een poets bakken, vertelt de „H. Ct.". Op zijn beurt gaat hij naar den tuin, en haalt daar 2 steenen van on geveer de zwaarte cn de grootte der messen, pakt deze fijn in, met adres en quitantie goed voor genoemde messen. Nu moest de jongen, die hot pakje bezorgen moest, óók op de hoog te gebracht en afgericht worden, an ders krijgt hij de steenen misschien naar het hoofd. Een flinke jongen, met veel durf, gaat er ten slotte op af. Hij belt aan en 7. Mallée doet open. Hier zijn de messen voor meneer. De jongen presenteert de quitantie. 27.50, roept J. Mallée, het is maar 22.50 Hier, laat de quitan tie maar veranderen cn kom dan da delijk terug 1 Ja, maar mijn patroon heeft ge zegd geld bij de visch. Nou, als jij de quitantie veran deren laat, dan heb jij je geld. Ik be- taal echter geen 27, als er maar voor f 22.50 waar in zit. Ilier heb je een dubbeltje; geef mij maar het pakje en kom dan dadelijk om je geld. De jongen dacht: het is gelukt, gaf het pakje en is er daarop met zijn dubbeltje 3nel van door gegaan LEESZAAL TE HELDER. Te Helder werd in tegenwoordig heid van genoodigden de openbare leeszaal ingewijd. Ten gevolge van schenkingen van particulieren en ook door aankoop bevat de bibliotheek aanvankelijk 300 boeken, terwijl de bibliotheek van hel Nulsdepartement, bestaande uit ongeveer 900 deelen, in bruikleen aan de vereeniging is afge staan. Aan couranten en tijdschriften liggen in 't geheel 56 stuks ter lezing. Het aantal leden bedraagt thans 350. Aan het gebouw is een conciërge woning verbondenals tijdelijk bi- blioühecarisse is mejuffrouw Pleyte uit Hilversum benoemd, die in Augus tus in functie treedt. ROZEN-TENTOONSTELLING TE BOSKOOP. D© Tel. meldt: De Rozen-itonloonstolTing te Boskoop verheugt zich in een buitengewoon succes. Tot dusver werd zij bezocht, door 15.000 betalende bezoekers. Zon dag waren er 7500 bezoekers. Maandag kwamen 300 kinderen van de Martha-stitfhiting uit Alten van deze schóón© expositie genieten. En heden noodigt men 1100 kinderen uit der scholen ta Boskoop. AUTO-ONGEVAL. Op den Oldenzaalschen straatweg bij Hengelo had Zaterdagavond een ern stig auto-ongeval plaats. De chauf feur van den heer K, uit Enschedé rood met vrouw. Idnd en een paar kennissen, onder wie de heer Loo en dochter, over Oldenzaal naar Hengelo. Diolit hij die stad kwam hij twee fietsers legen, die over den weg la veerden. Bij het uitwijken reed de auto tegen een boom. Do heer Loo schoot door een ruit en werd ernstig gekwetst aan 't hoofd. Een slagadea? werd doorgesneden. In 't R. K. Ziekenhuis, waarin hij Is opgenomen, werd hij verbonden. Do Chauffeur bleef ongedeerd, diens vrouw brak een arm, terwijl de twee andere inzittenden licht gewond wer den. De toestand van den heer Loo is redelijk goed. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is met ing. van 1 Oct. benoemd tot referendaris bij liet Dep. v. Kol., gep. maj.-tit. van het N.-I. leger H. A. Berkhout, thans met de waara. dier betr. belast. Zijn de adsp. vice-consuls jhr. G. L. G. de Bosch Kemper en Chr. S. Lechner, bevorderd tot vice-consul der Nederlanden in alg. dienst. Is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden ee re-me daille: in zilver aan H. Lucas, mees terknecht in de drukkerij van de firma De Roever, Kröber en Rakels te Am sterdam; in brons, aan C. H. N. Vrou wen velder, bediende bij de firma F. J. Weygand Co., muziekhandel te 's-Gravenhage. Is bij het leger ln Nederland voor den tijd van drie Jaren, ing. 16 Sept.. geilet. Ie luit. der art. van het leger in Ned.-Indiö jhr. G. M. E. van Such- tolcn, met verlof in E ui-opa. UIT DEN GEMEENTERAAD VAN 's-GRAVENHAGE. In de vergadering van gisteren vroeg de heer Helsdingen verlof aan den Raad, inlichtingen te mogen vra gen aan den burgemeester, nopens het optreden van de politie bij de grond werkersstaking, waarbij het vereeni- gingsrecht werd gesc'honden en eigen dommen van den burger waren ver nield. De voorzitter zcide, dat de zaak in onderzoek is en dat hij niet kon ad vise eren. heit gevraagde verlof te ver- leenen omdat zaken van de politie hem alleen aangaan volgens de wet. Als de Raad hot verlof verleende, zou hij niet antwoorden. De heer De Meester erkende het wettelijk juiste standpunt van den burgemeester, maar trachtte dezen te bewegen in het gemeentebelang en uit welwillendheid op feen behoorlijk gestelde vraag bekoorlijk te antwoor den. De burgemeester bleef evenwel bij zijn standpunt; do heer De Meester verklaarde nu tegen het verlof te zul len stemmen, omdat de wet den bur gemeester gelijk geeft, en de Raad weigerde het verlof met 21 tegen 13 stemmen, DRUKTE OP DE E. N. T. O. S. De E. N. T. O. S. bezoekers hebben het Zaterdag en Zondag getroffen. Het was een gezellige volte op die ter reinen en in de expositie-lokalen en de Venetiaanscho verlichting heeft velen in bewondering doen stilstaan in d'e lanen van don Tolhuistuln. De vermaken in het. Luna-park trokken honderden bij honderden. Het aantal bezoekers heeft dan ook Zaterdag avond het getal 15000 overschreden en Zondag mocht de tentoonstelling zich verheugen in een bezoek van tus- schen de 25.000 en 30.000 personen. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Het jaarverslag van den Neder- land'schen Bond van Gemeen te-amb tenaren over 1912 geefl wederom blijk van een opgewekt verenigingsleven, Hel ledental Mom van 3511 op 3602. INBRAAK. Te Ba urn. is in den nacht van Zon dag op Maandag door middel van in- Mimming, ingebroken in eene villa aan de Kampstraat, bewoond door den hear V. Een aantal gouden eu zUve ren voorwerpen worden, vonnist. RIJKSTUTNBOU WW INTER SCHOOL TE HOORN. In de Hoornsche Raadsvergadering deelde de voorzitter mede. dat van den Minister van Landbouw bericht is ingekomen, dat de Rijkstuinbouwwin- tersohool in I-Ioorn zal worden geves tigd. Ook in Alkmaar komt zulk een schooi, doch eerst in 1914. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Te Delft is, naar die Tel. meldt, dooi de recherche, op telegrafisch verzoek van den commissaris van politie te 's- Gravenhage, aangehouden de 18-"jari- ge kantoorbediende J. D. K., verdacht van valschheid in geschrifte en ge bruikmaking daarvan. Hoe groot het bedrag is, dat hij zich heeft toegeëi gend, is nog niet bekend. MOORDAANSLAG. Te Wildervank heeft, naar de Tel. meldt, een jongmensch van Pekela een moordaanslag geploegd op den slagersknecht Ro-elf Elslo, van Mais- seJkanaal. De dader schoot met een revolver met scherp geladen Roelf twee kogels in hot been, bij een vrouw vloog een kogel door het hoofd haar. De woesteling is gearresteerd. AMBULANCE. Op telegrafisch verzoek van onzen gezant te Athene, namens de Griek- sche regeering, zal 'het Nederlandsche Roofle Kruis zes verpleegsters uitzen den om in dienst te treden bij het Grieksche Roode Kruis. Voor een uit zending hebben zich bereid verklaard de zusters E. L. Bahle, J. Buys, W. J. G. van der Hyden, M. M. van der Hy- den, J. A. Oudshoorn en G. J. Ter! Poorten. Het vertrek ls vastgesteld op Woensdag 16 Juli. ONDEUGDELIJKE WORST. Tien personen, uit Veenhuizen e.o. (N.-H.), zijn ernstig ziek geworden en onder meclisdhe hulp gesteld. Bij een bezoek hebben zij worst gebruikt, die vermoedelijk niet deugdelijk was. Een onderzoek wordt ingesteld- GEVAARLIJK SPEL. Dc 17-jarige A. W., te Simt-Paneras (N.-H.), is deerlijk verwond doordat, hij het spelen met een kamerbuks, hij de hagelkorrels in het oog kreeg. Hij is in 'het ziekenhuis te Leiden opge nomen. 250.000 POND HOOI VERBRAND. 's Middags brak er brand uit in een der hooiborgen aan den Achterweg te Genemuiden. Spoedig werden acht bergen aangetast. Aldra werd met ze ven slangen gewerktde brandweer van den Kamperzeedijk hielp kracht dadig mee. Te zes uur ongeveer was men den brand meester, doch eerst te vijf uur 's morgens kon het werk aan één spuit worden overgelaten, om te waken bij het nog -smeulende hooi, dal zoo moeilijk was gewonnen. Van de bergen waren er vijf verzekerd ongeveer 250.000 halve kilo's hooi gin gen verloren. Ook bij dezen brand moet de oorzaak gezocht worden in het spelen van kinderen met lucifers, zoo meldt de „Zw. Ct."« WATERSNOOD. De Tel. meldt: De bewoners van den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam en aangren zende straten werden eenige weken geleden verblijd met de mcdedceling, dat er weldra duinwater zoo komen. In den gemeenteraad van Amsterdam werd hot voorstel van B. en W. aan genomen om over te gaan lot water- leverantie en algemeen verzekerde men, dat het nu nog maar een kwestie van dagen was. Reeds de vorige week werd ecnige malen aangekondigd, dat de waterleiding afgestolen zou wor den. Ook gisteren geschiedde zulks, doch toen men eenige reserve-emmers wilde gaan tappen was er geen waler t© krijgen. Alleen eenig slijk kwam te voorschijn. Groote ontstemming heersebt hier over in dat kwartier. Het is te hopen, dat de autoriteiten weldra afdoende maatregelen zullen weten te nemen, in dezen tijd van het jaar vooral ls watersnood een groote ramp. BLOEDVERGIFTIGING De veehouder Berger, te Heerenveen krabde een puistje aan zijn hand open, tengevolge waarvan hij aan bloedvergiftiging is overleden, zoo meldt de Tel. VEGETARISCH CONGRES. Het vierde congres der Internatio nale Vegetarische Unie zal te 's-Gra venhage plaats hebben op 24, 25 cn 26 Augustus'. BRANDEN. Door onbekende oorzaak is gister middag ©en blok van vier huizen, gele gen aan de Zuiderstraat te Stad- Almeto, toebehoorende aan D. S'.ct- ten'bnar en bewoond door de gezinnen wed. Schreurs, F. Bruïnsma en Kui pers, door bra J1 vernield. De inboe dels verbrandden mede of bekwamen aanzienlijke waterschade. Ven-zeke ring dekt de schade. Zondagnamiddag ontstond er brand in de touwslagerswerkplaats van Van G'iphen, aan den Sluissingel te Breda. Ofschoon da hrajndweör spoedig ter. plaatse was, kon deze niet verhinde ren, dat het geheele houten gebouwtje mat inhoud totaal afbrandde. Er be vond zich een groote voorraad touw en hennep in, ter waarde van ruim drie duizend gulden. Da inhoud was verzekerd. Men vermoedt, dat de oor zaak gezocht moet worden in het spe len met vuur door kindenen, zoo meldt do Tel. OVERREDEN. Te Kerkradc, in de nabijheid van de Domanial© mijn, werd de weduwe I-I. door een locomotief der mijn aan gereden en gedood. Gistermorgen is het 7-jarig zoontje van A. Veehstra, van Zestienroeden op weg naar school te Hecrenveen, door een melkwagen overreden en dood. VERDRONKEN. De warmte der jongste dagen be vordert het. baden en zwemmen, waar bij niet altijd de noodig© voorzichtig heid wordt betracht. Zondag verdron ken o. i. te Maastricht een li-jarige knaap en te Noordvvijk aan Zee een Duitschei-, huisknecht in het Hotel Huis ter Duin aldaar. Te Weesp verdronk een kind van den heer Porten gen. Zaterdagavond is te Gorinchem ze kere M., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, in de Mer- wede verdronken. Aan de Keizersgracht te Amsterdam, is een 7-jarige jongen van een. puin- schuit te water gevallen en veivdron- ken. Stadsnieuws LANDWEER. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van do verlofgan gers der lichting 1905 en vroegere lich tingen, voor zoover zij op 1 Augustus 1913 naar de Landweer overgaan, dat zij zich in persoon ingevolge artikel 24 der Landweer-wet, binnen dertig dagen na den dag van hun overgang naar de Landweer (dus uiterlijk op 31 Augustus a.s.) moeten aanmelden bij. den Burgemeester hunner woon plaats onder overlegging van den hun laatstelijk bij de militie uitgereikten verlofpas (zakboekje). De verlofgangers die buiten hel Rijk woning of verblijf houden, kunnen ter vervulling van de hier voren vermelde verplichting, binnen den vermelden termijn hunnen verlofpas (zakboekje) bij aangeteekenden brief ter afteeko- r.ing toezonden aan den Burgemeester hunner laatst© woonplaats binnen het Dijk. Geslaagd. Door de Vereeniging tot opleiding van Bewaarechoolhouderessen te Lei den werd de hoofdacle als bewaar- schoolhouderes uitgereikt aan mej. G. IT. M. Uylenburg, te Haarlem. MUZIEKAVOND. Men schrijft ons: Zaterdagavond werd door den heer Karei F, van Maas Jr., muziekleer aar hier ter stede, aan de bewoners in 't Gcref. Weeshuis alhier en eeni ge genoodigden, een muziekavond aangeboden. Een tiental nummers, waaronder solo's, door cello, viool en piano, werden ten beste gegeven, bil door 't zeer aandachtig auditorium met luide bijvalsbetuigingen begroet. Aan het eind dankte een der oud ste weesjongens den heer Vau Maas voor den schoon en en genolvollen avond aan allen verschaft, en riep hem en de orkestklusse een hartelijk tot weerziens toe. Rubriek voor Vragen Gaabonnecrdon hebbon bet voorrecht, wagen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, ln te zenden bij du Radactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam cn woonplaats van den inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG, Mag een dienstbode, >dic per drie maanden gehuurd is, haar dienst met zes weken opzeg gen? ANTWOORD. Opzeggen met zes weken tegen het nieuwe kwartaal. VRAAG. Is mevrouw verplicht ©en meisje wat voor haar schoon maak te geven? Bestaat daar ook eon bedrag voor? ANTWOORD. Dat is niet ver plichtend. VRAAG. Als een meisje met Mei in haar betrekking is gekomen, en zij zegt 10 Juli haar betrekking op, mag ze dan met half September vertrok ken of moet zc blijven tot November? ANTWOORD. Zij moet blijven lot 1 November. VRAAG. Waar bevindt zich hlei ter stede een informatie-bureau oi vertegenwoordiger, omtrent het ge ven van inlichtingen? ANTWOORD. Dergelijke adres sen kunnen we niet opgeven, wèl ■dal de Ilaarlemsche Iiandelsveree- iijging een dergelijk bureau voor haar leden heeft ingericht. VRAAG. Als burgermeisje ben ik per maand gehuurd, ik heb geen godspenning ontvangen. Kan ik over 14 dagen vertrekken, of moet ik een maand opzeggings termijn geven? ANTWOORD. U moet per maand opzeggen. VRAAG. Als een juffrouw drie maanden, in betrekking is, en de be trekking vroeg genoeg opgezegd heeft, heeft mevrouw dan nog recht om den godspenning in te trekken? ANTWOORD. Ja. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. GEDENKSTEEN AAN CD. BUSKEN HUET'S WONING. Coenraad Busken H:uet heeft van 1806—1868 gewoond in liet huis „Sorghvliet" te Bloemen daal tegen over de laan, sinds enkele jaren ge noemd de Busken I-luellaan. Vandaar wandelde Coenraad Busken Huet die destijds te Haarlem werkte, iederen morgen door de Kleverlaan waar niet ver van hem professor J. v. Vlo ten op „Kleveroord" gewoond heeft naar Haarlem, ln Lideweyde heeft hij dien weg in beeldig proza beschre ven. Op „Sorghvliet" zijn vele man nen en vrouwen van naam ten zijnent geweest, o.a. in Mei 1808 en vaker E. Potgieter. Deze heeft er een groot ge dicht op gemaakt. Op Sorgliviiét, in Bloemendaal, Half Mei 1868. De lommerlooze rijweg heet nog (laan. Al biedt geen boom er zweem /an (schaduw aan, En doet den roep van 't Huis te Kleef (weerklinken, Schoon lang de burgt in bouwval weg (mogt zinken, Wiens leste en telken ja re lager Gewijd zou blijken, zou ons Lands bestuur, Een borg der toekomst in de erjniie- (ringon Des voortijds eerde I enz. Om de herinneringen aan dit huis en aan den beroemden bewoner te be waren, heeft de tegenwoordige eige naar, de architect Jac. vun den Bosch, na de algeheele verbouwing er uil prijzenswaardige picteit een gedenk steen laten plaatsen, waarop het huis gebeiteld is zooals het was, toen Bus ken Huet het bewoonde. Deze gedenk steen is Maandag te half vier be- scheidenlijk in tegenwoordigheid van vele genoodigden, onthuld. Daar waren van 1-luet's familie en aangehuwde familieallereerst Coen raad Busken Huet's zoonGideon Busken Huet uit Parijs; Ch. M. van Deventer, uil Utrecht; mr. C. Th. van Deventer, uit's-Gravenhagevoorts de heer Ziegler, uit Santpoort; Albert 'Verwey, uit Noordwijk Joh. de Mees- der, uit Rotterdam; prof. Blok, uit Leidende heer A. Bonger, uit Am sterdam de heer R. Bakhuizen va.n ■den Brink uil 's Gravenhage; dr. II. D. Tjeenk Willink en li. D. Tjeenk Wil link Jr., uit Haarlem Jacobus van Looy, uit Haarlemde heer en mevr. C. VerweyBienfait, Horman Rob bers, uit Amsterdamdr. A. v. Oven, uit Dordrecht; dr. Walter Huet, uit 's Gravenhage, bijna allen met hunno cchtgenooten, mevr. de wed. dr, Huet, te Bloemendaalde heer en mevrouw Stoop met twee dochters en zoon, to Bloemendaal. Verder waren nog genoodigd, docli verhinderd te komen mevr. de wed. prof. A. Huet gcb. Busken, zuster van Coenraad Busken Huet, zij kon we gens hoogen leeftijd niet tegenwoor-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6