dig zijn te Leiden; raej. tnr. Tli. G. iluet, uit Leiden de dames Pen ning Nieuwland, de dames Putman Cramer, prof. Quuck, u. p, Beriage 'en L. Simons. Allen waren saamgekoxnen in d8 woning van den lieer Jac. v. d. Bosch. Na eenige oogenblikken toevens en bet verlevendigen van vele herinne ringen aan Coc-nraad Busken Iluet en zijn tijd, ging het geheele gezel schap met dcri heer en mevr. Jac. van den Bosch en hun kinderen naar huilen en werd de steen onthuld. Na afloop der plechtigheid vcree- nlgden allen zich op het nabijgelegen buiten der familie Stoop, door haar op de vijfuurthee genoodigd, zoo meldi 't N. v. d. D. Dubb elspoor. De E. N. E. T. Is begonnen aan de Kleverlaan de voorbereiding te maken yoor het dubbel spoor. Het gedeelte van de spoorlijn tot aan het Klever park zal enkel spoor blijven. SCHOTEN. De Gemeenteraad zal vergaderen op Donderdag 17 Juli a.s. nam. 7 1/2 uur ter behandeling van de navolgende onderwerpen: Ingekomen stukken. Het verleenen van subsidie aan de Ver. iot afschaffing van alcoholhou dende dranken. Hot verzoekschrift der vergunning houders. benoeming van een onderwijzeres en van een lid dor commissie van advies ingevolge 'het werkliedenreglement. Aanbieding van de .rekening over 1912 en benoeming van een commissie tot het nazien daarvan. IJMUIDEN. De Staatscourant bevat de statuten van de vólgende naaml. vennootschap pen. Noordzee Expl. Mij. IJmuiden. Ka pitaal f 100.090, in aandceien van f 1000, waarvan 22 gepl. en volgestort zijn. Directeur is de hoer J. Klein Hz., te IJmuiden. Commissaris de hoer J. W. Nienhuys, te O ver veen. Stoonxyisscherij-Mij. „Rijnland", IJmuiden. Kap. f 90.000, in aand. van f 1000, waarvan 20 gepl. en volg est. De directie wordt gevoerd door de N. V. Noordzee Expl. Mij. HAARLEMMERMEER. De burgemeester van Haarlem- mei meer heeft de icden van den ge meen teroad opgeroepen tot het hij wonen van een vergadering op Vrij dag 18 Juli 1913, in verband met den ioop van den spoortrein des voormiddags ten half tien uur pre cies, Agenda: 1. Mededeeiing van ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeente-rekening, dienst 1912. 3. Aanbieding rekening burger lijk armbestuur, dienst 1912. 4. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw-gekozen raadsleden. 5. Verzoek om concessie voor gas levering in de buurtschap bij Half weg. G. Voorstel tot vaststelling van een reglement voor liet burgerlijk arm bestuur, in. verband met art. 89 van de nieuwe armenwet. 7. Rondvraag. Onze plaatsgenoot do heer H, van Cuuren slaagde voor het examen vee arts. Groot© verbetering. D© nieuw© machine Leeghwaler, die nu reeds zooveel water verzet, heeft weer een belangrijke wijziging 'en verbetering ondergaan, hetwelk voornamelijk zit in verandering van afkoelingssysteem. Het afkoelingswater wordt thans uit dc ringvaart in een daarvoor ge metseld reservoir en vervolgens naar de machines geleid. Hierdoor heeft de machine zeer aan capaciteit gewonnc-n, waardoor ze, naar men ons meedeelde ..de Meer' wel al'.een zou kunnen ontlasten van het overtollig© water, indien de toe voer daartoe naar het Z. deel maar voldoende was. B r o n g a s. Reeds meer ©n meflr begint men in onzen polder met het aanleggen yan hrónga's-installaties. Dat het evenwel niet altijd even gemakkelijk gaat dit gas in voldoend© hoeveelheid t© vin den, bleek bij den landbouwer J.. Wetslein aaca den IJweg bij N.-Ven nep, waar eerst op een diepte van 84 Meter gas werd verkregen. Algemeen werd gezegd dat midden in den polder geen brongas was te verkrijgen. Door het resultaat van deze diepe boring is evenwel het tegendeel bewezen. HALFWEG. Een corr. meldt ons: De grondwerkersstaking en de café houders. Ten gevolg© van. den rumoerige» geest, die gisteren bestond onder de stakende grondwerkers alhier, had de burgemeester last gegeven tot het slui ten der cafó's, behalve dat van den heer Coppée ©n Hutting, en zoo kon ruen gisterenmiddag 3 uur de café's al gesloten zien. BENNEBROEK. Zondagmiddag had ter hoogte van Berg- en Dal een botsing plaals lus- echen de stoomtram en een auto, ge lukkig niet van ernstigen aard. Een der wielen van de auto moest door een nieuw vervangen worden. De Christelijke zangvereeriiging „Bennebroek" houdt in ae volgende week haar jaarlijksch uitstapje. Dit maal heeft men Alkmaar's omstre ken tot doel van de reis verkozen. HILLEGOM. Vergadering van den gemeenteraad van Uillegom op Donderdag, den 17en Juli 1913. des avonds te 71/2 uur. Te behandelen 'onderwerpen i 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Comptabiliteitsbesluit. 4. Verzoek van M. Th. Pos om ver gunning tot plaatsing van een hek vóór zijne huizen aan do Wilhelmi- nalaan, vóór de rooilijn. 5. Verzoek van R. Veldhuijzen van Zanten Gz. om vergunning tot plaat sing van een hek, langs zijn tuin, aan de Van den Endelaan. 6. Benoeming commissie reclames Hoofd. Omslag, dienst 1913. 7. Aanbieding verslag Volkshuisves ting over 1912. 8. Aanbieding Gemeenterekening, dienst 1912 en benoeming commissie van onderzoek. 9. Onderzoek geloofsbrieven benoem de raadsleden. 10. Vaststelling 3/m kohier school geld L. O. 2e kwartaal 1913. DAKLOOS. Zaterdagmorgen werd een arbei dersgezin in de Van de Endelaan, te Hillegom, door de bevoegde macht uit zijn woning gezet. Een ander huisje was zoo gauw niet gevonden en zoo bleef de boedeJ onder den blooten hemel staan. Zondagavond laat was nog geen uitkomst gevon den en ging men dus den tweeden nacht in zonder dak boven het hoofd De oorzaak is niet te wijten aan onvermogen om huur te betalen. HEEMSTEDE. HET VUURWERK. Het vuurwerk, ter gelegenheid van de opening van het wandelbosch Groenendanl. zal Donderdagavond af gestoken worden op een stuk weiland aan het Wilhelminaplein, welk ter rein reeds voor meerdere feestelijkhe den van dien aard gebruikt is. Men is reeds met de voorbereidende werk zaamheden begonnen, zooals o. a. bet omhakken van eenige jong© boompjes, die wegens den te ver.vachten grooten toeloop van publiek noodzakelijk op geruimd moesten worden. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: E. Lademaker, Brussel, Hotel Groot Badhuis, 1 pers. M. Zclden- rust, Amsterdam, Hotel Groot Bad huis, 1 pers. J. Verlindcn Camps, Brussel. Hotel Groot Badhuis, 1 pers. C. G. Harrenstein, Rotterdam, Ho tel Groot Badhuis, 1 pers. T. Bou- vy, Bussum, Hotel Groot Badhuis, 3 pers. Sandhuijzen, Den Ilaag, Ho tel Groot Badhuis, 2 pers. W. C-. Eisma, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis, 2 pers. D. Ziegler, Wee- non, d'Orange, 3 pers. Riltmeïs- ter, München, d'Orange, 4 pers. G. Salfeld, d'Orange, 1 pers. II. Hertog, Havre, Zeerust, 1 pers. Heybroek, Laren, Beau Site, 5 pers. Heden zijn alhier aanwezig 3424 badgasten. Sport en Wedstrijden OP DE DOODENLIJST. Te Guyacourt zijn de lijken van twe© aviateurs gevonden de namen der ongelukkigen zijn niet bekend. Zij waren verkoold onder de over blijfselen van hun vliegtoestel. CRICKET. Tweede Klasse. HAARLEM 11—'s-GR. C. C. II. De Hagenaars, slechts over acht man beschikkende, maken 52. Mr. Van Goudoever 12, mr. v. d. Pott 15 niet uit. BowlingcijfersVan Buren 3 voor 21, A. A. van den Berg 1 voor 22, Maus 2 voor 4. Haarlem 11 maakt 72. Paulen 23, Maas 22. Bowlingcijfers mr. Van Goud oever 7 voor 19, Jongbloed 3 voor 30. 's-Gr. C. C. II tweede innings 103. Mr. v. d. Pott 18, Eigeman 14, mr. Van Goudoever 34, Jongbloed 27. BowlingcijfersVan Duren 4 voor 39, A. A. van den Berg 2 voor 32, Lui- link 1 voor 6. Haarlem II maakt 84 voor 8 wickets Jur Haak 16, Luitink 17, A. A, van den Berg 11. Bowlingcijfers Mr. Van Goudoever 7 voor 34 De Hu a .lemmers winnen dus met twee wickets. ZWEMMEN. EEN NEDERLANDSCHE OVER WINNING TE BRUGGE. Zondag won v. d. Griendt (Het IJ) t© Brugge den 1500 meter-wedstrijd in 23 min. 15 sec., waardoor hij het re cord, op naam van den Belgischen kampioen Pletincx, verbeterde; twee- do wa3 Hofman (Brussels S. C.) in 25.53; derde Los van Haarlem (liet TJ) in 25.59; 4. E. Rijpstein (H.et IJ) in 27.30. Van der Griendt boekte dus een schitterend succes. Hij was derde in don 100 meter borstzwemmen in 1.33, slechts 2 sec. achter no. 1. Bij het poloconcours verloor een versterkt IJ Il-zevcntal van de© Burg- sc'nen Zvvemkring met 2—1, zoo meldt de Tel. WIELERBAAN. De N. V. Maatschappij tot exploi tatie van Sportterreinen en Wieler banen in Nederland, gevestigd te Amsterdam, is opgercht met ccn maatschappelijk kapitaal van 600.000. De vennootschap zal aanvangen mei de exploitatie van een Sport terrein en Wielerbaan te Water graafsmeer, mei een totale opper vlakte van ruim 107.000 vïerk. M. Het sportterrein biedt gelegenheid aan twee voetbalverecnigingen met vier oefenterreinen en twee wed strijd-terreinen, terwijl er een wider baan zal komen, die aan ruim 1UUU0 bezoekers plaats zal bieden. Het middenterrein der wielerbaan heeft een oppervlakte, die geeischt wordt voor internationale voetbal wedstrijden. j een groeiend aantal ovcrloopers van democratische kiezers die vroeger zich aan de rechterzijde schaarden. De kiesrechtzaak zou daardoor slechts sterker komen te slaan. De thans ge volgde tactiek beteekent in de aller eerste plaats aanvaarding van de an tithese dat is een ernstige, wellicht noodlottig blijkende politieke fout. Letteren ea Knnst Koloniën Pers-Overzicht VLIEGEN. LEVASSEUR. Maandagmorgen 9 uur sloeg Levas- seur bij Harlingen op. doch had kort daarop weer een motorpanne. Hij daalde bij Wierum in het noorden van Friesland. Deze aviateur is Maandag (e Wie- rum (Fr.) weer opgestegen en ta ter te i Einden gedaald. Heden, Dinsdag, zou hij naar Hamburg ver'- 'en. Levasseur seinde gisterenavond aan de „Tel."„Na een zeer vermoeiende en pechvo'.le reis, zijn wc dan toch ein delijk om 7 03 te Emden aangekomen, alwaar een mécanicien van de Nieu-j port-fabriek ons in groote spanning opwachtte. Een groot aantal i Dnitschers was bij m'n aankomst f uiterst welwillend. Ik weet heusch j niet of ik over forten of verboden zó- nes gevlogen heb, het was buitenge- woon mistig, en een paar maal zag ik I geruïnien tijd zelfs geen land. Rouge- rie hield er echter weer de goede slem niing in. Ik ben voornemens morgen- (Dinsdag-) ochtend naar Hamburg te j vliegen, dus heb ik nog 215 K.M. voor den boeg. Daar zal een nieuwe Gnö- me aar.wezig zijn. Na de ondervin ding van heden, heb ik echter weinig zin den tocht naar Rusland voort te zetten. Het is op den duur le ver moeiend." EEN MOOIE VLUCHT. Luitenant Varein kwam Zondag avond te Buc aan hij had Zondag morgen het bevel gekregen het mili taire aerodrome te Pau le verlaten, en naar Chateaudun te gaan. Hij vertrok te 4.30 in den ochtend uit Pau met een passagier, en bereikte Cha teaudun ie 12.18, zonder daling, zoo- cat hij 580 K.M. achter elkaar had afgelegd. Daardoor heeft bij het we reldrecord voor lang© vlucht met een passagier geslagen. OVER DE ALPEN. Zooals we reeds meldden, is de aviateur Bider over de Bcrner Alpen van Bern naar Milaan gevlogen, met een tusschenlanding te Domodossola. In de „Frankfurter Zoitung" leest men nog over deze vlucht Het nieuwste aviatische kunststuk i3 een vlucht over de „Jungfrau" van Bern naar Milaan. De Zwitsersche vlieger Oskar Bider, die in liet voor jaar over de Pyreneeën vloog en pas een paar weken geleden nog tot boven den Simplon-pas kwam, probeerde j'ceds in het begin van dezo maand de sneeuwtoppen van het Berner Ober land over te vliegen, maar moest toen, omdat de machine te zwaar be last was, van zijn voornomen afzien. Zondagmorgen om 4 uur ondernam Bider in alle stilte het waagstuk op nieuw. Ilij steeg in Bern op, bereikt© nog boven het laagland een hoogte van 3000 meter en vloog tegen 5 uur verder in de richting van de „Jung frau". Bider passeerde het Jungfrau- joch op ongeveer 3600 M, hoogte, vloog toen over de 3000 M. hooge Egisborn en daarna over Brieg voorbij dé Mon te Leone. Daarop hield Bider oost waarts aan en landde om 6 uur 40 te Domodossola, vlak bij het graf van Chavez. In Domodossola nam hij ben zine en '10 minuten later steeg Bider weer open landde om 8 uur 42 in, Milaan. I DE MINISTERIEELE CRISIS. Onder dit opschrift spreekt de „Nieuwe Ct." haar verbazing er over uit, dat in de pers is gezegd, dat „wel als zeker mag aangenomen worden, dat dr. Bos, ook indien de sociaal-de- cratcn hun medewerking bij het vor men van een regoeririg weigeren, zal trachten uit leden der overige linlc- sche fracties een kabinet samen te stellen". De- „Nieuwe Ct." is overtuigd dat dit niet slecbls als niet zeker mag worden aangenomen, maar integen deel als zeer onwaarschijnlijk. Om die onwaarschijnlijkheid als'n zekerheid aan te nemen, moet men niets ruinder dan het belangrijkste woord van het communiqué van gis teren verwaarloozen, n.l. dat dr. Bos de opdracht heeft ontvangen orn een kabinet te vormen uit de geheele lin kerzijde. Daarom verheugt het de „Nieuwe Ct." „dat in de opdracht aan dr. Bos niets kan worden afgeleid, hetwelk aanduidt dat de crisis in de door ons bedenkelijk geachte richting haar op lossing zaL vinden." „Het Volk" schrijft o.a.: Uit ons nummer van Zaterdag is al gebleken, dat de vorming van een ka binet uil de geheele linkerzijde oris niet de beste weg lijkt tot oplossing van de politieke crisis. De groote fout, die aan deze keuze kleeft, is dat zij de aanvaarding en de bevestiging is van de antithese. Van vrijzinnigen kant wordt in verkiezingsdagen en in de Kamerdebatten de panijgroepeering naar de antithese Juide veroordeeld. Zij schept, beweren de vrijzinnigen, een ondraaglijker, toestand. Zij brengt gelijkgezinden tegenover el kaar, en verlamt de kracht tot her vorming die leeft in het volk. Itoeveie malen heeft niet in het bijzonder mr. Drucker, als woordvoerder van de vrijzinnig-democraten in de Kamer de wcnschelijkheid betoogd van 'n nieu we partijgroepeering, waarbij niet de vraag: geloof of ongeloof, maar de vraagdemocratie of behoud het richtsnoer zou zijn. En meer dan eens hoeft de nu gevallen premier mr. Heemskerk openlijk erkend, dat zulk een nieuwe partijgroepeering vol strekt niet iets ondenkbaars was. Al leen, in de dagen van den strijd om de kieswetrTak waren de anti-revolu- tionnairen zoo bekaaid thuis geko men van hun bondgenootschap met de democraten van de linkerzijde, de perzik smaakt niet naar meer Practische bezwaren, met andere woorden, waren het, die den woord voerder der anti-re vol utionnairo par tij van een verbond van democraten terughielden. Als er nu in dc afgeloopen jaren één ding duidelijk is geworden, voor al aan de democraten der rechterzij- de, dan is liet, dat het verbond met de conservatieven van rechts in de practijk ook zijn bezwaren heeft. \V ijzïen volstrekt niet voorbij, dat wellicht de poging om een burgerlijk linhsch-rechlsch kiesrechtministerie te maken, zou zijn afgestuit op een weigering van de rechtsehe partijen en politici. In dat geval echter zouden de vrijzinnigen hun weg kunnen ver volgen, verzekerd van den steun van ATJEH. Een Regeeringstelegram meldt het volgende: Door Atjehsche amokmukers zijn aan liet station Bireuc-n zwaar ge wond twe© Europeesche militairen be neden den rang van officier, van wie sedert één is overleden, en licht een Europet-sch militair beneden dien rang terwijl aan het station Beureunoen ©en treincóntrok-ur licht gewond werd. DE ONRUST J.N DE BIN NENLANDEN. De heer Van Geuns, hoofdredacteur van het Soer. Hbld. schrijft in dat Blad: Ik ben maar eens de „binnenlan den" ingetrokken om le zien wat er broeiende is. Links en rechts van de Brantas heb ik mijn licht opgesto ken en hiertoe niet alleen verschillen de suikeradminïstrateurs opgezocht, maar ook bij ambtenaren, zoo van het B. B. als van de rechterlijke macht, aangeklopt. Zelfs heb ik niet ge schroomd naar een koffieland in het Blitarsche op te klimmen om heel „echt' in de binnenlanden te zijn. Te voren had ik uit andere deelen van Java schriftelijke inlichtingen in gewonnen en door de vergelijking van al de verkregen gegevens ben ik zoo ver gekomen, dat ik zonder ai te zeer mis te tasten de diagnose van de nieuwlichterij op Java kan stellen en er een prognose aan kan verbinden. Zeoals gewoonlijk weken ook than3 de mededeelingen en de inzichten van ambtenaren en particulieren van el kaar af. De laatste» zijn door een nauwere aanraking niet de inboor lingen beter in staat de allerfijnste geledingen vau het lichaam der nieu we Mohammedaansche vereeniging waar te nemen. Levend te midden van de massa; door een langjarig verblijf het vertrouwen genietend en de taa] dos lands vloeiend sprekend, kunnen de particulieren met hun voelhorens dieper doordringen in de intimiteit der dessa dan de meerder heid der ambtenaren. Inlusschen dient erkend dat de laatstcn zeer op hun quivive, gezorgd hebben voor heeï wat kijkglazen waardoor zij het gedoe „op het platteland" aandachtig kunnen gadeslaan. Zoo kan men zeg gen dat de dragers van het adminis tratie gezag weten wat in de hoofden der eenvoudige dorpelingen omgaat. Over 't geheel loopen (le inzichten der ambtenaren niet ver uiteen. Zij konen hierop neer dat de opzet der nieuwe beweging goed was, maar dat deze geheel en al ontaard is in een verwarde, niet ongevaarlijke organi satie. Sympathie met de isiauiieu- sche vereeniging in haar tegenwoor dig stadium heb ik onder de B. B.- maniien nergens aangetroffen Als meu mij (echter) vraagt, of het gevaar voor fanatieke uitbarstin gen gróót is, dan antwoord ik ont nemend, Er is heel wat voorbereiding iioodig om de inlanders hun aange boren vrees en hun ontzag voor den Europeaan te doen overwinnen. Dit proces verloopt zeer langzaam, onder de werking van gebcdenopdreumng tol in 't oneindige, van onthouding en van opwinding door allerlei fantasti sche verhalen. Ten slotte hebben da slachtoffers zich opgewerkt tot een zoodanige trance dat zij 't gebruik hun ner zinnen geheel of vrijwel geheel ver loren hebben, waarna zij, zoo zij bij een aanval op waerlooze blanda's suc ces hebben, tot verfijnde wreedheden kunnen overgaan. Evenwel, gegeven zeer groote waakzaamheid van de heeren. vun het binnentandsch be stuur, moet een zoodanige overrompe ling van Europeanen m. i. zeer on-1 waarschijnlijk worden geacht. liet is mogelijk dat in enkele gewes ten zooals Rembang, waar de bewe ging door het bestuur geleid wordt, de huidige „nationale ojileving" tot practische uitkomsten zal leiden. In de meeste gewesten van Java echter hierop wijzen tal van verschijnse len komt zij neer op de ontsnap ping van in den boezem der inland- echo wereld opgehoopte spanning. Een scherpzinnige regeering zou dit reeds maanden geleden hebben inge zien. Maar de G. G. die blijkbaar ver wacht dat er mirakelen zullen gebeu ren en dat het zwakke tropenkind westersche kracht zal ontwikkelen en westersche lijnen zal volgen, heeft niets gezien en ook niets gedaan. Zijn Excellentie zit droomeiul op den bok van de staatskaros. Het eenige dat ons tot gerustheid eiemt is wak kerheid onzer bestuursambtenaren, van Banten tot Bezoeki. Nu de S. I. zich eenige maanden ongestoord heeft kunnen ontwikke len, aanschouwen wij de holheid van het opgeblazen gedoe. In den aan vang dacht men eer op z'n westersch opgezet tooneel voor zich te ziende personen namen zulke erg westersche allures aan. Thans echter constatee- ren wij dat het tooneelwerk is over gegaan in een... echt Javaansch wa jangspel. En het applaus uat bij het opgaan van 't gordijn weerklonk is verstomd. Bij hel einde, dat niet lang meer op zich zal laten wachten, zal men den hemel danken dat het doek voorgoed omlaag gaat. UIT NEDERLAND's VERLEDEN. Ons werden zes gekleurde kaarten j toegezonden, vervaardigd naar pla- ten uit de verzameling van II. M. de Koningin, op het Koninklijk huisar chief. Het zijn: Willem de Zwijger verkoopt zijne kostbaarheden 15G8, Tocht van De Ruyter naar Chatham in 1C67, Willem JII verzoent De Ruy ter en Tromp 1G73, Landing van den Prins van Oranje te Schevenrigen 1813, en De Prins van Oranje wordt gewond bij Waterloo 1815. De gepens luit.-generaal G. J. W. Moolemans Beijnen beveelt de uit gave aan, die uitgaat van mej. F. H- van der Meij, te Utrecht. Land- en Tuinbouw VOOR MOES- EN BLOEMTUIN, enz. HET GIETEN IN DEN MOES TUIN. Do tuinlieden verheugen zich steeds als ze gieten kunnen en moe ten, want dan is hel warm, dan wor den de planten niet in hun groei te gengehouden door koud weer, zij worden ook niet door te veel regen ziek en het gedijen der gewassen ligt meer in de hand van den tuin man. Onze kennis van het begieten want omtrent deze belangrijke zaak bij de teelt der groenten is kennis onontbeerlijk komt hoofdzakelijk hierop neer, dat we in staat zijn te bepalen, in welken zin de planten ge brek aan regen hebben. Dat is eigen lijk een kwestie van praktische erva ring en van zorgzame waarneming van don groei en den toestand der planten. In sommige gevallen zal toch de plant me', een oppervlakkig wortelgestel reeds lang regen verbi- schcn, terwijl die met diepgaande wortels of welke betrekkelijk weinig water behoeft, beter zal gedijen, wan neer het voorloopig maar niet regent, doch warm blijft. Hieruit volgt als van zelf, dal men het eene bed moet begieten, terwijl het andere zonder dien voorzorg mag gelaten worden. 1-Iet is een verkeerde meening van velen, dat de planten des te beter ge- j dijen naarmate ze meer worden be- goten. Dit kan slechts waar zijn j voor zeer droog land, voor zandgrond. Daarentegen zal 'een samenhangende, j min of meer koude grond gauw door te herhaaldelijk begieten bedorven i worden, 't Is toch gep.oeg bekend, dat j in dergelijke» grond, bij aanhonden- 1 den regen, de planten zeer onderhevig zijn aan "t verkwijnen en wegster ven. Vandaar, dat de bekwame tuin man doorgaans zal vermijden, dag in dag uit, do bedden te begieten en vochtig to houden, Juist even als in do natuur regen en zonneschijn elk ander afwisselen, zoo is het ook 't best nu en dan den gieter te laten rusten en intusschen den bodem met den hak goed los le maken, opdat lucht en zonneschijn hun weldadi- gen invloed op de planten kunnen uit oefenen."t Is niet precies hetzelfde, welk water men voor het gieten be zigt. Loopt langs den tuin een etroo- mend water, riviertje of beek, dan is dit een voordeel, dat niet gering ge schat moet worden; strooinend wa ter is voor het gieten uiterst geschikt. In de meeste gevallen is hot echter niet aanwezig. Regenwater is verder uitstekend voor het gieten meestal evenwel is de voorraad gering, zoodat men in den regel tot pompwater zijn toe vlucht moet nemen. Men moet er zich steeds voor wachten het pompwater zoo uit de pomp te gebruikenhet is dan veel te koud, eu werkt in den zeer verwarmden grond nadeelig op de plantenwortels. Men moet daarom het pompwater in tonnen, bakken of bassins laten staan gedurende een dag. zoodat het de temperatuur der lucht heeft aangenomen, en men het dan 's avonds of 's morgens kan ge bruiken. Ook werkt een lean met gier (vloeibare meest), geroerd door een vat met frisch, uit de pomp, gekregen water, zeer nuttigde ervaring heeft bewezen, dat men met behulp van dit middel ook bard, frisch, uil een die pen put gekomen water zeer goed en zonder schade voor begieten gebrui ken kan. Hetzelfde resultaat wordt verkregen door toevoeging van een kleine hoeveelheid gebrande, onge- bluschte kalk. De tijd, wanneer wij gieten, is ook van belang. Waar men bijvoorbeeld midden op don middag teere jilanten bloemkool en andere giet met koud water, daar gaan de planten zeker te gronde. Men mag eerst gieten als de zon onder en de grond eenigszins af gekoeld is. Zijn de nachten koel, dan doet men beter 's morgens te gieten, zooals in 't voorjaar en in den herfst. Verder moet gelet worden op den groei van de te begieten planten. Is het in Mei of in den voorzomer, en moeten nieuwe stengels en bladeren gevormd worden, dan dient men vlij tig te gieten. Is de groei spoedig afge loopen, dan geve men minder water. Planten met diepgaande wortels, als bijv, de asperge, behoeven in het ge heel niet gegoten le worden. Het voortdurend gieten met fijne stralen maakt wel de planten nat, doch doet het water weinig in den grond dringen, waarom vaak uit een gewone tuit of pijp gegoten moet worden, C. B. Leger en Vloot Aan den g&neraal-majoor A. A. J. Quanjer, inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht, wordt het voornemen toegeschreven om in November a.s. pensioen aan te vra gen. (Avp.) Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. pantserschepen Heemskerck ©n Evertsen 14 dezer van Nieuwediep naar zee vertrokken, ter aanvaar ding van den oefeningstoclif. in do Noordzee en in den Noord-Atlanti- scihen Oceaan, Gemengd Nieuws SPIONNAGE. Uit Weenen wordt aan het „Berli ner Tagebl." geseind: In de oorlogs haven Pola is een omvangrijke spion- nagezaak ontdekt. Tot nu toe werden 15 personen gevangen genomen, waaronder eenige onderofficieren van marine en legerT Leider schijnt te zijn sergeant-majoor Schmutz. Een huis zoeking bracht aan het licht, dal de ze talrijke militaire geheimen aan het buitenland heeft verraden. Te vens bleek, dut Schmutz in den loop der laatste drie jaren van ec-n mede plichtige, een hotelhouder, 30.000 kro nen uitbetaald heeft gekregen. Bo vendien is per postkantoor Pola door ccn onbekenden afzender een bedrag van 40 èi 50.000 kr, aan het adres van den hotelhouder verzonden. HET BELGISCHE KONINGSPAAR TE LUIK. De koning en de koningin, vergezeld van liun kinderen en verschillend© ministers, hieldc-n Zondag hun blijden intocht, waarbij zij zeer hartelijk wer den toegejuicht. In het paleis van den gouverneur verleenden zij audiëntie aan civiele en militaire autoriteiten en aan d© officieele Duitsche en Ne- derlandsche missies. In zijn antwoord op de redevoering van den burgemeester verklaard© de koning o.a., dat hij reeds lang ge- wenscht bad aan hot Walenland het bewijs le leveren van zijn oprechte ge negenheid. D© vorst voegde hieraan toe, dat hij het den plicht achtte van de Kroon om het symbool te blijvea van de eenheid van alle Belgen zon der onderscheid, een eenheid, welke alleen de onafhankelijkheid en zelf standigheid kan waarborgen. EEN FAMILIE UITGEMOORD. T© Goszca, in Russisch-I.ithauen, drongen bandieten 's nachts een huis binnen, vermoordden de geheele uit zes personeu bestaand© familie met bijlslagen en sitaken vervolgens net huis in brand. Een der bandieten, een soldaat, kon gearresteerd worden, zoo meldt de Tel. EEN AUTO DOOR EEN TREIN VERPLETTERD. T© Breakneck Turnpike, aan den Long-lsland-spoorweg, is een auto, waarin S personen gezeten waren, door een sneltrein aangereden en ge>- heel verbrijzeld. Vijf der inzittenden werden op slag gedood, terwijl de drie lOverigen zeer ernstige verwondingen opliepen. De machinist moet bij de zen overweg, die na 8 uur 's avonds \uiet meer bewaakt wordt, tijdig ge waarschuwd hebben, hetgeen door de automobilisten echter niet gehoord is, >o meldt de Tel. DE KETELONTPLOFFING TE CHATENAY. De Tel. meldt nader: De ketelontploffing in een steenbak kerij te Chatenay sur Seine was zeer hevig en word verscheidene kilometers ver gehoord. Zij verbrijzelde alle ven sterruiten in de omgeving en veroor zaakt© zulk een hevigen luchtdruk, dat alle huizen in den omtrek op hun grondvesten schudden. De gehee'e lin kervleugel der bakkerij werd vernield, terwijl ook het overig© gedeelte der fabriek dreigt in te storten. De zeven arbeiders, die gedood werden, sliepen in een vertrek, dat .grensde aan de zaal, waar de ontploffing plaats had. 1-Iun lijken zijn vreeselijk verminkt. Van de negen gewond© werklieden werden er vier naar het ziekenhuis 'ervoerd; men 'heeft alle hoop, hen in het leven te behouden. De minister van Publieke Werken heeft onmiddellijk een onderzoek naar het ongeval doen instellen. OPSTAND IN EEN OPVOEDINGS GESTICHT. In een opvoedingsgesticht te War- sow, bij Stettin, is oproer onder de verpleegden uitgebroken, wijl verbo den was in de slaapzalen te rooken. Onmiddellijk nadat de verpleegden in de slaapzalen gebracht waren en een opzichter liet verbod had her haald, ontstond een oorverdoovend lawaai. De verpleegden sloegen de ruiten in, vernielden de bedden en trapten de deuren in. De aangebrach te schade wordt op 1000 Mark ge raamd. De opzichters bleken machteloos tegenover de woedende verpleegden en vluchtten naar een bosch, in de nabijheid van het geslicht. De ver pleegden verlieten het gesticht en trokken gedeeltelijk naar dit bosch, gedeeltelijk naar Stettin. De directeur van het gesticht was met vacantie. Onmiddellijk werd de Slettiner po litie gewaarschuwd; in auto's wer- den de poiitie-agenten naar Warsow gebracht, maar eerst den volgenden dag slaagden politic-agenten en gen darmes er in 46 vluchtelingen te pakken. Enkele anderen zijn vrijwil lig teruggekeerd. DE BELGISCHE SOCIALISTEN EN HET KONINGSCHAP. Uit Gent wordt aan de Tel. geseind: Tijdens de onlangs plaats gehad heb bende „blijde incomste" van den ko ning van België binnen Gent, namen verschillende socialistische afgevaar digden o.w. ook Anseele, deel aan de plechtigheden. De tegenwoordigheid van verscheidene socialistische afge vaardigden bij deze feesten gaf in so cialistische kringen aanleiding tot levendige critiek. Een partij vergadering heeft plaat3 gehad, waarop dit onderwerp bespro ken is geworden. Met 180 tegen 90 stemmen en 10 onthoudingen werd besloten voortaan bij dergelijke gele genheden een partij vergadering hier over le doen beslissen, ALGEMEENE STAKING IN RUSSISCH POLEN. Uit Warschau wordt aan de Tel. geseindUit Laz wordt gemeld, dat het centraal-coniilé van dc sociaal-de mocraten van Polen en Lithauen tol alle arbeider? een oproep heeft ge richt om tot een algemeene staking over le gaan. Tot dusverre is het werk gestaakt door 65.000 arbeiders. De fa briekseigenaars hebben met hun ge zinnen de stad verlaten. Ook het per soneel van de electrische tranr eischt loonsverhooging. Alle bemiddelings voorstellen tusschen dc eigenaars en de arbeiders zijn mislukt. OPENING VAN HET PANAMA KANAAL. Het model van het schip, waarop Columbus de nieuwe wereld heeft ont dekt, zal vermoedelijk dc eer hebben het eerst door het Panamakanaal te varen. In 1892 is het vierde eeuwfeest der ontdekking gevierd en toen heeft het schip (een karveel), naar de oor spronkelijke afbeeldingen in Spanje gebouwd door Cayetano Puga, inge nieur bij de Spaansche marine, reeds dienst gedaan, zoo meldt de N. R. Ct

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7