F u M 8 e t o n GOUDEN YISIÖEMEN. TWEEDE 3LAD Wosusslag 16 Juli 1913 Buitenlandsch Overzicht De BaSkanvulkaan in werking. Tassclien Turkije en Bul- ga r ij e. Wat moet men denken van de hou ding van Turkije? De berichten uit Sofia stellen hot voor, alsof de verhouding tusschon Bulgarije en Turkije „pour le mieux" is. Steeds sprekend over de „overeen komst" lot uilvoering van den vrede, meldt de regeeiung te Sofia, dat de jjulgaarsehe troepen tlians het bezet te Turksche gebied oostelijk van <le aangewezen grenslijn Euos—JVlidia ontruimen, en dit terrein aan de op rukkende Turksche troepen overge- veu. De berichten uit Konstantmopcl evenwel geven een geheel ander beeld. De onderhandelingen, die .geleid heb ben tot ratificatie der overeenkomst met Servië, zijn met Bulgarije afge broken. De zending van den Bulgaar- schen gezant naar Stamboel voor do ratificatie der vrcdospreliminairen is mislukt. En de Turksche troepen ri k ken op ,orn Bulgarije te bestrijden en zoo mogelijk een deel van hel verlorcy gebied te herwinnen. De oude haat tussclien Turken en Bulgaren schijnt weer op te vlammen cm schijnt met de tegenwoordige vij anden van Bulgarije te willen samen werken, w.1 den Bulgaarschen erf vijand den doodsteek toe te brengen. Vaak wordt in de laatste dagen in Konstnn'.inopel van Adiianopel ge sproken, en de Turksche troepen, die uit Tsjataldja en Boulair oprukken, kregen als doel van den marsch do leuze: herovering van Adrianopel. Nu is er we! een broede klove tus sclien willen en doen; maar de om standigheden zijn thans beter dan ooit te voren voor Turkije. Wanneer het niet leed onder geldverlegenheid, wanneer het Turksche leger goed ge voed en gewapend was, wanneer de bevelvoering niet alles te wenscnen overliet, zou de kans op herwinning van een deel van Thracié thans gebo den zijn. De berichten uit den Balkan doen zien, dat door dit optreden van Tur kije slechts nieuwe verwarring ont staat, dat nieuwe internationale moei lijkheden worden voorbereid. De Bulgaren vragen om vrede, maar Griekenland en Servie willen daaraan slechts gehoor geven, zoo de Bulgaur- schc regeering vooraf toestemt in hot aanvaarden "van de Grieksch-Servi- sclie eischen. Van fln oorlogsvslien. Misère in t B u 1 g a a r s c he Leg er. Wanneer men de berichten uit ver schillende plaatsen gehoor en geloof mag schenken, is de toestand in Bul garije uitermate critiek. Een te Ge- neve aangekomen Bulgaarscii officier, die deel uitmaal^» van het leger van generaal Kowatsjef, moest vluchten, wijl zijn eigen troepen hem beschimp ten en dreigden te dooden. In oit lot moesten vele andere Bulgaarsche of ficieren doelen; ja, verschillen3e offi cieren zijti door hun eigou manschap pen vermoord. De troepen, die door den .ersten Balkanoorlog vermoeid en afgemat zijn, zien ongaarne dezen tweedon strijd tegen de bondgenooten van gis- toreii, die Bulgarije meer schade en leed kan berokkenen, zonder eenige kans op winst, en die zelfs het ver overde gebied in gevaar brengt. Zij .willen een druk oefenen op de regee- rmg, om de vijandelijkheden tc sla ken. soortgelijke geruchten komen thans van meer dan een zijde. Maar uit So fia worden zij beslist tegengesproken. Tucii lijkt deze tegenspraak niet ge heel afdoende. Een overwinning der G r i e ke n. Het Grieksche gezantschap te Ber lijn heeft van bot ministerie van bul- tenlandsche zaken to Athene net vol gende telegram ontvangen: „Het Grieksche leger heeft, Drama ingenomen. De geestdrift der Griek sche, Israëlitische en Turksche be volking was onbeschrijfelijk. Zij kus ten de sabels van de soldaaten en ju beiden dat. zij nu voor een zekere ka- lastroof bewaard zijn. Do gulgaren hadden op hun terug tochx het idyllisch gelegen Devotes in Uit het E li gelscli DAVID CHFISTIE MURRAY. 78) Doch allengs kwam Bowling's gelaat, zooals hel hein daar in de halve schemering huiten de «leur had aangestaard, hem weder akelig voor den geest, en daarmede Armstrong's vermoeden. Het was dwa-u en fantastisch, en dat wist hij ook welmaar daarom drong het zich toch niet minder sterk aan hem op. Hij verdreef het, en liet kwam terug. Iiii was in 't allerminst niet geneigd er geloof aan te slaan, en in weerwil daarvan bleef het hem bij. Eindelijk verwierp hij het als te ongegrond en te ongerijmd om er over te denken. Hei vei wonderde hem hoe Armstrong aan zulk een dwaze gril zijner ver beelding meng had kunnen geven opn denkbeeld, dat op geen redelijk feit gegrrnd was en het verwon derd i hem ook dat hij er een oogen blik het minste gewicht aan had kun nen hechten. Wat Boiling's gezicht betrof, dat was waarschijnlijk een afspiegeling geweest van de uitdrukking, die het brand gestoken en de meeste bewo ners, vrouwen, kinderen en grijs aards, vermoord. Zelfs do Bulgaar sciie bisschop van Drama heeft zijn verontwaardiging over deze wreed heden in het openbaar te kennen ge geven. Bii Drama werden door de Grieken, behalve proviand en muni tie, ongeveer 70 transportwagens met have en goed. aan de bewoners van Doxotos toebehoorend, veroverd. De Grieksche bisschop nam op zich, deze goederen' den' ir het leven gespaar den terug te geven". Na èen strijd van negen uur namen de Grieken Drama in terwijl do Bul garen vluchttcD. De opmarsch der Roeme nië r s. Volgens een officieelo mededeeling van de Rocmeensche regeering heeft de cavalerie 13 Juli Dobritsj en Balts- jek bezet, zonder op tegenstand te stuiten. Denzelfden dag bezette een gemengd detachement het geheele gebied tnssclien de vroegere grens en de lijn Turtukai—Dobritsj, zonder eeiidg verlies to Jijden. Do Bulgaar sche oorlogs- s c hepen. Uit Petersburg wordt aan de „Vo6s. Ztg." geseind: Daar de ontwapening van de te Se- bastopol binnengeloopen Bulgaarsche oorlogsschepen verzet ontmoette bij do Bulgaarsche regeering, die er zich op beroept, dat geen staat aan Bul garije den oorlog heeft verklaard, werd deze entwapening op het laat ste oogenblik uitgesteld, zoodat de toestand, van het standpunt van in ternationaal recht beschouwd, opge helderd is. •Sofia versterkt? De „Slavische Korrespon denz" meldt uit Roeknrest, dat het Bulgaar sche legerbestuur Sofia in slaaf van verdediging brengt. De forten om de stad, die hel aai,rukken der vijande lijke troepen kunnen tegenhouden, worden sinds eenige dagen voor een actie in orde gebracht. Bulgaar sc lie wreedheden. Uit Satoniki (dus uit Grieksche bron) wordt geseind: Te Serres werden meer dan vijftig personen met de bajonet afgemaakt. Bijna de geheele bevolking was aan wezig op een meeting alhier oin te protesteeren tegen de wreedheden der Bulgaren. De inhoud van een aldaar aangeno men motie zal aan de regeeringen der groot© mogendheden worden geseind. Naar üen vrefls. De vredesvoorwaarden. In den Gr.ekschen kroonraad werd op voorstel van den ministerpresi dent Venizelos besloten Servië voor te stellen op het slagveld den vijand rlo volgende vredesvoorwaarden voor te leggen: Ontruiming door Bulgarije van het gebied, thans door de beide bondgenooten bezet; een oorlogsschat ting en schadeloosstelling aan tie l>e- volking van de in brand gestoken steden en dorpen; de noodige waar borgen voor "het leven en de bezittin gen van de Grieksche bewoners van het Bulgaarsche gebied met vrijheid van godsdienst en onderwijs; ten slot te demobilisatie binnen nader te be palen termijn. Uit Belgrado wordt aan den „Bed. Lok.-Anz." geseind: Twee Bulgaarsche parlementairs zijn hier aangekomen. Na een onder houd met den Servischen minister president Pasjitsj vertrok deze on middellijk naar Salonika om daar met. zijn Grieksche collega den premier Venizelos over de vredesvoorwaar den met Buigarije te spreken. Ook de Buigaarsclie minister-pre sident zal nu aan deze besprekingen deelnemen. De vijandelijkheden zul len heden met het oog op deze conferenties, \ge- slaakt worden .Men hoopt, dat binnen twee dagen de v r e d e li e r s t e 1 d zal z ij n, O ver dc lied Delingen van Roemenie wordt gemeld, dat dit zal trachten Bulgarije in overeenstemming te brengen met Servië en Griekenland teneinde een eventueel© latere ver storing van liet evenwicht op den Balkan te voorkomen. Indien dit ge lukt, zal Roemenië zijn taak vol bracht hebben. Men hoopt, dat na de definitieve regeling Roemenië en de overige Bal- kalistalen de handen ineen zullen slaan ter besclierming van dc eigen bellangen z)onder dat eenige staat overwicht heeft, en dat Roemenië in stemming zal beluigen met een in de toekomst te vormen Balkanbond. Natuurlijk wil Roemenië ook eeni ge gebiedsuitbreiding hebben. 't Is nu ook al weer de vraag ge worden: wit zal Turkijo doen? Maar als Bulgarije met Servië, Griekenland en Roemenië vrede sluit, zal de Turk wel weer inbinden. Dan zijn de kanseu voor hem toch weer verkeken. zijne vertoonde. Hij ging te bed en droomde van Bowling dat deze, ter wijl Whittaker er bij stond toe te zien, een vergiftig mengsel schonk in iels, dat bestemd was om door Job Round gedronken te wordenen dai droomde hij den geheelen nacht door. Toen dc- dug aanbrak, was hij in staat die hersenschimmen te verdrij ven, en na een schraal ontbijt, be slaande in voor een penny melk in een geberslen kopje, en een oudbak ken broodje, voor clou halven prijs ge kocht, omdat het onverkoopbaar was behalve aan dc armen, haalde hij uit een der laden van de latafel met de gebroken poot een pak aquarellen te voorschijn, en een zestal van dc beste uitkiezende, ging hij uit om te zien of hij er een kuopcr voor kon vinden. Dikwijls stond hij stil om terug te keeren, want dit. was zijn eerste on derneming van dien aard, en niet al leen had hij een al te bescheiden en geringen dunk van zijn eigen talent, maar daarbij kwam een bijna over stelpend gevoel van weerzin en schaamte. Hij liep lang en ver, en bleef voor de vensters van verschei dene plaatwinkels staan, met zijn bruin papieren pakje onder den arm, maar had den moed1 niet er een in te loopen, en kwam des namiddags ver moeid en neerslachtig thuis. I-Iij straf te zich voor zijn lafhartigheid door zijn tweede maal van dien dag te be- Allorlel II o m Rule voor Ierland. Na een twcedaagsch debat heeft het Eogclsche Hoogcrliuis de tweede lezing vrur de Home Rule-bill met 302 tegen 64 stemmen verworpen. Een motie, door lord Lansdowne voorgesteld, dat het Huis de wet niet zal aannemen, tot zij door een be roep op het land is goedgekeurd, werd aangenomen. Vereen igde Staten en Mexico. Een telegram uit Mexico meldt: Alle Kuropeeschö diplomaten, in on derlinge overeenstemming optredend, hebben aan bun regeeringen een ge lijkluidende nota gericht, waarin zij verklaren dat de houding, door de Ver. Staten tegenover Mexico aange nomen, bijdraagt lot de revolutionaire toestanden. De nota geeft den raad, dat aan de vertegenwoordigers der Europoesche mogendheden te Washington zal war den opgedragen aan de regeering der Vereoiiigde Staten to verzoeken óf de Mexicaansche regeering te erkennen, óf zelf de verantwoording voor dc bie slanden iu Mexico le aanvaarden. Binnenland EEN PROVINCIALE BOND VAN KIESVEREENIGINGEN. De commissie, die hc-t initiatief nam tot stichting van ec-n Bond van Voor uitstrevend Liberale Kiesvereenigin.- gen in Noord-IIclland heeft een schrij ven gericht aan de bestuurd-eren \o.n Unie-Liberale Kiesverenigingen en niet-aangesloten kicsvereenigingen in Noord-Holland (buiten Amsterdam), waarin tot aansluiting opg&wekt wordt. In 't rondschrijven wordt o.a. ge zegd: „Zoo is dan thans de strijd gestre den. Als overwinnaar? komen de vrij zinnige groepen uit den slag. Wel heeft de medaille een keerzijde, den geweldigen aanwas der Sociaal De mocratische stemmen en zetels, doch dit verschijnsel behoeft ons, om méér dan één reden, niet zoo zeer te ver ontrusten. Een krachtig front maken togen da Sociaal-Democratie, een energieke principieel» bestrijding, het aantasten der Sociaal-Democrati sche leer in hare grondslagen, zon der op zijwegen af te dwalen, daarbij een kloeke vooruitstrevend Liberale wetgeving, zullen velen, meer onte vreden over den gang van 's lands za ken, dan overtuigde voorstanders der S.-D. beginselen, met vertrouwen tot de Vrijzinnige partijen terugvoeren'. De oprichtingsvergadering zal op nader te bepalen dag en plaats wor den gehouden. De commissie van initiatief bestaat uit de heeren G. J.' Droste Jr. te Haar lem, S. H. A. Esser te Hoorn, R. C. van der Haagon te Helder, D. J. vnn Houten te Weesp, J. Korthals Alles te Zandvoort, W. II. van Riol te Hoofd dorp, B Roep te Uitgeest. Secretaris der commissie is mr. dr. C. J. P. van dor Schalk te Zaandam. VEREEN. TER BEVORD. VAN DE EELANGEN DES BOEKHANDELS. Dinsdag is in de Groote Restaura- tiezaal van „Natura Artis Magistra" te Amsterdam, de 9Ge alg. vergade ring gehouden van de vereeniging ter bevordering van da belangen des boek ban dels. De voorzitter de heer Allert de Luu- ge opende de vergadering. Hij dankte leden en bestuur voor den steun hem verleend in het afgeloopen jaar. Spr. merkte ook nu weer op, dat er grooto opposiiie was tegen de voor stellen van het bestuur, een bestuur dat toch met groote meerderheid van stc-nuiien was gekozen. Spr. deelde mede hoevete malen 't bestuur in liet afgeloopen jaar verguderde. Hij her dacht de overleden eere-ieden de hee ren P. Ch. Smit, J. L. W. Seyffardl en P. A. M. Boete van Hensbroek. Verder deelde de voorzitter mede welke verbeteringen men noodzakelijk zal dienen aan te brengea. Nog las spr. een schrijven voor vnn liet overleden niet-lid. den heer I1'. 11. :ui Leent, bij velen der leden zeer wel hekend. Het bestuur wijdde groote aandacht aan de voorstellen tct handhaving van den particulieren prijs in het bui tenland. die an Duitsrhland nog wordt bestreden. De bouw van een nieuw bestelhuis, de voorbereiding tot het stichten van een vervolgcursus van toekomstige bedienden, zullen hopen- lijk bijdragen tot verbetering van tic toestanden. Spr. behandelde verschillende moei lijkheden waarmee de vereeniging te kamjien heeft. Het bestuur doet zijn best daarin verbetering te brengen en hoopt dat te bereiken ook. Spr. eindigde met de leden op te wekken daartoe mee te helpen. De re kening was door de commissie van kasnaziening ingezien en reglcmen- palen bij brood en water, ging op zijn Led liggen om wat te rusten, en viel in slaap. Zijn nachtrust was door zijn droomen gestoord geworden, en hij was misschien vermoeider dan hij zelf wist, want hij sliep totdat de avond begon te vallen, en was ver baasd, toen hij wakker werd, licht schijnsel in de huizen aan de overzij de, eu in zijn kamer alles in grauwe schemering te zien. Dc kamer was tegenover de ondergaande zon, maar het was een betrokken lucht. De kou de wind en de samenpakkende wol ken voorspelden regen. Ilij deed het venster dicht en ging er voor zitten om uit ie zien naar de al donkerder en donkerder wordende lucht en de lichten, die hier en daar al helderder begonnen tc flikkeren. Evenals den vorigen avond klopte Bowling weer aan de deur, en stak zijn hoofd en schouders in de ka mer vooruit, door het overige van zijn persoon gevolgd. Gehoorzame dienaar, kapitein, zeide Bowling. Als ge mij niet kwa lijk neemt dat ik zoo vrij ben, heb ik hier een flesch sherry, die ik vandaag present heb gekregen, en wal baat hoi zoo iets fijns aan een man zooals ik te verspillen? Ik zal dus zoo vrij zijn die bier te laten, kapitein. Hij was de kamer binnengetreden nu na de flesch op de latafel gezet te hebben, maakte hij een beweging als- ïtair In orde bevonden. De rekening I werd goedgekeurd. Verschillende leden lieten zich uit over hot verslag van het bestuur. De heer Muller stelde voor een motie om een voordeelig slot over te schrijven op hot pensioenfonds. Na toelichting van bestuurszijde werd die motie weer ingetrokken De voorzitter merkte op, dat do lijst be treffende de correspondentschappen enz. niet altijd juist is. Men wil lang zamerhand die lijst verbeteren, een lijst \vaarvan evenwel geen gebruik zal worden gemaakt, zonder toestem ming van het bestuur. De nieuw voorgestelde leden werden aangenomen. DE CRISIS EN DE S. D. A. P. Het Partijbestuur heeft, naar „Het Volk" meldt, ter behandeling van het aanbod van den kabinetsformateur dr. Bos, een buitengewoon congres uitgeschreven op Zaterdag 26 Juli ('s- avonds) en Zondag 27 Juli. Te Utrecht is dc zaal niet beschikbaar. Dienten gevolge zal het congres worden ge houden te Amsterdam, Arnhem of Zwolle. De afdeelingen worden opgewekt, onmiddellijk de noodige maatregelen te treffen, om te zorgen voor haar vertegenwoordiging op het congres. POGING TOT BRANDSTICHTING. Men meldt uit Sliedrecht aan de „Dordt. Courant": Maandagmorgen is zwaar geboeid naar Dordt overgebracht een z-i:ch noemende W. van Z., 35 jaar, ver moedelijk afkomstig uit Leeuwen (Gelderland-, Omtrent de aanleiding van zijne gevangenneming vernemen we het volgende: Van Z. schijnt een zwervend per soon te zijn. Sedert 4 weken is hij in dienst bij den klompenmaker L. van Littel, te Sliedrecht. Hij maakte veel misbruik van sterken drank. Zoo meet o.a. geconstateerd zijn, dat hij te dezer plaatse in 11 minuten 11 bor rels naar binnen werkite. Desniette min was hij een uitstekend vakman. Zaterdagavond kwam hij dronken thuis: Van Lit lel was nog op: twee knechts lagen reeds ter ruste. Ilij ge bruikte tamelijk kalm zijn brood niet melk en uitte eenige drönkemans- praat. Onder meer zei hij: „Ilt ga weg. Ik kan 3 centen per jaar meer verdienen. Ik heb geen hekel aan jou", doch bleef overigens rustig, daar v. L. cao ral ja op zei. Na „wel Ui rusten" gezegd te heb ben, ging bij naar boven, waar hij naast een dor knechts moest slapen. Nauwelijks hoven gekomen, begon hij vreeselijk te roepen en sprong op een gegeven oogenblik gekleed op bed. Hij pakte zijn slaa.pkameraad bij de keel en vroeg hem om een rijks daalder, met bedreiging van wor ging. De knecht wist zich van zijn aan valler te ontdoen met behulp van zijn kameraad. Van Z. heeft toen lucifers aan gestoken. en deze brandende her- en derwaarts geslingerd. Een matras vatte vuur, doch werd spoedig go bluscht. Beneden gekomen, ging v. Z. naar de werkplaats, waar hij met scherp gereedschap dreigde. Een bodem-mes werd hom door v. L. afgenomen. Nader vernemen wij nog, dat Van Z., vóór hij dronken was, een kind beneden 16 jaar uitgestuurd heeft om een flesch sterken drank en twee doos jes lucifers te halen. De lucifers zijn verstrekt, de drank niet. Verder heeft v. Z. uitgelaten, dat hij uit Duilscliland is gevlucht., wijl hij 1 1/2 jaar gevangenisstraf te goed had. Vermoedelijk heeft de justitie een gevaarlijk individu te pukkeu. Z. E. KARDINAAL VAN ROSSUM kwam gisteren om vier uur met ge volg in twee automobielen van Utrecht te Soest dijk aan, alwaar hij door TI. M. de Koningin-Moed er ten paleize in audiëntie werd ontvangen. Ruim 5 uur keerde Z. Em. naar Utrecht te- ONGELUKKEN. De Tel. meldt: De 64-jarige zinkwerk© rspatroon Sehuurmans is te Bussum uit een dak goot gevallen; met gebroken arm en ontwricht been Is hij naar Hilversum vervoerd Op hel Putsche plein tc Charlois was een smidsjongen, W. N., gaan zitten op dc romkast van ccn petro- leumtanlc van de Staatsspoor, toen de petroleumtrein van het etablissement Charlois naar Katendrecht reed. Bij de Putscbelaan gekomen, waar hij woonde, wilde hij er uil springen, doch bleef met zijn kleederen haken aan de ijzeren treden. Zijn hand kwam onder den treinen werd gedeel telijk verbrijzeld, terwijl hij ook ver schillende hoofdwonden bekwam. Per brancard is hij naar het ziekenhuis vervoerd. of hij zich wilde verwijderen, doch Clem hield hem tegen. De man scheen het nog goed te nieenen, maar Clem kon niet dulden dat zijn armoede zoo beklaagd werd, en nog minder dat Bowling beproefde die te verlichten, onder welk kiesch voorwendsel ook. 't Is zeer vriendelijk van u, zei- de hij, maar ik ik drink geen wijn. Sedert de laatste jaar of twee was dit volkomen waar, maar niettemin gevoelde hij dat hij niet oprecht was. Neen. Hij had de flesch opgenomen, en gaf die aan Bowling terug, Ik kan dat niet van u aannemen. Werkelijk, dat kan ik niet. Ik waardeer uw goed heid, maar ge moet mij zoo iels niet brengen. Ik heb bet niet noodig. Gij hebt geen licht, jongeheer, was Bowlings eenig antwoordik zal er een gaan halen. Neen, dank u, riep Clem, ik heb ook geen licht noodig. Jongeheer, hernam Bowling hein met de flesch even aantikkende, ik ga een licht halen, en als gij niet te trotsch zijt om niet een man, die bij u in dienst is geweest, een glas te drinken, zou ik dit als ccn vriende lijkheid van u beschouwen. Ik ben een arme drommel, en g»- zijt ook een eenzame persoon. Hij wist zoo da delijk geen beter woord te vinden in plaats van het andere, en was blijk baar zoo verlangend Clem voor zich te winnen, dai deze het hart niet had GEMEENTERAADSVER KIEZINGEN. LEIDEN, 15 Juli. Herstemmingen District I. Uitgebracht 1606 geldige stommen. H. W. Fischer (v. 1. aflr.) 863, J. A. van Hamel (v. 1., aflr.) 879, J. Hartevelt Azn. (v. 1.) 775, P. J. van Hoeken (amti-winkelsl.) 157, B. J. Huurman (a.-r.)635, en W, Pera (a.-r. aftr.) 727 stemmen. Gekozen de 'loe ren Fischer, Van IRvmel en Hartevelt. District II. Uitgebracht 2023 geldige stemmen. J. A. Duffels (r.-k.) 846, D. van Grutimg (u. 1., aftr.) 1172, \V. C. Hemerik (S. D. A, P.. teruggetrokken) 104, W. Pera (a.-r.) 921, C. W. van der Pol Bzn. (v. d., aftr.)1009, K. D. Sijts- ma (v. d., aftr.) 1042 stemmen. Her kozen de heeren Van Gruting, Van der Pot en Sijtsma. District III. Uitgebracht 1415 geldige stemmen. W. C. Hemerik (S. D. A. P) 005 en C: J van Tol (r. k., aftr.) 810 stemmen. Herkozen do heer Van Tol. De anti-revolutionnairen verliezen bij deze verkiezing een zetel. ROTTERDAM. 15 Juli. Herstem ming. District I, Dr. G. W. van Bleek (A. R.) 34Ó6, B. J. Gerretson (aftr. C.- HisL) 3892, W. van Heteren (Soc - Dein.) 3285, D. de Klerk (aftr. Libe raal) 4044, B. J. v. Stapele (Soc.-Dem.) die zich had teruggetrokken, 615, J. II Voet (Soc.-Dem.) 3268. Zoodat gekozen zijn de heeren Van Bleek, Gerretson en De Klerk. District II. Mr. A. de Jong (aftr. A.- R., Wethouder), 4934, B. J. van Stape le'(Soc.-Dem.) 3328, F. van de Walle (Soc.-Dem.) 3267, N. Waiop (Soc.- Dem.), die zich had teruggetrokken, 303. Zoodat gekozen zijn de heeren De Jong en Van Stapele, District III. D. II. Iïavelaar (aftr. Lib., Wethouder) 2270, E. de Korver (Lib.) 2075, P. van der Pols (aftr. A.- R.) 1459, J. J.A. Verbeek (R. K.) 1418. N. Verkerk (Soc.-Dem.), die zich had teruggetrokken, 175, G. Vlug, (Liber.) 1998. Zoodat gekozen zijn de heeren Ha- velaar, De Korver en Vlug. District IV. P. G. Buskens (aftr. R.- K.) 4013, H. J Kruidenier Hzn. (Chr.- Hist.) 4053. J. ter Laan (Soe.-Dem.l, die zich had teruggetrokken, 1183, J. W. Niemeyer (Lib 5678, J. Verheul Dz. (aflr Lib.) 6075, N. Verkerk (Soc.- Dem.) 5094. Zoodal gekozen zijn de heeren Nie meyer, Vei-heul en Verkerk. District V. Jac. C. Hollander (aftr. Lib.) 3274, J. ter Laan (Soc.-Dem.) 3127, H. Mol (Soc.-Dom.) 2641, dr. F. B. M. B. Schiphorst (R.-K.) 2278, P. Schoouderwoerd (Soc.-Dem.), die zich had teruggetrokken, 193, K. 4. War- monhoven Jr. (aftr. Chr.-Hist.) 2602. Zoodat gekozen zijn de heeren Hol lander, Ter Laan en Mol. De herstemmingen zijn dus uitge vallen in het nadeel van de rechter zijde. doch nog mot zóó belangrijk als aanvankelijk vel mogelijk.scheen door het verbond iusschen een deel der li beralen en der socialisten. Deze laut- sten krijgen in plaats van de 7 nieuwe letten, <lie hun fractie lot 10 moesten brengen, er slechts vier, zoodat hun getal stijgt lot zeven,, zoo merkt het Hbld. op De tegenwoordige Raad bestond uit 9 anti-revolutionnairen, 9 katholie ken, 8 Christel ij k-h islorischen15 libe ralen, 1 vrijzinnig-democraat en 3 so ciaal-democraten. Van dezen hadden zich aan de periodieke verkiezing te onderwerpen 3 aiiti-revolutkwmairen, 2 katholieken, 4 christelijk-histori- sclien en 6 liberalen, van .wie 1 Chris tel ijk-historische onmiddellijk werd herkozen, terwijl voor d.e overige 14 plaatsen herstemming was vereischt. Voor deze 14 plaatsen zijn nu geko zen 1 christelijk-historisc'lie, 2 anti- revolutionnairen, 7 liberalen en 4 so ciaal-democraten, zoodat de nieuwe Raad zal bestaan uit 8 anti-revolutio- nairen, 7 katholieken, 6 christelijk- historischen, 16 liberalen, 1 vrijzin nig-democraat, en 7 socialisten. Dus 21 rechts, tegen 24 links. De Raad is dus om. Waai- de socialisten natuurlijk niet zonder meer bij de linkerzijde zijn in 'te lijven, is het echter misschien be ter om de samenstelling te omschrij ven als 21 recht?, 17 links en 7 socia listen. DE DOORWERTH. Het artilleriemuseum op den Door- werth wordt 5 Augustus officieel ge opend. hem te weigeren. Wat hinderde het hem ook of de man hem een half uur verveelde Het was nog zoo laat niet of, als het te lang duurde, kon hij voorwenden bezigheden te hebben en uitgaan om hem te ontloopen. Toen Bowling geen tegenstand meer ont moette, zette hij de flesch op de lata fel neder en verwijderde zich, om een oogenblik later ierug te komen met een gemberbier-flesch. die hij op den schoorsteenmantel zette. Hij bracht een glas mede, en na het zorgvuldig met een slip van zijn hals doek omgeveegd te hebben, zette hij het naast de flesch sherry en haalde een zakmes te voorschijn, waarmede hij behendig de kurk er aftrok. Toen hij het glas volgeschonken had, bood hij het Clem aan. die het zoo beleefd als hij kon, maar met Vastheid, af wees. Daarop ledigde Bowling liet zelf, en ging ongenoodigd op den rand van het bed zitten. Jongeheer, sprak hij nu, inet uw welnemen zou ik u wel een vraag wil len doenmisschien wel twee. Zoo. zeide Clem. Wat dan Gij hebt mij gezegd dat de jonge Whittaker Job Round vergiftigd heeft Is het bekend waarmee en waarom hij hem vergiftigd heeft? Op dat punt kan ik geen vragen beantwoorden, antwoordde Clem. Als gij werkelijk reden hebt om' het te vragen, aal ik het u zeggen. Arm- Onze Laehhoek WEGGEWORPEN GELD. Terwijl we mijn vriend en ik in den trein zalen, in een coupé niet- ïooken 2c klasse, en reeds alle plaat sen op één na waren ingenomen, kwam er nog een zeer corpulente da me met de noodige pakjes en er werd natuurlijk zoo goed mogelijk ruimte voor haar gemaakt, maar zoo dade lijk zat ze nog niet gemakkelijk I Ze schoof heen en weer, keek nijdig haar beide buren aan en zei einde lijk tot een hunner, en dit was mijn vriend Zou u nog niet wat kunnen op schikken Ik wou óók wel gaarne naar behooren plaats nemen Hij deed het zoo goed mogelijk; maar nog niet naar genoegen van de zeer geëmancipeerde dame, die scham per den passagier tegenover haar toe voegde Je hebt menschen, die maar geen manieren kunnen leereo, naar het schijnt Zc moesten daaraan eens 'n gulden in do week ten koste leggen;! Mijn vriend, zich bedwingende, vroeg nu heel beleefd: Heeft u een gulden per week uit gegeven om manieren te leeren, me vrouw O ja, meneer meer dan dat I Dan, zei mijn vriend, is 't jam mer geweest van 't lieve geld 1 ONWEDER. Maandagavond sloeg de bliksem in do landbouwerswoning van E Brink man, te Hoogeveen, waardoor het ge heele achterhuis een prooi der vlam men word. 1-Iuis en inboedel zijn ver- zekei d. Maandagavond is te JJzendoorn do bliksem geslagen in de bouwschuur G. W. Stam. Zij brandde geheel af. CONGRES VOOR KOFFIEHUIS-, RESTAURANTHOUDERS EN SLIJTERS. Dinsdag werd te Tilburg gehouden het eerste Nederlandschc Congres van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters. De belangstelling was zoo groot, dat zich een 500-tal deelnemers heeft op gegeven. Het congres werd geopend met een woord van welkom door den heer M. van Zanten, eere-voorzitler, lid van den Raad van Dordrecht. De heer A. N. Fleskens, lid der Tweede Kamer hield een rede over de Drankwet. Dr. Nuyens hield een pleidooi waar in hij van medisch standpunt wel drankmisbruik afkeurde, maar in ma tig gebruik geen nadeden zag. De heer M. II. G. Th. Fiedeldy Dop, lid der Staatsenquête-commissie voor den Middenstand, sprak over „Orga nisatie"'. TUSSCI IENT IJ DSC 11E K A M ER VER- K1ËZ1NG GRONINGEN. Do Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dal, ten gevolge van hot aannemen door den hoer mr. II. L. Druckcr van zijne benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Goneraal, in hot kiesdistrict Gro ningen eene verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Stnten-Generaal, heeft be paald, dat die verkiezing zal plaats hebben Maandag 21 Juli, de stem ming, zoo noodig, Dinsdag 29 juli, de herstemming, zoo noodig, Dinsdag 5 Aug. NAVERKIEZING DISTRICT AMSTERDAM II. Dinsdag zijn officieel candidaat ge steld voor de Kamerverkiezing iu district Amsterdam II. vacature-Men dels, de heeren: A. IT. Gerhard, (S. D. A. P.), Dr. H. Gorter, (S. D. P.), P. Otto, (U. L.J, J. R. Snoeck Henkemans, (Chr.-Hist.) De stemming is bepaald op 22 Juli a.s.; do herstemming, indien noodig zal plaats hebben op 29 Juli a.s. UIT DE STAATSCOURANT. Is benoemd tot off. van justitie bi] de srrr.-rechtbank te Assen, mr. J. C. Roosenburg, thans id. to Zwolle; tot rechier in dc arr.-rechtbank te Rot terdam, mr. C. M. de Kuypcr, triana subsi.-griffier bij genjeid college. Is benoemd tot notaris tc Zwol le, W. A. Moolenbeek, cand.-not. al daar. Is, met iilg. van 15 Sopt. benoemd: tot betaalmeester te Dordrecht J. P. Haitsma Muiier, thans id. te Middel burg; tot id. to Middelburg J. F.; Heemskerk, laatst id. te Groningen. Is aan Bregje Buissen, wed. van den Broeder in do orde van den Ned. Leeuw, T. Buys, te de Cocksdorp (Texel), eene jaarl. toelage verleend van 1100. strong's zonderling vermoeden kwam weer bij Clem op. Ik heb een reden om het te vragen. Ais ik niet kan ontdekken wat ik wotcn moet, zonder het u te zeggen, zal ik u misschien zeggen wat de reden i s. Neem me niet kwalijk, jongeheer, dat ik er maar zoo plomp voor uitkom, maar ik ben een ruwe klant, en heb niet zoo'n opvoedig ge had als gij. Is het bekend waarmee en waarom hij hem vergiftigd.heeft? "t Js bekend waarmee hij hem vergiftigd heeft, maar niemand heeft ooit geweten waarom. Waarmee heeft hij hem dan ver giftigd Hij heeft mijnheer Round een dosis morphine in een glas whisky toegediend. Morphine in een glas whisky, zeide Bowling nadenkend. Wordt mor phine dan voor alles gebruikt Ik dacht dat het aiteen diende om ie mand in slaap te maken. Daar wordt hel doorgaans ook voor gebruikt, sprak Clem. Bowling leunde voorover, liet zijn kin op zijn hand rusten, zijn elleboog op zijn knie, en zag peinzend naar den vloer. En heeft hij heni cr zooveel van gegeven, hernam hij, dat hij niet meer wakker is geworden. Was dat het? Dat was het, antwoordde Clem. Waar dit op moest uitkomen, kon hf'

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5