NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 3ie Jaargang No. S224 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donoerdag 17 juli 1913 a Tot de plaatsing van advertentiëu en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in dén omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3714 n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTEN TIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG IS JULI. Orgelbesi>eling in de Groote Kerk van 7—8 uur. Biosc. Theater: Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Thcaler: Biosc. voorstelling. Brieven over Amsrika, XI. Over een kwartier ging de ferry boot on dan had ik nog een paar uur over vóór ik mijne vrienden zou zien. Immers zij wisten dat ik dien dag nog dienst had en zij hadden den dag gedeeltelijk gebruikt om met één der groote soms vijf „dekken" hooge Iiud- eorbooten de Hudson op te varen. Met de boot van vier uur kun ik ze te rug verwachten. Dus ging ik, toen ik aan het zuide lijkste puntje van New-York aan wal stapte op goed geluk de stad in. Het was de tweede maal dat ik daar kwam., "s Morgens was ik met de elee- trischc tram er geweest, had 't aqua rium bezocht, dat ik nu voorbijging. Ik wandelde Broadway af, sloeg een zijstraat in enmoest eens goed zien of ik wel goed gezien had. „Openbare School". Een school ging aan, maar geen Agent stond voor het gebouw, zooals bij ons, geen rumoer was er op straat. In groepjes van twee of drie liepen ze samen de jongens en gingen regel recht het schoolgebouw binnen. Daar moest ik meer van weten en ik ging mede bet gebouw binnen. Een korte gang kwam uit in een groot, laag vierkant vertrek, waarin een rekstok stond, een brug en ringen hingen, blijkbaar de gymnastiekzaal. Rustig waren eenige jongeren aan het tur nen. terwijl de anderen stil toekeken. Ik verzocht er één mij bij het hoofd te brengen en vroeg aan dezen verlof de school te mogen bezoeken, hetgeen mij gaarne werd toegestaan. En terwijl ik in zijn kamer wacht te tot de school begonnen was, kwa men de onderwijzers en onderwijze ressen luimen. Zij groetten niet, noch het hoofd, noch mij, doch teekenden hunne namen op de presentielijst. Middelerwijl nam ik het vertrek eens op. Evenals de turnzaal was het laag van verdieping, aan den wand stonden kasten, op den vloer lag een kleed, en in Y midden daarvan stond het burenu-iöinistre van bel hoofd. De vriendelijke, reeds bejaarde man. verzocht mij een kwartier te willen wachten, 't Was nog vóór schooltijd ca over een minuut of twintig ging de school pas aan. Maar ik was zui nig mei mijn tijd en dicht in de buurt wist ik dat de ten toonstelling van kinderarbeid gehouden werd; dus verzocht ik het hoofd mij voor eeni- gen tijd le verontschuldigen en wilde ik den lijd dien ik wachten moest liever benutten door de tentoonstel ling te gaan zien. Daarna zou ik we- derkeeren. Ik ging voorbij de reusachtige „De partment Store", een warenhuis waar ongeveer zesduizend meuschen werk zaam zijn, naar Cooper Square, waar al rus u i.in aandacht weru getrokken door «uii groot biljet op de ramen van een winkel waarop stond „Komt bin nen' Tentoonstelling van kinderar beid." Binnentredend trof ons al aan stonds een plaat waar tweo kinderen van 7 en 8 jaar in een spinnerij wwkten om na afLoop van 10- tot 11- urigen arbeidsdag, vermoeid en slape rig. het lichaam als het ware meesle pend naar huis te „zeulen". Iets ver.Ier twee kleuters, een jon-; gen van 10 en een meisje van 12 jaar, waarvan de jongen drie vingers van de rechterhand, en het meisje alle vingers, behalve de duim, mist, gevolg van „beroepsongeval". Dan de „telegraafjongens", kinde ren van 13 tot 14 ja ai* uit den „nacht dienst. gaande, een plaat, waar de vermoeidheid zóó duidelijk op het bleekc. ingevallen gelaat te lezeu stond. Dan de platen van den huisarbeid. Duur zii een peuter van zeven „pop- penkieereri te naaien voor den winkel, Weer elders ziet ge kindereu booncn lezen of bloemen maken in een klein, slecht verlicht kamertje. Iets verder aan tafel zit eou meisje met „diphthe ric", de veranderingen in de keel zijn op de plaat er neven aangeduid met de lempcratuursverhooging, die de stumpert had, maai- 't werk moest af. Een ander plaatje laat ons de onge huwde moeder ayjn mei haar twee jarig ziek kind bij zich. zelf ziek c-p .bed. „kleeren makende". Wij zien een 'lijst van het reuzen aantal blanke sla tinnen dat New-York jaarlijks in komt, en wij worden getroffen door het telkens weerkeerende woord „ar moede", dat die vrouwen drijft. Men moge andere oorzaken zoeken, men moge >ok al een enkele maal op duidelijke ontaardings-verschijnselen stuiten, allerkleinst is het aamal de zer oorzaken, de groote, de telkens vvederkeerende oorzaak iieet „armoe de". En met andere oogen gaan wij die paria's der maatschappij beschou wen. Ook bier zien wij weer, dat in welk land men ook zij, in welk deel van de wereld men ook zij, de zedelijkheid met armoede geen verbond kan slui ten en dat het de maatschappelijke wantoestanden zijn, die de ééne doet ondergaan in armoede, en de ander... in weelde. Want ik zou u kunnen verhalen van de uitzinnigheid in weelde van Amêrikaansche rnilliardairs, dat ik gcld-prostitutie zou willen noemen. Maar wij bezoeken nu te zamen de tentoonstelling van kinderarbeid. Ons treffen die pakkende reclames, waar van de Amerikaan alleen het geheim schijnt le bezitten. Wij zien een peuzel van drie en een half. zittend aan een voor hem te hooge tafel, half slapend, erwten le zend ener naast een ander kind in een wagentje buiten in de zon ge reden. Ik dacht aan Speenhoff Rijke kinderen, vroom en blij, Slapen ir. een bed van zij. Arme kinderen, bleek en schraal Slajien in een hospitaal. Niemand kent ze. Of verwent ze. Voor mij ligt liet boekje, dat ik daar koebt„Child workers in the tenement". Wie er belang in steil, kan t gaarne ter lezing bekomen. Achterin staat het plaatje„Zij die bloemen plukken", een leuke jongen van een jaar of vier -bloemen pluk kend in de wei, en er onder dit„zij die bloemen maken", een even cud kind, kunstbloemen makend in een donker kamertje met ouderen en ouders. In New-York is nu een wet op den huisarbeid gekomen, maar noch Phi ladelphia, noch Baltimore, Chicago of andere groote steden kennen ze. Y Zijn meest kinderen van de Polen, Russen en Italianen, die thuis moeten werken. Vader en moeder werden als ongeschoolde krachten door de mach tige „trusten" als goedkoop arbeids materiaal gebruikt, en begrijpelijk wordt liet ons, dat Amerika met zorg de toenemende immigratie gadeslaat. Immers de machtige trust vindt goed- koope arbeidskrachten, de landver huizers leven zoo armoedig als het maar kan, alles helpt mee, man, vrouw kind, eu de Amerikaan wordt \an de arbeidsmarkt verdrongen. Ik heb luier rucl mijn vrienden do mooting bezocht van de stakers te Patersou, ik heb dus Ely salie tb Geer- ley FJyn, de jonge vrouw, mei dien wonderbaren adel op "l gelaat, hooien spreken. Allen luisterden naar haar, nog hoor ik haai- vragen of als zoo straks de stoomfluiten der weverijen zullen loeien en gieren, de werklieden wederom de fabriek zullen binnen gaan? En donderend weerkaatst het „neen. en het „el viva" van de Italianen. Ook. daar de strijd van het zich bewust wordend proletariaat tegen het kapi talisme. Ook daar verhalen, erger en op; achterlijker toestanden wijzend dan, bij ons geen ongevallen wet, geen arbeidswet kent Amerika, onmiddel lijk ontslag wordt gegeven zonder eenige opzeggingstermijn. Ik verliet de tentoonstelling en ging terug naar mijn school. Maar de hitte die in de straten van New-York lag scheen nu wel tienmaal zoo drukkend. Het asphalt van de avenue's was gesmolton, de hoeven van <ie paarden zakten er in, de auto's drukten diepe sporen in de weeke massa. Ik voelde meer dan te voren de zen gend heebe hi Ito en ik vroeg me af, terwijl ik ine loom voortbewoog of dit nu was lic-t „Sweet land of Liberty". Het dierbare land van vrijheid. Was de vrijheid hier niet gepaard en gelijk aan ongebondenheid aan ban deloosheid? Maar ïn de verte zag ik het school-, hoofd al staan. Hij was ongerust ge worden. had gemeend dat ik de school niet weer kon vinden en kwam mij" vriendelijk tegemoet. En dit was maar goed ook. Want anders zou ik misschien mijn woord niet gehouden hebben en nog onder den indruk van het geziene en nooit gedachte, had ik de school, de school "gelaten. En dit zou mij naar ik daar zag later zeker hebben berouwd. Wij gingen de turnzaal, waarin de trappen van de verschillende verdie pingen -uitkomen, weer door, gingen een trap op en... bleven verbaasd staan. Stel u voor een zaal zóó groot als de groote zaal van ons Brougebouw, niet hoog van verdieping, misschien een Meter of vier. Aan de in verschil lende kleuren geverfde wanden borst beelden, schilderijen in gouden lijst, portretten van verdienstelijke oud scholieren, terwijl groote breede open slaande, n-iet van matglas voorziene ramen het licht heerlijk laten binnen golven. In het midden van de zaal vinden wij allemaal lange canapé-banken, de u welbekende bruin gekleurde banken, wier rugleuning en zitting van hout zijn, met tal van ronde gaatjes er in. Vermoedelijk zaten c-r wel een driehonderd kinderen, doch niet wanordelijk door elkaar, neen, elk kind zat precies achter zijn voor ganger, zoodat T was alsof zo in het gelid zaten. Op de voorsie bank zaten 2 jongens, ieder op de- punt met de Amcrikaansche vlag, wijd uitgerold. Aan het 'hoofd van de zaal was iets dat wellicht nog meer onze aandacht trok. Er was een soort verhevenlieid. waarop een stuk of zes leunstoelen naast elkander stonden. Achter deze was de wand versierd met kamerplan ten. Vóór de leunstoelen iets lager stond een... vleugelpiauo, die door een onderwijzeres bespeeld werd. Geen ander geluid werd gehoord- En wenkend met de hand noodde het hoofd mij tot zitten uit in één der gemakkelijke leunstoelen. G. A. OOTMAR. Stadsnieuws O m Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad", in de rubriek Om Ons Heen. VEREENIGING VAN GODS DIENSTONDERWIJZERS. noden werd te Haarlem de -llste' jaarvergadering gehouden van de Verccuiging van godsdienstonderwij zers. Door den heer J. Beumer uit Utrecht werd een referaat gehouden oser de inspiratie der Heilige Schrift, hijzonder volgens het zelfgetuigenis der Schrift; doqeden heer K. Teeling uit Amersfoort, over: Het belang van Catechetisch onderwijs in de geschie denis der Christelijke kerk; en door den heer D. R. Bouwhuis te Amster dam. over het zedelijk en godsdien- etig gevaar der bioscoop. NOORD-HOLL. PROPAGANDA'. COMMISSIE. Naai- men ons meedeelt, heeft het bestuur van de Noord-HoU. Propa- ganda-CommisBie van de Ned. Ver een. tot afschaffing van Alcoholhou dende dranken aan het Gemeentebe stuur bericht, dat door haar geen ge bruik zal worden gemaakt van den Hertenkamp, die in de vorige raads vergadering is toegestaan. Zooals bekend is had de Commissie dit terrein gevraagd voor het houden van de jaarlijksche provinciale mee ting voor geheel-onthouding ca ter propageering van „Local Option". De oorzaak dat geen gebruik wordt gemaakt van dit terrein is gelegen Ln het feit, dat door de Commissie te vens was verzocht een optocht mot muziek en ontplooide banieren naar het meetin terrein te houden. Dit werd niet toegestaan, wel mocht de stoet in optocht naar het terrein, doch zonder muziek en zonder ont plooide banieren. Aangezien de Commissie prijs stelt op bet houden van een betooging, voorafgaande aan de Meeting, wenscht de Commissie afstand te doen van het toegestane verzoek, zoodat de Meeting plaats zal vinden te Vel sen, eveneens op Zondag 2 Augustus a.s. Tot zoover liet ons meegedeelde. De P.aad had zich dus de moeste van het uitvoerig debat over deze aanvrage kunnen sparen en het is wel jammer, dat de bctoogers zóó staan op de mu ziek-, dat zij daarom de geheele mee ting elders horden. Het verlangen naar de Hertenkamp schijnt dus niet zóó groot te zijn geweest, als in den Raad betoogd is. Overigens is de beschikking weer een staaltie van de musicopbobie of muziek vrees, waaraan de II aar lom- sche politie lijdende is. II. S i e k m a n. In den ouderdom van 62 jaar is overleden de heer H. Siekman, die tot voor enkele jaren huismeester van het St. Elisabeth's Gasthuis was. FABRIEKSARBEIDERS. Woensdagavond vergaderde de kort geleden opgerichte afdeeling Haar lem van den Fabrieksarbeidersbond onder leiding van de bestuurders van het Haarlemsch Arbeiders Secretari aat, die dan ook deze organisatie tot stand hielp brengen. Daartoe waren meer speciaal uit- geuoodigd de textiel-arbeiders al hier, die in goed aantal waren opge komen. Door den heer Stenhuis, hoofdbe stuurder van den Fabrieksarbeiders- bond, werd gesproken over het nut van organisatie. Na de uiteenzetting gaven een 35- tal nieuwe leden 2icli op, meest tex tielarbeiders. Deze organisatie telt nu reeds 75 leden, terwijl de leiding voorloopig nog bij het bestuur van het Haart. Arbeiders-Secretariaat blijft berusten. Bevordering. Door den commandant van hot 10e reg. infanterie zijn heden bevorderd tot milicien-sergeant, de milicien- korporaals Rijpkema, Swart, v. d. Laaken, Monnier, Haaks, Snocks. van Dijk, Versehie, Beers en van de Boon van het korps. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In do week van 9 tot en met 15 Juli zijn te Haarlem voorgekomen, 2 ge vallen van roodvonk en 1 geval van diphtlheritis. Te Haarlemmeiiiede c.a. 1 geval van diphtheriüs. Te Haarlemmermeer 1 geval van roodvonk. Te Beverwijk 4 gevallen van diph theritic Te Sloten 1 geval van roodvonk. Te Velsen 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphLheritis. Te Hillegom 1 geval van diphtherl- tis. J u b i 1 De heer C. A. van Slooten 7..-Ü 19 Juli 25 jaar werkzaam zijn aan de Gemeente-reiniging. ORGELBESPELING op Vrijdag 18 Juli 1913, des avonds van 7—8 uur ïn de Groote of St. Bavo- kerk alhier, door den Heer L. Robert. Programma: 1. Praeludium Es gr. t, J. S. Bach. 2. Concert D gr. t, G. F. Iliindel, Allegro, Andante con moto, Fuga; 3. Lamentation, A ex. Guil- mant (Jerusalem, Jerusalem, Conver- tero ad Dommum Deum luuml, 4. Of- fertoire, Lc-fébure Wèly, 5. Toccata Militaire, TI. M. Higgs. ONS GENOEGEN. In de laatste- (Dinsdag) gehouden vergadering van de Coöp. Bouwver-, i eeniging „Ons Genoegen" werd tot se cretaris gekozen in plaats van den heer H. C. Ilerzog, die als zoodanig bedankt had, de heer J. Timmers en in diens plaats lot 2en penningmees ter de heer D. C. Smit. Als opzichter over de huizen werd herkozen de heer du Sa ar. Deelneming. Naar wij vernemen zal de kinder- bond „Prinses Juliana" deelnemen aan de onafhankelijkheidsfeesten, met 1200 kinderen. Het dagelijksch be stuur van den bond heeft zich als comité gevormd voor het houden van 'een geldinzameling tot bestrijding van onkosten voor het deelnemen aan een te houden optocht en versnaperingen voor de deelnemende kinderen. Aan B. en W. zal een verzoek gedaan wor den voor het houden van een collecte in het Amsterdamsche poortkwar tier. Een ongeval. De boekdrukker A de Zwaan, werk zaam bij de firma Enschedé en Zo nen, had gisteren het ongeluk met de hand in aanraking te komen met da machine, en deze ernstig te verwon den. Door den heer J. G. Teun.isse, lid van „Saelverbiuid", werd liet eerste verband gelegd. Zwemscho ol. De temperatuur van hel water was hedenmorgen te 6 uur 62 graden en hedenmiddag te 12 uur 63 graden. G E VONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijP. van Zut- plicn, Zuidpolderstraat 9S, een pet W. Philippo, Dr. Ijeydsstraat no. CO, Schoten, een vingerringJ. Oostvvald, Vaartstraat 8, een stuk van oen oor belletje H. Herwig, Harmon ja nsweg 24, een capeL. J. Hirs, Nieuwe Groenmarkt 21 rood, een hemd en 2 elastieken E. Koning, Tugolastraat 60, Schoten, een portemornaieG. v. d. Berg, Tetterodestraat 116, een ci- pehet Bureau van Politie, een ko ueren huissleutelJ. V. d. Wallen, Lange lleerenvest IOC, twee zakken C. Schellings, Kolkslraat 16, een ro zenkrans I. Blankennar, Oranje straat 1 rood, een armband liet Bu reau van Politie, een sleuteltjeG. Mol, Spijkermanslaan 1 A, een band schoen. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten) (Jit de Omstreken BLOEMENDAAL. Door notaris J. Willems zijn ver kocht de tiwee heerenhuizen ie Over- veen, voor f 15458, gecombineerd aan den !>eer T. Bruin Pz., q.q. OVERVEEN. In den leeftijd van 48 jaar is over leden de heer Cornells Jacobus Roo- zen, lid van den Gemeenteraad. De heer Roozen bad sinds 1899 zit ting in den Gemeenteraad van Bloe- mendaal. AALSMEER. Herstemming voor den gemeenteraad Uitgebracht 903 geldige stemmen. Gekozen de heeren P. Buis Gz. (L) 388 stemmen, Aid. Eveleens (L)' 373 stemmen, A. Post (A -R.) 467 stemmen. De heer Jb. Alberden Dz. (S. D. A. P.) verkreeg 370 stemmen. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen G. Lachmann, Berlijn, Villa „So phia", 2 pers. A. M. Tijsseling, Haar lem, Haltestraat 15. 1 pers. R. Nuncs, Amsterdam, Dension „Nienhuis4 pers. Dr. Edmund. Berlijn, Pension „Nienhuis", 3 pers. H. v. d. Bergh, Ant sterdam. Stationstraat 8. 1 pers. Miss S. M. Watt. Leicester, Grand Hotel, 1 pers. L. Lachmann, Berlijn, Grand Ilotel, 3 pers. F. von Muller. Bremen, Gr. Hotel, 1 pers. J. Wap, den Haag, Grand Hotel, 1 pers. Sulzer en familie, Winlerthur, Grand Hotel, 8 pers. J. Keller, Zurich, Grand Hotel, 3 pers. Schleicher, Amsterdam, Grand Ilotel, 3 pers. Bender, Hamburg, Grand Ho tel, 5 pers. G- H. Sieiusen, Hamburg, Grand Hotel, 3 pers. Binnenland ZEN'DUN'GSFEEST TE APEL DOORN. Te Apeldoorn is Woensdag op het landgoed Marialust van mevr. de wed. baron Haersma de With de vier de zendingsdag gehouden van de clas sis Apeldoorn der Ger. kerken, welk zendingsfeest eenigen lijd door II. M. de Koningin is bijgewoond. II. M. kwam om kwart over elf op bet ter rein. Zij werd aan den ingang ontvangen door de commissie. Toen II. M. in de vergadering kwam, zongen de aan wezigen Psalm 134 vers 3 „Dat 's Hee-, ren zegen op u daal." Nadat H. M. op een gereserveerd en zetel had plaats genomen, werd ds. H. P. Ingwersen, zendeling op Poer- woredjo, aan H. M. voorgesteld. Ver volgens hield deze zendeling een rede over zijn arbeid, die door H. M. tot het einde werd aangehoord. Om 12 uur vertrok H M.uitgeleide gedaan door dezelfde heeren als bij ont vangst. Bij het vertrek zongen de zangers een zegenbede, waarna de muziek het Wilhelmus inzette, dat door allen meegezongen werd. CONGRES S. D. A. P. Naar wij vernemen zal het buiten gewoon Congres der S. D. A. P. op 26 en 27 Juli gehouden worden in de buiteusocieteit te Zwolle. VERDUISTERING NOTARIS. Het Persbureau Vaz Dias meldt, dat de rechtbank te Roermond no taris C. uil St. Odiliënberg heeft ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit 'het. notarisambt, wegens verduistering van f 12,500. KAMERVER KIE ZINGEN. Naar de Rotterdammer weel mee; te deelen. zal de heer B. .T. Gerretson (chr.-hist.) weer de candidaat van de coalitie zijn bij de na verkiezing in Rotterdam I. LEGER DES 1-IEILS. Op het landgoed „Nimmerdor" bij Amersfoort werd gister de 21ste na tionale velddag van het Leger des Heils in Nederland gehouden. Het weer werkte niet mede. Toch was er een goede gees; onder de bezoekers. Er waren bezoekers uit al le ooi-den des lands, zelfs Zeeuwsche boeriuneljes en Groningsche en Frie- sche. De bijeenkomsten werden geleid door den nieuwen chef van den staf, commandant Howard, bijgestaan door commandant Whatmore en com mandant en mevrouw Ridsdel. ONDER DEN TREIN. Gistermiddag is de 'hulp wachter Van Bergen nabij het station Rijen bij Breda door een goederentrein over reden en gedood. GEVALLEN. Dinsdag was te Nurnansdnrp d« vrouw van D. L. van een boogie van 2 M. gevallen, tengevolge waarvan zij den ruggestreng had geliroken. Woensdagmiddag is zij overleden, zoo meldt de N. R. Ct. KINDERMOORD. liet gerechtshof ie Arnhem heeft da dienstbode W. van der B. te Ede, dio terecht stond wegens het verdrinken ven een pasgeboren kind, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, zoo meldt de Tel. TWEE LIJKEN OPGEHAALD. De Tel. meldt: Te Zwolle zijn gistermorgen uit Willemsvaart opgehaald de liiken van den gepensiooneerd O.-T. militair B. van E. en zijn zuster C. van E., bei den ongeveer 40 jaar oud. Men vermoedt dat zij den fori gen avond, onder invloed van sterken ■drank, te water zijn geraakt. „DE HOOP". I-Iet hospitaal-kerkschip ..De Hoop* is gisteravond van Aberdeen Schot land) vertrokken. CONGRES KOFFIEHUIS-. RESTAU RANTHOUDERS EN SLIJTERS TE TILBURG. Een vriendelijke belangstellende schrijft ons: Te ongeveer 10 uur kwamen de lo den der verschillende afdeelingen van den Ned. Rond van Koffiehuis-, Res tauranthouder en fe.ijters, ais ook do leden der Federatie an Provinciale bonden van vergunninghouders to Tilburg atut. Onmiddellijk begaf men zich naar het lokaal van den heer Devenijis, voorzitter der aid. Tilburg van den Ned. Rund en lid van den Tilburg- scnen raad, alwaar de mogelijkheid van een fusie tusschen den Ned. Bond van vergunninghouders en de Fede ratie van Provinciale benden van ver gunninghouders zou worden hespro- ken. Na opening der vergadering, do- r den voorzitter van dm Nod. Bond. den heer W. F. Pois. verkreeg de lieer Groote, secretaris der Federatie het woord, die trachtte aan te ioonen, dat met contributie van f 1.— per jaar en per lid hetzelfde kon bereikt v.-orden als de Ned- Bond van vergunninghou ders nu aan haar leden verstrekt te gen een biidrag aan de bondskas van van f 2.50 per jaar en per lid. De heer Pois was van oordeel., dat dit onmogelijk was en als bewijs voer de hij aan, dat door de Federatie bij eventueele hulpverleéniug aan haro leden allerlei ai.aere onkosten in re kening worden gebracht, hetgeen met leden van de nNed. Bond nooit plaats heeft. Nadat nog door verschillende spre kers het woord was gevoerd, bleek alras dat men dezen keer niet tot een fusie zou geraken en zokle de heer Pois, na hierover zijn spijt geuit te hebben ten slctte, dut de N'ed. Boml van vergunninghouders nu ook pro paganda zou leuken op hél terrein der Federatie en de menschen zou bew ij zen dut zij werkelijk als lid van ij-'ii Ned. Boud wuarde voor hun geld krij gen. Hierna begaf men zich naar het tentoonstellii gsterrein, waar men te drie uur in de congreszaal bijeen kwam. Nadat door den Eere-voorzit- ter, den heer M. van Zanten, lid van den raad te Dordrecht, liet congres met een woord van hulde aan de voor mannen van den Ned. Bond van „Ver gunnig" die aai den Rond zulk een beteekenis weten te geven was ge opend, werd he' eerst gesproljen door den heer A. N. Fleskens, lid van de Tweede Kamer der Siuteu-Generaal over- Onze Drankwet. Spreker toonde naar aanleid-]ng van de rapporten van de drankwet- inspectie in verschillende districten van ons land, de wantoestnudei: aan, waarvan onze drankwet oorzaak is. Vooral hel instituut van /'.".kastelein art. 28 der Drankwet en de logement vergunningen werden door spreker scherp geeritiseerd. Een langdurig cn luid applaus bewees, hoezeer spreker zijn gehoor geboeid bad. Vervolgens werd hei woord gevoerd door Dr. II. W. Th. Nuyens, arts. lid van den Raad te Amsterdam, over: Drankbestrijding. Spreker begon zi;n

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1