gaf (leze. maar heeft sedert niets meer van een toet rekking gehoord. Hij is dus blijkbaar opgelicht, zoo meldt de „Tel.". STOFFELIJK OVERSCHOT VAN Br. BRAAM. Blijkens te 's-Gravenhage ontvan gen telegram is de heer IJenken. voor zitter van de Nederlandscho Verpte- gers-Vakvefeeniging, die -zich naar' den Balkan hoeft begeven tot het over brengen van het stoffelijk overschot van den te Tsjorloe overleden ser geant-verpleger Braam naar ons land. in goeden welstand te Sofia aan gekomen. Hij zal vandaar met de doodkist voor den overledene naar Tsjorloe vertrekken, zoo meldt de „Tel.". VERDRONKEN. De 21-jarige visschersknecht A, Jon ker, van Harderwijk, is Dinsdagavond bij liet. inhalen der netten over boord geslagen en verdrorxk&n. zoo meldt de „Tel.". EEN REüZEN-ORANG IN ARTIS. Een der grootste merkwaardighe den uit do levende have van het Kon. Zool. Genootschap „Nalura Artis Ma- gistra" zoo niet het meest bijzon dere dier van ganscli „Artis" is Wel (te reusachtige Orang-oetan, dien het Genootschap van Z. K, II. den Sultan van Serdang ten geschenke heeft ontvangen. Donderdagmorgen kwam deze zeldzaam-belangrijke aan winst met een Indisch transport be houden aan. Nog nimmer heeft „Ar tis" een dergelijk groeten Orang- toelan in zijn verzameling gehad, zelfs de groote Orang, waarmede (te heer Praikke janen geleden Europa bereisde en die ook in „Artis" «enige weken te zien is geweest, alsook de beroemde Grangs Max en Maura Is, die korten lijd in de Parijscho Dier gaarde hebben geleefd, hadden zeker niet den ouderdom en het geweldig uiterlijk van den reuzenaap, waarop „Artis" thans mag bogen. Koinl men de Anthropoiden-afdeebug van het nieuwe Apenhuis binnen, dan ont waart men dezen ontzaglijken Mensoh aap meest naar de wijze der oucte Grangs, rustig ineengehurkt op den bodem ol' ook wel geheel boven in zijn 7 meter Lvoog verblijf. De voorbijgan ger ziet eerst weinig moer als een reusachtigen haarbal een massa dof gcel-bruiu werk gelijk lot op eens de warrige haarvachl opleeft, het ontzagwekkend groot en donker aangezicht, zwaar gebaard en zijde- lingsche kwabben nog wanstaltig verbreed, mot (ten myslcriouzen blik der kleine diepliggende oogen, ern stig en diep als de oogen van oen den ker. Dan het grijpend-strekiken dei- geweldige armen on handen, zwaar behaard tot op de vingerleden toe, en langzaam Vertoeft zicht de kolossaal geschouderde en in zijn bruin-rood én haarpij .woest-uitziendon Orang-Oe- tan. „The old wan of the wood", als het ware een onbeschrijfbare incar natie van het grootsch-gehieimzinn ig natuurleven der diepe wouden van Borneo of Sumatra. Men kan zich moeilijk eenig dierlijk wozen voorstel len van zoo ontzagwekkende verschij ning, zoo machtig van bouw, zoo diepzinnig van blik, zoo buitenge woon bijzonder en imponeerend van beweging, als deze reusachtige,' oude Orung-man, wanneer hij zijn meter- lange, met afhangende haarfranje wild-bewassen armen uitbreidt, om zich door de zon te laten beschijnen of zich plotseling opheft en met den gebogen, baardigen kop geheimzin nig voor zich uitziende op ons toe komt, geweldig van-Lichaam in ver flensten inamtel van roodbruin door- oengeward haar. Met dit volwassen exemplaar van sden sultan van Serdang spant Artis thans in zijn Apenhuis de kroon bo ven alle Zoölogische tuinen der we reld. Nauwkeurige maten kunnen nog niet opgegeven worden, maar als staaltje van spierkracht zij het feit vermeld, dat het dier een ijzeren slaaf uit zijn reish-ók spelender wijze doorboog tot een stompen hoek. Boos aardigheid schijnt geen bijzondere factor in zjjn wezen te zijn; maar wee d-engene die hem tergt. Een d-ieren- plager werd te Sabang, kort voor de inlading van toet transport, de hand nagenoeg afgebeten! jegens zijn ver zorgers in Artis, die alle voorzichtig heid m acht nemen, docli vrijmoedig vertrouwelijk en vriendschappelijk met de dieren omgaan, betoont de reuzenorang zich, den korten tijd zijner aanwezigheid in aanmerking genomen, vredelievend en gevoelig voor bclooning of berisping. Steeds toekijkend, volgt hij opmerkzaam al wat er om mem heen gebeurt, en on derscheidt de bedoeling in de stem die hem aanspreekt. Men wacht er zich ook wel voor, het dier onnoodig door bursch ontreden of harde beje gening te vertoornen, want de woede van een volwassen Orang kan zich plotseling uiten in een geweldige vlaag van wbesten-drift en een kracht die voor niets wijkt, terwijl 't niet in den aard van 't dier ligt den mensoh to weerstaan, als deze hem probeert te begrijpen, maar ook kort on beslist ■weet. tegen to gaan, waar dit noodig is, zonder de gevaarlijke „apcndriffl" ui', te lokken. Er bestaat alle hoop dat liet (lier de lange zeereis goed heeft doorstaan en men hoopt niet dezen Orang-oetan door zorgvuldige verple ging meer succs te bereiken dan er gewoonlijk en elders met groote mensch-apen bereikt is geworden. Nader moet nog worden uitgemaakt tot welke lokale soort hel exemplaar behoort. Er komen toch volgens de nieuwste onderzoekingen van Prof.' Selenka op Borneo 7, op Sumatra 2 vormen van Orang-oetan voor, ver schillend in grootte, kleur der beha ring, nanvezighed of gemis van keel zak en wangkwabben etc. Merkwaar dig ia de kolossale keelzak, een on- derhuidsclie luchtzak, die zich tot in de okselstreek uitstrekt, on in opge blazen toestand tot versterking van het stemgeluid moet dienon, dat uil een zwaar dof-bruilend geschreeuw bestaat. Ook de eigenaardige wangkwabben den mannetjes van eenige der lo kale vormen eigen bestaande uiit onderhuids vel-houdend bindweefsel trekken de aandacht door de impo- neerende afzichtelijke verbroeding, wellcc zij het aangezicht en daarmede ook in hetbijzoncter do gelaatsuit drukking verleenen. Het exemplaar in Artis vertoont heide bijzondere ken merken ten volle ontwikkeld. Het heeft een grauw-zwarte gelaatskleur en dofroode beharing, die op de voor armen en aan den kop, naar het bruingele trekt. Opmerkelijk is ook de zware knevel, die met kinbaard een geheel vormt. TWIST. De Tel. mojdt: Maandagavond ontstond in een wo ning aan de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam ruzie tusachen man en vrouw. De huren kwamen tusschen heide en wilden den man 1e lijf. Toen de vrouw dit zag, koos zij partij voor haar man en liep naar den zolder om een geweer to haten. De man laadde, het geweer met hagel om de buren vrees aan 1e jagen.i In het tumult ging echter liet schot onverwachts af en kregen niet de buren maar de ■vrouw de hagel in haar zitvlak. Onderhand, dat de- vrouw naar hel ziekenhuis werd gebracht, gingen de buren nu den man te lijf, die ontoon baar word toegetakeld en voor eigen veiligheid naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat werd ge bracht. BEROOVING. Een reiziger, die te 's-Gravenhage met den Franschen trein aankwam, kwam bij aankomst aan het Huil. Spoorstation tot do onaangename ontdekking, dat hem gedurende de reis een portefeuille met ongeveer f 400 aan bankpapier was ontrold. Van de vermoedelijke daders was aan het station niets meer te bes-peu- Bij de politie is aangifte gedaan, zoo meldt de Tel. EEN VELDWACHTER VERDACHT VAN VERDUISTERING. De gemeente-veldwachter te Haas trecht. J. K. D., is gevankelijk naar de gevangenis te Rotterdam gevoerd als verdacht van verduistering van gelden en valscheid in geschrifte. (N. R, Ct) REGEN. Te Apeldoorn heeft het Dinsdag avond van halfzeven tot ruim 8 uur buitengewoon 'hard geregend. Tenge volge vau een gebrekkig rioolstelsel kon liet water niet spoedig genoeg worden afgevoerd, mot het gevolg, dat vele tuinen, wegen en lanen ge heel onder water werden gezet. Vele be-woners van villa's aan de Loolaan en-aangrenzende wegen konden den ganschen avond hun woning niet ver laten, en dé post ondervond allerwe gen de grootste hindernissen. Voor de villa van den burgemeester golfde in de Loolaan een breede stroom van ongeveer 100 M. dwars over don weg naar den vijver aan eten Daendelswe.* die, weldra geheel vol, het water ont lastte over genoemden weg en dezen tot een diepte van 1 meter overstroom de. Ln sommige woningen liep het wa ter voor of achter in om achter of voor weer een uitweg te vinden, Ook in de nabijheid van liet Koninklijk Paleis hadden de bewoners veel last van het hemelwater, zoo meldt de N. R. Ct. ONS LEGER. In de jaariijhsche algemeens ver gadering van Hiet hoofdbestuur der vereeniging Ons Leger, zijn 'de door het aftreden van de lieeren B. J. Hulshof, mr, E. J. Hoekstra, B. J. Bruining en G. F. Ferwerda ontstane vacatures als volgt vervuld: B. J. Hulshof, Bergen op Zoem, viee-voor- zïtlcr; mr. A. A. Hu ijst, Leeuwarden, penningmeester; B. J. Bruining, Leeuwarden, 2de commissaris; 'P. Boots, Breda, 4e commissaris. HET GROOTE VERLICHTINGSSTUK dal ter eere van den verjaardog van IJ. M. de Koningin dit jaar in den avond van den 28den Augustus in den groeten of tweeden vijver van het Haagse lie Bosch zal worden ontsto ken, is een nabootsing van het Huis ten Bosch, z-oo meldt de N. R. Ct. TEGEN DE HOEDENPENNEN. De commissie voor de strafverorde ningen te Rotterdam is overtuigd dat men van de vrouwelijke Lrampassa- giers mag verlangen, da-t zij door een eenvoudigen voorzorgsmaatregel de mede-passagiers bulten gevaar van verwonding door hoedenpennen hon den een gevaar dat reeds hij to en uitstappen niet denkbeeldig is, maar grooter is bii plotseling rem men, oen paniek enz. Daarom stelt de commissie aan den Raad voor, een bepaling in de politieverordening op te', nemen, verbiedende zich in tram wagens met onbeschermde hoeden pennen te bevinden. De commissie vertrouwt dat door de medewerking der tramdireclie de maatregel zonder bezwaar kan worden ingevoerd. WERELDCONGRES VOOR DEN VREDE. .Perscomité. 1-Iet, Persoomité voor liet XXe We reldcongres voor den Vrede is thans als volgt samengesteld Jhr, Mr. Dr, B. de Jong "van Beek en Donk, Redacteur van het Orgaan van den Algem. Ned. Bond „Vrede door ReolU", voorzitter; G. G. van As, hoofdredacteur van „De Neder lander" mej. E. J. Belinfanle, redac trice van „De Nieuwe Courant"; Mr. Joh. J. BeJinfante, directeur van het Correspondentiebureau Belinfante en Vas Dias Mr. J. ,T. van Bolhuis, re-j dacteur van ..De Nieuwe Rotterdam- sche Courant" S. Bruijsten, redac teur van „De Residentiebode"; W. Galesloot, redacteur van „Het Cen trum" D. Hans, redacteur van „De Telegraaf' W. N. van der Hout, re dacteur van „Het Dagblad van Zuid- IIolland en 's-Gravenhage"; Mr. C. Th, Krabbe, redacteur van „De Nieu-i we Courant"; M. Lievenborghs, redac teur van „La Gazette de Holland©" H. D. Meiüers, redacteur van „Het Nieuws van den Dag" H. Prell Jr., medewerker der „Deutsche Wochen- zeilung fftr dio Niederlande und Bel- gien" Dr. L. A. Rademaker, redac teur van „Het Vaderland" Mr. T. J. Verschuur, redacteur van „De Maas bode" Mr. II. J. de Lange, vast me dewerker van het orgaan van den Al- gein Ned. Bond „Vrecte door Recht", lste secretaris; Mej. M. van Haaf ten, secretaresse der Perscommissie van den .Algem. Ned. Bond „Vrede door Recht", 2de secretaresse. ONGELUKKEN. Maandag was te Rozendaal, bij Oudewater, het 4-jarige zoontje van den landbouwer A. Verwey to eon em mer kokend water gevallen. Dinsdag is het aan de gevolgen gestorven, zoo meldt de N. R. Ct. DOOR EEN AUTO GEDOOD. Te Tilburg is de 65:jarige arbeider Zoontjes door de auto van den beer Van S. overreden, aan de gevolgen waarvan de man is overleden. De po litie heeft het lijk in beslag genomen. VERDRONKEN. Men seint ons uit Rotterdam: Woensdagmorgen is in een sloot bij de Camisserlaan het lijkje gevonden van een. 2-jarig knaapje, zekere G, J. 13., die sinds Dinsdagmiddag uit de ouderlijke woning werd vermist. BRANDEN. Dinsdagnacht is de sloomkorenmó- len van de weduwe Clevc te Doetin- chem door brand vernield. Veel graan ging verloren. Een en ander is laag verzekerd. Oorzaak onbekend. Woensdagmorgen is te Utrecht, ver moedelijk door wrijving van een drijfriem, brand ontstaan, ju den hou ten koker van een zoogenaamde Ja- cobsladder in ile onlangs in gebruik genomen graansilo van de Maat schappij „De Korenschoof", aan den Zeedijk aldaar, liet gebouw, dat ge heel van gewapend lielon is opgetrok ken, kreeg weinig schade. De schade aan cte in de silo opgeslagen tarwe en aan de machines moet nogal belang rijk zijn. Alles is verzekerd op beurs- polis.- BESCHADIGING VAN VERKIE- ZIN'GSBILJETTEN. Naar het LI. D. meldt, i,s te Utrecht procesverbaal opgemaakt tegen een student, die meende gerechtigd te zijn om v&rktezmgsbi.ljetten te bescha digen, die aangeplakt wanen op. openbare reclame-gelegenlheden. OUDE MUNTEN. Bij het afbreken van een oude boe renwoning, toebehoor en cl-a. aan den landbouwer H. Verhoeven, té Ud©<n, heeft een werkman een aarden pot met zilveren geldstukken gevonden, liet waren alle oude munten met La- tijnsc-he opschriften, sommige grooier dan een rijksdaalder, andere'van de grootte van een gulden. De inhoud van den pot 'was 450 stukis, die alle nog gaaf waren. ('s-H. Ct.) JEUGDIGE RIJ WTELDIEVEN. Maandagavond bood een 15-jarig& knaap een fiets te koop aan bij de vrouw van ee'U winkelier aciji den Ringdijk, te Watergraafsmeer. Zij ging op het voorstel niet in, maar noodigde den jeugdigen koopman uit terug te komen, als haar man thuis'zou zijn. De politie werd intus- schan gewaarschuwd, die den jongen arresteerde. Het bleek, dat hij tot een bende behoort, die zich toelegt op het wegnemen van rijwielen. .Jongstleden Zondag had deze bende twee rijwielen weggenomen uit Zaan dam en Amsterdam. Al deze fietsen werden voor apot-prijnen v(an de hand gedaan. WEESINRICHTING NBERBOSCH, Ond.er meer werd ontvangen de som van f 10.000, gelegateerd door wijten baronesse S. W. de Perponcher,. en 21.00 va.n wijten den heer M Over weg te Dalfsen, én een gift van f 400 van M. D. S. D. GEEN ENKELE KIEZER TER STEMBUS. De belangstelling in de verkiezing van twee tedenpatroons voor de Ka mer van Arbeid voor den kleinhandel I.e Rotterdam, die Woensdag ton raad huize plaats had, kon. niet kleiner zijn. Toen toch te drie uur de stem bus gesloten weid, bleek geen enkele kiezer aan deze verkiezing te hebben deelgenomen. De minister zal nu een nieuwe verkiezing moeten uitschrij ven. (N.,Pv. Ct.) KAMERVERKIEZINGEN. Men bericht aan de N. R. Ct. dat de vrijzinnigen in het kiesdistrict, Tloo- gezand vrij zekér mr. P. Rink, te 's-Gravenhage, opnieuw candidaat zullen stellen. Men rekent er op dat de heer Rink de candidatuur zal aan vaarden. Stadsnieuws PROV. STATEN VAN NOORD- IIOLLAND. (Vervol g). Na de pauze deelde J hr. mr. B o- reo.I van Ho gelanden, na mens Ged. Staten, op een vraag me de, dat. het niet onmogelijk is dat binnenkort ook de salarissen van het administratieve personeel der krankzinnigengestichten verhoogd zullen worden. Daarna wasi aan de orde het voor stel van Ged. Staten om f 70.000 sub sidie te geven aan het rijk voor de verbreediing van den rijksweg Haar lem-Amsterdam. De hoer II u b r e c h t herinnerde aan het debat over deze zaak in den Amsterdamsche gemeenteraad ge voerd. Hot totale werk kost f 675.000, "waarvan voor de eigenlijke verbrce ding sléchte f 456.000 bestemd wordt. Van dat bedrag neemt het rijk slechts f 216.000 voor zijn rekening, want de f 240000 wil liet, van subsidie trek ken, waaronder ook, naar spreker meent, een subsidié van f 70.000 van de gemeente Haarlem, althans, (lat zal wel gevraagd worden. De bijdra ge van den eigenaar van den -weg is dus al heel geriiig. Ernstige klachten over do malheur van den weg zijn nooit vernomen, wel d.at het rijk den weg slecht onderhield. Spreker ge voelt dus niet veel voor de provincia le bijdrage. De weg Haarlem-Amsterdam is eigenlijk een weg voor doorgaand ver keer, van Amsterdam naar Den Haag Dit komt te meer uit, nu liet rijk ook den weg HaarlemDen Haag gaat ver breeden. Als de Staten dit besluit goedkeu ren, kunnen zo later geen bijdrage aan hel rijk weigeren voor cle verbe tering van andere rijkswegen in de provincie. Voortgezet werd de discussie om f 70,000 aan het rijk te geven als bij drage voor do verbreeding van den wég IlaiarlemAmsterd am De lieer I-I u b re c h t kwam er nog togen op dat de minister in de gewis selde stukken prikkelend optreedt te genover de provincie. (Geroep: „zeer juist!"-. Als Noord-Holland deze subsidie geeft, zou dit voor den eersten keer zijn, Ook geen enkele andere provin cie heeft dit gedaan, uitgezonderd Groningen, 70 jaar geleden. Als de Staten do subsidie weigeren, zal de verbreedtog toch wel tot stand komen. Amsterdam zal dan f 35.000 meer sub sidie geven. In hel voorstel van Ged. Staten van Zuid-Holland inzake de wegverbree- ding Leiden—Haarlem is een ander element. Zuid-I-Iolland wil subsidie geven, op voorwaarde, dat het rijk zich bereid verklaart, om later ook aan de provincie steun te geven voor provinciale werken tot verkeersver bs tering. Mr. Mendels pleitte voor ver werping va.n het voorstel van Ged. Staten. Volgens hel, standpunt van den minister zijn alle rijkswerken in de provincies van. provinciaal belang. Ged. Staten hebben den minister zjjn zin gegeven, uit angst voor re- pressaille maatregelen, met andere woorden dat de minister de provincie gaat pesten (gelach). Daarvoor be hoeft men evenwel niet bang te zijn, want er is ook nog een Tweede-Ka mer. Bovendien deze minister is ge sneuveld' op het politieke slagvel 1. Binnenkort komt er een nieuw mi nisterie. Als de Staten dit voorstel verwerpen kan de nieuwe regeering, roet nieuwe-voorwaarden komen. Jhr. G. C. Q u a r 1s van U f- f o r cl wees er op, dat verbréeding van den weg zeker noodig is. Spreker gaf zijn stem voor een provinciaal subsidie. De heer Mr. W. J. M. W e s t e r- woudt betoogde, aai de verbreeding van den weg in het belang der pro vincie is. Herhaaldelijk komen er on gelukkon op den weg voor. Een deel van liet verlce&r gaat al door de Haarlemmermeer, om het gevaar te ontgaan. De lieer Vliegen vertelaarde ook, dat hel optreden van den minister prikkelend en irriteerend was. Toch gevoelde spreker niet veel voor de ju ridische betoogen van de lieeren Iïu- breclu en Mendels. Op deze manier heeft de provincie er veel profijt van dat de wegen in haar provincie rijks wégen -zijn. Verbreeding van den weg is beslist noodig, hot verkeer is er buitengewoon druk en de weg is smal. De provincie profiteert van (1e ver breeding van den weg. liet is dus bil lijk, dat de provincie ook wat in de kosten bijdraagt. Ook Jhr. B o r e e 1 betoogde na mens Ged. Staten nog eens provin ciaal belang. Als de provincie een ge heel nieuwen weg zou aanleggen, zou het vee! duurder worden, De heer W i b a u t voelde voor de billijkheid om een provincie!o subsi die te geven. Ieder volgend geval kan op zich zelf bezien worden. De heer Van Krabde n bestreed liet géven der subsidie. De weg' is nu eenmaal rijkszaak en er is geen ïeclen daarvan te gaan afwijken, liet is niet gelijk of het geld komt uit de rijks- of de pruvtoeiale kas. Do provincie moet haar geid halen uit de gebrek kige belastingheffing. De nhuister van waterstaat gaat nu weg, maar de bureaucratie in Den Haag blijft. De VOORZITTER merkte op dal oo verbreeding van den weg al (lagteo- kent van laug voor 1908. De behoefte naar ecu broederen weg is steeds grooter geworden. Zou het zoo ver koerd zijn als cle provincie eens wat geld uitgaf voor de groote provinciale belangen? Eerst hebben Ged. Staten gotraciil de wegverbreeding geheel aan het rijk over te Jaten, lettend op do provinciale geldmiddelen. Toen cle regeering daartoe niet genegen was, wilden Ged. Staten niet blijven weige ren. Als de proviricie deze subsidie geeft, is er zeker kans dat liet rijk ook voor andere wegen steun zal vragen. Ivlaar dat zou ik niet erg vinden, zoo zei do voorzitter, want verbeterde wie gen zijn provinciale belangen. Als het rijk do wegen niet verbetert,1 blijft de provincie zitten met haar slechte wegen. Behalve de landwegen zijn vele wa terwegen in Noord-Holland in onvol doenden toestand. Het zou spreker niét verwonderen als de provincie daarvoor binnenkort ook in den zak moet tasten. De heer Mendels handhaafde zijn standpunt. (De vergadering wordt ongeduldig en rumoerig). De heer Hubrec h t gaf in over weging, do beraadslaging over deze zaak uit te stellen tot de najaars zitting. Da Voorzitter ontraadde aan houding der zaak, want dit. geeft veel vertraging. Een voorstel-Hubrecht, om de be handeling van liet voorstel te verda gen tot de najaarszilting, werd met 27 legen 16 stemmen verworpen'. Het voorstel van Ged. Staten, om de subsidie "te geven, werd met 31 te gen 13 stemmen goedgekeurd. Goedgekeurd werd ook het voorstel om een subsidie te geven voor een ver bindingsweg op Texel. 1-Ieirna kwam de provinciale be groeting aan cle orde. De heer Van Embden wees bij de. algemeene beschouwingen op de wenschelijkheid om een betere verga derzaal voor de Provinciale Staten te verkrijgen. Verder wees spreker er op, dat reeds 60 jaar geleden is toege zegd, dat de'instructie voor de leden van Ged. Staten herzien zou worden, Nog ste'eds is dit niet geschied. Toch is de werking van het collego van Ged. Staten van zeer veel belang. De heer De Jongv. Schouwen- bur g vroeg hoe het staat met cle af watering van de Vecht. De heer Boissevain pleitte voor een verhooging van de jaarwedden van de leden van Ged. Staten. De heer Mr. K a pp eyne van de Coppello antwoordde, dat tus schen Utrecht en Noord-Holland Overeenstemming verkregen is over de Vecht. Er zal spoed in cle verdere afwerking der zaak betracht worden. Da Voorzitter deelde mede, dat reeds plannen aanhangig zijn voor een nieuwe vergaderzaal. Die plannen kondon evenwel niet zooveel instem ming- verwerven, dat ze afgewerkt konden worden. Ged. Staten zullen evenwel in deze zaak spoed betrach ten. Behalve cle instructie van Ged. Staten moot ook liet reglement van orde der Prov. Staten herzien wor den, omdat dit te weinig macht aan den voorzitter gééft. (Gelach). De begroeting word goedgekeurd. Besloten werd een geldleening te sluiten van '160.000, togen ten hoog ste 4 pCt. rente. De zitting word gesloten. EIND-EXAMENS II. B. S. Geslaagd: F. W. A. Iiaborman, Hel der, W. J. de Ivock van Leeuwen, Haarlem, N. J. Dekker, Zaandam, G. A. J. Bo-ogh, Alkmaar, J. F. Janssen van Raaij, Iluarlom, VV. C- Krijs man, Haarlem, Mej. A. F. Dom, Haarlem. J. Reuvers, Helder, G. A. J. Heinoo, Hoorn, F. 11. Schaap, Zaan dam, J. Houtsmuller, Alkmaar, J. Schraver, I-Ielder, C. Visser Jr., Hoorn, J. II. Minger, Zaandam, H. Bax, Haarlem, C. A. II. Waar, Haar lem, J. Stunphius, Helder, Mej. H. A. Gaarlandt, Haarlem, P. Spruit, Hel der. Jubileum. Woensdag herdacht de heef G. Vrij, vuurwerker aan de Centrale Werkplaats der I-I. IJ. S. M. den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de maat schappij in dienst trad. Namens de kameraden wercl dien jubi'lairts een enveloppe met inhoud aangeboden, benevens een vrije dag. G e v, Voorwerpen. Terug te bekomen bij: A. Noorloos, Colenso'straat 31, Schoten, een porte- monnaie, J. A. J. Smit, Paiüdaan 5, oen hangertje van dames-collier, G. v. Lunenburg, Kogelstraat 1, Heem stede, een schuifje van horlogeket ting; G. Velu, Groote Houtstraat 65, een dameslaschj© met inhoud; J. de Vos, Amsterdamsche vaart 84 rood, eene vingerring; W. Stouten, Wever straat 4, een boezelaar; S. v. cl. Heij den, Regulierstraat 29, een tabaks doos; J. Elbertee, Paul Krugèrstraat 8 rood, een gevlekte hond; D. J. van Diejan, Kleine Houtstraat 35 rood, een kruisje; Th. v. Koningsbruggen, Eeudrach (straat 50, een kindeimuts; J. Vergaay, Gen, de Wetstraat 51, Schoten, eene parapluie, Bureau van politie, een iliang-slol met 4 sleutels; C. Krap, Ridderstraat 35, oen geldstuk; J. Schipper, Vooriielmstraait il, een honden muilkorf; F. do Vries, Saen- redarnstraat 4rood, een zakje met 3 sleuteltjes. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mila voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Kodactio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet vbliedig naam en woonplaats van don inzender vermolden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. -- Wannoer gaat (1e lic-h ting 1905 (infanterie) dit jaar naar cle landsveer over? Moet men van te vo ren het zakboekje, inleveren ANTWOORD. Op 1 Augustus a.s. Hst zakboekje moet zoodra mogelijk bij den burgemeester worden ingele verd, tot uiterlijk 31 Augustus, en wordt, vervangen door een landweer- zakboekje. Uit de Omstrek en HEEMSTEDE. Woensdagmiddag 3 1/2 uur verga-' derde de Raad dör gemeente Heem stede onder voorzitterschap van den burgemeester, J'hr, mr. D. E. van Lennep. De heer J, C. van der Eijlken had bericht gezonden, dat bij wegens ovér- l-oopencle drukte verhinderd was de ze vergadering bij te wonen. Onderzocht en in orde bevonden wei-den de geloofsbrieven van de herkozen Raadsleden, de heen&n Dr, E. A. M. Droog, J. v. d. Pias, II. II. Hoeker, Mr; P. G. van Tienhoven en II. A. Waller. De Voorzitter biedt zijne gelukwen- schen aan en, hoopt bij de installatie in September hierop nader terug te komen. Besloten wordt in art. 10 der Ver ordening op het böhcer van Groeoien- daal eene wijziging aan te brengen, waardoor de bepaling, dat op'de Bel védère alleen alcoholvrije dranken zullen mogen worden verkocht tal luiden, dat ook alcoholhoudenden, an deren dan sterken drank zal mogen worden verkocht, zuliks om mogelijk te maken, dal ook een glaasje bier gebruikt mag worden. Aan B. en W. wordt machtiging ver- leond af te wijken van het bepaalde in artt. 2 en 3 van de op 8 Mei LI, vastgestelde verordening voor eischen van dranktokaliteiten ten aanzien van een te verleenen vergrunning aan C. P. Franken en te verleenen verlo ven in het koetshuis en do Bclvédèro op Groen endaal. Vastgesteld worden een tweetal be sluiten tot het doen van af- en over schrijvingen" op de bcgrooting, dienst 1912. Aangeboden worden de rekeningen van de gemeente, het Burgerlijk Arm- bestuur en van de gemeente-gasfa briek en Duinwaterleiding over 1912, (lie alle aan de Financieeie Com missie zuilen worden gezonden om advies. Do voorzitter deelt mede, dat .iliet saldo der gemeenterékeiiing bedraagt f 55513.27 1/2, waarvan f 23991.24 1/2 .uit buitengewone ontvang,stem als .geldleeningen enz., zoodat het ge woon saldo f 31.612.03 bedraagt; do rekening van het Burgerlijk Armbe stuur sluit mot een saldo van f 422.94; de gasfabriek maakte een winst van f 29304.32 1/2, do waterleiding van f 1928.86 1/2. Nadat do Voorzitter mededeoling heeft gedaan van eenige door Ged. Staten goedgekeurde besluiten worclt do vergadering om 4 uur gesloten. VET. SEN. Blijkens in dé Vergadering van den Raad van State, a f doel tog voor do geschillen van bestuur, medegedeelde! Koninklijk© besluiten is de volgende beslissing geno-men Op liet beroep van burg. en wet- .houders van-Vol sen tegen het besluit I van Gedeputeerd,e Staten van Noord- Holland, waarbij hun voorwaardelijk vergunning werd verleend tot oprich ting van eene inrichting Lot het be waren van alval, asch on vuilnis, 13 de daarbij opgelegd© voorwaarde, „dal geon afval afkomstig van liet visschérijbedrijf op de belt wordt op geslagen of verwerkt", gewijzigd als volgt.dat vischafval nfkomsüg van visscherijbedrijven of van bedrijven waar visch verhandeld wordt, alleen dan op de balt mag worden gebracht, indien door onvoorziene omstandig heden het afval niet aan fabrieken dio dat vjrwerken, kan worden geleverd, en dat dan de afvalstoffen binnen 12 uur na den aanvoer door eene bodek- king niet. ©en slankwerendé stof ter dikte van 25 c.M. van de buitenlucht moeten worden afgesloten. Z ANDVOORT. Door de politie is aangehouden de 12-jarige J. J..L. uit Amsterdam, die alhier rondzwierf. I-Iij is onder politie- geleide weder maar zijne woonplaats teruggebracht. I-Iet plan besta at den 7d'en Augus tus as. ter gelegenheid van de her denking van Neertands Onafhanke- iijikheid een ge-oost,umeerden optocht Lc houden, voorstellende- een fantasie op den t-crugkeer van Z. K. H. den Erfprins Willem Frede-rik "Van Oranje en hel herstel van Ncerlands Onaliliankelijkheid. Aangekomen vroom (telingen II. Graanboom, Amsterdam, Zuid- buurt 19. B. Meijer, I-lilversum, id, Moscou, Amsterdam, Hotel Gom- ports-de Beer, Colm, Hannover, id. 8 pers. Frankenstein, idem, idem, 2 pers, Halberstadt, idem, idem, 4 pers. Speier, ictem, idem, 4 pers. Friodmann, idem, idem, 4 pers. Wollonberg, Gels-enkirchen, idem, 2 pérs. Stammann, Hamburg, Grand Hotel, 3 pers. Dr. J. Ous, Frankfort idem, 4 pers. M. Hirschfeld, Kiel, r idem, 5 pers. Seizelkom, idem, id., 5 pers. Juggenhum, Offenbach, id. 4 pers. T. Rothschild, Mnnelien, id., 2 pers. Rein-hardt en familie, idem, idem, 4 pers. I-I. M. Pronk, Amster dam, Parallelweg no. 99, 5 pers. P, Sipkes, id., v. Kinsbergenstr. 8, 5 p. Lebbing.' ld., Kleine Krocht 1, 3 pers, Benjamins, id., Koslv-eiku'en- straat 11, 3 pers. Schrijver, id., iel., 5 pers. Mr. H. van Manen, Br. En- gelberlstrna t 50, 8 pers. Spangen- thal, Jlallestraal. 41, 10 pers. Maas- sen, idem, Brugstraat 7, 9 pers. Kru ij ff, idem, Jan Steenstraat 6, 8 p. C. Meijer, idem. Jan Steenstraut 12, 6 pers. Vies, idem, Brugstraat 16, 10 pers. J. A. van Dongen, ilaar- temmorslraat 8, 8 pers. J. llage- doorn, idem, Haltestraat 32, 5 pers, Gemengd Nieuws STAKING AAN DE DUltSClIE WERVEN. De bladen schatten het aantal sta kers op dö I-Iarnburgsohe s-cheeps- bouwwerven op 18.000. - Wegens het niet inwilligen van Jooneischen, hebben op de Flensbur ger' scheepsbouwwérf 300 arbeiders gestaakt. DE SPOORWEGSTAKING IN DE V. S. VOORKOMEN. Uit Washington wordt aan de N. R. Ot. geseind: Dé wijziging in de wet op de arbi trage van arbeidsgeseih-illen, die on derwerping van den 1-oon.eisch der be ambten op de O-ostersporen aan eeü 'scheidsrechterlijke commissie moge lijk maakt, is door beide huizen van het Congres goedgekeurd en daarin) met spoed naar het Witte I-Iuis over gebracht, waar president Wilson, zat te wachten om de wijzfiging ito bé krach Ligen.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6