DE KRAKATAU. Men seint uit Londen aan do N. R. Ct.: Het stoomschip K rakatau is weer vlot en nu veilig in de haven van Djeddah. Waarschijnlijk zal ihet stoomschip onder eigen stoom naar het Suezkanaal vertrekken. EEN MEER VERDWENEN Het schilderachtig gelegen meer van Canterno bij Fumone in Italië is plotseling verdwenen, liet water is door een scheur in den bodem weg gezogen, evenals 25 jaar geleden. DOOR JONGENS. Naar de N. R. Ct. meldt, is het spoorwegongeluk bij Los Angeles, waar 12 mensc-hen zijn gedood en 200 gekwetst, te wijlen aan een onge paste grap van jongens. ,Drie treinen met dagjesmenschen keerden van hot zeestrand naar Los Angeles terug en moesten dicht bij de stad stoppen wegens een gebrek aan de spoorbaan. Zij stonden vlak om een scherpen bocht van den weg. 'Aan een vierden trein, die iets later was vertrokken, had men sJignalen gegeven om ook te stoppen. Enkele jongens hebben de ad!;ter- lichten van den derden trein uitge draaid en bij hel naderen van den vierden trein op een Signaal fluit ge blazen, waaruit de machinist op maakte, dat de weg weer vrij was. Zoodoende reed zijn trein op den an dere. REUSACHTIGE KERK DIEFSTAL. I il Venetië wordt gemeld, dat de kostbare kerkschat van den dom te CusleJfranco, zooals thans is uitge maakt, sedert jaren stelselmatig ge plunderd is. Er waren altaardoeken, beeldhouwwerk, kandelabrcs, gouden en zilveren munten, alles ter waarde •van 300.01X1 lire, die spoorloos ver dwenen zijn. Het loezichtpersoneel, .door den staat benoemd, is ontslagen en er is een onderzoek ingesteld, zoo meldt de ,,'feL"* Vervolg Gemeenteraad Afwezig zijn de hoeren Mr. Tjeenk Willink, Ribbius en Thiol. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten: a. dat zijn gesteld in bandon van B, oil W. om advies: le. verzoekschriften van de N. Z. H, 1'. M. en van de directie der Haar lemsche Tramweg Maatschappij be treffende overdracht van de bij raads besluit van 19 Maart 1879 no. 14 ver leende concessie; 2e verzoekschrift van hol, bestuur der Vereeniging Nederla.ndsdie Ar beidsbeurzen, om subsidie voor de jaren 1913 en 1914 ten behoeve van de Neder]andsche Arbeidsbeurzen te Öberhausen; 3e. oen-verzoekschrift van C. Hors- meier, om de I-lölsteijnslraal; door te trekken naar de Scholerstraat.; De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen: le een schrijven van den heer Huls- wit, houdende bericht, dat hij liet ambt van Wethouder nederlegt mot 2 Septembe ra.s 2e de Geloofsbrief en verdere stuk ken, genoemd in artikel 17 del' Ge meen lewel, van den lieer M. do Braai, o p3 Juli jl. gekozen lot lid van den gemeenteraad; »3e. het verslag over 1912 der Kamer van Koophandel en fabrieken alhier; 4-e. de verslagen over 1912 van het pensioenfonds voor weduwen en wee- zen van gemeente ambténaren en van het fonds voor de eigen pensioenen van ambtenaren; 5e het jaarverslag en rekening en verantwoording van het gemeentelij ke Werkloosheidsfonds; Ge. een schrijven van de commissie inzake de rechtspositie der gemeente ambtenaren, ten geleide van een ge wijzigd ontwerp ambtenaren regie inent. 7e. de Geloofsbrieven en verdere stukken ger.ocmd in artikel 7 der ge meentewet van J. L. E. J. Breda Kleijnenberg op 11 Juli jl. gekozen lot lid van den gemeenteraad; 8e. een schrijven van de Noord- Hollandsche Propaganda-com missie der Nederl. Vereeniging tol afschaf fing. van alcoholhoudende dranken, houdende dankbetuiging voor de ver leende toestemming voor hel gebruik van den Hertenkamp en mededeeling dal de commissie zich genoodzaakt heeft gezien zich het gebruik van cc/» ander terrein te verzekeren; do stuk ken worden ter visie gelegd. 9c. de geloofsbrief en verdere stuk ken genoemd in artikel 17 der ge meentewet van C A. M. Jonckbloedt op 11 Juli jl. tot lid van den gemeen teraad gekozen; 10e. een schrijven van -T. L. van Ooijen e.a. houdende verzoek om een verbetering van de Eendjespoort straat; 11e. een schrijven van W. E. Die- glas e.a. houden verzoek in de eerst- -n ip- vergadering niet te bollan den, liet verzoek van de firma J. J- Beijnes óm afwijking toe te staan van art. 7. la. der bouwverordening. (Te behandelen bij punt 10 van den oproepingsbrief). c. dat B. en W. voorstellen om hel raadsbesluit Aan 7 Mei jl. no. 17, waarbij zij werden gemachtigd om aan het Gemeen-tebesföpr van Bennebroek vergunning te verleenen om de bestrating van een gedeelte van den weg langs de Leidschcvaart ten zuiden van de Centenbrug onder die gemeente te vernieuwen en ongeveer 20 M. ten zuiden van die brug een elraatkolk te doen plaatsen in dier voege te wijzigen dat daaruit vervalt de vei gunning tot het maken van een slraatkolk. zullende daarvan geen ge bruik worden gemaakt. d. dat door de Commissaris der Ko- ninging in "de provincie Noord-Hol land corvoi ontslag is verleend als buitengewoon gemeente veldwachter aan P. Vlaarkamp, eervol ontslagen agent van politie 4e klasse; c. dat is ingekomen een brief van Gedeputeerde Stalen van Noord-IIol- j land. van een uittreksel uit hol Ko-, ninklijk Besluit d d. 27 Juni 1913, uo. 1 48, waarbij is goedgekeurd het raads besluit van 23 April j.l. no. 13, waar bij is vastgesteld de verordening op de heffing van gelden voor het be zichtigen van hel Frans Halsmu seum; f. dat zijn ingekomen brieven van Ged. Staten van de provincie Noord- Holland ten gelc-ide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten, d d 1c. 11 Juni jl. no. 5, lot vaststelling van eenen staal tot af- en overschrij ving van, dienst 1912; 2e. 11 Juni jl. no. (3, tol het tijdelijk ojmemeii van golden; 3e. 13 Juni jl., no. 4, tot vaststel ling van eenen staat tot beschikking op den jiost „Onvoorziene uitgaven dienst 1913. 4e. 2 Juli jl., no. 8, tot vaststelling van het kohier der plaatselijke Di recte belasting, dienst 1913. PUNT 7. B. en W. stellen voor aan de ge meente Bloemendaal nog ui eigendom over te dragen eenige jierceelen aan de Leidsclie Vaart. Brouwersvaart en Hbulvaart, en de Kleverlaan tusschen de Delft en Korte Klevorlaan. Van de voor de keibestrating der Kleverlaan geleende en nog niet af geloste gelden wil de minderheid van K. en W. Biceniendaal de helft, d i. 1 10.000 laten betalen. De meerderheid stelt voor om slechts 1.— te laten betalen. Haarlem is dan ook van alle on derhoud van de Kleverlaan af. lie heer LASSCIIUIT stelt voor, om niet 1, maar 10.000 door Blocmen- i la ten betalen, gelijk ook de Commissie van bijstand billijk oor deelt. Do heer MERENS merkt on. dat de Rand van Bloemendaal al over dezo zaak beslist heeft. Hieruit volgt, dal de toelichting op dit voorstel niet juist is, want daarin staat, dat B. en W. van Bloemendaal zullen meewer ken tol deze overdracht, terwijl de Raad van Bloemendaal reeds voor dien lijd over de zaak beslist had, na melijk op 26 Juni. De heer 'JE BREUK deelt mee, dat aan Bloemendaal gevraagd is, of du gemeentebestuur vóór deze overdracht' is. Daarom heeft de Raad van Bloe mendaal dit stuk reeds kunnen behan delen. Spreker erkent, dat liet gemeente bestuur v-ui Bloemendaal wat voor barig heeft gehandeld. Maar spreker merkt op, dat de beslissing aari den Ilnnrlemschcn Raad is. De heer MERENS houdt vol, dat dan een onjuistheid in den „voorloo- perstaat. De VOORZITTER Onjuist? Hoe zoo De heer MERENS Omdat er staat, dat B. cn W. van Bloemendaal willen medewerken, dat de overdracht zal geschieden, terwijl de Bloemendaal- sclic Raad 1,oen reeds over dezo zaak had beslist, De VOORZITTER merkt op, dat als de Haailemsche Raad anders besluit, hot Raadsbesluit van Bloemendaal nog wel kan gewijzigd worden. De lieer SCHRAM vindt dit aanbod veel te royaal. Bloemendaal kan best de 10.01.10 betalen, gelijk de heer Las- sflhuit wil. De lieer HEER KENS THIJSSEN is het met eens met den heer Schram. Het gaat hier nel als met den man, die een ander een plifant cadeau geeft. Dai is ook een g-'ool cade.au maar hij is. van hot dure beestje af. "Zoo gaat het hier ook. Haarlem is van het onderhoud af en dat zal elk jaar meer kosten, hoe lan ger de bestraling er ligt. De Flnancïeele Commissie is over deze zaak niet gehoord. Daarom maakt spreker d-e opmerking, dat waar hier het gemeenlebezil met 20.000 wordt, verminderd, Haarlem ook f 20.000 zal moeten afschrijven. De lieer MODOO vindt het billijk, om Bloemendaal de helft te laten be talen. Het is daarom niet meer dan billijk, omdat Bloemendaal in bet bezit komt van een goed onderhouden weg. Spre ker merkt op, dat door de gemeente Bloemendaal vroeger wel geklaagd is over don weg, maar nooit is gevraagd om de Klcverlunn over te nemen. Spreker zal stemmen voor T voor stel van den heer Lassc'huit. De VOORZITTER merkt op, dat de gemeente niet anders dan beter kan worden van deze overdracht. De ge meente geeft geen enkel recht prijs, dat voor de gemeente waarcle hec-ft, en daarbij is de gemeente Van het dure onderhoud af. Hel is dus geen royali teit, dat het gemeentebestuur dezen weg aan Bloemendaal wil cadeau doen. De heer VAN ROSSUM merkt op, dat Haarlem oen beetje in een vreem den toestand js gekomen. De Klever- laan rnoel wel van eenig belang voor ouzo gemeente zijn, waarom heeft Haarlem er anders kort geleden on verplicht lie dure bestrating doen ma ken l Ware dit niet liet geval, dan had den we aan Bloemendaal wel een bij drage in die bestrating gevraagd. Misschien kan Bloemendaal er nu niet meer toe gebracht worden, de bestra ting over te doen tegen de geheele be taling, maar spreker is er toch wel voor, om f 10 000 vergoeding te vra gen. spreker vraagt daarom herope ning der onderhandelingen met Bloe- inemiaal. De weg is goed in orde en in de eer de jaren heeft Bloemendaal weinig aan het onderhoud te betalen. Daarom kan de gemeente Bloemen daal wel een vergoeding betalen. Do VOORZITTER vindt 't ook jam mer, dat in 1904 hel geld voor de be straling is uitgegeven. Toen was het 't goede moment, om de vergoeding van Bloemendaal :e vragen. Maar, zooals de zaak er nu bij staat, stelt spreker zich alleen op een utilitcits- .sumdpnnt. Do heer DE BREUK behoort lot de minderheid in het college van B. en W-, die 1 10.000 vergoeding wenacht. De besprekingen in de Commissie van Openbare Werken hebben spreker daartoe gebracht. Spreker meent, dat er nog wel eens een tijd kan komen, dat Haarlem wel belang heeft bij het bezit van den weg. Voorts is spreker van meening, dat de mindere betaling van f 400 aan on derhoud per jaar niet opweegt tegen het verlies van den weg. De heer T.ASSCIIUIT handhaaft zijn voorstel. Hij is door de toelichting van den Voorzitter niet bevredigd. De heer IIEERKENS THIJSSEN heeft zich straks op het standpunt ge steld, dat er onderhandelingen over deze zaak zijn gevoerd. Als dat niet het geval is, en 't niet vaststaat, dat Bloemendaal geen f 10.000 wil geven, is spreker er ook voor, om te trachten deze vergoeding alsnog te verkrijgen. De lieer SCHRAM blijft het aanbod te royaal vinden. Spreker zou er voor zijn, alleen te besluiten, dat de Raad den weg wil overdragen, maar dan óp nader te stellen voorwaarden. De heer DE BREUK deelt mee, dat B. en W. van Haarlem aan Bloemen daal hebben kennis gegeven, dat zij voornemens waren om le bevorderen, dat de weg kosteloos zou worden over gedragen. Toen beeft het gemeente bestuur van Bloemendaal geantwoord dat hot dit gaarne wenscht. Over een schadevergoeding is niet gesproken. De VOORZITTER antwoordt den heer Schram, dat de weg niet overge dragen kan worden, zonder dat dade lijk de voorwaarden worden medege deeld. Het amendement-Lassehuil, (f 10.000 vergoeding te vragen) wordt, aangeno men met de stemmen van de hoeren Loosjes, Heerkens Thijssen, Iiulswiï en Kruseman tegen. PUNT 8. B. en W. stellen voor op zijn ver zoek aan B. van Saase te I-liilegoni vergunning te verleenen tot liet dem pen van een slootgedeelte, lang 5M-, tusschen twee perceelcn ie Hillegom. en tot het hebben van recht van uit gang van het eerste perceel naar het tweede. Wordt, goedgekeurd. PUNT 9. B. en W. stellen voor op zijn ver zoek aan E J. van Donselaar te Voge lenzang het recht te verleenen tot het hebben en gebruiken van een uitgang van een perceel in de gemeente Bloe mendaal naar den Leidsche Vaart- weg. Wordt goedgekeurd. PUNT 10. Door d-e firma J. J. Beynes wordt af wijking verzocht van het bepaalde in art. 7 la der Bouwverordening bij den bouw van een werk- en stelp laats aan den Venspronckweg. Door de Blnnenl. Ezpl.-Maatsch. van Onroerende- goederen, de heer W. Doe- glas e.a., de Haarlemsche Handels ver eeniging en Verfraaiing hebben ge adresseerd het verzoek niet toe te staan. B. en W. c-n de Commissie van bij stand adviseeren lot inwilliging van het verzoek. Het bestuur der Haarlemsche Han- delsvcrecniging betuigt -adhaesie aan het adres der vereeniging Verfraaiing, gericht tot den Raad i- z. de oprich ting eener fabriek der firma Beijnes aan den Verspronckweg. Die fabriek behoort naar de méening der veree niging niet thuis in een stadsgedeelte dat als luxekwartier is aangelegd, maar moet 'gebouwd worden op de terreinen aan het Spaarne waar reeds zoovele andere fabrieken, zijn geves tigd. De heer L.ASSCHUIT vraagt waar om hier niet geëisc-ht is, als anders het geval is, dat de aanvraag om af wijking moet geschieden door den eigenaar van den grond, dus door cle 1L IJ. S. M, De heer DE BREUK zegt, dat art. 85 der Bouwverordening wel spreekt van den eigenaar, maar art. 1 dezer verordening stelt met eigenaars gelijk beheerders en vruchtgebruikers. Hier nu is, blijkens een verklaring van den Raad van Administratie cler H. IJ. S. M., de firma Beynes beheerster van den grond. De heer LASSCHUIT zegt, dat naar zijn nieening dit artikel 1 niet vo.ak wordt toegepast, gelijk spreker uit zijn ervaring weet. Steeds wordt geoischt, dat de grond eigenaar de vergunning aanvraagt. De heer DE BREUK meent, dal de heer Lasschuit de zaken verwart. Het bedoelde artikel slaat op een bouw vergunning. Ilicr nu hooft men niet te maken mei een bouwvergunning, maar met een afwijking van een artikel der Bo u wverorde n i ng. De heer LASSCIIUIT bespreekt thans de kwestie zeif en komt daarb:j tot de adressen, die ingediend zijn door dc tegenstanders van den bouw der fabriek. Spi eker is van meening, dat de werklieden met een collectief arbeids contract door andere werkgevers ge weerd kunnen worden. Spreker is wel vnor-advies-inwinnïng, maar hij ge looft niet, dat de werklieden er beter door zullen worden. De heer HULS WIT is het niet met den heer Nagtzaazn eens, dat art. lb3S c en d dezeïfdo bepalingen in houdt als de collectieve arbeids-over- eenkomst. De VOORZITTER zegt, dat B. en \V. geen bezwaar hebben tegen het vragen van prae-advies, hoewel dit on n nodig is. Spreker merkt op, dat adressanten verzuimd hebben aan te goven, op welke artikelen zij hun verzoek gron den, om de gedane aanvraag le wei geren. De heer WILKENS merkt op, dat z. i. de gemeenteraad, die indertijd geen verbod heeft gelegd op deze ter reinen, dit verzoek moet weigeren. De verordening bepaalt, dat de per- ceelen gebouwd "moeten worden op 10 M. of minder van den openbaren weg. Wanneer daarvan afwijking verleend wordt, is dit een gunst. Nu mag men deze gunst niet verleenen. daar er zoo veel bezwaren tegen den bouw der fa briek zijn ingebracht. Daarom is de 'Raad zedelijk ver plicht ie overwegen, of liet niet go- wcnschl is. om dit verzoek te weige ren. Spreker doet een beroep op een Raadsbesluit inzake 't bouwplan van den ho-te Van der Vies aan het Zuidcr- Buitenspaarne, dal een dergelijk ge val betreft Spreker zal ook tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer RINKEMA merkt op, dat het aan het terrein ligt, of een derge lijke uitweg, als hier, hinderlijk is of niet. Spreker ontkent tegenover den heer Wilkens, dat de afwijking van het bedoelde artikel het verleenen van een gunst is. Dit is geen gunst, maar een recht. De zaak Is niet zoo erg. als men haar tot haar ware propor ties terugbrengt. Daar ligt een spoor baan en ieder, die daar grond lcocbt, had moeten weten, dat het mogelijk is. dat op den spoorgrond remises, machïneloodsen, enz., gebouwd kun nen worden. Elders in de stad belet men ook niet den bouw van fabrieken. Zoo is or achter de huizen aan den Zijlweg, in de Langendijkstraat, oen stoomtiir.merfabrïek gebouwd. Het is bitter, dat die fabriek er komt, maar| met de Bouwverordening kan men er niets aan doen. Nu schrijft Dr. Oot- mar wel in de krant, dat de fabriek aan "t Spaarne moet gebouwd wor den, maar een groot industrieel heeft het toch zelf uit te maken, of hem dit past. Spreker wijst op het belang bij het blijven van de fabriek der firma Bey nes in de stad, wijl de firma elke week duizenden guldens arbeidsloon uitkeert, geld dat van elders komt. De heer VAN STY HUM komt er ook tegen op. dat de heer Wilkens sprak over een gunst, wanneer de afwijking verleend wordt. Spreker constateert, dat <le Raad verzuimd heeft zekere gedeelten van de gemeente aan te wijzen voor fa brieksterrein. Waar dit het geval is. kan rren de afwijking niet weigeren. Men kan niet langs ccn omweg bin nen halen, wat vroeger verzuimd is. Bovendien, als de afwijking niet ver leend wordt, vindt men het dan beter, als de fabriek aan den Verspronckweg zelf komt Dan is men nog verder. Spreker zal dus stemmen vóór liet voorstel van B. en W. De heer KLEVNENBERG merkt op, dat er eenigen lijd geleden, toen er gevaar was, dat de fabriek der firma Beynes verplaatst zou worden, gezegd is, waarom het gomeentelie- sluur geen terreinen aanwees voor deze fabriek. Nu de firma zich een oerrein heeft verzekerd, is er een storm van verontwaardiging over de ze ellendige firma losgebarsten. Spreker beeft d-e zaak onderzocht en hij weet, dat het niet aangaat, om de fabriek in den Vccrpolder te zet ten) Wanneer de fabriek naar elders wordt, verplaatst, dan i3 men hier ter stede een der grootste industrieën kwijt en elke week missen de nering doenden duizenden guldens. 1-Iet geraas der fabriek is niet zoo groot. De fabriek komt van de huizen zoover als het station nu staat van de bestaande fabriek. En daar hoort men dan toch niet veel van hel geraas der fabriek. De werklieden behoeven in schafttijden niet op straat le ver toeven. Zij kunnen dan op ccn bin nenplein blijven. En het is ook niet erg, wannec-r eenige uren per dag werklieden door een betere buurt loopen. De lieer WILKENS handhaaft zijn meening, dat het verleenen van een afwijking het verleenen van een gunst is. Bovendien, merkt spr. op, dat geen der sprekers is ingegaan op zijn bezwaar, dat men de eigenaars der gronden indertijd verplicht heeft, om dure straten aan te leggen en nu door de vergunning tot afwijking te verleenen de waarde der gronden ver mindert, De heer ELFFEUS meent, dat men de' 'Zaak nu nog niet moet afdoen, Misschien kunnen dan de bomvexploi- tanlen zich met de firma Beynes ver staan, om een andere oplossing te ver krijgen, De heer MODOO meent, dat et' geen, motief te vinden is, om deze vergun ning te weigeren. Spreker komt er tegen op, dat men hier de arbeiders in het geding brengt- en zegt, dat het een bezwaar is, dat de arbeiders door de wijk zullen gaan. De heer NAGTZAAM dient een mo tie in, waarbij B. en W. worden uil- genoodigd, overeenkomstig de Hinder wet, voorstellen te doen, om bepaal de wijken aan te wijzen voor den bouw van fabrieken. Aan de zaait der firma Beynes is niets te doen. De heer DE BRAAL merkt op, dat de firma Beynes alle mogelijke moeite heeft gedaan, om een ander terrein to vinden. Zij heeft gezien naar het terrein aan de Duveuvoordcslraat en heeft alles gedaan om de bezwaren der omwoners te ondervangen. Het gebouw wordt met den gevel naar den spoordijk gezet en de schafttij den zijn veranderd. Daarom zal spr. stemmen vóór het voorstel van B. 1 W. De hoer LASSCHUIT, antwoordend een opmerking van den lieer Elffers, merkt op, dat de verplaatsing van de fabriek naar den Korten Ver spronckweg den toestand voor de om wonenden niet beter maakt. Als de firma aan den Korten Verspronckweg wit bouwen, heeft zij geen afwijking noodig De heer ELFFERS doet een voor stel tot aanhouding. Dit voorstel wordt niet gesteund en vervalt dus. De lieer ELFFEUS: Nou, ook goed. De heer DE BREUK 'iieeft niet veel te voegen bij de reeds gevoerde verde digingen van het vooistel vau B. en W. Spreker maakt de opmerking, dat het voorbeeld, door den heer M ilkens genoemd, niets te maken heeft met dit geval. Er is geen enkel motief, om het ge dane verzoek te weigeren. Dut liet uit breidingsplan door de stichting dezer fabriek bedorven wordt, ontkent spre ker, omdat deze fabriek geheel buiten het uitbreidingsplan valt. Morcele verplichting, zooals de hoor M ilkens meent, bestaat niet, maar als zij be stond, dan ging toch dc Bouw veror dening voor. De heer WILKENS meent toch, dat het geval met den heer Van der Vies een dergelijk geval was. De VOORZITTER deelt mee, dal hij spoedig tot een besluit in deze is geko men. Ilij heeft zich alleen laten leiden door de verordening cn weet zich zoo buiten den belangenstrijd te handha ven. Do verordening .geeft geen aanlei ding om het verzoek der firma Beynes te weigeren. De heer VAN ROSSUM, voorzitter van Verfraaiing, die geadresseerd hoeft, om het verzoek der firma Bey nes te weigeren, deelt mede, dat hij desondanks zal stemmen vóór het voorstel van B. en \V. Persoonlijk heeft spreker redenen, die hem daartoe nopen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Tegen stemden de hee- ren Wilkens, Van de Kamp en Bre- gonjc. liet verzoek der firma Beynes is dus toegestaan. PUNT 11. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een adres van den Chr. Besturenbond „Haarlem" on twee adressen van de Patroousveree- niging en a an den Ned. Aannemers- bond voor kennisgeving aan te ne- De Besturenbond vroeg opneming in de bestekken van rle bepaling, „dat behoudens liet 7e lid de artt. 1638 een d van het Burgerlijk Wetboek van kracht zijn. Werklieden die een ar beidscontract hebben, waarin een be paling voorkomt die hiermee in strijd is. worden niet op het werk toegela ten." De Patroonsvereenigmg drong op afwijzing van dit verzoek aan, en de Aannemersborid sluut zich bij de Pa- trouiisvcreeniging aan. B. en W. wijzen op de beslaande collectieve aïlieldéovereenkoinst tus schen de Patroonsvereciiiging en ver schillende werkl leden vereenigingen. Worden nu de artt. 1G38 c en d in de bestekken opgonomen, dan zullen alle werklieden, die van die laatste veree- nigingCil lid zijn, uitgesloten zijn van arbeid aan de gemeentewerken waar voor de bedoelde bestekken gelden. Vandaar liet afwijzend prae-advie3. De lieer NAGTZAAM verdedigt het verzoek der werklieden-organ isa- Inwilliging van dit verzoek ver andert niets aan den toestand van de genen, die werken onder het collectief arbeidscontract. Spreker merkt op, dat het praead- vies van B. en W. niet in overeen stemming is met de wet. De heer DE BRAAL zal stemmen vóór 't voorstel van B. en W.. maar komt er tegen op, dat B. en W. zich op liet standpunt stellen, dat dit een zaak is tusscüien patroon en werkman. Als de Hooge Regeering ook van die meening was geweest, waren deze ar tikelen nooit, in de wet opgenomen. Er zijn reeds contracten gesloten, waar in de bepalingen zijn opgenomen. Spreker hoopt, dat B. en W. in de toekomst niet zullen blijven staan op di't standpunt. De heer NAGTZAAM heeft zijn in terpretatie van een jurist, dat de werklieden, die aangesloten zijn bij een collectieve overeenkomst, niet op oen werk zullen geweerd 'kunnen Avor- 'den. De heer RINKEMA meent, dat liet T beste zou zijn, wanneer deze zaak niet gewijzigd Avordt. Want met dat •eglementeeren -maakt men.den toe stand voor de arbeid ei s niet beter. Als mert, de bepalingen treft, dan legt de kantonrechter maar één week loon bij ziekte toe, terwijl hu een Averk.nian van zijn fonds zes Avekeri krijgt. Ook zal men bv. bij regen geen verzuim geven, wanneer dit eenige uren duurt. De aannemers kebben geen bezAvaar om- do bepalingen in te voeren, wan neer degeen die aanbesteedt, de risi co draagt. Maar als dat niet gebeurt bestaan er bezAvareii. De aannemers kunnen to oh niet gaan uitrekenen, hoelang hun personeel mogelijk ziek zal zijn. De heer NAGTZAAM stelt aanhou ding voor, om het oordcel der Rechts geleerde Commissie over deze zaak in te Avinnen. De heer BREDA KLEIJNENBERG hoeft daar bezwaar tegen, omdat hij tegen uitstel is en de Averklieden thans het beste hebban, Avat zij kunnen krij- De hoer SL1NGENCERG is 't niet met den keer Nagtzoani eens over de interpretatie van de Avet over de be doelde artikelen. De heer VAN DE KAMP vindt het altijd wel goed, om advies te vragen; maar zou dat wel komen voor 1915. (gelach). De heer SI.INGENBERG meent, dat 't wel goed zou zijn, wanneer de Rechtsgel. Comm. eerst tegen 1915 I met haar advies kwam, Avant dan moet juist een hieuw contract wor den gemaakt. Het voorstel-Nagtzaain tot aanhou ding wordt aangenomen. Tegen stemden de hoeren Breda Kleijnenberg, Loosjes, De Breuk, Rin- kenia, Schreuders, Lassdfouii, Huls- Avit, Welsenaar, Krelage en Levert. PUNT 12. Het onderAvijs in het iiandteeker.cn aan de M. U. L. O -school nr. 2 werd tot heden gegeven <ioor den lijdelijken vakonderwijzer J. P. van den Berg- Ter benoeming van een vasten func tionaris hebben B. en W. de volgen de voordracht van bevoegden opge maakt 1. J. P. van den Berg te Haarlem 2. J. J. de Winter te Amsterdam; 3. S. J. de Mesquita te Watergraafs meer. Benoemd wordt de heer J. P. van den Berg te Haarlem. PUNT 13. Aan de opleidingsschool lol het M en H. O. voor jongens en meisjes moeten tAvee leerkrachten benoemd wórden, één wegens uitbreiding van het aantal klassen en ccn in een va cature. De volgende voordrachten zijn op gemaakt A. 1. J. Kramer, onderw. aan school iir. 3 alhier; 2. C. J. Rijkers te Utrecht; 3. J. P. van de Sande te Vlaar- dingen. B. C. J. Rijkers; 2. J. P. van de Sande 3. A_ F. Baarslag te Enschedé. Benoemd worden de hcereu J. Kra mer te Haarlem, en C. J. Rijkers te Utrecht. Rondvraag. De heer MERENS vraagt of er geen mogelijkheid is, om voor vreem delingen een betere aanduiding te ge ven, Avaar het Museum gevestigd is. Spreker vraagt, of er bezwaar tegen is, een handwijzer te plaatsen op de Gasthuisvest. Spreker merkt voorts op, dat de tij den van openstelling op 't Museum zelf op twee verschillende manieren ,'oorkomt, nl. op één bordje tot 4 uur m op één tot 5 uur. De VOORZITTER zegt, dat de oj»- merkingen overwogen zullen Avorden. De kwestie van den handwijzer is reeds besproken in de vergadering an B. en W. Hierna wordt de A'ergadering geslo ten. Sport en Wedstrijden WIELERNIEUWS. Walthour avoii Zondag den grooten prijs van Nürnberg, 100 K M., in drie afdeelingen. De le manche (20 K.M.) was voor Linart in 15 min. 3G s., 2. Waltliou-r 20 M. achter; 3. Scheuer- n 80 M. achter; 4. Dickentniann 940 M. achter. te manche f30 K. M. 1. Walthour 23 min. 5 sec.; 2- I.ïnarl 200 M. ach- 3. Scheuermann, 4. Dickent niann. 3e manche (50 K.M.': 1. Linart in l min. 19 sec.; 2. Walthour 40 M. achter; 3. Scheuermann en 4. Dickent- mann. Totale klasseering; 1. Walthour, 2. Linart, 3. Scheuermann en 4. Dickenfc mann. Vliegen. EEN NIEUW RECORD. Luitenant Vercin, een Fransche mi litaire vlieger, heeft 11. Zondag het éreidrecord voor aeroplane-vluchten met één passagier op zijn naam ge bracht. IIij vloog n.l. van Pau naar Chaleaudun (bij Chartres), zonder tussclieiilanding, een afstand van 580 K.M. HET ONGELUK TE GUYANCOTJRT. Ter compleleering van liet telegrafi sche bericht wordt door de Tel, mee gedeeld, dat de hcc-rcn Porcin, vader zoon, bij Guyancourt een ééndek ker van eigen inventie probeerden. Op oen hoogte van 40 meter sloeg bet toestel om en werd totaal vernield, liet benzine-reservoir vloog daarbij in brand. Toen men op de plaats des öii'heiLs aankwam, vond men de beide uzibtenden totaal verkoold onder .de overblijfselen van de vliegmachine. Percin Sr. wilde zijn vliegersbrevet halen. DE DOODENLLTST. De Duitsche aviateur Dietrichs viel in llabslieim aerodrome*bij Mühlhau- sen van een hoogte van 10 M. en werd gedood. De militaire'aviateur luit. Stoll, van het 112e regiment, is le Juterborg bii een landing, toen zijn toestel de bo._ men raakte, van 15 M hoogte geval len. Ilij werd naar het garnizoenshos- pitaal gebracht, waar hij aan de. ge volgen van den val ovrerleed. De onderofficier, die hem op den vliegtocht vergezelde, bleef onge deerd. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen naar P.henen door B. Gijzel te De Meern. SYNODE. De Algemeene Synode der NecL Herv. Kerk is Woensdag geopend. Ge kozen werd tot president ds. II. A. Leenjnans te Harlingen, tot vice-pre sident dc. G. J. We ij land te Vecrc. tot plaatsvervanger ds. Eïlerts de Haan. te Iteilo. StoomvaartberkMen ROTTERDAMSCIIE LLOYD. Ophir (uiiieis) arriv. 1G Juli te Pa- dang. Het si. Besoeki (uitreis) vertrok 16 Juli van Perim. Het st. KawL (uitreis) vertrok 15 Juli van Southampton. Hel st. Tambora (uitreis) vertrok 15 Juli van Suez. Het st. Wilis (thuisreis) vertrok 15 Juii van Tanger. KON. IIOLL. LLOYD. Zeelandia vertrok 16 Juli van Am sterdam naar Buencs-Ayres. net st. Frïsia (uitreis) vertrok 15 Juii van Santos. HOLLAND—AMERIKA LIJN Andijk, van Rotterdam naar Cuba. Mexico en New Orleans arriv.cerde 1G Juli te Ar.iworpen Het st. Caliisto vertrok 15 Juli \ran Savannah naar Rotterdam. Het st Ooslerdijk, van Newport News en Baltimore naar Rotterdam, passeerde 1G Juli des a'oorm. 2 uur 30 min. Dover. Zijldijk van Philadelphia naar Rotterdam, is 16 Juli 11 u. 30 v.m. Bevezier genass. STOOMV.-MIJ. OCEAAN. Het st Pynhus arriveerde 13 Juli van Amsterdam en Liverpool te Bata via. STOOMV -MIJ. NEDERLAND. Het st. Flores (thuisreis) arriveerde 1G Juli le Suez. Het st. Kangean vertrok 16 Juli van Hamburg naar Amsterdam. Het st. Karimata (thuisreis) is 16 Juli Ouessant gepasseerd. Het st. Karjmoen (uitreis) arriv. 16 Juli te Batavia. Het st. Koning Willem I (thuisreis) arriv. 16 Juli te Suez. Het st. Nias (uitreis) arriv. 15 Juli te Sabang. Het st. Prinses Juliana (uitreis) ar riveerde 16 Juli te Genua. Banda (uitreis) passeerde 16 Juli Kaan Finisierre.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7