Haarlems Dn DSRDS BLAD Donderdag 17 Jnll 1913 Stadsnieuws Tot leden van het Bestuur van het Ziekenfonds van liet E. S .M.-perso neel zijn hij enkele candidaatstelling gekozen de heeren 13. Jansen en W. Jansen. VRIJE ZATERDAGMIDDAG. Naar wij vernemen is bij den aan nemer H. G. Schuiten, de vrije Zater dagmiddag ingevoerd, met dien ver stande dat tot Zaterdagsmiddags 1 uur gewerkt wordt. Uit de Omstreken HEEMSTEDE De openstelling van „tiraensnuaai". Ongetwijfeld zal de aankoop van het fraaie buitengoed „Groenendaal" een van de mooiste en duurzaamste herinneringen zijn aan het feestjaar 1913. Want hel is een blijvend mo nument, dat door het breedziende Gemeentebestuur van Heemstede inel zijn Burgemeester Jhr. mr. D. E. van Lennep aan de spits, aangekocht is, om een lusthof te worden voor de be woners van Heemstede en omgeving on daardoor een bron van welvaart voor de Gemeente. Geen wonder, dut men vandaag van de openstelling van het Ileeuisteed- sche wandelbosch een feestdag heeft gemaakt. We hebben dezer dagen uit den feest gids al meegedeeld, welke feestelijk heden het Gemeentebestuur en do feestcommissie van „Koninginnedag" heeft georganiseerd Ier viering van deze openstelling en van de herden king van onze honderdjarige onafhan kelijkheid. Deze commissie wordt gevormd door de- hoeren: Dr. M. Colenbrander, Voorzitter, H. A. Waller, Vice-Voorzitter, D. Pronk, Secretaris, L. de Wilde, Pen ningmeester, W. A. van Amstel, J. G. Jansen Hendriks, Mr. J. Lobman, Jac. Roest, P. J. Staal, D. .T. van der Stam, J, F. M. Sle.vck, A. A. Swolfs, Mr. P. G. van Tienhoven, N. J. Vis ser, A. de Wilde, L. Zieren. Om half drie had de plechtigheid van de openstelling.plaats. Van den 1-Ieerenweg en den Glipper- ;weg-redcn de auto's en rijtuigen aan 'en van den Van Merlenweg en Voor weg kwamen de voetgangers en vul den de Sparrenlaan, Pollen-laan en i-iandere wégen die naar..'liet gereser-, •veerde terrein leiden., waar de rede voeringen zouden worden gehouden. Tegen het uur van aanvarig van de feestelijkheden was daar midden in 't- bosch een groot gezelschap bijeen gekomen. De Burgemeester te midden van den Raad, als gastheer de Com missaris der Koningin, Mr. dr. W. F. van Leeuwen, de feestcommissie en veie genoodigden met hun dames, als gasten. De Burgemeester had de aardige gedachte gehad, oin do openstelling van het vriendelijk plekje niet te doen geschieden door liet uitspreken van een gelegenheids-redevoering, uiteraard licht eenigsziris dor maar door de voordracht van vers. Poëzie past heter te midden der dichterlijke natuur. Het vers van den heer Van Lennep luidde als volgt Gelijk een dankbaar man, die cenen grooten schat. Die lang verborgen was, in zijnen grand mocht vinden. En vol van blijde vreugd, het, oogen- blik verbeidt, Dat hij dien grooten schat mag deelen met zijn vrinden. Zoo voel ik mij vandaag, nu HecmsteC Groenendaal, Dien pas verworven schat, zijn gasten mag vertoonen, En "k roep U 't weikóm toe, verheugd dat gij hier zijt, En dat gi> onze vreugd op heden bij wilt wonen Dat gij gekomen zijt, geachte Commis saris. Verheugt ons wel het meest. Gij hebt toen ik Uw raad Kwam vragen vóór den koop. Uw vol le sympathie Gegeven aan het planen daardoor inderdaad Schonkl gij morcolen steun. Aanvaard daarvoor den dank Van Ileemsteö's dorpsbestuur En dal. Gedeputeerden 't Besluit bekrachtigden, was reden dal wij hen Om deze daad als 't kon nog meer dan vroeger eerden. De grond, \vaarop wij staan, was een maal wildernis. Een duin, begroeid met helm en aller hande struiken. En 't diende 't Heemsteedsch volk, nog weinig in getal. Om daarvan 't sprokkelhout tol brand stof te gebruiken. Maar meest was t kaal, en als de wind kwam loeien, Dan stoof het droge zand naar d' oevers van het meer. Denkt niet, dat er destijds een op- gaund bosch mocht groeien, 't Was anders niet dan duin, zacht golvend op en neer. En 't wachtte op de hand, die het ont ginnen zou Die kwam uit Amsterdam, waar 't wakker voorgeslacht Door handel welvaart bracht, en hui zen deed verrijzen. Die nog de glorie zijn van Heer' en Keizersgracht Maar zomers graag ontvlood de drukte van de stad. Om op het land te zijn, en fraaie bui tens stichtte In 't Gooi en aan de Vecht, en 'l groe ne Kenmerland; En du3 voor 't nageslacht ook heerlijk werk verrichtte. Ik denk aan Hasselaer, aan Geel- vinek en d'Orville, Aan mijnen naamgenoot, de Hope's niet het minst. Door hen werd 't bosch geplant zij zaaiden en zij pootten Hen breng ik huid' en dank; zij deden 't niet om winst Maar liefde tot natuur deed hen het barre zand Herscheppen in een woud, door hen in grootsche pracht Als thans niet meer gezien. Geen plan ter ziet zijn boom In vollen wasdom staan. Dat ziet het nageslacht. Dat nageslacht zijn wij, en die er na- ons komen Den pas verworven schat stel ik in aller hand En 'k noem V.an Merlen's naam, die sedert veertig jaren Dien schat ganscli ongerept met eer bied hield in stand. En waar ik hem geoi eer, daar past een woord van 'nulde Aan wien hem stond ter zij, zijn trou we hulp De Wilde, Wiens ijver voor 't behoud van .'them zoo dierbaar bosch, Na jarenlangen dienst, in geenen deel verkilde. En nu is T dan van ons, vaiï van. ui ij, van allen. Nu leeft de vrijheid hier, nu .on.afh.an- kelijkheid, Nu vieren wij hier feest, gelijk een eeuw geleden Ons Vaderland het deed. door Willem'» liomsi verblijd. Nu voelen wij ons vrij, uu juichen wij te zamen, Nu hoort dit schoono bosch voortaan ons allemaal Nu komt nicn broederlijk zich blijde hier vermeien, Nu jubelt Hcemsteó luid in 't vrije Groenendaal. Vrijheid, heerlijke gedachte I Vrij te zijn is ieders lust. Vrijheid inaukl dc menschen beter. Vrijheid brengt den mensch tot rust. Mits de vrijheid niet alleen maar Voor zichzelf wordt opgeëischt Dat is misbruik van de vrijheid Die op egoïsme wijst. Neen, mijn vrienden, wave vrijheid Legt zich zelve handen aan. Anders wordt zij bandeloosheid. Die haar doet ten onder gaan. Zorgt, dat ieder, die hier wandelt. Evenveel geniet als gij, Hindert niemand, richt geen scha aan; Dan eerst is een ieder vrij. Kan een plant in vrijheid groeien, Als zij half wordt uilgerukt? Kunnen bloemen blijven bloeien, Als zij worden afgeplukt Kan een vogel vroolijk zingen. Als men wreed zijn nest vet stoort Zal hij niet verdreven worden, Als hij levenmakers hoort? Wordt niet 't groene mos onthc-iügd Door een vod of vuil papier? Wordt de rust der stille lanen Niet geschonden door getier Maar zóó zal "t hier niet zijn, des Scheppers Majesteit Wordt in dit bosch gevoeld. Wie zou dio gaan versturen? Neen, elkeen zoekt hiér rust en pas sende vermaken. Men ademt dennenlucht en voelt zich als herboren. Het beste in den mensch moet hier lot uiting komen; Ik vrees geen overlast wat men ook mag voorspellen 'k Ben liever optimist en durf in vol vertrouwen Ons Heemsteedsch Wandel bosch voor ieder openstellen. Dat dit gebeuren kan, dat Heenistèe Groenendaal In eigendom verkreeg, kwam door het wijs besluit, Dat, leden van den Raad, door U een- stemmiglijk Genomen werd in Maart. Mijn dank gaat naar U uit. De bijval, die het vond, was aange naam te hcoren, En bijna algemeen werd Uw besluit geprezen. Kritiek komt later wel. Wie kan die ooit ontloopen? O mocht die dan is 't goed altijd opbouwend wezen. Dat ieder, die hier komt, en die sóms, iets mocht zien, Dat beter anders waar', zijn raad ons niet onthoud' Maar door geschrift of woord welwil lend mede hel po Ten bate van 't bezit, dat ons is toe vertrouwd. Dan wordt, als 't doel niet is alleen om af te breken, 1-Iet Dorpsbestuur gesteund in 't stre ven orn .den groei Van Heemstee voor le staan, dan geeft een ieder zich Voor 't algemeen belang, vooruitgang, welvaart, bloei! I-Ieemstêe bloei' nu, Heemsteó groei' nu, Ieder werke daartoe tnèe; Worde mij de kracht gegeven11 Met U naar dien bloei té streven 1 Dat is, Ileemsteders, mijn bêe. De Commissaris der Koningin sprak hierna een enkel woord, om uiting te geven aan zijn belangstelling bij de openstelling van het bosch. Dr. M.-Colenbrander, dé voorzitter der feestcommissie voerde hierna bet woord. De heer Colenbrandér sprak, als.volgt: Zeer geachte heeren. Burg.em,eester en Wethouders dezer, gemeen le 1 Thans de toik te zijn. van de lieem- steedsehe - burgerij is, een. even' eer-, volle als aanlokkelijke taak.'.* Toch geen gemakkelijke. Want hoe onder woorden te bren gen de gevoelens die ons. thans ba-. stormen'?. Wie herinnert het zich niet.uit zijn kinderjaren, dat hij bij gelegenheid van een Sint-Nicolaasféest of van een verjaardag een geschenk ontving, dat zoo geheel alle verwachting overtrof, dat hij volkomen sprakeloos werd van louter bewogenheid des harten. Zoo gaat het ons tlians, nu gij ons hier genoodigd hebt in dit -wonder schoons bosch, en nu gij zegt: dat is nu voor. u. Voelt er u vrij. Geniet er zooveel gij kunt. Toch zou thans te zwijgen een ver keerden indruk maken. Laat ons daarom uit de velerlei gedachten die in dit oogenblik in ons opwaken er ééne mogen vertolken, die zich tel kens weer naar voren dringt. En dal is wel deze, dat wij bovenal getroffen zijn en bovenal ons dank baar gevoelen voor de ideëele zijde van het door u ontworpen en thans uitgevoerde plan. Ziet, Mijnheer de Burgemeester en Mijne Heeren Wethouders, onze -tijd is er een die bovenal oog heeft voor de maieriêele belangen van de men schen. Dat heeft ongetwijfeld ;zijn goeds, die onafgehroken zorg voor de stoffelijke belangen. Maar toch, het brengt een groot gevaar mee, het ge vaar voor een te gelijkvloersche le vensbeschouwing, het gevaar voor een te groole nuchterheid; En nu hebt gij, trols o! die behoef te» die dagelijks om u heen om ver vulling reepen, irois al die eischen die men voor zich persoonlijk en voor de gemeenschap voortdurend aan u stel"., nu hebt gij den moed gehad een enorme som golds beschikbaar te stol len ten dienste van een geheel ander belanz, ten dienste van de schoon heid. Dat getuigt van uw idealisme. Da', getuigt ook van een wijs beleid en van c-.-n verren blik. Gij herstelt het evenwicht dat door een te eenzijdige zorg voor de materieelc welvaart dreigt verbroken te worden. Wanneer gij den mensch het oog opent voor natuurschoon, dat hier in zoo rijke mate te vinden is. dun leert gij hem, dat er waarden zijn, die zich ;ii cijfers laten uitdrukken. En wanneer gij den mensch brengt ;n de rust, in de stilte, waar alleen net gezang der vogels zijn oor treft, dan haalt gij hem uil hel roezemoezi ge leven, waarin zijn persoonlijkheia dikwijls gelicel onvoldoende tot ont wikkeling komt, en plaatst hem tegen over zichzelf. Zoo zorgt gij voor een harmonische ontwikkeling. En dat korni naar onze overtuiging ten slolle ook weer den voorspoed der gemeente ten goede.. Wij hopen van harte, dat al uw goede verwachtingen betreffende de meerdere aantrekkingskracht, die on ze gemeente door tien aankoop van Groenendaal zat gaan uitoefenen, in vervulling mogen gaan. Maar vergunt ons er op te mogen wijzen, dat ook langs een minder di- reclen weg de welvaart der gemeen te wordt gebaat. Want de harmoni sche ontwikkeling, waarvan wij zoo- even spraken, kan niet anders leiden dan tot een vermeerderde levens kracht, tot een verhoogde energie, tot een. krachtiger kunnen op alle gebied. En de kracht van bet geheel is len slotte afhankelijk van de kracht der individuen die samen het geheel vor men. Ten slotte nog een woord in het hij zonder tot u, hooggeachte Burgemees ter! Terecht hebt gij zooeven aan de openstelling van dit wandelbosch ge dachten vastgeknoopt over het jaar 1913. Waar gij het voorrecht van den enkeling hebt gemaakt lot een recht voor de gemeenschap, daar hadit gij er alle aanleiding toe, uil liet jaar 1813 le kijken naar het jaar 1913. Wij wenschen het omgekeerde te doen. Wij kijken terug. En dan zien wij staan den Regent. En dan gen wij zoo'n ltegent kunnen wij bij alles wat veranderd is toch niet sen. Wij blijven, noodig hebben ie manddie regeert. Allen te zamen zou den nooit hebben kunnen bei eiken, wat gij thans bereikt hebt. Nooit zou een voorstel, dat van zoo verschilh do kanten kan worden bezien, \vaar zooveel aan vast is, met- algemcene •stemmen zijn aangenomen, wanneer hel niet gekomen v/as van den'gene 'door wien wij ons gaarne luten' regoe- reh,'die., zijne autoriteit ontleent aan ons "aller overtuiging, dat \vat 'hij' voorstelt goed in elkaar gezet, rijpe lijk overwogen, wei doordaplit 'is. Laten wij het u mogen zeggen, dat wij ons bewust zijn van het groote 'Voórreoh-t, dat wij in uwe leiding be zitten. En laten wij u bovenal de Verzeke ring, mogen geven, dat wij u tot in lengte van dagen dankbaar zullen zijn voor het werk waar gij in dezen stond de kroon op hebt gezet. Uw werk. Uw naam, hooggeachte Bur gemeester, zal onafscheidelijk verbon den blijven aan Groenendaal. Leve de Burgemeester! Onderwijl hadden de leerlingen van de drie hoogste klassen van de Hcei steedsche scholen eenige liederen go zongen. Frisch en vroolijk weerklonk in dit liefelijk oord het Wilhelmus, het lied o-p „Groenendaal" en het feestlied. Dé liederen werden niet veel belang stelling aangehoord en zeker allen stemden in met het laatste couplet van het feestlied, luidende: Den Burgemeester, hem ter eer Moet thans ons feestlied schallen, Het spreke luid in Groenendaal Den dank uil van ons allen. Zoo klink dan blij ons feestgezang: „De Burgemeester leve lang, Tot zegen, tot zegen van Hcemstèo. Vele jaren". Hierna maakten de genoodigden een wandeling door het bosch, waarbij de wandelaars gelegenheid hadden het scllóo'ue landgoed le bewonderen. Bij de belvedère en in den koepel werden eenige ververschingen ge bruikt. de Potten laan nam het concert de zang- en muziekverenigingen een aanvang en op het feestterrein, waar straks de ojienstelling had jilaats gehad ving men aan met de volksspelen, waarbij de kinderen ver gast werden op verschillende verma kelijkheden. Voor liet verdere gedeelte van den dag stonden de volgende nummers op het programma: 6—8 uur. Voetbalwedstrijd tusschen Heemstede cn Concordia uit Haarlem. 3—10 uur. Concert op het Wilhel- minaplein. 10 1/4 uur. Groot Vuurwerk. SANTPOORT. Wegens eenige alhier voorkomende gevallen van mazelen is de Fröbel school van Mevrouw WQste heden voor eenigen tijd gesloten geworden. Onze Lachhoek ZANDVOORT. Den 18en Juli a s zal het strand alhier tusschen paal 60 en 64 onveilig zijn, daar er alsdan schietoefeningen zullen gehouden worden door de mi trailleurs van de lilde infanterie-bri- gade. VELSEN. Woensdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente, onder voorzit terschap van den Burgemeester. Afwezig zijn de heeren Huyg, Van Rhijn en Sant. Bij de ingekomen stukken is een af druk van het schrijven van den Inge nieur A. L. II. Obreen aan H. M, de Koningin, inzake de bemaling van de Vecht en het Noordzeekanaal. Op voorstel van den heer Van Tuyll, die op liet groote be-luug van een pomp station te IJmuiden wijst, in verband niet den overlast in de gemeente Vel- scn van den dikwijls lioogen water stand in het Noordzeekanaal, wordt besloten adhaesie aan dat schrijven te betuigen. Over een verzoek, van de commissie voor de feestelijke herdenking van Noor land's onafhankelijkheid, om een subsidie voor het te IJmuiden to houden 8-daagsche Internationale Padvindcrskamp, wordt door nage noeg alle Raadsleden het woord ge voerd. Een voorstel van dén heer Zegel om niets te geven, wordt goedgekeurd met 12 tegen 2 stemmen. Tegen slem den de heeren Vermeulen en Van Tuyll. Aan B. en W. wórdt een crediet verleend van f 200 voor «en arbitrale uitspraak in liet bekende geschil tus schen de gemeente en de Kennemer- ElóetricHeils-Maatsohappij, over de vraag of voor een kabel, precariorech ten verschuldigd zijnr Met 'de II. S. M. wordt een over eenkomst aangegaan 'voor' de verbete ring van do taluds bij het spoorweg station te IJmuiden; het plaatsen van een ijzeren hek langs de Wilhelmina- straat en het bestralen van het Sta tionsplein. De kosten voor de gemeen te daarvóór zullen bedragen f 6200, do overige kosten zullen door de H. S. M. gedragen worden. Het verzoek van den Commissaris van Politie te IJmuiden tot verhoo ging zijner jaarwedde wordt aange houden tot de volgende vergadering. Eon aantal punten vaii onderge schikt belang worden zonder veel dis cussie afgehandeld.Bij de behandeling van een suppletoire begrooting van het gemeentelijk gasbedrijf deelt de wethouder Netsc.;er mede, dat de win sten op het bedrijf van dien aard zijn, dat hoogstwaarschijnlijk nog einde 1913 hot reservefonds van f 20.000 bij een zal zijn en de gasprijs verlaagd zal kunnen worden. Bij de rondvraag vroeg de heer Brink, waarom de raad bijeengeroe pen was voor zooveel ondergeschikte punten, terwijl nog aanhangig zijn: <ie politieverordening, bouwverorde ning, progressieve schoolgeldheffing, waterleiding enz. EEN PARTICULIERE SECRE TARIS. Junot, hertog van Abrantes en ko lonel-generaal van de huzaren in het Fransche keizerlijke leger, wist op een zeer eigenaardige wijze bij Na poleon zich te introduceeren. Het was bij de. belegering van Tou lon, toen Junot nog maar gewoon soldaat bij de artillerie was en Bona parte een pas benoemd brigade-gene raal, dat de laatste, eenige batterij en bezocht en vroeg naar een soldaat, die goed schrijven konJunot kwair zich aanmelden. Bonaparte dicteerde hem nu een dagorder en zijn tijdelijke particulie re secretaris schreef die order met geen andere schrijftafel dan een trom. Juist toen hij er mede gereed was, sloeg een vijandelijk projectiel in hun onmiddellijke nabijheid in den grond verspreidde een laag zand over het document. - Hier, generaal, zei Junot met een glimlach, in 't minst niet verschrikt, we hebben om den inkt te drogen geen zand noodigde vijand was wel zoo goed, daarvoor te zorgen. Dit was in den tijd, toen 't vloeipa pier nog riiet was uitgevonden. Napoleon gevoelde iets voor de te genwoordigheid van geest en gees tigheid van Junot, en van dat oogen blik af maakte de soldaat een snelle promotie, totdat onder het keizerrijk een van zijn overwinningen in Portu gal hem den titel van hertog be zorgde. Sport en Wedstrijden CONCOURS-H1PPIQUE TE HOOFDDORP. (Vervolg.) Nummer III. Concours éénspannen gedekte Merriën, toebehoorende aan leden der Vereeniging. le prijs: „Nedda", eigen. A v. Zij- verden, 'te Haarlemmermeer. (Aan de le prijswinner werd tevens de eere- prijs toegekend, beslaande uit een zilveren medaille van H. M. de Ko ningin.) 2e prijs: ..Mathilda", eigen. H. van Vuuren. te Haarlemmermeer. 3e prijs: Astra", eigenaar C. Bulk, te Haarlemmermeer. 4e prijs: „Nelly". eigen. G. P. Kïs- temaker, te Haarlemmermeer. 5e prijs„Frida", eigen. A. Pruïs- sen, te Haarlemmermeer. 6e prijs: „Piptias", eigenaar Jb. Clay, te Haarlemmermeer. Deze prijzen bestonden alle uit fraaie kunstvoorwerpen. Nummer IV. Concours eenspannen, Pcmney's. le prijs: „Mej. Hobby", eigen. Dr, van Linden Tol, te Heemstede. (Aan de le prijsw. werd tevens de zilv. med. toegekend van den WelEd. Gestr. heer Van Wichen.) 2e prijs„Letla", eig. W. Kloassen- bos, te Amsterdam. 3e prijs: „Don Juan". eigenaar J. I-Ieck, te Haarlem. 4e prijs: „Cornelis Bïnger". eigen. P. Akkerman, te Lutkemeerpolder. 5e prijs: „Favoriet", eigen. D. Bos, te Haarlem. 6e prijs; „Senii", eigenaar W. Post, te Haarlemmermeer. Nummer V. Concours éónspannen gedekte Merriën, toebehoorende aan en gereden door landbouwers. le prijs: „Betsy", eigenaar J. D. Buik, te Haarlemmermeer. 2e prijs: „Emma IV", eigen. Gebr. van Gulpen, te Spaarndammerpolder. 3e prijs-. „Emma", eigenaar C. Kem penaar, te Haarlemmermeer. 4e prijs: „Mathilda", eigen. T. van Vuuren, te Haarlemmermeer. 5e prijs„Lientje", eigen. D. Hout- kooper, te Haarlemmermeer. Eervolle vermelding: „Prinses", eig. Joh. Verkuyl, te Haarl.meer. Eerv. ver melding: „Olga", eigen. O. Schaap, te VeLsen. Aan den le prijswinner werd tevens de groote zilv. med. van de firma Boeke en Iluidekoper te Groningen, toegekend. Nummer VI. Voorbrengen van heng sten en merriën voor de Prov. Rege- lingscomm., welke goed en gewillig in 't tuig moeten gaan. A. Hengsten, le prijs: „Mylord II", eigen. Vereen. Oostzijde, te Haarlem mermeer. 2e pr.„Elegant V", eigen, Gebr. van Gulpen, te Spaarndammer polder. 3e prijs: „Hamlet", eigen. J. D. Bulk, te Haarlemmermeer. Voor ieder werd een premie van 100.toegekend. B. Merriën. Voorgebracht werden 10 merriën, die alle aan de gestelde eischen van de Regelingscommissie Van Kunst en Kunstenaars LXVII. Na een paar weken van rust, zijn wij weer aan het kunst-kijken geto gen. O, het is zoo noodig, zoo nu en dan eens de blommetjes buiten te zetten, andere bezigheid le zoeken of eensheelemaal niets te doen. Het is ook een kwestie van billijk heid tegenover de kunst en de kunste naars. Wie van 1 Januari tot 31 December kunstwerken of wat als zoodanig wordt gepresenteerd, ernstig en kri tisch beschouwt, loopt gevaar lang zamerhand een te hoog standpunt te gaan innemen, steeds maar eischend nieuwe emotie en nieuwe meester werken het goede in het bestaande voorbij te zien of er zich ven eold.van af te wenden.Dat moet niet.Er worden nu eenmaal niet iodcren dag meester werken gemaakt, en ook op hel twee de plan bevindt zich genoeg waarde vols, waarop de billijke verslaggever de aandacht kan vestigen, als hij frisch en vrooijk voor zijn taak komt te staan. Doch om frisób te blijven moet hij er nu en dan eens afblijven, zooais ook een schilder vaak zijn doek een poosje wegzet om er na een poosje een nieuwen „kijk" op te heb ben. en er aan voort te arbeiden. Ik hen blij eens een paar weken geen schilderij kritisch bekeken te hebben; nu tooh heb ik met genoegen de Vierjaarlijksche, te Arnhem, die den 4en Juli geoj>end werd, kun nen bezoeken. Meesterwerken? Eve nementen? "k Heb ze er niet ontdekt. Maar ik heb pleizier beleefd aan veel wat deze tentoonstelling maakt tot een geheel van zéér goede artistici teit, van aangenaam,, overzichtelijk volume, en smaakvolle bouw. Na de zeer pompeus opgevatte Vierjaarlijk sche, die verleden jaar te Amsterdam gehouden is, is deze stedelijke Arn- hemsche aLs een frisch eenvoudig pro vinciemeisje naast de zwaar geverf de, opgedirkte boulevard-schoone der wereldstad. En het zij zonder hatelijk heid aan het adres der Amsterdam- sche tentoonstelling, die in menig op zicht leerzaam en verdienstelijk was, gezegd, wij Hollanders houden nu eenmaal wel van onze provinciale deerntjes. Zeker, in Arnhem is Ihet uitbundi ge, het tip-top moderne niet geweerd, doch Sluytere, Schelfhout, Hoger- waard hangen toch wal vreemd in en tussohen, als uitgezochte, tamme za ken, alsof op de visite een paar oude tanies rondom de wat uitgelaten jon ge nich;jes gezet waren oin hel ru moer wat te dempen. Wat de jeugd echter niet op haar best doet uitko men. Ik kan mij voorstellen dat het groo te schilderij van Jaap Dooyewaard, door hem „Mary" gedoopt, de alge meen© instemming van de „haug- commissie" gehad heeft. Het kreeg oen fijne plaats en ik zie er over een paar wéken do stedelijke medaille van Arnhem al aan hangen! Niet on- erdiend, integendeel. Het is een rustig werkstuk, een zeer beschaafde kuust. Beu jeuïge dame zéttend op een rustbank tegen lichten achtergrond uit. Sinds 't por tret van Whistler's moeder hebban wij al meer dezer „arrangements" ge zien. Doovevvaard's werk is niet zóó vloeiend neergeschreven als de Whistler uit den Louvre; maar liet arrangement is eveneens hier uiterst gevoelig gesteld, zoo het dan al niet geheel is opgelost (in de blauwe bank o.a.). In zijn buurt hangt een sterk stuk van mevr. Schaapvan der Pek. een ruïne van het kasteel van Assist. Vaak zijn mij dezer dame stillevens eenvoudig H. S. geteekend, op an dere tentoonstellingen opgevallen. En ook dit schilderij boeit dadelijk. Er is verwantschap tusschen het werk van deze vrouw en dat van Suze Bis schop. Hoe weinig vrouwelijk... neen laten we zeggen: hoe weinig dames achtig zijn beide. Een goede olter en een vroolijk- kleurig schilderij van den Belg Lc- nmyeur maken de omgeving van den grooten Dooyewaard mt. In de linker-zijzaal heeft de hang- conimissïe al of niet opzettelijk, liet van de kunstkcopers geleende bijeen gehangen en zoo een mooi wandje ge formeerd. Het mag bekend veronder steld worden dat velen der bekende, thans werkende artisien met den kunsthandel contracten of verbinte nissen hebben, waardoor op een ten toonstelling als deze alleen niet dier handelaren toestemming ingezonden kan worden. Is het een ondeugendheidje der hangers geweest deze zaken bijeen te brengen? 'In ieder geval: die kooplui eten wel wat ze doen: als het niet te hatelijk tegenover hen was zou men kunnen zeggen: hel ziju de slechtste vruchten niet-, enz. enz. Aan dit hanóelaarswandje exponeren Breit- ner, Dijsselhof, Bauer en Akkeringa (als we op Woestduin waren, zouden we zeggen: stal van Wisselingh) en Isaac Israels (idem idem Buffa). En In hun buurt eenige iijdgenoolen en verwante zielen: Haverman, Therèse Schwa rtze enz. In het daartegenover liggend zaal tje zijn eenige werken bijeengebrcht. die van Haagsche of Amsterdam s-clie- exposities bekend, hier nog eens ge toond worden. We vinden hier Min- nickendam's „Levensvreugde", Lizzy Ausingh's „Gele gevaar van Leeu- wen's ..Waschvrouw", Krabbé's „Ter zet" terug en kunnen dan controlee ren of onze eerste indrukken van die werken zich „gehouden" hebben. In mijne aanteekoningen vind ik nog teekens vol eerbiedige bewonde ring voor mr. R. S- Bakels' „Winter", Arend Hijner's Paardekoppen; een tweelal teekenïngen van Dirk Nij- Iand; van eerbied zonder bewonde ring voor Van der Poli's Kater en Jan VeHh's portret van mevr. v. L. En nog veel meer streepjes en kras jes en woordjes, geheime teekens voor mijn eigen gebruik; maar voor dit feuilletonnetje heb ik er reeds voldoende van losgelaten om to la ten zien, dat in deze zomermaanden een uitstapje naar Arnhem, bij al zijn overig heerlijks nog een goede dosis echt kunstgenot kan aanbieden. Gedurende den gansehen zomer wordt, van de Wosterbouwing af tot Wagcningen toe, dagelijks, onge merkt, onze onafhanaeiijiKlneid her dacht. Tusschen die festiviteiten door kan een bezoek aan de Vierjaarlijk sche als een caimans werken. „De vele tentoonstellingen waarmee wo ons herdenkingsjaar vieren, zijn mij een aanleiding geweest, ze nog met deze ééne van Vincent's werken te vermeerderen.Met deze woor den leidt de bekende heer 11. P. Brem nier eon catalogus in voor eene ten toonstelling van ruim 150 werken, door Vincent van Gogh, door ge noemden heer in een prachtig oud huis aan den Langen Voorhout te 's-Gravenhage (huisnummer 1) bijeen gebracht. De iheer Brommer is hier te lande de propagandist voor Van Gogh's kunst en een meer „vergeeste lijkte kunst in het algemeen, geweest En zeer zeker de eerste eerlijke be wonderaar van Van Gogh,voor wiens werk cn persoonlijkheid hij een cul tus wist te scheppen on die hem in dit zelfde catalogusvoorwoord zeggen doet: „Immers als men to berdo wil brengen wat er zoowat van beteeke- nisvols in de laatste honderd jaren bij on3 gebeurd is, kan men hem niet vergeten, later zouden onze na komelingen misschien vragen of we dan gehc-el geen oog hadden voor de grootste uit dezen tijd Over de tentoonstelling zelve kun nen we Lier zwijgen. Ze is niet zoo uitgebreid als de Van Gogh-tentoon- stelüng ie Keulen, in het vorige jaar georganiseerd en waarover ik toen. uitvoerig bericht heb. Wel is deze overzichtelijker,doordat er een belang rijker deel aan Van Gogh's Holland- ache periode gewijd is. En een bezoek zeker aan te raden, daar alles uit privaat bezit geleend is en men die zeker uiet zoo spoedig weer te zien bekomt. Alleen reeds de verzameling van de Scheveningsche mevrouw Kröller omvat een veertigtal num mers. En tot slot een locaal nieuwtje. Haarlem krijgt een kunsthandel, een heusche, echte, zooals Amsterdam en Den Haag ze hebben, maar Utreóht, Arnhem en zelfs Rotterdam niet be zit. Eigenlijk... door 'n samenloop van omstandigheden en bijkomstigheden, Maar dat doet er hier niet toe. Tege lijk moet ik er echter bijvoegen, dat door de eeuïgszins intieme relatie waarin de schrijver dezer feuilletons tot den kunsthandel in kwestie komt te staan, er i n die feuilletons thans voor de eerste en tegelijk voor de laatste maal zeiis op gezinspeeld wordt. We nemen er hier verder geen notitie van. Misschien'zullen mijn le zers er in het redactioneel bovendeel der krant zoo nu en dan wel eens iets van vernemen. Doch, eens en voor al zij het thans geconstateerd: dat zal absoluut onafhankelijk zij'n van den schrijver van „Van kunst en kunste naars", J. H. DE BOIS '5 Juli 1913

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9