TWEEDE BLAD Zaterdag 26 Juli 1913 fiaarlemsclie Handels$ereeniglng Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. ïelephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken vun infoimatièn en het incasseeren yuu dubieuso vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de 6tad woonachtige per- sonen moet 10 ot. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In Maart en April 1913 zijn 56 vor deringen tot een bedrag van I 1625 49 betaald; 25 vorderingen worden afbe taald; 11 vorderingen zijn uitgesteld Bovendien hebben de leden het fecht op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging de heeren Mrs. Th. de Baan llugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgowenscht ook in proceduren en faill.ssementeu gratis voor hun op treden natuurlijk echter allecu voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering de rechtsgeleer den iu handen gesteld moet 10 ct. voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs deaen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephouische inlich ting; verlangt men da informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor information op buiten da stad wonende personen f 0.60 pl.m. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons k 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan bet bureau van den Burger lijken stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legüimatlekaarlen, waarop zij persoonlijk inforinatiën kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Ouderl. Ir.for. en Schuldinvordering- bureaux en Handelsvereenigingen aangesloten vereenigingen. Deze in formatiën kosten 25 ct. Het is noodig er nog. eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed infonnee- reu, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den. waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan- getnden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het golieim on geschonden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts ƒ3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemd© niet het eenige is wat de Haarlemsche Han- delsvereeniging doet.; steeds heeft zij oen open oog gehad voor alle zaken, dis hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en altijd heeft zij daarvoor gesproken. Het zou to ver voeren alles op te noe men, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het. be stuur drie commission gevormd en is daarvoor bet bestuur uitgebreid. Van deze cominissiën bemoeit eene zich mot het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Middenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet eu waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot 6tand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan do Haarlemsche Hondelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Gsntscfce Weraldtentooa- stslUng. VI, „L© Belgique est la première nation commcrciale d.u monde au point do vu© re- latif, la quatricme au point de vue absolue." Deze trotsche mededc-eling staat in koeienletters op de buitenzijde van een der gebouwen geschilderd. En België is zeker waardig vertegen woordigd op deze wereldtentoonstel ling in eigen land! Een reeks van za len bevatten de voortbrengselen van Belgische nijverheid en kunet, en ik zei het al eerder in deze artikeltjes, dal Engeland, Frankrijk en onze naaste Zuidelijke buren op deze expo sitie in omvang en rijkdom van in zending de kroon spannen. Maar wat België typeert ik be doel: wat de grooter attractie harer sectiën is dat zijn de vier gebou wen der groot© steden. De paviljoens van Brussel, Antwerpen, Gent en Luik staan op een viersprong, en die groep, gebouwd in den ouden, sierlij ken bouwstijl van het land, vormt een der mooisie gedeelten van de tentoon stelling. Vooral het palcis der stad Brussel, dat zoo sterk herinnert aan het beroemdo marktplein van de Bel gische hoofdstad, vindt overal bewon dering. Daarin, evenals in de drie andere, vindt ge alle mogelijke gege vens, de stad en haar nijverheid be treffende, vele foto's en andere af beeldingen enz. Het Luiksche gebouw, het kleinste, is in den ouden patrici- soben stijl deftig en smaakvol gemeu bileerd, en Antwerpen heeft een mo del van zijn beroemde haven, op een schaal van 1/500, geëxposeerd. Dat model is wel hot merkwaardigste dal ik op de gansclie tentoonstelling vond. Het beslaat een der lange zijden van een ruime zaal, en is een wonder van minutieuze bewerking. Alle havens en kaden met hun pak huizen en opslagplaatsen, elevators en hijschkranen, groote eu kleine stoom- en zeilschepen zijn in ver wonderlijke preciesheid weergegeven, en typeeren als geheel uitstekend het enorme handelsverkeer, dat zich ln de Scheldestud dag aan dag afspeelt. Antwerpen heeft de kracht en den omvang barer nijverheid uitstekend gedemonstreerd. En Rotterdam? Waarom heeft onze grootste han delsstad niets gedaan? niets dat in de schaduw van deze Antwerpsclie inzending kon staan? Maar ik had het over België. En dan moet ik nog een speciale merkwaar digheid uit, de steden-gebouwen ver melden. Die is te vinden in het Gent- sche paviljoen, waar in een wassen beelden-tableau in een uls ka,pel ingc- •ichtc zaal de plechtigheid bij de ge boorte van Karei V is voorgesteld. Dat is een voorstelling die verbazend veel bezoekers trekt, en hoewel we een beetje uit den tijd zijn dat hei panop ticum algemeen bewondering vond en. een succès was, mag toch aan dit Gentsche „wassenbeeldenspel" lof niet; onthouden worden. Want de kostba-J re, historie getrouwe costumes vormen een sierlijke, harmonieuze groep, en de wassen gezichten zijn gansch niet expressie-loos. In het hoofdgebouw der Belgische sectie vindt ge ook Gent weer terug, en dat wel door de Société cooperative socialiste de Gand een instelling die. te oordeelen raar liet groot aan tal harer gebouwen allen in model hier weergegeven van aanzienlijken omvang moet zijn. Behalve voedings middelen fabriceert zij ook kleeding- s tukken, en bezit, verschillende gebou wen waar hare leden verpoozing kun nen vinden. Dat het typografisch lied rijf in zijn technische bijzonderheden weinig al gemeene bekendheid geniet, blijkt, ook in de Belgische afdeeling. waar de „stand" van de Gentsche boekdrukke rij V. van Dooselaere voortdurend groote aandacht en merkbare bewon dering geniet.... ofschoon er toch housch niets meer te zien is dan de uitoefening van het bedrijf der firma. Het grootste deel der drukkerij is naar de tentoonstelling overgebracht, en ik denk zoo dat het voor het perso neel des heeren Van Dooselaere een heel feestje moet wezen om maanden achtereen in zoo'n vroolijke, luxueus© omgeving en onder zoo algemeene aandacht en bewondering ie mogen werken, innlaats van in een minder- gezellig fabrieksgebouw te moeten vertoeven. De Belgische kunstzaal, met haar schoon© beeldhouwwerken van Jean Herain Breniaeokers, Jacques de La- laing en anderen is in prachtigen so berer. stijl gehouden en wordt impo sant bclTeerscht door Jeaiï Delville's groötschê wandschildering van „l'Homme Dicu". De omvang en liet imposante van de Britsclie afdeeling uitten zich naar mijn waarneming het best in de enor me machinehal en in de zalen der En- gelsche koloniën. Voor een niet-tech- nicus, die boverdien nog gehaast is omdat hij veel in een korten tijd moet zien. is zoo'n macJiine-afdeeling te Yfeeleisehend voor een deugdelijke be zichtiging. Maar hij kan toch een poos je met Ix-wondering de werking der ontzaglijke machinerieën van de tex tielnijverheid gadeslaan, als kranten man gevolg gi ven aan de attractie der stands van The Linotype and Machi nery Co. Ltd. (die o.a. zetmachines fabriceert) en stilstaan bij de zaclvt- mischende dynamo's van de British WestLnghouse Electric Co. eleclxi- sclie krachtmcnsters. En tenslot te wordt zijn aandacht, zeker gelrok ken door een expositie in de uit gestrekte machinetaal, die iets... tra gisch heeft. Dat is de afdeeling dor aviatiek. Er hangen een paar zweeftoestellen, rank en licht gebouwd. Eén daarvan beet „The Hawk" (havik) en een korte, koele mededeeling zegt u, dat dit het toestel is waarmee da Engclschman Pilcher in 1809 bij een proefneming een dooilelijken val deedDat ge schiedde klaarblijkelijk eerst na vele proeven, want reeds in '96 was bet toestel gebouwd. Er is juist hierin iels diep-tragisch, omdat het herinnert aan den strijd van de pioniers der aviatiek tegen de ontzaglijke, dikwerf onvoorziene moei lijkheden die hun opvolgers op hun geperfectionneerde machines in nog grooter mate en met even 'droevig re sultaat hebben ondervonden. Wc zijn al zoo gewend aan de korte, nuchtere telegrammetjes van Reuter, meldend den dood van een of anderen jongen, koenen vlieger. Haast gaan ze ons on opgemerkt voorbij, omdat ze zooveel in aantal zijn, en schier wekelijks een of meermaal voorkomen. Maar deze herinneringzij treft opnieuw, omdat hc-t ten der eersten betreft van den grooten. tragischen strijd tegen het ontzaglijke, slechts half begrepe- ne van den strijd, die aviatiek wordt genoemd. De Engelsche koloniale afdeeling geeft een uitstekend blijk van de zorg, die door het Engelsche bestuur in Britsch-Indië en Canada aan een verbetering der heerschende slechte toestanden der bevolking wordt ge wijd. Behalve een inassa foto's en ge gevens, die een studie waard zijn, vindt ge er een groot aantal bewij zen van de vorderingen der medische wetenschap op het gebied van tropi sche ziekten. Voor do meeste dames is deze afdeeling wel erg eng en grieze lig, en velen heb ik er dan ook met een rilling zien vluchten, na een blik te hebben geslagen op het wanstal- tig-misvormde geamputeerde been van een inboorling van Barbados, aangetast door de vreeselïjke ziekte die elephantiasis heet. Alle andere tropische ziekten zijn in deze expositie behandeld door het ten toonstellen van aangetaste mc-nsche- lijke licnaamsdeelen, van bacillen en van geneesmiddelen, van bestrij dingsmiddelen in den meest algemee- nen zin en natuurlijk van de on misbare statistieken. Modellen ont breken ook bier niet: een barak in 't klein, voor pestlijders vormt het middenstuk in een schat van gegevens betreffende de pest. Meer in algerneenen zin is de hy giëne in do koloniën behandeld door twee miniaturen van dorpen; het eer st© onhygiënisch, het tweede hygië nisch. Eon korte, maar duidelijke, toe lichting zet de verschillen uiteen. Het eerste dorp is maar in 't wilde, zonder eonig systeem, gebouwd. De huizen staan schots en scheef door een, vele zijn „naar de zon toe" ge bouwd, er is geen riolccring en geen waterleiding. Het tweede mist al deze gebreken. De huizen zijn door groote ruimten gescheiden, staan aan breede wegen, er is een afvoersysteem, een groot marktplein ligt in 't midden van liet dorp en het water wordt gedis tribueerd van een centraal punt uil: een regen water-reservoir op een heu vel .waarbij geen menschen in de buurt wonen. Die Engelsche koloniale afdeeling is ongetwijfeld een der interessantste exposities op de tentoonstelling en ik geloof zelfs te hebben opgemerkt dat zij dat voor alle bezoekers is. ROBERT P. BEURS-OVERZICHT van de Firma E. SASSEN CO. Parklaan li B. Telef. no. 2061. 21—25 Juli 1913. De groote beurzen konden in de af- geloopen week, op de gunstige be richten over de vredesonderhandelin gen een vaste stemming aan den dag leggen. Wel zou de houding van Tur kije nog reden tot bezorgdheid kun nen geven, doch men is blijkbaar reeds zoo ingenomen met de vorderin gen tusschen de vroegere bondgenoo- ten, dat men de moeilijkheden om Turkije tot reden te brengen zeer licht telt en dit wel aan de zorg der grooie mogendheden meent te kun nen overlaten. Ongetwijfeld zou een spoedige beëindiging der vijandelijk heden, zooals leeds de vorige week hier ter plaatse werd opgemerkt, veel verlichting brengen en op het koerspeil van vele sterk gedaalde fondsen, van gunstigen invloed zijn. Doch wanneer nu deze gebeurtenis door eenig herstel in de koersen zal zijn herdacht, zullen velen, geplaatst als zij staan voor een zeer moeilijk probleem, zich afvragen wat nu? De afgc-ioopen oorlog heeft schatten gelds gekost (2 950 miliioen gulden), de circulatiebanken nemen alle mo gelijke maatregelen om haar goud voorraad te beschermen, het disconto staat vooral op een, voor den tijd van "t jaar ongeKend hoog punt, en han del en industrie, groot'.ndeels door ge- gebrek aan crediet hiertoe genood zaakt, vertoont overul verslapping en achteruitgang. De groote Europee- sche rijken hebben dit jaar, naar liet heet omdat de gebiedsuitbreiding der Balkanstatcn dit noodzakelijk maak te, veel meer dan andere jaren aan leger c-n vloot ten koste gelegd. Veel geld dat anders in circulatie zou zijn gebleven, is den laatsten Lijd opgepot. Nu zal dit van lieverlede wel weder in het verkeer terugkecren, maar tot zuik een ruime credietverleening als vóór den oorlog, daartoe zullen de banken voorloopig niet bereid gevon den worden. Het is een steeds weder- keeread verschijnsel dat in gunstige tijden crediet in ruime mate verkrijg baar is, doch zoodra de toestanden zich in ongunstigen zin wijzigen is hei even moeilijk te bekomen ais het voor dien lijd ter beschikking gesteld werd. Nu is voor een herleving van den handel in de eerste plaats cre diet noodig eu waar nu reeds zoo vele landen eu zaken in moeilijkheden verkeeren, geld voor den bestaanden handel reeds moeilijk verkrijgbaar is, en het. vooruitzicht bestaat dat de Bal kans taten binnenkort tot dekking der oorlogskosten voor een enorm bedrag een beroep op de geldmarkt zullen doen, daar is het duidelijk dat de lei dende bankiers voorloopig een eenigs- zins uitgebreide speculatie waartoe eveneens een ruim crediet benoodigd ie, niet zullen toelalen. Reeds thans is men bevreesd dat de geldmarkt aan de groote eischen welke tegen liet najaar gesteld zullen wor den, niet het hcofd zal kunnen bieden. Alle bonken trekken om tegen dien tijd gereed to staan, alle middelen lot zich en in plaats van nieuwe credieten te verieoiien, worden de beslaande zoo vc-el mogelijk opgezegd. In leiden- deude kringen is men dan ook ran meening dat vooral iu Amerika en Canada de spanning het grootst zal zijn en mot veel belangstelling worden dan ook aan deze zijde van den Oceaan de gebeurtenissen in de Uriie gevolgd. Aan den anderen kant schijnt men Ir de Ver. Staten liet gevaar in Europa het grootst te achten, tenminste prof. Fishor, van ue Yale-universiteit, voor spelt in verband met den toestand van de geldmarkt dat er een crisis zal uit breken. welke in Europa vroeger merkbaar zal zijn dan in de Ver. Sta ten. Nu moge misschien de toestand hier en daar wel wat al te zwart wor den voorgesteld, uit dit alles blijkt toch dat tot groot optimisme, waartoe oppervlakkig gezien in enkele ver schijnselen wel aanleiding gevonden, zou kunnen worden, v olstrekt g<x-n ro de aanwezig is. Wellicht dat de vele waarschuwingen zullen kunnen bij dragen tot niaöging in de rrediet- eischon, waardoor de geldmarkt door een moeilijke periode zou kunnen v den heengeholpen. Geheel in strijd mot bovenstaande beschouwing vertoonde do Amerikaan- sche afdeeling ter beurze van Amster dam deze week een opgewekte hou ding. Op het voorbeeld van de Euro- peesche beurzen, waar de gunstiger politieke bc-riehten een rijzing van en kele procenten ir. de voornaamste fond«©n iu het leven riepen, trad ook te Nevv-Yorfc een hetc-re stemming in tengevolge waarvan verschillend- fondsen inr-i onbeduidend in koers konden verbeteren. Als reden werd behalve de betere houding van Europa nog gemeld dat een bekende speculant verschillende rnillioenen dollars er voor bestemd had om de koersen van de voornaamste aandeeleusoorten in de hoogte te drijven. Zooiaiig üe mo tieven voor een rijzing niet van do gelijker gehalte worden, schijnt een duurzame verbetering voorloopig vrij wel uitgesloten. De-zelfde speculant zou. wanneer het in de hoogte drijven niet zoo gemakkelijk ging of altham het publiek geeu lust toonde op de iioögerc prijzen zijn beSit over te ne men wel eenige millioeuen beschik baar kunnen stellen om de koersen naar beneden te werken. De industrieel© afdeeling der Ame- rikaansche markt icgde vooral voor Amalgamated en Steels een gunstige houding aan den dag. Eerstgenoemden kudden het voor deel van een rijzing in den koper- prijs, welke weder het gevolg was van een tengevolge van een uitgebro ken staking in een twintigtal mijnen verminderden kopervoorrnad. Do koers liep vun 67 3/16 tot 717,16 op. Voor de betere stemming voor Steels werd als motief de uit den spoedig t© verschijnen kwartaalstaat te blijken gunstige toestand der maat schappij genoemd. Of hij de mindere bestellingen en dc lagere prijzen van den laatsten tijd de toestand toch nog verbeterd zal zijn. valt te betwijfelen. Am. Canadians kwamen van 293/8 tot 32 1/4. Am. Beet. Sugar zelfs van 22 9, IC tot 26 7/8 op, Am. SrocUings konden, niettegenstaande de toestand in Mexico nog veel te vvenschon over laat. van 6111/16 tot 637/8 verbete ren. Hulden- en Locrwaarden waren eveneens eenig© procenten liooger. De daling in Waterworks kwam na- genog tot staan. Na van 391 2 ver- 33 u- z n lernggeio-pen, kon 5 ko©»s tot 371/2 herstellen. Hoewel omtrent de onder hondelïn- rii tusschen de spoorwecn rbeW c.s eu do maatschappijen niets naders vernomen werd en men dus omtrent dit belangrijk punt nog steeds in tiet onzekere verkeert, waren toch de voornaamste aandeelen in deze af deeling, in sympathie met de overige shares, belangrijk beter. Comm. Unions kwamen van 1471 2 tot 149 7 8, Comm. South. Pacific van 925 8 tot slechts S31.2 op. In verhou ding tot de andere aandeelen is de rijzing in deze heide fondsen, die vroeger steeds aan de spits stonden, niet groot. De verklaring hiervan is ongetwijfeld te zoeken in den boven de markt hangenden verkoop der 88 miliioen dollar South. Pacific, in lief bezit der Union. Comm. Denvers verbeterden vaït 18 tot 20. South. Rails van 22 5 '16 tot 23 11,16, Rock Island van IC 9/16 tot 17 9/16. Missouri's van 2113 1G tof 23 1.1G. Een uitzondering vormden ck waarden der Nat. Railw. of Mex., waarvan de 41/2 pCt. prior lien van 65 lot 58 (na 5-4), de 1ste pref. aandee len van 30 1/4 tot 26 1/8 terug v ielen, naar aanleiding van een door de be irokken bankiers, na een vergadering te Parijs, openbaar gemaakte mede deeling, waarin werd te kennen ge geven. dat wegens het weinige succes, dat de jongste 6 pCt. leening dezer maatschappij mocht behalen, er vrees bestaat, dat dc Januari-coupoiis niet zullen kunnen worden betaald. Men acht hel niet onwaarschijnlijk dat tot de rechtbank te New-York het verzoek zal worden gericht, een bo windvoerder aan te stellen. Ook in de lokale markt deelden, nagenoeg alle afdeelingen in de be tere stemming door dc- gunstiger poli tieke berichten te voorschijn geroepen. Van petroleum waarden ontmoetten Koninklijke flinke vraag, waarschijn lijk op grond van de door dc Engel sche admiraliteit met do Mexican Eaglo gesloten overeenkomst tot leve ring van een deel der door de vloot benoodigde olie. Zij verbeterden van 595 1.2 tot 604 1 4 Geconsolideerde liepen van 200 1,2 tot 219 op.. N. Schibaielfs verbeterden, voor beide soorten ongeveer 4 Suiu. Palembuug kwamen van 217 -ot 223 1 2 op. Rubberwaarden konden niet geheel en al in de betere stemming doelen. Amsterdam Rubber liepen van 1C9 l.'l tol 166 1/4 terug. Deü Batavia van 11-4 7/8 tot 112, Daarentegen konden Oost-Ja va van 117 5/8 tot 125. Sub. Sumatra-Rubber van 129 1,2 tot 132 m on tee ren. Voor scheepvaartaanaeelen was de stemming vast, hetgeen in uitdruk king kwam dooreen rijzing van 2 1.2 pet. van Oostzee en van 4 7 8 in N.N. Amerik. Stoomv. Mij. Marinowaardeii voor de preferente shares 3/4 voor de bonds 1 1. 4 hooger. Behalve een rijzing van Sl tot,92 1.2 en aand. Krapoh Tabak valt van ta- baksaandeek'it niet veel te vei mei- don Enkele aandeelen o.a. Deli-Maal- schappij konden eenige procenten op komen. Anderen daarentegen moest n eeiug© procenten laten vallen. Van diversen verdient een rijn<? haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Sommige dingen zijn zóó aardig ge dacht en sympathiek aangevat, dat je er voor geen geld van do wereld meer spetten wilt, al kun je het groote nut er niet zoo dadolijk van inzien. Daar is bijvoorbeeld de Reddings brigade. Oefent flink en telt al over de honderd leden. Maar zal die in staat wezen menschen die te water gaan of te water raken, te redden? Sommige mens.hen zien nooit van hun leven een drenkeling, ik heb er bijvoorbeeld in mijn leven maar twee meegemaakt: een kind dat van den walkant was ge vallen en een kwajongen, die door 't ijs gezakt was. Andere menschen zijn er ailijd bij, wanneer iemand te water raakt; hoe zij het gedaan krijgen be grijpt niemand, maar 't is zoo. Een apart talent, deuk ik, precies als do gaaf van sommigen, óm juist op tijd bij een opstootje ie komen, terwijl an deren er altijd te vroeg of to laat bij geweest zijn. De menschen die altijd juist op tijd een drenkeling zien, d i o moet de Reddingsbrigade bobben. Maar overigens denk ik zoo, dat Iemand die moedwillig t© water gaat, wel een afgelegen plekje daar voor uit kiest eu dat hij, die er j>er ongeluk in tuimelt, ook niet vooraf weet waar en hoe laat. Op welke manier zal nu een lid van de reddingsbrigade op lijd present wezen? Er zijn al meer dan honderd leden', maar er mochten er wel tienduizend wezen, ja, eigenlijk moest iedereen in ons waterland lee- ren, boe hij zich bij een ongeval red- ,deu moet. Was het eenmaal zóó ver, dan zou de heelc reddingsbrigade niet meer noodig zijn. Ziedaar een paar kleine opmerkin gen, geen aanmerkingen, want als welwillende menschen bij elkaar ko men en zeggen: „Wij zullen ons voort aan toeleggen op het redden van mede mens c hen", dan spot je daar niet mee. Maar wel mag je vragen: „Eilieve, hoe denkt gij dat t© doen? Natuurlijk mag ik ook geen grapjes maken over de instructie van den schoolarts ,want dat is een geleerde man en een ambtenaar, voor wien dus tweevoudige eerbied past. Zóó knap moet hij wezen, dat de kindertjes die hij behandelt, door zijn invloed drie maanden lang gezond moeten blijven, want eens per kwartaal bezoekt hij de scholen: de kindertjes moeten voor 'I overig© van den lijd dus een pen op hun neus hebben, dat hun nu in dien tusschentijd niets gaat mankeeren. Anders heeft het heele schoolartsen systeem geen bcteekenis. Als ik moeder was, zou ik zeggen: „Mijnheer de schoolarts, of mijn kin deren niet recht in ordo zijn, scheef worden of wat op hun lieve hoofdjes hebben, dat er niet hoort, kan ik zeïf wel zien en als ik het in de gaten heb gekregen haal ik onzen bosdokter." Maar daar ik geen moeder ben, heb ik er waarschijnlijk geen verstand van. Ook heeft hij nog andere 'dingen te doen, onder anderen eenmaal 's win ters en eenmaal 's zomers het heelo schoolgebouw doorzoeken. Het kan we zen, dat ergens in een kast nog een halve appel is vergeten, die, de mees ter aan een van de jongens afgenomen en daarna, vergeten heeft: die moet op 't rapport dat de schoolarts inlevert bij B. en W.j ook moet aauteekening ge houden worden van alle muizenga ten en een voorstel gedaan worden, om de muizen te verjagen, daar die op het programma van de lagere school nergens als leervak voorkomen. Houdt de vrouw van den concierge geen kat omdat ze er bang voor is, dan moet ze er toch een aanschaffen; heeft ze er al een, dan moet er een tweede bij. Men ziet uit deze kleine grepen, dat hel vale van schoolarts een veel om vattend bedrijf is. Tot zijn taak zal verder behooren, om een constructie van ramen te verzinnen, die zóó ver nuftig ingericht is, dat wanneer de schoolarts ze bij zijn bezoek heeft open gezet, de onderwijzer ze niet nadat hij zijn hielen heeft gelicht, weea- dicht kan trekken. Kortom, het vak is zwaar en veel- eischend, zoodat er voor het ambt niet, meer dan vijftig sollicitanten ver wacht worden. Het kan interessant wezen om na te gaan of Burgemeester en Wethou ders een voordracht zullen doen van drie dan wel van een. Louis Robert was de eenig voorgedragen© in de va cature van organist, Hofmeester nu weer in die van stads-klokkenspelor, en ik verzeker bij mijn toonladder, dal ik deze twee voor hun ambt voortreffe lijk acht, maar vraag mij af, waartoe dan eigenlijk een oproeping dient en of bet in zoo'n geval niet beter is die maar achterwege te laten. Hééft liet gemeentebestuur voor het ambt van schoolarts' al iemand op 't oog? 't Komt voor. Al heel gauw wordt er eens naar een geschikten functionaris uitgekeken, advies gevraagd of gege ven. Dat kan heel nuttig wezen. Maar stel nu eens, (het kan toch zijn!) dat dertig arisen op hoop van benoe ming ernstige studie gemaakt heb ben van muizengaten en ieekenin- gen ontworpen van onstuitbare ra men, is het dan niet onaangenaam, dat al die moeite gedaan is voor nie mendal, omdat men toch al iemand op 't oog had'? 't 13 'waar: dio studie is nooit weg, maar er zijn scholen en scholen, en stadsmuizen gedragen zich natuurlijk heel anders dan muizen van 't platte land. Misschien, als stedeling weet ik dat zoo niet. knagen die vierkante gaatjes en dan heb je op ronde gere kend en staat met al je kennis hecle- maal verslagen. Over den ir vloed dien ik op de ge meentezaken beb, kon ik wel niet roe men (het is soms nu en dan, of wat ik hier schrijf niet eens ernstig opgevat wordt) maar ik zou toch beleefd willen verzoeken om, wanneer er ecu aange wezen persoon is, geen oproeping te doen en liever dien éénen voor te dra gen. Dat spaart zegeltjes, bezoeken, verwachtingen dio toch niet verwezen lijkt worden, en zoo meer. Alles heeft zijn grenzen, is men ge woon te zeggen, en, dat is natuurlijk ook waar. De gemeente Haarlem ook en die zijn wat... b.greusd. Het is daarmee een vreemd geval. Zoo iets, of je op den drempel van je huis staat en tot je buur lieden zegt: „Komt binnen, ik hel) het goed niet u- lieden voor, weest mijn gasten, voor goed!" Waarop buurman Schoten antwoordt: „Wel zeker, met het mees te pleizier, laat mij dan maai- door." „Neon," zeg je dan, „zoo gaat het niet, ik wil je wel hebben, maar dan moeten buurman Heemstede en buur man Bloemendaal óók binnenkomen." „Dank je wel," zeggen die buren, „wij wonen best in ons eigen huis." „Stuurt dan een z©on!" ,,0 nee, ook geen zoon, niets niemen dal, wij willen met uw gastvrijheid maar liever niets te maken hebben!" „Hoor eens hior, buurman Schoten," zegt nu de gastheer, „ik wil je graag in mijn huis toelaten, maar-dan moet ook een zoon van Bloemendaal en Heemstede van de partij wezen." En die buren willen niet en zoo gaat het op een kibbelen terwijl buur man Schoten, die toch zoo graag te gast wou komen, mot een benepen ge zicht op straat blijft staan. Niets geeft zooveel aanleiding lot moeilijkheid als grenzen.. Je stelt ze met groote aandacht, moeite cn zorg samen en nauwelijks is dat gebeurd, of het kibbelen begint. Zoo heb je ook figuurlijke grenzen. Er komt ©en heer voor den kantonrechter, omdat hij planten van hunne bloemen ontdaan had. Een vorgeetmijnietje had hij ge plukt. Hij vond hot geval blijkbaar de moeite niet waard, maar als elke in gezetene van Haarlem een bloempje uit de plantsoenen plukt, dun worden er (stel het aantal zuigelingen die nog niet en het aantal stramme oudjes die niet meer plukken kunnen, op tienduizend) jaarlijks vijftigduizend/ bloemen aan de plantsoenen onttrok ken. De overtreder wou te kennen geven, dat één verge elm ij nietje zoo goed als geen is, maar zoouls hij uit deze bere kening ziet. zijn het er vijftigduizend. En aoo'n schrikkelijke ravage in onze plantsoenen mag natuurlijk niet ge duld worden. Het treft wel toevallig (of is liet soms géén toeval?) dat juist op het zelfde oogenbl-k, dat te Umuiden het internationale padvinderskarnp ge houden wordt, een heele optocht van Zigeuners met hun woonwagens ook in de buurt kamen. Er is tusschen de eencn en de an deren wel eenige overeenkomst. De ware padvinder moet niet hang wezen voor regen. wind, hagel sneeuw, welnu, de Zigeuner zwerft Ie wereld door in elke weersgesteldheid, de padvinder moet aan den stand van de zon kunnen zien, hoe laat het is, zijn eigen potje kunnen koken met eenvoudige hulpmiddelen, slapen iu de vrije natuur, zijn weg kunnen vin den ook in moeilijke omstandighe den. alles precies als de Zigeuners, 't Is waar, dal do kippen van den boer veilig zijn voor de padvinders en niet voor de Zigeuners; dat de pad vinders op het eerste- bevei van hun hoofden inrukken, terwijl dc Zigeu ners de bevelen van het openbaar .ge zag zooveel mogelijk trachten Ie ont duiken. 't ls waar, dat die bevelen altijd weer neerkomen op: „Vertrek uit de ze gemeente!" en dat aan de overzijde van de grenzen weer andere autori teiten staan, dlë dat bevel voor do aangrenzende gemeente herhalen, zoodat öe Zigeuners padzoekers zijn, die nimmer hun pad vindon. Daar zit, met uw welnemen, ook iots tragisch in., F1DELIO.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5