over vakorganisatie, draagt het be stuur op ten spoedigste diocesane vak bonden in liet leven to roepen." Bij acclamatie werd deze motie aangeno men. Als plaats voor de volgende jaarver gadering werd Apeldoorn aangewe zen. NED. ROODE-KRUIS-AMBU LANCE. Blijkens een bij het hoofdcomité 'van het Nederlandsche Roode Kruis van dr. Lingbeek ontvangen tele gram is de Woensdag j.l. van 's-Gra- hage vertrokken ambulance te Bel grado aangekomen en zal deze aldaar werkzaam blijven. In verband hiermede verzoekt het hoofdcomité poststukken voor de le den dezer ambulance bestemd recht streeks naar Belgrado op te zenden en op 't adres te vermelden ..Ambu lance de la Croix Rouge Neerlandai- se". Op verzoek van de Servische re geering zijn gisteren weder een drie tal verpleegsters naar den Balkan vertrokken, nl. zuster Koning van het Amsterdamsche Verpleegstershuis aan de Maraixstraat en de zusters Wester hof en Van der Made. De dames vertrokken met den Duit- schcn trein van Amsterdam en wer den uitgeleid door familieleden en collega's. KAMERVERKIEZING. De vrijz.-dem. kiesvereeniging Bur gerplicht en de liberale kiesvereeni ging te Groningen .hebben candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den beer mr. J. Limburg, de S. D. A. P. den heer E. Rugge. Alen bericht aan de N. R. CL, dat de rechlsche kiesvereonïgingea in het district Groningen geen candidaat zullen stellen, en dnt de besturen van deze 'klesvereenigingen den leden zul len aanraden zich van stemming to onIhouden. Maandag zijn ten gemeentehuize te Iïoogezand officieel candidaat gesteld voor 't lidmaatschap der Tweede Ka mer in "t district iïoogezand. de hee- ren mr. P. Rink te 's-Gravenhage, (U.-L.) en dr. Th. van der Waerden tie Amsterdam (S. D. A. P.) KARDINAAL VAN ROSSUM. Z. E. bracht Maandag een kort be zoek aan Arnhem, waar hij zich naar de St. Eusebïuskerk begaf. Langs den weg stonden geschaard weeskinde ren. zusters van Insula Dei, depulalen va; alle plaatselijke P«. K. organisa tie-s met banieren en duizenden be langstellenden. Schoolkinderen strooi den' bloemen op den weg, dien het rij tuig nam. In de kerk werd een cantate gezon gen en hield de deken Schoenmaker een toespraak, waarop de kardinaal bedankte en den zegen uitsprak. NEDERL. VER TOT BEVORDE RING DER HANDELSWETEN SCHAPPEN. Te 's-Gravenhage is een gecombi neerde algemeene vergadering gehou den van liet Handelswetenschappelij- ke genootschap en de Nederlandsche vereeniging van leeraren in het boek houden. Na opening der vergadering door professor Volmcr, had de bespreking plaats van de concept-statuten en het huishoudelijk reglement der Neder landsche vereeniging tot bevordering der handelswetenschappen. De statuten werden goedgekeurd, waarna de nieuwe vereeniging werd opgericht. Prof. Volmcr is tot voorzitter van het bestuur benoemd.- In 't najaar zullen voor 't eerst examens in talen door de vereeniging afgenomen wor den. MILITAIRE OEFENING. De Koningin-Moeder, vergezeld van den Vorst en de Vorstin van Erbach, woonde Maandag de oefening bij van de cavalerie onder de gemeente Soest, waar de cavalerie over de rivier de Eeni trok. ONGELUKKEN. Zondagmiddag is, bij het spelen, een knaapje van acht jaar in den Binnen-Amsiel te Amsterdam geval len. Nadat langen tijd vergeefs is ge dregd, werd Maandagmorgen het lijkje opgehaald. De Tel. meldt: Op het Loo wilde Zondagmiddag een dame met haar dochtertje uit de tram stappen, welke nog niet geheel stond. 1-1 et meisje viel en kwam onder de treeplank terecht, zonder zich ern stig te bezeéren. De heer 3., een me de-reiziger. wilde het kind te .hulp ko men. In den haast stapte hij in ver keerde richting uit de tram, waardoor hij achterover sloeg en met zijn hoofd op de slraatsteenen terecht kwam Hij bleef bewusteloos liggen, terwijl zijn onderkaak uit 'het lid was. Het 'be wustzijn keerde na eenigen tijd terug en de geheesheer, die aanvankelijk voor hersenschudding vreesde, kon later op den dag gelukkig eenige be terschap constalccrcn. De IS-jarïge Brabers wilde Zon dagmiddag op den weg tusschen Ou- denbosch en I-loeven op zijn rijwiel de stoomtram bijhouden; hij kwam daar bij echter met een rijtuig van de tram iu aanraking, waardoor hij viel en be wusteloos bleef liggen, llij heeft een schouderblad gebroken en aan "t hoofd een paar verwondingen opgeloopen. De fiets is totaal vernield en werd wel 20 meier meegesleurd. Op den Schieweg, bij de Cein tuurbaan, te Rotterdam, reden Zon dagmiddag 4 uur twee wielrijders, de 11-jarige J. do Hoed, en de 12-jarige IT. van Zijl, komende uit de richting -van Overschie Van de zijde van de Heulbrug kwam aangereden een auto mobiel, waarin gezeten waren twee dames. Vermoedelijk doordat de jon gens verkeerd uitweken, geraakten zij onder de auto, waardoor zij vrij ern stig verwond werden. Terwijl de 7-jarige G. T. van Kessel zich een oogemblik alleen aan dek bevond van het Rijnschip Theodora, liggende op stroom ter hoogte van de Prins Hendrikstraat, tegenover de Maaskade W.Z., te Rotterdam, is de knaap over boord gevallen en verdronken. TIET ONGELUK IN TIET „SPORTPARK" TE AMSTERDAM. De toestand van den zwaargewon den opzichter Seholls, die in het Wil- helminagasthuis verpleegd wordt, is nog steeds zorgwekkend. ONDER HET ZAND BEDOLVEN. Men meldt uit Soest aan Het Volk: Zaterdagmiddag speelden eenige kna pen in een twee meter diepe zandkuil op den Soester Eng toen zij plotseling door een zand storting werden over- vallon. De knapen konden vluchten met uitzondering van den 5-jarigen Albert Groen uit Soest. De ouders, ongerust door het lange uitblijven, gingen het ventje zoeken. Op aanwij zing van een juffrouw ging men ter plaatse waar de kuil was graven en vond men weldra het lijkje van het kind dat zoo treurig om het leven is gekomen. VERDRONKEN. Zondagnamiddag is in het Eelder- diep te Eelde de 19-jarïge F. D. bij het baden verdronken, zoo meldt de N. R. Ct. Het N. v. d. D. meldt, dat een van de zoons van schipper D., van de tjalk Volharding, Zondagmiddag, tusschen Meerkerk en Utrecht, bij '1 zwemmen is verdronken. XVITIe INTERPARLEMENTAIRE CONFERENTIE. Gelijk bekend is zal te 's-Graven hage van 3 tot 5 September op uitnoo- diging van de Nederlandsche Groep der Interparlementaire Unie (waar van het lid der Eerste Kamer de heer Van der Does de Willebois voorzitter, i de hoer Tydemnn, lid der Tweede Kamer, secretaris is) de 18de Inter parlementaire Conferentie gehouden worden. -schillende belangrijke onder werpen zullen op deze Conferentie worden behandeld. De p'echligo opening der Conferen tie geschiedt op Woensdag 3 Septem ber. Er is ook een program der feeste lijkheden eu recepties vastgesteld. Woensdag 3 September wordt het Vredespaleis bezichtigd. Zaterdag 6 September Excursies a. Boottocht door de havens van Rot terdam, aangeboden door het bestuur dier gemeente; b. Tuinpuriii op Duin- en ICruid- berg. aangeboden door den hoer en me\ rouw Cremer. DE MINISTER VAN OORLOG. \yd. Minister va" Marine, is voorne mens van 1 tot 18 Augustus inet ver lof buiten 's-Gravenhage te vertoeven. MOORD EN POGING TOT ZELF MOORD. De toestand van den 17-jarigen Christiaan de Jong, die verdacht wordt Zondagnamiddag zijn stief- of pleegvader in diens woning aan de Gaslaan te 's-Gravenhage van het le ven te hebben beroofd en die wegens de verwondingen, welke hij zich zelf, toebracht in het diaconessenhuïs „Bro-1 novo"' wordt verpleegd, is nog zeer ernstig en van dien aard, dat hem nog geen verhoor kon worden afgenomen. EEN BENDE FALSARISSEN. De Haagsclïe recherche is er in ge slaagd Zaterdagavond daar ter stede te arresteeren een van dchoofdmannea van de ber.de, welke beschuldigd wordt valsche a andcelen van een groo- te Parïjsc-he Maatschappij uit te ge ven. In Brussel zijn reeds andere leden dor bende ir. hechtenis genomen. Deze drie zijn Hollanders en geen onbeken den van de Ilaagsche recherche. Reeds geruimen lijd werden door onze recherche nasporingen in deze zaak gedaan. De tl.ans gearresteerde is naar het Huis van Bewaring overge bracht. Uit Brussel wordt nog geseind De politie zet in diep geheim het onderzoek voort naar de zaak van de uitgifte der valsche aandeelen van de Elektriciteitsmaatschappij te Pa rijs. Hooge politic-ambtenaren wilden over deze belangrijke zaak geenerlei mededeelingen doen, DE KABINETSCRISIS De „Nederlander" zegt uit zeer ver trouwbare bron te vernemen, dat dr. Bos aan IT. M. de Koningin onthef fing Leeft gevraagd van de opdracht om een Kabinet te formeeren uit de geheele linkerzijde. Of hem een nieu we opdracht is gegeven weet het blad niet. VISCHSTROOPERS. Een visschor uit Hcerjansdara, die al een paar maal gemerkt had, dat zijn fuiken, welke in de Oude Maas stonden, 's Zaterdagsavonds gelicht weiden, heeft Zaterdagavond, terwijl hij in een roeiboot de wacht hield in de buurt vier personen betrapt, die aanstalten maakten om de fuiken te lichten. Met een jachtgeweer, dat hij bij zich bad heeft hij daarop eenige malen, volgens het zeggen van een van de stroopers acht maat, op do vier geschoten en een hunner nogal ernstig geraakt. Do Dordr. Ct. aan welke het bovenstaande i3 ontleend, veegt er aan toe, dat de politie do zaak ia handen heeft. MISHANDELING OP SCHOOL. Op last van den officier van justitie te Middelburg is een onderwijzer van een so hooi te Terneuzen aangehou den, die verdacht wordt van mishan deling van een zijner leerlingen, die thans ernstig ongesteld is, zoo meldt de N. R. Ct. Stadsnieuws HULDEBETOOGING 1913. Men meldt ons: Voor de huldebetooging met Sep tember te Amsterdam te houden, zal binnenkort alhier eene vergadering belegd worden, ten einde hier even als te Zaandam eene sub-comité voor dit doel te vormen. DE KERMIS. De prei voor de jeugd is vandaag begonnen. Maandag was de eerste ker miswagen op de Groote Markt aan gekomen en hedenmorgen vroeg kwamen er ook op de Botermarkt, en Oude Gracht. De jeugd was óaaribij aanwezig en had het druk met het bepraten wat er te zien zal zijn, In groot getal trok ken de jongens mee om met de paar den de wagens van het goederenbu reau aan de Westergracht af te halen en naar hun bestemming te brengen. Geheel-ontihouding. De algemeene Geheel-onlhouders- vereeniging Nieuw Leven, afd. Haar lem van den A. N. G. O. B. vergaderde Maandagavond Na voorlezing der no tulen, die goedgekeurd werden, kwam aan de orde ihet benoemen van een secretaris. Gekozen werd de lieer Th. v. Wel. Het bestuur bestaat thans uit: J. de Kleijn, voorzitter; Th. v. Wel, geheel onthoudersgebouw Voorwaarts, secre taris; M. Groeneveldl. penmngm.; mcj. M. Steenkist en J. van Staveren, com missarissen. Daarna ih,ad een bespreking van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den A. N. G. O. B. op Zondag 10 Augustus te Utrecht plaats. Als afgevaardigden werden benoemd de he eren J. de Kleijn en M. Groene- veldL Zij zullen voorstellen om de jaarvergadering in 1914 te Haarlem te doen houden. Woensdagavond zal het anti-ker- misblad, dal door de afd. uitgegeven wordt, verspreid worden. Door de afdeeling zal een vaandel worden aangeschaft. ITet zal vervaar digd worden door mej. C. Groeneveldt- Poelman en mej. M. H. Groeneveldt, naar een ontwerp van den heer J. Steenkist. Er werd nog verslag uitgebracht over den propaganda-tocht naar Zandvoort. Deze is uitstekend ge slaagd. Besloten werd om 17 Augus tus een reisje te maken naar Wijk aan Zee. De propaganda-oom missie werd uitgebreid met 2 leden. ENGELSCTI M. O. AKTE A. Te 's-Gra\ euhage zijn geslaagd: mej. L. Voorthuis te Haarlem en de hoer W. A. Kues, Hillegom. Benoemd. Tot onderwijzer met hoofdakte en akte Fransch aan de M. U. L. S. te Enschedé is benoemd de heer P. Schaft, te Haarlem. UITSLAG DER VEILING van onroerende goederen, gehouden in het verkooplokaal „De Gouden Leeuw", te Haarlem, den 26en Juli 1. Een Huismanswoning met erf pacht van den grond, te Schoten aan de Kerklaan, get. no. 48. E. J. Klop 2610. 24. Drie Huizen, Erven en Tuinen te Haaiieinmerliede en Spaarnwoude, aan de Teding van Berkhoutslraal, als 2. C-et. no. 13. 3. Get. no. 15. 4 Get no 17 De perceelen nos 2, 3 en 4 gecombi neerd. Opgehouden f 6605. KlNDER-OPERETl'ES. •Zooals wij reeds meldden zullen on der leiding van Mevrouw Hopman Kwast in de kermisweek in den Schouwburg kinder-opercttes worden gegeven. De eerste uitvoering is die van „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Redactie van Haariom's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegevên en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van don inzender Termeldcu wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Als men buiten de stad werkt en meer dan f 12 verdient, doch minderjarig is moet men dan belas ting betalen? Zoo neen, waar moet men dan reclameeren? ANTWOORD: Ja, ook als men min derjarig is, is men belasting ver schuldigd. VRAAG: Als men in de plaatselijke belasting voor Haarlem voor f 10.10 is aangeslagen naar welk inkomen is dat berekend? ANTWOORD: Naar f 700. VRAAG. Als een jongen 11/2 jaar bij een patroon is geweest voor loop jongen en zijn patroon hem een week vóór de kermis laat vertrekken, heeft hij dan nog recht op cf$ Kermis- fooi ANTWOORD. Neen. Uit de Omstreken SCHOTEN. Zondag j.l. hield de Schotensch» hongelaarsciub „De Dageraad" haar Sden ouderlingen •visclnvedstrijd in de Amsterdamsche Vaart Er werden in het geheel 291 stuks gevangen. De prijzen worden gewonnen door de heerenE. v. d. Aar, grootste visch, 1ste prijs B. van Looij, klein ste visGh, 2de prijs A. GegeOrc, het grootste aantal visschen (44 stuks), 3de prijs II Scheffer, 31 stuks, 4de prijs J. van Eelt. 28 stuks, 5de prijs; J. Kooien. 24 stuks. Gde prijsJ. W. Kooien. 2 stuks, 7de pi ijs (troost prijs). HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: D. de Wilde, Bosbeck, oen zakmes; Politiebureau, Raadhuis, oen boven stuk van een kaarslantaarn; T. Saar- loos, Voorweg 25, een tafelmesje. HAARLEMMERMEER. Raads vacature. Den heer J. van Recuwïjk, lid van den gemeenteraad voor district III (Nieuw Vennep) zal zich metterwoon vestigen in Aalsmeer, waardoor een vacature ontslaat in den Raad. De •heer Van Reeuwijk is niet aangeslo ten bij eeniige partij en is- indertijd candidaat gesteld door een groep kie zers. UITGEEST. De H. U. S. M. heeft aanbesteed: Het uitvoeren van grond en spoorwer ken, het maken van kunstwerken, ge bouwen en bijkomende werken, ten behoeve van de uitbreiding van het station Uitgeest. Raming f 193.000. Ingekomen G biljetten. Minste in schrijver do heer F. Schaufele Boek Eslo, f 184.500. UMUIDEN. Zondag en Maandag 27 en 2S Juli. Zondagmorgen na do reveille een teleurstelling, het zwemmen werd nl. verboden. Na het gewone ontbijt, op het groot» middenplein, bij de muziek tent aantreden voor de kerkparade. Ds. H. W. Creutzberg preekte over een tekst uit een van de psalmen: ..lk zoi u het pad des levens bekend ma ken". Het was een buitengewoon mooi oagenhiik, toen alle padvinders, die voor de muziektent op den grond za ten. zich verhieven om voorgegaan door Ds. Creutzberg deze bijeenkomst, met gebed to openen. Diegenen, die na den dienst nog honger hadden, konden nog met een tweede ontbijt dezen honger stillen. Dat niet velen van deze gelegenheid gebruik ma tuitten, pleit voor de dege lijkheid van het eerste ontbijt. Nu waren allen, behalve diegenen, die tentarrest hadden vrij, om te doen en te laten, wat zij wilden. De dag was verder vrij wat rustiger, dan de voor gaande nacht geweest was. Het was toen namelijk ongeveer net stil in 't kamp. leer. plotseling, ongeveer, half twaalf was het, het geroep van brand in IJmuiden" velen uit de tenten deed snellen. Dadelijk daarop stonden ver scheidene afdeelingen geheel gc-kleed, niet lasso en stok, gereed om uit te rukken, hetgeen evenwel niet noodig bleek, en toen dan ook verboden werd. 's Middags was er niet veel belang stelling om den brand te gaan zien. 's Avonds werden er vrijwilligers opgeroepen, on. de wacht te verster ken. 5 Haarlemmers, waaronder ook ik gaven aan dien oproep gehoor en hadden wacht tol ongeveer half twee. Den volgenden morgen kostte het nog al moeite om uit bed te komen, zoodat vier van ons maar niet mee i naai- de E. N. T O. S. gingen, maar in 't kamp bleven hangen tot hall één. Toen gingen we wandelen naar IJntui den en hadden het geluk, verlof te krijgen, om mee te varen met een sleepboot, die ons aan boord van een kopper bracht, met dezen voeren wij naar builen tot de brulboei en keerden teen om; in de haven bewonderden we een baggermolen vo.n binnen en van buiten, daarmee konden wij op ons gemak het sloopimgswerk van de East- well van af een ontzaggelijk groote bok, of drijvende kraan gadeslaan. O. a. zagen wij een duiker aan 't werk. Met die bok en twee s'eepboelen, brachten wij een deel van de pijp van de Eastwell aan land. Zelf moesten we ook uitstappen. Toen gingen wij naar een stoombootje „De Assistent", die nende om loodsen brieven en eten aan boerd van de loodsboot te brengen, hiermee brachten wij don post daar heen. toen keerden wij terug, en gin gen in 't kamp eten. Een kopper is een soort drijvende modderbak met kleppen in den bodem, die een eind de zee in vaart en dan zijn last door den bodem laat zinken. De deelnemers aan den tocht naar de Entos, kwamen om half acht en half tien terug. Een tegenvaller. Door welwillende medewerking van verschillende etoomvisscherijen in IJ muiden zouden de daar gekampeerde padvinders heden een tochtje op dc Noordzee maken met stoomtrawlers. Ingevolge de Loodswct zijn echter bij dergelijke tochten ook trawlers als passagiersschepen tc beschouwen en moeten daarom het volle loodsgeld be talen. Men heeft nu om financieele re denen van het voorgenomen uitstapje afgezien, zoo meldt T Ilbld. Sport en Wedstrijden LA WiN-TENNIS. DE LANDENWEDSTRUD. Maandag zijn do wedstrijden be ëindigd. Do uitslag Is: Heeren singles: Duitscbland 7, Oos tenrijk 0, Nederland 3 punten. Dames singles: Duilschland 1, Oos- tenlïjk 1, Nederland 1 punt.. Ileerendoubles: Duitscliland 2, Oos tenrijk 0, Nederland 1 punt. Mixed douibles: Duitsoirland 2, Oos tenrijk 0, Nederland 0 punten. Duitschland wint dus den eersten prijs met 12, Nederland den tweeden met 5, Oostenrijk den derden met 1 punt. CRICKET. GEMIDDELDEN BATTEN. Rood en Wit: Inn. N.O. R. H.S. Av. 1 Mr. A. A. Die- mer Kool 9 1 358 109 44.75 2 L. v. Gogh 8 2 252 163 n.o. 42.— 3 E. Koldert 9 1 189 59 23.62 4 W. v.Waveren 10 0 230 96 23.- 5. W. v. Manen 8 0 174 70 21.75 Haarlem. 1. G. Bouw meester 6 1 295 84 59. 2 H. Kruseman 11 0 237 48 21.55 3 J. J. v. d. Berg 11 1 163 64 16.30 4 J. Schmeink 11 1.45 37 n.o. 14.50 5 J. D. Bijleveld 8 2 73 38 n.o. 12.16 GEMIDDELDEN BOWLEN. Rood e n W i t: O. M. R. W. Av. 1 Mr A. A. Die- mer Kool 54 4/6 11 169 18 9.38 2 W. v.Waveren 150 2/6 42 375 39 9.61 3 C. J.Postlnima 152 4/6 33 412 36 11.44 1 A. Booljon 181 44 510 47 10.85 2 J. Schmeink 191 4/G 30 606 42 14.42 VLIEGEN. Vedrines, de bekende vliegman, vloog van Parijs naar Langoiran, bij Bordeaux, in twee en een half uur. Hij was van plan geweest naar Limo ges te vliegen, maar een dikke mist dwong ihern om 6.30 te landen. De grond was niet erg geschikt om te landen en de machine sloeg om. Ve drines kreeg echter slechts lichte ver wondingen. Zijn maclrtne was ver nield. De Duifcsche avialeur Hirth vloog zonder tusschenland-'uv in vijf uren mot een passagier van Johannislhal naar- Mannheim, een afstand van 466 KM DOODENLIJST VAN AVlATEURS. De avialeur Paillard, die in den Balkanoorlog dienst deed, is Zondag te Freiburg liet slachtoffer geworden van een vliegongeluk. Toen hij wilde landen, sprong dc motor en het toe stel viel. Paiilard was onmiddellijk dood. HAARLEMSCIIE SCHIETBOND. De scli ietvereenigingen Generaal Jou bert en Voor Vaderland en Koning schoten Zondag hunne derde rondo in don Zomer-kanipioe»wedstrijd. De eerste maakte in 25 tr. 213 p. en de 2de eveneens in 25 tr. 195 p. Hier mede is de stand als volgt: 1. Generaal Joubert, 25 tr. 592 p. 2. Generaal v. Merlen, 25 tr. 590 p. 3. Voor Vaderland en Koning, 25 tr. 588 p. 4. Bloemendaal Commando, 25 Ir., 563 p. 5. Claudius Civilus. 23 tr. 545 p. Hoogste korpsschutters zijn de hee ren: P. H. Kluft van Gen. v. M., mot 133 p., A. T. Bos Hz. van Gen. J. met 12-9 p., C. v. Zalen van V. V. en K. met 128 p., F. J. v. Buggenum van BI. Comm. met 127 on G. Jansen van Cl. C. met 117 x», ATHLETIEK. GRIJSEELS NAAR GENT EN KEULEN. Grijseels zal Zondag in Gent en Zondag 10 Augustus in Keulen bij de in die plaatsen te houden athletische wedstrijden, uitkomen. ATHLETIEK-KAMPIOENSCHAP VAN DEN. N. V. B. Voor de wedstrijden op Zondag, 3 Augustus, te Amsterdam (terrein van R. A. P.), staan ingeschreven 97 voet ballers: Inschrijvingen: 100 meter hardloo- pen 48; 110 meter hurdloopen (hinder nis) 24; 24; 800 M. hardloopen 44, vör- springen zonder aanloop 13; vèrsprin- gen met aanloop 31ingooien met den voetbal 8; estafette 4 maal 400 meter 8. Ingeschreven hebben 24 vereenigin- géu: A. F. C.,; Ajax, Auisterdum Carthago, D. E. C. HaarlemH. B. S.f H. F. C., Holland; Ilollandia, Kon. IIoll. Lloyd, De Meer, Quick, Den Haag; R. A. P., S. N. V., Sparla, Steeds Voorwaarts, de Stormvogels, U. D. Veendam; Victoria, Culemborg; V. F. C.. V. V. A., V. V. C. en Wilhel- mina Vooruit. A. F. C., Ajax, Haarlem; Quick, Den HaagSparta, II. B. S., Veendam; V. V. A. eu Wïlhelmina Vooruil, heb ben minstens 5 leden ingeschreven, zoo meldt de „Tel.". Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepan te Deventer P. J. Bakker, te Siddeburen. Beroepen. Te Oosterhesselen, H. Colenbrundc-r, cand. te Abbekerke. Aangenomen. Naar Almen door T. J. Jansen Schoonhoven, te Giethoorn. GEREF. KERKEN. Beroepen te Bozum S. SleeswijIc Vis ser te Rijsoord; te Avereerst dr. C. N. Surpeta, prop te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Zuidwolde door D. Steenbuis te IJsselmonde; voor Gar- relsweer door W. Bouman te Hallum. Aangenomen. Naar Dirkshorn door J. G. Feenstra, cand. te lvoudum. Bedankl. Voor ITardinxveld, Schoo- nebeek, Zegwaarl e.u. en Medemblik door J. G. Feenstra, cand. te Koudnm. DS. I. II. BOËKE. Te 's-Gravenhage is Zondag op 67» jarigen leeftijVl overleden ds. I. H. Boeke, emeritus predikant bij de Doopsgezinde gemeente. De overledene begon zijn loopbaan in 1S70 te Zijldïjk en werd daarna achtereenvolgens predikant te Hengelo (1872), Wormer- veer (1878), Hilversum (1885) en Am sterdam (van 1893 af), alwaar hij in 1910 zijn 40-jarig predikambt mocht herdenken. Sedert eon groot jaar emeritus, had 'de overledene zich in Den Haag gc-veo- tigd. (Dghld.) Rechtszaken RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. lu zijn Maandag gehouden zit. mg ging de Raad over tot behaiui-vi;-:g van het verzet van A. van der Steen te IJmuiden, schipper van den stoom- koidor Hope„JJm. 115 tegen 'sR&ads uitspraak \an 13 Mei jl., houdende out neming gedurende 2 jaar van zijn be voegdheid als schipper of stuurman te varen, Dc zaak werd behandeld in zittingen van 29 en 30 April jl., waarbij do schipper niet tegenwoordig kon zijn. Voor heden waren 10 getuigen ge dagvaard, van wie echter slechts 2 verschenen onder wie oe schipper. Hij verklaart, niet te hebben gewe ten dut straf stond op liet noock-.oos veriaten van een schip. Zijn gage was f 80.— 's niaands, 2 pGt. van de besomming, waarvan 4 pCt. afging voor de bedrijfskosten. De voorzitter Mr. Picyte houdt don schipper de tegenover den kanton rechter te Haarlem afgelegde schee ps- verklaring voor. (Herinnerd zij, dut het schip zonk en de bemanning dooi de „Consulation" een ICngelsche smak werd gered). De schipper verklaart, dat na op 10 April van Rotterdam te zijn uitgegaan bij de Haaks Z. Z. O. werd gcvischt. De kaartaf standen werden uitgezet: do log afgelezen. Verschillende visch- schulten waren in de nabijheid; ge praaid werd nog de „Henrietle". Op 13 April 's avonds kwart voor 9 ging hij ter kooi. na aan G. Kuiper, die de wacht had, order te hebben ge- gegeven, te half een te halen en te draaien naar Z. O. In den slaap werd liij gewekt door C. den Heyer, stuur man, met de woorden: „We moeten halen, want we zinken!" Hij ging naar de brug eu liet de machine stop zet ten, terwijl door zes man werd ge haald. In die oogenblikken was bij zeer zenuwachtig. I-Iet volk zette de sloep buiten boord; hij ging daarin mee, doch kon van verbouwereerdheid niet meerderen. De sloep roeide naai de smak. Gevraagd of hij een schok had ge voeld (het schip was zeevaardig ver klaard; antwoordde de schipper ont kennend. De raad deed dadelijk uitsprank. Alle door den raad vroeger geno men overwegingen blijven van kracht en de straf vau ontneming van dc be voegdheid om als schipper te varen voor den tijd van twee jaar, blijft ge handhaafd. Gistermiddag werd door den Uftad voor de Scheepvaart oc.k behandeld de klacht van don hoofd-inspecteur voor de Scheepvaart tegen Jan Koe man, wonende te IJmuiden, schipper van den slooinkoi-dcr „Gerard" UM. 167, reederij Nat. Stoomvisscherij Maatschappij te IJmuiden. De klacht luidt, dat de schipper J. Koeman van IS op 19 Juli met een deel der bemanning zonder noodzaak zijn schip heeft verlaten. De schipper Koeman was versclie nen. De Raad heeft besloten den schip per Koeman te straffen met de straf van ontneming van zijne iievo&gdhcid om als schipper op een Ned. visschers- va.art.uig te varen voor den lijd van een maand. Letteren en Kunst NEDERLAND TE GENT. Zaterdag is aan burgemeester en schepenen van Gent in het Hollaiidsch Paviljoen der Tentoonstelling een kast met 300 werken van Nederlandsche auteurs (verzameld op initiatief van jbr. Jan Faith, Alberdingk Thym en Smidt van Gelder) officieel aangebo den. De Vlaamscho kunstbroeders en een talrijk publick, bij de eenvoudige, treffende plechtigheid aanwezig, scheen, blijkens zijn toejuichen de hartelijke toespraken en de gebeurte nis zeer te oppreeïeeren. De beer P. Smidt van Gelder Jr., hield bij de aanbieding een rede tot den burgemeester cn schepenen var Gent. De burgemeester dankte. D© heer Jibr. Jan Feilh las vervol gens eenige van de meest treffende op drachten voor, die de Hollandscho auteurs in de door hen aangeboden boeken hadden geschreven. De kast waarin de boeken geplaatst zijn is een keurig werk van Neder landsche Nijverheid. In het mïddcnpnneel is dc navol gende opdracht gebeiteld: Aan hunne Vlaamschc Kunstbroeders ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling te Gent 1913. De Nederlandsche Schrijvers. TOONKUNST. 's-Gravenhage, 28 Juli. Examens Nederl Toonknnstenaarsverecniging. Van de 5 eandidaten zijn geslaagd voor piano (lager onderwijs)de da mes A. E. Grei Innus. uit Haarlem R. Duizend, uit Amsterdam Chr. Jolles, uit Hilversum, en de heer Th, N. M. Ponten, uit Zwolle. Leger en Vloot TOELAGE VOOR MILICIEN SERGEANTEN. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat de miliciens, die zich be schikbaar hebben gesteld om tot mi licien-sergeant te worden opgeleid en bereid zijn later te blijven dienen, oen schriftelijke verklaring moeten ge ven, waarin zij zich bereid verklaren, na afloop van hun eersten oefenings- tijd twee jaar vrijwillig onder dc wa penen te blijven, met de bedoeling la ter een vrijwillige verbintenis aan te gaan voor den tijd van drie jaar. Het ligt in de bedoeling aan die mi licien-sergeanten voor het vrijwillig nadienen een geldelijke belooning toe te kennen naar reden van f 120 per jaar, tot een maximum van 600, uit te keeren bij hun terugkeer in de bur germaatschappij, met dien verstande, dat daarop bij den aanvang van de

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6