eerste twee jaren nadienen een voor schot van 100 kan worden verstrekt, doch dat voor hen, die na Jjcdoelde twee jaren niet tot de verbintenis van 3 jaar worden toegelaten, de beloo- jiing tot ƒ100 beperkt blijft. (Avp.) Ilr. Ms. Hoen skerek is 26 dezer van Stockholm vertrokken. Hr. Ms. Holland is 27 dezer te Shan$ hal teruggekeerd. Ilr. Ms. Evertsen is 28 dezer var Güthöborg vertrokken. Pers-Overzicht DR. KUYPER'S DOOFHEID. In een driestar in de „Standaard" wordt verklaard, waarom dr. Kuyper, ondanks zijn doofheid, toch het lid maatschap der Eerste Kamer heeft kunnen waarnemen. „lil de Midden-eeuwen drukte vilein het laagstaande gedoe uit, dat wel een knecht of een poorter, maar nooit een man van riddereer overkomen kon. Met name gold dit van allen lagen spot met het lichamelijk gebrek van zijn tegenpartij. Dan mochten de ben gels \:.n den Karmel Elisa naroepen: "Kaalkop, ga op maar stelde voor wie in riddereer hoog stond, die rid dereer op waardeerend medegevoel prijs. In de politieke pers van schier elk [and leeft deze ridderlijke usantie nog na. Het is volstrekt ondenkbaar, dat do „Daily News" met Chamberlains lichamelijk lijden den spot zou heb ben gedreven. In een betere periode gold dit ook onder ons als persmanier. Thans echter dreigt 't vileine ele ment in de pers van links ten onzent ingang te vinden. Dr. Kuyper is bij deze pers het mik punt voor haar scherpste pijlen zon der overdrijving mag men zeggen, sinds nu veertig jaren, de politieke te genstander. Nu wordt deze politicus achter volgd door een uiterst hinderlijk ge- hoorgebrek. Reeds als minister kon hij nooit van de ministerstafel de sprekers volgen, maar zag zich altoos verplicht naast of voor hen te gaan zitten. Sinds is het erfelijk gebrek toc-ge- j nomen, en dwong hem zelfs tot het nemen van zijn ontslag uit de Twee- de Kamer; iets wat, naar eisch van j ridderlijke usantie, overal elders een medegevoel van deernis zou gewekt hebben. Niet alzoo ten onzent. Hier spot men er mee. Gelooft er nic-i aan. Verklaart 't voor voorge- wend. En distilleert er op die manier c-en nieuw pijndoend verwijt uit. Thans vooral, nu deze half-doove het aandorst om naar de Eerste Ka- mer to gaan. Alsof op dit punt de Eerste Kamer met de Tweede voor vergelijking ook maar vatbaar ware. Zoo weinig slaan ze gelijk, dat "tgeeu in de Tweede Kamer den half- doove buiten gevecht stelt, in de Eerste Kamer dusver ganschelijk niet voorkwam. Wat in de Tweede Kamer bezwaar oplevert, is toch niet het volgen van de gewone redevoeringen. Daarvoor kan men zich de moeite geven, dicht j bij den spreker te gaan staan of zit- ten. I Neen, wat in de Tweede Kamer de j taak onmogelijk maakt en afsnijdt, is het gedurig voorkomen van parle- mentiiïrc opstootjes, als van links en rechts alles zich om den voorzitters-1 zetel verdringt, alles dooreen roept en praat, en er onder dat drukke gewoel juist de gewichtigste beslissingen val len. Daarvan verstaat de half-doove dan nieis. Geen woord. Hij komt er zelfs niet achter wat er gaande is. En dan kan vooral iemand die voorzitter van een club is, eenvoudig zijn plicht niet doen. Hij staat builen het debat. In de Eerste Kamer daarentegen komt zoo iets niet voor. Op de wijs als in de Tweede Kamer kan men zeggen, dusver nooit. Het is alzoo volkomen natuurlijk, dat waar heengaan uit de Tweede Kauicr plicht werd, aanneming van een lidmaatschap in de Eerste Kamer mogelijk bleef. Dat nu redacteuren, die biervan ilict op de hoogte waren, over de on derstelde inconsequentie vielen, kan er mee door. Maar dat hieraan meededen redac teuren, die van dit allesbeslissende onderscheid door eigen aanschouwing perfect op de hoogte waren, kan het ridderlijk karakter van hun polemiek niet ongemoeid laten. Het was kortweg vilein." 12 TEGEN 10. De 'I'eligraul schrijft Blijkens een bericht in de „N. R. Crt." heeft het Kamerlid de hoer K. ter Laan medegedeeld, dat hij, in- d:en hij daar aanwezig had kunnen zijn, op de partij-conferentie zou hebben gestemd vóór het aanvaarden vaii de ministers-portefeuilles door de S. D. A. P. Dan zou de stemmen verhouding dus geweest zijn; 13 tegen en 9 voor. Ware verder het lid der Eerste Kamer de heer H. van Kol op de conferentie geweest, dan zou ook hij hebben vóór gestemd, blijkens hetgeen hij heeft medegedeeld. Dan zou het dus gestaan hebben 13 tegen en 10 vóór. In „He: Volk" deelt de heer Scha per bovendien mede, dat in de partij- conferentie iemand, die tot de meer- derheid behoorde, heeft medegestemd, j zonder daartoe liet recht te hebben. Zoodoende zouden de cijfers dus 1 eigenlijk geworden zijn 12 tegen en 10 vóór. i I-Ict komt meer en meer uit. dat een zéér sterke fractie in de S. D. A. P. zich met het gevallen besluit niet kan i vereeuigeu. Des te zonderlinger wordt het afwimpelen van liet con gres. Van de oude, zeven man tellende Kamerfractie, is dus reeds van 5 le den bekend, dut zij vóór de aanvaar- j ding warende heeren Vliegen, Schaper, Ter Laan, Hugenholtz en Duijs. Van den hoer Helsdlngen we- ten wij het nog niet. En de heer Troelstra was tegen vermoedelijk de i eenige van de oude fractie. Dat is lichtelijk curieus I In het partijbestuur van leden waren de heeren Schaper, Vliegen, Hermans en Spiekman vóór de aan vaarding, Do heeren Mendels, Van der Goes en Wibaut zullen er (mèt mr. Troelstra) wel tegen geweest zijn. Is dus 4 tegen 4. Rest de heer Van Kuijkhoff. Van hem is niet bekend, hoe hij er over denkt. De kans is ech ter groot, dat ook hei partijbestuur in meerderheid, zij het de kleinst mo gelijke, vóór de aanvaarding der por tefeuille-s was. Hoe dit zij vast staat, dat in ieder geval 4 van de 9 leden &r vóór waren. De z.g. Marxisten in de partij, die natuurlijk ijverig tegen ageerden, kunnen tevreden zijn. Hot curieuse is echter, dat zij ditmaal onder leiding stonden van.... mr. Troels'.ra. HET ONDERWIJS ARTIKEL. „De Nederlander" (C.-H.) bespreekt het artikel van de „Nieuwe Courant", dat een zakenkabinet vraagt hetwelk algemeen kiesrecht zou brengen, en tevens een oplossing van hel onder wijsvraagstuk. Hierover zegt het Christelijk-Histo- rische orgaan Laat ons nu op dit eene punt reeds aanstonds klaren wijn schenken. Een en andermaal zijn wij bij voor etellen tot oplossing der schoolquaes- tie door de vrijzinnigheid opzettelijk en welbewust met schoone woorden om den tuin geleid. Wij denken b.v. aan 1857. Welnu: dat zal niet meer geschie den. Een halve eeuw van strijdén studie liggen op dit gebied achter ons. Op dit punt zullen wij, zal niet de vrijzinnigheid de eindoplossing dic- teeren. Onze ei-sch is duidelijk en eenvou dig: de vastlegging in de Grondwet van het in waarheid liberaal beginsel der vrijheid in zake de verhouding van overheids- en particuliere onder neming ook op onderwijsgebied Onze eisch is de verwezenlijking van Thor- beckc's ideaal-toestand. .Ik zou zelfs den toestand niet vree zenhet bijzonder onderwijs alge meen en van overheidswege desnoods aangevuld. Ware de ontwikkeling zoo ver gevorderd, dat men tot dien toe stand kon komen, ik zou het een ge luk voor het land rekenen en daarte gen niet opzien". Van dezen eisch gaat niets af. De rechterzijde heeft in de laatste jaren de lessen der sociaal-democratie in de beteekenis en techniek van een „minderheidsregeering" zeer ter harte genomen en is zich van hare machts positie bij Grondwetsherziening vol komen bewust. Bij eventueele onderhandelingen op dit punt vocre men geen struisvogel politiek. Wij spreken uiteraard slecht voor ons zeiven, maar o. i. kan een Kabi net, dat van zins was gedurende een paar jaar la De Meester van twee walletjes te eten, om tegen 1916 een Grondwetsherziening voor te stellen, welke op het gebied van stemrecht de volle liuksche eischen vervult, maar in zake van de onderwijsquaestie half werk zou willen verrichten, door rechts niet als een extra-parlemen tair, tot op zekere hoogte onpartijdig Kabinet worden erkend. Tenzij op dit punt van den aanvang af volmaakt klare wijn geschonken wordt, zou, naar onze meening, zulk een Kabinet, of het zich een „liberaal zakenkabinet" dan wel een „extra-par lementair" kabinet noemt, als een linksch parlijkabinet of als een onder deze omstandigheden hoogst immo reel „verkapt Concentratiekabinet" beschouwd enbestreden dienen te worden. Tenzij dus vooraf op de allerduide lijkste wijze was overeengekomen, welk onderwijsartikel zal worden voorgesteld en op welk tijdstip (d. i. tijdig genoeg om voor 1916 te zijn af gehandeld) het Grondwets-herzie- ningsvoorstel zal worden ingediend, zou men o. i. zulk een Kabinet aan een grondwetsherziening niet mogen Haten toekomen. Gemengd Nieuws IIET SPOORWEGONGELUK OP JUTLAND. Meldde een telegram dat bij het ernstige spoorwegongeluk, hetwelk Zaterdagmiddag in de nabijheid van Esbjerg, een belangrijke Deensche havenstad, plaats had, 15 of 16 per sonen gedood werden, uit nadere be richten blijkt, volgens de „Tel.", dat dit aantal 30 bedroeg, terwijl op het oogenblik nog vele zwaar gewonden 40 in getal met den dood wor stelen. Zooals reeds geseind werd, ont spoorde de express Kopenhagen—Es bjerg Bramminje, twee stations voor Esbjerg. De trein, dicht met reizigers voor Hamburg en Engeland bezet, werd getrokken voor twee locomotie ven, waarvan de eene omviel, de an der van den spoordijk stortte en de volgende acht doorloopende wagens met zich medesleepte. De meeste cou- pé's werden daarbij verbrijzeld. On der de dooden bevonden zich vijf Duitschers, terwijl tot de gewonden o a. de Itopenhaagsche professor Pau- li behoort; zijn vrouw werd gedood. Verder heeft de bekende Deensche sociaal-democratische Rijksdagafge vaardigde Sabroe den dood gevonden. Zijn lijk is verminkt, terwijl ook de andere lijken op bijna onherkenbare wijze misvormd werden. Verschillen de zwaar gewonden stierven op het transport naar Esbjerg. Van het treinpersoneel werd niemand ge kwetst. De plaats, waar het onheil geschiedde, bood een verschrikkelij- ken aanblik. De reusachtige puinhoo- pen waren door een jammerende men schenmassa omringd, die overal tus- schen de overblijfselen naar vermis te familieleden of kennissen zocht. Het reddingswerk, waarmede onmid dellijk begonnen werd, liep vlug van stapel. Van Esbjerg werden alle be schikbare artsen en ziekenverplegers ontboden en ook van Frcdcrika kwa men extra-treinen met dokters en ver- plegiiigs-personcei tc hulp. Zondag avond was de opruimingsarbeid zoo ver gevorderd, dat het verkeer her steld kon worden. De ramp moet hoogstwaarschijnlijk worden toegeschreven aan den on- gunstigen toestand, waarin de rails zich daar ter plaatse bevonden, liet baanvak, waarop de verongelukte trein reed, heeft over hot algemeen veel van het onweer te lijden. Naast den spoorweg stroomt de Seumrivier, die in den zomer vaak buiten haar oevers treedt. Reeds verleden jaar was de spoordijk door het hooge wa ter zoo drassig geworden, dat hij ge heel vernieuwd moest worden. De groote hitte der laatste dagen in De nemarken heeft trouwens meer spoorwegongelukken ten gevolge ge had, die echter gelukkig geen verlies aan inenschenlevens opleverden. EEN ONTZETTEND ONGELUK. Uit New-York wordt aan de „Tel." gemeld, dat te Knoxville, in Tenes- see, een ontzettend ongeluk geschied is, dat de vrouw van een landbouwer binnen enkele uren van hare kinde ren beroofde. Terwijl zij in een rivier bezig was linnengoed te wasschen, bud zij haar jongste kindje in hare nabijheid op het gras te slapen ge legd. Na geruimen tijd bezig geweest te zijn, viel liet haar op, dat de drie oudere kinderen zoo stil waren. Zij vloog naar de plek, waar zij ze het laatst spelend gezien had en vond ze alle drie dood. Een ratelslang had hen herhaaldelijk gebeten en de lijk jes der kinderen waren afschuwelijk opgezwollen. De arme moeder be zwijmde. Toen zij weder bijkwam, was hare eerste gedachte aan haar kindje bij de rivier. Daar werd het drijvende in den stroom gevonden. I-Iet was van het gras afgegleden en verdronken. De toestand der arme moeder moet van zoodanigen aard zijn, dat men voor haar leven vreest. INBRAAK O? DE GENTSCHE TENTOONSTELLING. De bladen te Brussel berichten, dat in het koloniale paleis van de ten toonstelling te Gent een kast, die gouden staven bevatte, is opengebro ken. Do waarde van het gestolene wordt geschat op 100 000 francs. EEN BRIEF VAN HET OORLOGS- TERREIN. Het voigende is ontleend aan ec-n particulieren brief van. dr. A. W. S. van Hamel, die geruimen tijd in het Gemeenteziekenhuis in Den Haag as sistent is geweest, geschreven uit \Yranja, op de Servisch-Bulgaarsche grens. Wat den aard der verwondingen be treft, vall er een betrekkelijk groot verschil ao te merken met den vori- gen oorlog. Het zijn gre-o ten deels granaatver- wondingen. Alen ziet, dat hier twee vijanden vechten, die beidon in het l>e- zit, zijn van goede artillerie, in den Turkschen oorlog sprongen de gra naten slechts bij uitzondering. Deze granaatvervvondingen vorderen he laas! veel langer tijd voor de genezing. Bajónet-verwondingen hebben wij hier slechts weinig. Volgons do Servische officieren was de vorige oorlog slechts kinderspel vergeleken bij deze. Elke voet grond moet met enorme inspan ning en groote verliezen genomen wor den. De Turksche oorlog was, wat Ser vië betreft, in 18 dagen eigenlijk ten einde. Hetgeen ik te Wranja en vooral te Belgrado ia den aavang van den oor log gezien heb, bracht mij meer en meer tot het inzioht van een fout in de janisatae van het Internatiouale Itoode Kruis. In den oorlog is het niet, wie snel helpt, helpt dubbel, maar vier, vijf dubbel. 't Is reeds de tweede keer dat een oorlog begint zonder oorlogsver klaring. Plotseling staat men voor hel feit, dat er duizenden gewonden zijn. En dan ontbreekt alle hulp. Eerst na weken komen de vreemde ambulances, gisteren kwam de Oostenrijkscho in Belgrado aan; de Hollandsche is or nog niet. Vooral im de eerste dagen is er ontzettend veel geleden door do duizenden die slechts zeer gebrekkig verzorgd konden worden. De overdre ven berichten echter die in de Engel- sche bladen do ronde deden, als zou den er in de hospitalen te Belgrado verschrikkelijke toestanden heersehen, zoodat b.v. wegens gebrek aan chloro form, zonder narcose geopereerd werd kun ik beslist tegenspreken. De Internationale Roode Kruisver- oenigingen zouden eigenlijk bij drin gend oorlogsgevaar ambulances ge reed moeten houden, ingericht om in weinige dagen daar te zijn, waar hulp het meest noodig was. Nu is dat alles veel te langzaam gegaan. Men moet bedenken, dat alleen in Belgrado reeds in de eerste dagen van den oorlog 31 reserve-hospitalen zijn ingericht en ge vuld! Wat een personeel, instrumenten enz. is daarvoor noodig! En dat is eerst na dagen, soms na weken geko men en nog is financieele hulp drin gend noodig. Zoo was liet in Servië, waar volgens de opinie van alle buiienlandsche me dici en ook volgens mijn ervaring, de sanitaire dienst veel beter is ingericht dan in Bulgarije. Het Servische Roode Kruis heeft ge durende don vorigon oorlog zeer. zeer veel gepresteerd. Hoe moet het de eer ste dagen in Bulgarije geweest zijn? EEN HEEL MUSEUM GESTOLEN. Toen do beroemde Mo» a Lisa van Leonardi da Vinei uit het Parijsclie Louvre gestolen was, meenden som- uiige meoaschen, dat dit nu wel het toppunt- wezen moest van brutaliteit, record dat moeilijk te overtreffen zal zijn. Het is echter overtroffen. In Rus land is thans gebleken, dat een heel museum gestolen is. in het Alexandra-theater te Petera burg had een maec.enas, Grogrunof genaamd, een collectie zeer kostbare schilderijen bijeengebracht, betrek king hebbende op het tooneel in t al gemeen, op het Alexandra theater in het bijzonder. Daaronder waren vele portretten van Russische acteurs en actrices, uit verschillende tijden, van I icoemde schildcrs. Zoolang Grogrunof leefde zorgde hij, dat die collectie, welke hij voort durend uitbreidde, goed bewaakt en geconserveerd bleef. Maar sedert hij, een paar jaar gele den, stierf, scheen niemand meer be lang te stellen in het museum. Toen voor eenigen tijd een nieuws gierig kurstkenner, die van de prach tige sohilderijenveraameling gehoord had, deze eens wilde bezichtigen, ont dekte hij tot zijn verbazing, dat geen der schilderijen meer aanwezig was. De zaal in den schouwburg, waar de schilderijen hadden gehangen, was er nog, en ln den muur zalen nog de ijze ren duimen, waaraan eens de schilde rijen hingen. Maar van schilderijen, lijsten en koorden was niets meer te ontdekken. Alles was verdwenen, door den een of anderen liefhebber meego- nomen. CASTRO. Uit Parijs wordt aan de N. R. Ct. geseind: Aan de New Cork Hera'.d. Parijsclie editie, wordt uit New York gemeld, dat de oud-consul-genereal van Vene zuela tc Now York Lopez met zeker heid vernomen neeft. dut 'le oud pre skient van Venezuela Ciprianus Castro onder een vermomming de Canarisch© eilanden verlaten en zich naar Columhië begeven heeft. Daar zal zijn broeder ontmoeten om te zomen met dezen in Calimlré een staats greep te beproeven togc den presi dent van Venezuela, Gomez.. Het hoofdkwartier -un d© gebroeders Castro zal zijn Buranquilla in Golunt bië. Daar is ur-k k«-rt geleden voor Castro's broer een groote voorraad wapens en amunitis aangekomen EEN MERKWAARDIGE GESCHIE DENIS wordt uit Chicago gemeld, zoo lezen we in hot N. v. d. D. Een vrouw van 66 jaar, die 50 jaar blind geweest is, heeft, dank zij een goedgeslaagde staar operatie, het gezicht terug ge kregen. Op haar 16e jaar was zij blind ge worden en de geneeabeeren verklaar den die kwaal toen voor ongeneeslijk. Daar haar karakter even mooi was a!s haar uiterlijk, had zij tal van bewon deraars en op haar twee en twintigste jaar trad zij reeds in hot huwelijk met een zekeren heer Welsh, die evenwel al eenige jaren dood is. Me vrouw Welsh heeft haar echtgenoot dus nooit gezien. Van haar aoht kin deren zijn nog zes in leven. De arme vrouw kroeg zoo 'n sterk verlangen hen te zien alvorens te sterven, dat zij een dokter smeekte de operatie te wagen. De oogarts, dr. Satberfield, slaagde uitnemend. Toen haar eerste vreugde over den aanblik van haar kroost voorbij was, liet zij zich "naar liet graf van haar echtgenoot en van haar beide kinderen brengen. De indrukken, die mevrouw Welsh, na een halve eeuw van blindheid ge kregen hoeft, zijn natuurlijk zeer merkwaardig. Bij den aanblik van de geweldige „wolken-krabbers" te Chi cago stond zij versteld err de oude vrouw had veel moeite om te gelooven, dat die kleine menscJhjes dergelijke geibouwen hadden kunnen construee- ren. Mevrouw Welsh wordt natuur lijk overstelpt door brieven van men schen, die graag willen weten welke indrukken zij gekregen heeft toen zij het gezicht terug kreeg. Ook ontvangt zij veel brieven van blinden, die nauwkeurig weten willen welke sen satie het geeft om weer te kunnen zien na zoo lang in het duister ge leefd ie hebben. INGEZONDEN Van ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redactie, Woensdag a..s. zal door den. Raad o.m. worden behandeld de vrije Zon dag voor d© arbeiders in 't drie-ploe- genstelsel, van Gasbedrijf en Centrale. Naar aanleiding daarvan vraagt on- dergeteeker de beleefd plaatsruimte voor 't volgende: In een se! rijven van B en W. aan den Raad. op 18 Februari '13, raads stuk 68, wordt voorgesteld, den werk tijd der drie-ploegenarboiders te bepa len op 168 uur in drie weken. Men kent de geschiedenis of liever, het treurspel. Sedert 1 Juli 1911 werd de werktijd gesteld op 160 uur in drie weken o. Uit gevoerd werd dat nooit. Naort is min der aan 168 uur gewerkt, of 8 uur ar beid te veel, waarvoor geen cent loon is betaald. Blijkens de geheele geschiedenis vinden B. e i W. een werktijd van 160 uur in drie weken veel te gunstig; de werktijd moest en moet weer op 168 uur gebracht. Daartoe werd door B. en W. in raadsstuk 68 een voorstel ge daan waarbij men het billijk vond de sedert 1 Juli 1911 te veel gewerkte uren uit ie betalen met 50 pCt. De behandeling dezer kwestie werd in de vergadering van 26 Maart jl. aangehouden. In verband met ingekomen rappor ten, waarbij ook een rapport van don directeur van het gasbedrijf, wordt tlians door B. en W. in raadsstuk 242 aan den Raad voorgesteld den tijd te stellen op 168 uur. tenviil over uitbetaling van de sedert Juli 1911 te veel gewerkte uren niets anders ge zegd wordt, dan dat, dat teruggeno men wordt. Natuurlijk een kleine gissing van B. en W We hebben dan ook het groote vertrouwen, dat het met deu geleverden doch onbetaalden arbeid wel in orde komen zal. Anders echter staan we met den werktijd van 168 uur. Invoering van een werktijdregeling met niet meer dmn 160 uur is onuitvoerbaar, zoggen B. en W. Wij vragen zeer beleefd op grond waarvan zoo'n uitvoering niet mogelijk is Is het omdat de directeur, de 1 Blom, dat rapporteert? Houden B. en W. alleen rekening met rapporten van dezen directeur? We weten het im mers, dat de heer Blom tiet pas een ge zonden toestand acht wanneer hem de vrijheid, wordt gelaten, de drie- ploe.genarbeiders 180 uur te laten wer ken. In ernst vragen we; is de heer Blom do ecr.igo deskundige? Zijn er geen andere? Men zal aonvoeren: man de commissies en subcommissies van bijstand hebben we nog. Goed, maar waar steken die hun licht op? Altijd weer bij dien eenen deskundige, den lieer Blom. Moeten wij aannemen, dat op grond van het rapport van den heer Blom, een werktijdregeling van 160 uur niet uitvoerbaar is? Is liet werkelijk de heer Blom, die het onmogelijk acht. welnu daartegenover staat even sterk onze mpening dat het wel moge lijk is. Een moeilijk kwestie om te maken wie gelijk heeft, de heer Blom of de Bond van gemeente werk lieden. We hebben den laatsten tijd heel veel kunnen lezen over bet bedanken van den heer Hulswit en den heer Thïel, ook over de vermoedelijke oor zaak van hun bedanken, nl. het beu worden om nog langer tegen bet bu reaucratisch stelsel op te roeien. Over de juistheid willen we niet oordeelen. Doch gesteld dat het zoo is, dan heeft de Raad a.s. Woensdag een mooie gelegenheid met dat stelsel te breken. Men stelle voor in den Raad om de behandeling van Raadsstuk 242 te verdagen lot da eerstvolgen de v e r g a derir.g en drage B. en W. op aan den heer Blom te verzoeken in die zitting zijn meening te bewijzen. Krijgt dan een vertegenwoordiger van onzen bond, bij raadsbesluit de bevoegdheid om in diezelfde vergade ring z ij n meening te bewijzen, dan zal daarna de Raad een alleszins juist oordeel kunnen vormen. 'k Beken, onze oplossing is buiten gewoon radicaal, doch niet minder doeltreffend. Kan echter op dit voor stel niet worden ingegaan, ook dan is ons doel bereikt wanneer de Raad den indruk krijgt, dat we ons zeer sterk voelen te kunnen bewijzen, dat de invoering van een 160-urige werktijdregeling mogelijk is. Er blijft niets te wcuschen over, wanneer mede door dit schrijven de Raad besluit tot uitbetaling der te veel gewerkte uren met daarnaast in voering van één dag vrijaf na 20 da gen werken. Met zeer veel dar' -oor de plaat- ng, Hoogachtend, Namens het Bestuur van de afd. Haarlem v. d. Bond v. Nod. Gem. Werklieden, C. WESSEL1US, Secretaris. Geachte Redactie, In uw blad van gisteravond komt o m. voor een gedeelte van het rap port van den directeur van het gas bedrijf. Kan u naar aanleiding daar van nog een kort antwoord plaat sen De heer Blom zegt, sprekende over den werktijd' van stokers, transpor- teurs en exhauster-inachinisten, wel de waarheid, doch is niet volledig. Stokers doen 's zomers van de 8 uur maar 4 uur dienst, 's winters maar 6 uur van de 8 uur. Aldus de beer Blom. Dit is niet geheel juist, het is zóó „De stokers doen 's zomers wel eens van de 8 uur 4 uur dienst en wel eens 's winters 6 uur van de 8 uur." Het komt hierop neer, dat de directeur gelijk hooft, als al het werk mee loopt. Doch meeloopon doet het haast nooit, on loopt het mee, dan durft men dezen zwoegers nog andere werkzaamheden opdragen. Zóó be geerlijk zijn de stokers werkzaam he den m Haarlem, dat wij in den lande thans de uchterlijksten zijn wat ar beidsvoorwaarden betreft. In tal van plaatsen komt men den stokers, in ruil voor hun zwaren eri ongezonden arbeid, mot vele dingen tegemoet. Wil men een beeld geven, laat men dan trachten volledig te zijn. 's Winters b.v. wordt maar zeer zel den 6 uur van-de S uur gewerkt, doch veel komt het voor, dat de stokers de reis makende van 2—4 uur, om half 5 uur nog aan dezelfde iels ploeteren het komt voor, dat om 6 uur aan de reis van 4 uur begonnen wordt. O. zeer zeker, tegenwoordig tracht men ook 's winters den menscheri wat rust te geven tusschen de gas-gangen, doch laat men er dan aan toevoegen, dat men daartoe door de practijk gedwongen werd, omdat d i e arbeid do menschen kapot maakte. Zijn niet J. Wester, H. Verberne en C. Dalk voorgoed de stokerij uit gemoe ten, voor die werkzaamheden onge schikt geworden? Laat Dr. Adrian maar eens een lijstje aanleggen van stokers, die 's winters ziek zijn. Ge noeg. omdat de stokers het hier al zoo best hebben, acht de heer Blom één vrijen dag na 20 dagen werken overbodig. In Amsterdam werken de arbeiders al heel wat uurtjes per drie weken minder en toch niet omdat het zoo best is, brengt men thans in Zaandam den werktijd in drie weken op 144 uur. Blijkens bovenstaande, heeft de di recteur de werkzaamheden van te zonnigen kant bezien. Zoo staat het ook precies met de transporteurs. Naast het transporteeren der cokes hebben deze menschen zeer veel bij werk als vuurslakkeu, cokesuitzoeken, briesdrageu enz. Het werk van deze menschen is zwaar, zou gedurende 8 uur met vol te houden zijn. Dat de verhouding abnormaal wordt tusschen cokestransporteurs en ko- leniransporteurs is niet juist. De ver houding is al abnormaal. Anderhalf jaar geleden wezen wij daar reeds op. Moeten de cokestransporteurs nu geen vrijen dag hebben omdat inder tijd het loon voor de koleniranspor- teurs te laag gesteld werd? Over de exhauster-machinisten zeg gen we liever niets. Schrijver dezes, wien opgedragen werd dit antwoord ter plaatsing aan te bieden, is zelf ex hauster-machinist. Deze menschen hebben zeer verantwoordelijk werk. i Ze hebben voor hun verantwoording niet alleen hef regelmatig werken der exhausters, ze hebben tevens te zorgen voor een voldoenden voorraad water, zonder dat kan geen gasfa briek werken. Er bij gekregen.hebben deze menschen de levering van gas aan de gemeente Velsen, er bij geko men is de verantwoording voor den bijgeplaatsten nuphtalinewasscher. Kortom, deze menschen waren van plan binnenkort om verhooging van loon te vragen, ze blijven daarbij al leen? het verdient overweging of het wenschelijk is deze verbooging te gaan bepleiten bij den directeur. Nog één opmerking, geachte redac tie. De directeur zegt, bij het vormen van reserve-ploegen kan hij geen niet- selaars, timmerlieden.en smeden voor de vuren plaatsen. Men weet het, ook zonder reserveploegen kan de vrije Zondag worden ingevoerd, doch waar wij op wijzen willen is dit: Volgens den wethouder, den heer Hulswit, kan de vrije dag niet gegeven worden, omdat je geen sjouwerlieden en grond werkers voor de retorten kunt zetten. Bij den directeur kan het niet, omdat men geen vaklieden voor de retorten kan zetten. Bij elkaar dus genoeg om te doen zien, dat je voor stoker nog iets anders moet zijn dan vakman en ïwerman. Dat komt dan ook uit, want heb je geen ijzersterk lichaam, dan bolwerk je het in de stokerij niet lang. We hadden gaarne jiog iets anders aangevoerd, we worden echter te uit voerig. Hopen we, dat de pessimisti sche beschouwing van den -beer Blom niet al te zwaar zal worden getild. Geachto Redactie, zeer erkentelijk. Hoogachtend, Namens den Bond van Gemeentewerk lieden, afd. Haarlem: C. WESSELIUS Stocaivaaftberichten STOOMVAART-MLJ. NEDERLAND. Het st. Banda (uitreis) vertrok 28 Juli van Suez. Het st. Flores (thuisreis) passeerde 25 Juli Gibraltar. Het st. Koning Willem I (thuisreis) vertrok 26 Juli van Lissabon. Het st. Koning Willem III arriv. 27 Juli van Amsterdam te Batavia. Het st. Krakatau (thuisreis) arriv. Juli te Suez. Het st. Oranje (uitreis) passeerde i Juli Gibraltar. Het st. Timor arriveerde 26 Juli van Amsterdam te Batavia. Kangean vertrok 28 Juli van Am sterdam naar Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het 6t. Djdbres, van Amsterdam n. Java, passeerde 27 Juli Sagres. Het st. Kawi (uitreis) pass. 26 Juli Messina. Met st. Men ado (thuisreis) pass. 26 Juli Kaap Bon. Het st. Pa'.embang (uitreis) arriv. 28 Juli Sabang. Het st,. SLndoro (uitreis) arriveerde 27 Juli te Southampton. Het. st. Tabanan (thuisreis) vertrok 27 Juli van Marseille. Het st. Ternafe (ullrcis) vertrok 27 Juli van Suez. Jacatra (thuisreis) arriv. 28 Juli te Marseille. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Gorredijk, van Rotterdam naar Culm en New-Orleans, vertrok 25 Juli v. Puerto Mexico. Het st. Rotterdam, van Rotterdam naar New-York, vertrok 26 Juli van Boulogne. Het st. Zijldijk, van Rotterdam n. Quebec en Montreal, vertrok 26 Juli an Hamburg. Oosterdijk van Rotterdam naar Bal- timore en Newport News, passeerde 27 Juli Lizard. Willehad vertrok 26 Juli van Mon treal. KON. IIOLL. LLOYD. Het st. Eemland (thuisreis) vertrok 26 Juli van SL Vincent. Het st. Frisia (thuisreis) vertrok 26 Juii van Montevideo. Het st. Ilollandia arriveerde 27 Ju li van Bueuos Ayres te Amsterdam. Het st. Saliand (thuisreis) vertrok 26 Juli van Montevideo. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Prins Willem TV arriv. 27 Juli van West-Indië te Havre. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Neleus arriveerde 27 Juli van Japan te Rotterdam. Het st. Oopack. vcm Java naar Am sterdam, arriveerde 28 Juli te Suez. Priam, van Java naar Amsterdam vertrok 25 Juli van Pa dang. Memnon vertrok 26 Juli van Batavia naar Amsterdam. Burgerlijke Stand BENNEBROEK. OVERLEDEN A. Warinenhoven, echtg. van A. d. Reep, G3 jaar. Markteileuws Op de Groentenmarkt van Maandag 28 Juli, alhier gehouden, waren aan gevoerd en verkocht: Aardappelen, aangevoerd 220 HL., verkocht 200 HL., f 1.80—f 4.50. Appelen aangevoerd en verkocht 13 HL., f 8—f 16. Peren aangevoerd 54 HL., verkocht 40 HL., f 8—f 30. Bloemkool aangevoerd en verkocht S000 stuks, 8—15 ct. Roode kool aangevoerd en verkocht 2009 stuks, 8—12 ct. Witte kool aangevoerd en verkocht 93 stuks 36 ct Savoye kool - 1 en verk.: 5C0 stuks, 3—6 ct. Wortelen aangevoerd en verkocht 3000 bos, 8—12 ct. Botermarkt gehouden te Haarlem op 28 Juli 1913. Aangevoerd cm verkocht 32 K G, Prijs: ƒ150 160 per K.G.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7