NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9236 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 31 JULI 19)3 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RTE N TIN: PER DR,E MAANDEN: ^gÊÈÊÊT® Jl&w Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haariem l<su Haarlem van 1—5 regels ƒ1,elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BjJ- Abonnement aanzienlijk rabat. P g P „L" a'nnr Mnrtl un a"irk Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door NederlandJkm 50 Cts. voor 3 plaatsingln i contant. V Afzonderlijke nummers0.02 H V ïê&M-ééW^Tm n j »j - - Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post - „0-45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Louretis Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau dTY. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 1 AUGUSTUS. - Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Stadsnieuws Om Ons Heen. ïn het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" in <Le rubriek Om Ons Ileen. Gsea Concentratie- Kaöinet. Men seint ons In de Woensdag gehouden verga dering der concentratie is besloten, af te zien van de vorming van een concentratie-kabinet, omdat de steun der sociaal-democraten geen vol doenden waarborg biedt, om het con centratie-program tot uitvoering te brengen,. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Geachte Heer F i dp 1 i o, Dankbaar voor de waardeering dio uit uw Zaterdagavond-praatje van 26 dezer omtrent de reddingsbrigade spreekt, wil ik u gaarne van ant woord dienen op de vragen die u stelt. Ik begin met toe te geven, dat de brigade geen reden van bestaan heelt als alle menschen kunnen zwemmen, doch zoover zijn we nog nieten zullen we ook wel niet komen. Watervrees is een ziekte die onder j de mensehen sterk heerscht. U zegt „dat iemand, die moedwillig te water gaat, wel een afgelegen plekje daarvoor uitkiest"; ik herinner ine een geval, enkele jaren geleden, toen 'k aan den Raamsingel woonde, dat een zwerver op koffietijd te water sprong en zijn redder een „muilpeer" toediende, ten bewijze dat het den levensmoede niet aangenaam was, gered to worden ik. herinner nan het geval van verleden jaar, dat op Zon dagmiddag 12 uur voor mijn woning aan den Gasthuissingel een oud vrouwtje te water gingdeze geval len kunnen gevoeglijk nog wel aan gevuld worden. Gij, Fidelio, noemt het een talent, om juist op tijd te zijn als een op stootje plaats vindt of een drenkeling te water ligt. Ik. jiuein het geen talent, met allo bescheidenheid hier gezegd, maar al leen een kwestie van cenigen goeden wil Gaan de leden der brigade, als zij bij den weg zijn, zooveel mogelijk langs grachten en vaarten, al kost elft een weinig tijd en omweg, dan wordt controledienst uitgeoefend en de kans op succes vergroot. Handelen we een bekend stadgenoot, die bevoegd en verplicht was hulp te verlcenen, maar toen twee drenkelingen te wa ter lagen, voorbij ging omdat „het Zondag" was, dergelijken vinden al tijd redenen te over om de helpende hand te weigeren voor wie helpen wil en vaak bij den weg is, zijn die gelegenheden te over. ook zonder dat men die gelegenheden opzoekt. Wordt het aantal leden grootér, wordt er doorgegaan, zooals nu, met gedurig oefenen, krijgen we groot aantal uitmuntende zwemmers en redders, blijft liet korps „Eerste- hulp-menschen" zich gestadig uit breiden, dan zullen we een© brigade vormen, met ernst en ijver bezield, goed onderlegd, Jioop gevend nader tot ons doel te komen. En nu hoor ik wel van verschillen de kanten zwaarwichtige menschen «eggen: ,,U zal met uw brigade altijd te laat zijn", hun antwoord ik We rijn nog maai- aan 't begin van ons pogen, we hopen en verwachten uit breiding de Hollander is, in 't alge meen genomen, steeds wikkend en wegend, niet snel in vuur te brengen, meest in afwachtende houding, en pas als hij ziet dat een zaak mar cheert, past hij zich bij bet nieuwe aan. We wachten dus op nog vele toe tredingen en zooals ik zei„hoe meer geoefenden langs den weg, hoe groo tér' de kans op succes". Maar we ho pen riet alles van het toeval te laten afhangen. We wenschen een inlich- tingend.enst te organiseeren, een op roepdienst per telefoon, en pas als we Haarlem een .goed geoefende brigade kunnen aanbieden, zullen we bij het gemeentebestuur aankloppen om onze wenschen te 'helpen verwezenlijken. Reed8 nu heeft onze secretaresse een .volledige lijst van ruim honderd deel nemers en deelneemsters, aangevend naam, woonplaats. huisnummer, .eigen telefoonnummer of van naasten' wehvillenden buur, plaats waar ge woonlijk wordt gearbeid, uren, tele foonnummer van arbeidsplaats of buur, enz. Komt het gemeentebestuur ons te hulp, of offeren de ingezetenen voldoende, dan kan en zal de admi nistratie zeer vereenvoudigd worden, tijd uitgespaard, en we.komen sneller tot ons doel. De Commissaris van Politie zei „Organiseer en wij voeren uit". In dezo weinige woorden, die zeker voor medewerking pleiten, ligt een groot deel van ons werk-systoem. üe bu reaux van politie en inlichtingen stations ontvangen de lijsten en bij een eventueel ongeluk kunnen politie en publiek ons oproepen per telefoon. De stad wordt in wijken en afdeelin- gen gesplitst en auto's, rijwielen of sterke beenen brengen hulp. Werkt onze vrijwillige brandweer, spuit 10, niet snel en bereidvaardig Onze wil is ook aanwezig, verschaft men ons de middelen, dan hopen we te slagen. Leert; de statistiek, ten toonstelling de Vrouw Amsterdam, ons niet, dat telken jare ruim driéduizend men schen en kinderen den dood in het water vinden? Welnu, te trachten dit ontzettende getal te verminderen, leed zooveel mogelijk te sparen, is ons doel. Ten slotte voeg ik 'hierbij een pro gramma van de voorloopig vastgestel de eisclien, waaraan onze zwem- brigade moet kunnen voldoen. Zijn er nog geoefende zwemmers en zwem sters, „cerste-hulp-meiLScben" die een cursus gevolgd hebben, geleid door een medicus, die ons korps willen helpen versterken, men is welkom. Hopend aan uw verlangen om in lichtingen voldaan te hebben: Hoogachtend A. J. MELJERINK, Voorzitter der Brigade voor Drenkelingen, Kleine Hout weg 2 rood., VOOBLOOPIC. VASTGESTELDE EI SC HEN VOOR DE ZWEM- I PROEF DER REDDINGS BRIGADE VOOR DREN KELINGEN. Ie oef. Van de loopplank, met op getrokken knieën te water springen, 10 d 15 M. op de borst zwemmen, voor over duiken en iets van den bodem ophalen. 2e oef. Met oppervlakkigen duik- sprong te water springen, 10 a 15 M. ouder water zwemmen en iets van den bodem ophalen. 3e oef. Als oef. 2 te water gaan, zoo snel mogelijk boven komen, in een schuine richting naar den bodem duiken en een voorwerp boven bren gen. 4e oef. Rugwaarts te water sprin gen 10 it 15 M. o-p den rug zwemmen met de handen in de zijde of de ar men over de borst gekruist; de bee nen laten zakken tot loodrechte lichaamshouding, door z.g. „water trappen" eenige seconden blijven „staan". 5e oef. Gekleed te water springen en daar jas,, vest en schoenen uit trekken.. Ge oef. Met een pseudo-drenkeling rugzwaort-s zwemmen„kopgreep". 7e oef. Met een pseudo-drenkeling rugwaarts zwemmen„armgreep 8e oef. Met een pseudo-drenkeiing rugwaarts zwemmen „polsgraep". 9e oef.Losrakken van een pseudo- drenkeiing wanneer de polsen van den redder zijn vastgegrepen. 10e oef. Als 9, wanneer een redder in den nek worut gegrepen. 11e oef. Als 9, met vastgrijpen van lichaam en armen. Bij 9, 10 en 11 moet drenkeling aan wal worden gébracht Wijzigingen voorbehouden. DE COMMISSIE. Verkeersverbetering. Door de E. N. E. T. is verandering getoracht in het kruispunt van. hare tramlijnen aan de Turfmarkt; voor been maakten de wagens komende van Amsterdam, een grooten bocht al vorens de Kampervest werd opgere den. Menigmaal on dei-vonden voerlie den het ongeriefelijke daarvan, om dat zij, komende met een zware vracht uit de richting Kampervest, den toe gang naar de Eend.jesbrug dan be lemmerd 7,agen. Thans gaan de wa gens komende van Amsterdam met een korten bocht van de Eendjesbrug langs den waterkant om ter hoogte van het wachthuisje pas over te ste ken naar de tweede lijn. De passage is daardoor voor de Eendjesbrug wel wat ruimer geworden. Deserteur. De milicien K. van het 10e reg. inf. alhier, die niet voldaan heeft aan de ten zijnen aanzien gedane oproeping, om voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, is bij; zijn korps als deserteur afgevoerd. DE KERMIS. 'T GEZELSCHAP SPEENHOFF. dat de bovenzaal der Vereeniging komt bespelen, zal o.a. opvoeren de klucht „Troelstra op het Loo". HENRI TER HALL zal in de groote zaal der Vereeniging dé revue geven: ,,'t Zal wel wennen". De Vlissings-che Ct. schrijft over deze revue: De revue ,,'t Zal wol wennen" is op dezelfde leest geschoeid aJs de vroe ger opgevoerde; aan het komische wordt het grootste deel gewijd, terwijl ook 'n enkele maal 'n ernstig woord vernomen wordt. Van het begin tot liet einde is deze revue één praebtvertooning. We zul len ook niet in herhaling treden, door i te vermelden dat de costumes alle zoo mooi waren. Doch de pracht der de- j cors met de actie der medewerkenden maakt een geheel, dat den bezoeker voortdurend boeit. De zang, door een! flink orkest begeleid, was zuiver. En- kele tal'ereelen wenschen we afzonder lijk te vermelden. Zeldzaam mooi was 't tafereel, een oud Hollandsche ker mis; eveneens bet tafereel: onder zee. Doch ook de vergadering van het ge- i zeischap: Kunst aan het volk. We heb- ben. het een en ander aangestipt, ge noeg echter om te doen zien dat deze revue een doorloopend schitterende vertooning is. We dienen vooral een woord van lo? te spreken aan het adres van Klaassie die als knecht en mej. van Dijck, die als guide zoo'u be langrijk deel hebben aan deze opvoe ring".. P. Clausing. Na een kort ziekbed in 't 'Ddacones- senhuis is hedenmorgen, in den ou derdom van 43 jaar, overleden de heer P. Clausing, fotograaf. De heer Clausing was ec-n zeer ge waardeerd vakman, die de kunst in de fotografie zocht en deze ook inder daad wist te vinden. Algemeen werd het werk, vervaar digd in het- atelier aan de Baan, zeer geroemd. Op verschillende tentoonstellingen behaalde de heer Clausing onderschei dingen. Hier volgt een kort overzichtje daarvan: 's-Gravenhage 1895, Amsterdam 1895, Amsterdam 1898, Turijn 1902, 's-Gravenhage 1904, Genua 1906, 's-Gra venhage 1906, Leeuwarden 1908, 's-Gravenhage 1908, Amsterdam 1908, Dresden 1909, Brussel 1910, Delft 1911. Meermalen had de lieer Clausing zitting in de .jury voor fotografische ten toons tellingen Vele 'jaren was de heer Clausing ook lid van het bestuur van „Zang en Vriendschap", Als mensen was de heer Clausing zeer gezien om vele goede eigen schappen, zoodat dan ook in en bui ten de liedertafel zeer velen zijn heen gaan met groot leedwezen zullen ver nemen. De ter aardjebestelling heeft plaats Maandag te 12 uur op de begraaf- plaats aan den Scboterweg. COóP. CENTRALE MIDDEN- S TAN DSCREDIETB ANK. De Coöperatieve centrale midden- standscredietbanlc in het Bisdom Haarlem, (een credietinstelling voor de leden van de Hanze in het Bisdom Haarlem) hield hedenmiddag in café Brinkmaan alhier een ledenvergade ring. De agenda vermeldde 't uitbrengen van verschillende verslagen en een bestuursverkiezing (vacatures P. G. van Haaren en J. Buters). Als eandidaat voor lid van <len raad van bestuur is door bet bestuur o.a. voorgedragen de heer W. A. J. van de Kamp, te Haarlem. Vorder komt aan de orde het voor stel om de jaarlijksdhe rente der vol gestorte aaaideelen te bepalen op 4 GLADIOLUS-TENTOONSTELLING. De tentoonstelling die vanwege de Gladiolus-Vereeniging op 31 Juli en 1 Augustus a.s. te Haarlem gehouden zou worden is uitgesteld tot de volgen de week en heeft dan te Hillegom plaats. Besmettel ijlce ziekten. In de week van 23 tot met 29 Juli zijn te Haarlem voorgekomen 2 geval len van diplitheritis.. Te Beverwijk 1 geval van diplithe ritis. Te Velsen: 1 geval van diphtheritis. Examens. Mej. G. W-offers, mej. J. Meijerink Meyer en de hoeren F. do Brouer en A. v. Burk, allen van Haarlem, slaag den voor bet examen diploma A, eind examens Ml U. L. 0„ HOSANNA. Men schrijft ons: Op Woensdag 30 Juli hield het kin derkoor Hosaua nzijn jaarlijkschen boottocht, ditmaal naar Alkmaar, Hoilo en Schoorl. Was het weer in de dagen van Juni en Juli niet gescliikt, het kinderkoor mocht zich verheugen in een bij uitstek schoonen dag, van daar dan ook dat de stemming on overtrefbaar was. Om 7 uur verzamel den de kinderen zich, 170 in getal, ter wijl omstreeks 50 niet mee konden gaan, omdat zij in de vacantietijd reeds uit logeeren waren, op het Spaarne en marcheerden ditmaal zonder muziek naar de boot die le half acht afvoer, uitgeleid door vele ouders en bekenden. Te elf uur kwam men te Alkmaar aan en verpoosde zich om daar te wandelen in den Alk maarder Hout en het Heilosche bosch. Te half een scheepte men zich weer in en was na de wandeling naar Schoorl om 2 uur druk bezig zich te vermaken met spel en het be- kiinmen der duinen. De inwendige wensch werd nic-t vergeten. Te 5 uur vertrok.men weer naar Haarlem, dat om ruim 9 uur bereikt- werd. Alles heeft medegewerkt tot het welslagen van dit jaarlijksche kinderfeest, zoo dat Hosanna weer dankbaar terug mag zien op de blijken van sympathie die Üoor allen is betoond. Teraardebestelling. Hedenmiddag had op de begraaf plaats onder Diemerbrug de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer W. A. v. Vlo-' ten in leven le Secretaris der vereeni ging Weldadigheid naar Vermogen. Omstreeks 121/4 kwam de stoet aan be begraafplaats Rustoord aan. Aan de groeve was reeds aanwezig een afvaardiging van het bestuur van „Weldadigheid naar Vermogen". Deze bestoud uit de lieeren A. J. II. baron v. Lynden, voorzitter Muile meister, oud-voorz. en eere-lid dei' vereeniging, J. Krol en A. van Bos- eum, bestuursleden der vereeniging en de heer F. C. Keeser, administra teur van „Weid. n. Verm.". Met den stoet kwamen verschillende vrienden van den overledene mee. Aan de groeve werd het woord ge voerd door den heer Van Lynden, die ongeveer als volgt sprak „Als voorzitter van „Weid. n. Verm." zij het mij vergunt, aan deze groeve een enkel woord te spreken. Haarem heeft een groot verlies geleden. De Haarlemsche armen hebben een zeer groot verlies geleden ik bedoel hier geen geldelijk verlies, maar zij heb ben het hart van Van Vloten verlo ren, een warm hart, dat hij geduren de jaren betoond heeft te bezitten voor de armen. Zijn heengaan is voor onze vereeniging een slag, een slag dien zij moeilijk te boven kan komen. Waar de heer Van Vloten zijn schou ders onder zette, kon men verzekerd zijn, dat er goed werk verricht werd, want hij legde zijn geheele hart en ziel in zijn arbeid. Wat mij persoonlijk betreft, ik heb hem niet lang gekend. Gedurende 8 jaren heb ik bet voorrecht gehad met hem samen te werken. In dien tijd is hij mijn vriend geworden, een vriend, dien ik zeer betreur; niet al leen om hetgeen hij voor de vereeni ging heeft gedaan, maar ook als vriend in het particuliere leven. Zich daarna in het Fransch wen dende tot de kinderen van den over ledene, wijl de schoonzoon van den heer .Van Vloten een buitenlander is, verzocht hij den zoon aan de familie de verzekering te willen overbrengen dat de vereen. „Weid. n. Verm." het verlies dat de vereeniging heeft gele den, zeer diep' gevoeld wordt. Namens de familie dankte de oudste zoon van dep overledene. FEEST IN 'T AMSTERDAMSCHE KWARTIER. Ter gelegenheid van de herdenking van Neerland's Onafhankelijkheid zul len op 16, 17 en 18 September feeste lijkheden plaats hebben in het Amster- damsohe kwartier. Het voorloopige programma ver meldt: Dinsdag 16 September: Koraalmu- tziek op de Amsterdarusche poort-to ren, verder optocht en muziekuitvoe ringen. Woensdag 17 September-, verschil lende optochten, zang- en muziekuit voering op het 'Teylerpleiu. Donderdag 18 September: wandelin gen met de kinderen door het kwar tier. Kindervermakelijkheden op het Teylerplein. Tot slot 's avonds gondelvaart van Z. B. Spaarne af tot Amstei'&ainsche Vaart (Spoorbrug).- (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten), Uit de Omstreken SCHOTEN. Door de S. D. A. P. afd. Schoten zal op een nader te bepalen datum in het begin der maand Augustus, zitting worden gehouden tot het verstrekken van kostelooze inlichtingen, inzake den Hoofdelij ken Omslag. Door de politie is proces-verfaal op gemaakt tegen P. S. wegens mishan deling van zijn hond. Woensdagmiddag, ontstond op. den Sclioterwcg. doordat een kwajongen een stok lusscheu de staken van een rijwiel stak, waardoor de wielrijder kwam te vallen, een ernstige mishan deling. Een man mishandelde daarop nota bene den wielrijder, een 15-juii- gen jongen, zoodanig, dat deze bewus teloos op den grond vlei. Hiertoe was volstrekt geen aanleiding en gelukkig is dan ook tegen den kerel proces-ver baal opgemaakt. HEEMSTEDE. BROEDER J. A. HOEKENDIJK. Morgen, 1 Augustus, zal liet 25 jaar geleden zijn, dat Broeder J. A. Hoe kendijk verbonden werd aan „Meer eu Bosch", bet gesticht der Christelijke Vereeniging tot verpleging van lij ders aan vallende ziekten te Heem stede. Dit jubilé zal worden herdacht, cok al zullen feestelijkheden iol later uit gesteld worden, omdat uien in 't ge sticht thans rouwt over een medewer ker die door den dood ontrukt is. Broeder Hoekendijk is oen nog jeug dige zilveren jubilaris, namelijk pas 43 jaar. O.p 18-jarigen leeftijd kwam hij als jeugdig werker in dit geslicht, waarin Christelijke liefde zooveel leed verzacht. Reeds spoedig onderscheidde de jeugdige broeder zich. Met ernst en veel toewijding gaf hij zich aan zijn studie, volgde in een ziekenhuis le Amsterdam een cursus bi ziekenver pleging, behaalde de acte van gods dienstonderwijzer, enz. Aan de opleiding der broeders nam Broeder Hoekendijk later een werk zaam aandeel, ook aan de geestelijke verzorging der patiënten. Broeder Hoekendijk is een man die de gave van het woord bezit. Ifcrbaal- del ijk treedt hij als spreker in open bare bijeenkomsten of kerken op, om de belangen van de Vereeniging te be hartigen. Als hij in Rotterdam in een groot kerkgebouw spreekt, wordt dit geheel met luisteraars gevuld. Dit als een bewijs dat Broeder Hoeken :1 ijk als spreker zeer wordt gewaardeerd. De oprichting van de Halve stui- versvereenigiiig een vereeniging om fondsen te verzamelen voor de verple ging van on- eu minvermogende pa tiënten, is zijn werk geweest. Deze vereeniging is van een plantje tot een boom gewassen. Het ledental is thans duizenden en de baten dio ze afwerkt is jaarlijks wel f 11.000. Broeder Hoekendijk voert ook de re dactie van „De macht van 't kleine", 't orgaan van deze Halve stüiversver- eeniging. De laatste 3 jaar neemt liet werk van Broeder Hoekendijk buiten, maar toch voor de inrichting, hem geheel in beslag. Hij is thans van den ge- stichtsarbeid voor een zeer groot deel onthoven, hoewel de bajiden waarbij Meer en Bosch eu Broeeier Hoekendijk verbonden zijn, natuurlijk nog steeds nauw blijven, a Voor de jonge broeders Is' Broeder Hoekendijk een goed vriend en raads man. Wordt hij door het bestuur zeer gewaardeerd, ook de broeders en de patiënten stellen hem zeer hoog. Nog steeds maaJct hij deel uit van enkele vereenigingen of clubs onder de broeders. Vroeger was hij ook voor zitter der jongclingsvereeniging. 't Zal den jubilaris morgen zeker niet aan veel en welverdiende! belangstelling bij zijn jubilé ontbre ken. Meer en B o s c li. Gisteren, zoo schrijft men ons, had op de inricbiting Meer en Bosch te Heemstede de jaarlijiksche bijeen komst plaats van collectanten der Halve Stuiversvereeniging ten behoe ve van lijders aan vallende ziekte. R<uiin 400 personen uit 8 provincies van ons vaderland namen er aan deel 'Des morgens vereenigd© men zich op „Bethesda-Sarepta", waar de Predikant-Directeur Ds. Barger alle bezoekers op hartelijke wijze welkom heette. Daarna trok men, begunstigd door schoon zomerweer, in optocht naai- Meer en Bosch. In de lindenlaon waren keurig gedekte, tafels ingericht, waar men onder het dichte lommer der boomen mede veel van bet buiten zijn genoot. Er heerschte een dank bare en opgewekte stemming. Namens afdeeüngen werd bij monde vaiï Ds. Visser van Texel aan Broeder J. A. Hoekendijk, de oprichter der Hal ve Stuiversvereeniging, ter eerc van zijn zilveren ambtsfeest op 1 Aug. 0.9.11 een huldeblijk aangeboden. Daarna, maakte men in groepen door Broe ders rondgeleid een wandeling door de verschillende gebouwen. Een klein gedeelte bezocht ook het wandelboscli „Groenendaal". De bezoekers keerden' met de tram van 6.23, die met extra wagens versterkt was, dankbaar en voldaan naar huis terug. In verband met bet a.s. jubilé van i Broeder Hoekendijk, deelt de beslu- •bende Broeder der inrichting ons me de, dat men a.s. Vrijdag 1 Aug. om half tien een Godsdienstoefening in „Irene" ihoopt te houden, terwijl er van 2 1/2—4- ure in het Broederhuis op Meer en Bosch voor alle belangstel den van Br. Kloezeman- zijn de feeste- is cn zijn gezin te coinplimentee- ren. Wegens den rouw over het 0 verlij- de nvan Br. Kloezeman zijn de feeste lijkheden voor de patiënten lot later uitgesteld. HAARLEMMERMEER. Te Hoofddorp is gisterenavond een' vergadering gehouden van ingezete nen dezer gemeente, ier bespreking van de herdenking van „Neerlands Onafhankelijkheid". Uit verschillende doelen der gemeente waren personen opgekomen. De lieer Silver, die de leiding voor dezen avond op zich had genomen, zette uiteen wat de bedoeling was van dezo bijeenkomst en stelde aller eerst, de vraag of een ieder der aan wezigen er mede instemde dat ge tracht zal worden in deze gemeente een onafhankelijkheidsfeest te orga niseeren. waarmede allen instemden. Na verschillende discussies werd. ten. slotte besloten om nog geen definitief bestuur to kiezen, doch enkel een voorloopig comité, bestaande uit vijf personen, dat zich de medewerking tot feestviering verzekert van autori teiten en zoo spoedig mogelijk een al- gemeen» vergadering uitschrijft, waan in alsdan het program van feestvie ring zal worden besproken en vast gesteld. In dit comité werden gekozen de heeren Silver, Pos, Valkenburg, Klomp en van der Wey. Bij de bespreking over enkele aan gelegenheden, dit te houden feest be treffende, bleek wel dat de geest der vergadering was, dat dit feest zal worden een nationaal feest waaraan' door ieder zal worden deelgenomen, terwijl 't algemeen gevoelen was. dat zeker kinderfeesten er aan verbon den moeten worden. Daarna werd de bijeenkomst gesloten. IJ MUIDEN. - DE LEIDERSMAALTIJD. Dinsdagavond bad in het restaurant „Sir Baden Powell" op het kampter rein een gemeenschappelijke maal tijd plaats voor alle troepleiders, waaraan de buitenlandsche leiders als gasten aanzaten. Ook het Iloofdbe- sluur van den N. P. B. liet zich aan tafel vertegenwoorligen door de hee-i ren Schorer en De Veer. Ondanks al le pogingen die van buitenaf nog op het laatste oogenblik waren gedaan om Z. K. H. Prins Hendrik te bewe gen van plan te veranderen en geen bezoek aan het kamp te brengen, heerschte aan tafel een allergenoeg lijkste stemming. Veertig deelnemers namen plaats aan den disch, waar de heer Viehoff als ceremoniemeester fungeerde. Bij de opening van de ta fel heette de heer Stinis de gasten welkom en stelde in de verschillende talen heildronken ia op de vórsten van de nalie's die in het kamp ver tegenwoordigd waren. De verschillen- de volksliederen, door padvinders op •de piano ingezet, werden uit volle borst meegezongen. Hartelijke ante woorden volgden. Duitschers en Bel gen prezen om strijd de hartelijkheid en de vriendschap waarmede zij ont vangen waren, de uitstekende orga nisatie en verpleging, die zij ouder-! vonden hadden. De Duiischers ver klaarden niet gedacht te hebben dat een kamp vau duizend jongens zoo ordelijk en zoo goed georganiseerd1 kou zijn. Zij beloofden een uitvoerig rapport over dit kamp uit te bren gen, er op aan te dringen ook in Duitschland zulke kampen te organi seeren en hoopten dat vele Ilolla 11 el ders gevolg zouden geven aan hun uitnoodiging tot het brciigeïi van een tegenbezoek. -Doch ook meer ernstige toespraken werden gehouden. Mr. Parfitl, de hoofdleider van de Belgische padvin-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1