BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD f 1.20 PEB 8 HAANDEN ®F 10 CIKT ra WEEK. ZATERDAG 2 AÜGDSTÜS 1913 No 9238 HAARLgfjrS DAGBLAD KQ3T ADMINISTyATTB ÖROOTE HOUTSTRAAT 55. DRUKKERIJ EUIDER BUTTENSPAARNE 6„ IN HAARLEM'S DAGBLAD 23ü« ADVEHTENTIËN DOELTREFFEND. ONZE ANNCNOES W(WDEN OPGEMERKT tLt Rijke Natuurleven EEN, DIE VAN GEEN WIJKEN WEET. Veel heeft slechts betrekkelijike waar de, dit behoeft geen nader betoog, maar voor de wereld der wilde plan ten geldt dit in hooge mate. De practicus heeft ze samengevat onder den vernietigenden naam van onkruid en voor de boeien blijft dit een onaantastbare uitspraak. Die begrijpen de botanici niet, al® ze hun bus volladen met de planten, die zij vertrappen, als ze er een uur bij kunnen zitten, kijkend naar liet openen en sluiten der bloemen of 'het bestuiven door de insecten en van hun standpunt uit hebben ze ook groot gelijk, dat ze in het voorjaar do mooie gele sterren van het hoefblad vertrappen of de alles doorwroetende wortelstokken van do paardenstaar ten tot op het laatste stukje trachten te vernietigen. Maar bij liet nadeel, dat de wilde planten den boer vaak toebrengen, geven ze ons toch ook weer zooveel moois le genieten, dat er voor de bo tanisten eigenlijk geen onkruid be staat. Vaak hebben ze een Yolhoudings- vermogen on een doorzettingskracht, die ons verstomd doen staan. Nu bloeien ze weer overal, de mooie nielkdistels en krachtig groeit de kruidachtige, maar toch stevige sten gel omhoog. De top wordt gevormd door een tros van breede knoppen, die plotse ling spits toeloopen en moeite heb ben, om zich overdag rechtop te hou den, als vliegjes en torren over de gele bloemblaadjes wandelen. Groote bladeren, die breeder zijn, naarmate de standplaats vochtiger is, staan van afstand lot afstand langs ilon stengel-en de breede groef, ge vormd door de hoofdnerven, geleidt 't water dat er op valt, zoo gauw mo gelijk naar de wortels. De melkdistel is'een onzer sterkste wilde planten, die met taaie volhar ding zijn gebied verdedigt en die, on danks de vele vernederingen, ieder jaar weer lier omhoog komt, op plaat sen, waar we hem uitgeroeid meen den te hebben. Eeu bescheiden hoekje van mijn tuin heb ik hem gegund, de ze ka rakier plant, waarop het „Luc- tor el Emergo" zoo geheel van toepas sing is en welig tiert hij daar, pron kend met zijn gele bloemen en groene knoppen. Hij is het beeld van den verschoppeling, die toch zijn doel be reikt, trots groote tegenwerking, die door taaio volharding alies le boven komt en meer bevoorrechten achter zich laat. Behalve den mensch heelt hij nog ontelbare vijanden. Het hittere melksap, dat hem moest beschermen, tegen het vraatzuchtig gedierte, lokt juist de konijnen en i.et vee aan en de wel scherpe, maar buigzame stekels aan den rand der bladeren, schrikken deze dieren niet af. Alleen do slakken kunnen er hun veruieligingssysteem niet op toepas sen. De mooie, glanzende bladeren zijn malsch genoeg, maai- de stekel puntjes omgeven ze als een ondoor dringbare haag van speren en het melksap schijnt do weinig ontziende dieren af Le schrikken. Een minia tuur-wezentje, de larve van een klein insect, dringt zich onder de opperhuid en eet het bladmoes weg. Er ontstaan dan witte strepen op de bladeren veel gelijkend op die van de hulst, waar aan vaak geen enkel gezond blad voorkomt, maar veel fijner en regel matiger van breedte. Aan het einde van die witte mijngangen zien we vaak een opening, niet grooter dan ecu speldepunt. Dit is de poort, waar door het volwassen wezentje ont snapte. Daarachter ligt nog de witte pop huid, die het laatst tot schuilplaats diende. Scherp moet ge intusschen zoeken, want iedere pop is slechts 1 ui.M. lang en de larve is nog minder in het oog loopend. De witte gangen verraden hem intusschen onmiddel lijk. Zichtbaar nadeel 'heeft de plant niet van dezen kleinen mijnwerker, want de aangetaste exemplaren verheffen zich evengoed boven de omringende plantenwereld uit als de andere. Dc bloemen worden prachtig be schermd door verschillende inrichtin gen. Geheel den langen nacht, want voor hen begint de dag eerst tegen tien uur "s morgens, zijn ze eenigszins omlaag gebogen. De dunne steeltjes maken een kleine wending en de groe ne omwindsel'blaadjes moeten den regen buitenhouden. Heeft de zon eeuige uren gesche nen, dan verheffen zich alle knop pen en de weinigen, die dien dag aau de beurt zijn, openen het omwindsel en de gele hartjes worden zichtbaar. Om drie uur ongeveer is alles weer gesloten en de nacht vangt aan. Naast de bloem, die juist haar glo riedag had, staan andere, die in een verder stadium zijn. Enkele, uiterlijk op gewone knop pen gelijkend, zullen zich nooit meer tot een geel hart ontplooien. Ze ver dringen de verschrompelde bloein- lintjes, die als een dor bundeltje uit do saamgedrongen omwindselblaad jes te voorschijn komen. Hun werk, het lokken van insecten, is volbracht. Ze zijn verder nutteloos en moeien plaats maken voor de opdringende 'naarkelkjes, die ieder een klein vruchtje dragen. Deze laatste zitten tusschen dc omwindsels veilig en m als in een broeikasje en binnen enkele dagen zijn ze rijp gestoofd. Dan openen zich de bloemen voor do laatste maal. Dc haarpluimpjes worden door de zon gedroogd, de vliegwerktuigjes be reiken hun hoogste volmaaktheid en, als de wind even te hulp komt, zwe ven ze weg, het onbekende tegemoet. Velen zullen verongelukken, aange land als ze zijn tusschen het grint of op de stroatsteenen, maar enkelen be reiken hun doel en verbreiden 'het le ger der alles trofseerende meikdistels. ii. pelsens. VRAGENBUS. Mej. G. to 1L Een bloemist zei me eens: „van het oogenblik af, dat do palmen do kweekerij verlaten, om een plaatsje in de kamer to krijgen, be gint hun verval." Daarvan is veel waar, maar u kunt het verkwijningsproces vertragen, door een zorgvuldige behandeling. De uwe heeft nu gele bladpuntcn. Als die vrij groot zijn, .is er weinig meer to gciiezèn. De plant heeft of ie ■nl en te droog gestaan, of de grond is niet goed meer. 'awieer u nu de plant nog in pal- igrond laat zetten, tuingrond deugt niet, kunnen de nieuwe bladen nog wel goed ontwikkelen. Met flink bovenlicht in een luchtigo serre ko men ze ook wel omhoog. Een paar maal per week moeten de bladeren af- gesponst worden en als zich 'n nieuw blad vertoont, moet de plant, vooral als de aarde weer een tijd in den pot is, geholpen worden met een scheutje verdunde oude koemest of een oplos sing van een in den handel gebracht kunstmes tmeugsel. De „bladluizen' die u bedoelt, zijn schildluizen, die af en toe met den rug van een mes verwijderd moeten worden. H. peusens- te beoordeelen, ook moeten ze met de dienstboden den juisten toon weten te treffen, zacht en vriendelijk weten to zijn en toch haar prestige weten te bewaren. Wam hoe geëmancipeerd men ook voor den dag te komen. Is die toe stemming niét verkregen, dan dient do belanghebbende het voorgenomen huwelijk naar den eisch aan zijn ou ders te beteekenen. Een dezer dagen nu heeft papa moge zijn, de hoofdbestemming der Georges voor het gerecht de nietigver- vrouw is en blijft toch altijd: huis-glaring van den op 17 Mei laatstleden vrouw en moeder te worden. Rubriek voor Vrouwen Het Vrouwenberoep een kunst Het vrouwenberoep is een kunst, die slechts in de praktijk van het leven naar behooren geleerd kan worden. Een flinke zorgzame huisvrouw, met natuurlijk verstand bedeeld, zal beter in staat zijn, haar dochters in haar beroep op te leiden, dan de beste school, dan de knapste onderwijzer of onderwijzeres in welk speclaliteits- vak dan ook. Hoezeer men de jonge meisjes te genwoordig tot zelfstandige, geld-ver- dienende vrouwen tracht op te voe den in de eerste plaats dienen ze, zoo noodig, verstandige zuinige huisvrou wen te kunnen worden, die haar echt- genooten waardig zijn. Een gezin te besturen toch, i3 een grooter kunst, dan dio een staatsman uitoefent, want zij berust op de heilige plicht, door de natuur opgelegd. De vrouw, die onvoorbereid dit moeilijk beroep aanvaardt bewerkt meestal hei onge luk van heel het gezin en toch: hoe lichtvaardig vindt men al te vaak huwelijk aangegaan, slechts op uiter lijk schoon, op een gunstigen familie naam, of op klinkende vooruitzichten berustend. Vraag dan ook niet, hoe gauw de ontnuchtering volgt: reeds na de wittebroodsweken is de vrouw geblaseerd, onthaalt haar echtgenoot op kleine kibbelpartïjtjes; kortom vindt zich teleurgesteld en werpt bij terechtwijzing de schuld opeen ander. Daarom moeten onze meisjes, al bezoeken zo nu ook honderdmaal een burgerschool of gymnasium toch ingewijd worden in de geheimen van hot huishouden. Zoo moeten ze bij voorbeeld loeren practisch met kleine kinderen om te gaan, ef de huiselijke uitgaven met d.en juisten maatstaf En voor vele bakvischjes is m. i. al overmits die dat studeeren, juist op den overgangs-rechtstreeks leeftijd niet goed. Op physio logisch ge bied treedt in dezen tijd een verande ring in het karakter en gevoel op, waaraan zich paart een lichamelijke verslapping, een neiging tot bleek zucht en nerveuse prikkelbaarheid. Onze meisjes op dien leeftijd doen zich traag en droomerig voor en neigen lot buitensporigheden en fantastische af dwalingen: de opvoeding heeft intus schen met dit overgangstijdperk re kening te houden en nu wordt juist in dezen tijd op de scholen de mees te inspanning gevorderd van den geest! Want niet waar: hi de derde, vierde en vijfde studiejaren worden de intellectueele vermogens met een overstelpenden overvloed van de meest abstracte en meest ingewikkel de leervakken overladen. De spanning, waarin de Jonge luit jes daardoor verkeeren en die vooral op haar ergst is tegen den tijd der overgangs-examens werkt aller nood- loli igst op zenuwgestel en bloedvor- niiug. Vandaar allerlei verschijnselen die uit de gestoorde werking dezer verrichtingen voortvloeien, en die bij niet al te krachtige gestellen dikwijls nooit meer geheel in orde komen! Daarom zouden vele ouders beter doen, hun meisjes althans, niet zoo te laten volslampen met allerlei boeken geleerdheid Dan maar een nederiger betrekking voor haar gekozen, als zij anders moesten studeeren ten koste ui haar gestel 1 Met een enkel woord zij gewaar schuwd togen de overdrijving op liet punt van gymnastiek en sport. Zeker: lichaamsbeweging ook voor de vrouw, is gezond. Als zij aan sport doet, zal zij ongetwijfeld beter kunnen uit groeien; de spieren werden als van zelf voller en krachtiger en dc alge meen© lichaamstoestand zal er door verbeteren. Doeli er wordt helaas ook alweer zoo overdreven op dit gebied de sjiort wordt niet zelden tot zulke uitersten opgedreven, dat zo meer kwaad doet dan goed: iedereen ontvangen beteekening gevraagd, niet was uitgegaan zijn zoon, doch van is notaris, den heer William Ba- Jcan daarentegen vroeg de nietig verklaring van het verzet tegen zijn huwelijk, eon verzet, verhuld in aan merkingen op den vorm van genoem de beteekening. Het spreekt vanzelf, dat de advoca ten van beide partijen la'ng en breed, kundig en vervelend oreerden juist een gezin, zouden kunnen onderhou den, moeten die gestraft worden, om dat zij anderen en zichzelven ellende wensclien le besparen'? De Staat houdt er, in trouwe, een zonderlinge moraal op na. Welk een tyrnnnie, welk een despo tisme! En dan de jonge meisjes! Moe ten die nu met des te meer hardnek kigheid jacht op een huwelijk maken? Wat 'n verwikkelingen geeft dat alles 1 Den armen vrijgezel dwingt de Staat om een bruidschatjager te wor den, waarmede de moraliteit van het Fransche familieleven alles behalve verhoogd wordt. Stapt hij over de on- bemiddeldheid van zijn aanstaande heen, dan is het leed niet te overzien. Want brengt het geld het geluk niet, geldgebrek bereidt doorgaans het on geluk voorer komen teleurstellin gen, verwijten, harde woorden, bit tere gezegdenZiedaar het resul tant van een gebeurlijke supplemen- kaïnpioen zijn; of op z'n minst in oen Bernstein, sportblad gestaan hebben, o ijdelheid Sjorszoon: der ijdelhedeu! Van alle takken der sport, is er geen die meer aanbeveling verdient dan het zwemmen. Niet alleen, omdat hiermede meerdere persoonlijke vei ligheid beoogd wordt, maar voorna melijk, omdat de beweging zelve, zqo bij uitstek bevorderlijk is voor de ontwikkeling van het lichaam. Het tennis spelen ontwikkelt meer uitsluitend romp en ledematen, terwijl de armspieren soms wel wat te veel ingespannen worden. Dansen en rylkmisehe gymnastiek, worden ook genoeg beoefend en wer ken zeer opvoedend volgens de specia liteiten in die vakken. Dit staat echter vast: niet ieder ou derpaar moest er op uit zijn, om van zijn kind een genie te maken. Is het slechts heel gewoon, dan moet er ook rekening gehouden worden met dit poil der middelmatigheid, want een gezond en krachtig lichaam is onein dig veel meer waard dan slechts een groot intellect, maar overprikkelde 'hersens en zenuwen. marie van amstel. over dien vorm. Doel. daar was het j iaire belasting op de inkomsten van voorname, mondaine publiek, dat de j vrijgezellen doorgaans lieden, die zitting bijwoonde, niet voor gekomen. door de omstandigheden zijn gedwon- Eu uitermate nieuwsgierig sp,tóten de Ic'd™ lran ö»S««ll.g nobele belangstellenden de ooren toen j he( ook zij jk heb ,leel ïecl meester Maurice Bernard, de advo-vertrouwen in de zorg van caat van pa Sjors, eindelijk, na een den Staat voor het welzijn der burge- ellenlange verhandeling over de vijf rij dan in die van de „comtesse Mélu- gevallen van nietigheid, vervat in de sine" voor de belangen van de 52 be- beteekeningsakte van notaris William hoeftigen, waarover ik in mijn vori- Bazin, het voorgenomen huwelijk zeil Sen hcl> SMChreven D Op aanvrage van de eigenares van ter spiake bracht. hrt huis op den Boulevard Lannes, De heer Jean Cochery heeft in da^ <jc gravin-fee voor nog achttien do Parijsche salons een dier gra- maanden in huur had en waarin deze cieuzo Amerikaansche dames ont- de 52 arme drommels barm'nartiglijk moet, die ondernemend genoeg zijn had gehuisvest, werden die besclier- om de hoofden van de jongelieden, melingen der adellijke dame Maandag die hen naderen, op ho! te brengen. laatstleden door de politie uit fii BuposeM' t *rr,«t hebben gebeeid. En deze gekoesterde mcer j(0mjscbe „faits et gestes'* van zoon, die den mannenleeftijd heeft he- de politioimeele belegerden, die hun reikt, is thans aan handen en voeten gezamenlijk tijdelijk domicilie had gebonden door een vrouw van dertig den gebarricadeerd. Ongelukken zijn jaar, zijn oudere, en van wie men er niet gebeurd, zoodat deze wonder- noch de afkomst noch het verleden lijke Parijsche gebeurtenis geen ac- kent, want het is haar materieel on- cidenteel tragisch verloop heeft ge- mu?èlijk ib«or gebö.rte-abte over 1, leggen of de akten van overlijden ha- foucauldi £lias Méliisine, die bij de rer ouders. Men Weet alleen, dat zij belegering en uitzetting tegenwoordig to. New-York woont, 9 West 58th Was. Zij moedigde de belegerden aan, Street; bij een zekere dame Fischer, en wilde zich ten slotte niet dan m a- deaelfdie, die haar op hear reizen in n u militari uit het huls verwij- Frankrijk vereezéit en haar te Parijs j deren. En toen zij heur zin kreeg en, chaperonneert. nectifvcnrdiet 'wue diei.dera, .i-i werd weggeleid, zong zij luidkeels ''f"*1' verschillende hymnen van dezen vader, die een helder lui- Dat fejl stemt mij tüt nadenken. Is zicht in de toekomst heeft en diens- ^ei niet treurig, dat van de tien al- volgens een zeer natuurlijk verlangen truïstische menschen misschien wel om een stokje te steken voor zulk een acht zoogenaamde geëxalieerden zijn? onheilzaam huwelijksplan? Dat geeft den egoïsten den moed om Daarop repliceerde meester Robert fe weinigrei, die werkelijk P'eitbezurgur van De charmante Amerikaanse!», t Nhmporte 1 De lee Mélusme heelt die haar leven paal verhinden aan dat beu(. f beschermelingen ofhaar van den heer "lean Cochery. is geen timafc1 m^ïehSlnm avonturierster, zooals de tegenpartij M^lu- "A"7?.'e schijnt tc willen beweren, 7ij is van «"ho niet uitnemende familie en heeft een vol- maakte opvoeding genoten. Zij is zeer gezien in zekere milieu's, waar-onder die van de dames Goudchaux, Lazartl, Raphael, Bouwans. enz. Bovendien is zij heur aanstaanden schoonvader niet onbekend. Zij is de nicht van den heer Coignet, den bekenden ingenieur, oud-schoolkameraad, aan de Ecole Po- lytechniiiue, vau den lieer Georges Cochery. Uitspraak over acht dagen. In de diverse salons is men terecht van meening, dat pa Sjors zijn huise lijke on ©enigheden niet aan de groote klok iets OTTÖ KNAAP. De man met het blauwe booru. (Naar het Engelsch.) Jo tijd is bijna om, vadertje. De volgende maand ga je ons verlaten. De man die naast den assistent- cipier wandelde keek met een eigen aardig© uitdruLking op het gelaat om. liad moeten hangen. Ik meen er i Het was een vreemd ventje klein, too te mogen voegen. Indien 0ud en gerimpeld maar met oogen Parijsche Brieven CCCLXXXI. Papa Georges Cochery, afgevaar digd© en oud-minister van Financiën, hoeft een zoon, die Jean heet, 28 jaar oud is en voor mijn-ingenieur stu deert. Jean ontmoette in diverse Parijsche salons een lieftallige, interessante Amerikaansche, cue niet meer dan 80 ten-tos uchter den welgevormden rug heeft. De trans-atlantische schoone wist den brand in den jongen Jan te steken, eeu brand zóó hevig, dat hij haai' ten huwelijk vroeg. En d© zoete toovenaresse. die „What 's in a name?" Alico Clara Bamberger heet, antwoordde op dat aanzoek met een periplnrase van „All rightl" Ik weet niet, hoe moeder Cochery over dat huwelijk denkt, doch papa Cochery moet er niets van hebben. Nu wil de wet, dat kinderen, die den leeftijd van 21 jaar hebben be reikt. ibij ham huwelijk gehouden zijn. met de toestemming van hun ouders Clara nee id ware kaansche Bamberger zéér gefortu- ZOo helder als van een schooljongen, gelijk de diverse Amerl- Zijn blauwe boord en mouwomslagen millionnairsdochters, die duidden aan dat hij door goed gedrag ai oh een blazoen met den bijbehooren- den man weten to koopen, zou deze ex- minister van Financiën zich dan nog tegon het huwelijk van zijn zoon ver zetten..,? Nou dan... pa Sjors heeft den hoogsten rang had bereikt die een gevangene met eeo strafregister kon bereiken, terwijl zijn weer opkomende baard 't bewijs was, dat hij de laatste driemaanden van zijn straf uitzat. Hij geen adellijk wapen en Cochery is, j heette Jerry Brant, maar onder de be- dunkt mij, een prachlnaam voor een I waarders, bij wie hij zeer in den ganst fiacre-koetsier. Buitendien staat mi: Bamberger hier bekend als een inder daad beminnelijke dochter Eva's. Jean Cochery is eventjes 23 jaar oud en dus wat jong om te trouwen.... Maar. de Fransche staat schijnt tegen woordig de menschen tet den echt te willen dwingen. Een amendement al thans op het wetsvoorstel betreffende de inkomstenbelasting bedreigt de vrij gezellen met fiscale straffen. De celi batairen van beiderlei kunne dat zijn 1.500.000 mannen en 2.000.000 vrou wen. Moeten die nu allemaal trouwen om een surplus-belastine te ontloopen. liilicve. grijpt de Staat hier njet ul te sterk in het particuliere leven zij ner burgers en burgeressen'? De vrijgezellen zijn uit den aard der zaak woedend over deze bedreiging van een supplementairen aanslag op hun beurs. De overweging van de bes ten onder hen is deze: Moeten wij gekastijd worden, om dat wij ons tot taak hebben gesteld, onze ouders op hun ouden dag te steu nen of de opvoeding van onze minder- Jarigo broeders en zusters te bekosti gen? Trouwen wij, dun staan zij op de straatsteen© il En de arme drom mels onder ons, die met den besten wil der wereld geen vrouw, laat staan stond, was hij algemeen bekend als „vadertje". Ja, mijnheer, zij zullen mij weer op straat zetten, antwoordde hij. Wat! Wil je dan niet graag weg! vroeg Marker plagend. Wel, dat weet u wei, mijnheer, antwoordde Jerry verwijtend. Waar dient het voor mij weer op straat te zetten'? Ik kan de kost niet verdienen. Dat weten zij evengoed als ik. Dus zou je werkelijk het overige n je leven liever hier in Maarlands ijven? vroeg Harker ongeloovig. En waarom niet, mijnheer'' Hier krijg ik drie maal per dag eten; ik heb een eigen kamer, boeken om te lezen, niets wat mij zorg geeft, en genoeg te doen om voor de schapen te zorgen Ik houd zooveel van de schapen, en zij kennen mij goed. Zoo heb je ten minste do gelegenheid op het rech te pad te blijven en dat kan in de we reld niet. Het schijnt wel wat al te dwaas dat iemand er op gesteld zou zijn in de ge vangenis te blijven, zei Harker pein zend. Maar toch kan ik er ook wel weer in komen, vadertje. Al pratend liep het tweetal voort naar de groote boerenplaats van de gevangenis. Juist waren zii bij een poort in een steenen muur gekomen, die naar een groote weide voerde waar door een klein beekje stroomde. Aun den anderen kant was de groo te scheidingsmuur tusschen de boer derij en liet open veld. Eenige schapen Jiepen op deze weide te grazen. Zij waren aan den speeialen zorg van Brant toevertrouwd, en nu was zijn plicht om ze naar een andere weide te brengen. Do bewaarder bleef bij de poort; Brant liep door en liet een schril ge fluit hooren. De grazende schapen hieven hun kojipen op, en liepen als bij afspraak langzaam naar hun her der toe. Jerry wachtte, telkens fluitend en telde ze één voor één terwijl zij langs hem gingen Er ontbreken er twee, merkte hij nu op met 'n fronsen van zijn gerim peld voorhoofd. Dat eene schaap met den gespikkelden kop en haar lam. Ik ben bang dal zij kans hebben gezien over den muur en in het v rije veld te komen. Dun doe je liet verstandigst ze te gaan halen, Jerry, antwoordde de be waarder. Ik zal een oogje houden over de andere, terwijl je weg bent» Jerry liep door. Harker maakte zich niet ongerust. Hij wist dat de oude man evenmin als de schapen ver weg zon Ioopen. Hij zazr hoe hij het weiland overstak en over den muur keek. Jerry keerde zich om en zwaaide mef 7Ün arm ten toeken dat h:: het vermiste schaap niet het lam zag en ging toen voort met over den steenen muur te klimmen. Hij liet zijn gewoon fluitje hooren, en begon nu eenige granietblokken opeen te stapelen, waarover hij een minuut later de twee verdwaalden weer bij de kuddt terugbracht. On dit ooserblik zag Harker Ik* een klein meisje los op een pony ge zeten over het veld galoppeerde. Zij eins- den heuvel nt in de richting van de beek. Terwiil hij toekeek, gaf zij liet dnrtele lwrito een slag me* haar zweep en stuurde oji het water aan. In snollen draf naderde het tweetal, Harker zag hen naderbij komen nu struikelde de pony en wierp zijn be- •ijdster over zijn kop. Dadelijk stond het beest weer op tn draafde weg. een klein figuurtje bewe gingloos tusschen de rotsen en heide achterlatend. Kom vlug h'er, mijnheer! schreeuw de de oud© .Terry over het veld. Maar Harker liep al zoo snol als 1)ij kon naar het. tooneel van het oneeluk. De ponv kwam recht op Jerry af, hii greep het beest handig en snelde met den tengel in de hand Harker ach terna Hij vond den bewaarder naast liet kind op zijn knieën iiggen. Hij had zijn zakdoek te voorschijn gehaald en trachtte nu liet bloed te stelpen dat uit een diepe snede op zij van haar linkerslaap stroomde. Het is Elïse. vadertje, zei Ha "her met gebroken stem, Eiise, het dochter tje van mijn broer die op de boeren- pluats ithem woont. Zij bloedt rees©!ijk, en het wordt niets minder! Jerry keek even naar het kieine, doodsbleek© gelaat, dat nu zoo hév'g met bloed bedekt was. U moet het zoo niet doen, mijn heer, zei hij. Hel is een diepe snede slagader, en zoo zal zij nog doodbloeden. De eenige manier om het te steluen is den vinger juist op de goede plaats te zetten en dan hard te drukken. Ik zal liet u laten zien. Hij iiet den teugel van den pony los. en ging ook hij het kind op ziin knieën liggen. Zijn magere, rimpelige rin gers zochten de cocte plants en toen drukte hij met zijn duim heel stijf op een bepaalde plek. en als met een ioo- verslag hield het bloeden op. Daar is het. Druk uw duim daar heel stijf tegenaan, mijnheer. Hij is grooter dan de mijne. Harker deed het, maar, ofschoon het vreeset ij k bloeden een oogenblik ©l> hield, bleef het kind heel bleek en stil liggen. Wij moeten een dokter laten ha» len. Het zou uiet verantwoord zijn het kind nu te verplaatsen. Harker keek snel on. Plotseling viel liem in, in welk moeilijk dilemma hii geniaalst was. Zij waren bijna, twee mijl van de gevangenis af. Hii kon ziin nicht niet alleen laten en Brant meenemen om hulp te halen. 7.ü zou in die enko'e mimvton kunnen dood- liW/ton Hii k«n Rront nie* F-nr achterlaten. Dat zou hem waarschijn lijk zijn betrekking kosten. (Xk kon bij den veroordeelde niet alleen terugstu ren, want dat zou geen minder ernstig vergrijp tegen de gevangeaisregeleu zijn. De oude oogen vau vadertje ontmoet ten een oogenblik die van den bewaar der. en voordat de laatste iels kon zeg gen lmd de oude man de geheele nete lig© (juaeslie overzien. U blijft waai- u is, Mr. Harker, zei hij. ik beschouw dit ais mijn werk. Ln voor dat llarker er iets lé gen in kon brengen, had hij den teu gel op nieuw gegrepen was met de snelheid van een aap op den rug van den pony geklauterd, en draafde weg zoo snel als het vurige kleine beest maar loopen kon. Twee velden verder in de richting van de gevangenis waren eenige men schen bezig aardappelen te rooien.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 13