NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9238 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 19!3 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H (jeillustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3714 n „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENT1ËN: Van 1—5 reggls 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1--5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens" zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telcphoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ©ndergeéeekenda js ^©4 it ader berSehé afwezig on verzoekt,, als naar gswoonto, brieven die op de ©nder. neming betrekking hebben, nleft aan hem persoonlijk, maar aan Redactie, Adminl* efratle of Drukkerij te adres- seeren. Particuliere brieven worden doorgezonden. J. C. PaEREBOOJtS. AGENDA ZONDAG 3 AUGUSTUS. Muziek in den Hout, 'half drie. Buiten-Sociëteit: Concert Harmonie, 8 14 uur. Schouwburg: Biosc. voorstellingen. Apollo-TIteater: Biosc. voorstellin gen. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Soc. Vereeniging: Biosc. Voorstel ling. De Kroon: Optr. v. h. Ned. Ope rette-Ensemble. Rusthoek, Bloemendaal: Concert. MAANDAG 4 AUGUSTUS. Schouwburg: De Hertogin van Sara gossa. De Kroon: Optr. v. h. Ned. Operette- Ensemble. Soc. Vereeniging: Henri ter Hall. Soc. Vereeniging: Cabaret Speen hof f. Schouwburg-loge, Nassaulaan: Op voering van 't Café-tje. KI. Vereeniging: Concert en Biosc. voorstelling. St. Bavo, Smedestraat: Biosc. voor? Bleling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, ma- tin ée. Brongebouw: Biosc. voorstelling. OM ONS HEEN No. 1735 Tentoonstelling van hoek en prsatknnst. liet Comité voor Plan 1913 te Haar lem had zich voorgesteld, een retros pectieve tentoonstelling van grafische kunst te houden en daarvoor de mede werking gevraagd van Mr. Ch. En schedé, aie waarlijk een geleerde op dit gebied genoemd mag worden. Hij nam de uitnoodïgmg aan, onder voor waarde dat de heeren C. J. Gonnet en J. Rutgers van der Loeft met hem de Commissie van organisatie zou den vormen en zoo is dan de verza meling bijeengebracht, die Vrijdag middag met een openingsrede van den burgemeester en een antwoord van Mr. Enschedé (welke men boide el ders in ons blad kan vinden) is inge luid. Hel is de eerste merkwaardig heid van deze tentoonstelling, dat zij, op één enkel stuk na, geheel is ge vormd uit wat Haarlems archief en Stadsbibliotheek bezitten; een twoe- de vermeldenswaardig feit, dat het geëxposeerde maar een zeer klein deel uitmaakt van wat die verzamelingen op grafisch gebied bezitten en een derde eigenaardigheid, dat als expo sitie van plaatselijke drukkers door de tijden heen zij de eersie van haar soort in Nederland genoemd worden mag. Weliswaar bestaat voor zoodanig ondernemen in Haarlem de meeste aanleiding. Als wij uitgaan van de stelling, dat Coster en niemand an ders in Haarlem de boekdrukkunst uitvond, een bewering, die door den levensarbeid van Mr. Ch. Enschedé voor ons tot een onomstootelijk feit geworden is, dan moet ook het werk van de drukkers, die op hem volgden, voor den onderzoeker van groote be. teekenis wezen. Haarlem was altijd een stad van drukkers en is dat tot nu toe gebleven. De aandachtige be zoeker vindt dus in deze tentoonstel ling. die hoe ook door de omstandig-1 heid van beschikbare" ruimte beperkt, toch nog 486 nummers telt, een merk waardig beeld van den ontwikke lingsgang der Haarlemsclie typogra fie en een overzicht van de prent kunst, die hier beoefend werd. Natuurlijk begint de verzameling met Coster, zes nummers, waaronder het Abeocdarium, het speculum en het fragment van een Donaat, eer waardig drukwerk, dat de beschou wer gaarne eens in de hand nemen en doorbladeren zou. Maar het ligt hier, begrijpelijkerwijs, alles onder glas en eerst na afloop van de tentoonstelling is voor nadere kennismaking niet het neergelegde gelegenheid. Op den stamvader der drukkunst volgen Ja cob Bellaert, Jan Andrïeszoon met een z.g. wiegedruk die zeer zeldzaam is en onder No. 10 in den catalogus bijzonderlijk aangewezen wordt, Jan van Zuren, Antonis Ketel, Gillis Roonian en zoovele anderen rnen verwacht wel niet. dal ik er hier een droge opsomming van geven zal. Van Adriaan Rooman een boekje, dat als zeldzaam bekend staat: samenspraeck tusschen Waermondt ende Gaergoedt, nopende de opkomst ende ondergangh van Flora. Dat de Commissie zich om de ruim te op de bovenverdieping van het Frans Hals-museum niet te buiten te gaan, moest beperken heb ik ter loops al gezegd daarnaast was haar voor zichtigheid geboden om nog een an dere reden. Hoewel men in onzen tijd elkaar gemakkelijk napraat over de onbescheidenheid van de pers, een verwijt zonder redelijken grond, was de toon van publicisten uit vroeger tijd vaak heelwat erger en, het dient erkend, ook de vrijheid van drukpers vrij wat geringer. Gevolg daarvan is. dat menige pamflettist zijn naam verzweeg en dat ook de drukker den moed der erkenning van zijn typogra fisch product miste, zelfs wel, om de overheid zand in de oogen te strooien, een verzonnen naam op het omslag zette en, bij dien pas uitgevonden drukker, zelfs een straatnaam niet vergat. Of de „heeren van den ge- regte" vroeger in dezen val zijn gcloo- pen blijve hier buiten' beschouwing, maar de deskundigen van dezen tijd hebben een fijnen neus en speurden van den eenen drukker, dat twee woonplaatsen, door hem in België opgegeven, onjuist waren en dat hij tot de Haarlemmers moet worden ge rekend, terwijl het bestaan van den drukker Pieter Claesz door hen niet geheel en al boven bedenking wordt gevonden, zoodat men achter' diens werk onder No. 34 een vraagteeken geplaatst vindt. Dat het drukkersbedrijf vroeger in derdaad niet ongevaarlijk was blijkt uit het geval van Cornells van der Aa, die wegens Prinsgezindheid verban nen werd, zoodat zijn huisvrouw on der haar eigen naam de zaak een jaar lang voortzette. Bij het bezichtigen van het tentoon gestelde moet niet vergeten worden, da,t het om drukwe r_k in de eer ste plaats te doen is, niet zoozeer om den inhoud daarvananders zouden we eens kunnen glimlachen over de overdrijving, waarmee het overlijden van een burgemeester of de zilveren bruiloft van een notabel echtpaar in dichtmaat bezongen werd. En niette min zal de Commissie toch wel gelijk krijgen, die in haar voorwoord ver onderstelde, dat na de tentoonstelling nieDigcen wel nader met den inhoud van sommige stukken zal willen ken nis maken. Dat overkwam Vrijdag middag bij den eersten rondgang den firmant van een der vier oudste hui zen al, toen ihij een boekje aantrof, waarvan hij zelf geen exemplaar meer bezit. Maar de vitrine bleef dicht. Verder dan tot 1813 loopt de verza meling niet, omdat na dien tijd de voorraad te groot wordthet is goed gedacht, dat liet laatste nummer der boekdrukkunstige afdeeling is de „notificatie van het provisioneel be stuur der stad Haarlem van de inge voerde nieuwe orde van zaken en wie tot leden van de provisioneele stadsregeering zijn benoemd." Dut was de bekendmaking uitgegeven na het vertrek van de Franschen uit Haarlem „na voorgaande klokkeslag van de puije van den Raad huize ge publiceerd den 19 November 1S13". Evenwel is bij dit chronologische eindpunt een uitzondering gemaakt ten aanzien van vier firma's, die reeds vóór 1813 bestonden van hen vindt men drukwerk ook na dat be vrijdingsjaar. Het zijn Enschedé, Loosjes, Bohn en Met cn Meijlink. De eerste Enschedé, Izaak, staat op gegeven in 1703, de eerste Bohn, Christqph Heinrich, in 1752, de eerste Loosjes, A. Loosjes Pz., in 1783 en Met en Meijlink in 1792 met een vraagteeken. Van deze vier zijn er drie nog drukkers, de Erven F. Bonn, schafte enkele jaren geleden haar drukkerij af en zonder twijfel zal het drukwerk van deze vier bij de ten toonstellingbezoekers groote aan dacht vinden. Belangrijke uitgaven zijn er bij van de familie Loosjes en merkwaardig is het, dat de firma En schedé in deze laatste jaren, d. w. z. na 1900. voor binnen- en buitenland tal van werken gedrukt heeft met lettertypen uit vroegere eeuwen het talent van de oude lettersnijders wordt.daarmee op treffende wijs be licht. Vat den leek, die deze verzameling komt zien, wel onmiddellijk moet treffen, is de staat, waarin al dit oudo drukwerk verkeert. Noch aan de deugdelijkheid van het papier, noch aan de kleur van den inkt heb ben de jaren kwaad berokkend en het is zeer de vraag, of wij met onze ma nier van produceeren aan het nage slacht wel zulk deugdelijk werk zul len achterlaten, als het voorgeslacht dat aan ons heeft gedaan. Liefhebbers van boeken zullen evenwel méér dan dat in het tentoongestelde zien, na melijk de ontwikkeling der druk kunst en den voortgang der bescha ving en venvacht men ook al geen bestorming van de trappen, die naar deze tentoonstellingszaal leiden, zij die er oen bezoek brengen zullen zich tijd noch moeite beklagen. Het is een interessante verzameling, ook om de collectie der prentkunst, die er deel van uitmaakt en voorna melijk uit do zeventiende eeuw af komstig is. Ze is genomen uit liet vermaarde legaat-Schneevoogt en be val 134 prenten van allerhande slag, landschappen, portretten, vignetten, wapens, zelfs proeven van scboon- schiijfkunst, ..geschreven en int Ko per gesneden door Jean de la Cham- bre, liefhebber ende beminder der pennen tot Haarlem." De namen van De Brajr, Adriaan Brouwer, De Grab ber. De Iïooghe, Oslade, Ruïsdael, Saenredum en anderen, getuigen dat de Commissie met zorg gekozen heeft; zeer goed gezien was om hier eenige letterproeven tentoon te stellen van den vermaarden Rosart. Dit weinige zij voldoende om het publiek tot eeD bezoek aan deze ten toonstelling aan te sporen. Dat ze overzichtelijk is en welbelicht kan niet anders, dan tot aanbeveling strekken en de eenvoudige, maar smaakvolle catalogus is een goede wegwijzer, dien men zich weliswaar niet ontzeggen moet. De expositie, hoe bescheiden ook. is een merkwaardig staal van wat door de eeuwen héén Haarlems roem is geweest een mid delpunt te zijn van kostelijke boek druk- en prentkunst. J. C. P. Stadsnieuws ARTT. 369 EN 3^0 INVALIDITEITS WET. De Staatscourant bevat een Konink lijk besluit, waarbij, gelet op art. 375 van de Invaliditeitswet cn op art. 2 van het Koninklijk besluit van 19 Juli 1913 wordt bepaald dat ten behoeve van de voorbe reiding van beslissingen op verzoe ken om rente, als bedoeld in de arti kelen 369 en 370 der Invaliditeitswet het JUjk zal worden verdeeld in districten. O. a. zijn de volgende commissies benoemd Haarlem: Voorzitter mr. dr. W. P. Vis, adv. en proc. te Haarlem. Leden J. Gerritsz, voorzitter van het bestuur der gemeentelijke arbeids beurs te Haarlem; L. Modoo, lid van den gemeenteraad van Haarlem W. C. Droog, bloemkweeker te Haarlem; J. Wenthult, tc Haarlem. Secretaris II. A. van Abs, commies ter secreta rie van Haarlem. Haarlem, buitengemeen ten. Voorzitter: J. Beeckman, burge meester van Zandvoort. LedenP. Vermeulen, lid van de Provinciale Staten van Noord-I-Iolland, te Velsen; Joh. Verkuyl Pzn., lid van den ge meenteraad van Haarlemmermeer dr. E. A. M. Droog, lid van den. ge meenteraad van Heemstede; Ph. J Dodenhuis, te Scholen. Secretaris; C. Bergman, secretaris van Haarlem- merlïede en Spaarmvoude. Nougat. Dat men behalve op de kermis ook bij Haarlemsclie winkeliers goede nougat kan koopen, bewijst de hc-er A. F. Schaars, die ons .een proefje van zijn fabrikaat ter beoordeeling zond, dat. inderdaad aan hooge ei- sclien voldeed. *t Eigenaardige is, dat de fabrikant verzekert, dat de nougat bij de berei ding volstrekt niet met de handen der bewerkers in aanraking komt, wat de zuiverheid en zindelijkheid verhoogt. Jubileum. Op 16 dezer hoopt de heer C. van Mieerten, assistent bij de posterijen alhier, zijn 25-jarig ambtsjubileum te DE KONINGIN-MOEDER. Ter eerc van den verjaardag van de Koningin-Moeder woeien heden do vlaggen van de openbare gebouwen en.pi) i ticulieroi huizen uit, MUZIEKUITVOERING IN DEN HOUT op Zondag 3 Augustus. 1. Die Lustige Dorpschmiede, Marsch, Tucik. 2. Ouverture Père Gaillard, Reber. 3. Walzer a. d. Operette Wascher Madl, Raimann. -i. Fantaisie de l'opera Le premier jour de Bonheur, Auber. 5. Italiaansche ouverture, Perdrotti 6. Souvenir de Rom (Ca Mandilo- nita), Fantaisie, Coenen. 7. Fantaisie de l'opera Contigue Les Saltimbanque, Ganne. ORGELBESPELING in do Groote- of Sint-Bavokerk alhier, op Dinsdag 5 Augustus 1913. des nam. van 1—2 uur, door den Heer Louis Robert: Programma: 1. Kleines Haimoni- sches Labyrinth, J.. S. Bach; Introï tus, Centrum, Exitus. 2. Fraeludiuui und Fuga, G gr. t. F. Mendelssohn Bartholdy; 3. Sonate g kJ, terts, P. ltüfer; Allegro con brio. Andante con moto, Aiegro maestoso; 4. Medita tion, Alph. Mailly, 5. Marche élégia- uue, Alex. Guiluiant. ONGELUKKEN. Hedenmorgen omstreeks 8 uur is de 14-jarige Martinus Felix, in betrek king bij den kleermaker Davidson in de Groote Houtstraat, uit een raam dei- derde verdieping gevallen, door dat hij daaruit leunde. Hij heeft zich daarbij inwendig bezeerd cn Is ook aan rug en beetien gekwetst. In een politiebranoard is hij naar de Maria- Stichtlng overgebracht. Gistermiddag om half 4 is in de Laidscbestraat een 16-jarige timmer mansknecht J. <le Maaker uit de Oranjebooms!raai van hel dak van perceel no. 29 gevallen, toen hij naar een metselaar keek. De jongen viel van het dak, dat 8 Meter boven de straat is, neer en be kwam kneuzingen. In een rijtuig is hij naar het St-- Elisabeth's Gasthuis overgebracht. De motorfietsrijder O. reed gisteren, toen hij uit de Jausslraat kwam en uitwijken moest voor een auto op.het trottoir op de Rivïervischoiarkl een juffrouw aan, waardoor zij ee nige onbeduidende ontvellingen op liep en haar kleeren gehavend weiden De motorrijder gaf een rijksdaalder als schadevergoeding. DE KERMIS. In den Schouwburg voert het Rot- terdamsch Tooneelgezelschap in het begin der Kermisweek een blijspel van Lemonnier en Péneaud: „De Hertog in van Saragossa" op. De heer Schuil schreef er 17 Mei in ons 'blad over: „Madame Sans Gêne II 'had giste renavond bij het voor den tijd van het jaar bijzonder goed opgekomen publiek een groot succc-s en het zou ons niet verwonderen, als deze Her togin van Saragossa in de kermis week de lieveling der Haarlemmers bleek te zijn. liet is een kennisstuk bij uitne mendheid en wij wenschen den heer Van Gasteren al bij voorbaat met cLit buitenkansje geluk. De Hertogin van Saragossa is leuk, vroolijk amuse- mentswerk, wat ouderwetseh maar zonder pretentie, het geeft gelegen heid om mooie empire-costumes en bovenal om aardig, vlot spel te laten zien." Janmarts Operette-ensemble geeft de operette: „Wij dansen door 't le ven" van Dunker en Gans, tile elders reeds veel succes 'had. De operette speelt zich achter de schermen van een bioscoop theater af, waar natuurlijk allerlei verwikkelin gen plaats hebben, die later weer te recht komen. Typografen. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Typ. Bond, welke vergadering werd gehouden in het lo kaal „De Postduif", Kleine Hout straat, en geleid werd door den voor zitter, den heer M. H. Groenendaal, werd o.a. meegedeeld dat door het be stuur eenige conferenties hadden plaats gehad met eenige patroons. Tevens dat de uitslag van de ter bondsvergadering aangenomen pun ten, welke vergadering werd gehou den in het Brongebouw alhier, door het referendum is bekrachtigd, en <lus de Bond is aangesloten bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen. Het ledental was etationnair geble ven. Üc verslagen van de beide pen ningmeesters, die der afdeeling en van het Landelijk Ziekenfonds, wer den eveneens uitgebracht en sloten beide met een saldo. Door het bedankeu van den heer Stoppelsteen wegens vertrek, als se cretaris van de Commissie van Maat schappelijk Werk, onderafdeeling van den Bond, werd door den voorzitter dank betuigd voor diens werkzaam heden, en werd tot secretaris gekozen de heer Veening, die de benoeming aanvaardde. Nog werd benoemd een commissie van huisbezoek. Hel voorstel tot deelneming aan de Meeting, te houden ie Velsen, door de Noord-Hollandsche Prop. Com missie van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, welke meeting zal worden gehouden voor geheelonthouding en Local Option (plaatselijke keuze) op Zondag 3 Augustus a.s., werd aange nomen. De afdeeling zal zich. duen vertegenwoordigen door een afge vaardigde met banier. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer C. C. v. d. Bergh. Zwemschool. Temperatuur van het water: Hedenmorgen 6 uur: 63 gr. Hedenmiddag 12 uur: 6-1 graden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: G. Wassenaar, Scholerweg 54, een onderstuk van een oorbelletje; Bureau van Politie, een sleuteltje; H. Hore man. van Marumstraat 41, een hon denhalsband; W. Gorter, Rozenprieel- straat 43 rood, een boezelaar; J. Par- ren, Korte Poellaan 21, een kinder- scihoentje; B, I-I&rdman, Iloofd der Ge meenteschool te Haariemmerliede en Spaarmvoude, een ring; A. Faaseiv Oosterstraat 27. een rijwiel-pomp; J. van Oortb. Gierstraat 8, een ramme laar; Bureau van Politie, een zilveren broche met een kinderportret, (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken BLOFMENDAAL. GEVONDEN VOORWERPEN. Tei-ug te bekomen bij: J. A. Bakker, Zomerzorgerlaan een zilveren armband; aan den Politie post te Bloemendaal, een huissleutel en een gouden dasspeld; aan 1 Hotel Duin en Daal, een gouden heerenhor loge; aan het bureau van politie te Oven-een een sleutel; bij mej. v. d. Bosch, Blcemcndaalscheweg 227, een kindertaschje; H, A. Tweehuijsen, Zijl- weg 6S, te Overveen, een oorbelletje en lorgnet in étui; J. Suiker, Delftstraat 21 zwart, een porteuionnaie met in houd; Van Zalen, Zijlstraat 44, ie Haarlem, 4 stuks motorsleutels; H. Douwsuia, Kïnheimweg, een portemon naie met inhoud. ZANDVOORT. De feestelijkheden alhier gehouden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, zijn begonnen met een wedstrijd in zand* bouwwerken. Om 9 uur trokken de deelnemers- (sters) van het terras van café Ger- lania af in optocht naar het strand, De uitslag van den wedstrijd was: le, prijs A Fantasie: Hugo Stemberg,' Nelly Sternberg, Alforis Sternberg, .Taap Ilardeheek, Carel Hard eb eek, Corry Ilardeheek, Ferdinand Stern berg, Albert du Cellier Muller, Willem Hens, mis PJiester, Viertje Driesse.n, Fenny Bohling. lste prijs A Vestingbouw: Hanny Neresmeier. Max Neresmeier, Marian- Neresmeier. I-Iolena Hemmee, Wer- nard Prins, Welma Prins, Milton Stem, Herbert Stern. Jo Eckhof. 2e prijs A en 2e prijs B. Vestingbouw Hendrik Salm, Catharioa Verheus, Nico Weikeus, Jeanné We'.kens, To bias Hunger, Bart de Jong, Carel van Sorcren. Covert Groeneveld. Ferdinand Daniels, Willem de Bruin, Joh. d6 Haas, lste B. Fantasie: Dina de Jong, An- drïes de Jens, Spohia de Jong. Wil lem Pas, Jo Freekman, Sal. Rod riuues, Jo de Jong. lste priis B. Vestingbouw: J. A. v. d Hevde. Mario Fermeine, Marie M. Leeuw, Betsy Pflughaupt, Thee Jan sen, Jan Caspers, Paul Heinrich, Hemi. Schade, Herman Uinbgrove. Louis Speelman. Piet van Riemsdijk. De prijzen rut kunstvoorwerpen be staande werden na afloop der feeste lijkheden uitgereikt, des avonds werd het feest voortgezet door het houden van. een optocht met lampions, waar aan velen deelnamen en een ltinder- rwerl; dot afgestoken werd op het terrein voor café Germania. Aangekomen vreemdelingen: Dames Diamant, Amsterdam, PaS' sage 19. S. Mijer, Haburg idem. -- Pietcrs, Amsterdanj, Gasthuisplein 1, pers. -- S. J. Polak, idem, Dorps plein 1, 5 pers. Doffegnies, - Den Haag, Groot Badhuis. Westerwout idem, idem.C. Westerhoven, idem, idem. E. van Damburg, Strasburg, Hotel d'Grahge. G. Herzfeld, Pots dam, idem, 3 pers. II. W. Sulomon- son, Austa, idem, 5 pers. V. Lion, Brussel, idem, 2 peis. Graafland, Utrecht, idem, 5 pers. Hofinger. üo- zen, Grand Hotel, 2 pers. I. Wmre- teh, Berlijn, idem 3 pers. Ulrich, id. id., 3 pers. Reach, Praag, idem. - Kortzer, Weenen, idem, B. Kohn. idem, 4 pers. Mayer, Aaken, idem. E. Micacis, Keulen, idem, 3 peis. Zimmerman, Mtincheu, idem, W. Rciilhard, Wintherthur, idem, 2 j. Sandscher, Bonn, idem, 5 p. LISSE. EEN RAADSVERKIEZING ONWET TIG VERKLAARD. Men schrijft ons: De gemeenteraad van Lisse heeft gisteren met 4 tegen 3 stemmen cn 1 blanco besloten de laatst gehouden stemming voor 4 leden van den raad onwettig te verklaren, omdat een der vier ingeleverde caudidaluurlijsten niet aan de wettige voorschriften vol deed. Er was nl. geen gelegenheid oni 33 handteekeringen op die lijst te zet ten, hetgeen volgens het aantal kie zers in deze gemeente vereischt is. De noodigo 21 handteekeningon stonden er op. doch meerdere ruimte was er toen niet meer. Na deze beslissing verklaarde de voorzitter, dat hij bij de God. State.i in beroep zou gaan. Als bedoelde enn- didatenlijsf. werkelijk onwettig ver klaard wordt door Ged. Staten, ver valt de ber.oerr.ing van den beer P. Warmerdam, en moéten de 4 andere candidaten, de heeren Tromp, Riggel. Lnnaevold en Van Graven beschouwd worden als bü enkele candidantrielling verkoren le zijn. De drie eersten wa ren al verkozen, doch de laatste, een aftredend lid. was uitgevallen. Binnen'"1'! Ds 8. D. A. P. «n ds crisis. Het persbureau Vaz Dins to Amster dam verneemt, dot op initiatief van de heeren Troelslra, Vliegen en Scha per een pertiibestuursvcrgadeilna zal worden gehouden, om alsnog te be raadslagen over de bijeenroeping van een buitengewoon congres, naar aan leiding van de nieuw geschapen situa tie door de weigering van de Concen tratie. om een concentratie-ministerie te vormen. AFSCHAFFING VAN DEN NACHT ARBEID IN DE Ft.ESSCHEN- INDUSTRIE. Bij de overeenkomst, den lien Oc tober 1912 gesloten tusschen den Ne derlandschen Bond van Glasfabrikan-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1