Feuilleton Wit A AM. Ims Issilio TWEEDE BLS.0 Zatordag 2 Augustus 1913 ïiaarlemsciie Handelsvereniging Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij KoninkL besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909. No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 95 uur. Telepboon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel de beiangen der le den op allerlei gebied te behartigen, 'doch allereerst de belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen eu wel speciaal door het verstrekken van informatién en het incasseeren van dubieuso vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro- Visie wordt geheven. In Mei en Juni 1913 zijn 49 vorderin gen tot eon bedrag van f 1104.09 be taald, 21 vorderingen worden afbe taald; 13 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden bet Tecbt op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. II. J. Merens, Spaan ie 94 alhier, die desgewenscht ook in proceduren en faillissementen gratis voor hun op treden natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering de rechtsgeleer den in handen gesteld moei 10 ct. voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben bet recht Ln geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot le vra gen aan den inzender der vordering. Over in da stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor informatién op buiten da stad wonende personen f 0.G0 pl.m. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aau het kantoor Jansweg 11 zijn coupons 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten, waarop zij persoonlijk informatién kunnen vra gen, in andere plaatsep bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van ünderl. Infor. en Schuldiuvordering- bureaux en Handelsvereenigingeu aangesloten vereenigingen. Deze in formatién kosten 25 ct. Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed infonnee- reo, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waai1 zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Boud, waarbij 18 Vereenigingen m de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aungesloten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het Benige ia wat de Haarlemsche Han delsvereniging doet; steeds heeft zij ecu open oog gehad voor alle zaken, diz hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en altijd heeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noe men, waarvoor /.ij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is. in deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissiën gevormd en is rvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zich mot het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Middenstandsi©- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe. handelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, t 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker is in ledental, des te meer Kan de Haarlemsche Handelsveroeniging doen. Sluit u bij baar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Yan de Residentie en haar Bewoners. ccxn. Zoo langzaam aan nadert voor den Ilaag de feest week, dat is de dag waarop de historische optocht langs de straten zal trekken. Nu zegge men niet dat een week geen dag is; in de Huugsche spreektaal wordt melding gemaakt van die week en volgens liet f eestprogram zal die week bestaan uit één dag. Ik spreek dus van een. feestweek. Nu lag hel al lang in de bedoeling, den Haag een pakje aan te trekken van groen en bloemen en door bemid deling van Vreemdelingenverkeer werden in tal van stralen personen uitgezocht om zitting te willen nemen. Met dat uitnoodigen is het wat zon derling gegaan. Is fiiijia vermoeden juist, dan heeft iemand het adres boek genomen en uit elke straat een zestal personen gekozen, aan wie een uitnoodiging gezonden werd. Ik kom tot dat vermoeden omdat er geen moeite gedaan is om na te gaan, of de uitgenoodigde personc-n er nog wel woonden. Zoo is mij een geval bekend, waar bij 5 menschen een uitnoodiging ont- vmgen. Van deze 5 waren er 2 al maan den geleden verhuisd eu een derde zat hoog en droog in Indië. De twee per sonen, die de uitnoodiging aannamen welen tot lieden niet. wie de drie overige commissieleden zijn. De moei te flit mee te deelen heeft Vreemdelin genverkeer niet genomen. En toch wordt hel zoo zoetjes aan lijd dat die commissies gaan vergaderen. Want wil van een algemeene versiering nog iets terecht komen, dan mag lieuseli wel begonnen worden met het maken van plannen. Of is het denk beeld van een algemeene versiering ul lang opgegeven. Is dit hel geval, dan iliud een eisch van primitieve be- .-..ofdheid het meegebracht, de com missieleden, welke de uitnoodiging aannamen, daarmede ln kennis te stel len. Van deze zaak wordt echter niets vernomen en ik geloof, dat het al neel raar moot loopen, wil Den Haag huur groene pakje krijgeu. Misschien is dat maar beter ook. Van eenigen geestdrift is niets te bespeuren en liet zou wat vreemd deen, indien in de stad. waar alles zijn gewonen gang gaat, palen en masten geplaatst wei den, om groen en schilden en bloemen aan tc bevestigen ter viering van een feest, waar niemand iets van bemerkt lien paar dagen terug kwam in de bladen liet beticht voor, dat ue loggers te Scheveningen thuis behooren-J, zulke enorme vangsten gedaan heb ben. Ecu deel van Sciieveuingen zal in dezen natten zomer dus nog geld verdienen. Voor Zeebad zal dit bericht als ironie geklonken hebben. Jaren lang doet de maatschappij - om heel begrij pelijke motieven haar uiterste best alles wat aai; Seheveaiugen als vis- scherijplauts herinnert van liet strand en omgeving van het Kurbaus te we ren. Ten deele is dit haar gelukt. De latere jaren is het de -badplaats niet voor den w ind gegaan en de vis- soJicrs evenmin en als er nu eindelijk geld verdiend gaat worden dun slaan de visschers aan het beste eind. Arme Zeebad, dat den moed nog steeds niet opgeeft en nog altijd met de illusie rondloopt, dat er in Holland weer eens een mooie zomer zal komen. Dinsdagnacht is hier brand geweest bij de firma Ten Hagen, een drukke rij-onderneming, die veel werk voor de Gemeente maakt. De materieels schade fs niet onaanzienlijk en bo vendien is veel copie verbrand. Nu is de geheeie gemeentebegroo- ting weg. Wat de getallen betreft is dit nog wel te herstellen, maar ook van 'de memorie van toelichting is geen vel meer over. Voor den chef der ofdoeling financiën wordt dit geen buitenkansje; evenals voor eenige ambtenaren ter secretarie. Nu de be grooting opnieuw moet worden vast gesteld is er zooveel werk gekomen dat van eenigen een reeds verleend verlof is ingetrokken. Ook het verslag van de Kamer van Koophandel is verbrand. En ook hier- an was geen copie gehouden 1 Arme secretaris 1 SINTRAM. BEURS-OVERZIGHT van de Firma E. Sassen en Co., Parklaan 14 B, Telefno. 2061. 28 Juli1 Aug. In de afgeloopen week konden do koersen der voornaamste fondsen aan de Internationale beurzen veelal verder verbeteren, op grond van de vorderingen in de vredesonderhande lingen. Tocii lijkt de levendigheid, naar d3 variaties .te oordeelen grooter dan zij werkelijk is. Zoowel te N.-York als aan de continentale beurzen blijven de omzetten zeer gering en is de ver betering hoofdzakelijk te danken aan de vraag van baissiers die, nu de oor log op den Balkan spoedig gedaan zal zijn en de berichten over de alge meene zakentoestanden wat bemoedi gender beginnen te worden, het veili ger vinden zicht te dekken. De vrees voor duur geld, vooral in het najaar, schijnt iets minder groot te worden. Althans van verschillende zijden komen geruststellende berich ten, die er op wijzen, dat men reeds tijdig genoeg maatregelen getroffen heeft om aan de vraag het hoofd te j kunnen bieden. Geld op langen ter- j mijn wordt iets goedkooper en ook de disconto's tooneu neiging iets te da-1 Icji. Om nu echter op grond van een j gemakkelijker geldmarkt in eon j maand waarin gemeenlijk de minste eischen gesteld worden, te concludee- j ren dat ook in het najaar de moeilijk-1 heden niet groot zollen zijn, schijnt wel wat voorbarig, daar vroeger op-1 gedane ervaringen wel eens het tegen- deel hebben aangetoond. De mcesi^» bankiei-s hebben nog groote voorraden* onverteerde obligaties in portefeuille en het is duidelijk, dat de hierin vast- j gelegde sommen, niet ter beschik- j king van de markt kunnen komen. Verder zullen, behalve de gewone na- J jaarsbehoeftcn, ook de verschillende Balkanstatën binnen niet te langen tijd ter betaling dei- oorlogskosten, een beroep op de geldmarkt doen. I Niettemin valt aan den anderen kant i gelukkig oen beperking op emissiege- biod te constateeren, waardoor de zoo noodig© rust kan intreden en wel- licht bij door do bankiers te betrach- ton jfoorzichtiglieid in het verleenen van crediet, de geldkoersen in het na jaar een, voor de tijdsomstandighe den niet abnormaal hoog peil zullen bereiken, liet behoeft echter geen be toog, dat onder deze omstandigheden een ©enigszins uitgebreide speculatie niet kan worden toegelaten en de lei- dend© financieers al hun invloed zul- i leu aanwenden om zulk een beweging I binnen beperkte grenzen te houden, j De voornaamste gebeurtenis was deze week in Wallstreet de publicatie van den kwartaalstaat der U. S. Steel Corp., een vermeerdering aantoonen- de tegenover het voorafgaande kwar taal van 7 raillioen dollar. Bij de on bevredigende toestanden op handcis- gebied tengevolge van de terughou ding met het oog op de herziening van het tarief v invoerrechten, waaronder in den laatsien tijd de in dustrie tc lijden had, werd deze op gave gunstig beoordeeld. Echter moet hierbij worden opgemerkt, dat deze betere uitkomsten nog hoofdzakelijk te danken zijn aan de voor eenige maanden tegen hoogere prijzen zoo ruim binnengekomen bestellingen en de verminderde tegen lager prijzen afgesloten orders van de laatste maanden eerst in de volgende staten tot uitdrukking komen. liet schijnt dat, niet liet oog op de tariefherzie- ning, uil© nog aanwezige orders, wel- I licht, uit vrees voor intrekking waar toe de consumenten, in do hoop later voordeeliger terecht te kunnen, al licht zouden kunnen besluiten, zoo spoedig mogelijk zijn afgewerkt, waaruit, het betere kwartaalcijfer te verklaren zou -zijn. Thans werkt de 1 trust, naar gemeld wordt, met slechts 50 pCt. der capaciteit eu nieuwe be- stellingen kunnen binnen een maancl geleverd worden, waaruit de conclu sie valt te trekken,, dat de bestellin gen den laatsten tijd niet zoo ruim meer- binnenkomen. Waarschijnlijk wachten de consumenten toj, de aan neming der tariefwei, in de hoop daarna legen lagere prijzen te kun nen koopen, De verlaging van hét dividend (!•- Illinois Central van 7 tot 5 pCt. had alleen voor de aandeden dezer maat schappij een daling van 8 3/4 pCt. ten gevolge- en bleet op de overige spoor wegaandeelen nogenor?g zonder in vloed. De vermindering van het divi dend was noodig geworden, omdat de maatschappij tengevolge van over- atroomingen tot groote extra uitga ven genoodzaakt was. Deze speciale oorzaak was dan ook de reden waar om de dividendverlaging op de ande re waarden van niet meer invloed was. Integendeel werden verschillen de aandeden, zooals de Erie, Kansas City, Southern en Denver, gezocht op groii-i van de beiere jaarcijfers, die thans bekend worden en van ver Schillende lijnen belangxijke bruto- vermeerderingen aantoonen. De net- to-Ontvangsten toonen echter, verge leken bij die van 't vorig jaar, niet veel verbetering. Daarom vinden wel licht de spoorwegdirecties der Ooste lijke lijnen het tijdstip geschikt om de Int. Comm. Commïss. te verzoeken de gevraagde tariefverhooging van 5 pCt. reeds met ingang van 15 Septem ber toe te staan. De oogstbe richten luiden den laat sten tijd weder minder gunstig en de op verschillende plaatsen heerschende droogte zal allicht tengevolge hebben, dat, ul zal de oogst nog een flinke op brengst geven, toch het recordcijfer van 't vorig jaar niet bereikt zal kun nen worden. Van spoorwegaandeelen waren aan- deelen South. Pacific ter beurze van Amsterdam lager verhandeld, op het bericht dat de in het bezit der Union zijnde aandeelen tegen 88 pCt. zullen worden aangeboden. De koers daalde van 93 1/2 tot 90 1/4. Unions konden voorbijgaand var. 149 7/8 tot. 150 11/16 opkomen, doch reageerden daarna weder tot 149 3,4. Illinois Central lie pen op bovenvermeldde dividendver- Inging van 114 tot 106 1/2 terug. De overige spoorwegaandeelen konden een vaste stemming bewaren en voor verschillende soorten vallen hetere prijzen te vermelden. Comm. Erie kwa men bv. van 26 3/4 tot 29 5/16 op. Den vers van 20 tot 20 3'8, (na 21 14'. To- pekas van 98 15/16 tot 99 116. Balti more en Ohio van 99 tot 100 11/16, Ca nadian Pacific echter liepen van 219 tot 215 1.2 terug. Missourïs, Rock Is land en Kansas City South, nagenoeg onveranderd 2e Pref. Mex. Nat. lie pen aanvankelijk van 10 3.4 tot 14 op, doch op den laatsten beursdag rea geerde de koer3 weder tot 12 5 8. De tegenstrijdige berichten over den toe stand van hel land doen op dit fonds hun invloed gelden. Van industrieele waarden stelde de koers van Amalgamated zich, na van 71 7/16 to' 73 1/2 te zijn opgeloopen ten slotte op 72 9/16. De kopervoorraad is, ten gevolge van j een staking aan enkele mijnen thans1 zeer gering. Consumenten vonden hierin aanleiding hunne onmiddellijke behoeften te dekken, wat niet anders dan tegen hoogere prijzen geschieden kan. Toen aan deze vraag was vol daan, zakte de prijs van het artikel weiter in. Waarschijnlijk verwacht men dat, de staking niet van langen duur zal zijn. Comm. Steels kwamen op liet be kend worden van den kwartaalstaat van 58 7/16 tot 61 3/8 op, doch moesten va.n dat avans weder iets laten vallen on sluiten op 60 9.16. Huiden- en lees waarden vertonnen, vergeleken Lij de vorig© week eenigen teruggang Standard Milling noteeren 1 pCt., Am. Beet Sugar 1.2 pCt., Car en Foun dry 1 pCt. hooger. Am. Water Works konden, op het bericht dat het eerst volgend dividend waarschijnlijk be taald zul worden van 37 1.2 tot 41 3,4 opkomen. Op dc lokale markt had, tegen stij gende koersen, eenige handel in Oliewaarden plaats. De koers vau Ko ninklijke kon, op de nawerking van het bericht over het door de Engel- sche regeering gesloten contract tot olielevering voor de vloot, van 6041,4 tot 6151/4 opkomen. Geconsolideerden verbeterden van 219 tot 220 1.2 doch reageerden daar op weder tot 218, Sumatra Palembang kwamen van 2231/2 tot 226 3;4, Moe ara Enirn van 223 7.8 tot 2261.2, Int. Rum. Pctr. van 119 tot 122 op. Voor nieuwe Schibaïeffs stelde de koers zich ten elotte op 723/8 tegen 671,2 de vorige week. Russ. Petr. verbeter den 2 Van rubberwaarden had den laat sten beursdag de gunstige productie- opgave der Amsterdam Rubber een stijging van 3 voor dit fonds ten ge- volge, waardoor, vergeleken bij de vo rige week het avans 2 bedraagt. Bandars reageerden aanvanke lijk vun 69 tot 65 doch kon den op bovengenoemde productie- opgave tot 671/2 verbeteren. Kolonia le Rubber kwamen van 461/2 tot 49 1/2, Serb. Sumatra Rubber van 132 tot 135 op. Voor Scheepvaartaandeelen was de stemming met name voor Ned. Amer. Stoomv.-Mij. opgewekt. De koers van dit fonds kon van 194 7/8 tot 2041/2 opkomen. In sympathie hiermede wa ren Ned Scheepvaart Unie eveneens vaster. Mij. Nederland kwamen van 148 1/2 tot 149 5/8, Oostzee van 1101/2 tot 112 1/2 op. In tabaksaandeelen ging niet veel om en de koersvariaties bleven tot enkele procenten beperkt. Aand. Kra- poh die op geruchten van overneming door een andere Maatschappij waren opgeloopen, liepen op het uitblijven van de bevestiging dezer geruchten weder van 92 tol 871/8 terug. Van mijnwaarden was er tot stij gende koersen eenige handel in Oost-Borneo, waarvan de gewone aandeelen van 561/8 tot 65 en de pref van 8918 tot 961/2-99 konden opko men, Singkep tin konden 71/4 bij komen. Redjang Lebong wonnen 10%. Staatsfondsen warc-n voor Russen eerder iets lager. Bulgaren verloren voor de tabaks- en zegelleening onge veer 1 Braziliaansche Staatsfond sen voor de 5% leening van 1898 21/4 voor die van 1903 1 hooger. Ned. Werk. Schuld alleen voor de integralen 5/8 lager, overigens on veranderd. Geld op prolongatie 41/2%. MOZART. Hoe ouder j© wordt, des te moe* ga je de groote meesters van vroege*1, waardeeren, zei de Gounod eens tot een jeugdig componist. Toen ik zoo oud was als u nu is, sprak 'k alleen van „Ik". Toen ik vijf-en-twintig jaar was, zoU de ik: Ik en Mozart. Op veertigjarigen leeftijd was lk zoo ver gekomen, dat ik gewaagde van Mozart en ik. En thans zeg ik: Mozart zonde* meer! MUZIEK PRODUCTIE. Bezoeker. Gaat uw dochtertje al aardig vooruit op de piano? Moeder. O, dat is verbazend (tot den muziekmeester} Och, speelt u 'ros even dat moeilijke stuk. dat ze a! kan' Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana kwamen met gevolg in twee automobielen van 't Loo ten paleize Soesldijk. De Koningin-Moe der ontving hare gasten op het bor desbij de aankomst werd de ko ninklijke standaard geheschen. NEDERL. CHR. GEITEELONT- 1IOUDERSBOND. In de Baptistenkerk te Sneek werd de 21e algemeene vergadering gehou den van den Ned. Christen Geheelont- houdersbond. Het jaarverslag vermeldde dat de Bond thans 25 afdeelingen telt met ruim 1100 loden. Als leden van het hoofdbestuur wer den herkozen de heeren AL Taekema en W. ten Boom. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Alkmaar aangewezen. Als voorzitter werd uil de leden van het hoofdbestuur herkozen en wel met bijna algemeene stemmen de heer Posthumus. Bij de discussie over de verschillen- de punten vroeg Amsterdam I wat er gedaan kan worden tegen den ver- koop van chocolade- en dessertwer- ken, waarin alcohol voorkomt. Aangenomen werd dat de Bond een tractaat zal uitgeven, waarin tegen het gebruik van liet genoemde zal worden gewaarschuwd. TENTOONSTELLING LEEUWARDEN. In tegenwoordigheid van een aan tal genoodigden had Vrijdag in „De I-Iarmonie" te Leeuwarden de offici- eele opening plaats van de in dat ge- houw gedurende de geheeie maand Augustus to houden tentoonstelling van Friesche Nijverheid en van oude en liedendaagsche Friesche kunstnij verheid. De voorzitter van het tentoonstel lingscomité, mr. J. A. N'. Patijn, bur gemeester van Leeuwarden, hield een toespraak. Vervolgens werd door de aanwezi gen het tentoongestelde in oogen- schouw genomen. Het bestaat uit 305 nummer©, waarvan 62 inzendingen van Friesche nijverheid en lieden- dangsche kunstnijverheid; het overi ge is oude kunstnijverheid, welwil lend in bruikleen afgestaan. I TENTOONSTELLING GOUDA. De tentoonstelling van handel, in dustrie en kunst te Gouda, zal op Woensdag 27 Augustus door den Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, baron Swceris dc Lan- das Wyborgh, geopend worden. MOEDIGE REDDERS. W. Klansen en F. den Duik hebben met gevaar voor eigen leven een heer j en een dame gered, die zich t© Scheve- ningen te ver in zee hadden gew aagd. INDISCHE DIENST. Voor den dienst in NederL-Indié zijn benoemd R. Roos, te 's-Graven- huge, voor tijdelijk aspirant civiel ge- zughebber bij het binnenlandscli Le ctuur in de bezittingen buiten Java en MadóeraII. J. Kieviet de Jonge to Dordrecht, voor leeraar in de bouwkundige vakken bij het Middel baar Onderwijs, en F. W. A. Creulz- i berg te Echteld voor administratief ambtenaar. Onze Lsclii'.oek BEDRIJFSDIECTEUR EN KAMERLID. Onmiddellijk na de- verkiezing vafl den heer Albania tot Kamerlid voor Enschedé is de vraag gerezen, of het lidmaatschap der Kamer practïsch ver eenigboar zou zijn met de betrekking van directeur van een gemeentebe drijf. De „Maasbode"- verneemt, dat de heer Albarda. directeur der Gemeente lijke Arbeidsbeurs te Amsterdam, aan B. en W. verzocht heeft, hem in zijn functie als bedrijfleider naast het Ka merlidmaatschap te handhaven. Dit verzoek maakt in het college van Ti. en W. nog eer. punt van overweging uit. Het verzoek van den heer Albarda is doorgezonden naar de commissie van toezicht op de Gemeente-Arbeids- ben rs. Deze commissie was in haar laatst gehouden vergadering van oordeel, dat het lidmaatschap van de Kamer niet vereenb-baar is met de betrekking van bedrijfsdirecteur. T Hdbl. kon hieraan toevoegen, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt, om ook al zal dc- heer Albarda ais di recteur der Arbeidsbeurs aftreden, to trachten, van zijn adviezen in zake de arbeidsbeurs te kunnen blijven gebruik maken. In verband met de reorgani satie kunnen de adviezen van dezen hoofd-amlrtenaar van vee! belang zijn NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Te Winschoten werd Vrijdag da vergadering voortgezet. Door den voorzitter werd een tele gram medegedeeld, inhoudend Let overlijdensbericht van. deu heer Van Voorthuijsen, oud-directeur der le vensverzekeringsmaatschappij van "t N. O. G. De voorzitter wijdde eenige woonden aan den overledene van groote waardeering getuigende. Voorts deelde de voorzitter mede, dat tot honoraire leden werden be noemd do heeren mr. IL I. Schöuteld, burgemeester van Winschoten, en oud-schoolopziener in het arrondisse ment Onstwedde, mr. II. Smeenge, voorzitter van de Vereeniging tot Ver betering der Vakopleiding en be stuurslid van Volksonderwijs, Th. Lancee, oud-voorzitter van het N. O. G., K. Beversluis, oud-rcdacteur van het Schoolblad en J. van der Togt, oud-penningmeester der hoofdcom missie voor liet ondersteuningsfonds. De afdeelingen Rotterdam, Den Haag, Utrecht. Hilversum, Hoorn, Middelburg, Winterswijk, Winscho ten, Balk, Sloten, Zwolle, Hoogeveen en Oosterhout stelden de volgende motie in besloten zitiing. ,,De algemeene vergadering spreekt als wenschelijkheid uit de benoeming eener commissie, door de afdeelingen Rotterdam, Zaandam en Hilversum, die de opdracvt heeft le onderzoeken of er fouten zijn tn den gang van za ken in het N. O. G., en, zoo ja, welk© middelen er aangewend kunnen wor den om daarin verbetering te brengen en zoo den invloed van het N. O. G. naar buiten te versterken.'' Deze motie werd aangenomen. De afd. Den Haag wilde het hoofd bestuur opdragen, de uitgave van op voedkundige en onderwijskundig* vlugschriften te overwegen. Dit voorstel werd aangenomen. Den Haag stelde ook voor, dat het N. O. G. lid wordt vim den „Bond tot bevordering der belangen van. het Kind." liet. voorstel werd aangenomen hoé' wel het hoofdbestuur het ontraadde. Amsterdam stelde voor 'het hoofd bestuur op te dragen, dat het krach tig ijver e voor onderwijs aan schip- (Nadruk verboden). - vroeg Jenny. Eensklaps vatte zij moed, en ant woordde, tervrijl zij Jenny, die niets van haai ontroering bemerkt had, vrijmoedig in het gelaat zag llij, dieu ik bemin, is graaf, en lijn oudore broeder is markies. Jenny lachte vroolijk. Dat is zonderling, vindt ge niet? Zeer zonderling, antwoordde Mario ernstig. Er heers due een oogenblik stilte. Jenny had niet liet minste vermoe den, maar Jlarïe leed in stilte. Zij 6tond op om heen ie gaan, maar toch bleef zij, in het onweerstaanbaar ver langen om nog meer te vernemen, voor lenny staan. En die jonge graaf, mejuffrouw, zeide zij met een lichte aarzeling, het is misschien wel wat onlve- Bcheiden als ik u vraag hoe heet hij? Jou wil ik het wel zeggen, Marie, evenals ik het aan mijn vader heb1 gezegd. Hij is de graaf Laurent de. Soulaimes. Mario wankelde en drukte de hand tegon het hart. liet schemerde haar voor de oogen. HijHij mompelde zij. Jenny glimlachte nog altijd. Nu houdt de gelijkenis toch op. nietwaar, Marie Wij zijn toch geen medeminnaressen Neen, neen, mejuffrouw, dat niet, gelukkig voor mij, want bij u zou ik te ver ten achter staan. Maar in haar gdachten zelde zij vol weemoed Zij bemint hem. Zij, zoo rijk, zoo schoon, zoo bekoorlijk. Zij bemint hem En na jou beurt, Marie Hoe heet de uitverkorene van je hart Neen, noen, dat kan ik u- niet zeggen. i i Waarom niet Later, later, dring er nu niet •verder op aan. Haar ontroering nam toe. Goed dun, Marie, zooals ge wilt. Om een andere wending aan het ge sprek ie geven, zeide de onderwij zeres Willen wij nu de les hervatten Neen, zeker niet. Vaarwel dan, mejuffrouw. Marie, toen go kwaamt, was ik treurig, nu ban ik bijna vroolijk. Dat bob ik aan iou te danken. Wilt ge m ij omhelzen Marie, antwoordde niet, maar deinsde een slap terug. Heb ik je verdriet aangedaan Ben jo boos op mij Neen, heen. Welnu Waarom omhelst ge mij dan niet Jenny greep haar vroolijk bij dc handen cn trok haar tot zich. De heide meisjes omhelsden elkaar, maar Jenny voelde, dat de lippen vun Marie-Rose koortsachtig glooi den. Toen de onderwijzeres was heen gegaan, zonk Jenny op de sofa neer en stamelde Laurent, mïja Laurent, bemint ge mü Kn zij verzonk weer in haar diep gepeins. Dc heer 11c: tignolles zat op zijn kamer to werken. Deze kamer was een groot, vierkant vertrek op de tweede verdieping, even weelderig gestoffeerd als de ove rige kamers en salons in huis, maar bovendien waren de wanden versierd met allerlei gedachtenissen uit het avontuurlijk leven van den heer des huizes. Men zag er allerlei soort van wapens, geweren, karabijnen, revol vers, pistolen, degens, lansen en dol ken. Ook wapentuig der onbeschaafde volksstammen merkte men in de ver zameling op, zooals lansen, sieren. werpspieLseiij bogen, pijlen, schilden van boomschors en vederbossen. Tus- sclicn die wapens ontdekte men over blijfselen van roofdieren, reusachtige berenkoppen, tijger- en panterhuiden en ook opgezette vogels. Onder de schrijftafel van den gewezen veefok ker lag een prachtige leeuwenhuid. Buiten dc kamer was een balkon, eu groote glazen deuren verleenden den toegang daarheen. Naast deze kamer was een kleiner vertrek, dat door een binnendeur daarmee in gemeeuschap stond. In die kamer zat een man van ongeveer dertig jaren te werken. Hij heette Rornain Goux en was secretaris van den nnllionnair. De heer Bertignolles was omstreeks vijftig jaar. Hij had een reusachtige gestalte en was tamelijk zwaarlijvig. Zijn zwaar gebouwde schouders waren zeer breed, evenals zijn sterke borst, en hij had groote, gespierde handen. In zijn hoogrood gezicht fonkelden een ar kleine zwarte oogen. Zijn haai en zijn korte zware baard begonnen slechts hier en daar een weinig grijs te worden. liet voorkomen van den schatrijken Australiër was lang niet voornaam, er lag veeleer iets ruws, iets onbe houwens in, maar toch zou de uit drukking van zijn breed gelaat, ge moedelijk en goedhartig genoemd kunnen worden, wanneer de blik van die kleine oogen niet zoo woest en schuw was geweest. Bestendig rolden zij in hun kassen en dwaalden overal rond, gelijk die van een roofdier, dat overal gevaar vermoedt en voortdu rend op zijn hoedé is. Bertignolles legde zijn pen neer en drukte op deu knop van een electri- sclie schel. Een bediende trad binnen. lk verwacht een belangrijk be zoek, sprak Bertignolles. lk ben voor niemand te spreken, uitge zonderd voor zekeren Balmadon, be diende op de club in de Yredestraat. Die man is zooeven gekomen, en ik wilde het mijnbeer juist komen zeggen, toen mijnheer schelde. Laat hem hier komen. De knecht wilde terstond heen gaan. maar zijn meester riep hem te rug. Joseph I Mijnheer? Bertignolles wees zwijgend naar de deur. die toegang verleend© tot de kamer ven den secretaris. Joseph sloot de kamer en ging heen. Eenige minuten daarop liet hij den bediende van de club binnen. Deze droeg geen livrei, maar ecu kort, zwart jasje en een vilten hoed. Ga zitten, Balmadon. De andere gehoorzaamde. - Spreek nu. Toen de bediende een weinig be vreesd om zich lieen zag, als was hij beducht, dat nog iemand anders zou hooren wat hij te vertellen had, stel de Bertignolles hem gerust door te zeggen Mees niet bang, de muren zijn dik en voor elke deur hangt een dub bele portière. llebt ge mijn bevelen ten opzichte van den graaf De Sou laimes ten uitvoer gebracht Al uw bevelen, ja mijnheer. Zijt ge vooral voorzichtig ge weest O Wat dat betreft, niemand zal ooit eenig vermoeden hebben, tegen mij evenmin als tegen u. Goed. vertel mij nu eens hoe het gegaan is. Toen mijnbeer mij. een paar maanden geleden, eenige bevelen om trent mijnheer den graaf De Soulai- més gaf, had ik niet gedacht, dat ik die o?it ten uitvoer zou kunueu bren gen. Ja. zeide Bertignolles, de graaf was verdwenen en zette geen voet meer op de club. En niemand wist waar hij ge bleven was. i 1 Niemand, behalve ik. Maar ga voort (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5