luiiors Dtoui WRAAK. o.a, de Kinderwetten tot stand. Hij is' een jurist van algemeen-erkende, uit gebreide, zeer-solide kennis. Dat men hem den Btreng-wetenschajxpeLijlc aangelegden Unie-liberaal, die zich tot dusver weinig of niet in den poll tie- ken strijd mengde ooit tot kabl- nets-formateur zou kiezentoch slechts weinigen zullen 't vermoed hebben. In een der bladen is dezer dagen gezegd, dat do nieuwe premier, van een „zaken-Kabinet'een extra-par lementair ministerie, moest zijn man van tact-, van welsprekendheid, van invloed op de Vertegenwoordi ging; ook door uiterlijke gaven. Vol doet de heer Gort v. d. Linden aan die vereischten De algemeen-geéer- de en hooggeleerde staatsraad is een man van middelmatige, vrij schrale gestalte. Zijn ernstig gelaat van stroe ve trekken wordt omlijst door een tlmns sneeuwwitten baard, in zijn donkere oogen leeft ernst, schrander heid, kloeke opvatting van levenstaak en plicht. In zijn contact met de Ka nier als minister was hij rustig- zakolijk. vol zelfbedwang tegenover bestrijding. Blijkbaar zoekend de ob jectieve beschouwing der zaken. Niet een van vurig-niilitante natuur. In zoover wel geschikt om in ,,de neu trale zöne" te besturen Maar voorts toch van gansch-onverdacht-vooniit- streveude beginselen, "n Heel ander man dan om nu een voorbeeld te noemen Mr. Van Leeuwen, de Commissaris der Koningin in Noord Holland, die eigenlijk nooit iels met politieken strijd had te maken. Ook wel zou ik zoo zeggen meer „ge prononceerd" dan Jhr. Roëll, de te genwoordige vice-president van den Raad van State, toen deze (na Tak's nederlaag) geroepen werd een „za ken-kabinet" te vormen. Als lid van het Kabinet-Piorson draagt de heer Cort v. d. Linden hu eenmaal een geprononceerde politie ke kleur. Dat juist hij de wel zeer gematigdewel bij voorkeur het za kelijke zoekende en den kamp ont wijkende juist in de huidige om standigheden geroepen wordt door de Kroon, om een Kabinet te formeeren, zal sommigen misschien verwonderen. Terwijl weer anderen zullen zeggen och, 't is slechts een intermezzo! Straks, wanneer de Koningin hoort van de gewijzigde houding der S. D. A. P. is de Kabinetsformateur-Cort v. d. Linden van zijn taak ontheven Onderwijl weer anderen vollaou- den. Welneen ook de S. D. A. P. grijpt deze gelegenheid immers met beide handen aan om „uit het moe ras" te komen.Mits de heer Cort v. d. Linden maar de groote „deside rata" van de S. D. A. P. wii helpen verwezenlijkenIk heb hier geen politieke „pragnosties" te geven. DE S. D. A. P. EN DE CRISIS. Naar aanleiding van en in aanslui ting niet het bericht dat enkele voor mannen uit de S. D. A. P. alsnog po gingen wenschen aan te wenden om de partij tc bewegen terug te komen op het bekende besluit der part ij-con ferentie om geen minister-portefeuille te aanvaarden, kan nader worden medegedeeld, dat de heeren Vliegen en Schaper Donderdagavond ec-11 on derhoud hadder. met dr. Bos (die dien zeilden middag een bezoek lia'd ontvangen van dr. Kuyper) en vervol gens een bespreking hielden met im\ TrocJstra, den lieer Van Kol en den heer Ilugenholtz. Het gevolg dier besprekingen is ge weest, dot. Zondag te Amsterdam een vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P. zou worden gehouden, waarin alsnog overwogen zou wor den om het niet plaats gehad heb bende buitengewone congres toch nog te beleggen ter bespreking van de crisis, met name of eventueel alsnog minislerieele portefeuilles zouden kunnen worden aanvaard, indien al thans, naar in sommige kringen wordt gehoopt, II. M. de Koningin alsnog met deze poging van de min derheid uit de gehouden partij-confe rentie der S. D. A. P. zou willen reke ning houden en derhalve bereid zou willen zijn om den draad weer op te vatten, die, nadat dr. Bos had ver- zioclit ontheven te worden van zijn opdracht tot kabinetsformatie uit de gchcele linkerzijde, was losgelaten. Uit een onderhoud met het Kamer lid Schaper, die tot deze beweging het initiatief nam, kan in verband met het bovenstaande (naar "t Ildbl. meldt) nog worden medegedeeld, dat weliswaar de vorenbedoelde minder heid liever zou zien, dat de Koningin alsnog een staatsman zou weten ie vinden, die geneigd en in staat zou zijn een desnoods extra-parlementair kabinet te vormen, dat de punten van het concentratieprogiram ais staats pensioen eai algemeen kiesrecht zou willen verwezenlijken, maai- dat, waar dit geheel onzeker is, die min derheid in elk geval de S. D. A. P. be reid zou willen zien om tot uitvoering van dit program in een kabinet uit de geheel© linkerzijde mede te werken. De iniudöi'heid, zoo verzekerde de heer Schaper verder, vertrouwt, dat do heer Troelstra, als hij ziet dat do totstandkoming van dit program naar alle waarschijnlijkheid alleen te verkrijgen is door zulk een kabinet te vormenalsnog bereid zou zijn daartoe tnede te werken, hetgeen ge heel in de lijn zou liggen (aldus ten slotte het oordeel van den heer Scha per) van de tusschen dr. Bos en mr. 'l'roeistra gevoerde briefwisseling. Ean buitengewoon congres. Door het Partijbestuur der S. D. A. P. is met het oog op de crisis beslo ten alsnog een buitengewoon congres te houden en wel op Zaterdag 9 en Zondag 10 Augustus. EEN ADRES AAN H. M. DE KONINGIN. Het pantserschip „Kortenaer" is reeds sedert November van het vorige jaar eerst te Smyrna en daarna Ie Konstantinopel gestaüonneerd. Na teruglc .nis; te Den Helder kunnen do aan boord vertoevende onderofficie ren wederom voor een tropisch ver blijf van minstens 3 jaren aangewe zen worden. Door de echtgenooten dezer onder officieren is dit onder de aandacht der Koningin gebracht. Wordt in ge wone omstandigheden, zoo zeggen adressanten in haar schrijven, door haar al zeer veel aan gezinsleven ont beerd, een verblijf als boven aange geven doet haar die ontbering des te dieper gevoelen, omdat haar veelal de dubbele taak van vader en moeder tegelijk over hun kinderen te moeten wezen, is opglegd. Adressanten wenden zich met te meer vertrouwen tot Hare Majesteit, omdat ook zij vrouw en moeder is, en verzoeken 1-laar eerbiedig die maat regelen te willen doen nemen, wellu- aan hel langdurig verblijf van hunne echtgenooten te Konstantinopel op de een of andere wijze een einde zou den kunnen maken. (Standaard.) ZWENDEL TN VALSCHE PAPIEREN. I-Iet „Dagblad van Zuid-Holland en 's-f'. raven huge" meldt over deze zaak het volgende De justitie heeft de hand gelegd op nie) minder dan tien personen, die verdacht worden als falsarissen zich aan een oplichterij te hebben schul dig gemaakt. Van de tien personen, die fe zamc een internationale oplichtersbentb uitmaken, zijn niet minder dan vijl Hagenaars. Druppelsgewijze is omtrent deze zaak reeds het een en ander' aan hei licht gekomen. Zoo werd reeds mede gedeeld, dat in de residentie door lio liaagsche recherche een der hoofd aan leggers werd aangehouden, ter wijl uit Brussel de aanhouding van een drietal Hollanders werd gemeld. De gearresteerde Hagenaars (een is vroeger in Den Haag geweest en ver tegenwoordigt thans te Brussel een Haagsch kantoor) zijn architect W M., T. J. van D., houder van een kan toor, .genaamd Ned. administratie kantoor, zijn compagnon M.. H. P., dio een wisselkantoor houdt, en D. v. L.: thans te Brussel woonachtig. De overige vijf gearresteerden zijn bui tenlanders. Roeds geruimen tijd is de Belgi sche justitie met deze zaak doende geweest. Een Brusselsch bankier was tót do ontdekking gekomen, dat van de Parijsche maatschappij „Sociétc d'Electricitó de Paris" ver valse ht^ aandeden in omloop waren. De aandeelen dezer maatschappij Ixdiooren tot de meest waardevolle en gewilde papieren, die op het ou^cn- blik ter beurze verhandeld worden. 1-let zijn aandeelen van 250 frs. (^125), die momenteel genoteerd staan voor 797 h S00 francs. Het bleek weldra, dat de nagemaak te aandeelen niet alken te Brussel, maar ook te Parijs en te Amsterdam werden aangeboden. Oogenblikkelijk werd de Parijsche en de Nederland- sche justitie in den arm genomen en werd zeer nauwkeurig onderzoek ingesteld. Onze justitie en recherche hadden nn v- iiïoeitevollen arbeid het spoor gevonden en nu bleek, dat de hoofd- aanleggers in Den Haag en in Brus sel moesten worden gezocht. Juist in bet feit dat men hier met een internationale oplichtersbende te doen had. maakte het volgen der ver dachten mogelijk. Het schijnt, uat de falsarissen zeer op hun hoede zijn geweest, want om zich aan alle nasporing te onttrek ken, lieten zij hun geheele correspon- tie komen in de hotels, waar zij tijde lijk ia bl(jf hielden. Weldra werden een aantal der fal sarissen door geheime agenten ge volgd, totdat men gegevens genoeg had om al de schuldigen gelijk tc -ar- resteereu. Do rechters van instructie te Brus sel hebbon in de verschillende hotels, waarin de verdachten verblijf hiel den, ecu inval gedaan en slaagden er TWEEDE BLAD Maandag 4 Augustus 1913 Buitenlandsch Overzicht Do Baükaswmlkasm Sn voSie werking. De VreüesoiitieriiaiiüeiingeQ. Daarover wordt aan de Maandag Cb geseind uit Boekarest: Pasitscli (Servisch premier) en Veni ze los (Grieksch premier) verklaarden do Bulgaarsche tegenvoorstellen voor onaannemelijk. Pasitsch stelde, niet de bedoeling oni den arbeid der con ferentie te bespoedigen, voor do nieu we grenslijn te laten loopen van Tsa- ncvo Selo naar Boutkova. Venizolos stemde er in toe, om het eindpunt der grens te verleggen naar de Golf van Lajos. Verdere concessie kan Griekenland evenwel niet deen. De Bulgaren hebben den bondge- nooten verzocht hun de nieuwe grens lijn op een kaart voor te leggen. Deze kaart zal gemaald worden. Daarna had de conferentie plaats tusschen de Bulgaarsche on. Roemeen se ho afgevaardigden. De gedelegeer den kwamen tot overeenstemming op de drie punten, geformuleerd in de nota van 21 Juli. De nieuwe grenslijn werd bokrachltigd door de ondertcc- kening der militaire gedelegeerden, in afwachting dat het vredesverdrag de grens nader zal vaststel Ion. De kwestie der Roemeensche scholen en kerken op het voor Bulgarije verover de grondgebied- is opgelost in den door Bulgarije op de conferentie te Petersburg voorgestelden vorm .Bul garije nam tevens de verplichting op zich, de vestingwerken rondom Roest- jöeh en Soemba te slechten en ver klaarde geen versterkingen te zullen bouwen op het tusschen dece twee steden geleeen grondgebied, terwijl ook in den "omtrek van Baltschik, tot op een afstand van 20 K. M. geen ves tingwerken mogen worden aangelegd De nieuwe P.eemeensche grens begint 12 K. M. ten zuiden van Baltschik passeert Dcbritsch op een afstand van 1U K.M. en eindigt ten westen van 'iurhikai, 0 K.M. van het dorp Tourks myl. Verder: Volgens nauwkeurige in lichtingen zal de wapenstilstand met 3 dagen verlengd worden, in de vol tallige zitting der vredesafgevaardig- den, die hedenochtend plaats heeft. Bij de geallieerden is de indruk ge vestigd. dat de Bulgaren ten slotte zullen toegeven. .De houdingvan Turk ij e. De Neue Pol it. Ivorresp., die liare Inlichtingen dikwijls van officieus© zijde ontvangt-, schrijft: „De pogin gen .door de diplomatie bij de Porte aangewend, schijnen niet geheel en aT zonder resultaat te zijn gebleven. In toonaangevende Turksohe kringen wordt thans nl. de kwestie besproken of hel wel mogelijk zal zijn Adriano pel tegen den zin der mogendheden blijvend in bezit te houden, Deze be sprekingen hebben weliswaar voor- l'oopig nog tot geen tastbaar .resultaat geleid, zij zijn echter teekenend voor de veranderde, stemming. Het is dus niet onmogelijk., dat het den diplomatie der groote mogend heden zal gelukken met Turkije in on derhandelingen. te treden, die leiden zullen tot hel afstaan van Adrianopel tegen ecu nader te bepalen schade loosstelling. Om Adrianopel. Men zegt te KonstantLnopol. dal de ambassadeurs besloten gelijkluidende maar zelfstandige vertoogen te rich ten tot de Porte. ten einde to toonen, dat Europa in zake de ontruiming van Adrianopel eensgezind is. 'ie Konsluntii opel is, naar de Maan dag Cz t. meldt, een deputatie aange komen, die in opdracht heeft, den groot-vizier en de gezanten te smec- ken, alles in het werk te stellen, op dat Adrianopel aan Turkije moge blij ven. Be Iialiaansehe ambassade ontving instructies, strekkende om stappen te doen bij de Porte; waarschijnlijk lieden. Men verzekert, dut de mogend heden de Porte zullen aanraden, Adri aiopel tegen zeer aanzienlijke com pensaties te ontruimen. Albanië. Essad pasja is te Valona aangeko men. In een artikel over de niededceling, dat Montenegro zijn eischen tot ge biedsuitbreiding handhaaft, merkt do Neue Freae Preste op, dat naar ont vangen inlichtingen de mogendheden ln ,goe» geval een wijziging van de F u ii i 8 t ra (Nadruk verboden). Toen men hem eensklaps zag te- rugkeeren. O Niet voor langen tijd, slechts één nacht, maar toch lang ge noeg cm honderdduizend francs met baccarat te verliezen. ü.it is nu drie dagen geleden. Ik wist het. Mijnheer De Soulaimes bezat niets rater, en had uok geen crediet genoeg om zulk een groote speel schuld te kunnen betalen. Gok kon hij zijn geluk niet nogmaals beproe ven. daar hij zelfs geen inzet meer had. Jk vernam van een vriend, den kamordienaar van mijnheer Millerot, aan wien mijnheer De Soulaimes dat geld verloren had, dat de schulu- cischer geen langer uitstel zou vor- Jcenen, dan volstrekt noodig was. Toen kon ik aan het werk gaan. Gistermorgen om vier uur werd het gebouw der club gesloten, nadat >le laatst© leden vertrokken waren. In ula,its van, als naar gewoonte, huis waarts Ie gaan, bleef ik in de speel- grenzen van Albanië zouden toestaan, zooals die door de ambassadeurscon- ferentie zijn vastgesteld. Over den wensoh van Montenegro die grenzen te zijner gunste te wijzigen zou dus niet gesproken kunnen werden. De strijd om Cavalla. De Oesterr. Volkszeitung zet het standpunt in zake Cavalla uiteen. Vol gons dit blad zouden Rusland en Oostenrijk do eischen steunen van Bulgarije op Cavalla, dat de voor naamste haven aan de Aegelsche Zee voor dit land is geworden. Naast do lijn over de Servisch-Grieksche grens i naar Salonllti acht Oostenrijk ook een andere lijn over Drama en Cavalla naar de Aegische Zee noodig. Als Grie kenland zich onverzoenlijk mocht toonen, zou Bulkarije Cavalla door tusschen komst van Europa vorkrij gen. Cholera te Boedapest. Te Boedapest zijn eenige gevallen van cholera, met dcodelijken afloop geconstateerd. Allerlei De staking te Barcelona. De Spaansche minister van binnen landse he zaken spreekt het gerucht te gen. dat hij voornemens zou zijn de grondwettelijke waarborgen tc Bar celona te schorsen. Hij voegde hier aan toe, dat hij hiertoe alleen zou overgaan in geval de gebeurtenissen het nemen van uiterste maatregelen noodig zouden maken. De minister verklaarde dat do re geering een .wetsontwerp overweegt de reglementeering der industrie in geheel Spanje ten doel hebbend. De dreigende staking aan den Rand in 2 u i d -A I r i k n. De Vakbond te Johannesburg heeft, teneinde een einde te maken aan de ongerustheid onder het publiek, be kend gemaakt., dat het niet waar schijnlijk is. dat binnenkort een alge meen® staking zal uitbreken. Venezuela en Castro. Een telegram uit Caracas deelt me de in een proclamatie, afgekondigd te Coro, zegt Castro, dat do oorlog on vermijdelijk is geworden. Na een heiligen uitval tegen presi dent Gomez, dien hij van verraad be schuldigt, doelt Casiro mede, dat hij gehoor heeft gegeven aan de roep stem van zijn land om de rechten vai liet volk te verdedigen en dat zijn! streven zal zijn om de beschaving ei. den vooruitgang te bevorderen. Een aanzienlijke legermacht van de regeerïng staat gereed tot uitrukken, ton einde Castro in den eersten slag le vernietigen. Op enkele plaatsen is reeds gevoch ten. Binnenland Een extra-parlementair Kabinet? H. M. de Koningin heeft Zaterdag op Soestdijk in conferentie ontvan gen den staatsraad mr. P. W. A. Cort van dor Linden, aan wien H. M. beef! opgedragen de vorming van een extra parlementair kabinet. Do opdracht word v-oorloopig in .beraad gehouden. (Mir. Cort van der Linden was mi nister van justitie in- het kabinet Pierson-Goeman Borgesius, '1897 - 1901; hij is de vader der „Kinderwet ten"). MR. P. W. A. CORT VAN DER LINDEN. Men schrijft ons: Op 14 Mei 1846 is Pieter Wilhelm Adriaun Cort v. d. Linden te 's-Gra- venhage geboren. Als zoon van den welbekenden, alom geachlen Mr. Vun der Linden den deken der balie, den vermaarden jurist. Op 67-jarigen leeftijd wordt den heer Cort d. Linden lid van den Raad van State, oud-hoogleeraar van de Groningsche Universiteit, de for matie van een „extra-parlementair kabinet" opgedragen. De tijding dier opdracht, door Hare Majesteit ver leend, bereikte ons op Zaterdag 2 Au gustus 1913 tegelijk met die andere dat n l. de S. D. A. P., na de weige ring der Concentratie om zelve en zonder soc.-democratische ministers een Linksch Kabinet te vormen, toch nog een buitengewoon Congres zal bijeenroepen, waarop dan misschien besloten zal worden om de portefeuil les tc accepteeren, door Dr. Bos den heer Mr. Troelstra aangeboden. Ter wijl de heer Schaper zijnerzijds heeft doen verluiden, dat de S. D. A. P. wel gaarne zou zien het optreden van een „extra-parlementair kabinet" het welk de desideratie van A. K. en van pensionneering zou willen verwezen lijken. De man, die dat zou volbren gen, is dus de heer Cort van der Lin den, do Staatsraad en oud-minister van justitie in het kabinet-Pierson?... De heer P. VV. A, Cort van der Lin den is een knap, kundig en beminne lijk man. Onder zijn bewind kwamen zaal en verschool mij onder een tafel, waar een groot kleed over lag, dat tot op den grond reikte. Dc portier deed zijn laatste ronde, vermoedde niet, dat ik er nog was. draaide de lichten uit, sloot de zaal en ging heen. Nu had ik het veld vrij. Ik kwam uit mijn schuilhoek en in den grooten salon, op een plaats, die het eerst in het oog loopt, hing ik een kaart op, die ik vooruit gereed had gemaakt, en die liet bericht vermeldde „Volgens besluit der commis sie wordt de Graaf Laurent de „Soulaimes vervallen verklaard „van zijn lidmaatschap der club, „wegens het niet betalen zijner „speelschuld." Dat waren wij immers afgespro ken Uitmuntend. En wat gebeurde er verder Omijnheer, het verwekte de grootste opschudding. Ik ging weer naar mijn schuilhoek en wachtte tol de zalen geopend werden. Om acht uur kwamen de bedienden. Zij ston den als verstomd en durfden hunno oogen niet golooven. Wie had die kaart daar opgehangen Niemand wist het. Niemand had er ook iets van gehoord, dat de commissie zulk een besluit had genomen. Het bestuur der club werd terstond gewaar schuwd. Men nam de kaart Weg, voordat nog een dc-r leden er iets van had gezien Er werd een onderzoek ingesteld, maar dat leidde tot niets. Daar ovenwei nog niemand er van wist. ineendc men het schandaal wel te kunnen smoren. Stipte geheimhou ding werd bevolen. Ik kom eerst des avonds om zes uur, zoodat ik den ge heel en dag voor mij had. Ik snel naar het hoofdkantoor der telefoon, nadat ik ongemerkt hot gebouw der club hud kunnen verlaten. Daar verzond ik het bericht uan alle dagbladen. Ik heb het gisteravond gelezen. Gaven zij een verslag van de zaak Ja. een haarfijn verslag. Dan, mijnheer, geloof ik mij* uit muntend van mijn zending gekweten te hebben. Dat valt niet te betwisten, Bnl- madon, uitmuntend. 't Is jammer van mijnbeer De Soulaimes, want hij was een goed en vriendelijk jongmensch. Al zijn vrien den hielden evenveel van hem. Hij zal nu moeite hebben, dien slag te bov *n te komen. Dien zal inj nooit te boven ka rnen. I Mijnheer moet den graaf dan wel haten. - Ik haat hein volstrekt niet, Bal- maion. Balmadon zag Item verbaasd aan. Pijnig je hersens daar niet mee, cing Bertignolles voort, ge zult liet. nooit begrijpen, maar dat behoeft ook niat. Dun, mijnheer, zei Balmadon, hebben wij alleen nog maar af te reken on. Juist. i Bertignolles zocht een sleutelring en opende een ijzeren geldkistje, dat op zijn schrijftafel stond. Met zal wel onnoodig zijn, je stipt; geheimhouding aan te bevelen. zei hij. O. mijnheer kan mij gerust ver trouwen I Ik geloof, dat wij afgesproken hadden voor twintigduizend francs. Wij hebben geen juiste som be paald. zei Balmadon. Ik durf wel te zegsren. dat ik op minstens der tigduizend francs had gerekend, het geen niet te veel is. wanneer men in Amerika fortuin wil maken. Goed, zei Bertignolles. Hij haalde een pakje bankbiljetten uit liet kistje en begon te tellen. Balmadon ging voort Ja, ik weet zeker, dat ik in Ame rika fortuin zal maken. Ik ben niet dom. Wat mij tot heden ontbrak, was het noodige geld, maar dank zij mijn heer Bertignolles kan ik nu beschik ken over een ronde som van vijftig duizend francs. Bertignolles (hield eensklaps op met tellen cn wierp den bediende een woeslen blik toe. Balmadon sloeg de oogen neer. Hij In zes personen, onder wie drie Hol landers, te arresteeren. Zij werden oogenhlikkolijk gefouilleerd en aan een onderzoek onderworpen, dat tot trwee uur in den nacht voortduurde. De Parijsche recherche, natuurlijk op de hoogte gehouden van de ver richtingen te Brussel, deed daar Ins gelijks arrestaties en nam twee falsa rissen gevangen. En ln Don Haag geschiedde het zelfde. Reeds tihans is op meer dan 800 val- sche aandeelen de hand gelegd. De arrestatie zal niet nalaten ln Den Haag indruk te maken, daar men, wat sommigen der aangehoude nen betreft., te doen heeft met perso nen, die lang niet onbekend zijn. De gearresteerde architect is de bouwmeester van het bekende Witte tluis, te Rotterdam. KINDERMOORD. G. S. te Zeegse (gemeente Vries) se dert Juni gedetineerd in het huis van bewaring te Assen onder verdenking van moord op haar pasgeboren kind, is wegens onvoldoend bewijs uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Ha re ouders hebhen, zooals wij reeds hebben gemeld ook geruimen lijd in voorloopige hechtenis doorgebracht, doch zijn ook op vrije voeten gesteld, zoo meldt de „N. R, Ct.". EEN DAGORDER AAN DE POLI TIE TE AMSTERDAM. De Burgemeester heeft naar aanlei ding van de intrekking van de aan den agent Duyts opgelegde straf, een dagorder aan het politiecorps ge richt. waarin te'kennen wordt gege ven, dat het intrekken van de straf geschiedde door bijzondere omstan digheden, aangezien het hier een uit zonderingsgeval betrof. In het alge meen verklaart de burgemeester in deze dagorder het recht van vereeni- gïng en vergadering der politie-agen- teri ten volle le erkennen, evenals hun recht om stukken in couranten te schrijven, met dien verstande ech ter, dat de agenten steeds voor het door hen gesproken of geschreven woord eventueel disciplinair aanspra kelijk moeten worden geacht. In de dagorder wordt verder gezegd, dat de agenten zich steeds zullen hebben te onthouden van critische beschouwin gen over het optreden der politie. NEDERL XNDSCKE HANDELS- IJOOGESCHOOL. De vergadering van den Raad van Beheer der Nederlandsche Vereeni- gïng vc-or Honger Handelsonderwijs heiioerr.de in het dag&lijkseh bestuur der voreeniging de heeren Mr G. II M. Dclnrnt, W. A. Engelbrecht, Mr. K. P. van der Mandele, Mr. R. Mees en J A. Ruys; de heer Ruys werd tot voorzitter de heer Engelbrecht tot on der-voorzitter en mr. R. Mees tot penningmeester van den Raad van Beheer en het dagolijkscli bestuur aangewezen. Tot secretaris van beide colleges werd benoemd mr. W. C. Mees. DE ZWEMMENDE RIJWIELDIEF. Een jongen van ongeveer 19 jaar zag in het WeterinsplfintsOen le Am sterdam een fiets onbeheerd staan. Hij sprong er op en peddelde weg, maar zoo gemakkelijk ging het niet, want op liet geroep van „houdt den dief" werd den rijwieldief de weg ver sperd. Op straat geen uitweg ziende, sprong hij in het water van de Stad houderskade, nadat hii eerst de fiets op den walkant gegooid had. In het natte element zijnde, bemerkte hij tot zijn schrik, dat aan beide oevers in middels politieagenten en burgers hem de behulpzame hand zouden bie den, wanneer hij er uit zou willen. Op de Stadhouderskade geschiedde dit. met dien verstande, dat de rij wieldief bovendien naar het politie bureau word gebracht. Hij is reeds ter beschikking der ju stitie gesteld. VERPLEGER BRAAM. Vrijdagnacht arriveerde te Rotter dam net vrachtstoomschip Jason, aan boord waarvan zich bevoud hel stof felijk overschot van den ziekenver pleger M. P. Braam. De ontscheping te Rotterdam had zonder eenig cere monieel plaats. Heden. Maandag, heeft do begrafenis in Den Haag plaats. GEN.-MAJ. G. F. SOETENS. Te 's-Gravenhage is op 62-jarigen leeftijd overleden de gepens. gen.- majoor van het Oost-Indische leger G. F. Soeters, ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse en ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. DOOD DOOR SCHULD? Men meldt uit Gestel aan de ,,'s- H. Ct.": Hier heeft een. treffend ongeval plaats gehad. Zekere S. v. d. II. heeft de 84-jarige vrouw E. lüuijLmans met zijn rijwiel overreden, Hevig aan het hoofd verwond werd zij opgenomen en vreesde te ver gegaan te zijn. Mijnheer Balmaiian, zei hij, gij zijt een leepe schelm. Deze kreeg door deze gemoedelijk heid weer al zijn onbeschaamdheid terug, boog en zei Het doet mij genoegen, dat mijn heer mijn talenten op prij6 weet te stellen. Bertignolles haalde de schouders op en schoof hem een pakje bank noten toe. Vijftig. zeide bediende vroo- lijk, nadat hij ze nageteld had. Het is werkelijk een genoegen, zulk een meester te dienen, en wanneer u. mijnheer, nog behoefte heeft aan rnijn diensten, voordat ik naar Ame rika ga.... Bertignolles wees hem kalm naar du deur en zei met nadruk Tot weerziens, mijnbeer Balma don, of neen, liever vaarwel. Balmadon begreep dien wenk en verwijderde zich met een buiging, en mompelde onder het heengaan Jk geloof toch, dat die Bertignol les niet inet zich laat gekscheren. Hij heeft iets in zijn oogen, brrrrr Toen Balmadon was heengegaan, stond Bertignolles op en begaf zich nanr den en Ion, waar hij wist dat zijn dochter wus, Jenny zat nog steeds in peinzende houding op de sofa. Zij was zoo diep in gedachten verzonken, dat zij haar vader niet eens hoorde binnenko- Is roeds enkele uren later con» de gevolgen overleden. De dader, dio door de marechaus sees is aangehouden, bevindt zich ia arrest, terwijl het lijk door deze werd in beslag genomen. WORSTELWEDSTRIJDEN VERBODEN. In het Apollo-thealer te 's-Graven* hage zouden worstelwedstrijden tus schen dames gehouden worden. Het Dugbl. v. Z.-H. en 's-Gr. meldt echter, dat ze van overheidswege ver boden zijn. ONGELUKKEN. Zaterdagmiddag is op do Prins Hendrikkade te Amsterdam een jon getje door een met een paard bespan nen kar overreden en gedood. Te Wageningen is. naar de ..Tel." meldt, de automobiel van den heer dr. Leinweber, te Driebergen, bij bet uitwijken voor een boerenkar, die vlak vóór de auto den weg afdraaide, in een sloot gereden, daar de chauf feur een botsing wilde vermijden. De inzittenden, de chauffeur en drie da mes. werden allen licht gekwetst. Ge neeskundige hulp werd verleend. De euto. die later weer op den weg werd gebracht, kon. hoewel bescha digd. de reis vervolgen. De Tel. meldt: Te Koog aan de Zaan is aan do stijfselfobrJek „De Bijenkorf, van de firma M. K. Honig, de timmerman H. door een kamrad gegrepen en zooda nig verwond, dat zijn overbrenging per brancard naar het ziekenhuis te Amsterdam noodzakelijk was. De 14-jarïge P. N. P. van dor Waal is te ZwijndrecM bij het weg brengen von een houtvlotje op de houtzagerij van de firma A. Visser en Co.. in het water gegleden en verdron ken. BRAND. Te Diepenveen ontstond brand in de villa Lindenliof, toehehoorends aan en bewoond door den wethou- heer H. W. Bunschoten, wethouder van Deventer. De brand is ontslaan bij de machine, die dient ter verlich ting van liet gebouw. De villa braad de lot den grond toe af. Verzekering dekt dc schade. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd: Tot rechter in de rechtbank te Alkmaar: mr. A. H. van Beusekom, substituut-griffier der rechtbank te Amsterdam; tot kan tonrechter te Hariingen, mr. M. J. P. D. van Ilctrinxma thoe Slooten, sub stituut-griffier der rechtbank te Leeuwarden. Tot burgemeester van Hoorn: A. A. de Jongh. BESSENPLUK. Op een zonuigen morgen van een der laatste Julidagen toog H. M. de Koningin met Prinsesje en zuster Martin per auto naar een bessenrijk plekje in dc omgeving van Apeldoorn Ter bestemder plaatse werd de auto stop en aan kant gezet, terwijl II, M. en Prinsesje, geassisteerd door zus ter, ijverig de bessenpluk aanvin gen. Dat duurde niet lang of twee kwieke jongens, het gezelschap schat tend op rijkelui, plukten braaf mee, on toen ze een toonbaren voorraad bijeen hadden, boden ze die der Ko ningin aan „Of de juffrouw van hun soms ook nog bessen wou bijkoopen." Zeker wel. Maar och arme: de juf frouw had haar portemonnaie verge len. F.n vloog naar den chauffeur, ol die haar misschien even wou voor schieten Maar natuurlijk graag I En teruggekeerd, gaf de juffrouw aan elk der rekels een fop. Toen zc dat ding in hun negerhand jes zagen glimmen, waren ze paf. Slopen naar de auto en vroegen, wie die royale juffrouw was. En de chauffeur, fluisterend achter de handDe Koningin I En die dolle jongens aan de haal. Met hun gul den. Een vlucht van verbouwereerd heid, met buit. En H. M. en Prinsesje, die met een vriendelijk „asjeblieft" de dukaten uitgereikt had. lachten, lachten, dal het ver klonkDe jongens vlogen. (Ned.) AMBULANCE Dr. VAN TIENHOVEN. Vanwege het comité voor de ambu lance van dr. Van Tienhoven, dat Maandag j.l. dir. Koppeschaar en drie pleegzusters uitzond naar Belgrado, ia Zaterdagavond eene ambulance der waarts vertrokken, bestaande uit de semi-artsen H. C. W. Serlé en J. Rte- dijk en de pleegzusters G. v. d. Zwan. A. J. Sc'.'iuitemaker en G. Joon. (Zie vervolg BiTrnenland op de 30 pag. van het 2e blad). men. De oogen van den Australiër namen een uitdrukking van oneindige lee- derheid aan, toen zij op het meisje rustten. Nu was er niet de minste woest heid in dien blik te bespeuren. Zacht naderde Bertignolles zijn kind, nam een tabouret en zette zich dicht naast haar neer. Zij sloeg geen acht op hem. Ge denkt weer aan hem, mijn kind vroeg hij. Zij zag hem aan en antwoordde niet. Even zacht ging hij voort: Ge hebt hem dan wel innig lief? Zij sloeg haar armen om zijn hals. Of ik hem lief heb? Ja~ Ge zult met hern trouwen, daar sta ik je voor in. Is waar, vader, heusch waar? Er zijn twee redenen, waarom ik je dat met zekerheid kan heioven, twee redenen, waarom dat huwelijk tot stand zal komen. Twee redenen, vader? De eerste is, dat ik je innig lief heb en altijd in alles je wenschen heb ingjwilligd. Dat heb ik gedaan, en dat zal ik blijven doen. De tweede.... Ilij zweeg plotseling. Op zijn schijn baar kalm gelaat kwam een uitdruk king van verlegenheidhij beet zich op de lippen en zijn oogen begonnen van haal tc fonkelen. (\V ordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5