Humors Ou WRAAK. daad doet de gruwelijke gevolgen' door 't geheel e land gevoelen. De luie en grimmige Gomez draagt op zijn voorhoofd do onuitwischbaro merk tekenen van den verrader. Zijn bru tale blik en zijn perfide glimlach moe digen zijn weinige volgelingen aan, de ondergang van liet vaderhand tc vol tooien. liet heldhaftige Venezuela roept me terug, om zijn rechten to verdedigen. Ik ben do slaaf van eer en plicht en gehoorzaam aan dien oproep. Mijn program ten aanzien der hin- nenlundsehe aangelegenheden is de redding van nn'jn land van dreigende anarchie. Mijn buitenlandsche poli tiek zal ziin, de hand te reiken aan beschaving en vooruitgang op den grondslag van gelijkheid en recht vaardigheid. Ieder in Venezuela moet de- wapenen opvatten en medc-wcrken ann de redding van het vaderland. Aldus luidt het schoone manifest van Castro, zeker een zeer gevaarlijk tegenstander van president Gomez. Castro is thans 57 jaren oud en dus nog jong genoeg om een rol ie spelen. Wel merkwaardig dat deze man die sedert zijn vaJ in 1908 steeds door de liuropeesehe politie in het oog is gehouden, omdat men revolutionnaire- woel in gen van hem vreesde, toch er in is geslaagd, een expeditie tegen zijn opvolger en vijand Gomez voor tc bereiden. Deo-p standi'h China. Uit Hongkong wordt geseind: De troepen van Kanton zijn te ïntong aan het muiten geslagen en hebben commandant vennoord, waarop.de onafhankelijkheidsproclamatie is in getrokken en de commandant be noemd is tot gouverneur-generaal, ter vervanging van Sjan Kwing Ming. De bewoners gaven hun vreugde te kennen door het lossen van geweer schoten en het afsteken van vuurwerk De ex-toetoe Sjan Kwing Ming is vermomd aan boord van 'n Engelsch stoomschip van Kanton naar Hong kong vertrokken. Binnenland DE S. D. A. P. ÈN DE CRISIS. Ter aanvulling van vorige berich ten ontleenen we aan een communi qué van 't partijbestuur: liet partijbestuur vergaderde Zon dag ter bespreking van een voorstel- Schaper-V liegen om 'een buitenge woon congres te houden. De indiening van het voorstel werd gemotiveerd op verschillende gron den. Het niet doorgaan van het vroeger aangekondigde congres heeft in de partij ontevredenheid gewekt, waar uit blijk, dat de partij in de ernstige omstandigheden, waarin zij verkeer de. zich wilde uitspreken. lntusschen is uit verder verloop der crisis gezien hoe juist de partijleiding gehandeld heeft om het congres niet te laten doorgaan. Sedert de bekende conferentie ech ter het besluit narri de aangeboden ministerportefeuilles af te wijzen, is de toestand belangrijk gewijzigd door het besluit der vrijzinnige concentra tie om geen concentratiekabinet tc vormen. Volgens eenigen kan de drei ging van céh zakenkabinet., dal göên algemeen kiesrecht en geen staats pensioen op zijn program voert, of in cén vorm voor de partij' onaanneme lijk, alleen afgewend worden door de erkenning'van de partij, dat thans, na de weigering der concentratie, om uit de meerderheid der linkerzijde een kabinet tc vormen, de uitzonderings toestand kan ontstaan, waarbij alleen door onze bereidverklaring om deel te ïremen aan een regeering uit de ge- heeie linkerzijde, het staatspensioen en het algemeen kiesrecht kunnen worden gereid. Hiertegen werd aangevoerd, dat de bezwaren die aan het minslerschap voor sociaal-democraten zijn verbon den, zooals deze in de vorige confe rentie werden ontwikkeld, nog even goed gelden als toeii en men dus op die gronden evenmin als toen, nu wenscht over te gaan tot het inslaan van dezen weg. Hoewel door allen erkend werd, dat deze bezwaren bestaan, werden zij echter in de nieuwe situatie niet zoo overwegend geacht, dat men zich in den hierboven aangegeven zin niet zou uitspreken. Terwijl sommigen meenden dat de verantwoordelijkheid voor het niet tot stand komen van algemeen kiesreent en staatspensi oen veel zwaarder moet wegen dan die ook door hen erkende bezwaren. Het resultaat der besprekingen was, dat de meerderheid van het Partijbe stuur besloot over te gaan tot het uit schrijven van een buitengewoon con gres en wel op Zaterdagavond en Zundag a.s. te Zwolle. Verder werd besloten een resolutie op te stellen, die aan hel congres zal worden gepubliceerd, zoodat de af- deelingen deze nog kunnen bcsprc- ken, i Dinsdag wordt er een conferentie gehouden van het Partijbestuur, da Kamerfractie en de Redactie van „Het' Volk", ter behandeling van deze reso lutie. Afwezig waren; Van der Goes, Spiekman en Mendels. 50 JAAR BURGEMEESTER. Maandag herdacht dc burgemeester van Beerla, de heer II. J. Onnes, zijn vijftigjarig burgemeesterschap. DR. A. LAMERS. Te 's-IIcrtogcnbosch is in den ou derdom vari 76 jaar overleden dr. An- toon Lamers, tot 1906 directeur der H. B. S. aldaar. De overledene was officier der Orauje-Nassau-Ordehij was 38 jaar leeraar. BEGRAFENIS H. VAN VOORT- HUYSEN. Op do Nieuwe Ooster-begraafplaats te Amsterdam werd Maandagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer H. van Voorthuy- i sen, oud-hoofdonderwijzer en oud-di- rcctéur der „Levensverzekering Maat schappij, opgericht door het Nederl. Onderwijzers Genootschap*. Vele belangstellenden, onder wie 'eenige oud-hoofden van scholen, wa ren op het kerkhof aanwezg Een j krans van het N. O. G. was op de baar gelegd van den overledene, die in on- i dcrwijskringen zeer hekend was. Aan de groeve sprak allereerst de heer W. P. Spaarenburg, voorzitter van het N. O G., namens het hoofdbe stuur een woord van weemoedig af scheid en van diepgevoelde erkente lijkheid. Met den heer Van Voort- huysen verliest het N. O. G. een zij ner meest verdienstel iike leden, een van zijn honoraire leden, een van de mannen van de oude garde, die 40, 50 en 60 jaar geleden den grond hebben gelegd voor zooveel, dat wij thans in het N. O. G. waarcleeren, Wij, die in het Genootschap werken, welen het best, hoeveel deze oude leden' gedaan •hebben voor het Genootschap. Voor hetgeen de overledene in het belang, van de onderwijzers gedaan had, bracht de heer Spaarenburg 'u woord van dank, ten slotte de verzekering gevende, dut de naam van den ontsla pene ten nauwste aan het N. O. G verbonden zal blijven. Vervolgens voerde de heer J. Groo- ten'v directeur der Levensverzekering Mij, het woord. Velen, die aan liet graf van den 82-jarigen, levenslusti- gt-n man stonden, en den overledene gekend hebben, konden veel zeggen over zijn deugden. Spr. stelde de trouw van den lieer Van Voorthuysen in het licht; hij was trouw in de ver vulling van zijn plicht, trouw jegens zijn moeder, echtgenoote en verwan ten en vooral trouw in zijn liefde tot dc schoolkinderen. Nadat een schoolknaap, namens zijn moeder, een oud-leerlinge van den ontslapene, een bloemenhulde op liet graf had gelegd, dankte een familie lid voor de bewezen eer. LOON-ACTIE BIJ DE NEDERL. FABRIEK. Men meldt ons uit Amsterdam: Voor eenigen tijd werd in een ver gadering van het smederljpersoncel der Ned. Fabriek een motie aangeno men waarin o.a. inzake den aanhan gig gemaakte» looneisch van 3 cent verhooging. van 'uurloon en tarieven besloten werd nog.niet tot een krach tiger optreden over te gaan. Naar aanleiding dier motie wérd Zaterdag j.l. door het smederij-perso- heel der Nederl. Fabriek, deel uitma kende van de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers a'fd'. Amster dam, den Prot. Christ. Metaalbewer- kersbond „Rehoboth" en van den R.-K. Metaalbewerkersbond aid. Am sterdam wederom vergaderd. Medegedeeld werd, dat de dlrectiC der Nederlundsche fabriek over dc van werkliedenzijde gestelde motie in de afgeloopén week afwijzend had beschikt, liet gevolg hiervan is ge weest, dat door de vergadering niet groote meerderheid van stemmen be sloten werd, tot opzegging van den dienst tegen Donderdag li Augustus a.s. over te gaan. Het aantal werklie den daarbij betrokken bedraagt onge veer ZOO. DE VERLOREN EN TERUGGEVON DEN SCHAT. Te Delft was Zaterdag de luite nant C. v. H. met andere heeren aan t voetballen op het èxcercitieterrein aan de Buiten watersloot. Kort na t gebruik van do koffie bij de vrouw van den concierge, toen t spel weer hervat was, miste de luite nant. zijn portemonnaie, inhoudende een aanzienlijk bedrag. Hij vroeg de vrouw van den concierge, of zij ook iets gevonden Ihad, doch deze wist van niets. Nu werd liet terrein gron dig afgeaochit, waarbij een 30-tal in fanteristen behulpzaam waren. De portemonnaie, inhoudende des luite nants schat, werd evenwel niet ge vonden, Tén einde raad werd de hulp der politie ingeroepen. Weldra ver scheen de majoor van politie, Luijen- tl ijk', met zijn hond „Rosa" ten too-: oeele. Het schrandere dier kreeg „lucht" aan een handsdhoen van den luitenant en had na korten tijd het verloren voorwerp, dat onder den grond verstopt wae, gevonden. Hoogst waarschijnlijk was dus de portemon naie door een der „zoekers"! gevon den en verborgen, om deze later, als de baan vrij zou zijn, te voorschijn te halen, zoo meldt de Tel. PAPA BAMBERG. De Tel. meldt: Papa Bamberg hoopt a.s. Zaterdag 9 Augustus zijn 70em verjaardag te vieren. Ondanks dezen hoogen leef tijd, is de aanstaande jubilaris nog zoo kwiek en vlug als een twintig jarige. De Amerikaansche Sociëteit van goochelaars benoemde hem lol haar eere-üd. BEGRAFENIS VERPLEGER BRAAM Onder toevloed van duizenden werd Maandag op „Oud Eik en Duinen", bij 'a-Graven hage, ter aarde besteld liet stoffelijk overschot van den Roode Kruist verpleger der ambulance in Bulgarije, VV. Braam. Langs den wee van anderhalf uur gaans, weke de stoet naar de begraaf p'nats nam. stond een dichte menigte geschaard. De lijkbaar was gedekt door tal van kransen van het hoofd- cominté van het Roode Kruis en van verschillende mannen- en vrcuwon- comités ran hot Roode Kruis. Ruim 10 uur vertrok de stoet van den Rijs- wijkschen weg. aan het hoofd ging de Koninklijke militaire kapel, en een afdeeling grenadiers voor het bewij zen van de militaire eer. Als slippen- dragers fungeerden verplegers, die met Braam In dienst van het Neder- kuklsche Róodo Kruis te TsjOrloe heb ben gewerkt. In rijtuigen achter den lijkwagen hadden o. a. plaats geno men leden van het comité, dat ook de 'overbrenging van het lijk van Braam bad ten doel gesteld. Op de begraafplaats werd de stoet opgewacht door eene ontelbare menig te. O. a. waren aanwezig de ordon- iKince-officieren jhr. Backer, als ver tegenwoordiger van de Koningin, en luit. ter zee le klasse Bijl de Vroe, als, vertegenwoordiger van den Prins, ot- f icier en van onderscheidene rangen, een deputatie van onderofficieren uit onderscheidene korpsen, de consul- generaal van Griekenland, de heer R. Lehmann, de consul van Turkije, de lieer K. de Vries, de consul van Grie konland. de heer Ruiter, verschillende leden en de secretaris van de Ncder- landsehe Vereeniging „Het Roode Kruis"1, deputaten uit verplegersver- eemïgingen en uil den bond van oud- onderof fi eieren Verschillende sprekers huldigden de toewijding waarmede Braam zijn taak ten dienste der lijdende menscli- heid heeft vervuld. O. a. voerden het woord dc oud-minister De Meester, namens het hoofdcomité van het Roo de Kruis; generaal Quanjer, als chef van den geneeskundigen dienst der landmacht ;le officier van gezondheid Voerman, namens de Bulgaarsche urn bulunoö, verder ds. De Bie, namens de Nederl andsche Verplegersvakveree- niginl" de heer Trooster, en namens den „Kon. Ned. Bond van Oud-Onder- officieren, den- heer Van Straal,en. Teii slotte werd gespreken namens liét uitvoerend vomité en de fa milie, door den heer Keuken, die zich in de allereerste plaats richtte tot de vertegenwoordigers van de Konin gin en den Prins om dank te betui gen. Hierna daalde, terwijl de koninklijke militaire kapel treurmuziek speelde, de. niet de Uoode-Kruisvlag uit het hospitaal te Tejorloe gedekte kist, in de groeve, waarmede, nadat de mili taire eerbewijzen waren verricht, de plechtigheid was geëindigd. INBRAAK. Zaterdagavond werd bij den heer R., aan den Weerdsingel te UtreclH, terwijl' alie huïsgenooten afwezig wa ren, ingebroken. Uit een schrijfbu reau worden eenige sieraden, bene vens ongeveer duizend gulden ver mist. De recherche heeft de zaak in handen, zoo meldt de „Tel.". DE GEHEIMZINNIGE INSLUIPER GEARRESTEERD. De „Tel." meldt Amsterdam, dat eenige maanden in angst, en vreeze geleefd heeft, steeds b'edieigd door een aanval van den geheimzinnige" insluiper, kan weer rustig zijn. 'Zondagmiddag is de politie er in geslaagd, den geheimzinnige mol twee zijner handlangere in zijn woning to arresteeren. Het bleek te zijn de 21- jarige L. D., zijn handlangers zijn respectievelijk 18 en 19 jaar oud. Hun wijze van werken is overbekend uit de talrijke berichten van hunne diverse inbraken. Met geraffineerde sluwheid zijn zij steeds te Werk ge gaan, de politie altijd op een dwaal spoor brengend. De insluipers zijn al te ijverig geweest, daardoor moesten zij den een of anderen dag wel tegen de lamp loopen. Men weet, dut zij steeds die huizen tot operatiéterrei n verkozen, welke geen overburen hadden, of huizen aan breede straten gelegen, zooals Overtoom, Ceintuurbaan. Het meest hebben zij „gewerkt" bij de parken, Oostenpark, Van Eeghenlaan, Park laan, zoodat geen lastige overburen bun bedrijf konden gadeslaan. Had den zij zich eenmaal toegang tot een perceel verschaft, dan gingen zij weer volgens een vaste methode te werk. Niets werd overhoop gehaald; alleen buffetkast en linnenkast werden ge opend. De deurlijst werd weggesto ken en mét een beitel Het men het slot springen. Tn de linnenkast werd dan ook meestal de grootste buit gevon den. Velen toch hennen de gewoonte hun loopende gelden en kostbaarhe den in ue linnenkast te bergen. Van die wetenschap maakten de geheim zinnige» steens gebruik. Vandaar dat men altijd meende, dat de inbraak bedreven werd dOor lieden, die met het doen en laten der huïsgenooten op de hoogte waren. Eerst nadat her haaldelijk op dezelfde wijze „geope reerd" was en men steeds de hand van den geheimzinnige in een reeks inbraken herkende, liet men de ver moedens, die de bestolenen vaak de politie wilden opdringen, varen en werd in een andere richting gezocht. Doordat men zich uitsluitend be paalde tot oen onderzoek van linnen kast en buffet en groote stukken zil verwerk versmaad werden hoofd zakelijk toch achtten zij geld en sie raden van hun gading kon met groote snelheid gewerkt worden. Vaak toch waren dc bewoners slechts één uur afwezig en bleek deze korte spanne t.ijds voldoende, om de in braak te verrichten. De insluipers werkten met een goed georganiseerde» inlichtingendienst, Want men bleek zeer goed op de hoogte van dc afwezigheid der bewo ners. Daardoor ook koos men als werktijd liefst 'li zonnigen Zondag- achtermiddag of fraaien zomeravpnd, een tijd. dat het grootste deel dei- étage bewoners hun woningen ont vlieden en zeer primitief gesloten achterlaten. Onbegrijpelijk was het hoe de men-i schen hunne kostbaarheden vaak zoo voor het grijpen achterlieten. De voordeur werd geopend met een loo- per en dan lag heel het hebben en houden der bewoners vaak voor het grijpen. Soms was zelfs de wandkast, waarin groote kostbaarheden en groote sommen gelds geborgen waren, ternauwernood gesloten! De verschillende kostbaarheden, die de insluipers hadden ontvreemd, ble ven voor de recherche steeds onvind baar. Bij alle mogelijke en onmoge lijke opkoopers heeft men gespeurd en gezocht. Ook in Den Haag en Rot terdam. Doch nooit werd iets terug gevonden. Alles verdween aanstonds in de smeltkroes. Ziellier nn het voorioopig zonden- register van den aangehouden D. en zijne helpers. Hot eerst hoorde men van een in braak onder de gemelde omstandig heden, den 4dcn juni. Toen was er ingebroken bij den beer S. .1. Brom, Weespèrzljdc. De inbraak loonde voor de insluipers de moeite echter niet. De eerste groote slag werd geslagen den 13den Juni, des avonds, bij den beer A von Eliinkhuizen, Nassauka- de. Veel sieraden werden buit ge maakt, te «amen /500. Op Zondag 15 Juni opereerde men op twee plaatsen: bij Tormet, Overtoom, buit500, en A. Otto, Van Eeghenlaan, buit: 175. Don avond van 17 Juni, toen de verkiezingen iedereen c-p straat lok ten, sloeg men zijn slag op de Jacob van Lennepkadc, buit: /'30Ö. In de maand Juni werd er nog hard ge- sverkt. Op 24, 25 en 30 Juni, respectieve lijk Oosterpark, buit600 S. B. Gonipérts. Plantage Parklaan, buit LOU. en Jasperïn, Valeriusstraat, buit1000. In Juli werkte men slechts drie maal, namelijk 7 Juni bij S. Doose man, Geldersehekade, buit: 260; op 18 Juli bij A. J, Polak, Swammerdam- straat, buit ƒ20.1: op 2/ Juli bij Swaab, llemonylnary buitƒ300. Dat was hét laatste leit, door het drietal bedreven. In totaal hebben zij op deze wijze geroofd voor een be drag van 4750. In de woning van D., in de Van Ostadestraat. was men Zondag juist bezig den buit te verdoelen, te-en de politie er aanklopte en hét driétal overviel. Zij werden naar het hoofd bureau gebracht en zullen, zoodra de recherche gereed is, voor den officier van justitie worden geleid. De Amsterdamse he étage-bewoners kunnen dus gerust zijn. Maar een weinig meer zorg bij het wegsluiten der kostbaarheden en het afsluiten der woningen, zou toch wel gewensoht zijn. Onze Lachhoek EEN MODERNE MOEDER. 't Is schande, Elise. zoo als je de kinderen laat loopen; gescheurde klee- ren stukkende schoenen 'k Heb nu geen tijd, man; ik moet naar 'do vergadering: „Kleeding eu sdhocisel voor verwaarloosde kinde ren "7 Zon je dan meteen niet eens 'n goed woordje doen voor onze kinde ren, vrouw? ZAKKENROLLERS -AAN HET WERK. Ter gelegenheid van de onafhanke- lijkheiasfoesten te Viaardingen, de vorige week gehouden, hebben zak kenrollers hun siag geslagen. Vermist worden, volgens de „Te!.", tien gou den en zilveren horloges, grootendeels met ketting, een groot aantal chari vari. "gouden oorbellen en een rijks spaarbankboekje met ƒ500. SPOORONGEVAL. In den nacht van Zaterdag op Zon dag ïs aan het station D. P. te Rot terdnm bij het rangeeren van een goe- derenwaggon deze door verkeerden wisselsla ml door de rangeermachine op een dood spoor gezet, waar hij in botsing kwam met een personenrij tuig. De goederenwaggon werd in het personenrijtuig gedrukt, waar door beide zwaar beschadigd werden, alsmede een stootblok. waartegen aan gehotst werd. De waggons gin gen door den schok uit de rails, waardoor op een der hoofdsomen eenigen tijd het verkeer gestoord was, Persoonlijke ongelukken had den niet plaats, zoo meldt de „Tel.". ONGELUKKEN. Te Del ft is Zaterdagavond op het Oude Delft, ter hoogte van de Biv-c- straat, de werkman J. Hijds, uit Den Ilaag, bij het opstappen, orider de ln gang zijnde stoomtram geraakt en is hem de rechtervoet boven uen enkel aigereuen, zoo meldt de „Tel.". Maandagmorgen had op de stoom- steenfabnek de Petra bij Deventer 'n ernstig ongeluk plaats. De gehuwde arbeiuer B. v. B. viel n.l. in een kleïmeng-ketel. Deerlijk verminkt werd hij te voorschijn gehaald. De dood trad onmiddellijk in. De 29-jarige ongehuwde paarden koopman A. Hulzinga ie Echten die aan toevallen leed. verliet Zondag avond de ouderlijke woning en keer de niet terug. Maandagmorgen vond men zijn lijk op korten afstand in een sloot. Schipper A. van Dijk, wonende te Rceuwijk, geraakte van zijn turfschuifc te water. Onmiddellijk aangewende pogingen om den drenkeling te redden bleven vruchteloos. Een uur latcy werd het lijk opgehaald. De overlede ne laai een weduwe en drie kinderen achter. BRANDEN. Te Nieuw-Weerdinge is terwijl do bewoners afwezig waren, de woning van den horlogemaker Moorlag tot den grorid toe afgebrand. Te Eemne-s is de woning va.n A. Cosijnso met de daarnaast staande schuur en paardenstal afgebrand. Do gebouwen waren verzekerd, do in boedel niet. OPGRAVINGEN. Maandagmorgen is men te Bocholtz in Zuidelijk Limburg onder leiding van dr. llolwerda uit Leiden, begon nen met de ontgraving van een Ro- mc-insche villa. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is aan den heer H. VV. Snijders, w. en e. i., op ver zoek, njj?t ing. van 1 Augustus, eer vol ontslag verleend uit zijn betrek king van ingenieur bij den octrooi- raad, en, met ing. van 1 September, benoemd tot ingenieur bij den octrooi- raad, de heer J. M. Steffelaar. w. eu- e. ingenieur der Noord-Zuid-Hol- landscho Tramwegmaalschappij, te Leiden. Is G. J. M. Wagenaar Benoemd tot burgemeester der gemeente Heeswijk. Is de majoor .1. A. G. James, van het Ie rog. vest.-art., ter zake van tij delijke ongesteldheid op nonactiviteit gesteld en zijn benoemd: bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot majoor, do kapitein S. C. Gooszen, van het 2e reg. veldartillerie. bij het. 2e reg. veld-art., tot majoor, de kapitein A. G. Maris, van het korps bij liet le reg. vest.-art., tot majoor, TWEEDE BLAD Dinsdag 5 Augnstns 1913 Buitenlandsch Overzicht Do üalkanvulkaan in voile working. De wapenstilstand verlengd- De conferentie te Boecharest be sloot den wapenstilstand voor drie da gen tc verlengen. Een autonoom Macedonië. Een deputatie uil Macedonië richtte namens de vluchtelingen een lang te legram aan Majorescu, als president van de vredesconferentie, en aan de buitenlandsche gezanten te Boecha rest benevens aan den Engelsehen mi nister Sir Edward Grey, te Londen. Daarin wordt de langdurige strijd en het lijden der Bulgaren in Macedonië voor de verdedigen),? hunner nationa liteit en het verkrijgen hunner politie ke vrijheid geschetst. In het belang van den vrede in den Balkan, en in naam der gerechtigheid, \erzoekt de deputatie den mogendheden Macedo nië de voorwaarden te schenken voor een nationale eu politieke oni wikke ling door het scheppen van een auto noom Macedonië. De Boemeérsché, Servische, Griek se lie en Montonegrijrisclie gedelegeer den kwamen Maandagmiddag bijeen om definitief de aan Bulgarije te stel len voorwaarden op te maken. T u r k ij e en Adrianop.el, De overhandiging van het vertoog der ambassadeurs aan dc Turksché regeering Ier zake van de ontruiming van Adrianopel is uitgesteld. Naar verzekerd wordt heeft het Turksché leger c-en eed afgelegd, dat Adrianopél onder geen omstandighe den zal worden opgegeven. Allerlei De verkiezingen voor de generaleraden. Men seint uit Parijs: Volgens de statistiek van den minis ter van binnen'andsche zaken over do verkiezingen der generale raden ver- Mezen de reactionnairen eu nationa listen 50 zetels, de reohtsche progres sisten 9. de linksche prpgressisiten 7. en winnen de links-republikeinen 16 zetels, de radicaal-socialisten 42, do republikeinsche socialisten 2 en de ge- unifieerde socialisten 6 zetels. Een Duitse h-E n gels ch incident. Te Bergen is een onbeteckencnd, maar zeer onaangenaam incident voorgekomen. Een Engelsche. toeristenboot, de „Mantua", moest voor eenige Duit- sclie pantsersehepen,' die later dan do „Mantua" in Bergen kwamen, van plaats te veranderen, omdat liet loens tcnschip te dicht bij een der pantser- schepen lag. Do Noorweeg-sclie haven meester, diede ligplaatsen regelt, moet zich daarbij nog al onhandig hebben gedragen, Ilij gaf den kapitein van de Mantua last, wegens do na bijheid van het Duïtsche schip, een andere ligplaats te gaan zoeken. De Duilscho admiraal betuigde rijn leedwezen aan den kapitein van de „Mantua", maar deze wilde de ver ontschuldigingen niet aanvaarden, omdat niet hij en zijn schip, doch de Hngclschc vlag beleedigd is. Indien de zaak zich zoo heeft toe- gedragen, zegt de „Frankf. Ztg.", dan schijnt de schuld van het pijnlijke toe val bij den havenmeester van Bergen te liggen. Maar nu de Duiischo admi raal in den onaangename» toestand is gekomen, dat de door hem aange boden verontschuldigingen door een vreemden kapitein niet zijn aanvaard, zal het departement van marine zich met de zaak hebben bezig te houden, en een verklaring moeten publiceeren over de stappen die genomen zijn in verband hiermede. Castro en de revolutie in Ven ez uela. Met een enkei woord is reeds mel ding gemaakt van de proclamatie, die ex-president Gastro te Coro heeft uitgevaardigd. Die proclamatie vs wel teekenénd. voor den gewezen president die nu weer eens een poging wil on dernemen. om de macht Ie heroveren. Cast/o zegt: Oorlog is onvermijdelijk geworden. Ik verklaar mezelf in strijd met president Gomez, wiens verraad en maehts-usurpatie sedert 1908 tot. een ware ramp is geworden en mij genoopt heert hél particuliere teven weder, vaarwel te zeggen. Zijn mis- F u s S e 4 o n (Nadruk verboden). De andere reden, mijn kind, zal ik je misschien later wel eens zeg gen, sprak hij. Voor het oogen- blik doet die er minder toe. Zij drong er niet verder op aan. Hij kuste haar op het voorhoofd en keerde terug naar zijn kamer. Vol hoop eu geluk bleef Jenny ach ter. Op zijn kamer teruggekomen, bleef 13ertignol!cs een oogenbiik in diep gepeins zitten. De vader van den millionnuir was vroeger kamerdienaar geweest bij de familie De Öoulaïmes. Op zekeren dag deed de markies hem wegens diefstal gevangen nemen. De bedien de werd lot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Toen bij uit de gevange nis kwam, verliet hij Frankrijk met zijn vrouw en zijn zoon en keerde or nooit weer terug. Hij voedde zijn kind.op in haat to gen de .familie de Soulaimes. Toen' hij reeds iaiig dood was, herinnerde de zoon zich nog steeds dc laatste woorden van zijn vader Wanneer ge ooit rijk en machtig wordt, wreek mij dan. Bertignolles had het beloofd eu hij vergat zijn belofte.niet. Het was ech ter geen gewone wraak, die hij ver langde. Om de bevelen van zijn. vader te volbrengen, was hij een avontuurlijk leven begonnen en hij was er tenslot te in geslaagd* een groot vermogen te' verwerven, waarmee hij naar Frankrijk ging, om zijn wraak te ple gen. De zoon van dc-n wegens diefstal veroordeelden knecht zou zijn dochter doen trouwen met een markies of graaf de Soulaimes en zoodoende deel uitmaken van die familie. Ziedaar een schitterende wraak. Maar om niet op den trots dier adellijke familie te stooten, wilde hij dezen trots eerst vernederen en hun eer onder zijn voet vertreden. Om dit doel te bereiken zou hij voor niets terugdeinzen. Wanneer die vlekkelooze eer een maal vertrapt was. dan zou hij lot in het hart dier familie doordringen, en, als iiij er eenmaal zijn plaats had in genomen, hen zegevierend toonen, hoe hij zicli had gewroken. De liefde var. zijn dochter diende zijn haat voortreffelijk. Jenny was jong' en schoon en zij beminde Laurent de Soulaimes; aan den anderen kant gaf het gedrag van Laurent aan Bertignolles de eerste wapenen in handen. Hij schelde. Dc deur, die naar het vertrek van den secretaris voerde, werd geopend en deze trad binnen. Romain Goux was bijna even groot en zwaar gebouwd als zijn meester. Zijn gestalte duidde een buitengewo ne spierkracht aan. Hij had rosachtig kroeshaar en een zware, kortgeknip te baard omlijstte zijn sterk sprekend gelaat. Romain Goux was nog zeer jong. toen Bertignolles hem aan de haven van New-York tot zich nam. Ilij ver gezelde zijn mèester op al diens zwerftochten, eerst als knecht later, toen Bertignolles in Australië fortuin begon te maken, liet hij den knaap onderwijs geven en stelde hem, toen hij eenmaal rijk was, tot secretaris aan. Bertignolles had in Romain Goux een getrouw, onderworpen dienaar, die al zijn bevelen stipt ten uitvoer bracht, zonder zich er over te bekom meren van welken aard die bevelen waren. Romain, zei hij, ik heb er be lang bij te weten, wat de graaf Lau rent de Soulaimes van dag tot dag doet. Ge moet hem nauwkeurig be spieden en mij alles meedeelen. Ge kent den graai'. Ge hebt hem hier wel ééns gezien. Ge weet, waar hij te Pa rijs woont. Ge weet ook, dat zijn moe der en zijn broeder te Nogent wonen. Ga. Romain boog en verwijderde zich. DE FAMILIERAAD. Hel is een sombere, zeer eenvoudig gemeubileerde salon, waar wij onze lezers nu binnenvoeren. De meubelen zijn van zwaar eikenhout, de beklee ding, het tapijt en de gordijnen don ker van kleur. Schilderijen, beelden, bloemen of kostbare vazen ziet men nergens. In het midden staat een vierkante tafel, waarachter tien stoelen. Wanneer men door de drie vensters een blik naar buiten werpt, kan men een vrij wat vroolljker schouwspel genieten, want de vensters zien uit op de rivier de Marne en op het dorp Nogent, dat in de onmiddellijke na bijheid van Parijs gelegen is. Vijf mannen, met stroeve, ernstige gelaatstrekken zitten aan den eenen kant der tafel. Aan den anderen kant staat een stoel, die nog leeg is. Men zou gezegd hebben, dat dit een soort van gerechtshof was dat op den beschuldigde wachtte. De oudste van deze vergadering was Ajidré de Soulaimes, een krasse grijs aard, nog kaarsrecht van gestalte. Hij woonde in Bretagne, aan het strand, hij ging op jacht.met zijn bu ren of slak met de visschers in zee. Hij was arm, evenals alle leden der familie. Naast hem zat Silvain de Soulai mes, eveneens een grijsaard, maar kloek gebouwd en forsch van gestal te. Hij was zeekapitein. Aan den anderen kant zat de gene raal Christiaan de Soulaimes en daarnaast de machine-ingenieur Hu- bert Louis de Lespérac, die door zijn huwelijk aan de familie verwant was. De jongste der vergadering was de markies Michel de Soulaimes. Hij was de gastheer. De anderen waren uit alle oorden van Frankrijk, Noord, Zuid en Centrum, hier te za- men gekomen. Michel de Soulaimes was kapitein bij de huzaren geweest. Hoewel hij bij Sedan gewond werd, bleef hij toch voor den dienst geschikt, totdat een val van zijn paard de wond weer opende en hem in de onmogelijkheid bracht, langer in militairen dienst te blijven. Mei wanhoop in hel hurt vroeg en kreeg hij zijn eervol ontslag met pensioen. Dit pensioen was echter niet toerei kend om in zijn onderhoud te voor zien. Hij was weduwnaar en had een dochter,. Gilberte genaamd. Op aanraden en met behulp van zijn oom Lespérac richtte hij, met het geld van eenige stille vennooten, een fabriek van landbouwwerktuigen op te Nogent"aaii de Marne. Daar leefde hij en werkte onafgebroken. Vele moeilijkheden had hij te overwinnen, maar eindelijk was hij de bezwaren te boven gekomen en nu was de op brengst der fabriek voldoende om hem eenigszins naar zijn stand tc doen bestaan. Zijn moeder, die blind was, woon de bij hem in en voegde haar vierdui zend francs rente bij het inkomen van het gezin..De fabriek bloeide en ging gestadig vooruit, Michel was ge lukkig en de toekomst lachte hem te gen. De Soulaimes bezaten niet alleen geslachtadel, maar ook ziele-adel. Het waren edele, rechtschapen mannen, die daar in dien salon vergaderd wa ren. Ernstig en stroef staarden zij voor zich uit Niemand sprak een woord. Eindelijk verbrak de generaal het stilzwijgen, door op fluisterenden toon aan Michel te vragen Hebt ge hem geschreven? Zeker, voordat ik u verzocht hier te komen. Heeft hij misschien dien brief niet ontvangen 1 Ik zou u niet hier hebben laten komen, wanneer ik niet zeker was van het tegendeel. Welk bewijs hebt ge dan daar voor 1 De brief is hem door een ver trouwd persoon ter hand gesteld. (Wórdt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5