da kapitein C. F. Gey vann Pittius, van het 4s leg. vest.-art.; bij het 4© reg. vest.-art., tot kapt., de le luit. 11. H, E. Deelken, van 2e i irt.; ■bij het korps torpedisten, tot ma joor. de kapt. A. M. Kollewïjn, man-dani van liet korps; bij de a rti 1 arie-sohietechool, tot le luit. de 2e luit. J. F. van der Staay, adjudant van die inrichting. NEDERLANDSCHE POST- EN TELEGRAAFBOND. Zondag werd te Utrecht onder voor zitterschap van den heer J. A. de Back uit Enschedé de vergadering gehouden van den Nederlandse-hen Post- en Telegraafbond. In zijn openingsrede deelde de voor zitter mede, dat de nieuwe directeur- generaal een ernstig onderzoek naar de klerken-quaestie had toegezegd. Besloten werd de volgende alge- moene vergadering wederom te Utrecht te houden. Aan het bondsbestuur werd opge dragen bij de bevoegde autoriteiten aan ie dringen op de vervulling van de belofte, in 1905 afgelegd door den destijds aan het bewind zijnden mi nister van W aterstaat, dat„aan de klerken die beide vak-examens heb ben afgelegd, en vele jaren in dienst zijn, wel wat meer mag worden toe gekend dan het uitzicht van ten allen tijde klerk te moeten blijven". Eveneens werd het hoofdbestuur op gedragen den directeur-generaal te verzoeken, de namen der kantoren, waar commiezen-titulair of klerken moeten worden geplaatst, vooraf in de dienstorders te willen bekend ma ken en om als regel de beslissing af hankelijk te stellen van anciënniteit. In de plaats van den heer Voskamp werd tot bestuurslid gekozen de heer H. Vermeer uit Zeist. Aan den Minister zal verzocht wor den om de vergoeding voor verblijf kost n te verhoogen. Geijverd zal worden voor een maximum salaris van 2000 voor - klerken met beide radicalen, f 1700 voor klerken met één radicaal en 1500 voor klerken zonder radicaal. Voorts zal geijverd worden voor uitbreiding van het aantal directies in verband met de uitbreiding van den dienst en tevens voor handhaving van het adspirant-conunies-examen, met het verzoek om dat examen in twee gedeelten te mogen afleggen. Daarna werd de vergadering geslo ten i HET ZIEKMELDEN DOOR MILITAIREN. Naar aanleiding van het steeds toe nemende aantal „zieke" militairen, is ©enige jaren geleden een nieuwe re geling getroffen omtrent maatregelen bij het zich ziek melden van militai ren. Uitvoerige rapporten werden om trent de opgedane ondervindingen aan den minister van Oorlog inge diend, welke vergezeld gingen van Verschillende voorstellen. O. a. werd voorgesteld, de Militiewet zoodanig te wijzigen, dat miliciens, die door ziek te aan den dienst werden onttrokken, evenveel dagen langer onder de wa llenen zouden kunnen worden gehou den als zij aan de oefeningen waren omtrokken geweest. Naar aanleiding dezer rapporten heeft volgens de „Avp." thans de mi nister van Oorlog den autoriteiten o. a doen weten Uit de rapporten van de divisie» commandanten Week mij, dat de ver wachtingen, welke op de nieuwe re geling waren gebouwd, niet zijn ver vuld. Hot aantal licht-zieke militairen bij de infanterie gedurende de batal jons- en regiment-oefeningen in het af g oioopen jaar is zeer groot en nam volgens het oordeel van één der divi- sie-comniandanten, onrustbarende af in niigeu mui. wel is het aantal simu lanten (lieden die ziekte voorwennen; geung, uoch het zich ziek melden voor uiterst geringe afwijkingen, de aggravaties (liet zich zieker voordoen dan men is), is zooveel te sterker. Met volle' waarueermg van uen in vloed, dien het voorbeeld vdh den meerdere heeft, blijft het voor den goeden geest in den troep een ernsti ge plicht van het legerbestuur om (handelend in te grijpen, als langs den weg van opvoeding het beoogde resultaat niet wordt verkregen. j De voorgestelde wijziging van art i 83 der Militiewet, om mogelijk te ma- j ken miliciens te doen nadienen, clie door ziekte aan den dienst onttrok ken zijn geweest, komt mij voorals- ni;.-, u.jgevvenscnt voor. Ook veraieiu nee svcu aanbeveling, miliciens, uie nimmer aan de oefe ning waren omtrokken, enkele dagen vermindering van aienst toe te staan. ilct Komt mij ongeWöiischt voor, om vuur militaire oeteningen onder scheidingen te verleenen, zooals bij een der brigades inluntene heeft plaats gehad. Zeer gucu kan ik mij vereenigen met net oordeel van uen geneeskun digen dienst dat u. a. luidt „Voorts zal streng nniuair toezicht in de kazerne of in ue legerplaatsen op de lichte zieken, die daar op ge neeskundig advies achterblijven van de oefeningen, hun aantal beperken. Het achterblijven in de kazerne of le gerplaats m iet als zoodanig geen aantrekkelijkheid bezitten, terwijl de beslissingen van de officieren van gezondheid streng gehandhaafd moe ten worden. Tot het houden van toe zicht op de lichte zieken zouden z. n. eenige onderofficieren aan de mili taire oefeningen moeten worden ont trokken." DE PALEIS—RAADHUISQUAES- T1E TE AMSTERDAM. Naar „De Maasbode" met zekerheid kan mededeelen, is de conclusie van het door den stadsadvocaat nir. J. Kappeyne van de Coppelilo aan B. en W. uitgebracht rapport betreffende den eigendom van het Paleis op den Dam, dat het oude Raadhuis was en is eigendom der gemeente Amster dam, HOFBERICHTEN. De Prins vertrekt a.s. Donderdag avond van 't Loo naar Hohemark, waar hij tot omstreeks 28 Augustus zul vertoeven, om dan naar Den Haag terug te keeren, alwaar inmiddels ■een week te voren de Koningin met de Prinses op het „Huis ten Bosch" intrek zal genomen hebben. NAVERKI.EZI-NGEN TWEEDE KAMER. District HOOGEZAND (Vacature- Spiekman). Aantal kiezers 7594, uitgebracht. 5015 geldige stemmen. Hiervan verkregen de hoeren: mr. P. Rink (U.-L.) 2569, dr. Th. van der Weerden (S.D.A.P. 2446 stemmen, zoodat gekozen is de heer P. Rink. (Bij de eerste stemming, op 17 Juni, werden uitgebracht op mr. P. Rink 2124 stemmen, H. Spiekman 2575 en mr. R. Koppe (A. R.) 1645 stemmen. Bij de herstemmingen op 25 Juni ver kreeg mr. Rink 2323 en H. Spiekman 2845 stemmen). BLOEDIGE TWIST. Onlangs had de schipper van het Rijnsdbap „Drughorn 8" in Duilsch- land met den schipper van ltijnschip „Cosmopolicl 3" twist. De eerste be loofde toen wraakneming. Nu beiden te Rotterdam liggen, volvoerde hij zijn opzet; hij begaf zich Zondagnacht met eem revolver gewapend aan boord van de Cosmopoliet en schoot den schipper in den rug. De gewonde nam ook. een revolver en school zijn te genstander in den arm; beiden zijn in het zieenhuis verbonden, waarna de schipper van „Drughorn 8" werd ge arresteerd. KUNSTZIJDEFABRIEK. Men meldt uit Roosendaal aan de 's-Hert. Ct. Door de N. V. Soie Artificielle Beige zal hier een reusachtige kunstzijde fabriek gesticht worden, die, als de zaak in volle werking is, een groot© 3000 personen in haar dienst zal heb ben. ONGELUKKEN. De „Tel." meldt Bij Rees viel een 25-jarige ma troos van de vrachtboot Helvetia 7 uit Rotterdam, overboord in den Rijn en verdronk. De ongelukkige laat een weduwe met twee kinderen achter. Het bijna 4-jarig kindje van J. v. d. Waal aan den Dordtschen straat weg te Barendrecht werd Zaterdag avond drijvende gevonden in de We tering voor de woning. Toen het kind was opgehaald, gaf het nog eenig teeken van leven, doch de inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood oonstateeren. Het 5-jarige zoontje van A. Vo- laart te Nieuwe Tonge is in de haven aldaar gevallen verdronken. Bij het zwemmen in de Vlaar- dingsche Vaart is Zondagmiddag ver dronken de 15-jarige A. van Buuren, wonende te Vlaaruinger-Ambacht. Bij het omslaan van een aak is de 19-jarige F. Pluim, uit Rossum, op de Waal bij Gorinchem verdronken. In weerwil van de waarschuwin gen op groote en duidelijke borden, geplaatst vanwege den A. N. W, B. aan het begin van den steilen en voor wielrijders gevaarlijken Grebbeberg bij R'henen, wagen het steeds nog vele eemdeiragen, van ueze zeer gevaar lijke helling af te rijden. Zaterdagmiddag eiscüte deze roeke loosheid weder een slachtoffer. Het htpaar v. d. 13,, uit Alkmaar, dat ,per spoor tot Rheden was gereisd, zou per fiets het traject van daar naar Wageningen afleggen. Zij reden van den berg af. De dame schijnt haar stuur kwijt geraakt te zijn. Zij kwam in volle vaart in botsing met een der gebouwen van hei hotel „De Grebbe". Bewusteloos werd ze opgenomen. De spoedig geroepen geneesheer consta teerde een schedelbreuk. Per bran card werd zij naar hare familie te Wageningen vervoerd. Haar toestand is bedenkelijk. („N. v. d. D."). De arbeider P. de H., te West broek (Ulr.), werkzaam op ©ene bag germachine, klemde naar het „Vad." meldt een paar dageo geleden een paar vingers. Den volgenden dag be gonnen zij op te zwellen. Er kwam spoedig bloedvergiftiging bij en de man werd naar de Rijkskliniek te Utrecht vervoerd, waar hij weldra overleed. Hij was sleohts 33 jaar oud en laat een weduwe met vijf kinderen na, terwijl spoedig een zesde wordt verwacht. Te Montfoort is, naar de „Tjjd" meldt, het jongste dochtertje van H. van R.. een kind van ruim 8 maan den, in een onbewaakt oogenblik in haar wieg in het kussen gestikt. De pogingen van den dokter, om de le vensgeesten weer op te wekken, ble ven ruchteloos. Pers-Overzicht DE CRISIS. „De Nederlander" spreekt van een buitenissig concentratie-kabinet, naar aanleiding van de opdracht aan mr. Cort van der Linden. Merkwaardig, die vrijzinnige voor keur voor allerhande schoonbetitelde buitenissige kabinetsformaties 1 Hoe verzoenend klinkt het: „een za kenkabinet" (maar met Grondwets herziening en Staatspensionneering op zijn zakenprogramj; tioe reëei „een ministerie ad hoe" ,maar dit „hoe" beteekent de concentratiewil); hoe onpartijdig: „een extra-parle mentair kabinet" (maar van libera len). We zullen er ons niet door laten verschalken. Hangt niet altijd de vrijzinnigheid zich een masker voor, en bedekt zij niet immer haar wapenschild, wan neer zij zich, als nu, te zwak en le vreesachtig voelt om met open vizier, haar blazoen fier opheffend, de rech terzijde in het kampperk tegemoet te treden Zijn wij misschien de pseudoniemen reeds vergeten, waarachter het vrij- liberalisme in de landelijke districten tijdens de laatste campagne-van-mis leiding zijn ware identiteit verstoken heeft? Herinneren wij ons niet hoe „neu traal", hoe „noch rechts noch links", hoe „onpartijdig-alleen-maar-tegen- duur-brood", en last not least, „nationaal- protestantsch"- stemmen ten slotte immer links stemmen betee- kende links, van Tydeman tot Troelstra Neen, nogmaals, wij laten ons niet verschalken l zegt het Chr.-IIist. or gaan. Een zakenkabinet in don zuiveren zin des woords tot oplossing van ln de neutrale zóne liggende zaken heeft onze parlementaire geschiedenis trou wens nooit gekend. Het kan ook ei genlijk niet bestaan dan als „Ko ninklijk ministerie". In een land als het onze maakt ech ter steeds een der partijen zich zulk een kabinet meester. Men denke aan het als zaken-kabinet opgetreden miliisterie-Koëll. Maar zelfs indien men aannam, dat een zuiver zakenministerie ten onzent mogelijk ziju zou, dan nog be hoorde op den voorgrond te worden geplaatst, dat zakenkabinet betee kent: een kabinet lot afdoening en voortzetting der loop en de zaken, en dus, zij het wellicht gematigder, steeds een continuatie vaii het vorig ministerie dient te zijn. Een zuiver zaken-kabinet zou dus thans o.i. niet aiwlers dan een kabinet van rechtsche mannen kunnen zijn. Een kabinet van linksche mannen, dat „een deel van het concentratie- program zou uitvoeren"... dat een za kenkabinet 1 Geloove wie 't wil, „De Nederlan der" niet. Met een extra-parlementair kabi net ligt het al niet veel anders. Deze term, in Frankrijk zeer gebruikelijk, is ten onzent vrijwel een novum. Zijn voornaamste verdienste be staat dan ook hierin, dat hij zoo goed als niets zegt. Feitelijk alleen dit, dat de ministers builen het parlement moeten gekozen zijn. Anders niet. Zoowel de heer Van Karn eb eek ais de heer Domela Nieu- wenhuïs kunnen dus nu in aanmer king komen. Echter steunt men geen kabinet om de mannen die het sa menstellen, maar om zijn program en om zijne beginselen. Omtrent deze is echter geen enkele aanwijzing hekend. Alle verrassingen zijn mogelijk. Alleen, in zoover de vrij-liberale pers hare desiderata omtrent het ka rakter van zulk een kabinet reeds te kennen heeft gegeven, schijnt ook hier slechts een hinderlaag bedoeld te zijn. Wij echter zien èn in de eene, èn in de andere oplossing voorloopig slechts een „gemaskerd concentratie-kabi net'. De „Nieuwe Rotterdanische Ct.' is van oordeel, dat de opdracht, aan mr. Cort van der Linden verstrekt, ter vorming van een nieuw Kabinet, een groote ruimte van keus laat bij de oplossing van de crisis. Zooveel ruimte, dat men eigenlijk eenigszins verbaasd mag zijn, waar- nu juist die ééne voorwaarde dat bet Kabinet zat zijn „extra-parlemen tair", gesteld is. De opdracht laai al les toe; een zuiver vrijzinnig Kabi net, een gemengd Kabinet, uit lin ker- en rechterzijde samengesteld, een zakenkabinet, een Kabinet van welken aard gij ook maar denken kunt en met een bijzonderen naam voorzien mits het Kabinet slechts is extra-parlementair, d. w. z. geen Ie- j den van het parlement bevat. Op veJken grond nu juist deze negatieve voorwaarde berust is ons niet dui delijk. Vroeger is wel eens met gering! succes trouwens tot de vorming van een extra-parlementair Kabinet, toevlucht genomen, maar dat ge-1 6chiedde dan, omdat binnen het par- j lenient persoonlijke veeten zoo den boventoon waren gaan voeren, dat i objectieve beoordeeiing en zakelijke bespreking van regeeringsaangele- genheden schier onmogelijk waren geworden. Met de vorming van een i extra-parlementair Kabinet, d. w. z. van een Kabinet, welks leden zelfs zijdelings aan de oude twisten en driften geen deel hadden gehad, be oogde men dan een van de grootste struikelblokken voor een regelmati- gaug der parlementaire werk zaamheden weg te nemen, om op deze wijs geleidelijk, na eenige jaren, wanneer tevens de gemoederen weer tot rust waren gekomen, tol het ge wone parlementaire Kabinet le kun nen terugkeer en. Dat er op het oogenblik aan zulk een extra-parlementair Kabinet be hoefte is, gelooven wij niet. Waarom dan echter deze beperking in de keuze der personen opgelegd Wat is er de bedoeling van Wij weten het niet. De taak, die aan mr. Van der Lin den is opgedragen vereischt huiten- gemeen veel beleid en scherp door zicht. Beide mogen ongetwijfeld bij hem aanwezig geacht worden. Zijn loopbaan rechtvaardigt het in hem gestelde groote vertrouwen. Even wel, om te kunnen slagen in hetgeen hij zich voorstelt*, zal hij ook me-de- erking behoeven van eenige krach tige persoonlijkheden wier namen al licht dezen en geenen op do lippen zullen komen, doch omtrent wier ge neigdheid tot toetreding men niets weet. Zonder krachtige medewerkers toc-li lijkt dit extra-parlementair Kabinet de „N. R. C." voor een executie op korten termijn opgeschreven. „In „De Nieuwe Courant" vonden we dezer dagen als het karakteris tieke van een extra-parlementair Ka binet geschetst: dat het zijn steun meer door de gansche Kamer heen zoeken kan, dat het zich voor neder lagen niet gevoelig behoeft le toonen, en dat het voor verworpen wetsvoor stellen andere, meer naar den zin van de Kamer in de plaats steLlen kan. Wij willen gelooven, dat zoo een extra-parlementair Kabinet wezen kan. Een parlementair Kabinet kan óók zoo zijn. Het beeld van „De Nieu we Courant" lijkt ons bovenal het beeld van een slap. futloos Kabinet, waarvan het meest kenmerkende is, dat het graag zitten, blijft. Zoo'n Kabinet hopen wij den heer Gort van der Linden niet te zien vor men. Dat is van hem trouwens niet te verwachten. Indien de heer Cort van der Linden de opdracht aan vaardt, dan zal hij ongetwijfeld! een Kabinet samenstellen met een vast omlijnd doel-, en dat op het Binnen hof de kracht, welke het ten gevolge van zijn extra-parlementaire geboor te mist, hierin zal vinden, dat het niet met zich sollen, laat." DE HOUDING DER S. D. A. P. "t A 1 g. Handelsblad schrijft: Het partijbestuur kiest dus eieren voor zijn gold, en de partij zaJ, gelet •op de stemming, die in verschillende afdeelingen reeds tot uiting kwam, ge let ook op de steminingcij fers van Rot terdam I, vermoedelijk haar bestuur wel volgen. Of het dan met een besluit om eventueel ministerportefeuilles te aan vaarden niet te laat zal komen? Als mr. Cort van der Linden slaagt met zijn opdracht, natuurlijk wel; dan is het le verwachten besluit mosterd don maaitijd. Maar zelfs al gebeurt dat niet, is het partijbestuur dan zeker, dat zulk een besluit eenig ef fect zal kunnen, hebben? Blijkbaar hoopt het dat dam dr. Bos - of een ander met gelijke opdracht als die hij ontving hel nog eens zal mogen probeeren, Twijfelachtigis dat echter wel. De loop van de crisis is blijkbaar het bestuur der S. D. A. P. niet moe- gevallen en het zinnetje omtrent hot juiste inzicht van die partijleiding, die hel congres niet liet doorgaan, heeft het Zeker niet van harte neergeschre- Een zakenkabinet, dat handig manoeuvreert, en, wie weet, voor som mige maatregelen steun vindt 'bij ver schillende partijen, kan het mogelijk een heelen tijd houden waar hlij- en dan algemeen kiesrecht en staats pensioen? Vandaar de draai die het partijbestuur genomen heeft. Wat zulten de hoeren Troelstra c.s. dezer dagen met spanning de stappen van mr. Gort van der Linden volgen! Het Volk schrijft o.a. Het spreekt van zelf dót de taak in onze partij in deze is en blijft: het mogelijke te doen om het concentra tie-program uit te voeren, zoo als dat i3 toegelicht door de aanvaarde herstemmings-eischen en door het programa-Bos. Al gemeen Kiesrecht en Staatspensioen te verwezenlijken, moet het doel blij ven. Daartoe moet al onze invloed en macht worden aangewend. Daar- oo-r dient alles te gebeuren wat nood zakelijk is. En volgens de slotzin van het com muniqué van de ooncentratie-vergade- •ing, leven in de concentratie alge neen dezelfde gevoelens. Als dat zoo is, en daarvan moet uitgegaan worden, dan kan de heer Cort van der Linden alleen dan sla gen een ministerie te vormen, dat een meerderheid in de Tweede Kamer 'indt, indien hij het program-Bos overneemt. Dan zou zijin kabinet in ezen hetzelfde zijn als een concen tratie-kabinet zou zijn geweest, in dien dat gevormd was, en staat de S. D. A. P. tegenover zijn ministerie precies gelijk als ze gestaan zou heb ben tegenover een ministerie van de concentratie. Ze zal het steunen, waar dat voor de tot stand koming van het program noodig is, en het verleenen van dien steun door de hou ding van het ministerie niet onmo gelijk wordt gemaakt. Het spreekt echter van zelf dat zulle een ministerie niet zal kunnen steu nen op de rechterzijde. Die steun toch zal niet verleend worden en elke con cessie zal aan het program dat aan vaard moet worden, tekort doen. Die concessies zullen vast en zeker voor al tekort doen aan het Staatspensioen en aan dat punt lean noch mag niet alleen de S. D, A. P. maar ook de concentratie laten tornen. Wat ook bij een ministerie dat op de rechterzijde of een deel ervan, moet Bleunen, vast en zeker in het gedrang komt, is het vrouwenkiesrecht, waartoe de grond wetsherziening den weg moet openen. De totstandkoming van een derge lijk ministerie zou dus toet. program voor een groot deel onder de tafel doen vallen. Het is de taak onzer partij om dat te verhinderen, zoo noodig door deel neming in een vrijzinnig-socialistisch ministerie. Dan toch is de toestand ingetreden waarop .Troelstra doelde in zijn eerst© schrijven aan dr. Bos, waarin hij zeide dat in geval het op treden van socialistische ministers conditio sine qua non, onvermijdelij ke noodzakelijkheid, was voor de ver wezenlijking van het program-Bos, dat optreden in ernstige overweging zou worden genomen. De S. D. A. P. wil de beloofde, de door hare jarenlange propaganda voor verwezenlijking rijp gemaakte hervormingen in elk geval tot staind. brengen. Do meerderheid heeft gemeend, dat het betere middel daartoe was: liet optreden van een vrijzinnig ministe rie, dat door de socialisten zou wor den gesteund. Die meerderheid heeft een weg aangewezen. Die weg is dooi de weigering der concentratie afge sloten. Do concentratie heelt echter in het communiqué van haar verga dering gezegd eenstemmig te batreu- ren, dat.de S .D. A. P. door hare wei gering om ministers te stellen, den éénigen weg om de verwezenlijking van het program in zekerheid te brengen, Weeft afgesloten. Zij van Iiaar kant kon den anderen weg niet op. De verkiezingen hebben echter op beide partijen, op d© con centra tie èn op de S. D. A. P., deux plicht gelegd het program te verwezenlijken. Zij mogen geen ministerie dulden dat die verwezenlijlting niet brengt Of dit besef in voldoende mate aan wezig is bij de concentratie, kunnen wij niet beoordeelen. Volgens het com muniqué is dat het geval wèl. Bij de S. D. A. P. is dat zeker het geval. .En toet Partijbestuur heeft thans de maatregelen getroffen om dat metterdaad te toonen. In zijn Zondag getoouden vergadering heeft het besloten tot het houden van buitengewoon congres, ten einde te be sluiten tot aanvaarding van ministers zetels, indien de zaak zóó staat dal zonder die daad, het bekende program onder de tafel valt. De S. D. A. P. heeft van de ministers-zetels trachten af le komen, de meerderheid die daar toe besloot meende dat een andere, betere weg om het program te verwe zenlijken, open stond. Nu die weg niet open is, moet op dat besluit wor den teruggekomen, indien ten minst© geen derde te vinden is. Dat derde zou li urm en zijn een ministerie-Gort van der Linden met algemeen kiesrecht en staatspensioen op zijn program. Blijkt dat derde niet aanwezig, dan is het aan de S. D. A. P. om tot de anvaarding van minister-portefeuil les te besluiten, wijl die aanvaarding dan is geworden de onmisbare voor waarde voor de verwezenlijking van he t toerste m mi n gspro g ra m Deze uitspraak zal door het P. B. van het 'buitengewoon congres, dat op Zaterdagavond en Zondag a.s. te Zwolle zal worden gehouden, worden gevraagd. De plicht van de concentratie is, te zorgen dat gedurende de weinige da ten die ons van de uitspraak van het congres scheiden, de zaken niet gebracht worden itn een slaat van ge ijsde. Dat is haar plicht, dat ligt ook in liaar roadhit. En zij kan, even min als de S. D. A. P., eenige ver plichting hebben tegenover een kabi net dat niet op den grondslag van het program-Bos staat. Dat program is haar program, zij heeft het nog eens eenstemmig bekrachtigd in haar ergadering van 30 Aug; de weg om het uit te voeren moet worden open gehouden. En de S. D. A. P. zal zeker alsnog toonen de volle verantwoordelijkheid, aan haar positie eigen, te willen aan vaarden. Stadsnieuws Ba Kermis ia 1913. DE EERSTE AVOND. 't Was vrij druk op den eersten Kermisavond. Maar nu met het licht- op wezen de zwarte gaten op de Groo te Markt en op de Oude Grachten nog meer dan op den dag do leegheid hier daar aan. Maar er heerschte een rustig-vroolijke stemming. Mom ging eens, ter verkenning, een kennisje om, streelt voor een café neer, of zocht eerst het vermaak in zaal of tent. Deze waren over het algemeen zoo bezet als men dit op -eersten kermis avond gewoon is. B ij S p e e r; li o f I's gezelschap. In de bovenzaal van de Vereeniging was dit jaar eens bij uitzondering wat te doen. En naar je al uit de aankon digingen zien kon, was 't niet van 't geringste: Een Speenhoff-cabaret. Een eigenaardige constructie, dit cabaret,je, dat zag je al zoo in 't pro gramma. Een naam als die van me vrouw Engelen-Sewing zou je niet pp een kermis-progxamma vermoeden, evenmin trouwens als die van Speen- hoff en zijn vrouw zelf. En het gehalte van de nummers liep al ever. erg uit een. 't Begon met een alleraoetelijkst Offenbach ie, dat meur geschikt was een kindervoorstelling, dan voor een cabaretavond, en dan ook aller koelst ontvangen werd door het pu bliek. Maar 't volgend nummer was allesbehalve een nummer voor kinde ken, want. de humorist am Fltigel, Georg Korbe,zoTiig pittige liedjes, „Das Rothe Balsband" en „Made in Ger many" pakten 'L publiek. Dok „Meine im m indien" en Me-in Gretcnen waren naar het genoegen van de aan wezigen. Mevrouw Engelen-Sewing toonde zich de zangeres met het edei- •eine geluid, dat haar" stem karakte riseert. We bewonderen haar „Ontwa ken" van Gottfried Mann en haar aandeel in het duet uit de „Toover- fluit", dat zij samen met den lieer Alexanders zong De heer Jacq. Cau- veren bekoorde in zijn bekende lied uit de Klokken van Corneville meer. dan in z'n mal rol lotje in „No. 66", het reeds genoemde Oftenbachsche ope- rettetje. Na de pauze eerst weer Herr Kor- be, die weer bijval had,- en daarna 't nummer van den avond: Speenhoff en z'n vrouw. Speenhof! „Dit is Koos staat onder z'n caricaluurkop op 't programma begon met stem ming te maken met een echt wee- moedsliedje van „De pleureuse", waarna hij de gemoederen weer wat opbeurde met ,,De(n) dood van Oome He-in", Dan ging 't luimig en droevig door edkander, ,,'t Borstbeeld van dr. Kuy- per", de geschiedenis van Dorussie uit 't Rotterdanische Oude-Mannen- huis en meer van die liedjes, die zoo echt lachend en spottend, droevig en grappig bij elkaar zijn. Mevrouw SpeenhoffPrinz kwam met een alleraardigst dingske: Brief van Jantje aan Ojia", dat weerklank vond ibij de aanwezigen. Dan prees men luel handgeklap „Een modern wiegeliedje" en ten-slotte kwam Speenhoff zelf weer den avond slui ten met een grappig versje over „Troelstra's gang naar het Loo". Morgen en de verdere dagen zal het wel voller zijn, in het bovenzaaltje van de Vereeniging, denken we. In den Schouwb ur g aan den Jansweg is veel te genieten! Een aardig vrooiijk tooneelstuk en zeer verdienstelijk spel. ,,De Hertogin van Saragossa" is een blijspel van goed gehalte. Er ziit een logische draad door het stuk en hoe wei de schrijvers (een paar Fran- schen) wel eens een beetje afgeweken zijn, is het geheel zeer goed te volgen en boeit het zelfs. Er komen in dit stuk, dat speelt in 1810 te Parijs onder de heerschappij van keizer Napoleon, vele aardige too- neeltjes in dit blijspel voor. Dan klinkt een gullen lach door de zaal. Een groot deel van. het succes was te danken aan het uitnemende spel van Het Rotterdamsch Tooneelgezel- sehap.. natuurlijk het Vooral ntoeUu spel van mevroi Vink roemen. Zij heeft de titelrol van de Hertogin van Saragossa prachtig gespeeld. Hoe natuurlijk was dit ver makelijk optreden van de Hertogin geworden waschvrouw, die zich alles behalve thuis gevoelt in de stijve we reld der deftige aristocratie van mar kies de Sauininville en de zijnen, maar toch. hoewel ze op haar manier verwaand geworden is, de volksziel en hart van goud behouden heeft. Enkele keeren werd de tnoneelsp-»!- ster bij open doek gehuldied eri na elk bedrijf was een groot deel van het applaus ook voor haar bestemd Het prachtige bloemstuk haar aan geboden was ook een welverdiende hulde. Ook de andere speelsters en spelers gaven goed werk te zien, De heer Henri Poolan speelde den ouden markies de Sauminville zeer verdienstelijk. Wat is er gelachen om dien ouden, stijven, deftige-n heer, die slechts leeft bij de eer en roem van zijn geslacht en niet, begrijpt hoe men hem van alle kanten voor don mal houdt. De rol van markiezin de Saumin ville was in handen van mej. Mion Dnymaer van Twist, 't Was geen sym pathieke rol. maar toch was haar spel uitstekend. Ook mei. M. Walden gaf goed spel als Cécile, de zachte en lieve maar zwaar beproefde dochter van den mar lcies. De Hertogin van Saragossa is geen nieuw stuk, maar we gelooven toch wol dat het zal trekken. Het is we merkten het al op - een aardi" vrooiijk en toch geheel onschub dig stnlc, waarmee men zich een avond uitstekend verinaken kan en boven dien zeer veel genieten van mooie tooheelspeelfcunst. Maandagavond, de eerste avond was de schouwburg niet druk bezet' tt Ü1 zal wel l3ot€r worden. De Hertogin van Saragossa en mevrou w van Eysden-Vink verdienen vol'© zalen. F r a s c a t i-E n s e m b 1 e. Het gezelschap van de hoeren L. Chnspijn Jr. en Jacq. van Bicne heeft dengenen, die naar de kermistent aan cle Nassau laan waren gegaan, om hun eersten kermisavond daar door te brengen, zeer genoeglijke uren be zorgd. Gegeven word ,,'t Cafétje", van Tristar Bernard, bet luchtige, aar dige blijspel, dat zeer zeker geschikt is om hen, die zich pens ,Scht willen amuseeren, te vermaken. Het vlugge, rake en geestige spel van allen was oorzaak, dat eenigs malen gehaald moest worden. Hef, publiek amuseerde zich koste lijk en vete malen daverde dé 'ent van de pret. De aanwezigen zullen zich zeker bun gang naar de schonw- burgtent niet beklaagd hebben. In het bijzonder viel het spel m.i- den heer L. Chrispijn Jr. te roemen; hij gaf ons een zeer goeden Albert Loriflan te zien. De dames Van Bleu© en Van Ees, en de heeren Hoch, Ge Blauw enz. hadden mede een strooi aandeel in het succes, terwijl de an dere rollen zeer goed vertolkt wer den. Vooral het tweede bedrijf gaf én door het goede spel èn door de mooi© costuums goede oogenblik ken. Een aardig orkest zórgde bij den aanvang en tijdens de pauze tus- schen de bedrijven voor goede mu ziek. Zoodat wij, alles bijeen genomen, ieder die een genoeglijken kermis avond wil doorbrengen, kunnen aan raden een bezoek te brengen nan het Fraseati-Ënsemble aan de Nassau- laan. In de Kroon is Maandagavond veel gelachen. Al- pbonse Janmavt's Nederiandsch Ope rette-ensemble gaf de nouveauté ,,VVi] dansen door 't, leven" (een kijkje in do variété-wereld). Dit onereltetje, .waarvan de titel letterlijk uit hot Dnilsch (Wir tanzen durchs Loben") vertaald is. bestaat uit een voorspel en twee bedrijven. De muziek v-m M. Knopf isniet onaardig, on de tekst van Bunkeren Gans te n-™n. pige combinatie van vreemde situa ties, die je door hun prettige onwaar schijnlijkheid al doen lachen, maar die overigens minder riskante aardig heden zou kunnen bevatten. De inhoud geeft, de wnnderliike his torie van een zekeren meneer Sèbald. die een dubbel leven leidt. De man is (twintig jaar geleden) gehuwd, heeft daarbij z'n schoonvader voorgespie geld, dat hij reiziger in machines is en heeft, om zijn uitverkorene te ver werven, dus z'n ware beroep (variété- ar list) verborgen. Natuurlijk gaat hij door met dat beroep uit te oefenen, doet bet on dei- een toon eel na am en wppf. gedurende twintig tear z'n fa milie en de eerzame gemeentenaren van Bomst (waar hij raadslid is), in den waan te houden, dat hij „voor zaken op reis gaat" telkens als z'n verblijf in Berlijn noodzakelijk is. Wanneer hij dan plotseling „voor een voordeelige zaak naar Königs- berg moet", gaan vrouwlief en doch terlje Greta een vacantiereisje naar Berlijn maken. Ze bezoeken een bios coop-theater en herkennen in een man, die op liet doek verschijnten een bekoorlijke jong© schoone om helst den man en vader. Hevig pro test van mama, die met Greta uit het theater gezet wordt. Deze scène speelde zich zeer origi neel af in de Kroonzaal. Op het too- neel zagen we de bioscoopfilm afspe len, iri de zaal zetten mej. S. Heil bron en Corry Pinksen tot innige vreugde van het publiek den boel op stelten, en een suppoost zette het tweetal er zachthandig uit. Het verdere verloop van het stuk, welks twee bedrijven spelen in het kinematografisch atelier van Hans Troll te Berlijn, zullen we maar niet trachten te schetsen. Genoeg zij, dat na een reeks malle complicaties va der Sebald, clie bij 't ontmoeten van vrouw en dochter z'n incognito heeft weten te bewaren, z'n ware identiteit erkent. Greta verlooft zich inmiddels met Hans Troll, en het eindbesluit is om maar in Berlijn te blijven en Bomst, mitsgaders het raadslidmaat schap, op te geven. Het vrooiijk© operettetje werd opge wekt en pittig gespeeld. Jan Groot-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6