luBLors Diaui WRAAK. TWEEDE BLAD Woensdag 6 Augustus 1913 Buiteiilandsch Overzicht Dtt Balkanvulkaan In voll© werking. De moeilijkheden. De gunstige verwacutmgen, die het nieuwe Buiguarsche ministerie in <Je Subranju uitsprak over de spo.dige overeenstemming met Roemenie, zijn niet beschaamd. Zooals de Roemeen se he vertegënwccrdigêr der viedêïon- derhandelaars mededeelde, .s do overeenkomst tus sch e 11 Roemenie en Bulgarij e ge reed, zijn alle kwesties geregeld. 11 ij hoopt, dat nu ook de geschillen mot de andere Ralkanstaten tot een einde zullen worder. gebracht. Maar zoover zijn we nog lang niet. liet schijnt er wel op te zuilen uit draaien, dat ten siotte de mogendhe den het laatste woord moeten spreken in de Cava Hak westie. Griekenland meent een natturlijk recht op Zuid- Thracië te hebben en gelooft heel vrij gevig le zijn, wanneer het Bulgarije Dedeagatsj afstaat als haven aan de Aegeïsclie Zee. Bulgarije eischt thans niet meer Saloniki, maar wel Cqvalla, en de strijd daarover dreigt groote afmetin gen te zul,en aannemen. De uitspraak van Europa zul in deze kwestie de op lossing moeten brengen. De staatslie den in den Balkan kunnen eer een te gen het nationalistische geweten in druischende uitspraak aanvaarden, die door de mogendheden wordt gege ven, dan zelf afstand doen van een ge bied, wat zij n.eenen voor hun land te moeten opeisclien. De onderhandelingen in den Balkan worden met zoo groote nationalisti sche hartstochtelijkheid gevoerd, dat er van een middenweg geen sprake is, zoodat ten slotte een arbitrage nood zakelijk wordt. Zonder die, zou toege ven een gevaar kunnen opieveien voor een monarch of staatsman, die met de chauvinistische gevoelens bleek onvol doende rekening te houden. Zoo zal ook de kwestie van Adria noj>el wel door Europa moeten worden beslist, zoo gced als die van Cavalln. Maar hoe die uitspraak van Europa zal worden gegeven, dat is nog niet te zeggen. Slechts verwacht men, dat die kwestie zal worden opgelost, zon der dat een nieuwe strijd noodig zal blijken. En dat is voorloopig al heel veel. De onder hand el i n g e n. Maar vornomen wordt uit Londen is men in Balkankringen te Londen vrijwel eenparig de meening toege daan, dat Bulgarije in de voornaamste punten zal toegeven aan don wensch der geallieerden, daar liet geen gevaar wil loopcn. dat de vijandelijkheden Vrijdag a.s. na eindiging van den wa penstilstand hervat worden. Ter zake van de'houding van Tur kije wordt, in sommige kringen verze kerd. dat de regeering te Kcmslahtino pal verklaard heelt, ondanks de lelie oppositie, waaraan ze zich zal bloot stellen. niet te zul. en staan op het be houd van Adrianop'eL Tui kije zou met hare tegenwoordige houding niets an ders beoogen dan het prestige van het leger te herstellen en van Europa fi- nuiicieele concessies te verwerven. Wanneer dit doel bereikt is, dan zul len de Turken waarschijnlijk wijken voor de diplomatieke pressie van Euro pa en zich terugtrekken tot achter de liuie Enos-Midia. De ambassadeursconfe- rentie teLonden. De ambassadeurs hebben Dinsdag gedurende drie uren geconfereerd en zijn daarna u-teengegaan tot Vrijdag. Maandag a_s. zullen zij ook verga-le ren. Zij hebben zich bezig gehouden met de eilanden in de Aegeïsche Zee en de grens van Albanië, maar zijn daarom trent niet tot een beslissing gekomen. Verder weid liet voorstel van Grey tot uitzending van een internatte commissie ter vaststelling van de grens van Epirus behandeld. Dit voor stel is tot op zekere hoogte gunstig ontvangen door Griekenland, dat in overweging heeft gegeven door een plebisciet te laten uiLmaken Lot welke nationaliteit de betrokken streken zui- «ien belmoren. De vergadering hield verder alge- meene besprekingen over het mandaat on de bevoegdheden van deze commis sie en zal deze Vrijdag voortzetten. Allorlol Het p r o c e s-ICrupp. De advocaat Barnau verklaarde In zijn pleidooi voor den krijgsraad to Berlijn, dat de beklaagden Pfeiffer en Hoge zich weliswaar schuldig maak ten aan ongehoorzaamheid of aan een overtreding van de krijgstucht, maar niet aan verraad van militaire ge heimen of oirkooping. De advocaat UJricb. wees er op, dat de beklaagden wellicht' lichtzinnig zijn geweest, n-aar niettemin eerbare ambtenaren en huisvaders zijn, die wegens de gepleegde onbeschei denheden niet met onteerende gevan genisstraffen mocht treffen, liet liof ging daarop in raadkamer. Na een beraadslaging van 3 1/2 uur werd het vonnis uitgesproken. Tilian werd tot twee. Schleuïler en Hi nut werden tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld, met ontslag uit den dienst. Schmidt kreeg 2 1/4 maand -angenisstraf en hij zal tevens v den gedegradeerd. Drose kreeg drie •eken arrest, Hoge 43 dagen vesting straf. terwijl eindelijk Pfeiffer tot zes maanden gevangenisstraf en tot ont- ztggniy geuureiiue Ueii lijd van een san net reent oin een ojjènnaar auint te betJeeuen, werd vercoittee.ü. Zes der veroordeelden hebben aau huil verdedigers Kennis gegeven, dat zij van net vonnis van den krijgsiaad ui hooger beroep zu-len komen bij net Hoog Militair Gerechtshof. Drose aanvaardt het vonnis. EentunneldoorhetKanaa De Engelsche eerste minister As- quith ontving een deputatie van par lementsleden, vertegenwoordigende alle partijen in het Lagerhuis, die het plan van een tunnel door hel Kanaal kwamen bepleiten. Asquiith bracht den tegenstand in herinnen mg, waarop het plan hij de elkander opvolgende regeeringen was gestuit, maar erkende tevens, dat ev thans nieuwe factoren waren ontstaan waarvan do hopvoiste en in menig op zicht belangrijkste was het leggen vim een hechten, onwrikbaren giondslag voor de betrekkingen tussciièn Frank rijk en Engeland. Hij verklaarde ver der, dat de kwestie reeds door de re geering onder do oogen is gezien en dat zij ze zonder vooringenomenheid in welwillende overweging zal nemen. Binnenland AUBADE AAN DE KONINGIN- MOEDER. De vereenigmg „Soest Vooruit" hoeft Dinsdagmorgen ten paleiw Socstdijk 'n aubade gebracht aan H. M. de Koningin-Moeder ter eere van haar verjaardag. Een gemengd koor van 150 leden zong met begeleiding van de harmonie der genie uit Utrecht een drietal liederen. De Koningin- Moeder had plaats genomen op het bordes met de dames en heeren der hofhouding. Gezongen werd „Bede voor 't Vor stelijk Huis", „Hollands vlag" „Vaderlandsch lied", een fragment uit do cantate gezongen bij de onthul ling van heit monument op Plelai 1813 le Den ITaag. De Koningin-Moeder betuigde aan bestuur en directeur hare hooge lo- vrodenbekl voor d-e gebrachte aubade. Een groote menigte woonde de plechtigheid bij. VIJFTIGJARIG BESTAAN PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Don lGcn Augustus 1914 zal het gou den feest van het Paleis voor Volks vlijt worden herdacht en tevens de honderdste geboortedag van dr. Sar- phali, den stichter van het Paleis. AANBESTEDING. Door den architect E. A. Roest werd aanbesteed: het bouwen van een pakhuis en kantoor aan de Meeuwen- kade te Amsterdam. Ingekomen biljetten. Minste inschrijver de heer C. Hoen, Sloterdijk, f 19.850. DE ROODE KRUIS-AMBULANCE IN SERVIe. Uit een schrijven van dr. Lingbeek, chef der ambulance van het Neder- landselte Roode Kruis in Servie aan het hor/dcomité gericht, gedagtec- kend Belgrado SO Juli 1913, Is het vol gende ontleend: „Duidt het mij niet ten kwade, dat ik u, behoudens het telegram dat wij goed overkwamen en te Belgrado zul len blijven, nog niets van oins liet ikooren. Men bleek onze hulp hier in do hoofdstad zoo bitter noodig te hebben, dat liet hoofd van den geneeskundi gen dienst, in overleg met den Ne- derlandschcn consul dadelijk bij aan- Ken- liomst beslag op ons legde voor' het [niet in al te hooge eere staat. 18o Reserve Hospitaal, in de kazerne merkend is het b. v. dat een onzer col- het grootendeels gesneuveld 7do regiment. En zoo zagen we, binnen enkele da gen na ons vertrek uit Den Haag, de geneeskundige verzorging op gedragen van cene kleine 400 gewon den Het personeel heeft kranig gewerkt. Verrassingen,, als die van gister avond, toen we moe naar bed wilden gaan, maar uog plotseling een 50-to.l gewonde soldaten en een aantal offi cieren ontvingen, zoodat de laatster) ons pas om 5 uur vanochtend nog een beetje konden gaan rusten, -1 ou den ons In training. Een geinak is bij dit a'.les, dat wij deze eers'e dagen aan tafel de gasten zijn van het Servische Roode Kruis, zoodat wij ons geheel aan onze taak kunnen wijden. lega's onlangs door bijzondere standigheden in de gelegenheid- is geweest een kijkje te nernen in do nieuwe stichting, doch er werd hem in zoo sterke mate geheimhouding op het hart gedrukt, dat hij zelfs aan zijp vrouw en zijn vrienden niet hoeft durven toevertrouwen, wat zijn oogeri hebben aanschouwd. En als we dal vernemen, dan zal men de spijtigheid kunDen begrijpen, welke ons vervulde, toen we in do „Figaro" een artikel lazen van een Fransehen collega, die ook in de ge legenheid was geweest in het koste lijke gebouw een kijkje te nemen, doch de vrijheid had belioudc-n zijn indrukken na te vertellen en van die vrijheid gebruik heeft gemaakt. Aan zijn artikel ontleenen we de volgende bijzonderheden, welke in ie der gevul 'n denkbeeld geven van de grootsche inrichting van het Vredes paleis. Langs twee opritten en een stee- Wederom u.-.gaande van dö idee, die r„,n trap bereikt men den hoofdin- ook in Konstantinopel zulk een gee- j gang, waardoor men komt in de den naam bezorgde aan het Neder-groote voorhal. Een indrukwekkende landsche Roode Krais, dat wij n.l. aJs aanblik I vertegenwoordigers van een klein j Tegenover den hoofdingang is ge- volk ou*, kracht moeien coeku, '".'"ff1 '1' Iiin tw» windingende bronzen balustrade en voorbeeldige, mteusteve vorple- dt SlMlrf,vaa,. welke het eerste lus- ging. méér dan in de extensieve, hc-ver J scbcnportaal zullen sieren, moeten 100 patiënten goed moeten verp'ege» dan 400 half of slecht, hebben wij be sloten, ons met-alle krach! te concen- treeren op eene afdeelmg van 150 bed den, waarin de zwaar gewonden wor den ondergebracht, terwij] eenige van 'hun „vrijen" tijd besteden aan do geneeskundige behandeling van do 250 resteenende licht gewonden, daar in bijgestaan door dames van de Sén- vische vrijwillige verpleging, onder wie wij naast veel kaf, enkele heel goede krachten vinden. Deze zijn on ze tolken tegenover de soldaten. Wij namen thans die 75 meegebrach te bedden en evenveel veldbedden op de eerste afdeeling in gebruik, in plaats van de ik zal het maa.r niet qualjlficeeren rust plaatsen; de „linnenkamer" heeft de handen vol en de niet speciaal-chirurgen werken in de twee-de af deeding der 250 liaht gewonden en zieken. Een groot gemak is het voor ons, dat de Serviërs hunne gewonden zelf willen voeden, en dat ze dat flink doen ook. Summa summaruru: het gaat allen goed, wij zitten tot over de ooren in het werk en we zijn „en marche". Als ik even terugdenk aan het begin van den Konstantinopelschen tijd, is mijn hart vol van dankbaarheid voor do buitengewoon gulle en tegemoetko mende wijze, waarop de Nederlaad- sche ambulance door iedereen in Ser vië is en wordt ontvangen". TUSSCHENTUDSCHE KAMERVER KIEZING GRONINGEN. Bij de verkiezing voor een lid dei- Tweede Kamer (vac. Mr. Dirucker, die tot Eerste Kamerlid is gekozen) is geen eandidaat gesteld, zoodat geen stemming' behoeft plaats te Hiebbcn. nog worden aangebracht. Rechts en links voeren marmeren zuilenaaan- deriicn naar twee openbare zittings zalen, de groote, die te klein en de kleii.e die te groot zal blijken. Elk dier zalen is omgeven door rui me vertrekken, werkkamers, boeke rijen enz. van de voorzitters, raadka mers, salons, waarin de vertegen woordigers der gedingvoerende par tijen kunnen beraadslagen, spreek kamers uer gezanten, ontvangsalons enz, Al die ruimten zijn van elkander afgezonderd, doch komen uit op een kruisgang van goudbesierd mozaïek, welke voert naar eengemeen schappelijk buffel. Een aantal liften voert naar de eerste verdieping, waar zijn gebouwd de tribunes bestemd voor liet publiek en de talrijke zalen, waar de gewone meiisch niet mag komen. Daar vindt men de schitterende apparternènten bestemd voor den secretaris-generaal baron Michiels van Veröuynen, en den eersten secretaris, Jhr. Roëil, ruime, smaakvolle en in lichte tinten versierde zalen, verder het kabinet van den voorzitter van den Raad van Bestuur, den minister van buiten- landscho zaken, mr. De Marees van Swinderen, de vergaderzaal van den Raad van Bestuur, waarvan de ro- zc-nhouten paneelen weldra kostbare zijdewerken uit Japan zullen omlijs ten, wijders der bibliotheek, het ar chief en eindelijk een aantal dienst vertrekken van allerlei aard, een ech te doolhof De architect heeft aan het aangena me ook het nuttige weten te paren. Hij heeft een ruimte gereserveerd voor een kapper een Parïjsche coif feur zal haar betrekken een boek en papierhandelaar, een restaurant, een badinrichting en zelfs een instal latie voor massage Voor de aankJeeding en meubilee ring hebben tal van staten bijgedra gen, ieder naar zijn -aard; de schrij ver) iu de „Figaro" somt het een en ander op, doch memoreert met groo te ingenomenheid de breede wijze, EEN AVONTURIERTJE. waarop ons land de zaak heelt aan- De dertienjarige jongen Blok, die gepakt, door niet alleen het bouw- sedert Vrijdag de ouderlijke woning j terrein te schenken, maar tevens te te 's-Gravenhage had verlaten, is te zorgen voor de stoffeering van het Brussel opgespoord. Blijkbaar op prachtige paleis niet een aantal sehil- avontuur belust, was de jongen da; heen gereisd. Zijn moeder is der waarts vertrokken om hem af te ha len, zoo meldt de „Tel.'i DE NAGEMAAKTE AANDEELEN. Omtrent do geruchtmakende zaak der vervalschte aandeden der Société derwerken van de grootste meesters uit de gouden eeuw. Wat de schrijver geeft, is, gelijk meh ziet, niet meer dan een impres sie, doch we vonden, nu men zoo zorgvuldig er voor waakt, dat geen onbescheiden journalist er een blik in slaat, toch humoristisch om alvast d'Electriciiié de Paris vermeldden wij mede Le deden, wat een vreemd jour- roeds, dat de stukken voortreffelijk nalist heeft mogen aanschouw' zijn nagemaakt. 1-Ioe nauwkeurig de dat men een landgenoot heeft o namaak is kan blijken uit het feit, dat hel verschil tussehen echte en nage maakte stukken slechts bestaat in het ontbreken eener punt in de handteo- kettingen van de valsche stukken. (N. v. N.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den Ministei Een inspecteur van de Parijsdie re- van Uiiiuenlandsche Zaken, gerekend cherche en een Fransch recliter van van 1 Juli, is aan Z. Th. Fetter, tecli- instructie vertoeven op het oogenblik noloog. op zijn verzoek eer. ol ontsiag in Brussel, om omtrenL do vervaardi ging der stukken gegevens te verza melen. i („Dbl."). verleend als a/lsisient voor de analy tische scheikunde aan de Technische HQogeschool te Dal ft. Bij res. van den Minister van Kolo niën zijn J. AI. Bijlo, L. D. Kurtz en J. Boymans gesteld ter beschik- king van den Gouverneur-Generaal despaleis te 's-Grayenhage worden Va:t Nederlandsch-Indie, om te wor- gcopend. Het uiterlijk monumentale den benoemd tot onderwijzer 3e ltlas- gebuuw, te 's-Gravenhage in zulk 'n se bij net openbaar Europeesch lager heerlijke omgeving verrezen, zal, onderwijs daar te lande, en A. H. J. naar het gerucht wil, inwendig een Koremau, out te worden benoemd edit paleis wezen, met groote zorg en tot adsp.-ingen. bq den waterstaat en verfijnden smaak ingericht, en met 's hauls B. O. W. groote plechtigheid zal het in ge bruik worden genomen. Alaar hoe het inwendig er uit zal zien, wordt geheim gehouden, in do eerste plaats voor ue pers, welke bij de heeren van het Vredespaleis, man nen van het oude regime, natuurlijk E EN G EME ENTE-SECRET A RIS VERDWENEN. Do Raad van Oud-Vossemeer heeft ontslag gegeven aan den gemeente- se.crcla.ris, die Zaterdag zonder nadc- 1 re opgave van adres deze gemeente verliet. De justitie stelde in het dorp een onderzoek in. Uit corresponden tie met particulieren blijkt., dat de be trokkene te Antwerpen vertoefde. (flbld.) HET ONGEVAL OP IIET SPORT PARK TE AMSTERDAM. De „Tel." meldt: In het bijzijn van jhr. mr. J. F. Lewe van Nijenstein, rechter-com- missaris, eri den heer A. C. van de htatu, ingenieur van liet stoomwe zen, werd gisterenmiddag op het in aanbouw zijnde sportpark de ketel blootgelegd, die bij het ongeval van Vrijdag 25 Juli, in den grond van bei aangrenzende weiland nabij den slootkant was geslingerd. Hei was een moeilijk karwei ge weest. Reeds Vrijdag had mc-n mei hel werk een aanvang gemaakt. De grond rondom den ketel werd uitge graven. Vervolgens werd de put af geheid met een dam langs de sloot. Door middel van een pomp heeft men daarna de put drooggehouden. Maan dagmorgen was het werk zoover ge vorderd, dat de ketel omhoog ge haald kon worden. Dit mocht echter alleen in het bijzijn van autoriteiten geschieden. Maandagmiddag te 2 uur werd een bok opgesteld boven de put en lang zamerhand haalde men den ketel al dus omhoog. Het bleek, dat de ketel als een ka nonskogel schuin den grond in was geschoten, tot op een diepte van 3.50 Meter. Alle aanhangsels van den ke tel waren verdwenen de veiligheids kleppen, stangen, pijpen, alle'bleken er bij de vaart van den ketel door het luchtruim afgeslingerd te zijn. Een eigenaardige bijzonderheid is, dat het peilglas zich nog onbescha digd aan den ketel bevond, terwijl ook de manometer geheel „intact" bleek le zijn gebleven. De romp van den buitenketel is on beschadigd, bevat zelfs geen barstje. Van boven is de ketel nog geheel in het model gebleven. In het midden be vindt zich 'n enorme" deuk, dien men wijt uun de gevolgen van den val in den grond. Op één plaats is de ketel zelfs bijna platgedrukt, doch het on derste gedeelte is vrijwel intact en ook de vuurplaat is in orde bevonden wel een bewijs, dat van doorzakken geen sprake is geweest. Men vermoedt, dat hel met dc-n bin- nenkctel niet zoo gunstig gesteld zal zijn. Dit was thans echter nog niet uil te maken, daar de ketel van on der tol boven vol modder zat. Eerst na een grondige inwendige reini ging, zal de binnenketel onderzocht worden. Daarmee zullen nog wel ee- nige dagen heengaan. Na het onder zoek zal verlof worden gegeven tot reparutie van den ketel, die, gezien de gunstige conditie, waarin de romp zich bevindt, nog mogelijk wordt ge- acht. In ieder geval staat thans reeds vast, dat van een springen van den ketel geen sprake is geweest en er abnormale krachten op het gevaarte hebben gewerkt. De toestand van den opzichter Schol, die nog steeds in het Wilheb mïnagaslhuïs wordt verpleegd, is vrij gunstig. Er is eenige beterschap te bespeuren, NE D. HE I DEM A ATSC H A PPIJ De 25e vergadering der Ned. Heide- Maatschappij zal worden gehouden op Maandag 22 September te Arnhem. Na ijfloop der vergadering zal de opening plaals vinden van het bouw der maatschappij aan den Apeldoomschen weg; daarna zal een wandeling gemaakt worden over Sonsbeek en vervolgens zullen het broedbuis en aquarium, benevens 'het pakhuis der maatschappij worden be zichtigd. Op Dinsdag 23 September a.s. zal een excursie worden gemaakt naar het landgoed Jonkeiaiioeve, eigendom van den heer mr. A. E. H. Goekoop te 's-Gravenhage; naar De Buunder- kamp, eigendom van de Erven F. M. Baron van Lynden te Haarlet», en een bezoek worden gebracht aan de modelboerderij Het Huls ter Aa te Doorwerth. BLOKKADE BALKAN- SC1IIEIIE1LAND. Blijkens door Hi. Ms. gezant te Athene van de Grieksche Resetting ontvangen bericht is de blokkade van de kust van het Balkan-schiereiland opgeheven. KAUTSKY EN DE NEDERLAND SE II E SOCIAAL-DEMOCRATEN. In Het Vol k deelt de heer Troel stra niette, dat hij de vraag of in de gegeven omstandigheden door de so cialisten moet worden deelgenomen aan de vorming van een ministerie •heeft onderworpen, aan het oordeel Onze Lachhoek Een lieer, die 's nachts om 12 uur oen beetje verheugd thuiskomt, hoor? een klok slaan en-begint te tellen: 1, 2, 3, 4, 5, 6 7, 8. 9, 10, 11, 12. Maar ondortusschon begint ergens anders ook een klok le slaan en hij telt door: 13, 14, 15, 16 „Wel! wel!" mompelt bij in ziobzeifl, „zóó laat ben ik nog nooit thuisge komen." DE JOVIALE BEDIENDE. Heer (zijn huisknecht op hcek-rdaad betrappende)Maar Johan. je drinkt voortdurend van mijn cognao fine champagne? "uiskiiecht: Altijd op uw ge- zonuheid, meneer. UIT DE DIERENWERELD. Jonge visch: Wat is een pessi mist, vader. Oude visch: Een pessimist, iniju zuon is ec-it visch die denkt dat in ie dere wurm een haak zit. van enkele zijner Duitsche partijge- nooten. Karl Kautsky heeft nu d.d. 3 Aug. een brief geschreven, waarin hij ver klaart als van verre staande geen maatgevende meening te kunnen uiF spreken. Zijn meening stelt de heer Kautsky afhankelijk van de beantwoording der vraag: „Kan in de gegeven situatie het algemeen kiesrecht alleen door deze intrede in een burgerlijk minis terie verkregen worden, en ander- ;ijds; hebben wij -ook het uilz-iciht, liet kiesrecht door een dergelijke intrede toverkrijgen?" Naar aanleiding van Kautsky's antwoord merkt de heer Troelslra op: ,Waar hij (Kautsky) terecht geen oordeel uitspreekt over de beteekenis der situatie ten onzent een oordeel, dat hem ook niet was gevraagd daar blijkt uit zijne gansche rede-nee- ring, dat zijn antwoord op de door ons gestelde vraag: of dringende nood zakelijkheid ter verovering van het algemeen kiesreoht een dwangtoe- stand schept, die onze deelneming aan de regeering toelaat, niet twijfelach tig is. Dat antwoord luidt bevestigend." GEVALLEN. Men meldt ons uit Amsterdam Maandagavond had een juffrouw het ongeluk, in de Keizerstraat over een melkflesch te vallen, waardoor een slagader werd doorgesneden. Zwaar bloedend en in bewusteloozen toestand werd zii naar het Binnen- gasthuis vervoerd. „DE HOOP". Het hospitaal-kerks'-bip „De IIoop" is vertrokken van I.eith. BRANDEN. Gisternacht is er een uitslaan.k brand ontstaan ui het geheelonthou dei'skoffiehuis aan de Hersteeg te Nij megen het pand zal deze weck io veiling worden gebracht. De boerderij van den heer H. Steen- huis Korte Akkers te Veendam is to taal afgebrand. Verzekering dekt de schade. i ALWEER DE INSLUIPERS Tl? AMSTERDAM. De „Tel." meldt nog: Met Ue arresLatie van het drietal insluipers uit de Van Ostadestraat heeft de politie zeker een goede vangst gedaan. Doch reeds aanstonds was er reden, om te vermoeden, dat men bij de talrijke insluipingen van den laatsten tijd te doen had met een wijdvertakte bende, zoodat door de betrapping van het bewuste drietal slechts een klein deel der insluipers onschadelijk is gemaakt. Dal kon men al onmiddellijk erva ren bij het onderzoek eener nieuwe zaak. Maandagavond toch is men iu de Ferdinand Bolstraat op precies de zelfde wijze te werk gegaan. Iu het perceel Ferdinand Bolstraat 110 is namelijk gevestigd de manufac turenzaak R. Cats, firma gezusters Barber. Te 9 uur was de zaak geslo ten en hadden de dames Cats den winkel verlaten. Tegen half twaalf kwam men weer thuis. De voordeur vau den winkel vond men geopend. In den winkel bleek nogal schade aangericht en in een achterkamor had men de buffetkast op de bekende wij ze geopend en deze ontlast van het gloednieuwe zilverwerk, dat er zich in bevond. Een groot aantal zilveren lepels en vorken, zilveren melkkan, enz. werden buit gemaakt. Ook had men in den winkel hier en daar een F y i 1e t n (Nadruk verboden). 5) Hoe lang geleden Acht dagen. Is er geen vergissing mogelijk Volstrekt niet In ons aller naam heb ik mijn broeder Laurent bevolen op heden, 20 Juli, te 12 uur In er le zijn. Weer heerschte er diepe stilte in hel vertrek. Het sloeg twee uur op de zwart marmeren pendule, die op den schoor eteenmantcl stond. Hij zal niet komen, mompelde de zeekapitein dof. Men bleef in angstig zwijgen zitten wachten. Alles bleef stil. Geen voet stappen werden er in de gang ge hoord. Het sloeg half drie. Daarna drie Michel zei op zijn beurt: Hij zal niet komen. Hij durft niet, zei de Bretagner, terwijl hij zijn gespierde vuisten bal de. Daar werden voetstappen in den gang vernomen. Zij naderden den sa lon. Vol spanning zag men naar de deur, Alleen Michel bleef droevig voor zich uit staren. 1-lij had die voetstap pen wel herkend. Het was zijn broe der niet, die daar naderde. De deur werd geopend en de blin de markiezin trad binnen, geleund op den arm van Gilberle, de dochter van Michel. De markiezin de SouJaimes was 'ri eerbiedwaardige dame van vijf-en- zestig jaar. Het overvloedig haar was zilverwit. Zij was hoog van gestalte en haar houding was even recht en fier als die van haar bloedverwanten, die aan de tafel zaten. De glimlach vac geluk, die haar lippen plooide, vormde eeu scnerp contrast met de ernstige, sombere ge laatstrekken der vijf heeren, die hier vcreenigd waren. Ook Giiberte was droevig gestemd. Van al die treurigheid merkte de markiezin niets, want het licht harcr oogen was sedert langen tijd uitge doofd. Slechts schaduwen gleden langs haar heen, niets was meer zicht baar voor haar. Giiberte, een schoon, achttienjarig meisje, geleidde haar naar graaf An- dré. Bij hel binnentreden der markiezin waren allen vol eerbied opgestaan. Michel had hun een veelbeleeke- nenden blik toegeworpen en daarbij den vinger on zïïn mond gedrukt. leder begreep dien wenk. De markiezin drukte de hand van den graaf Audré en daarna die van de andere familieleden. Welke goede wind voert u zoo allen tegelijk bierheen vroeg zij met haar welluidende stem. Het is zeer lang geleden, dat ik u voor het laatst hier vond. Ik geioof, dat ik u, sinds den doop van mijn zoon Laurent, hier niet bij elkaar heb gezien. Zij herkende hen allen, zonder dat zij bun naam hoefde te zeggen. Zij tastte slechts met de hand over hun gelaat en dat was voldoende. Hoe maken het de Bretonsche vjschers, André? Heeft mijn waarde Sylvain reeds eenige vooruitzichten op den rang van vïce-admiraal 7 Groeien je beide dochters voorspoe dig op, Hubert? Zij zullen nu wel schoont- meisjes zijn geworden. Hoe denkt ge over den nieuwen minister van Oorlog, Christiaan? Zou hij ver beteringen in het krijgswezen aan brengen Allen antwoordden op deze vragen zoo luchthartig, als het hun op dit oogenblik mogelijk was. Bij Michel, haar oudsten zoon, ge komen stak zij hem het voorhoofd toe. waarop hij een teederen kus druk te. Hij had zijn moeder onuitspreke lijk lief. Waarom Is je broeder Laurent niet hier vroeg de markiezin aan haar oudsten zoon. Hij is de eeni ge, die hier nog ontbreekt. Wij wachten hem, moeder. Hij zal wel spoedig komen. De markiezin scheen een oogenblik na le denken, daarna zei zij met wei felende stem Het is toch niet met een bepaald doel, dat allen hier zoo op denzelf den dag bijeen komen? De Soulaimes zijn ariu en gaan zelden op reis. Daar toe moeten buitengewone omstandig heden aanleiding geven, een ongeluk, een ernstige ziekte of een sterfgeval. Er is toch niemand ziek of dood in de familie Dan loopt het ongeluk nog over. Zeg mij, wat dreigt ons? O, als ik uw gezichten zien kon, dan zou ik het spoedig welen maar helaas. Michel antwoordde Neen, moeder, wees gerust, er bedreigt ons niets. Zijn stem had een weinig gebeefd. De blinde vatte zijn hand en hield die lang in de bare. Zij tastte niet haar hand over zijn borst en voelde naar het kloppen van zijn hart. Zij was gerustgesteld. De hand van Mi chel beefde niet, zijn hart' klopte rus tig en gelijkmatig. ik geloof je, mijn beste Michel, ik geloof je. Eensklaps vroeg zij weer: Waarom is Laurent toch niet hier 7 Hij zal niet lang meer wegblij ven, moeder. De blinde nam weer den arm van Gilberle en ging langzaam heen. Allen namen hun plaatsen weer in en er heerschte weer dezelfde adem- loozo, pijnlijke stilte. Eensklaps stond Michel op. Hij snelde naar het venster. Van daar had men het uitzicht op den weg van Parijs naar Nogent. Men hoorde voetstappen kraken over het kiezelzand in den tuin. De huisdeur werd geopend en daar na weer dïchtgeworpen en een flinke, vaste tred klonk over de marmeren steenen van de gang Ilij is het, zeide Michel. Ieders gelaat duidde een heftige ontroering aan. Hij, die daar kwam, was inderdaad degeen, dien men verwachtte: graaf Laurent de Soulaimes, de jon'gste zoon der blinde markiezin, de broeder van Michel. Hij trad den salon binnen, groet te de aanwezigen, bleef op den drem pel staan e.n zeide: Vergeef mij. dat ik zoo laat kom. Zijn groet werd met een koelen hoofdknik beantwoord, zijn broeder, noch zijn neef, noch zijn ooms ston den op om hem de hand te drukken. Graaf André wenkte hem gebiedend plaats te nemen. Laurent was een rijzig, slank jonk man met kastanjebruin haar, een fier gelaat, een sierlijk gekrulden knevel en levendige, donkerbruine oogen. Ilü was vier-en-lwintig jaar en vijf tien jaar jonger dan zijn broeder Mi chel. Zijn vader was kort na zijn ge boorte gestorven en Michel was zoo veel als een vader voor hem geweest. Ilij was de oogappel van zijn moeder, Op het oogenblik, dat wij hem hier voor den familieraad zien verschij nen, is het voorhoofd van Michc-l niet een diepen rimpel doorploegd zijn vrijmoedig openhartig gelaat is doodsbleek en zijn oogen staan dof en somber. Hij nam plaats en zeide tot zijn broeder Ge hadt mij bevolen, hier te ko men. Hier ben ik. Wat verlangt men van mij Graaf Andrc antwoordde: Eenige oogenblibken geleden was je eerbiedwaardige moeder hier, zij vroeg wat ons hier allen tezaarn bracht, of er een ongeluk dreigde Toen er over zijn moeder werd ge sproken, boog Laurent het hoofd. Wij hebben gelogen, want zij had juist geraden. Behoeven we je nog te zeggen, waarom wij hier vergaderd zijn 7 Luister, Laurent. Ik ben de oudste van ons allen, aau mij dus het recht hier iiet woord te voeren en on ze beschuldiging tegen je uit te bren gen. Van je geboorte-uur af zijt ge met de teederste zorgen omringd ge- wbest. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5