prrocp gedaan in de kantwerken. In totaal wordt-de schade op 300 ge- c-chat. De bewoonsters zijn tegen in braak verzekerd. liet spreekt vanzelf, dat op de ove rige leden der bende ijverig jacht wordt gemaakt. Wat de arrestatie van D. c.s. be treft, vernemen we nog. dat de goede ren, die bij huiszoeking in het perceel Van Ostadestraat bij D. gevonden zijn, afkomstig zijn gebleken van de inbraak van j.l. Zondag op den Over toom. De goederen zijn door de eige naars herkend. Van andere goederen,, bij huiszoeking aldaar gevonden, wordt nog de herkomst nagegaan. •Zoodra men meerdere bewijzen tegen het drietal in handen heeft, zullen zij ter beschikking der justitie worden gesteld. Nader meldt de „Tel.", dot ook een vierde verdachte gearresteerd is, het is de 20-jarige stoker W. H., die ge>- pakt werd toen hij z'n slag wilde slaan aan de Katten burgerkade, waai' hij door de thuiskomst van de vrouw des huizes verrast werd. De vrouw wist hem vast te houden tot de politie kwam. DOODELIJK ONGEVAL. Dinsdagavond om half zes werd te Amsterdam door de auto van de Beyersche bierbrouwerij een in de ■Tan Steenstraat aldaar wonend 12- jarig meisje aangereden. Een der wielen ging haar dwars over het lichaam. Het kind bekwam zoodanige kwetsuren, dat de dood onmiddellijk intrad. Pen-Overzicht DE S. D. A. P. EN DE CRISIS. 't Tweede-Kamerlid J. H. Schalier schrijft in Het Volk twee artikelen onder den titel „De laatste kans". Het eerste is Dinsdagavond ge plaatst, daarin lezen we o. a. De kabinetscrisis is Donderdag j.l. een nieuw stadium ingetreden. De vrijzinnigen, ofschoon van den steun der sociaal-democratische frac tie verzekerd, hebben geweigerd een kabinet te vormen zonder sociaal democratische ministers, Nu de weigering toch eenmaal ien voldongen feit is, kan de erkenning geen kwaad meer, dat zij uit parle mentair oogpunt volkomen gerecht vaardigd is. Van een algemeen poli tiek en hervormingsgezind standpunt moge zij te wraken zijn, naar consti tutioneel staatsrecht is zij te billijken en niet meer don natuurlijk. In ieder geval, het feit ligt er toe. De kabinetscrisis nu is niet slechts die van de vrijzinnigen of van de burgerlijke partijen. Zij is mede door ons veroorzaakt. Zij is ook de onzeHadden wjj bij de her stemmingen ons absoluut onzij iig gehouden en geen steun geboden aan vrijzinige candidaten, dan hadden de gevolgen ons koud kunnen laten. De •bourgeoisie zou zich maar hebben moeten redden. Maar dat is niet zoo! Wij hebben gaarne geprofileerd van de verdeeldheid naar de anti these in het kapitalistische kamp en den steun van vrijzinnigen met, liefde aanvaard en... gegeven. Om een zeker deel le bereiken en om kwaad te koe ren. zeker; maar desniettemin deden wij het Daarbij komt, dat het concentratie- program voor een goed deel lier onze is, Wij hebben verkregen, dat libera len van alle gading onze program punten overnamen. Daarop is ook steeds ons streven gericht geweest, want niet ten onrechte beroemen wij ons op de stuwkracht, die van ons pleegt uit te gaan. Bovendien echter, heeft vooral Trjeisira herhaaldelijk in de verkie zingsdagen verklaard, dat w ij zulien zorgen, nog iets van dat poncentralie- progiain terecht te brengen. Ddiirop hebben veie kiezers ons meer tan liberalen en kerkelijken vertrouwend ons gestemd. Nu is de geheele partij: het er over eens geweest, dat de beste wijze om de crisis op te lossen en de beloofde her vormingen tot stand te brengen deze is, dat de vrijzinnigen, gesteund door ons, een ministerie zouden vormen en door de vcreenigde meerderheid van 55 het program zouden doen uitvoe ren. Ook in de verkiezingen ia van de ze veronderstellingen uitgegaan. Maar behalve dat niemand onzer rekende oy 18 zetels, ue vrijzinnigen moeien dit willen. £n zelfs als ze wegens de weigering te. laken zijn, dan ontslaat ons dat niet van de op lossing der kwestie hoe verwezenlij ken wij de programpunten, algemeen kiesrecht en Staatspensioen, voor zoover dit van ons Kun afhangen Zullen W'i nu toch weigeren, de portefeuilles te aanvaarden, als ze ons nog eens mochten worden aange boden Omdat er bezwaren aan ver bonden zijn Omdat ook dan nog de totstandko ming van Staatspensioen en alge meen kiesrecht wie weet kir mislukken Omdat de partij-eenheid er door kan 'schade lijden Wat dit laatste betreft, alvast dit: Men meene niet, dat uie eenheid al leen schade lijden zal bij a a n v a a r- ding van portefeuilles I Het gaat niet aan, te speculeeren op de ge schooldheid en discipline van de 6éne groep en daarom die andere maar den zin te geven. Als hel gewoonte zou worden, in hoog-poiitieke tijden Slechts oen raad te volgen van de grootste schreeuwers en de dreigers, dan zou het er slecht met ons gaan uitzien en dan zouden ook anderen 'hun toevlucht moeten nemen tot iets dergelijks. De partij-eenheid wordt gediend door rustig en broederlijk met elkan der te beraadslagen wat te doen in ernstige oogon,blikken. Als dat ge schied is, moet men do Partij niet elkander door de moeilijkheid heen 'hei pen. bit lean in een geval als het onder havige des te beter, daar hier in deze kwestie niet ernstig sprake is van „ministeriulisme'% van het als regel aanvaarden van minister-portefeuilles als een minderheid in de regeering, doch van oen uitzonderings toestand, waarin wij door den loop der omstandigheden! zijn ge bracht. In een artikel, getiteld „De Kome die", bespreekt de „Maasbode" het nesiuit van het partijbestuur der S. D. A. P. tot het houden van een bui tengewoon congres en schrijft: „Zou het. zijn, cm te besluiten, dat Troelstra en zijn satellieten de hun toegedachte portefeuilles wél mogen, of liever moeten aannemen I-Iet heeft er allen sehiju van. De aankondiging van het congres beduidt dan een stille wenk aan den nieuwen Kabinetsformateur, om nog even te wachten met het aanvaarden van de opdracht, welke hij in beraad heeft. De vraag mag echter gesteld: zou den de heeren der coneentralie geen zeer onwaardig spel spelen met de waardigheid van de Kroon, door Haar te gaan adviseeren. zich naar de wisselende grillen der anti-monar chisten te voegen. Doch deze tweede verdringt haar zouden de staatslieden ter linkerzijde nog wel den moed hebben, ten deze aan de knallende zweep van Troel- sira weerstand te bieden? Dat deze vraag met reden kan ge steld worden, bewijst alleen reeds, hoe diep we in het politieke moeras zitten. Wij durven niet zeggen, al hopen Wij het voor het prestige der Kroon, dat ons deze alleronwaardigste ver tooning zal bespaard blijven. De Ilaagsclie redacteur van de „Te legraaf" schrijft: De S. D. A. P. schijnt thans den weg te zullen inslaan, die van den beginne af schier door de geheele pers -en door alle staatslieden als de éénig coustitutioneele in de gegeven omstandigheden is beschouwd. Zien de, dat de belangrijke zaken, welke voor haar en voor de concentratie in zet van den strijd waren, ernstig scha de lijden, wanneer er een extra-par lementair kabinet komt, zal zij, waa neer de teekenen niet bedriegen, als nog besluiten in een kabinet zitting te nemen. Tenzij er een extra-par lementair kabinet komt voor grond wetsherziening en staatspensioen. Wat natuurlijk niet gebeurt. Zulk een kabinet, dat noodwendig van de rechterzijde geen steun kan vinden, zou niet anders dan een officieus concentratie-kabinet moeten zijn. De vraag is echter, wat mr. Gort van der Linden in de nu geschapen situatie moet doen. O.i. niet anders dan dit: de beslissing van het congres der 3. D. A. P. afwachten, en, wanneer dit zich vóór de aanvaarding uitspreekt, de Koningin berichten, dat hij de op-; dracht niet kan aanvaarden, omdat een kabinet uit de geheele linkerzijde j mogelijk is geworden. Men kan van een staatsman als mr. Gort van der Linden niet verwachten, dat hij nu hais over kop zal probeeren een extra parlementair kabinet samen te stel len. Het moge eenigszins zonderling zijn toegegaan, maar wanneer de S. D. A. P. tot aanvaarding besluit, lijkt ons een herhaalde opdracht aan dr. Bos voor de hand liggend. Hel con signe is dus op 't oogenblikafwach ten. Het wil ons voorkomen, dat in de ze omstandigheden de vorming van een extra-parlementair kabinet op den achtergrond geraakt. Neemt de S. D. A. P. aan, dan is de oplossing moge lijk, welke ook door de Koningin als do meest wenschelijke is erkend. Want zou, in weerwil van zulk een besluit der S. D. A. P., toch .een za- ken-kabinet of een extra-parlementair ministerie worden gevormd, dan is het voor de meerderheid een geringe moeite, -dit in het najaar weer naar huis t-e zenden. Ons wil het nu lijken, dat de tijd van critiek op de houding der S. D. A. P. voorioopig voorbij is. Wanneer zij alsnog toont haar verantwoorde lijkheid te beseifen, moet zij op den wannen steun der vrijzinnigen kun nen rekenen. Wie haar in ue laatste weken zoo bittere verwijten hennen geuaati, moeten haar thans eerlijk en loyaal steunen, lu de verwachting, dat de oplossing van üe crisis nu na bij is. Rotterdam 1 en raoogezand zui- ien het congres trouwens w.el tot na denken brengen DE CRISIS. De Nederlander schrijft: In zooverre, in de thans ingetreden phase, de rechterzijde eenigen direc ted of indi-recteii invloed op de samen stelling van het „extra-parlementair" ministerie hebben mocht, is harè voor naam si g taak, dei' linkerzijde goed en duidelijk aan het verstand te bren gen, dat er van deze voorgenomen scharrelpolitiek (sit venia verbo) niets komen kan. Hare voornaamste taak ist zoo scherp mogelijk het groots resultaat van de afgeloopen verkiezingen in het licht te stellen: dat hét met do hoo'ge sprongen van de vrijzinnigheid ge daan is, en voorgoed. Dat zij min derheid is, en voorgoed. Dat zij het recht op zelfstandige regeering vol gens oud-liberale „beginselen", mist, en voorgoed. De vrijzinnigheid kan, voortaan, slechts in eenig bondgenootschap nog aan de regeering deelnemen. Voor zich zelve en alleen kan zij niet en nooit meer regeeren. En dit is het juist, wait zij, met al haar extra-parlementaire zakenkabi netten ad hoc,, ten slotte toch bedoelt. De socialisten hebben, sedert 'bet Kabinet-De Meester, deze tactiek dei' vrijzinnigen gespeurd, en der vrijzin nigheid den opzetteugel strak aange legd. Met de vrijzinnigen in bondgenoot schap regeeren willen do sociaal-de mocraten niet. Blijven slechts open twee mogelijk heden: die van tot de coalitie te ko men, en met haar samen 's lands be langen te dienen, cl zich te vergenoe gen met de rol van toeschouwer bij het politieke touimooL Zij wil iets anders, maar dat an dere willen wij'niet, Wij willen géén Kabinet, dat op reohtschen steun, 'hoe ook, zou willen rekenen, zonder voor af met die rechterzijde overleg te heb ben gepleegd. VAN EEN SOCIALISTISCHE MEER DERHEID. Het Vad. schrijft onder dezen titel: Zaandam heeft dezen zomer een in meerderheid socialistischen gemeen teraad gekregen. Bet orgaan der S. D. A. P. te Zaan dam ,,De Voorpost" meldt nu: „Dinsdagavond vergaderde de Zaandamsche soc.-dem. Raadsfractie ter verdeeling der werkzaamheden en ter bespreking der a.s. wethouders- verkiezing. Besloten werd voor te stel len een vierden wel/houder te benoe men, daar anders de soc.-dem. wel de meerderheid in den Raad, maar de minderheid in liet college van B. en W. zouden hebben, aangezien bij slaking van stemmen de burgemees ter de beslissende stem heeft. De frac tie besloot in dat geval op Donia on Van der Laan haar stem nis wethou der uit te brengen. DE VERKIEZING IN IIOOGE- ZAND. „Het Volk" schrijft: Deze zetel is dus door ons verloren. Er zijn eenige bij-redenen die dezen uitslag helpen verklaren. Zoo waren vele maaiers buiten het district aan het werk en kon onze candidaat slechts enkele malen optreden, wijl hij door bezigheden als examinator werd weerhouden. Maar de hoofdreden, waarom wij, bij de herstemming van 25 Juni ver geleken en dat is het, juiste verge lijkingspunt, omdat er nu ook maar twee candidaten waren 400 slem- men hebben verloren, terwijl de libe raal er 250 won, ligt zeker in de por- teféuillekwestie. Het is een feit. ons door uit het district terugkomende sprekers medegedeeld, dat een aantal arbeiders onze weigering van minis terzetels dermate verkeerd vond, dat zij dan nog maar liever op een libe raal stemden. En het verschil was te gering om zulk een omvallen van een paar honderd kiezers te kunnen ve-l Ien. Intusschen, dat onder tijdelijke on gunstige omstandigheden het nog zoo weinig scheelt of wij hadden Hooge- zand behouden, loont wel aan, welk een goed district het voor ons is. On ze makkers daar zullen niet versagen, maar zorgen dat wij het hij een vol gende verkiezing weer terugkrijgen, en dan voor goed. Sport en Wedstrijden VOETBAL. HET INTERN VI 10 NA AL N1TST- TOURNOOI. De loting voor het voetbal-tournooi, uitgeschreven door het Nitst-hestunr, om een grooten zilveren beker, die dadelijk eigendom der winnende ver- eeniging wordt, is als volgt 31 Augustus: 11/2—3 uur nam. H. V. V.Quick; 31/44-3/4 uur na- midd. H. B. S.Lancashire Wande rers. 1 September 11/2—3 uur nam. wedstrijd verliezers; 31/4—4 3/4 uur nam. wedstrijd winners. De wedstrijden vinden op het ter rein der Haagsche Voetbal Vereent •ging aan den Wassenaarschen Weg plaats. G.Tel."). EEN RELLETJE TE HASSELT. Zondag zou te Hasselt (België) een voetbalwedstrijd gespeeld worden om een uitgeloofden beker tussclien Ex celsior, aldaar, en M. V. V. (Maas tricht). Tijdens den wedstrijd gingen enkele spelers elkaar te lijf." Het pu bliek bemoeide zich er mede, zoodat het nog erger werd. De voorzitter van M. V. V., die meespeelde, liep stom pen op de wedstrijd werd onder groot tumult gestaakt, doordat M. V. V. het terrein verliet. I G.Tel."). Cricket. NEDERLANDSCH ELFTAL- GRIMSBY C. C. 2 e d a g. Thans bowlen Rinciter eh Coops, weer, maar voorioopig zonder succes,! zoodat op 60 Diemer Kool aangezet wordt, die reeds in zijn 2de over Da- vies voor 15 1. b, w. en in zijn derde Goa-tes gevangen weet te krijgen voor een kalm gespeelde 38. Kitchen lcomt hierna rnet Stamp samen. Aan het andere wiclcet heeft Van Waveren op S9 Coops vervangen ter wijl Blacker Diemer Kool weer ver vangt, op wien de Engelschen niet waagden te slaan. Thans worden er op heide batsmen een paar gemakke lijke vangen gemist, en deze spelen zich, ondanks alle changen, langza merhand in. Toch is het weer Diemer Kool, die de scheiding op 142 weet te weeg te brengen. Stamp retourneert den bal in Coop's handen en kan voor 30 -verdwijnen. Kort daarop velt Rin- •cker met een prachtbal Rose's wicket: voor 3 runs. Dan wordt geluncht, met den stand 4 voor 147, terwijl Kit chen met 27 not out is. Nadat een regenbuitje de spelers eenigen tijd uit het veld heeft gehou den, wordt om even over tweeën her val. Spoedig daarop, wanneer 158 runs bijeen zijn, moet er weer gestopi worden. Nadat weer begonnen is, blijkt een scheiding tussclien hel bats- menpaar Kitchen en Bacon moeilijk te bewerken, hoewel een run out-kaus en een vang gemist worden. Ook thans wordt er druk gechanged, Die mer Kool, Coops en Rineker bowlen afwisselend, maar de 200 komt op voor 4 wickets neer. Aan Coops valt het te beurt op 202 Bacon schitterend voor 30 te bowlen. Deze heeft kalm j staan spelen, maar enkele mooie vie ren -door de slijis weten te werken. Zijn partner 'Kitchen echter zet met Tartellyn de innings voort, hij speelt, i hoewel niet geheel kansloos, menige mooie vier op Rineker door de slips. Tartellyn valt echter als slachtoffer van een snellen bal van Rineker (6 voor 213). Met den volgenden bal is ook Langley er geweest. Coops neemt in zijn volgenden over nu het wicket van Kitchen voor een prach tige 59 (8 vieren). Dilnot scoort hier na een paar vieren aan square-leg op Coops, doch spoedig -daarop ver liest hij, door een mooien bal van Rineker, die alleen de bails afwipte, zijn partner Jeffreys. De laatste man, Wood, is wegens een blessure verhin derd te batten, zoodal de innings op 231 sluit. Diemer Kool heeft met 3 voor 24 het best gebowld. De Engelschen krijgen nu de fol- low-on en openen met Davies en Goa- tes, maar al spoedig is de eerste voor 6 op Coops' bowlen gevangen. Hier na bespelen Dilnot en Goates het bowlen heel voorzichtig, en weten enkele minder goede ballen voor vier te straffen, hoewel zij niet over pech hierbij to klagen hebben. Dan wordt, op 23, Diemer Kool weer aangezet, terwijl Van Wa veren aan hel andere wicket gaat bowlen. Menige vangkans wordt er in deze periode gemist, doch een schitterende catch van Mesch, waardoor Dilnot voor 19 verdwijnt, maakt veel goed. Met zijn tweeden bal hierna velt Van Waveren Rose's wicket (3 voor 33). Stamp en Goa-tes weten echter stand te houden op het bowlen van Rineker en Van Vn vcrcri en weten met een paar mooi geslagen vieren de score op re voeren, zoodat Coops weer den bal moet ter hand nemen. Ook Van Beo- ven kan de zoo gewenschte scheiding met 'e weeg brengen, zoodat om half- zes de wedstrijd gestaakt wordt. Er zijn dan SO runs bijeen voor 3 wickets. Goates blijft mot 27 en Stamp met 25 not out. Thans heeft Van Waveren met 2 voor 13 het meeste succes met den bal. Een wedstrijd, waarin het Neder landse). elftal bewees verre de sterk ste te zijn, eindigt dus nog in oen draw. Scores: Grimsby C. C. le innings. 1. A. E. Davies 1.1). w. Diemer Kool 15 2. J. Goates c. Kessler b. Die mer Kool 38 3. H. SI- c. Coops b.. Die mer Kool 30 4. J. Kitchen bowled Coops 59 5. J. Rose bowled Rinclcer 3 6. H. Bacon bowled Coops 30 7. D. Tartellyn bowled Rineker 0 8. T. Langley bowled Rineker 0 9. L. Dilnot not out '12 10. H. Jeffreys bowled Rineker 4 11. L. Wond did not bat Extra's 40 Totaal231 Val der wickets: 1—08, 2—69, 3—142, 4-147 5-202, 6—213, 7—213, S—213, 9-231. Jowlingcijfers O. M. n. W 1. Coops 25 3 88 2 2. Rineker 21 2 60 4 3. Van -Waveren 9 6 9 0 4. Van Loon 5 2 10 0 5. Diemer Kool 16 5 24 3 Grimsby C. C. 2e innings. 1. Davies c. Diemer Kool b. Coops 6 2. J. Goates not out 27 3. L. Dilnot c. Mesch b. Van Waveren 19 4. J. Rose bowled v. Waveren 0 5. H. Stamp not out 25 Extra's 8 Totaal Voor 3 wickets. Var dei' wickets1—7, 33, 3—33. O S R. W 1. Cöops 8 3 23 0 2. Rineker 7 0 35 1 3. Diemer Kool 3 0 6 0 4. Van Waveren 8 4 13 2 5. Van Booven 2 2 0 0 VLIEGEN. DOODENLIJST VAN AVJATEURS. In hot vliegkamp Zarskoje-sslo, Lij St. Potersburg is Dinsdag de militaire aviateur Polikarpow met zijn meca nicien uit groote hoogte gevallen ten gevolge van beschadiging van één der vleugels van zijn toestel. Beiden v. er den gedood. GILBERT VLIEGT 1650 K.M. OP 1 EEN DAG. De aviateur Gilbert is Zaterdagsmor gens om 4.45 te ViHacoublay gestart Hij had plan orn -usschen zonsop- en ondergang te trachten een grooteren afstand af te leggen, dan Brindejonc des Monlinais in zijn raid van Parijs naar Warschau, en daardoor te trach ten den Pommery-beker te veroveren. Dit is hem schitterend gelukt I De a'viateur, die reeds houder is van het record voor tie langste vlucht zonder tusschenlanding, was van plan naar het zuiden van Spanje te vliegen eri stelde zich voor een tus schenlanding te maken te Vittoria (Spanjej. En inderdaad, om 11.45 Za terdagsinorgens landde Gilbërt te Vittoria na in éénen door van Villa coublay tot Vittoria te bobben gevlo gen, een afstand van 850 K.M Om één uur 's middags vertrok Gil bert weer van Vittoria. Hij hoopte, naai' hij zei, Iluelva te bereiken aan de kust van den Atlantischen Oceaan. Om 3 uur werd de aviateur gezien boven Miranda, vliegend in de rich ting Madrid. Naar Reuter mededeelt is de avia rteur ongeveer 8 uur' ri.m. geland bij Pejabo, op üe Portugeescbe grens, llij had afgelegd 1650 K.M. en zich daardoor eerste geplaatst iu uen wed strijd om de Coupe Pommery. VLIEGTUIGEN IN INDIë. De „Sumatra Post" ontving bericht,, dat do Brouckère-vliegtuigen, uitge zonden voor het Indische leger, terug gaan. 1-let leger heeft niets aan de vliegtuigen, aangezien er hier geen terreinen aanwezig zijn, waarop een noodlanding kan worden uitgevoerd. Men zal trachten deze aeroplans te doen ombouwen in hydroplahs, dan krijgt de Marine ze. Het blad teekent hierbij aan, dat het wel vreemd is, dat men niet te voren aan die mogelijkheid heeft ge dacht. MOTORW IELRlJ DE-N. DE ENGELAND—HOLLAND RIT. Voor de tweede maal is Maandag de betrouwbaarheidsrit Holland—En geland gereden, ditmaal in de buurt van Oxford. Engeland won met 91 stvafpunten. De Hollanders hadden in totaal niet minder dan 546 strafpunten. Engeland heeft dus voor dit jaar den N, M. V.-beleer gewonnen. Stadsnieuws CIRCUS CESAR SIDOLI. Men schrijft ons Na een met groot succes volbrachte tournee door de hoofdsteden van Italië en Zwitserland, zal het Roe- meensche Circus Gesar Sidoli, dat thans in Arnhem voorstellingen geeft en van daar naar Utrecht gaat, Haar lem ook binnen eenige dagen bezoe ken. De openingsvoorstelling vindt plaats Zaterdag 16 Augustus. Overal waar het Circus Sidoli ge weest is, heeft het zijn tenten steeds tot den laatsten avond toe gevuld ge zien en de bezoekers zijn steeds vol daan geweest over hetgeen de art-isten en üe paardendressuur te zien hebben gegeven. Door de uitgebreidheid van het per soneel zal het programma een veel zijdig karakter dragen en naar een ieders wcnsch zijn. De 130 paarden, waarover het cir cus beschikken kan, zijn alle in de eigen stoeterij in Roemenië gefokt en om te bewijzen, dat zooveel paarden aanwezig zijn, zal een omgang mot ongeveer 100 paarden door de hoofd straten van Haarlem plaats hebbon. Examens. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen handteekenen L o. de dames C. Been, L. VV. Heringa, B. C. Jolles en II. J. Kerstens te Haarlem. Geslaagd te 's-Bosch voor het exa men hoofd acte L. O. de heer R. J. .1. Hekman te I-Iillegom. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen Frnnsch 1. o. de heer M. C. J. bcheffer, te Hülegom, Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen Engel sch 1. o. de heeren A. li. v. d. Lint te Haarlemmermeer, en o. v. d. Werf te Velsen. Op de voordracht. Op de voordracht voor tijdelijk leer- aar in het Nederlandseh aan de Gooi- sche H. B. S. (te Bussum) met 5-jari- gen cursus zijn geplaatst: 1. J. G. Nanninga te Amsterdam. 2. 1'. do Boone te Utrecht. 3. A. Noë te Ilaar- lom. v Benoem d. Tot leeraur in het teekenen aan de H. B. S. rnet driejarigen cursus te Winschoten is benoemd de heer H. N. Polderman, te Haarlem, thans tijde lijk te Winschoten. Hinderwet. Op 19 Augustus kunnen bij B. en W. bezwaren ingebracht worden te gen het verleenen der volgende ver gunningen Aan den directeur der Jiuui lernsche Stoomzeepfa-briek „Het Klaverblad", tot uitbreiding van de fabriek in hel perceel aan de Spaarnwoude-rstraat no, 14, a. -door het in- en nabij de ma chinekamer op den beganen grond plaatsen an twee elect,romotoren, elk van 35 P.K., ter vervanging vuil de stoommachine van 25 P.K. tot het- drijven van de beslaande werktuigen; b. door het in de ver- en bijgebouwde bovenlokalen plaatsen van vijf eleclro- motoreii, tot het aandrijven van bij te plaatsen werktuigen en tot het in beweging brengen van twee liften. Aan de directeuren ü,er Naamluoze Vennootschap werf „Hubortina", om vergunning tot uitbreiding van hun fabriek op een terrein aan den Uar- menjansweg nos. 99 en IÜ1, door het aldaar oprichten van gebouw-en ter plaatse van te sloopen werkplaatsen, terwijl voor uitbreiding van de be weegkracht zal worden geplaatsta. voor de ketelmakerij een electro motor van 30 P.K voor de verplaatste ....igui en een nieuwe raaiaal- boor, alsmede een electro motor van 10 P.K. voor de wals, en b. voor de scheepmakerij een eiectro-motor van 20 P.K. voor de ver-plaatste werktui gen, een nieuwe ponsmachine en een nieuwe soef rij machine. De Kennis van 1813. De tweede dag. Als we schrijven: tweede dag, be doelen we eigenlijk avond. Want de kermis wordt des avonds geleefd, als we 't smiddagsche earaxmsselgediiaai en 't poffertjes- en wafelen-eten hu er af rekenen. Ook dezen avond hebben de kramers en tentenaars weer kun nen pnofiteeren van het mooie weer. We worden dit keer verwend met de kennis-weinig gewend als we op dat Strak in hel; begin van Augustus zijn. De zalen liepen Dinsdagavond al wat, voller dan Maandag 't geval was, Wat er in -de zalen 'te zien was'? Het was een herhaling van den eersten dag. I n d- e K r o o n. 't Aardige Kr-oonzaallje had al meer publiek dan den eersten avond. Hot zal er wel heel gauw vol zijn, want do operette ((Wij dansen door 't leven", houdt do aanwezigen een uur of drie lang prettig bijeen. Lieve wijsjes, elegante dames, aar dige toiletjes Carry Pktlcsen! en om-te-taciien-grapj-ea, dat alles geeft stof genoeg om een uitgang naa.r „De Kroon" in deze dagen aan te bevelen. De duetten vooral doen 't 'm. Dit tus sclien Greta (Oorry Pinksen) en Fiït- sie (Mevrouw Rose Samethini) dwong tot herhaling, 't Was ook alleraar digst. Dan d-e duetten, waar behalve deze dames, Jan Girootveld, Frans Meer mans en André van Dijk in optraden. Die hadden ook een gerechten bijval. Een ex-tra-woordje voor de dansers en danseressen van den apaehendans. Hot; orkest was zeer te loven. Cabaret Sp e enho fi Het kleine bovenzaaltje van de Ver- eeniging was beter bezet dan Maan dag. Toch hadden er meer luiste raars aanwezig kunnen zijn. Want, een bezoek aan de voorstelling is wel de moeite waard. De Duitsche „Hu morist am Élii'gel", Geong Korbe, had weer groot succes met zijne vlot ge zongen liedjes, -ook mevr. Engelen— Sewing werd zeer gewaardeerd, ter wijl de heer en mevrouw Speenhof f, de eerste vooral in zijne actueele lied jes „Troelstra naar Het Loo" en de „Marmeren 'buste van Bram Kuy- per" de lachers op zijn hand had. DeVereeniging was Dinsdagavond stampvol, geen plaatsje onbezet. Het uitgaand publiek weet dus de revue's van Henri Ier Hall op prijs te stellen. En niet ten on rechte, wan t hetgeen men hoort en ziet is inderdaad zeer vertik-lelijk. Ook nu was er slechts een roep „vei de aardige revue en haar schitterend< monteering. Vooral in de 3e acte, all Ter Hall zelf op de planken verschijnt is veel aardigs. De coupletten over Haarlemsche aan gelegenheden hadden veel succes. Over de bloemversiering rondom het stand- beeld van Louwtje Coster werd gezégd- Als de vreemdelingen 't opschrift niet lezen,. Denken ze Louwtje zal een tuinman wezen! Ook werd de wegwijzer-historie van het nieuwe Frans Hals museum geirio moreerd. Als de vreemdelingen blijven loopen, komen ze lam Tenslotte nog heelemaal in Amsterdam. Braaf werd er ook gelachen om den Haarlemmer, die aan het bureau van den gemeente ontvanger kwam vertel len -dat hij voor te.... weinig belasting was aangeslagen. Maar ook iu -de revue zelf kentert vele aardige lotr-.ee]tjes voor. Herhaal delijk klonk een gulie lach -door de zaal, als bewijs dat de geestigheden insloegen. De tableaux over Napoleon bij Mos- oou en een hulde- aan het Roode Kruis waren zeer mooi. De mouteering bereikte haar hoogte punt bij de voorstelling van de ope ning van het Vredespaleis, waar Ne derland receptie gaf aan de mogend heden. Wat een kleurenweelde van prachtige costuums. De'vele bezoekers die in de Vereeni- gting waren zijn welvoldaan huis waarts gegeaan. DE HERTOGIN VAN SARAGOSSA. Ook de tweede opvoering van „Da Hertogin van Saragossa" door de uit stekende bezetting van het Rotterd. Toone'elgezelschap was een groot succes. Op schier alle rangen was de schouwburg goed bezet, en het pu bliek toonde zich -zeer warm ge stemd voor liet meesterlijke spel van mevrouw Marie van Eystlenvink (in -de titelrol) in het hijzonder. Na het tweede bedrijf moest viermaal „gehaald" worden. Bewonderd hebben we ook Henri Poolman's zuivere lo- giscb-volgehoudëii typeering van den ouden, dommen verwaten mar kies Saturnin de Saumonville. Mej. Duymaer van Twist heeft een te klei ne cn te weinig dankbare rol (als markiezin de Saumonville) om in dit, tooneelstuk veel indruk te maken. Nico de Jong was een schrikkelijk jjzervreteude maarschalk de Ravinel, Van der Lugt Meiseri vindt in burg graaf Martial de Saumonville niet zijn beste creatie en V'ervooren kon als des maanschalk's zoon Paul in en kele scènes wat krachtiger, ki'ijgs- mannelijker zijn. Ilij doet wat te veel geknakt riet-achtig. Als gehee] staal de opvoering even wel op een hoog peil, en hulde moet ook aan I-Ienri Poolman's regie en aan de schoon e monteering van dit aardige stuk gebracht worden. F r a s c a t i-E n s e m 1) 1 e. De plaatsing der kermistent, waar in de directie Chrispijn-van Bieno avond op avond „het Cafétje" doet ver toonen, is veel gelukkiger gekozen dan verleden jaar. De houten schouwburg staat veel verder van de Zijlstraat af, in een v-ee-1 rustiger omgeving dan ten vorigen jare. Het gevolg is, dat cn ile vertolkers èn de toehoorders onver deeld hunne talenten kunnen geven en genieten. Of zoo velen gisteravond nog waren weggebleven omdat zij beducht waren gehinderd te worden in liet volgen van het spel door hinderlijk kermisge- druisch, kunnen wij slechts veronder stellen, maar r.iei bewijzen. Wat we wel met groote zekerheid kunnen zeg gen, is: de afwezigen hadden ongelijk. Want, èn stuk, èn opvoering zijn over waard bijgewoond te worden. Het stok ,,'t Cafétje", dat'enkele honderden op voeringen achter den rug heeft, als 1 lekend veronderstellende, <s het nog eene voorname vraag, hoe het wordt weergegeven. En ook van het FrascaÜ- Ensemble mogen we als beleend aan nemen, dat dit geeft: vlot, welover- dacbt en geestig spel. De hoofdrol is in handen van den heer L. Chrispi.in Jr., die den rijk geworden kellner uit stekend speelt, en op uitnemende wijze wordt bijgestaan door zijne medespe lers en speelsters. Het moet ieder getroffen hebben, dat er ook in de ondergeschikte rollen geen enkele is. die daarin misplaatst is. Alzoo wordt een geheel verkregen, dat voller tent, verdient dan gister avond. Er werd gelachen en veel geapplau disseerd, terwijl en passant 't verdien stelijke orkestje, dat de niet te lange pauzen aanvalt, zeer te waaixleereo. valt. B r on g e b o u w. Dinsdagavond deed The American- Bioseope-Cie., in ihet Brongebouw hare 'bioscope-mummers verloonen. Aan de geringe opkomst was liet te bemerken dat te veel bioscope-voor- stellingen plaats hebben. Het programma evenwel was uit stellend saamgesteld en de aanwezi gen hebben dan ook kunnen genieten, van de werkelijk mooie nummers, die op liet doek getooverd werden. 1-Iet programma werd geopend met een A-Geri'kaansch Bioscoop-Journaal, wat ons deed kennis maken met de gebeurtenissen van den laatsten tijd in de verschillende landen, zoo o.a. Russisch kinderfeest, de nieuwste da- mes-costuums, enz. Het volgend nummer .was een echt lachsucces, en de aanwezigen amu seerden zich dan ook bijzonder aan de klucht „Airthene hecift kiespijn". •Nadat nog een spannend drama was vertoond, „Mai'gnretha Cimeros en hare bandieten," werd liet hoofd nummer van het programma „De vier duivels" vertoond. Dit is een werkelijk mooie film, en doet ons kennis maken met de oplei ding van een 4-tal ariue kinderen tot acrobaten. Het nummer bestaat uit een tweetaJ afdeelingen met een voor-spel. In de tweede en derde afdc-shngen

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6