NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 3le Jaargang Ho. 9249 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: lilt JMkÊ ^an regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem '-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)j-fO Jf Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Tranco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. GöUustreercf Zondagsblad, 'voor Haarlem* 037X Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7673, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 16 AUGUSTUS. Muziek in den Bout. Circus Skloli: Voorstelling. De Kroon: Biosc. Voorstelling, Apollo-Theater: Biosc. Voorstelling. Gebouw St. Bavo: Biosc. voorstel ling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Stadsnieuws Bevordering. De milicien-korporaal A. Glastra, van liet 10de regiment infanterie al hier. is door den commandant van liet regiment bevorderd tot den rang van milicien-sergeant. W e r k e 1 ij k e dienst. De militie-2e-luitenant J. T. A. Leesberg, van het 10de regiment in fanterie alhier, is voor den tijd van vier weken onder de wapenen geko men voor hei volbrengen van den verplichten werkelijken dienst. Oefening e n. Hedenmorgen rukten de beide ba- .taljons van het 10de regiment infan terie alhier uit tot liet houden van een oefening onder leiding van den reserve-majoor A. W. Groote in de omstreken van IJmuiden. De heen- en terugmarsch werden te voet afgelegd. Zwemschool. Temperatuur van het water: Hedenmorgen 6 uur: 61 graden. Hedenmiddag 12 uur: 62 graden. MUZIEKUITVOERING In den llout op Zaterdag 16 Aug., in 'aats van Woensdag 20 Augustus. Programma 1. Die Glocken van Chicago, Marsoh, Sousa. 2. Ouverture Lutége, Wesly. 3. La Charité, Rossini. 4. Grande Fantaisïe de l'opéra-co- mique La Belle Hêlène, Offenbach Coenen. 5. Ouverture La Neige, Auber. 6. Aria uit Stabat Mater, Rossini. 7. L'ile d'Amour, Valse, Godfrey. 8. Grande Fantaisïe de l'Opéra Don Carlos, Verdi. SOC. „TROU MOET BLYCKEN". Concert op Zaterdag 16 Augustus 1013, 's avonds te 8 1/4 uur, te geven door de Muziekvereen „Harmonie", directeur: de heer C. F. W. Wer- necke. Programma 1. ,,Nec aspera terrent", marche mi litaire, C. F. VV. Wernecke. 2. Ouverture „Chant de Guerre", Fr. Andrieu. 3. „Rachel", valse de concert, L. Langloïs. 4. Fantaisïe d'c l'opéra „Si j'étais roi", C. A. Adam. 5. Ouverturefantastique, A. Go- vacrt. 6. „Ich liebe dich", Walzer, E. Waldteufel. 7. Paraphrase „Home sweet ho me W. Nehl. 8. Fantaisïe „La fète triomphale", G. J. van Dam. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Begunstigd door mooi weder had Maandag j.l. het éónduags-tochtjo naar Bussum en Hilversum plaats. Een dertigtal deelnemers, dames en heeren, hadden zicli voor dit uitstap je opgegeven en in opgewekte stem ming begaf men zich per Höll. Spoor naar Bussum, vanwaar men een wan deling zou ondernemen. Door schoo- ne lanen en over prachtig bloeiende heide, bereikte men bet heerlijke Spaanderswoud, om daarna langs schoon gelegen villa's en fraai onder houden buitenplaatsen, hier en daar nog verrast door schoone vergezich ten, Hilversum te bereiken. Deze wandeling die pl.m. 3 uur duurde en Jioogc eischen aan het uithoudings vermogen der dames stelde, heeft niemand verveeld. En toen door Ge goede zorgen van den leider juist op tijd het eindpunt werd bereikt en in een mooi hotel een heerlijk diner ge reed was, werd dra alle vermoeid heid vergeten. Na den maaltijd wachtte een rijtoer door de heerlijke omstreken, die niet minder in dien sinuak viel dan de wandeling. Bij terugkomst in het hotel werd bij een kopje thee een zeer gezellig uur tje doorgebracht, 's Avonds 9 uur keerden allen in zeer prettige stem ming en ten hoogste voldaan te Haar lem terug. Dit één-daagsch tochtje is zeer goed geslaagd. Legerplaats bij Laren. De genoraal-majooi' Klerk de Reus, commandant der 1ste Divisie, zal op 22 en 23 Augustus de oefeningen, door j do Xe lnfanterie-brigade in de leger plaats bij Laren te houden, bijwo nen. Centrale Werkplaats. Door den. chef der Centrale Werk plaats, clen lieer Bierman, wordt aan het personeel der Centrale Werk plaats vrijaf gegeven op den dag waarop dit jaar te Haarlem Haver Majesteits verjaardag zal worden ge vierd (1 Sept.). HET CIRCUS CESAR SIDOLI. We hebben al meer melding ge maakt van de komst van liet circus Cesar Sidoli, dat morgen hier zijn tenten opslaat en morgenavond zijn openingsvoorstelling geeft. Een uitste kende roep gaat dit circus (dat de/e week in Utrecht speelde) vooraf. Na zijn komst uit Zwitserland heeft het op zijn Nederlardsche tournee in ver schillende plaatsen veel succes go- oogst. Natuurlijk bezit het circus in de eerste plaats een groot aantal waar devolle paarden, tusschen 3 en 5 jaar oud, en meest afkomstig uit Honga rije. het land dat door zijn paarden rassen al zoo een groote bekendheid heeft. De chef der stallen, de Oostenrijker Stanislaus, meet een meester in dc kunst der dressuur zijn. 't Zelfde is liet geval met den kornak, Gcorg Mantesco, de Rumeen die den olifant Powê berijdt. Een aardige bizonder- heid van dit beestje is, dat het dage lijks 50 K.G. meel en ander voedsel en 80 a 100 L. water voor z'n behoorlijke voeding noodig heeft. De jongere en oudere altisten en de clowns vormen een uitstekend ge zelschap: de school rijders en school- rijdsters, de jongleurs en acrobaten, de gymnasten en velocipedisten heb ben het door hunne da,gelijkscha nauwgezette oefening ver in hun kunst gebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij J. van 't Hof, Jansstraat 63, een horlogeketting; H. C. Vissers. Da. Costastro.nl 18, een zwarte lap J. Meyer, Schotersingel 39, een horloge; J. F. Hagen, Pieter Kiesstraat no. 51 zwart, een abonnements-tramkaarl C. M. v. d. Ham, Burgwal no. 79 rd., een portemonnaie; C. de Bruin. Geil. Voldcrsgracht 4 rood, een armband A. Vogel, Oude Groenmarkt 24 rood, een portemonnaie; G. A. Abbink, Zijlstraat 11, een schoen; J. Metse laar, Zuid-Brouwersstraat no. 36. eon doos met heerenkleedingC. Koek, Zuid-Brouwersstraat 32, een honden- halshand J. P. Kruyer, Assendelver- straat 56. een geel hondjeC. de Lief de, Klarenbeekstraat 37, een arm band C. Uylenbroek. Kamperstraal 25, een achterkast van een horloge. (Zié vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). (Jlt de Omstreken HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. De Ha,ad dezer gemeente vergader de Donderdag in openbare zitting, na dat een geheime zitting van ruim een uur daaraan was voorafgegaan. Voorzitter, de Burgemeester Mr. A. Slob. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Ingekomen was een schrijven van den heer It. W. Boelen, inhoudende een verzoek om eervol ontslag als on derwijzer aan school no. 10, wegens zijne benoeming elders. Besloten werd dit verslag eervol te vea'leenen tegen 1 Oct. a.s. De voorzitter deelt mede, dat inge volge de vraag van den heer Knaap in de vorige vergadering bij de rond-' vraag tot hem als voorzitter gericht betreffende werkzaamheden van do gezondheidscommissie in de sectie F. F. van deze gemeente, door hem eeni- go inlichtingen waren verzocht aan die commissie. De secretaris dier commisssie heeft hem medegedeeld, dat zij inderdaad stelselmatig, buurt voor buurt aan een inspectie onderwerpt en dat ook in bedoelde actie verschillende verbe teringen zijn voorgesclixeven en aan gebracht. In bedoelde sectie zijn echter geen 3 maar nog wel 7 woningen, die met goedvinden van de gezondheidscom missie door verschillende omstandig heden nog niet in orde zijn gebracht. Hieronder zijn ook de drie door den heer Knaap bedoelde woningen toe- behooi-en.de aan het raadslid Rom- bout. Door den voorgenomen verkoop is ook hier de uitzonderingsbepaling toegepast, doch dat de in orde bren- triiis van dezen toestand tut een der verkoopswaarden zou behooren, hel gee nook geschied is. Thans worden ze door den tegenwoordige» eigenaar in orde gebracht. Tevens gaf iiij als zijn oordeel te kennen dat de gezondheidscommissie meermalen eenig geduld moet gebrui ken. oni iets van de huiseigenaren ge daan te krijgen, hetgeen ook hier hel; geval was en dat de comm. meent dat zij dienaangaande geen rekenschap verschuldigd is aan den Raad of aan "een lid daarvan. 2. Voorstel tot verkoop van een ge deelte gemeentelijk bouwterrein te Hoofddorp. De voorzitter stelt voor om dit punt, ingevolge de besprekingen, in de ge heime vergadering, aan te houden, waartoe wordt besloten. Bij de rondvraag vraagt niemand der leden het woord, waarna de ver gadering wordt gesloten. HALFWEG. Vanmorgen werden alhier na mon stering 2 paarden voor Duitschland aangekocht, prijzen f 400 en 600. PADVINDERS. IIET KAMP TE IJMUIDEN. We krijgen inzage van een schrij ven van den kapitein-directeur van den cursus van 't instructie-bat. te Kampen, den lieer Ter Beek, aan den hoofdleider der padvinders, den lieer Stinis In dit schrijven zegt de heer Ter Beek o. a. Tk maak van de gelegenheid ge- Ihruik om U en den anderen hoofd leiders van het IJmuider Kamp uit naam van de Kamper-, Zwolscho- en Ileerenveensehe P.V.'ers hartelijker! -dank te betuigen voor al het genot, ons gedurende den kamptijd van 24-31 Juli 1913 verschaft. Als gedurende een kamptijd het een of ander niet zoo is, als men verwacht, dan weten volwas sen meiischen zich in te houden en daarover niet te klagenanders is dit het geval, wannec-r men, zooals ik, te doen had met P.V.'ers van pl.m. 13 jaar oud, feitelijk dus kinderen. Zij toch mopperen en klagen spoedig, als iots niet naar hun zin is. En wanneer nu dergelijke jongelui mij eenparig uit den grond van hun hart verkla ren. dat zij den kamptijd heerlijk ge vonden hebben, dat zij, wat ligging en voeding betreft, uiterst voldaan en tevreden waren, dan mag men gerust aannemen, dat zulks in net IJmuider Kamp hel geval was. Gedurende mijn 29-jarigen dienst tijd. waarvan 24 jaar als officier, heb ik menig kamp medegemaakt en kan dus wel spreken uit eenige ervaring. Ik verklaar hierbij dan ook uitdruk-1 kei ijk, dat het kamp voldeed aan de hoogst mogelijke eischen, dat de lig ging van het kamp, ingesloten door duinen, geheel op duingrond ge bouwd, uitnemend gekozen was, dat de voeding van uitmuntende kwali teit, goed klaargemaakt, volop en voedzaam was, dat geen moeite ont zien werd en geen kosten gespaard zijn, om het den deelnemers zoo pret-, tig en aangenaam mogelijk te maken, en dat, door al hetgeen uien te zien kreeg, de kamptijd voor de jongelui' zeer nuttig en leerrijk is geweest. Ik breng hier hulde en dank aan de hoofdleiders van het kamp, voor hun ne belanglooze en uitnemende lei ding, voor de moeite en zorgen, die zij gehad hebben, om den kamptijd te maken tot een volkomen succes. Daar i'k onder mijn leiding P.V.'ers luid, behoorende zoowel tot de N. P. O. als tot den N. P. B.. verder slechts tijdelijk waarnemend leider was en zoowel tot de N. P. O. als tot den N. P. B. in geen enkel opzicht in betrek king sla, mag aangenomen worden, dat ik onbevooroordeeld en onpartij dig ben. ZANDVOODT. UIT VROEGER DAGEN. Hebben wij in eenige artikelen een en ander medegedeeld uit vroeger do gen te Heemstede en Bennebroek, thans willen wij iets Ln dergelijken geest schrijven over Zandvoort Zandvoort Ligt op een plek, waar de uiterste duinketen gebroken is, in een „voorde", die onmiddellijk naar het strand leidt. Voorde beteekent oorspronkelijk een doorgang en het ligt voor de hand. dat juist deze plek een gunstige gelegenheid bood tot eene nederzetting, die zich later zou ontwikkelen tot een dorp. Aan den toegang van de voorde naar de zee verhieven zich de twee hoogste dui nen, welke later gedeeltelijk of ge kruid zijn en waarop het Groote Badhuis en bet Oranjehotel verre zen. Schier alle schrijvers vertellen ons, dat dit dorp reeds vóór 1300 wordt ge noemd en in oude brieven voorkomt onder de namen van Sandefoerde, Sandfort en Sandvoert. Zeker is liet dat de naam der plaats voorkomt in een brief van 1295 en ook weten wij uit de vaderlandsche geschiedenis, dat Witte van Haamstede, een kind van Floris V, alhier in 1304 landde, ten einde het land zijner vaderen te verdedigen tegen de Vlamingen. Ook is het 'bekend dat bijna twee eeu wen later (in 1489) het krijgsvolk van den I-Iertog van Saxen het dorp en de kerk plunderde. In bet begin der 16e eeuw was Zandvoort zeer achteruitgegaan, Dit blijkt duidelijk uit eene verklaring, gedaan onder eede door den pastoor on de dorpsregeerders, waarin zij zeggen dat er in 1514 slechts 76 wo ningen waren, die „onder guet ende quaet" bewoond werden; dit was on geveer 50 minder dan tien of twaalf jaren te voren. De visschersvloot verkeerde toen ook in een hoogst treurigen toestand. Waren er In 15C0 nog veertien pinken en twaalf haringschepen, in 1514 be zaten ze er slechts onderscheidenlijk 10 en 2 en deze schepen behoorden bovendien nog thuis te Haarlem, d. w. z. aldaar woonden de eigenaars. Ook op hun grondeigendommen kou den zij niet roemen, want sléchts twee inwoners bezaten twee Krochten of Kampen, die nog door de duinen verstoven werden. Zóó arm waren de Zandvoorters, dat zij zelf verklaar den: „ende tmeeste deel er zoe arm dat indien zij een maent of twee son- dor tseo vaeren waeren, zouden om broot moeien gaen". (bedelen). Maar er kwamen betere tijden! Ge durende de tweede helft der 16e eeuw ontwikkelde het dorp zich vrij sterk, de visscherij bloeide beter .dan ooit. de vloot breidde zich uit en de ver diensten namen toe. Niet minder was dit het geval in net tweede kwart gedeelte der 17e eeuw, toen de inwoners ten gevolge de roprichtinig eener „Compagnie van 't Noorden" een zeer belangrijk aandeel hadden in de Groenlands vaart of walvischvangst in Straat Davis. Toen vooral aldus zegt zeker schrijver mochten de Zand voorters zich in een toestand van welvaart en vooruitgang verheugen. De visch moest destijds steeds op de Groote Markt ie Haarlem verkocht worden en zelfs is er eens een proces gevoerd tusschen den burgemeester van Haarlem en dien van Zandvoort over het uitventen van visch op den Zijlweg in stede van op de Groote Markt. Dat Zandvoort vroeger veel grooter was dan hei tegeuwordigè oude dorp. is later duidelijk gebleken bij liet doen van ontgravingen in versschil- lende streken, daar men toen aller lei voorwerpen vond, zooals oude steenen, fundeeringen, puin, oude munten, doodsbeenderen, bewerkt hout, enz. De eerste predikant, die in deze ge meente het leeraarsambt heeft waar genomen, was Johannes Marcus, die in 1586 alhier aankwam en in 1611 overleed. Vóór Se Hervorming was het kerk gebouw opgedragen aan de H. Aga tha en den H. Adrianus. Het was loon veel groeier van omvang. Gedurende den Spuanschen tijd had de kerk zeer veel te lijden en daarom werd ze later op kosten van 's Lands Sta ten gedeeltelijk hersteld en voorzien van een toren met slaguurwerk, in de '18e eeuw werd dit gebouw voor rekening der toenmalige Am bach ts- heeren verbeterd en verfraaid, zoo door het versterken der muren, het venieuwen van vloeren en vensters, ais door hel restaureeren van den predikstoel en van de zitbanken der kerkeraads- en regeeringsbanken. In 18 48 was de kerk zóó bouwval lig, dat ze gesloopt en door een nieu we vervangen moest worden. Alleen de toren bleef staan, doch werd in 1871 hersteld, heigeen eene uitgave van f 3ÜOO vorderde. Os. C. Swalue legde 29 April 1848 den eersten steen van het nieuwe Godshuis, waarin 1 Juli van het vol gend jaar d« eerste godsdienstoefe ning werd gehouden. Tot den opbouw schonk o.m. de heer Eliza Santhagens te Amsterdam eene bijdrage van f 8060. Ook gaf deze heer nog eene som van f 4500 voor het orgel, dat vervaardigd werd door den heer H. Knipscheer te Amsterdam. Gedurende den opbouw was een ge legenheidsversje in zwang bij de Zandvoorters. Jammer genoeg is dit voor zoover wil weten nimmer aan den druk toevertrouwd doch de hoogbejaarde weduwe A. Bieren broodspot herinnerde zich nog zeven regels, die wij hier aan de vergetel heid ontrukken. Zijn er nog oude Zandvoorters, die zich het hee'.e lied herinneren? Het fragment opgeteekend uit den mond der genoemde weduwe luidt: Wordt gesloopt tot aan den grond, Nieuw en schoon verrijst zij weder, Wij verlangen naar dier stond, Dan bij plechtig ongeldreunen Zingen wij een nieuw gezang. 1 Speeltuig zal ons ondersteunen, God beware ons tot zoolang. Genoemde Ds. Swalue, die hier stond van 1836 tot 1882 heeft nog een aardige overlevering nagelaten, die wij hier kunnen moded.eelen dank zij de vriendelijkheid van den heer V. Bierenbroodspot, die zeer veel be lang stelt in Zand voori's verleden en alles wat hij daaromtrent verneemt of zich herinnert trouw opteekent. Jaren geleden had genoemde predi kant een paal geplaatst in de scha penwei, een terrein naast de Hem. kerk gelegen. Wat het doel van deze paal was! De dominee verwachtte, dat op den een of anderen dag liet aan een ooievaarsec-i.tpaar zou be hagen hier hun nest te bouwen. Im mers een ooievaarsfamilie brengt ge luk aan. Maar er kwamen geen gevleugelde langbeenen, hoe of de predikant ook verlangend daarnaar uitzag. Neen, zijn wensch werd vervuld. Luis ter slechts. Het wachten moede be loofde hij ten slotte een rijksdaalder aan hem of iiaax, die het eerst een ooievaar op de paal zou zien zitten. En jawel, dit hielp. Een tweetal dor pelingen, Maarten Weber en 11. Drie huizen hadden dit nauwelijks ge hoord of zo Logen naar het strand, vingen daar een zeemeeuw en plaat ste die op de paal. Des morgens vroeg werd de domin 6e gewaarschuwd dat de ooievaar gearriveerd was en de goede man was zóó verblijd en goedgeioovig dat hij dadelijk de be loofde som liet uitkeeren door zijn dienstbode. Maar spoedig bleek dat het een do o de zeemeeuw was en nu kostte liet hem nog een extra fooi om het meeuwenlijk naar beneden ie doen halen. Binnenland CURASAO EN BONAIRE. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Het bericht uit Washington betref fende een strooming in de Vereenigde Staten, om van Nederland verkoop der bezittingen Curasao en Bonaire te verkrijgen moet natuurlijk „cum gra- no salis' worden opgevat. Zoowel aan het Departemen' van Koloniën als el ders in regeeringskringen beseft men ten volle, dat zij, die geruchten betref fende mogelijke bereidvaardigheid tot verkoop dor genoemde eilanden bij Nederland veronderstellen, weinig op de hoogte zijn van de gezindheid, wel ke bij liet antwoord op een direct of indirect voorstel daartoe, den toon zou aangeven. Tot goed begrip der waarde van het uit Washington gekomen bericht is het bovenstaande geheel weerge vend wat men aan het Departement over deze zaak denkt niet ondien stig. Uit Washington wordt thans aan liet. Persbureau Vaz Dias te Amster dam geseind: Do regeering der Vereenïgde Staten zal zich in directe verbinding stellen met de Hollandsche regeering met het doei de eilanden Curasao en Bonaire aan te koopen om aldaar, zooals wij gisteren reeds meldden, een vlootba- sis te vestigen. CASTRO. Men schrijft ons uit Den Haag: Hij het Departement van Koloniën is, naar men ons lieden uit de beste bron meldde, mets bekend omtrent de aankomst van Castro op Bonaire. Of de oud-president. mocht hij zich op Nederlandsch grondgebied wensehen te begeven al of niet kan worden toegelaten, zal, deelde men ons voorts mede, van omstandigheden afhangen. VERDRONKEN. Men meldt ons nog nader uit Kat wijk d.d. 14 dezer: Gistermorgen had te Katwijk een treurig ongeval plaats. De 16-jarige Willem Petschler, wonende Bóeren- steiger 49 b, te Rotterdam, en sinds 3 maanden als jongste kellner werk zaam in het Badhotel „Du Rliin" Is bij het baden verdronken. Des morgens om 5 uur had hij zich met nog 3 keilners tegen het verbod van den eigenaar van het hotel in zeo begeven. De branding was zeer hevig, terwijl er tevens een sterke strooming in hel, water was. P. heeft zich to ver in zee begeven, is door de golven mee gesleurd en verdronken. Een der zwemmers trachtte liem nog te grij pen, maar kon niet tegen de golven opkomen. Tot op dit oogenblik is zijn lijk nog niet gevonden. Het voorgevalleno bracht hevige ontroering onder do badgasten, bij wie deze jonge kellner zeer goed stond aangeschreven. VLIEGTUIGEN VOOR INDIé. Uit Luik wordt ons gemeld: Zooals bekend, heeft de Nederland se he regec-ring voor het eskader vliegtuigen dat zij van plan is in Ne- deriaiidscii-liidië te vestigen, drie ne- roplanes-de Brouchère, die van Bel gische constructie zijn, aangekocht. Op dit oogenblik voltooien de offi cieren, die speciaal met het bevel over dit eskader zuilen worden belust, de luitenant van het O.-I. leger Span- dau en de kapitein O. I. Darteng, hun vliegstudies te Genck in Bclgisch- Limburg, onder leiding van den di recteur Goebels eii den chef-pi !u te Cezie. Luitenant Spandau hoort binnen eenige dagen zijn brevet a!s vlieger te behalen. Kapitein Darterg, die in het begin van dit jaar zijn been brak, heeft nu weer zijne studies In de vliegkunst herval. Hij is weder in uitstekende conditie en heeft zelts de vorige week een uitstekend ge slaagde vlucht hoven liet vliegveld gemaakt. Koloniën EEN STEM UIT SURINAME. De heer M. D. v. II. schrijft in 't Alg. Handelsblad o.a- Den laatsten Lijd is er veel o\ei' Suriname geschreven, en helaas was liet meer zuchten en klagen, dat men over onze kolonie hoorde, dan eea woord van bemoediging; van op wekking, om die kolonie te bezoeken, om daar te werken. Met recht wordt gezegd, dat Suri name een rijk land is, maar dat het aan werkkrachten ontbreekt, waar mee ik niet alleen bedoel Brilsch- Indiër of Javaan, dien men voor het bewerken der plantages importeert, maar ook mannen en vrouwen, dio daar heen gaan om het volk op te heffen. Gelukkig zijn er nog zoo! Ik heb liet voorrecht gehad, eenige maien vau nabij te 2ien. de groote opoffering cti toewijding die de Zusters en de Zen deling-Directeur van Belhesda aan den dag leggen, bij liet verzorgen der lepra-lijders, die in de kolonie vrij tal rijk voorkomen. Hoe was het vroeger gesteld met de meteatschen-verpiegingv „Wreed en onbarmhartig waren de blanken tegenover de ongelukkige rnelaatsohen. De vroegere Melant- schen-inrichting „Batavia", aan de Coppenarne, die eerst in 1897 opge heven werd, was de plaats, waar de lepralijders, op last van de regeering afgezonderd werden. In open ponten, blootgesteld aan de brandende zon des "daags en de koude des nachts, werden zij van Paramaribo opgezon den. Sommigen stierven geuureiuie de reis, anderen smeekten, bij liet, zien der dooden, „Grantata" (hot ai- ziend Opperwezen) hen te diooden," schreef Teenstra, (Negerslaven in de Kolonie Suriname). Honderden zijn in „Batavia" ellen dig omgekomen door gebrek aan. voedsel en een behoorlijke 'huisves ting. Hoe anders is het nu met de mc- laatschenvereeniging gesteld; b.v. op Belhesda. (Er zijn in Suriname een gouvernements- en twee particuliere inrichtingen voor lepra-lijders.) Ik herinner mij nog heel goed de eerste maal, dat ik Betkesda bezociit. De directeur en een vriendelijke zus ter leidden mij rond en langs c>:u door amandelboomen beschaduwd pad, betraden wij deze „Begraafplaats dor levenden", dit oord, v.aar de uit- gestootenen uit de maatschappij, hun levensdagen slijten in een lijden dat soms tientallen van jaren kun duren. Op den achtergrond hei lepro- zendorpie ziende, en voor mij eeni ge verminkte zieken, werd 't mij droef te moede, maar toen ik de kleine Huis jes zag rondom een pleintje met bloe men en planten, en de bewoners in hun dagelijksch leven zag, toen be greep ik dat die oiïgèlukkigen hier in waarheid een tehuis vinden, waar een ieder voelt, dat ware naastenlief de aan de goede zorgen ten grondslag ligt. En dar., hoe hadden zij het dik wijls in de eigen woning? Zij werden veracht, verstootenop den mclaat- eche wordt geloerd, alsof het 'n wi'.d diier is, want er is immers 25 gulden mee te verdienen, wanneer een me- laateche niet aan de wetsbepaling vol-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1