ie Men leidt hierdoor de aandacht van liet buitenland af en kan, doordat men nog de zeevrachten bespaart en bovendien nog door een matig tarief .wordt beschermd, de artikelen in eigen land nog wel zoo duur van hand zetten dat de verminderde pro ductie ook nog in het buitenland mot winst kan worden verkocht. De overige industrieele waarden ga ven weinig verandering le zien. In spoorwegaandeelen was de bewe ging in Waboshwaarden het evene ment van beteekenis. Op berichten dat. de afwikkeling der reorganisatie thans spoedig haar bealag zou krijgen werden de preferente a an deel en, na de vorige week reeds van 8 tot, 11 5/8 te zijn opgezet, verder tot 11 1/2 opge dreven om echter daarna op do tegen spraak dezer berichten weder plotse ling tot 11 3/4 in te zakken. De gewone aandeelen liepen van 4 5/16 tot 6 1/8 op en reageerden daarna tot 4 5/8. De aandeelen South Pacific in het bezit der Union zullen thans tegen 88% vermeerderd met opgeloopen di videnden lot 92% aan aandeelhouders der Union worden aangeboden. Aan vankelijk had dit bericht een. nadee- ligeri invloed op den koers van dit fonds daar men binnen afzienbaren tijd groot aanbod verwachtte, doch spoedig werd door belanghebbende bankiers steun verleend, waardoor de koers die te voren van 94 5/8 lot 92 3/4 was teruggeioopen tot 93 kon lier tel len, Unions liepen van 1541/8 tot 1521'2 terug, doch verbeterden daar op weder tot 155. Voor de kleinere spoorwegshares zooals Missouris, Gulf, Eries en Denvers was de be langstelling niet groot en de koersen toonon a'llen geringe verliezen aan. Hock Island liepen van 191/8 tot 18 3/4 terug. Mexican Nationals verbe terden voor de preferente van. 33 tot 38, voor de gewone van 12 5/8 tot 149/16, (na 16), geholpen door dek- kingsaankoopen van een in gebreke gebleven baisse-speculant. üp de lokale markt blijft de stem ming voor die waarden nog steeds opgewekt. Op het bericht van verhoo ging van den benzineprijs en overne ming door de Koninklijke van de California Petr. Gy. waren Koninklij ke vast gestemd en liepen van 642 lot 645 3/8 (na 655) op Geconsoi id eerden verbeterden van 234 7/8 tot 2441/4. De overige Indische petrolouin-aandeelen volgden op een afstand. Russian Petr. kwamen van 38 5/8 tot 403/8 op. In rubberwaarden wil een blijven de verbetering nog niet intreden. Telkens wordt een opleving weder door een inzinking gevolgd. Zoo ver loren thans Amsterdam Rubber we der 5 1/2 Bandar 10 1/2 Deli Ba tavia 5 7/8 In scheepvaartaandeelen is de stem ming verdeeld. HoJl. Sloomb. Mij. konden van 110 3/8 tot 113 1/2 verbete ren. Java China Japen lijn verloren I Overigens waren de verschillen onbeduidend. Marinewaarden vast, doch vergeleken bij de vorige week alleen voor de bonds ruim 1/2% hoo ger. Tabakeaandeeleii waren voor de groote aandeelen meerendeels vast gestemd. Medans van 2351/2 tot 237 3/4, Deli Mij. van 5991/2 lot 6071/2. Amsterdam Langkat van 3023/4 tol 308 verbeteren. Krapoh wa ren een tweetal procenten lager. Behalve een daling in Singkep tin van 2S73/4 tot 282 en van Great Co-, bar van 531/4 tot 44 7/8 valt van do mijribouwafdccluig niets bijzonders te vermeiden. Van diversen waren Pref. Peru vast op Parijsche aanlcoopen le Lon den. Zij stegen van 48 7/16 lol 501/4. Staatsfondsen voor Servië den laat- slen dag 21/4% hooger, Russen vast en Oostenrijkers beduidend hooger. Ned. Werk. Schuld voor de 3 soorten 1/2 hooger, voor de inte gralen bijna 1 beter. Geld op prolongatie 41/4 a 43/4, Binnenland HOFBERICHT. Do Koningin komt Maandagoch tend tien uur te 's-Gravenhage en keert 's namiddags naar Soestdijfc te rug. KONINKLIJK BEZOEK AAN MIDDELBURG. Het bezoek van do Koningin en Prins Hendrik aan de tentoonstelling van Zeeuwschc klccderdrachten te Middelburg," is bepaald op Zaterdag i30 Augustas. O. a. zal alsdan do laatste ring- rijdorij door het Koninklijk paar worden bijgewoond, waarvoor II. M. een fraaien prijs beschikbaar stelt. CU RA?AO EN BONAIRE. De „Tel." meldt i Volgens ingewonnen inlichtingen heeft een telegram uit Washington, luidende, dat bij de Amerilcaanschè regeering aangedrongen is op onder handelingen met Nederland over den aankoop van Curacao en Bonaire, geen anderen ondergrond dan 't stre ven tot' het verkrijgen van conces sion voor nederzettingen op die ei landen vanwege vreemde onderne mingen en kooplieden. MINISTER KOLKMAN. Van bevoegde zijde deelt men aan de Residentiebode mede, dat het be richt dat het voornemen zou be staan. om aan Minister Kolkman den zetel van Gedeputeerde Staten van Zuid-T-lolland aan te bieden, die door de nieteherkiezing van den heer A.C. A. Nolet te Schiedam is open gevallen, niet. juist is. In dez,e vacatu re is op 2 Juli gekozen prof. Van Swaay te Delft, die deze benoeming beeft aangenomen. Eerst wanneer prof. Van Swaay mocht beslist heb ben deze functie niet te kunnen aan vaarden en mitsdien als zoodanig zijn ontslag neemt, ontstaat oen nieu we vacature en zal de club van Ka tholieke Statenleden beslissen op wel ke wijze daarin zal belmoren te wor den voorzien. OPENING VREDESPALEIS. Tot bijwoning van do inwijding van het Vredespaleis zijn uitgenoodigd de raad van böheer van het Arbitrage hof, waarvan de Ncderlandsche Mi nister van Biutenland'sche Zaken pre sident is en leden zijn de gezanten te 's-Gravenhage der toegetreden mo gendheden voorts de leden van het permanent arbitragehof uit alle lan den, die rechters hebben aangewezen. DE HAVEN TE HUIZEN. Van den Minister is de mededëe- ling ontvangen, dat een ingenieur var, den Rijkswaterstaat een plan zal ma ken tot verbetering van de haven van Huizen. Reeds herhaaldelijk door visschers geklaagd over den Biechten toestand. DE AMSTERDAMSCHE ONAFHAN KELIJKI-IEIDSFEESTEN. Naar het „Hbld." verneemt, staat op het. programma van ,,cle Amster- damsche Commissie Plan '13" voor de Amsterdarnsche onafhankelijkheids feesten in September o. a. een water feest op den Amsiel, een optocht met verlichte vaartuigen en een alcremce ne illuminatie. Op den illuminatie- nvood zullen de brug vóór Carré en de "hoofden van de Amsfceleluis elee trisch verlicht worden. Van het oorspronkelijke plan dei- commissie, om een nieuw monument; op den Dam to stichten, in de plaats van de verdwijnende „Naatje Een dracht", zal nu vermoedelijk wel niets komen, daar de R5.adhuis-D am-com- missie van oordeel is, dat een monu mentale mastenversiering in den geest van die in Hamburg en Leipzig, op den Dam het beste op haar plaats is en dat het plein ongeschikt is, om het middenpunt door een monu ment te markeeren. EEN BELANGRIJKE GIFT. De heer H. Hedeman Jr. on echtge- n.oote te Almelo schonken ter gelegen heid hunner 50-j8i-ige eebtvereeniging aan de Necl. Tsraëlietische gemeente aldaar de belangrijke gift van ƒ5000. •TACirr IN NOORD-HOLLAND. In Noórcl-Holland zal de jacht wor- len geopend a. op grof wild Zaterdag 1 Novem ber 1913 met zonsopgang b. op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazanten. Maan dag 1 September 1913 met zonsop gang c. op hazen en fazanten Woensdag 1 October 1913 met. zonsopgang. De korte jacht zal dagelijks, rnct uitzondering van den Zondag, de lan ge jacht alleen op Woensdag en Za terdag mogen worden uitgeoefend. CONGRES BINNEN SCHEEPVAART. Naar vernomen wordt «telt de voor zitter van de ofdeeling Amsterdam van de Schippersveroeniging „Schut- tevaer", de heer J. J. van Capelle te Weesp. pogingen In bet werk, om oen congres te doen houden, waarop ijke onderwerpen, op de binnen scheepvaart betrekking hebbend, be handeld zullen worden. Het plan is, dit congres de volgen de rrïaand in de congreszaal van de E.N.T.O.S. te doen plaats vinden. LOOS ALARM, n bewoner van de Weesperzijde Amsterd-am vermiste een porte feuille met ƒ1265 aan bankbiljetten en dirie spaarbankboekjes. In dezen tijd van insluipingen werd dadelijk aan dieven gedacht, te meer, daar vlak iu de buurt van den bewoner ook on- genuode gasten op visite waren ge weest. Op het politiebureau werd aan- gifte gedaan. Eenigen tijd later kwam men op het bureau vertellen, dat de portefeuille alweer terecht was, in huis op een andere plaats was ge legd, dan men dacht. EEN MERKWAARDIG PROTEST. Dc Raad dier gemeente Bergh be sloot de vijf ge- en herkozen Raadsle den niet toe te laten, omdat hij van meening is, dat de goede trouw van den Raad in openbare vergaderin gen en circulaires is aangerand, zoo meldt "t Hbld. BRANDEN. Te Eersel (N.-Br.j is de boerderij van de weduwe Maas afgebrand. Ee- nig vee kwam om, terwijl een aantal koeien zoodanig werd gewond, dat ze ten spoedigste voor die slachtbank 1 moeten verkocht worden, SPOORWEGONGELUK. De trein die te ruim 8 uur van Wijk bij Duurstede in de richting Utrecht vertrekt, is Vrijdagmorgen bij Lang broek ontspoord, niet het gevolg, dat de locomotief kantelde en de gehuw de machinist Reuger uit Doorn en de stoker' den ontsnappenden stoom over het lichaam kregen. De machi nist bekwam vrij ernstige brandwon den aan het gelaat terwijl de stoker óver het geheele lichaam verwond werd. Per auto werden zij naar Utrecht vervoerd. De passagiers Icwa- men met den schrik vrij en zetteu de reis te voet voort. SLACHTOFFER VAN ONVOORZICHTIGHEID. Éen ernstig ongeluk had te Eind hoven plaats. Eenige padvinders wa ren in een tuin voor onderlinge oe feningen bijeen. Een hunner schoot een revolver af, ten einde te zien hoe ver de kogel zou treffen. Het projec tiel vloog door do ramen van een Tluis aan dc Heilige Geeststraat. Een vrouw, die voor liet raam aan het si- ga ren ma ken was, werd door den ko gel in het voorhoofd getroffen. Zij was gedurende eenigen tijd bewuste loos. De getroffene is onder genees kundige behandeling gesteld, terwijl de politie de zaak verder in onder zoek nam. GOED APGELOOPEN. De „Tel." meldt: Te Vfissingen was de wagenmees- ler der Staatsspoor bezig met het verrichten van werkzaamheden on der aan een wagen, die tusschen de perrons stond, tóen, een rangeerder den wagen, waarvan hij niet wist dat er iemand onder werkte, verplaatste. De wagen meester behield zijn te genwoordigheid van geest en Het zich tusschen de rails vallen. Hij door stond nu wel enkele angstige oogen- blikken, doch kwam er wonder bo ven wonder zonder verwondingen af. Had de- man zich niet laten vallen, dan was hij zeker tusschen het per ron doodgedrukt. ERNSTIG ONGEVAL. Donderdag is te Den Andel (Gr.) een ernstig ongeluk gebeurd. Twee wagens aan elkaar gebonden en be laden. met stroopakken, kwamen het dorp binnen. De eerste werd be stuurd door den 17-jarigcn Wollens. Op den a an gekoppelden. zalen twee 1 zoons van P. v. Dijk, Hendrik en Jan, Roelf Franke «n Egbert v. d. Woude. Plotseling gleden de stroopakken er af en geraakten Hendrik en Jan on der de vallende vracht, waarna zij nog de wielen over zich heen kregen. Beiden zijn aan de bekomen verwon dingen dadelijk overleden. Roelf Franse, die van den wagen afsprong, bekwam geen letsel, doch Egbert d. Woude werden beide beene-n er st/ig gekneusd, zoo meldt 't N. v. d. Dag. "f KAMERLID ALBARDA. De heer J. W. Albarda, gekozen tot afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Enschedé, heeft aan B. on W. van Amsterdam eervol ont slag gevraagd, tegen een door het college nader te bepalen datum, als directeur der gemeentelijke Arbeids beurs. Hoewel B. en W. noode den hoogst bekwamen hoofdambtenaar missen, wordt toch door hen het Kamerlid maatschap met do directie der Ar beidsbeurs niet vereeriigbaar geacht en zal het eervol ontslag worden ver leend tegen hot tijdstip van in func tie treden van den eventueel te bi noemen opvolger, zoo meldt de Tel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regeL VICTORIA-WATER OBIRLAHNSTEIN. Natuurlijk Mineraalwater, geeft vermengd met limonade- of andere siropen een heer lijke drank. Een moei sneeei der Pink Pillen. Mejuffrouw M. G. Struikman, wo nende te 's-Gravenhage, Konihgs- hofje 55, schrijft: De Pink Pillen hebben mij gene- van een bloedarmoede die mij on dermijnde. Mijne zkiete was begon-; non met het verlies mijner eetlust en zwakte, terwijl mij no spijsvertering, woleer zoo goed, langzaam en moei lijk was geworden. Ik voedde mij slecht en mijne verzwakking werd ie- deren dag erger. Ik was altijd be nauwd en dikwijls onderhevig aan duizelingen, verblindingen en schel© hoofdpijnen. I-Iet kwam mij voor als of ik geen bloed meer in. mijn© aderen had en ik was altijd koud. Na zonder succes meerder© geneeswijzen te heb ben geprobeerd, besloot ik de Pink Pillen te gebruiken. Uw© pillen heb ben mij veel goecT gedaan en in e.eni- vcken ben ik volkomen genezen, Sedert ik die behandeling heb .ge volgd, ben ilc onophoudelijk gezond gebleven,- Onder een saam geperst en vorm bevatten d© Pink Pillen alle bestand- deelen di© noodig zijn om nieuw le en nieuwen rijkdom aan het bloed te geven en de zenuwen te ver sterken. Zij zijn bij uitnemendheid het onfeilbaar middel tegen bloedar moede., bleekzucht, algemeen© zwak te. De uitwerking der Pink Pillen is snel en zeker. Zij verkrijgen merk waardige resultaten zelfs in gevallen r de ziekte all© andere behande lingen heeft weerstaan. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 de doos en a f 9 de 6 doozen aan het Generaal-Depót der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 huis, te Amster dam; J. J. Göppinger, Haar lem, W. A. Schouten, drog. te Lisse; d alle goede apotheken en drogis ten. Stadsnieuws V oor dracht. Voor tijdelijk leeraar in Neder land sch en geschiedenis aan de II. B. S. ie Sneelc worden aanbevolen I. II. A. Enno van Gelder, dns., te Amsterdam2. A, Nóé, te Haarlem. ONAFHAN KE LI J KJ-IE ID.SI-1E R- DENKJNG. Een tiental personen hadden Vrij dagavond gehoor gegeven aan de uil- noodiging 'van tie Heeren M. G. Frankenhuysen te Amsterdam en Joh. Visser, om in het gebouw van 'de Ila arlemsdh© Jongelingsvereen iging een bijeenkomst bij te wonen, belegd, om te Haarlem een subcomité op te hten van liet comité, dat te Am sterdam een huldebetooging aan do Koningin, ter gelegenheid van haar bezoek aan de hoofdstad organiseert. De heer Jolhi Visser leidde den heer A'. Reyenga, uit Amsterdam, die het denkbeeld der huldiging heeft geop perd, in. De heer Reyenga wees op de betee kenis van het onafhankelijkheidsjaar en schetste daarbij den toestand in ons land omstreeks 1813 en merkte op, dat thans ons volk verdeeld wordt door de sociaal-democraten. Tegenover het optreden van de so cialisten moeten, naar spreker uit eenzette, de verknechten aan het ko ningschap een blijk geven van hun aanhankelijkheid aan de Koningin. arom wekte spreker op, dat ook Haarlem deelnemen zal aan den op tocht, die door Amsterdarnsche en Zaandamsche vereenigingen zal ge houden worden en die aan d© Ko ningin 'een album zullen aanbieden ter herinnering aan dezen optocht. Dit album bestaat uit- een fraai be werkten koperen omslag, die een aantal bladen bijeenhoudt, waarop de vaandels der deelnemende vereent gingen vooTkomen. De heer M. G. FrankenJhuyscn, voorzitter van liet Amslerdamsclic comité deelde daarop mee, dat het doel. is een volksbetoogmg te houden, Daarom zijn alleen werklieden- en dergelijke vereenigingen voor de be- tooging uilgenoodigd. Uit Amsterdam doen er reeds 40 vereenigingen mee. Ook te Zaandam is een sub-comité gevormd. De deelnemende vereenigin gen komen in het Frederik Hendrik plantsoen bijeen en wandelen naar den Dam. In liet Paleis biedt een commissie het album aan. Als de Ko ningin op het bordes verschijnt, zul len de deelnemers aan de hulde, be geleid dooi- eenige muziekkorpsen, hel Wilhelmus zingen. Daarna trekt men naü.r het terrein achter het Rijksmuseum, waar ©eni ge sprekers het woord zullen voeren, Bij de gedachten wisseling merkte de lieer H. J, Booiman, voorzitter van den Kon. Bond van Oud-Onderofficie ren op. waarom men de versterking van de betooging uit de omliggende gemeenten noodig achtte. Kan men te Amsterdam geen voldoend aantal Oranje-gezinden vinden, om aan deze huldebetooging deel te nemen? vroeg spreker. Hij meende, dat het beter was, de belooging tot Amsterdam te beperken. I-Iiertegén werd opgemerkt, dat nlen wel gaarne de betooging verder zou willen doen uitstrekken maar voor verder-afgelegen plaatsen wor den de kosten te groot. Daarom heeft men zich beperkt lot, de omringende plaatsen. De heer Klein critiseorde de leiding van het Comité. Men lieeft niets van dit plan gehoord, vóór Donderdag avond, toen de convocaties werden ontvangen. En die convocaties gaven ook geen nader© inlichtingen over de betooging. Na eenige gedachtenwisseling ver klaarden de heeren Joh. Visser, C. Nieniöller, W. ten Boom, Hilbrander en W. van Liemt zich bereid, hoewel zij zich daarmede niet voor hun ver eenigingen verbonden, zitting te ne men in een voorloopig sub-comité. Dit comité zal ©en tweede vergade ring beleggen. DE FABRIEK AAN DEN VERSPRONCKWEG. B. en W. hebben in verband met de Hinderwet aan de firma J. J. Beijncs vergunning verleend tot oprichting van een werlc- en stelplaats tot het vervaardigen van rijtuigen 'en spoor wagens. in een-te bouwen fabriek op een gedeelte van het terrein, kadas traal bekend in sectie A No. 3534, ge legen ten zuidwesten van den Ver- spronckweg, waarin als beweeg kracht zal worden gebezigd een elec tromotor van 25 P.K., tót het drijven van zes boormachines, twee dubbele boormachines, twee schaafbanken, een dubbele schaafbank, een ver plaatsbare draadsnijbante, twee' draai banken, een dubbele amarilbanlc, een lint ijzeren zaagbank, 2 slijpsteen en, een pons- en knipmachine, benevens het plaatsen van 2 dubbele smidsvu ren tot verwarming van bouten. Rubriek voor Vragen Gaabonneerden hebban het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Reductie van Haarlem's Dagblad, Grooto Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet vblledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandeeht gisnohonken, VRAAG Als een winkel juffrouw iu de helft der maand vertrekt, heeft zij dan recht op de heele maand loon? ANTWOORD. Zij moet opgezegd worden met den vereischten termijn. Wordt haar opgezegd met de helft van den tijd, dan heeft zij recht op '•het geheele loon. VRAAG. lfoe moet ik een adres schrijven aan den Minister vau Fi nanciën? Moet ik op gezegeld of op ongeze geld papier schrijven? ANTWOORD. Aan Z. Exc. den Minister van Financiën. Of u op ge zegeld papier moet schrijven hangt af van het verzoek, dat u moet doen. VRAAG. Mag Iemand in een per ceel, hetwelk door twee gezinnen be woond wordt, hel beroep van waar zegster uitoefenen.? ANTWOORD. Waarom niet? Als dat den anderen huurder ongevallig is, kan hij vertrekken, VRAAG. Wat is de kortste weg door de Haarlemmermeer van Benne- brock naar Utrecht? Hoelang is dat fietsen? ANTWOORD. Via AalSDieer-Ku- delstaart, Het is ongeveer 3 uur fietsen. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen wat de kortste weg van Haarlem naar Rotterdam is en hoelang is dat fietsen? ANTWOORD. Haarlem, Oegsl- geest, Haagsöhe schouw, Bergschen- hock naar Rotterdam, Het is ongeveer 5 uur fietsen. VRAAG. Als men f 10,50 verdient is het dan wel juist dat men in de plaatselijke belastitg voor f 2.60 is aangeslagen? ANTWOORD. Als u f 2*60 moet betalen is u aangeslagen tegen een inikomen van f 550 of f 11 per week. VRAAG. Als men f 10,50 ver dient, hoeveel kerkelijk© belasting moet men dan betalen? ANTWOORD. Dat is ons niet be- ■kond. Wend u tot den Kerkdijken ontvanger om inlicEtinven. VRAAG. Wanneer een dienst meisje met Augustus haar loon heeft ontvangen, kan zij dan '11 Augustus opzeggen om met 1 November te ver trekken? ANTWOORD. Ja, zij behoeft slechts met zes weken op te zeggen. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen wie de curator is van het faillisse ment De Vos? ANTWOORD. Namen van ci toren in een faillissement worden in de advertenties bekend gemaald. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen waarom ©r op de Groote Markt geen kiosk staat? ANTWOORD. We zouden u kun nen „vragen: Kunt u ook zeggen, waarom er wel een moet staan? VRAAG. Ileeft een dienstbode, die met Augustus in dienst i3 getre den en den godspenning heeft gehad, redhit op een kermisfooi? ANTWOORD. De gewoonte is de fooi te geven. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen welke kundigheden een meisje van jaar moet bezitten, om als telefo niste geplaatst te kunnen worden? Welken weg moet men inslaan om haar geplaatst te krijgen? ANTWOORD.Informeer dat eens an het telefoonkantoor. VRAAG. Toen ilc Zondag bet Frans Halsmuseum bezichtigen wil de, vond ik het gesloten. Er is toch aangekondigd dat het 's Zondags ge opend was. Wat is hiervan de rede? ANTWOORD. U zult op een uur gekomen zijn, dat het niet geopend was. Hoe laat is u er geweest? VRAAG- I-Ieeft een dagmeisje,, dat ziek geworden is, recht op haar weekloon? Zoo mevrouw het niet ge in wil, wat moet ik dan doen? ANTWOORD. Wend u tot het Consullatiebureau, dat des Vrijdags- middags om half twee in hel Paleis van .Justitie, aan de Jans3f.raat, hij een 'koittt. Voorzie n van een bewijs van onvermogen. (Aanvragen Stad huis, le afdeeüng.) VRAAG. Kunt u Vnij ook zeggen, wanneer er een huisvlijttcnteonstel- ling is Haarlem is? ANTWOORD. Dat is ons niet be kend. VRAAG. Is een weduwe zonder mid del van bestaan, die door haar kin deren onderhouden wordt, verplicht personéele belasting te betalen? ANTWOORD. Als zij daartoe in de termen vult' door huurwaarde, meubilair, enz. wel. VRAAG. Wanneer een patroon j 15 Augustus niet laat werken, moet itnij dan zijn knechts, die wei- willen werken, uitbetalen? ANTWOORD. Het weekloon gaal door. VRAAG. Ik ontving een gulden met den beeldenaar van Koning Wil lem I en het jaartal 1846. Is dit munt stuk nog gangbaar, zoo neen, welke waarde heeft het dan voor een ver zamelaar? ANTWOORD. Wij meenen, dat die wel gangbaar zijn. VRAAG. Als de familie de stad uit gaat heeft dan liet dagmeisje recht op kostgeld en recht op een kermis fooi? ANTWOORD, Neen, VRAAG. Wanneer een meisje 15 Juli in betrekking is gekomen en den godspenning ontvangen heeft, iheeft zij clan nog recht op ©en kermisfooi? ANTWOORD. Het is "gewoonte een fooi te geven. VRAAG. Heeft een 'brandverze kering maatschappij het.recht, om zonder reden op te zeggen? ANTWOORD. Dat ligt aan de bepalingen van uw polis. Lees die eens na. We veronderstellen dat de maatschappij wel die bepaling 'in haar voorwaarden zal hebben, opge nomen. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen wat bij het schaken beleekent 0 0 on gewonnen met 4-0? ANTWOORD. 0-0 is het teeken van de rokade (verplaatsing van Ko ning en kasteel in één zet). Gewon nen met 4-0 beteekent meestaJl, dat door den winner 4 partijen gewonnen en geen verloren is. VRAAG. Waar moet ilc mij ver voegen, om de verpleging te leeren bij ihet Roode Kruis? ANTWOORD. De secretaris vau de Haarlemsche afdeeling, mr. dr. Rïbbius, die op de Groote Markt woont, zal u wel kunnen inlichten. VRAAG. I-Ieeft een man het recht om zonder goedvinden van de vrouw meubelen te verkoopen? ANTWOORD. Als zij zo nel er hu welijkscontract gelrouwd is, wol. VRAAG. Ik heb ©en dienstbode voor dag en nacht, die ik per maand betaal. Nu heeft zij met de maand opgezegd, Is dat geoorloofd? Op het oogenblik is zij thuis. Heeft zij nu nog recht op loon of ver valt dat? ANTWOORD. 'Als zij bij do maand góhuurd is, kan zij met een maand opzeggen. Wanneer zij nu thuis is, omdat haar diensttijd dus eerst over een maand geëin digd is, houdt zij natuurlijk recht op teoa. VRAAG. Als men voor dag en nacht dient en per maand betaald worclt Heeft men dan recht op een kermisfooi? ANTWOORD. „Recht" op een fooi heeft niemand; het is echter wel de gewoonte, dat een fooi gegoven wordt. VRAAG. Mijn dodhiter is 30 Juni ('s morgens) in betrekking gegaan en is bij de maand gebuurd, nu heeft zij 30 Juli de betrekking opgezegd, kan zij nu 30 Aug. vertrekken, of is zij verplicht op 31 Aug. te vertrek ken? ANT.WOORD. Zij moet met een maand opzeggen, dus kan zij eerst 31 A.ug. .vertrekken, VRAAG. Is het gebruikelijk, een dienstbode, die met 1 Juni in betrek king is gekomen een kermisfooi te go- ven? ANTWOORD. Ja. Leger en Vloot Naar het „Vaderland" verneemt, zal de gen er a a 1-rn.a j oor-hoo f d'-i n ten- da n,t J. F. de Meester met 1 Novem ber het leger met pensioen verlaten. Als zijn opvolger worclt genoemd de kolonel-intendant W. A, II. Door man. Pers-Overzicht HET CONCENTRAT1EBESLUIT. 't „Algemeen Handelsblad" schrijft: Als de ontwerpers van het in „Liet Volle" opgenomen adres aan hel Vrij zinnig Concentratie-comité hun zin krijgen, zal de concentratie door li berale kiezers in beschuldiging wor den gesteld wegens haar besluit, na weigering der sociaal-democraten mee te doen, hel bewind te aan- vaarden. Men vraagt de namen te kennen, opdat de kiezers weten, wat zij aan hun afgevaardigden hebben. Wij zouden willen vragen met. welk recht beschuldigt men de afgevaar digden der concentratie dat zij hun plicht- niet hebben gedaan. Hadden de vrijzinnigen vooraf ge daan alsof ze bereid zouden worden gevonden tot een da capo van het Ka- binet-Dc Meester, dan zou er reden wezen voor de thans blijkende onte vredenheid. Maar dat hebben ze n i e t gedaan. Integendeel De drie vrijzin nige woordvoerders, dc heeren Drucker, Roodhuijzcn en De Beau fort, hebben op 6, 10, 14 en 15 Decern-, ber zoo duidelijk mogelijk gezegd, dat zij niet op de verovering van de Regeering uitgingen en dat de vrijzin nige concentratie geen verplichting tot aanvaarding van de Regeering z.ou gevoelen, wanneer zo geen meer derheid kreeg zonder de socialisten. Dat is door olie drie de sprekers uit drukkelijk aangekondigd en zij heb ben daarbij' tevens alle drie verklaard, dat zij zich niet hadden in te laten met hetgeen cr moest gebeuren in dien de vrijzinnige concentratie geen, meerderheid! zou krijgen. „Als de ver kiezingen aantoónen, dat de meerder heid Van oiize natie niet gediend is van de voortzetting van het tegen- woordig beleid, zullen, wij naar mijn. overtuiging reeds een grooten stap vooruit zijn gekomen," zei de heer Drucker op 5 December. Dat er ver moedelijk een toestand van onzeker heid zou ontstaan, zooals wij dien thans beleven, heeft men dus voor- uitkunnen weten. r is nog iets. Als de berichten, juist zijn, krijgen wij -geen zakenka binet, Maar nu wij de bovenstaande herinnering van vroegere verklarin gen von de woordvoerders der con centratiepartijen gegeven hebben, mogen wij- er wel even aan toevoe gen, dat toevallig juist de mogelijk heid van het optreden van een zaken kabinet de. eenige is, waarop van vrij- lige zijde is gezinspeeld, voor het geval er geen vrijzinnige meerder heid zou zijn. Een zakenkabinet zal dan wellicht zijn de meest geschik te. oplossing, zeide de heer Drucker op 14 December. Niemand heeft dus het recht door den tegenwoordigen gang van zaken zich teleurgesteld te gevoelen. HET ZWOLSCHE CONGRES. De heer F. M. Wibaut schrijft in het Weekblad van „Het Volk" o.a. De meerderheid der partij wil on der dc tegenwoordige machtsverhou dingen geen deelneming in een bur gerlijke regecring'. Dat de meerder heid heel zeker weet dat zij het niet wil, is de onmiskenbare uitspraak van ons Zwoischc congres, De meerderheid weet het heel ze ker. Want er is op het congres niets onbeproefd gelaten om haar aan het wankelen te brengen. Zoowel Scha per, als Vliegen, als Troelstra, heb ben het voorgestcidindien de partij niét besluit aan de Kamerfractie machtiging te verleenen om op een gegeven oogenblik in het aanstaande parlementaire tijdperk zoo noodig ministerzetels te aanvaarden, dan zijn femcen kiesrecht en staatspensioen erloren". Geeft echter de partij die machtigign wel. dan zijn alge meen kiesrecht en staatspensioen zoo goed als verkregen. De meerderheid echter zei neen. Zij bedacht ook in dit moeilijke oogenblik, dat de soci- aalde.mocratie, in elk geval voor de beteekenis der hervormingen, zich heeft af te vragen of de wijze waarop deze verkregen worden, den strijd der arbeidersklasse, het klassebe- wustzijn der arbeiders, versterkt. En dit bedenkende, zeide de meerder heid: neen. Zij bedacht daarbij ech ter ook. dat reeds in de politieke si tuatie van thans algemeen kiesrecht liet meer is te weren, en uitbreiding van het toch reeds in de wet erkende beginsel van staatspensioen ook zon der socialistische ministers zeer wel kan worden verkregen. DE NAVERKIEZING TE GRONINGEN. De correspondent, van „Het Volk" te Groningen schrijft: Uitgebracht werden 5792 stemmen, waarvan op mr. Limburg 3786, op Rugge 1863, op Sterringa 81. Op 17 Juni kreeg dr. Bos 3750, mr. Ankerman 2406. Sannes 2451 en Ster ringa 124, Wat leeren deze cijfers reeds bij oppervlakkige beschouwing? Bij deze

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6