LEM'S UAGBUD DERDE BLAD Zaterdag 16 Augustas 1913 ft3a5ïdlS©ns4 naar ftëetii. Oost Indië. Do verzending van brieven enz. />eeft deze week plaats als volgt: Over Marseille, Dinsdag 19 Augustus (Laatste buslichting 6 uur 15 min. '6 avonds). Tenzij op verlangen der afzenders wordt met deze gelegenheid geen cor respondentie verzonden voor Atjeh en Onderhoorigheden, Sumatra's Oost kust, Palembang, Riouw, Bangka, Bllliton en Borneo. Ovur Napels, Woensdag 20 Augustus. (Laatste buslichting 12 u. 15 in. na middag). Over Brindisi, Vrijdag 22 Augustus. (Laatste buslichtiug 12 u. SO m. na middag). Met deze gelegenheid wordt alleen verzonden correspondentie voor At- Joli en Onderhoorigheden en Suma tra's Oostkust. Over Marseille Zaterdag 23 Augustus. (Laatste buslichling 6 uur 40 min. '6 morgens). Sumatra's Westkust en Ben koelen alleen op verlangen der afzenders, overigens correspondentie voor geheel N-0 -Indië. .Over Rotterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 23 Augustus. (Laatste buslichting 2.35 's mor gens). Het port van met deze gelegenheid vorzouden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 cent per stuk, en dat van druk werk één cent per 50 gram. Om nog met deze mail te kunnen worden verzonden moeten postpak ketten Vrijdag vóór 9 u. 30 m. des avonds ten postkantore bezorgd zijn. (Atjeh, Sumatra's Oostkust, enz. wordt niet deze gelegenheid niet ver- ionden). Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedoeld wordt de buslichting aan 't Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat. 3 s3 ÏJ J N 3 3.25 m. 8.30 m. G 40 in. 11.— m. 9.— m. 1.30 a. 12 20 a. 3.20 o. 3:35 a. 7.50 a. 4.40 a. 8.30 a. G.— a. 10.20 a. 7.45 a. 12.— a. De Igta. II. vVie den hoofdingang van het Pa leis voor Volksvlijt binnengaat, hij die leek is en de In tor nation a le Gra fische Tentoonstelling bezoekt met de herinnering aan den roep die er van uitgaat „dat er zoovele machines in werking te zien zijn" bij zal, ge loof ik, in 't eerst denken dat hij voor 't lapje gehouden is. Want hij schrijdt, door corridors en kleine zaalruirnlen waann geen machine te zien is, maar waarin smaakvolle exposities van gra fische kunst zich rijen. Kleurendruk ken. boekwerken, illustratiedrukken. steen- en plaatdrukken, etsen, kaar ten, etiquetten, foto's, photo-li Biogra fieën, lichtdrukken, autotypieën, gra vures, dieixirukprocédés en nog veel meer ziet hij vertegenwoordigd, en hij verwondert zich over de rust en stilte die op deze tentoonstelling toch schijnen te heerschen. Zaalwachters schrijden langzaam voort, het publiek beweegt zich er kahu en er wordt inet gedempte stem gepraat, omdat alles hier zoo'n Impressie van ru3t en kalm te geeft. Dan is er de lees- en studie zaal, mot do mooie geriefelijke lees tafel iii 't midden en de gevulde boe kenkasten en plaatwerken langs de wanden. Ook daar rust en stilte, net als iii 'n Palais des Beaux Arts op de Gent sol ie Wereldtentoonstelling, waur men ook zaclitkens voortschrijdt en telkens stilstaat om „te bewonderen", maar éven af én toe iels'fluisterend vragend aan een gardien.... Het is moeilijk om van deze afdce- lingen der tentoonstelling- (in den ca talogus koeltjes gerangschikt onder het hoofd „Producten") een beschrij ving te gaan geven, en dit-en-dat er uit te pikken om er van te gaan zeg gen dat het toch zoo mooi is, en dat men het vooral moet gaan zien. De ■waarheid is, dat olies als geheel zoo mooi is, on dal men er zoo n grooten indruk van meeneemt van de ontzag lijke vorderingen, die de grafische kunsten toch gemaakt hebben. Zie b.v. eens de prachtige drie- en vier kleurendrukken, de staal- en koper gravuren en lees dan eens de uitvoe rige beschrijvingen in den catalogus van de technische procédé's, die in den loop der tijden zijn ontstaan en door wier verbetering en verfijning deze hoogte in het grafische vak is bereikt. Dan zult ge ook begrijpen, hoe een groote rol de capaciteit van den vakman in de uitvoering van vele dezer procédé's speelt. Maar mijn leek-bezoekor, die zich door de stilte en rust een beetje gedö- ceptionneeid voelde, gaat verder en vindt plots zijn verlangen naar „wer kende machines" bevredigd, als hij voor een verhcogïng komt te staan vanwaar een zacht-gesnor en geratel klinkt, en waarop steeds een groepje ten t oonstel 1 i n gsbez oekers te vinden is. Op die verhoogiing staat de minia- luur-papierfalniek-in-werking, die we in ons vorig artikel over de Igta al even torloops hebben aangeduid. Men weet, hoe voor een belangrijk deel der papierfabricage als grond- Btof lompen worden aangewend. Die lompen nu worden vermalen in den „hollander". een werktuig dat, omdat het van Hollandsche vinding Is, alge meen dezen naam draagt, 't Is een maalmaehme, een wals die met. bolle messen is bezet en ronddraait boven een met-messen-bczet grondwerk. De lompen, die in een watermassa dwar relen. worden tusschen de messen doorgewerkt, vele malen achtereen, en telkens wordt de afstand tusschen de wals en het grondwerk kleiner, zoodat tenslotte alles uitoeugescheurd en gerafeld is en ten laatste zelfs de vezels worden gebroken. Over de eigenlijke machinale pa pierfabricage, aangevangen in "t begin der 10e eeuw, ontleen ik dit stukje aan den tentoonstellingscatalogus: „Zoo'n papiermachine is een inte ressant werktuig, vooral omdat in ééne machine zooveel gebeurt en de pap, die aan den eenen kant wordt toegevoerd aan den anderen kant do macliine in den vorm van vellen of rollen papier verlaat. Bij de machi nale vervaardiging van papier wordt aan het principe der handschepperij niets veranderd, slechts worden de handbewegingen thans machinaal, al- zoo sneller, eenvoudiger, en doelma tiger uitgevoerd. In de plaats van den schepvorm heeft men ecu roteerend zeefdoek ge steld, dat een schuddende, trillende beweging maakt. Nadat ook hier in den hullanJer do grondstof fijn "gemalen is, laat rnen de zeer dunne papierbrij op het zeef doek zonder einde vloeien, waarover de papierpap zich verspreidt. Dü'-r de schuddende beweging vloeit liet water grootoud eels weg en slingeren de ve zeltjes zich zoo om en door elkaar, dat de pap reeds een zekere vastheid en liet aanzien van papier gekregen lieeft. Daarna gaat de massa tusschen met vilt overtrokken rollen door waar door de papierbaan verder uitgeperst wordt. Om verder alle nog aanwezige vocbldoelen uil het papier ie verwij deren, wordt het tusschen een aantal verwaande cylinders doorgevoerd tn daardoor geheel gedroogd. Aan het einde van dit complex van samenwer kende machines, welke te zamen een lengte van GO a 100 Meter hebben, wordt het papier in lange banen op gerold. Veel papiersoorten zijn, nadat ze van de papiermachine komen, reeds voor hun dool geschikt en worden <1 aan rollen van verlangde breedte op gerold, of op snijmachines, die van één lot zestien rollen tegebjk kunnen snijden, on verlangde grootte in vel len gesneden; andere soorten das reu- tegen, die hoogen glans of gladheid verelschon, worden eerst door enne lnvochtmoohlne op een bepaald vocht gehalte gebracht en daarna op sail neerkalandei'8 tusschen verwarmde- vollen gesatineerd". Ook de sntineer-calander ontbreekt bij dat kleine, ingenieuze miniatuur- papjerfabriekje op de Igta niet, en het is als geheel wel zóó merkwaardig én interessant dat mijn leek-tenloonste.l- lingsbezoeker ik moet hem weer eens even naar voren brengen er wel geruime» tijd met genoegen hij verblijven zal. Maar in de verte lioort hij nu ook al een verward geraas, en als hij even doorloopt komt hij in de groote ma- chinezr.al, een hei-verlichte ruimte waar de kleurige koeienletters-on schriften opzichïig-doen hoven de stands, waar bezoekers door inlich ting-gevende exposanten worden aan geklampt, waar het druk en bedrijvig en rumoerig is in tegenstelling met de rustige rust van zoo even. Zetterij, drukkerij, binderij en inbtfa- bricage voeren hier den boventoon in den aard der exposities. En daar vindt men alle bekende namen der groot© firma's on handelsgebied in de gra- phische bedrijven. De lettergieterij A m sterd run", vert egömvoord i g 4 Ier van The Babcock Printing Press Ma nufacturing Cy. ie New-York expo seert er de lwroeinde éen- en tweutoo- renpersen voor illnstratiedrule van die firrna: de firnn Reit en Co.,'drnkirikt- fabrikaniten te Amsterdam, geeft een overzicht van de grondstoffen voor de drókinktfabrieage benoodïgd, ex poseert naast de fijnste verfstoffen en' vernissen dp rollenspecies „Hunirno- nia"en „Amerika", een keur van •bronzen, van goud- en zilverinkten, van drukproeven en eigen emballages; ■de drukinkten-fabriek Berger ft Wirth, ook al in de hoofdstad gevestigd, geeft o.a. het pneumatisch, inleg'ippa- raat „Universal" te zien, dé firma P. van Dijk heeft een grooten stand vol van machines en materialen voor de graphische branche. Daar sts an de tweetoerenpers van de alombeken- de Linotype and Machinery Co. Ltd., papier bewerkingmacbines van Mans- feldt uit Leipzig, hechtmachinoê van Gébr. Brehmer uit Leipzig... en nog zooveel meer. En de lijst der groote firma's dio hier exposc-eren is no: lang niet ten eind. Hier en in de zijzalen der groo te machine-ruimte vinden we ze, en ook de Haarlemsche zijn waardig vertegenwoordigd. ROBERT P. Buitenlandsch Overzicht D© Balkanvulkasn dooft uit. De Roemeensche minister Majores- cu, die met zooveel tact en vastbera denheid gewerkt heeft om den vrede van Boeeharest spoedig tot stand te brengen, heeft thans, nu het groote j werk is voleindigd, eenige indrukken medegedeeld over de stemming onder i do Balkanstafen. Bulgarije, zcide hij', moest de voor waarden van de bondgenooten wel aannemen, daar de gedelegeerden overtuigd waren, dat de Bulgaarsche troepen geen verderen tegenstand meer konden bieden, en de boeren weder terugverlangden naar hunne dorpen en velden. Hoe hard de go- stelde voorwaarden ook waren, de Bulgaren moesten die aanvaarden. Maai- zij deden dit met groote ver bittering- Dat bleek reeds bij het vaststellen van het vredesverdrag. Op wensch van den Bulgaarschen gede legeerde werden uit den aanhef, die op de gebruikelijke wijze zeide„Op dat vrede en eendracht weder teer- schen zullen tusschen onze volken", de woorden „en eendracht" worden I verwijderd. Vrede moet er nu een- j maal komen, maar eendracht niet. Dat spreekt boekdeelen Do Bulgaren zullen liet den Grie ken niet spoedig vergeven, dat dezen Weven aandringen on het bozit van i Cavalla. Maar ook tusschen de Ser- viêrs. en Bulgaren zal het nog lang geen koek en ei worden. Dat de Ser viërs den Bulgaren geen vrijheid voor scholen en kerken in do ge annexeerde provincies toestonden, is een doorn in het vleesch der Bulga ren, die daar meer dan 300 Bulgaar J sche scholen opgérlcïït, en ter ver- sterking van do Bulgaarsche nalioria litcit nn'llioenon hebben uitgegeven. Zij verwachten nu niet anders, dan dat dé Serviërs daar een politiek van onderdrukking zullen voeren, die de Bulgaren in Macedonië tot wanhoop zal brengen. Toch gelooft Mojorescu niet, dat do oorlog spoedig weer zal uitbreken integendeel hij acht den vrede voor langen tijd verzekerd, daar. Bulgarije jaren zal hoodig hebben, om weer op zijn verhaal te komen. De Turken in Adrianopel. De. verklaringen van Sir Edward Greyin het Erigelsche Lagerhuis heb ben in Turlciie een deprimeerenden indruk gemaakt. De „Tauin" meent, dal de mogend heden langzaam aan gewonnen wa ren voor het denkbeeld, dat de Tur ken in Adriauopel zouden blijven, en .nu treedt Grey op oen wijze op. dio het prestige on de macht van Enge land ernstig moot benadeelen. liet blad betreurt liet, dat waar de rechten en belangen van Turkije ter sprake komen, door Europa een an deren'maatstaf wordt aangelegd dan in elke andere quaeslïe. Het recht van Turkije op Adriauopel toch is zonneklaar, maar de Engelsche mi nister ilaot alle denkbeelden van ge rechtigheid en wensohelijkheid varen, om Turkije fe dwingen van die stad afstand te doen. Het gevaar, dat Rusland troepen zal sturen naar Arrrenië, om zoodoen de de Tinken te dwingen Adriauopel tc ontruimen, bestaat niet Officieel is „Rjctsj" in staat ge steld tot dc verklaring, dat Rusland geen stappen zol doen, om de Turken uit Adrinnopel te lerdrijven, tenzij het daarvoor een Europeesch man daal krijgt. Maar Bu.sla.nd is niét voornemens internationale verwikke lingen te doen ontslaan, Frankriik is sedert eenigen lüd beslist Turkophiel geworden. De Fransche rp.jmcring heeft reeds in de dagen, toén Turkije wellicht met in houding van financicelen steun ge dwongen zou kunnen worden Adria uopel te ontruimen, aan de „Dett© Ottomane" machtiging gegeven, aan de Porte een aanzienlijk bedrag uit te betalen. Maar ook verder is in da openbare meening van Frankrijk en in de regeeringskringen een omme keer in de stemming tegenover Tur- k"e merkhor, r. Dit wordt toegeschre ven ann de beloften van Diavid-bey, die voor de regeling der financieel© gevolgen van den oorlog nog te Pa rijs is. aan de Fransche regeering op economisch gebied. Zoo zo.u de uit breiding van den Anatolischen spoor weg, waarvoor Frankrijk concessies wenscht. door Djavid-bey zijn toege zegd. Turkije, rekenend op de oneenig- hcid der Eiiropcesche mogendheden, richt zich te Adrianopel huiselijk in, zeggende „J'y suis. j'y reste I" Na het sluiten van den vrede. Uit Saloniki wordt bericht, dat In verschillende plaatsen in de omstre ken van Goemoeldjina Turksche de tachementen zijn aangekomen. In de buurt van Bouc had een g&- yecht plaats tusschen Grieksche troe pen en een Bulgaarsche bende. Een groot aantal Bulgaren sneuvolden; ook aan de-,zijde der Grieken vielen clooden en gewonden. AUor'el Uit het Engelsche parlement. De Engelsche parlementszïUing ts Vrijdagmiddag met een troonrede ge sloten, waarin o. a. wordt gezegd liet bezoek van den president der Fransche republiek aan mijn hoofd stad gaf een groote reden tot erkente lijkheid en was een rifeuwe waarborg voor het behoud van de vriendschap pelijke betrekH--"en, die de beide landen vereenigen. De conferentie van de gedelegeer den der oorlogvoerende Balkanstaten hervatte in den aanvang van dii Jaar, de zittingen te Londen en kwam tot •overeenstemming over de vredes-i voorwaarden. Ik betreur het ten zeer ste. dat de vijandelijkheden tusschen de verschillende nationaliteiten op nieuw den staat van oorlog deden uitbreken; een oorlog, waarin tal van j betreurenswaardige incidenten voor kwamen. Het is nu echter bevredi- gend, dat de conferentie der oorlog- j voerenden te Boeeharest heeft geleid tot een staking der vijandelijkheden, die naar ik hoop, van blijvenden aard zal zijn. Er Is reden om groote voldoening uit to spreken over het feit, dat de groote mogendheden voortdurend met elkander in overleg bleven en mijn regeering heeft al het mogelijke go- daan om die gedachtenwisseling te vergemakkelijken en tot samenwer king te komen door middel der am bassadeurs te Londen. Revolutionaire woelin gen in Portugal. De politic heeft in een alleenstaan de schuur in de omstreken van Lissa bon dynamïetpatronen en wapens ge vonden en tevens een aantal exem plaren van een manifest van een re volutionair comité. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is aan jhr. mr. J. \V. D. Schuurbeque Boeije, op verzoek met ingang van 1 September eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van rechter in de arrondis sement s-rechtbank te Zïeriksee, onder dankbetuiging voor in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Is toegekend de aan rle orde van Oranje-Nassau verbonden eere-me- daille, In goud, aan A. Vermeulen, procuratiehouder bij de heeren J. en J. M. Voorhoeve, makelaars in assu rantiën, tc Rotterdam. DE CRISIS. Naar „De Maasbode" verneemt, is aan den heer mr. M. W. F. Treub dc portefeuille voor Landbouw, Nijver heid en Handel aangeboden. Men schrijft van welingelichte zijde aan „De Nederlander", dat de heer A. van Gijn, thesaurier-generaal van het departement van Financiën, wel degelijk aangezocht is voor de porte feuille van Financiën, doch Maandag middag definitief geweigerd heeft, omdat hij liet onmogelijk acht, de kos ten voor Staatspensioen te vinden uit de directe belastingen. GRIEKSCIIE ZENDING. De Grieksche zending ter kennisge ving van de troonsbestijging van ko ning Constat.lijn wordt 25 dezer te 's-Gravenhage verwacht. CASTRO OP BONAIRE? Uit New-York wordt aan de New- York Herald geseind, dat Cipriano Castro op het oogenblik vertoeft op Bonaire (een der Nederlandsche West- Indisclie eilanden). Dit bericht zou door een koopman te Willemstad per cijfertelegram aan een bekend Venezolaan, die tnans ver blijf houdt to New-York, zijn toege zonden. Het telegram meldt verder, dat Castro de gast is van een zekeren Thielen(?), dien Castro, nadat hij af gezet was ais president, herhaalde lijk in Europa had ontmoet. OPLEIDING VAN GEOLOGEN. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is inge steld een© commissie, aan welk© op gedragen wordt na te gaan of, en, zoo ju, weike maatregelen dienen te worden gen-omen om verbetering te brengen in de opleiding van geologen om bij deze opleiding een© betere samenwerking te verkrijgen tusschen de Rijksuniversiteiten en de Tech nische ïïoogeschooL TENTOONSTELLING. Op 19, 20 en 21 September zal te Schevoningen door de Ned. Mycologi st© Vereen iging eene mycologist© tentoonstelling (paddenstoelen) ge houden worden. DE GESNAPTE INBREKERS. Te Amsterdam zijn drie personen aangehouden, verdacht van den dief stal niet braak aan den Amste'.dijk 41. Het toeval heeft bij deze arrestatie een belangrijke rol gespeeld, wat iutus- schen niets afdoet aan de verdienste van de reclierteurs, die hebben we ten te profiteerer. van de gegevens hun door dat toeval aan de hand ge daan. Eenige dagen geleden maakten twee rechercheurs een ronde door buurt II LI, toen hun aandacht ge trokken werd door een woordenwis seling tusschen een groepje joi>ge mannen, die het niet elkaar niet eens waren over een afrekening. In den loop van het gesprek hoorden de re chercheurs ook, dat een pakje met zil verwerk ln het water van de Stadhou derskade was geworpen. Zij namen de gezichten van het ruziemakende stelletje goed op en begonnen een van de jonge mannen t© ondervragen. Al spoedig werden toen meerdere gege vens verkregen die allereerst ten ge volge hadden, dat het pakje zilver werk uit de Stadhouderskade werd opgévifent. Het bleek uitsluitend voor werpen te bevatten, welke bij den dief stal aan den Amsteldijk waren ont vreemd. "t Spreekt van relf, dat nu het ru ziemakende gezelschap spoedig opge zocht werd en in bewaring gesteld. Bij een hunner werd nog een van de gestolen voorwerpen iu huis gevon den, terwijl een goudsmid, die dezer dagen co ij armband kocht, eveneens van genoemden diefstal afkomstig, een ander van de gearresteerden her kende als de persoon die hem het sie raad te koop aanbood. Een van de gearresteerden heelt reeds ©en bekentenis aigelègd; zcocut de politie hier inderdaad een gceuo vangst schijnt le hebben gedaan. DE CHR1STELIJK-HISTORISCHB UNIE. De „Noderloi uer" spreekt het be richt uit de „Utreehtsche Ct."' betref fende de oneei igheid in de Ctiriste- lijk-Historiscbe Unie gedeeltelijk te gen. Het blad schrijft: In dit bericht is alleen juist, dat de lieer Van Eyck van Ilelsinga heeft bedankt als lid van het hoofdbestuur niet omdat hij zich niet kon vereeni gen met do leiding der verkiezings actie. maar omdat hij het niet eens was met het on th oud ings-advies bij de- herstemt» it gen. De beide andere heeren waren reeds op 24 April toen de alg. vergade ring der Unie werd gehouden geeta leden meer van het hoofdbestuur. ONGELUKKEN. Gistermiddag stortte van den aan. den Hammercfijk te Wcesp slaanden korenmolen „Het Anker", dien men bezig is te sloopeii, een gedeelte der daarom lieenloopende ibouten buiten galerij in. Daarop bevonden zich de 12-jarigo Maartjes, een jongetje dat daar een boodschap had gebracht, de werkman YV. Versteeg en nog een ar beider. Alle drie stortten met <ie vallend© massa naar beneden: de jeugdige Maartjes was onmiddellijk dood, de beide anderen werden zwaar gewond. Do Tel. meldt: Donderdag i:ad de werkman J. P. te Bergen-op-Zoom, het ongeluk door ©en puord in de haven geworpen te worden, vvaardjor hij op 't scherpe deel van 'n in lossing liggende stoom boot kwam tc vallen. De ongelukkige bleek twee ribben gebroken en zware inwendige kneuzingen gekregen to hebben .Naai- zijn woning vervoerd, overleed hij weldra. Ilij laat een we duwe met 9 jeugdige kinderen ach ter. Gistermiddag bad te Leiden in een woning aan de tweed© Huver- strant, ecu ongeluk plaats. Een 2 1/2- jarig knaapje, C. W., klauterde op een brandend gasooinfoor, om in een pot eten te kunnen kijken, zeker om te weten wat de pot schaffen zou. Zijn kleertjes vatten vlam en het jongetje liep gillend de straat op. Door toege schoten hulp werden de vlammen ge- biuschl. Het knaapje beliep ernstige brandwonden, zóó zelfs, dat men voor zijn leven vreest. Op het Meppelerdiep, tusschen da Nieuwesluis en den Zomerdijk, is ze kere G. Dekker uit een boot te watei geraakt en verdronken. Pers-Overzicht DE CONCENTRATIE. Hel „Y'aderland" noemt het schrij ven aan de Nieuwe Vrijzinnige kies- verccriiging ,,'s-Gra vennage". hou dende liet verzoek een algemeene vergadering dier vereeniging te wil len latschrijven. opdat deze zich kunne uitspreken over de houding, door de concentratie aangenomen, in zake de hangende crisis en om, zoo mogelijk, nog eenigen invloed tên goede te kunnen uitoefenen, ontijdig en niet doordacht. Ontijdig, omdat het, hangende de crisis, niet tactisch is vragen op te werpen, die zullen moeten leiden tot dissentie on den invloed zullen ver- Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Jules Verne, die toekomstdingen be schreef die waarheid werden, H. G. Wells, die den Oorlog in de Lucht en liet Reu zen voedsel voorspelde din gen, die ons misschien te wachten slaan zij hebben hun navolger ge vonden; Gisteravond kwam deze bij mij. Het was onze veelbeschreven en -bespro ken neet: Wouter. Jou (zei die) ik weet een mooi onderwerpje voor je, nu je vader er niet is, en je bovendien in den kom kommertijd zit en met de zeeslang aau 't tobben bent.... Dat laatste is onwaar! Geen en kel blad heelt dezen zomer de zeeslang le pas gebracht. Nu ja, omdat jullie nu een crisis hadden om over te schrijven, en een socialistencongres, en Troelstra op liet Loo, en zoo.... Ik protesteer namens de pers to gen dergelijke uitlatingen! Protesteer jij maar. 't Laat ree koud. Weet jij, da's wat anders, dat de Raad van Vel sen weer uren en ureu achtereen vergaderd heeft, dat do Raad van Scholen 't inclusief een paar uurtjes geheime zitting van half licht tot halftwanlf heeft uitgehouden, it dat de Haarlemsche Raad na vier 6ii driekwart uur vergaderen midden ln 't elfde punt van een agenda van vijf-en-twintig punten bleef steken...? Ik heb er iets van gemerkt. Zool En wordt het nu niet te erg? Is het niet hoog tijd, dat aan dit al-les een eind komt? Niewaar waar moet het heen? Als nu, iu den stillen aeeslangtijd (houd-je-kalm!) de Scho- tensohe raad al vier uur- op één avond noodig hooft, waar rnoet het dan heen? Dan gaan 'we 's nachts door-ver gaderen. Jawel. En dan krijg je, in navol ging van den Staal-nacht, zeker de aanduidingen van beroemde vergade ringen met den naam van den hoofd spreker. De Van Schie-nacht, en de Wolfl-nacht, en de Box-nacht... Neen, dat doen we niet! Afgesproken. Spaar je flauwe aardigheden -Ik heb een idéé, en om 't uit t© voeren ls alleen maai' eon uitvinder noodig... Da's niet veel. Ne©, dat is zeker niet veel, want die uitvinder hoeft geen genie te zijn. Hij moet alleen maar 't talent heb ben om een bestaande uitvinding, zon der er iets heel-kostbaars van te ma ken, te pcrfectïonneeren. Ilij moet de telefoon zóó zien te ina- kou, dat die het geluid van de stem op volle kracht overbrengt. Dan ben je klaart Zoo, in hoeverre? Snap je dat niet? Dan zal ik het je eens precies uitleggen, en je zult zien, dat als de nieuwe uitvinding er komt, er geen nieuwe raadszaal meer hoeft gebouwd te worden, waar ze nu zoo over roepen. Luister maar eens even. We nemen dan aan, niewaar, dat de telefoon het stemgeluid op volle kracht overbrengt. Nu, dan laat do gemeente eenvoudig evenveel parti culiere telefonen aanleggen als er raadsleden zijn, van hun huizen naar de raadkamer op het stadhuis. In die kamer is een half-cirkelvormige tafel geplaatst, en daar tegenover zitten de burgemeester', de secretaris, de cominics-rcdacteur en d© overzicht schrijvers eu verslaggevers van do dagbladen. Die laatsten hoeven er trouwens niet te wezen, als ze een particuliere telefoon naar hun bureau hebben. Maar die moet hun blad dan laten aanleggen. De kosten van san leg voor de raadsleden-telefonen be zwaren de gemeentekas niet. lloe is dal mogelijk? Die komen.in de plaats van den posl j.prosontiegelden", die vervalt omdat alle leden steeds absent zijn. Nu, de vergadering begint'dus. De burgemeester komt binnen, met den secretaris en den commies redac teur, gaat zitten en zegt: Bode, bel de heoreu even op. De bode snelt naar de telefoontoe stellen op de tafel, belt achtereenvol gens alle heeren op en vraagt overal: U spreekt met de gemeente! Is me neer thuis? Voor de raadszitting, ziet u. 't Is tijd om te beginnen! Als alle leden opgebeld zijn, en ge bleken is, dat er vier of laat ik zeg gen vijf absent zijn, wordt dat zooals altijd genoteerd. De voorzitter opent met den bekc-nden hamerslag de zit ting, de ingekomen stukken worden voorgelezen, en de burgemeester zegt tegen den halven cirkel telefoontoe stellen: Mijne heeren, aam de orde is punt 1 der agenda. Ik open de beraad slagingen. Wenscht een der leden het woord? 't Schelletje van het toestel, waar op de naam van het lid X staat, rin kelt." I-Iet woord is aan meneer X. Mag ik eerst even aan meneer IJ. wagen, bm zijn dochter te verzoeken nilt tij dens do raadszitting piano te spelen, on althans daarmee te wachten tol de stemmingen? Dan zuileD do heeren. ér zeker ohogen prijs op stellen! (een on- vorsta&n gebrom komt uit gansch de rij van toestellen). Meneer X vangt zijn rede aan, en wordt beantwoord door meneer Z., wiens toestel met het wapen dei' ge meente versierd is. Waarom? Die is wethouder. Maar midden in do rede van meneer Z. klinkt uit een ander toestel de stem van meneer Q. Bode (zegt de burgemeester) hang eens even de hoorn op de haak van toestel Q. Er mag niet geïnterrum peerd worden! Enfin, te.- slotte wordt er gestemd, en zoo gaat het bij de behandeling van allo punten Heel eenvoudig! Jawel, 't is een mooi idée. Maar als ik 't goed begrijp, moeten alle huisgenoot en van alle leden op die manie* de lieele raadszitting hijwo nen ?Dat wil dan zeggen: ze moeten 't allemaal aanhooren? Natuurlijk. En daar zit 'm juist de kneep. Wacht maar even. Eerst ge- beurt er nog wat anders. Tijdens de behandeling van punt 10 klinkt een langdurig geschel uit toestel. R. De pers noteert: de familie R. komt ter vergadering. Maar even later helt heftig toestel S., en een stem klinkt: Burgemees ter; dat gaat zoo niet langer. Onze jongste kan niet slapen, 't Is hier zoo gehoorig. Mijn man kan niet langer vergaderen! Best, mevrouw 1 zegt de bur gemeester waardig. - Bode, hang den hoorn op toestel S. (gesmoord gelach klinkt uit de andere toestellen); de verslaggevers i.oteeren: mevrouw en d© heer S. veriater, de vergadering). Stel nu b.v., dat het slecht gaat, en dat om zes uur men nog tien pun ten to behandelen heeft. Dan móet de zitting onmiddellijk gesloten worden. Hos zoo? Omdat allo families trek krijgen in hun middagmaal. M ant die stillen niet zooals de man en vader, hun honger door de beliortiging der ge- uieeuLobclar-gen. Er klinken dus herhaaldelijk inter rupties, en d© burgemeester moet wel zoggen; Mijne heeren, er wordt ten uwent naar ik merk, zóó naar den dlsch verlangd, dat het onbescheiden zou zqu langer te blijven praten. Ik sluit dus deze vergadering. Bode, hang alle hoorns opl Enfin Jan, je begrijpt bet nu al voldoende.. Laat ik je nu eens even het lijstje van voordeclen opsommen: le. er behoeven geen raadszalen moer gebouwd te worden; 2e. de debatten worden bekort door de aanwezigheid der respectieve be tere helften; 3e de laatsten wonen steeds de zit tingen bij, en krijgen dus een onge zochte gelegenheid om de „mondig heid voor het vrouwenkiesrecht" te verwerven; 4e. als een der leden een punt der agenda niet interesseert, of een dis cussie hem verveelt, hangt hij maar even thuis het toestel op 1); 5e. de commissievergaderingen en de vergaderii gen van B. en W. kun- ook op deze manier gehouden wor den; 6e. het maatschappelijk inzicht der leden wordt vergroot door den rui men blik in het gezinsleven, dien zij noodzakelijk moeten verkrijgen... Enzoovoortc. Maar j'e bent nu zeker wel overtuigd? Dat weet ik nog zoo niet.... Maar ik wel. En de uitvinding zal komen en uitgevoerd worden! Want is 't ook niet zoo gegaan met de onderzeescho booten, met de aeropla- Niet? Ilob je nog bezyreren Dan groet ik jel Toon stapte neef Wouter weg. JAN FIDELIO. 1) Tegen deze mogelijkheid heb ik ten sterkste geprotesteerd.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9