NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31© Jaargang No. 9251 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 18 AUGUSTUS 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÈN: lf per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - LZU Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regeis, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. 6 üeïlllsfreerd6 zSa^bla'd, 'voor Haarlem" I I I I I I I I I I l (X37>i Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnommer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 19 AUGUSTUS. Orgelbespeling in de Groote Kerk, van 12 uur. Buiten-Sociëteit: Concert I-Iaarl. Muziekkorps, 8 1/4 uur. Circus Sidoli: Voorstelling. De Kroon: Biosc. voorstelling. Apolio-Theater: Biosc. voorsteng. St. Bavo, Smedestraat: Biosc. voor etelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Rusthoek, Bloemendaal: Concert Stadsnieuws CIRCUS CESAR SIDOLI. 't Circus, dat nu onze 6tad is komen bezoeken en op het Lakcnkoopersveld zijn tenten heeft opgeslagen, heeft zich op een bijzondere wijze eerst aan den volk© bekënc) gemaakt. Dat ge schiedde door een optocht, waaraan het grootste deel van het circus-per soneel en alle paarden (ruim 130) Za terdagmiddag deelnamen. ITet was een aardige, kleurige stoet, die Za- terdnemmdag van 5 1/2—7 uur door de stad trok, ea het ontbrak niet aan publieke belangstelling De optocht niet de kleurige vaandels, die do ar- tisten, in hunne sierlijkste costuums gedost, droegen, on do reeks mooie paarden, gladjes opgepoetst en ook op hun manier in vol ornaat, was een groote attractie voor het publiek, dat in massa's langs do straten stond om den stoet to zien voorbijtrekken. Welken weg die nam, hebben we in een vorig nummer al aangekon digd zoodat we het straten-lijstje maar niet meer zullen geven. s Avonds had de openingsvoorstel ling plaats in de ruime, keurig-ingo- richle en kwistig electrisch-verlichie tent, op het Lakenkoopersveld. En die vonrslelliri!» heeft ons een uitsteken den indruk van dit circus gegeven. Want het programma was met zorg samengesteld, en de directie was er volkomen m geslaagd om dat zóó to doen dat het publiek steeds prettig werd bezig gehouden. Bovendien is er ii dit circus met succes naar ge streefd, om de oudé afgetreden paad jes i© verlaten en zooveel mogelijk iets nieuws in het programma en in de nummers te brengen. Ten eerste was dat het geval met de clowns, die een flink deel van "t programma voor hun rekening hadden en beter, hu- moristischer waren dan we er in lan gen tijd hier in Haarlem hebben ge zien. c lo wiis-intermezzo s waren een bepaald succes, en vooral was dat het geval met de scene waarin twee clowns optraden met een soort van grijs gedierte, dat een zonderling- g< vormden ezel geleek, maar natuur lijk een man, gestoken in dit vreemde costuum, was. 't Gedierte was na tuurlijk bijzonder recalcitrant en von t later een opvolger met een meer tijgerachtig voorkomen, die -twee clowns in hun muzikale uitingen stoorde. De vermakelijke clown Pi- nncehio had veel succes. Uitstekend waren de paardend res- surci van de directie, en het school- rijden van een slanke paardrijdster ia zwarte amazone, uie blijkens het l> jgrannna barones moest wezen Ook de goede staaltjes van rijkunst van den heer en mevrouw Schumann dienen speciaal vermeld. Het wielrijders-ensemble was goed, en de Rtimeenscne kornak, die den olifant Blondin gedresseerd had, heeft daarmee waarlijk buitengewone resultaten bereikt, 't Logge dier ba lanceerde zelfs,, staande op z'n twee vooi pooien, op een paar kleine paal tjes, en deed zoo verwonderlijk-behen dig. dat de kornak een storm van toe juichingen verwierf. Er was ook wat de dames noemen een grif zeinummer". Er moest eerst een groot net boven gansch de arena worden gespannen, en toen voerden drie acrobaten aan twee trapézes, hangende in de nok der tent. de meesi-gewangdo toeren uit. Kranig waren de staaltjes van handigheid, kracht en durf, ei: dit is zeker een der allermooiste nummers van het rijk- voorziene programma. Aan het slot hunner exhibities sprongen de drie behendige kerels kalmpjes één voor één van hun trapéze omlaag, in het net. Het was on dezen eersten avond nog niet heel vol in het circus, en het heeft, zoo vlak na de kermis, nu ook niet den gelukkigsten tijd van het jaar gekozen om hier op te treden. Toch gelooven we het wel een groot succes hier te kunnen voorspellen. Aanranding vsn een Adjanct- InspEcteur van polios. Zaterdagnacht, tegen twaalf uur bevond zich de adjunct-inspecteur van politie Verschoor, een adjunct, die nog niet lang in dienst is, op zijn ronde door het Rozenprieel, op den hoek van de Klaver straat en Van Ma- rumstraat, toen daar een oude beJa: de van politie en justitie Bart D. hem op uitdagende wijs aansprak Mot je wat van me hebben? zei D., dio blijkbaar inet een stelletje kornuiten had afgesproken den ad junct aan te vallen. Neen, antwoordde de heer Ver schoor en voegde er bij: „Ik zou maar doorloopen". D. viel nu op den adjunct aan, maar deze trok zijn gummistok en gaf zijn aanvaller een dag in 't gezicht. Toen D. "t niet alleen „af kon sprongen er vier kerels te voorschijn, die den ad ju riet-inspecteur van achte ren aanvielen, hem den gummistok ontrokten en verschillende slagen en stompen toebrachten. Een der aanranders trok daarbij een rnes en stak dit den heer Ver schoor in de rechterwang. De mishandelde trok nu zijn sabel en deelde daarmee eenige slagen uit. maar B. D. ontnam hem dit wapen in een worsteling, die nu volgde. Toen D. daarop den adjunct met zijn eigen wapen een houw ever het hoofd wilde toebrengen, trok deze zijn revolver en na een sommatie, waar aan geen gevolg werd gegeven, loste hij een schot, dat Bart D. in den lin kerarm trof. Op :t. valien het schot kwamen nu van alle kanten menschen aansnel len. B. D. en zijn vier kameraads gin gen nu er van door. Nadat er politie was komen opda gen, ging men de daders van den laf- fen aanval opzoeken. Toen men aan de woning der gebroeders D. In do Rozen prieel straat kwam, vluchtten deze over de tuinschutting. Later in den nacht, om 2 uur, ar resteerde de adjunct-inspecteur Ko ken-, Bart D. en zijn broei- W. D. in een tuin aan de Rustenburgerlaan. De eerstgenoemde had t.e buitge maakte politie-sabel nog bij zich. B. D. werd naar bet St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht, waar hem den doorschoten arm werd verbonden. W. D. had een sabelkwetsuur aan de linkerhand gekregen. Een woord van lof voor zijn flink oplreden. mag den heer Verschoor niet worden onthouden. Gelukkig zul len de daders van de aanranding hun straf niet ontgaan. MEETTV/"- VOOR GEHEEL ONTHOUDING. Door lief CVnfran] Comité van Drankbestrijdc-nde Vereenigingen zal a s. Zondag een openlucht-meeting worden gehouden voor geheelonthou ding. l)e commissie tot voorbereiding de zer meeting bestaat uit de hoeren P. Crania. A. J. F. Koelen, M. II. Groe- nondaal, W. ten Boom en H. ter Horst. De meeting zal worden gehouden in den tuin van het Brongebouw, en bij slecht weder in de zaal. Op bet verzoek van de commissie, (Uuuloo gericht aan den gemeente raad, om den Hertenkamp af te staan, werd niet gunstig beschikt; eveneens werd liet verziek aan Burgemeester en Weihouders, om het terrein vóór het paviljoen iu den Hout tc mogen gebruiken, afgewezen. Aan de Gebeelorithouders-zangvor- eeniging „De Korenbloem" en de ge- hoelonthpuders-muziekvereen. „Voor waarts"," directeur de heer P. P. Wit, is verzocht medewerking te verlee- nen. Zoo mogelijk zal van elke aangeslo ten vereeniging een spreker zich doen hooien. I-Iet Nederlandsch Too- n eel. Er bestaat kans dat de Konink. Vereeniging „Het Nederlandsch Too- neel" binnenkort zal opvoeren „Ferdi nand Huyck" van mevr. Van Gogli Kaulbacb. Spoor-overwog. We ontvingen een klacht over de bediening van den overweg der H. IJ. S. M. bij de Westergracht. Het is zeker wenschelijk dat deze bediening zoo coed mogelijk zij, want hel verkeer daar ter plaatse is vrij groot. Vooral passeeren doar veel bloemist knechts, voor wien het zeer onaangenaam is, als ze van hun schaftuur nog meer tijd dan beslist noodig is, moeten afstaan voor 't wachten aan dien overweg. ASSISTENT-POSTERIJEN. Voor het toelatings-examen voor as sistent bij de Posterijen, dat in Am sterdam gehouden werd, is onze stad- 5;enoot A. Baas, brievenbesteller al- lier. geslaagd Een Ingewikkeld ongeluk. Zaterdagmiddag was de goederen- agent van de N. Z. H. T. M. L. Pater, op het Klein Heiligland bezig met het lossen van een wagen met vrachtgoe deren. Bij het uitladen van een pak schrok het paard, dat voor den wagen ge spannen was, en sloeg op hol. De heer Pater snelde 't paard achterna, maar viel en geraakte onder den wa gen, die hem met het rechtervoor- en achterwiel over het lijf reed. Het paard holde door en liep aan den hoek van de Gasthuisvest tegen oen paard aan, dat daar voor een wa gen stond. Dit paard viel omver, te gen den voerman, den heer II. van der Putten uit Zandvoort aan. Deze geraakte onder het paard en werd ge kwetst. Het hollende paard was in middels op dé Gasthuisvest wal tot bezinning gekomen en bleei daar uit- zich-zelf sul-staan. De beide gekwetsten werden naar het St. Elisabeth's Gasthuis overge bracht. Daar bleek, dat de heer Pa ter hc-t linkerschoudergewricht en drie ol vier ribben had gebroken en dat de heer Van der Putten het lin- kerschoudergewricnt en den linker voet had gekneusd. De laatste kon per tram naar Zand voort teruggaan. Vrienden brachten zijn paard en wagen naar Zandvoort. Examens. Geslaagd zijn voor de acte hand- teekenen 1. o. de heeren P. Windt te Schoten en S. Zonneveld te Haarlem. Waarschuwing. Wij moeten onzen lezers aanraden op straat geen kaarten voor 't circus- Sidoli te koopen. Iemand, die dat deed, heeft waardelooze biljetten ge kregen. Dc verkooper, die naar Leiden was jrtrokken, wordt door de politie, ter zake van oplichting, opgespoord. DE BLOEMEN ROND 'T COS TER.BEF l.D. Hedenmorgen is men begonnen met het aanleggen van het plantsoen om het standbeeld van Lourens Goster, dat tijdens de kermis tijdelijk was op geruimd. Van de tram gevallen. Zaterdagavond omstreeks half elf is de conducteur S. van de E. S. M., die op de treeplank van den zomerwa- gen van de Bloemendaalsclie tram, stond te controleeren., daar afgeval len en heeft daarbij een hoofdwond opgeloopen. De conducteur is buiten dienst gesteld moeten worden. Hij kwam er overigens wonder boven wonder goed af. Congres. A.s. Zondag en Maandag zal te Groningen worden gehouden het con gres van de Nederlandsche Vereeni ging tol aR '- iffing van alcoholhou-1 den de dranken. Door de afdeeling Haarlem zijn daartoe als afgevaanliguen benoemd do heeren M. A. Reinalda en M. II. Groenendaal, respectievelijk 1ste en. 2de voorzitter. De afdeeling Schoten benoemde tot haar afgevaardigden den heer Oets. Op dit congres komt o. a, ter sprake de inrichting van jeugu-organisaties, wolk punt liet vorig jaar werd inge leid door den heer F. U. Schmiut ->p ouiigres, aai loeu amicr werd go houden in het Brongebouw. Het congres ie urunnigen wordt vooialgegaaii uoor een meeting voor geheelonthouding en Local Option, en gevolgd door een avondfeest ie Paleiswoiue, gelegen in de nabijheid van Groningen. LouisRobert. In de Provinciale Geldersche en Nijmeegsehe Courant van Vrijdag 15 Augustus schrijit Louis Couturier over het concert, dat onze stadgenoot Louis Robert dezer dagen te Nijme gen gaf Robert speelde werken van Bach, Handel, Franek en BossL „Le brave jsère Franek" heefi mooier werken geschreven dan dit Andantino, mis schien is het Robert s sterke zijde ook niet Franek te spelen, maar al het overige speelde Robert buitenge woon moo. Zooals hij Bach's Toccata inzette was we-rkelijk geweldig en Bossi's Pedaal Etude Symplioiii<iue speelde hij, zooals alleen een heel groot organist die speten knn. Mooi ook was het Andante Maestoso uit het 4de Concert van Handel, maar bovenal staat toch zijn vertolking van Bach. Want met Handel voerde hij ons in „het heilige" van den tempel, maar met Bach bracht hij ons in het „heilige der heiligen". GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij D. v. d. Heide, Linscliotenstraat no. 5 rood, een dameslaschjeJ. J. Son, Nieuwe Gracht 76. een duifS. Boe- kelair, Lange Wijngaardstraat 22, een pakje reclamebiljetten eener lo terij L. Kamp, Klaverstraat 5, een hangslotW. Dekkers, Lange Marga- rethastraat 40 E, een armband W. Schoo, Spaarne 26, een lap katoen E. Bruins, Maerten van Heemskerk straat 38, een strooien hoed J. Ha mos. Nassaulaan 34 I, een handtasch- jeA. Wesseling, Brouwersstraat 104, een notitieboekjeH. Bouman, A. L. Dyserinckstraat 23, een lorgnet in étui. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag 21 Augustus 1913, des na middags ten 2 ure. Agenda 1. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw inkomende leden. 2. Ingekomen stukken. 8. Voorloopige vaststelling Ge meente-rekening, dienst 1912. 4. Vaststelling 1ste suppletoirs be grooting, dienst 1913. 5. Aanbieding Gemeentebegroo- ting voor 1914 met afzonderlijke be grooting der Gemeentelijke Waterlei ding. 6. Wijzigingen verordeningen be treffende den Burgerl. Stand. 7. Aanvraag ontheffing artikel 16 der Bouwverordening. 8. Voorstel aansohaffing meubilair enz voor da nieuwe school te Voge lenzang. 9. Reclames in zake aanslag in het vergunningsrecht. 10. Vaststelling kohier schoolgeld 2e kwartaal 1913. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen Momm, Coblenz, Grand Hotel Wust. Von Uklausk, Coblez, id. O. Lam berts, Munchen, id., 5 p. M. Kay- ser, Frankfort, id. Familie Haas. Munchen, id., 2 p. A. Saenger, Frankfort, id., 3 p. Fam. Cramer, Keulen, id., 2 p. Mevr. Schwa.be, Dusseldorf, id., 2 p. J. C. Ulilen- broek, Crefeld, Thalatta, 6 p. Fam. Lindeuberg, Remscheid, id., 4 p. C. H. Dussen, Wiesbaden, id., 8 p. 11. J. Benjamins. Watergraafsmeer, Passage 19. -Mevr. A. T. Siroink, Steemvijk, Hotel Belvédère, 2 p. Mej. S. v an Overvelt, Deventer, Hotel Belvédère, binnenland PRINS HENDRIK. Uit Frankfort a/Main wordt aan de „Tel.' geseind Prins Hendrik gaf Zondag gevolg aan een uitrioodiging van den groot hertog van Hessen, om den maaltijd te gebruiken op diens slot Wolfsgar- ten. Uitgenoodigd was ook prof. Frie llaender van Hohemark. Des avonds keerde de Prins naar Hohemark terug. NAT EN INTERN. LANDBOUW- TENTOONSTELLTNG TE SCHEVENINGEN. Het orgaan van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, bijblad van het Nederlandsch Landbouw weekblad, bevat het programma voor de verschillende dagen der Nationale en Internationale Landbouwtentoon stelling te Scbeveningen, op 29 Au gustus—15 September. WEER D INSLUIPERS TE AMSTERDAM. 's Nachts hebben insluipers zich door middel van een valsdberi sleutel toegang verschaft tot de woning van den heer J. Vernes, Oosterpark. De dieven zijn klaarblijkelijk in hun werk gestoord, want hoewel op bijna alle kasten de sleutels zaten, hebben zij slechts eenige kleinigheden mede genomen. Daaronder bevond zich ook oen kistje met papieren, waarop fcet adres van den bestolene. Dit kistje werd gevonden in de nabijheid van Sloterdijk; men kreeg achterdocht, en waarschuwde den heer J. Vernes, die tijdelijk te Zandvoort vertoeft. De hestolene is verzekerd. BADPLAATS NOORDWIJK AAN ZEE. Het bouwen van een nieuw hotel gebouw voor rekening van de direc tie van Hotel „Huis ter Duin" te Noordwiik aan Zee, is bij onderhand- sche aanbieding gegund aan de firma J. Kraay te Ilillegom voor de som van 1150 000. De uitvoering van de betonwerken is opgedragen aan de Hollandsche Mij. tot het maken van werken in gewapend beton te 's-Gra- venhoge. Het geitouw zal 88 kamers bevatten en moet voor het seizoen 1914 gereed zijn. FAMILIETWIST. De 85-jarige L. Kuiper, wonende Korte Wagenstraat te Amsterdam, kreeg Zaterdagavond omstreeks half twaalf bezoek van zijn broer, A. Kui per. I-Iet weerzien der beide broeders scheen niet van broederlijken aard, want al spoedig had het tweetal hooggaande ruzie. L. Kuiper wond zich zoo op, dat hij uit een revolver twee schoten loste, zonder zijn broer te verwonden. De politie kwam er aan te pas en nam revolvers en de aanwe zige patronen in beslag. De zaak wordt verder onderzocht, zoo meldt de „Courant". ERNSTIG ONGELUK MET DE GOOISCHE TRAM. De 81-jarige verpleegde uit het huis der Ned. Herv. Diaconie, aan den Amelei, Pelsma, was zondag middag op bezoek bij zijn. onder Die- merbrug wonenden, zoon. Aan 't wandelen zijnde, week hij uit voor 'n fiets juist op het moment, dat de Gooische stoomtram kwam aangere den. De oude man werd door de tram gegrepen, die hem een der bee- nen afreed en den ongelukkige nog verschillende andere verwondingen toebracht. Het oudje is naar het O. L. Vrouwengasthuis overgebracht en daar opgenomen. Zijn toestand doet het ergste vree zen, boo meldt de „Courant". DR. j. TH. DE VISSER EN DE HER VORMDE KERK. Een inzender schrijft in „De Nieu we Crt.": Vrijdag had naar- aanleiding van een bericht in uw blad, omtrent het verloop der vergadering van de kies vereniging liet Evangelie te Amster dam een bijeenkomst plaats van le den dier Vereeniging hetzij al dan niet op die vergadering tegenwoordig ge weest. Algemeen werd het betreurd dat iu ecu vergadering van slechts 20 leden van een vereeniging die 158 leden telt een besluit kon worden, genomen, waardoor een zoo hoogstaand per soon en geliefd prediker als dr. J. Th. de Visser als beroepbaar predikant Ie Amsterdam, kon worden geweerd, en dan nog wel in een college van geest verwanten. Maatregelen zijn genomen om als nog dr. De Visser op de groslijst van predikanten te plaatsen en voor do vacature van nu wijlen ds. Vos in aan merking te doen komen, zoodat het betreurenswaardig besluit waarbij voor een beroep de pas zou zijn afge sneden te niet is gedaan. Ten aanzien van het aangevoerde „Predikant of Kamerlid" herinnerden enkele der aanwezigen aan een door dr. De Visser indertijd met verschil lende kerkeraadsleden gevoerd ge sprek. over de vraag wat voor hem en de Hervormde Kerk het beste zou zijn, en zouden dezen hem hebben geant woord als volgt: Dominee, blijf in de Kamer, u is er nu eenmaal in, en ook daar hóeft onze groote gemeente krachtig vertegen woordigers noodig, al blijven wij liet betreuren dat Amsterdam u staat te verliezen; kom echter vaak ten on zent een spreekbeurt vervullen, en wij heblien alsdan een kracht in Den Haag en behouden nog gedeeltelijk onzen leeraar te Amsterdam. Dr. De Visser is toen te Leiden ge kozen, moest volgens synodaal besluit aftreden als predikant te Amsterdam, maar dat 't predikambt hem lief is ge bleven, bewijzen tie veelvuldige spreek beurten zoowel te Amsterdam als el ders door hem gedurende zijn Kamer lidmaatschap waargenomen. Het is daarom, geachte redactie, dat vele leden van de vereeniging Het Evangelie te Amsterdam ontstemd wa ren over het bericht in de bladen. NOODLOTTIG ONGEVAL. Men meldt ons uit Steenwijk De ongeveer 16-jarïge P. de B. be vond zioh Zaterdagavond met zijn vriend H. v. d. M. in den tuin, Laatst genoemde bad een geladen pistool bij zich. Bij ongeluk ging het schot af en werd P. de B. door een kogel in de rechterborst getroffen. Op advies van Dr. B. Koster, die hem verbond, is hij in hoogst zorgelijken toestand naar Zwolle ter operatie vervoerd. EEN RONDVRAAG OVER HET RESULTAAT DER VREDES CONFERENTIE. Het tijdschrift de Friedenswarte heeft naar aanleiding van de ope ning van het Vredespaleis te 's-Gra- venhage een feestnummer uitgege ven, waarin het de antwoorden af drukt op een serie van zeven vragen, die gesteld zijn aan een veertigtal ge leerden. beoefenaars van het volke renrecht, en diplomaten van uiteen- loopende richting. Hieronder volgen de vragen en de antwoorden, voorzoover zij gegeven zijn, der Nederlandersjhr. nir. W. II. de Beaufort, oud-minister van bui- tenlandsche zaken prof. jhr. rar. v. Éysinga. hoogleeraar te Leiden; jhr. mr. de Jong van Beek en Donk, hoofdcommies a/h. departement van Justitie; prof. mr. de Louter, hoog leeraar te Utrecht, en prof. van Vol lenhoven hoogleeraar le Leiden. I. Was de stichting van het Haag sche Hof van Arbitrage in 1899 van beslissende beteekenis voor de ont wikkeling van het volkerenrecht, en heeft dat hof de proef doorstaan? De Beaufort: Zij was ongetwijfeld van beslissende beteekenis. Van Eysinga Zonder eenigen twij fel, De Jong v. B. en D.: Zonder twij fel heeft de stichting van het Ilaog- sohe Ilof van Arbitrage in 1899 niet slechts buitengewone beteekenis voor den vrede gehad, maar deze daad was ook van grooten invloed voor de ontwikkeling van het volkerenrecht. Ook wanneer misschien het Haagsche Hof in enkele gevallen meer een be middelende uitspraak dan een 6lmig juridisch vonnis geveld heeft, zoo is toch aan de andere zijde te beden ken, dat eerst de stichting van liet Haagsche Hof in 1899 de ophanden zijnde inrichting van een werkelijk permanent gerechtshof in 1915 mo gelijk heeft gemaakt De Louter Ongetwijfeld heeft de stichting van liet Haagsche Hof een beslissende beteekenis, omdat zij de eerste stap naar de eenheid der uit spraken op volkerenrechtelijk gebied geweest is. Van Vollenhoven: De stichting vin het Hof van Arbitrage was van be slissende beteekenis. Ook is het Haag sche Hof proefhoudend gebleken. II. Is het wenschelijk, dat op da derde Haagsche Vredesconferentie naast het Haagsche Hof een hof met blijvend in Den Haag zittinghoudende rechters (cour de la justïea arbitrale) tot stand komt? Van Eysinga: Liever een kleine blij vende „delegatie" uit het Haagsdie Hof. Om de bekende moeilijkheden met betrekking tot de samenstelling te ontwijken, zou aan deze delega tie" ten grondslag moeten liggen, dat geen der in geschil zijnde partijen in haar vertegenwoordigd mag zijn. l ien der „jugos suppléants' zou dan zit ting moeten nemen in geval een rech ter tot een van die partijen behoorde. De Jong v. B. e. D.: Het is wensche lijk, dat in 1915 een werkelijk blij vend gerechtshof worde opgericht, vooropgesteld, dat zooals oolc prof. L. Ojipenheim (Cambridge) in Dio Zu- kunft des Vf.lkerrechts verlangt daarnaast liet. tegenwoordige Haag sche Hof van Arbitrage blijft bestaan. De regeeringen moeten dus het recht blijven bezitten, om hun meeningsver- schillend aan een uitspraak van het bestaande hof te onderwerpen, in welk geval zij de rechters zelf kiezen, en in het vergelijk kunnen bepalen, dat >:ij niet uitsluitend een rechtsbeslissing verlangen. De somenstelüng van dit permanent gerechtshof, dat slechts in werking moet treden voor het geval beide partijen de voorkeur aan dit hof geven, kan in 1915 niet meer door «le moeilijkheden belemmerd worden, welke in 1907 de verwezenlijk!ug vim het in beginsel aanvaarde denkbeeld verhinderd hebben. De Louter: Het is onvoorwaardelijk' wenschelijk. en wel óf naast, óf in de plaats van het Haagsche Hof. Van Vollenhoven: Zeer wenschelijk! III. Is het tegenwoordige Haagsche Hof zooals Schücking (hoogleeraar te Marburg) beweert, reeds een organn. van de statenvereeniging, een wereld go rechtshof, of is het alleen een lijst vau rechters? Geschiedt de uitspraak von het Haagsche Hof dus in naam van de statenvereeniging, dan wel van de partijen in geschil? De Beaufort Het Haagsche Hof doet de uitspraak in naam van de partijen. Van Eysinga- Het Haagsche llof doet de uitspraak nu reeds in naam van de statenvereeniging, die juist in haar orgaan tot uiting komt. Van Vollenhoven: liet Hof van Ar bitrage is een orgaan der statenver eeniging. Het doet zijn uitspraak in naam van deze vereeniging. IV. Is de meening van Schücking, dnt door de Haagsche Conventie vuil 1899 een wereldbond van stalen of toch ten minste de kiem van een zoo- danigen bond in het leven geroepen is, juist? Is het resultaat der vredes conferenties van politieken aard De BeaufortJa Er is een kiem aanwezig, hoewel slechts een zeer kleine. Van Eysinga: De statenvereeniging is juist daarom niet gelijk le stellen met een van de bekende ,.stalenl»on- den", omdat haar het politieke ele ment, zonder hetwelk een ..staten bond" niet mogelijk is. ontbreekt. De Jong v. B. e. D. Hoewel do wereldbond van staten juridisch uög niet bestaat, is hij ideëel reeds aan wezig. H«it zal de taak van de derde Vredesconferentie zijn, om door het voorschrift, dat de volgende vredes conferenties van rechtswege periodiek" hijeen zullen komen, dezen wereld bond van staten, die dan behalve het i internationale bureau van het llof

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1