maar een economische Kracht ton goede, een instrument dat de leden moreel en materieel verheft en daar door werkt in het algemeen belang. I-lij verwijst naar hetgeen de Webbs in hun standaardwerk over de Engol- eohe vakbeweging van de vakvereonl- ging ols hefboom der algemeene ont wikkeling hebben gezegd. Spr. uit den opj-ecli te.ri wensch, dat ook de spoor weg-directie© dit meer en meer mo gen inzien. Of dit nu reeds volledig gebeurt, meent hij te mogen betwijfe len. Een actueel voorbeeld daarvan haalt hij aan. Toen onlangs de groeps- veiiegenwoordigiïig aan de directie dor 11. IJ. S. M. het verlangen der Broederschap inzake een algemeene loonsverhooging der commiezen had overgebracht, en de directie daarop een weigerend antwoord zond, schreef hei hoofdbestuur der Broederschap, dat liet zich voorstelde, „na sumen- spreking niet onze leden op T schrijven van de Directie in den breede terug te komen". De groepsvertegenwoordiging bracht dit antwoord weer aan de di rectie over. En wat schreef deze daar op? Dif: „Waar de groepsvertegen- woordigers zich hebben te ont houden van repliek, spreekt het van zelf, dat een vereeniging, tot wis het schrijven niet gericht was, dat heeft te doen". Spr. aarzelt niet dit een gansch verkeerde opvatting te noemen. Dé groepsvertegenwoordiging is niet po pulair, maar waar moet het heen wan neer zij, en nota bene ook de vakver-1 ©eniging, zich eenvoudig zonder meer en zonder er op terug te mogen ko men, zouden moeten neerleggen bij elke lxislissing der directie? Neen, zegt spr., het is het onvervreemdbaar recht en zelfs de plicht der vakver- eeniging, om te blijven strijden voor datgene, wat zij noodig en nood zakelijk acht, oni voor haar leden te veroveren wat zij naar eerlijk inzicht meent, dat veroverd dient te worden, ook al is reeds éénmaal een weigerend 1 antwoord ontvangen. Daarbij verdient zij de waardeering van haar superieuren en in casu ook van de regeering. Spr. wijst op het belangrijke debat over de ambt©- naarsvereenigingen, in het najaar van 1907 in de Tweede Kamer ge voerd. Toen sprak minister De Mees- Ier de sympatlln'eke woorden, dat do regeering „een tegemoetkomende en welwillende houding" tegenover ambfenaars-vereenigineén zou aan nemen, dat zij, wanneer er verzoeken van dergelijke verecriigingen kwamen zeer zeker ook ambtelijke berichten zou inwinnen, maar zoo zei de mi nister ..de belangen in eigen kring, de behoeften en nooden wor den het best gekend door tien. die tot dien kring behooren". En zelfs zoo verklaarde de minister al zouden zich eens uitwassen voordoen, „men moot die uitwassen voorloopig op den koop toenemen, en ik vcor mij zou zelfs zeggen: liever hier en daar oen teelten van wat opbruisend leven, dan de stilte van den dood." Bij deze teer sympathieke en wijze woorden sluit spr. zich van harte aan Aan het slot van zijn rede wekt spr. het betrekkelijk kleine aantal commiezen, dat nog niet bij de Broe derschap is aangesloten, op, dat als nog te doen. De plaats van den spoor weg-ambtenaar in het maatschappe lijk leven en de eisclïeri, die hel dure beslaan hem te vervullen oplegt, ma- kon een krachtige vak-organisatie noodzakelijk. Het is de plicht der vrouw, dit mede in te zien en het den man mogelijk te maken, zich met toe wijding en opoffering aan zijn orga nisatie te geven. Schaart u ein digt spr. dan als trouwe strijders achter het vaandel uwer vereeniging, maakt er een strijdbaar, geestdriftig legerkorps van, en gehoorzaamt aun de wet der solidariteit: allen voor één en één voor allen. Na de beapplaudisseerde rede van den heer Hans werd 'n feestprogram ma afgewerkt, waaraan veel zorg was besteed. Voor de pauze gaf het A CapeJla koor „Onderling Genoegen", onder leiding van den heer H. Lindeboom uit Amsterdam een uitvoering van „Salve Regina" van H. Oberhoffen, welke op zeer verdienstelijke wij zo werd ten gehoor© gebracht. Na de pauze zong dit koor nog eenige liede ren en voerden eenige dames en hee- reu levende beelden-groepen op, on der leiding van den heer C. E. van Eykcrn to Haarlem. Mejuffrouw Adèl© Droes uit Haar lem gaf daarbij zangbegeleidiing. Deze groepen, die artistieke symbo- ïiseerende voorstellingen te zien ga ven van „De Muziek", „De Smart", „Als de Zwaluw vertrekt" en ,D© Rust" vielen terecht, zeer in den smaak bij de aanwezigen. Voor de pauze voerde de beer G. J. Kalt eenige viool-soli uit, die zeer toegejuicht werden. Aan de dames werden bou<inatten en aan den violist en leaders der ta bleaux en de medewerkers werden palmtakken, versierd met de Haar- lemscke kleuren, aangeboden. Na het slotwoord van den voorzit ter der afdeelïng Haarlem volgde een gezellig bal onder leiding van de heeren Martin. Devergadering. Zondag 17 dezer, hield de Broeder- schap, in liet Brongebouw een neu trale buitengewone algemeene leden vergadering, onder leiding van den voorzitter den heer 11. J. A. Binnendijk Door do drukbezochte vergadering wordt aan het Hoofdbestuur opdracht gegeven, de loonactie mol kracht vooit te zetten, aangezien slechts een gedeelte van de gevraagde loonsver hooging is toegezegd. in verband hiermede, worden de volgende moties aangenomen: De Broederschap van Commiezen, in dienst bij de H. IJ. S. M. in verga dering bijeen op Zondag 17 Aug. 1913 te l-Iaariem, gelezen liet door do Or ganisatie, door bemiddeling van de Groepsvertegenwoordiging Ingediend loonadres, en het daarop ontvangen antwoord van de Directie, vv'aardee- rende hetgeen tot nog toe voor het ver krijgen van loonsverhooging is ver richt, betreurt het, dat aan het ver zoek slechts ten deele is tegemoet ge komen, en draagt het Hoofdbestuur op, de loonactie te blijven voortzotten met alle haar ten dienste slaande middelen. De Broederschap van Commiezen, Jtl dienst bij de H. IJ. S. M., in ver gadering te Haarlem, den 17en Augus tus 1913, overwegende, dat met haar schrijven aan do Groepsvertegeniwoor- dóging van 31 Maart 1913 de Directie van ooi-deel is, dat de oudere commie zen le klasse, de eenigen zijn, die aan spraak hebben op verhooging van be zoldiging; overwegende voorts, dat deze aan spraak op verhooging van bezoldiging, naar het oordeel der Directie, haar grond vindt in de omstandigheid, dat in den loop der laatste 20 jaren, het maximum der commiezen le klasse niet belangrijk is verbeterd; overwegende eindelijk, dat dit laat ste va alle commiezen le kl. geldt; betreurt, dat eenige andere commie zen le klasse van de maximum ver- liooging van bezoldiging werden uit gesloten, en draagt het Hoofdbestuur op, de belangen dezer oudere oommie- zen le klasse te behartigen. Verder wordt de wenscheiijkheid uitgesproken, om do indeeling van het personeel in de groepen Ha en lib zoo danig te wijzigen, dat in die groepen alleen zijn ingedeeld de leerlin.g'k'or- ken, klerken en commiezen. De indeeling van liet personeel in groepen voor de verkiezing van grocpsvertegenwoordigers wordt on- proctisoh gevonden, omdat in bepaal de groepen personeel is ondergebracht wier belangen in vele onderdeden nJet dezelfde zijn, waarvan het gevolg kan zijn, dat 't instituut Groepsvertegen woordiging niet goed werkt. Vervolgens wordt met algemeene stemmen besloten tot contributiever- hooging ter versterking van de vak organisatie, en wordt deze gebracht van f 3 op f 5 per jaar, te innen per kwartaal. In verband met het vergevorderde uur, wordt besloten de behandeling der verdere punten van de agenda, uit te stellen tot eene volgende alge meene vergadering, te houden te Am sterdam. Terwijl de vergadering gehouden werd maakten de venoodigden eenige tochten door de omgeving. Des middags vereenigden velen zich aan een gemeenschappelijke» maal tijd. Soc. Trou moetBlycken. Concert op Dinsdag 19 Augustus 1913, 's avonds 8 1/4 uur, te geven door het Strijkorkest der Concert- Vereenigïng Haarlem's Muziekkorps, directeur: de heer Ch. P. W. Kriens. Programma: 1. Türkisdbe Marsch aus der So nate, Mozart. 2. Ouverture de I'opéra „La Dame Blanche", Boieldieu. 3. Fantasie aus der Oper „Tana- hSuser", Wagner. 4. Walzer aus der Operette „Zigeu ner liebe", Léhar. 5. „Souvenir de 'Chopin," graüde fantaisie, Bekker. 6. Ouverture aus der Operette „Das Spitzen tuch der Königin", Strauss. 7. Walzer aus der Operette „I.in Walzertraum", Strauss. 8. Ein Albumblatit, Wagner. 9. Fantasie aus der Operette „Die geschiedene Frau", Fall. Examens Hoofdact e. Haarlem, 16 Aug. Geëxamineerd 13 mannelijke Candida ten, teruggetrok ken 1, geslaagd 8. D. G. van Buerèn, Amsterdam; L. E. ten Cate, Koog aan de Zaan, W. de Haas, Amsterdam; J. Lommers, Aalsmeer, A. M. Lucas, Haarlem, C. Mantel, Z-woIle, L. Mus. Amsterdam, J. B. Nederkoorn, Zaandam. ZANGUITVOERING OP „GROENEND AAL". Naar wij vernemen zal de Chr. Zangvereen. „Harpe Davids", dir. de heer Dams, op Koninginnedag a.s, een uitvoering geven in het wandel bosch „Groenendaal", te Heemstede. Feesten. Naar wij vernemen zal de muziek- vêreemging „Kunst na Arbeid", dir. do heer George Schmidt, onderafd. van de Haart. Jongel, vereeniging „Pred. 12 vs. la", belangloos mede werken bij de onafhanke-lijkheidsfeos- ton in het Amsterdauische-poortkwar tier. VEREENIGING „OOST EN WEST" In de sec. „Vereeniging" te Haar- werd Zaterdagmiddag de jaarverga dering gehouden van de vereeniging „Oost en West", onder leiding van den heer C. R. Bakhuizen van den Brinlc uit Den Haag. De voorzitter opende do bijeen komst met een verwelkoming van de afgevaardigden te Haarlem, de stad waar kunsten en wetenschappen bloeien, en waar thans ook een afdee- iing van de vereeniging is gesticht. De heer Bakhuizen van den Brink ging daarop in korte trekken de ont wikkeling van de vereeniging na. Meegedeeld werd, dat hot informa tiebureau zeer gunstig werkt. Aanwezig bleken afgevaardigden van alle afdeelingen, behalve Rotter dam. Na goedkeuring der notulen, kwam in behandeling het jaarverslag, dat door den secretaris, dc-n heer J. G. H. van Driel Krol was samengesteld. Hieruit Week dat het aantal leden is toegenomen van 2211 tol 2331. Do contributies stegen van f 5432,49 tot f 6356,49. Bij de discussies over het jaarver slag deelde do voorzitter mee, dat in do vorige vergadering is besloten tot het houden vau een koloniiale-tentoon- stelling. Het bestuur is echter tot do conclusie gekomen, dat het houden eener degelijke tentoonstelling niet wel mogelijk is. Omdat het bestuur g®en uitvoering kan geven aan een besluit der vergadering, heeft de vo rige voorzitter, generaal Rost van Tonningen, zijn. functie neergelegd. De overgelegde plannen waren te vaag, Van Indië worden reeds eenige tentoonstellingen gehouden en te Am sterdam verklaarde men aich roods beu va.n tentoonstellingen. Besloten werd, dat het hoofdbestuur nog eens zal overwegen., of bet nog mogelijk is zulk een tentoonstelling te houden. Het jaarverslag werd goedgekeurd'. Het. ondersteuningsfonds ontving f 339 1/2. Dit verslag werd goedgekeurd, even u-ls het verslag van het studiefonds, dot, f 521.52 uitgaf. Het Informatiebureau gaf 555 in lichtingen, tegen 417 in hc-t vorig jaar. Het verslag werd goedgekeurd. Het financieele verslag uitgebracht door den heer A. A. C. Harting gaf aan een saldo van f 21,73 1/2 bij een ontvangst van f 12.392, 66 1/2. De rekening over 1912 en de begroo ting voor 1914 werden vastgesteld. Herkozen werden als leden van het Hoofdbestuur de heeren C. R. Bakhui zen van den Brink, Den Haag; J. G. W. van Driel Krol, Don Haag; A. A. C. Harting, Den Haag; Mevrouw ,T. E. van Oeveren van Schaïk, Utrecht en Z. G. Ph. Marcello, Rotterdam. Als nieuwe leden voor het hoofdbe stuur werden gekozen voor de afdee Uiig Haarlem de heer W. F. L. Bois- sevain, voor Groningen Prof. .T. F. van Bern mei en en voorde Studentenafdee- ling te Leidon, do heer Beek. Na behandeling van do statuten wijziging, deed de voorzitter eenige mededeel'ingen omtrent het Koloniaal Arbeidsbureau. Mr. Van Gennep, die in Indië voor dat bureau werkzaam ls en daar betrekkingen met werkgevers hoert aangeknoopt, heeft een som va.n f 6700 bijeengebracht. De Regeering zal waarschijnlijk van dit bureau ge bruik gaan maken. Vorder werd het Dagelijksch be stuur gemachtigd een nieuw contra,ct te sluiten voor de uitgave van het „Koloniaal Weekblad". Nadat bepaald was, dat het hoofd bestuur de plaats van de volgende sa menkomst zal bepalen, werd de ver gadering gesloten. De afgevaardigden-vereenigden zich daarna met het hoofdbestuur aan een gemeenschappelijke» maaltijd. Rubriek voor Vragen Oeabonncerden hebben bet voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mils vo.'<f beantwoording vatbaar, in ta Eenden bij da Redactie van Haarlem's Dagblad, Groots Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gogavaa en soo epoedig mogelijk. Aan vragen, dia niet volledig naam en woonplaats ven den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. In de plaatselijke Di recte belasting ben ik aangeslagen voor f 36.40. Naar welk inkomen is dat berekend ANTWOORD. Naar f 1200.—. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Een nieuwe kerk. Naar wij vernemen, zal op het ter rein van „Hartenlust", thans inge nomen door de texmis-baan aan den Vij'verweg, een gereformeerde kerk verrijzen. De voor de stichting benoo- digde gelden zijn, naar verluidt, nog niet geheel bijeen, doch eene vergade ring van belanghebbenden, onlangs ten huize van een onzer ingezetenen gehouden, besloot zoo spoedig moge lijk met den bouw een aanvang te makem (BI. Weekblad). HEEMSTEDE. Groenen daal. Men schrijft ons Leek het verleden week Zondag, of de groote trek naar het nieuwe wan delbosch zou gaan luwen, of „bet nieuwtje er af was", gisteren bleek het. dat het geringe bezoek van de vorige week op rekening van do Ilaarlemsche kermis geschreven moet worden, want het was thans weer verbazend druk. Vooral de Noord-Zuïd-Hollandsche Trnmweg-Mii. maakte zaakjes. Bij de halte aan het Heemsleedsche postkantoor deed zich Zondagmiddag nog een vermakelijk geval voor. Daar verdrongen de menschen zich (het „recht van den sterkste" vierde weer hoogtij om een plaatsje machtig te worden in de uit vijf wagens bestaan de stoomtram. Eenige Heemsleedsche Jongens hadden de baldadigheid, tij dens den stormloop van passagiers, den vorbindingsstang tusschen den vierden en vijfden wagen los te ma ken, zoodat toen, de conducteur het sein tot vertrek gaf, de machinist den achtersten vragen met zijn tjokvollen inhoud liet staan, natuurlijk ondor groote hilariteit van de daders en liet wachtende publiek. De machinist werd door schreeuwen op het geval opmerkzaam gemaakt, zoodat hij do tram tot stilstand bracht. Do belha mels beproefden zeker nog meer plei- zier van hun grap te beleven, want gezamenlijk wilden zij den wagen met wachtende passagiers naar het overig© gedeelte van den trein duwen, maar het personeel, dat on zulk© da gen toch al zoo'n zwaren dienst heeft, was van die verdachte hulp niet gediend en deelde onder de jongens eenige oorvijgen uit. Het geval had evenwel toch een komische zijde. HILLEGOM. An li-kermis-vergaderingen. De Christ. Jongelingsvereeniging Psalm 119:9, zal niet alleen anti-ker- mis-vergaderingen houden, doch ook bioscoopvoorstellingen geven. Ais sprekers zullen in de kermisweek op treden Ds. van den Bosch, van N.- Vennep en Ds. M. M. den Hertog, van Den Haag. De bioscoop geeft 's mid dags een voorstelling voor kinderen. SLOTERDIJK. Op Maandag 1 Sept. zal door 'het Amsterdamsche gemeentebestuur in het openbaar worden aanbesteed: Het maken van een vaste brug over do Kostveriorenvaairt aan de Haar lemmervaart, met bijhehoorond© wer ken. [Waterfeest. Dat do gemeente Amsterdam voort aan de bewoners van den Admiaal de Ruyterweg van duinwater zal voor zien, beeft zóó de instemming vn,n die bewoners, dat óp Woensdag 20 Augus tus a.s. door de buurtvereeniging al daar eorj, feestdag is georganiseerd. Het feest zal bestaan In wedstrijd voor ringrijders, optocht van kinde ren, gondelvaart, enz. Het belooft een gezellige dag te zullen worden. ZANDVOORT. Tegen Donderdag 21 dezer is door de Jongelingevereeniging „Eendracht maakt macht", afdeeling van het Ne der la ndsch Jongelingsverbond, alhier een voordrachtenavond georganiseerd, waarbij als spreker zal optreden de heer W. van Dalen uit Haarlem, ter wijl mevrouw Van DalenMisset eenige zangnummers ten beste zal ge ven. Aangekomen vreemdelingen: II. Gimberg, Berlijn, Villa Sophia, 1 pers. II. Schmidt, Heidelberg, Pen sion Seinpost, 1 pers. C. Westenber- ger, Wiesbaden, Pension Seinpost, 1 pers. Reoheisman, Hilversum, Pen sion Seinpost, 1 pers. C. K. Janzen, Haarlem, Hotel Beau Site, 6 pers. W. C. Ogden, Coronto, Hotel Beau Site, 4 pers. M. Schuchart, Elberfeld, Hotel Beau Site, 1 pers. Metra. C. Issas- stedt, Elberfeld, Hotel Beau Site, 5 pers. L. Peterka, Praag, Grand Ho tel Wust, 4 pers. Schuihof, Weenen, Grand Hotel Wust, 1 pers. Fam. Croon, München, Grand Hotel Wust, 4 pers. Fam. Brul, Weenen, Grand Hotel Wust, 2 pers. Fam, Flek, Am sterdam, Grand Hotel Wust, 3 pers. .Fam. Lucas, Solingen, Grand Hotel Wust, 4 personen, en 's avonds een voor volwassenen. Marktoieuws BEVERWIJK. Groen tenmarkt van 15 Augustus. Spinazie per Heet. 35 ct. Postelein per Heet. 35 ct. Andijvie 100 str. f 2.75. Wortelen, 100 bos f 10. Komkommers per 100 1 3f 5. Asperges per bos 50 ct. Aanlap, klei, per Heet. f 2.50. Id. zand per ITecL f 3.50. Peulen per Kilo 16 ct. Doppers per Kilo 8 ct. Capucijners per Kilo 16 ct Raspers per kilo 16 ct Tuinboonen per 1000 f'l. Snijboonen, per 1000 f 1 50. Ileerenboonen per 1000 GO ct Roode Kool, per 100 f 5. Bloemkool per 100 f 1016. Prei per s 10 ct Sla, per 100 krop f 1. Rabarber, per 100 bos f 5. Pieterselie per bos 5 ct. Selderie per bos 5 ct Morellen per kilo 90 ct. Aardbeien pör mandje 9 ct. Frambozen per mandje 1420 ct. Bessen per kilo 24 ct ld, zw., per kilo 24 ct. Koloniën GEVECHT TUSSCI-IEN KROKODIL EN PYTHON. Do bekende dlerenverzamelaar en temmer, de heer K., op Kaliondo, te Soerabaja, koestert, naar het Soer. Nwsbl. meldt, het plan om aan de bevoegde autoriteit vergunning te verzoeken voor een sensationeele ver- looning: een gevecht op leven en dood t usschen een reusadl; tigen kro kodil en een kolossale reuzenslang. Hel blad was reeds in de gelegen heid beide lieve diertjes te bewonde ren. De krokodil, een prachtexem plaar, is van den kop tot den staart ruim 7 meters lang; de python meet van kop tot staart 8.50 meter. Beide monsters zijn dus tegen elkaar opge wassen. Wanneer de vergunning verkregen is, zal de heer K. in een reuzen volière op een stellage de belde dieren losla ten. Het publiek dat tegen verschil lende entree-prijzen toegang krijgt tot liet terrein het groote plein bij Koblèn zal dan met gemak het ge vecht kunnen volgen. „Wij twijfelen er niet aan of de wreed© vertooning zal bijzonder in den smaak vallen van het publiek, vooral Ihet Inlandscbe, maar wij vreezen, dat de udsisitent-resident er geen ooren naar zal hebben zijn toe stemming t© verleenen," schreef 'het blad. Pers-Overzicht DE KOMENDE REGEERING. D© Haagsche redacteur van de Te legraaf schrijft: Er komt gisting onder de vrijzin nigen. Een aanzienlijk deel is niet te vreden. Men had een concentratie-ka binet gewild. Terecht, naai- het ons voorkomt en naar wij reeds vroeger te kennen hebben gegeven. Maar ver der lijkt ons iedere oppositie op dit oogenblik voorbarig. Het coneigne is thans: afwachten wat er komt. Niet do naam van het kabinet is hoofd zaak en niet wie er zitting in zuilen hebben. Hoofdzaak is: het program. Komt er een kabinet dat algemeen kiesrecht en staatspensioen op zijn agenda heelt, wat kan het dan iemand deren hoe het heet? Hoewel 't woord moet ons uit dó pen er dan toch wel een beetje komedie is gespeeld. In wezen zal zoo'n kabinet toch een officieus concentratie-ministerie moeten zijn, maar zonder dat een eventueel succes op naam der concentratie zal wor den gesteld. Nog eens: het is thans zaak af te wachten, wat er vau de hoofdpunten van den verkie zingsstrijd terecht komt. Alleen kun worden geconstateerd, dat zeer velen in den land© door het besluit der cwicentralie-vergadering, of lie ver over de houding van de minder heid daarvan (waarbij de meerderheid1 zich wel moest neerleggen) zeer ern stig zijn teleurgesteld. En terecht. Binnenland KONINKLIJK BEZOEK. Zooals we reeds meldden heeft de Koningin Zaterdag een bezoek ge bracht aun Ti. N, T. O. S. en do ten toonstelling „De Vrouw". Bovendien beeft H. M. Zaterdag het gerestaureerde Muid'erslot bezichtigd. DE KONINGIN-MOEDER zal den 28sten Augustus te 's-Gravcn- hage komen om gedurende acht da gen ten paleize aan het Voorhout te verblijven. DE CRISIS. Naar „Het Vad." kan verzekeren is den beer Treub niets bekend van een hem gedaan aanbod der portefeuille van Landbouw, Nijverheid en Han del. Men schrijft aan Het Volk: üit zeer vertrouwbare bron ver neem ik, dat in de concentratie-ver gadering. waarin de vraag bespro ken werd, of men een concentratie- kabinet zonder de sociaal-democraten wild© aanvaarden, de Unie-liberalen op één na voor, de vrij-liberalen met de vrijzinnig-democraten unaniem tegenstemden. Van een zijde, die het blad zeer be trouwbaar acht, verneemt de „Nieu we Crt.", dat nir. Cort van der Lin den gestadig vordert, met de samen stelling van een Kabinet. T-Tet blad hieraan nog te mogen toevoegen, dat ook de verdere voort bouw aan onze defensie een belang rijk punt op het program van hot te vormen Kabinet zal uitmaken. UIT DE CONCENTRATIE. Het hoofdbestuur van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging ,,'s-Gra- venhago" heeft in antwoord op het verzoek om eene algemeene vergade ring der kiesvereeniging te willen uitschrijven, opdat deze zich kunne uitspreiten over de houding door de Concentratie aangenomen in zake de hangende crisis, medegedeeld, thans geen aanleiding te vinden tot het uil- schrijven eener algemeene vergade ring. Het acht zich immers niet in staat die vergadering thans een voldoen de voorlichting te geven. Nadat be kend zal zijn het program der a.s. regeering en de daaromtrent aan te iicaien houding der concentratie komt voor het hoofdbestuur van zelf aanleiding om te overwegen of een algemeene vergadering der kiesveree niging noodig is. Dit antwoord is vastgesteld in de gehouden iioofdbestuursvergadering, welke do president der kiesvereeni ging, nir. D. Fock, wegens verblijf m het buitenland-, niet kon bijwonen. MINISTER COLIJN. Naar het „Vad." verneemt, zou don heer Colijti, den tegenwoordig en mi nister van Oorlog, 'n hoog© fuucti© bij de Koninklijke Nedèrl. Petro eum-Mij. aangeboden zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot broeder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw de gepension- neerde meesterknecht bij 's Rijks werf te Amsterdam H. Aris. TWEEDE KAMER. VERBREEDING VIJZELSTRAAT TE AMSTERDAM. Ingediend is een wetsontwerp hou dende verklaring van hel algemeen nut eener onteigening voor het ver- breeden van het deel der Vijzelstraat tusschen het Singel en de Heeren gracht te Amsterdam. Het gemeentebestuur van Amster dam wenscht liet genoemde straat- deel van 7 A 8.5 M. io verbreeden tot 22 M. ONGELUKKEN. De „Tel." meldt: Bij 't rangeeren op 't stationsler- reiu te Broek-op-Langendijk geraak te een jongentje, oud 9 jaar, vau de wed. P. Balder, tusschen de buffers van twee waggons, zoodat zijn hoofd geheel werd platgedrukt en de dood onmiddellijk volgde. De Tel. meldt: Zaterdag had aan 'de Deventer stoomwasch-., bleek- en strïjkinrich- ting te Deventer een ongeluk plaats. Toen de 40-jarige knecht R. Klein Velderman, de waschmachine in wer king wilde brengen, raakte hij ver moedelijk daarin bekneld, want men vond hein een cogenbh'k later bloe dend aan het hoofd verwond, bij de machine liggen. Waarschijnlijk is V. bij het aanzet ten der machine uitgegleden. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend werd de man naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is ernstig. De man is nog niet weer tot bewustzijn gekomen en er is niet veel hoop op behoud. Het 2 1/2-jarig knaapje C. \V., dat Vrijdag in de Tweede Havenstraat te Leiden, ernstige brandwonden kreeg, is 4 uren na zijn opneming in het zie kenhuis overleden. De N. R. Ct. meldt: Te Honselerdijk is een bijna twee jarig meisje, dat onbemerkt haar va der naar den tuin was gevolgd, in een sloot verdronken. Eenige weken geleden is het 8- jarig zoontje van den landbouwer W. d© Haas te Binnenwijzend (bij Hoorn) overreden door een mestwagen. Nu is het aan de gevolgen overleden. De landbouwer H. Habraken te Gemert, die eenige dagen geleden door den wielrijder A. V. aldaar werd overreden, waardoor schedel breuk ontstond, is aan de gevolgen overleden. De j'ustiiie uit Roermond heeft een onderzoek in loco ingesteld. ONDER DE TRAM, Men meldt ons uit Amsterdam t In de Plantage Middenlaan is Zon dagmiddag eon man tengevolge van een zenuwtoeval order eer. tramwa gen van Iijn lu geraakt. De man, dia de rails wilde oversteken, kreeg juist in dat oogenblik een zenuwt evil, waardoor hij voor de tram blèrt lig gen, De wagen moest van de. rails gelicht worden, om den man te ver wijderen. Deze bleek zeer ernstig ge kneusd te zijn, I-Tij werd- naar het Is- raëlietisch ziekenhuis vervoerd. EEN GEVAARLIJKE PADVINDER. Men schrijft uit Eindhoven aan de ,,'s-H. Ct." Zek©r© vrouw L„ wonende op D© Berg alhier, gehuwd, moeder van 5 kinderen, is door een padvinder in het hoofd geschoten. De toestand is vrij ernstig. De gemeentepolitie stelt ven onderzoek in. BRANDEN. De Courant meldt: Zaterdagmiddag, omstreeks drio uur, brak ©r een felle brand uit in do woning van den heer J. Gcer- ling, schilder t© Tubbergen (O.) In korten tijd stond het huis hl volle vlam en deelde het vuur zich mede aan het groot© pakhuis van den heer Holtel Essink, winkelier, dat de aan wezigheid van verschillende artike len, als gerookt spek, aan het vuur ruim voedsel gaf. De winkelhuizing© van den heer Holte! Essink. alsmede de perceelen van de h.h. Buyvoets, rijwielhandel, en Veldhuis, hotelhou der, vatten eveneens vlam, die echter door do brandweer gedoofd werd. Aan de tegenovergestelde zijd© van do straat, op pl.in. 40 M. afstand van de brandende perceelen van Essink en Geerling, geraakte de woning van den bakker ,T. Scholten in brand, waar schijnlijk door gloeiend© vetdee.tjea van het gedcoo^iie spek. AU© drie ge bouwen gingen geheel verloren. Van liet huisraad kon zoo goed als niets gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. Bïi dezen brand zijn o.a. ge ïnteresseerd do Brusselse he en Tiel- sche maatschappijen. De schade is vrij aanzienlijk. HET „SJOUWEN" VAN GASTEN. „De Hotelhouder" schrijft: Gelijk bekend is. maakt een zeker© categorie van personen er in 't drukke seizoen een beroep van om reizigers, vooral degenen di© -/ranis; bereisd zijn en dus dikwijls bij aankomst in een groote stad staan als een kat in een vreemd pakhuis, den weg le wij zen naar „ten goed hotel". Voor ei ken gas', dien dergelijke parson en in het hotel brc-nsen. krijgen z:? oen ze ker bedrag van -'en hotelier. Het goede hotel" blijkt dan dikwijls een slechte, een dure gelegenheid t; zijn, want de provisie voor den tusschen- persoon wordt natuurlijk op den gast verhaa'd. Een en ander vormt een misstand, di© zoowel in het be lang van de vreemdelingen als m l vau de serieuze hotel-industrie zeer ongewenschl is. Klachten dienaan gaande kwamen ons. evennis vorige jaren, ook nu weer ter oore. Een paar staaltjes, Een koetsier krijgt aan het station een paar vreemdelingen, die met ©en der avondtrèinen zijn aangekomen, uls vrachtje. 7.ij verzoeken hem. hen naar een bepaald hotel te brengen. De koetsier geeft, hun de verzekering, dat dit hotel en vele andere geheel vol zijn, maar dat hij nog een uitstekend etablissement weet, wnar nog plan's is. 't Is reeds laot en de reizigers zijn dus al erg blij, dat zij tenminste nog logie3 kunnen krijgen en vertrouwen zich aan hun gids toe en nu gaan zij naar d© inrichting, waar de koetsier voor zijn vrachtje per persoon 0.50 of soms wel f 1 krijgt, doch waar het nachtverblijf veelo' slecht en naar verhouding duur is. Een ander geval werd ons nog ge rapporteerd. Een koetsier bracht een paar reizigers op hun uitdrukkelijk verlangen naar een bepaald hotel. Dit was echter volde eigenaar, die in het drukke seizoen in verbinding staat met een degelijk pension, tele foneerde of daar nog plaats was en op bevestigend antwoord gaf hij den koetsier order, daarheen te rijden. Maar al wie er aankwamen, niet de ei u acute gasten. De aapjeskoelsier had ze naar een van zij dépendan ces gebracht, waar hij zeker is van een zoet provisietje, maar waar de gasten in den aa,i gelegeerd waren. Onaangenaam zijn deze dingen ze ker. doch moeilijk schijnt het tot nu toe, om aa dezen misstand paal cn perk te stellen. Ook in het buitenland komt li ij veel voor. AMSTERDAMSCHE GEMEENTE REKENING 1912. Verschenen is de rekening van de Inkomsten en uitgaven der Gemeent© over het dienstjaar 1912. Uit de stukken blijkt dat deze re kening sluit met een nadeelig saldo van f 6.506.933.70; dat na baar afslui ting als vermoedelijk nog te ontvan gen bleef f 18.072.371,36 en nog te be talen f 0.393.500.79 1/2, zoodat het.ba- tig saldo van genocnui dienstjaar kan worden vastgesteld op: f 18.072.371,36 (f 9.303.500.79 1/2 plus f 6.506.933.70) totaal f 2.171.936.86 1/2. Over dit saldo kan worden be schikt voor den dienst 1914. EEN MEEVALLER. Eene arbeidersvrouw te Zwaag- westeinde wachtte deze week eene aangename verrassing. Onlangs had ze bij ongeluk natuurlijk een bankbiljet van f 40 bijna geheel laten verbranden; sektie-letiers en het num mer waren zelfs niet meer t© onder scheiden. Dus laat zich de blijdschap der vrouw verklaren, toen de directie der Ned. Bank, naax men aan het Nbl. v. FrI. meldt, 'haar deze weck een nieuw biljet toezond. EEN VRIJ RITJE. De „Tel." vertelt Vrijdagavond werden te Gouda een drietal jongens vermist. De politie word er méde in kennis gesteld, c och hoe men ook zocht en informeerde, d© jongens schenen spoorloos verdwe nen. Zaterdagmorgen kwam echter b©- richt vau de politie te Rotterdam, dat de jongens aldaar haddei overnacht. Het bleek, dat zij Vrijdagavond door ©en automobilist waren meegenomen

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7