IffliEis Sn WMAAK. TWEEDE BLAD Woonsiag 20 Augustus 1913 Brieven over Amerika. XXIV. In de kolenbunker had onze -vech tersbaas een armen landsman, die het in Amerika niet kon uithouden van verlangen naar vrouw en kinde ren verstopt. lederen ochtend had hij hem eten gebracht, brood, stukken vleesch en een ilesch water. Maar door de vechtpartij was hij zelf van zijn vrijheid beroofd en voedde nie mand hem. Hij had al getracht mijn steward, den ondercipier, aan het spreken te krijgen, maar dat lukte niet en nu ten einde raad waagde hij maar de. zware straf er bij, die er op staat als iemand van de bemanning stilletjes een reiziger mee neemt, om den stumpert in de kolenbunker te be vrijden. Wij gingen dadelijk naar de aan geduide bunker, openden die en bo schenen door het licht van een elec- trische lantaarn, vonden wij hem, slapend. Wij schudden hem wakker en het eerste waarom hij vroeg was „drinken". Ik liet hem in het achter ste hospitaal brengen, waar hij pik-1 zwart van kolenstof en uitgeput neer zonk, maar een half uur later schoon, met een dampend bord aardappelen niet vleesch en groente voor zich zat. Het was hem -niet goed gegaan daar in de Vereenigde Stoten. Hot zvvaro sjouwerswerk had hij niet kunnen volhouden New-York verlaten en naar een andere stad vertrekken, was hem door armoede onmogelijk geweest. Toen ontmoette hij iémand van de bemanning van ons schip, die hem beloofde mede te zullen nemen naar Europa voorzooveel. En dat was het, wat "t gemeenc van de zaak w'as en waarvoor hij later danig gestraft werd. Geen politiezaak werd er van gemaakt, toen ze aan wal wa ren, want dan zou de ongelukkig© passagier stellig teruggevoerd zijn naar het land van oorsprong. Nu liet' men hem niet alleen na aankomst loo- pen maar kreeg hij nog geld op den ''Oop toe. Want toen de kapitein 'smans we dervaren vernomen had, stelde hij hem aan in de plaats van onzen vech tersbaas, gaf hem diens loon, terwijl deze al den verderen tijd, dien hij nog Bioest varen, in het voorste hospitaal als gevangene doorbracht. Het leven in New-York was den verborgene niet bevallen, het werken was er onmatig zwaar. Maar dat moest haast wel. Zonder de taal machtig te zijn was hij naar Amerika gegaan en zóó zitten ze daar nu niet om werkvolk verlegen, dat men zon der vragen maar dadelijk werk be komt. Dan wordt het loopen, slente ren langs de dokken, om to zien of daar wat to doen is en daar is het haastig, gevaarlijk en zwaar werken. En stel u dan voor, als go ruston kunt moet ge nog stommetje spelon. Geen krant kunt gij lezen, geen ge sprek voeren, want elke vraag, die men u doet, moet- .go schouderopha lend beantwoorden. Dat zoo iemand, als ni.i niet wil afdalen tot het werk van de Russen en Polen, het niet in Amerika bevalt, spreekt van zelf. Het laatst had hij gewerkt op een fabriek, waar ze het afval van New-York's hótels verwerkten tot.... soepblokjes. 'sA/onds aangenomen had hij het gebouw waar hij het werk gekregen had, niet meer mogen verlaten. Met een stoomboot waren ze weggevoerd, uren varens de Hudson af en einde lijk in de fabriek aangekomen. Maar deze mochten zij niet verlaten. Zij sliepen er in des nachts, verbleven er in des daags, werden gevoed, om dater staking was, niettegen staands de aanwervers beweerd had den dat. c-r „geen strike" was. Ongeschoolde arbeidskrachten la ten zich maar al te vaak hierbij ge bruiken. De Rus en de Pool weten niet van werkstaking af, hij weet al leen dat er zooveel dollar te verdie nen valt en gaat er heen. Maar onze Europeesche arbeider had genoeg karakter om geen onder kruiper te willen zijn, en eischte dat men hem terugbracht Dit ging zoo gemakkelijk niet, maar toen er weer een boot aankwam met werkvolk, kon hij mee teruggaan en vond toen juist den man van ons schip, die een plaats op 'l schip te verkoopen had in de kolenbunker 1 Al was ons schip nu niet zoo groot als het voorgaande, het liep er toch met ccn aardige vaart overheen. Wij hadden, zooals begrijpelijk is, weder om twee Marconisten aan boord en bleven, waar wij een dynamo hadden Feuilleton (Nadruk verboden). Wat is er gebeeurd? vroeg Lau rent. Z.j heeft alles willen weton, zij heeft ons beluisterd. Diep medelijden stond op het gelaat van Laurent te lezen. Hij wilde Bertignolles hulp bieden, maai- deze stootte hem woest terug. Ga heen, zei hij. Het is uw schuld, zij mag u niet zien. Hij gehoorzaamde. Bertignolles nam zijn dochter op en droeg haar naar een sofa, waarop hij haar neerlegde. Mijn kind 1 Mijn lieve Jenny 1 riep hij Eindelijk opende zij de oogen en toen zij haar vader zag, verborg zij haar hoofd togen zijn borst. Vader, vader, hij zal mij nooit beminnen. Zij barstte in tranen uit i Welnu, Jenny, ik zweer je, dat hij je liefhebben zal. die stroom voor het toestel leverde, voortdurend in verbinding rnet de vaste wal. Over de achthonderd mij len haalden wij nog en toen het Ame rikaansche kuiStstalión seindo dat onze teèkens te flauw werden, ant woordde Lizard ons reeds dat het ons verstond. Toevallig maakte ik op een ochtend eens een tocht mede naar de „koel- kamer" waarin het vleesch hing; het blijft, naar gij weet, in bevroren toe stand bij voortduring goed en zoo kwam het dat er zelfs nog vleesch van verleden jaar hing. Veel blijft er anders niet over en 't was meer toe val dat het nog niet verbruikt was. 20 00A Kilo vleesch had men in South ampton bij het vertrek ingekocht en nog 6000 Kilo waren in New-York bij- gekocht, wel een bewijs dat vleesch aan boord de hoofdschotel vormt. 100.000 eieren bleken voor de heen- en weerreis niet voldoende en de chef-steward had er voor zekerheid maar eenige duizenden bij genomen. Ja, die provjandeering van een schip is enorm, daar kunnen wij ons geen voorstelling van maken, noch wal er verloren gaat. Telkens wordt er wat uit de raampjes geworpen. Na een maaltijd teekent het scnip ziju liaan op de Oceaan als het ware af door kistjes met brood, door massa's sinaas appelschillen, door reuzenhoeveelhe- uen aardappelen die overgebleven ziju', resten van vleesoh, enz. Als eerste teeken dat wij land na derden, zagen wij Woensuagmidüag meeuwen, ongeveer anderhalve» dag varens ver wagen zich die nog in zee. 'I Is een prettig gezicht, die eerste landboden. Later komen eigenaardig gekleurde Ijogeis, licht brum,- niet helder witte banden aan de uitgespreide vleuge s, helder rood© pootjes zonder zwemvlie zen (weet een onzer lezers soms welke vogel dit is?) zich onder de meeuwen mengen. Eén had-zich op onze voor gaande reis zeker te ver gewaagd en kon niet meer terug. Voortdurend vloog hij langs ons schip, liet zich er eindelijk op neer vallen en werd ge makkelijk gegrepen. Een kastje met houten latjes was gauw gemaakt en mak als 't dier was, at hij gauw uit de hand het toegereikte vleesch en ander voedsel. Het zijn mooie vogels, zoo wat zoo groot als onze lijster en ik kon hem in zijn kooi goed opnemen. Maar thuisbrengen wat voor soort liet was, kon niemand. Om 12 uur 's nachts zouden wij den kelijk voor liet eerst bet licht van den vuurtoren zien, die daar staat op het uiterste punt der Scilly-eilanden. En zie indei-daad om even over twaalf zagen wij heel, heel flauw aan den oostelijker] horizon een lichte streep, die al sterker werd. Ik was op-gebleven om het eerste licht van Europa te zien en met mij meerdere passagiers. W uarom men dat doet. weet ik niet, maar 't geelt zoo iets prettigs na zooveel dagen niets dan zee gezien xe hebben, weer eens wat van land gewaar to wol-den. 's Morgens zagen wij de Engelscho kust, voortdurend klinkt nu de bel aan den mast, ten toeken dat we een schip aan bakboord of wanneer hij tweeslagen deert, aan stuurboord had den. In den middag passeerden wij Wight, het prachtige eiland zóó dicht dat wij duidelijk strandstoelen en bud- koetsjes konden onderscheiden. Eenige uren later lieten wij hel an ker vallen, juist op den tijd die al ein dag te voren de eerste officier mo ge zegd had. 't Was nog vóór wij Lizard passeerden en dadelijk nadat ik het wist, zond ik een draadloos telegram naai' huis meldend dat ik met de nacht boot over Ostende zoo en zoo laat hoop te aan to komen- Want te voren had ik al in de spoorboekjes gezocht, hoe ik liet, best en het eerst Europas vasten wal kon bereiken en als liet meeliep was 't over Ostende de vlugste ver binding. Als liet meeliep, want uiet te lang moclit men mij in de haven ophouden. Nu dit was niet liet geval. Zoo gauw de reizigers van boord waren, kon -ik vertrekken. Ik ging naar het kantoor van do Maatschappij om af t© mon steren, toekende een heel groot pa pier, dat ik aanvankelijk poogde t© lezen, maar a! gauw staakte en zoo als zoo menigeen maai' eenvoudig mijn naam onder aan het papier zette zonder feitelijk te weten wat men toe kende. Maar verbeeldt u dat men eens tekst en uitlegging ging vragen, tor- wijl er zoovelen achter u staan, die even hard verlangen üui Ook weg te komen als gij. Later vernam ik dat het lijvig stuk, feitelijk niet ander-s behelsde dan de mededeeling, dat er geen aanmerkin gen op het eten enz. waren. Ik was nu afgemonsterd en bege leidde mijn collega naar* hot schip ©m mijn apotheek en hospitalen „ever te dragen". Ik gaf hein de sleutels en ik was weer vrij man. Op het bureau van den geneesllnèer wachtte mij nog een verrassing. Ik had d© Maatschappij geholpen op een oogen blik dat ze erg om een ge» DE VERVALDAG, Laurent was niet naar Nogent te ruggekeerd. Zijn broeder had het hem verboden en hij was aan Michel te veel ver plicht, oin ongehoorzaam te zijn. Hij was nu een banneling van zijn familie geworden, totdat hij do mis slagen, waaraan hij zich had schul dig gemaakt, zou vergoed hebben. Toch kon hij niet zoo gescheiden van allen, die hij liefhad, blijven voortleven, zonder zich met een go- heimen band aan hen te verbinden en do gedachte aan hem levendig te houden. Daarvoor dacht hij aan Marie-Rose, die te Nogent onbekend was. Marie. zei hij tegen haar, ik heb ie een dienst te vragen. Spreek. Laurent, g© zult mij steeds bereid vinden, je nieuwe bewij zen van liefde te geven. Je moet een betrekking bij mijn familie aannemen. G© weet, mijn moeder is blind. Mijn nicht Gilberte, die haar steeds verzorgde en geleid de, gaat weldra trouwen, en mijn moeder kan niet alleen blijven. Jo m'-oet de plaats van Gilberte bckloo- den. Mijn moeder zal je zeker liefheb ben, en wanneer ze je haar vertrou wen heeft geschonken, zal zij je dik wijls van haar jongsten zoon spre ken. Je zult er voor waken, dat zij neesheer verlegen zat, men was te vreden over mij geweest en als guns, zou men mij inschrijven als reserve- geneesheer. Ik toon dan als ik wilde ©en volgend jaar weer ais genees hoer mede varen op tijd en boot die met eenig overleg wel als de beste voor mij uit te zoeken was. En toen ik eenige uren later in dien trein zat die me naar Dover voerde, dacht ik over het laatste na. Steeds als ze in Amerika gezegd 'hadden „tol komend jaar" had ik er feitelijk bij gedacht dat dit wel niet zou gebeu- Maar nu, nu werd tot op het laat ste oogenblik ihet me al moeilijker ge maakt om niet voor de derde maal Amerika 't komend jaar te betreden. Wij kwamen in Dover aan maar 't was dikke mist, zóó dik dat ik be slist daclit dat er niet gevaren werd. Maar een uur later snelde de nacht- bcot met alle wachten verdubbeld en voortdurend „blazend" het kanaal over en met een half uur vertraging doemde daar aan de kust des ochtends de haven van Ostende op. En al van verre zagen zij di© op de pier ine op te waöh-ten stonden mij staan. Wij wuiden al van verre, spoe dig ging hot aanleggen van de boot ons to langzaam en heerlijk als U in geen weiten geweest was, zaten wij dra met ons vijven aan 't ontbijt op vasten wal. Wat viel er niet to vertellen van grooto en kleine gebeurtenissen, wat heerlijk vonden wij weer ihet samen zijn, na zóó laing en zóó ver af zijn. En toen ik thuis gekomen was en de post van al dien tijd doorliep, keek ik telkens of. er geen „photo" van 't schip, van mij zélve als scheeps dokter vond. Dé helft van al de genomen foto's zou ik krijgen had de purser mij ge zegd. En wéken later kreeg ik van al die foto's, die zo op het sdr.iip ge nomen hadden er één. En daarvan was nog de plaat „gesluierd". Maar van Amerika kwamen er meerdere en nog gisteren bracht de post mij kiekjes van mijn tocilit. Maar ook een mijner lezers verraste mij met kiekjes van de Brooklyn-brag en al heb ik hem nu al schriftelijk be dankt, gedrukt dce ik 't nog eens. Lezers, ik ben nu aan het einde van mijn, wel lang geworden reisverhaal. Ik heb u een zoo eerlijk mogelijk beeld gegeven van Amerika, wetend dax er onder u zijn die er kinderen hebben, die zelf plannen 'hebben het land der vrijheid te betreden. Bedenk, dat elk land zijn vóór en tegen heeft, dat het in Amerika niet alles even „aantrekkelijk" is en dat men behalve voor de reis voor zich en zijn gezin, nog wel wat over moet hebben voor de eerste moeilijke maan den. En nu, nu nemen wij afscheid van elkander tot... een volgend, jaar? Wie wee tl G. A. OOTMAR. l-Iaarlem, zomer 1913. Buitenlandse!: Overzicht De iSalkanvuikaan is nog niet geSieeB uitgedoofd. De Bulgaren zijn teleurgesteld. In Sof'a is men zeer teleurgesteld en neerslachtig over de houding der mogendheden, die geen enkelen maat regel nemen om tie Turkc-n tot ont ruiming van Thracié te dwingen, en werkeloos toezien, dat de Turksclie troepen nu reeds «1e Maritza zijn overgetrokken. Bovendien werkt ook de zekerneid, dat van de herziening van den vrede van Boecharest wel niets komen zal, teleurstellend. En de regeering laat daarom een memo randum opstellen aan de mogendhe den, waarin uitvoerig betoogd zal worden, hoe noodzakelijk de revisie van het vredesverdrag is en hoe nood zakelijk ecu spoedige revisie is. Of het wat zal baten, is zeer de vraag De mogendheden zijn het er thans vrijwel over eens, dat een herziening van het vredesverdrag slechts nieu we onaangenaamheden en wrijvingen kan doen ontstaan, en den toestand tor.li niet zal verbeteren. En wat nu de houding der mogend heden tegen Turkije aangaat, ook deze geeft den Bulgaren niet veel hoop. Zij hebben afgekeurd, dat de Turken de preliminaire» van Londen •hebben geschonden en over de lijn EnosMidia zijn voortgerukt, om mi] blijft liefhebben. Marie, want ik bezit niets meer dan jouw liefde en de teederheid mijner moeder, al het overige heeft men mij ontnomen, Ik neem het aan, Laurent, en ik dank je, dat ge zooveel vertrouwen in niii stelt. Ik zal j© moeder liefhebben en mij ook door haar doen beminnen, ten wat er ook gebeuren moge, Lau rent, ik zal er steeds voor waken, dat de leedcrljeid van j© moeder je nooit zal ontvallen. Maar lioc zult g© het aanleggéh, om mij in haar huis te doen opnemen? Ik zal er over spreken met dok tor Trioul, den geneesheer en vriend van mijn moeder. Hij houdt voel van mij, hij zal mij begrijpen, mij ver geven en mij wel behulpzaam willen ZIJD, Ga dan, Laurent, ik ben gereed, Laurent begaf zich terstond naar den dokter Do markiezin was in de laatste da gen een weinig ongesteld en moest haar kamer houden. Doktor Trioul kwam dagelijks naar haar zien. Hoe wel de oude dame een vrij sterk ge stel had, moest men toch voorzichtig met haar zijn. Zij was. dank zij de kundig© behan deling van doktor Trioul, weldra her steld en alto gevaar was geweken. De doktor kwam afscheid van zijn path:nto nemen. r— Nu u weer hersteld is, lieve Adrianopel weder te bezetten. En daarbij blijft het. Een zuiver plato nisch optreden dus. Alle voorstellen om een druk op Turkije te oefenen, of zij uit Peters- burg komen, of van andere zijde wor den gedaan, hebben in Frankrijk tot nog toe slechts ontevredenheid ge wekt. Het weinige succes van het denkbeeld' om gewapend tegen Tur kije op te treden, heeft het aanzien van het Fransch-Russische hondge nootschap verminderd (zoo meldt men uit Parijs) en ook het denkbeeld, om der Porte iedere financieelen steun te onthouden, heeft in Konstantinopel geen 't minste succes gehad. In Lon den meent men, dat Frankrijk en Ruskind met hunne pogingen, om Turkije tot toegeven te dwingen, de Porie nog halsstarriger hebben ge maakt. 'lurkije ziet daarin een goede gelegenheid, om zich aan alle eischen \<in Europa te onttrekken, vooral aan die, om in Klein-Azië een finan cieel e controle en een internationale gendarmerie in te stellen. Nieuwe Turlcsche avonturen? Dc Turken hehben Koesjoek en Kukvak in het district Goeinoeldjina bezet nu een gevecht met het kleine Bulgaarsche garnizoen, dat daarbij enkel© manschappen verloor. Naar de „Neue Freie Presse" uit diplomatieke kringen verneemt, lieerscht bij de groote mogendheden groote ongerustheid over het voorne men der Turken, orn de Maritza te overschrijden en Zuid-Bulgarije bin nen te dringen. Tusschen de kabinet ten worden dan ook besprekingen ge voerd, die ten doel hebben zoo spoe dig mogelijk slappen te doen om ten minste Turkije van dergelijke stap pen af te houden. De gruwelen in den Balkan. Op initiatief van de Camegiestich- tiiig voor den internationalen vrede, heeft zich te Parijs een commissie ge vormd, die een onpartijdige en bui ten alle politiek staand onderzoek zal instellen omtrent de slachtingen in den Balkan en de economische ge volgen van den oorlog. Allerlei Duitschland en Oostenrijk- Hongarije. Bij gelegenheid van den 83en ver jaardag van keizer Franz Jozef van Oostenrijk gaf de Duitsche keizer te Homburg een galadiner, waarbij hij een toost uitbracht op zijn „trouwen bondgenoot en vaderlijken vriend". Mie toost was vooral merkwaardig door de wijze waarop de keizer na druk legde op het trouwe bondgenoot schap tusschen de beide rijken. „Zoo het gelukt is den vrede in Europa te gen alle gevaren te beschermen, dan ken wij dat niet het minst aan de groote wijsheid van keizer Franz Jo sef." zeide de keizer. De. woorden des kezers zullen, na alles wat in de laatste weken over de verhouding tusschen Oostenrijk en Duitschland is gezegd, aan beide zij den van de zwart-gele grenspalen groote bevrediging doen ontstaan. En tevens kunnen zij den indruk beves tigen, dat de keizer van Oostenrijk in ii'Oöüijke omstandigheden persoonlijk voor het behoud van den vrede is op gekomen, en daardoor zijn vredelie vende politiek heeft bevestigd en ver sterkt, Verschil van moening over het nut van den een of anderen maatregel, behoeft tusschen dc bondgenooteu nog niet noodzakelijk tot verkoeling te leiden. En dat die niet bestaat heelt verleden jaar op 2 December Vou Bethmann llollweg verklaard in den Rijksdag, toen hij zeide: dat als de levensbelangen van dc Oosteu- 1 ijksch-Ilongaarsche monarchie be dreigd woruen, Duitschland met zijn gehteie militaire macht aan de zij de van den bondgenoot zou staan. De tegenstanders van Oostenrijk wisten toen precies hoe de zaken stonden, en dat heeft zeker evenzeer tot het be houd van den Europeeschen vrede bijgedragen als de wijsheid van kei zer Franz Josef. De pers in Oostenrijk-Hongarije verheugt zich over den toast van Keizer Wilhelm bij het diner ter eere van Keizer Franz Josef's verjaardag, en ziel daarin een belangrijke bctoo- ging, die de tegenstanders van het Drievoudig Verbond tot zwijgen zai brengen. De bladen verklaren eenstemmig dat nooit de hechtheid van het verbond en de nauwe betrekkingen tusschen Oostenrijk-Hongarije en Duitschland zoo klaar zijn uitgesproken als bij deze gelegenheid. Duitsobland toonde duidelijk dat 't aan de zijde van Oostenrijk blijftde banden, die beide landen verbinden, ziju onverbrekelijk. In politieke kringen wordt zelfs het denkbeeld geopperd dat Keizer Wilhelm tegelijk de kracht en het bij uitstek vredelievend karakter van het Drievoudig Verbond wilde doen uit komen. vriendin, zei hij, moet u mij toe staan, mij een weinig met zaken in te laten, die mij eigenlijk niet aangaan. Spreek gerust, mijn beste Trioul. ik heb vernomen, dat uw klein dochter, mejuffrouw Gilberte, binnen kort gaat trouwen, met mijnheer Lucien Renaud, den advokaat. De jongelui beminnen elkaar. Lucien Renaud is wel niet rijk, maar hij begint reeds naam te maken en beeft een schitterende toekomst voor zich. Wij behoeven ons dus over het geluk van Gilberte niet ongerust te maken. U zult veel aan Gilberte verlie zen, want zij was voor u een onmis bare geleidster. Wanneer zij gaat trouwen, zal zij u niet meer kunnen verzorgen. Heeft u er al eens aan ge dacht, een plaatsvervangster voor haar te kiezen, die u op uw wande lingen kan geleiden en u den tijd kan verkorten De markies heeft al zijn tijd noodig voor zijn zaken, er moet dus een ander zijn, die de plaats van Gilberte zai waarnemen. U denkt toch aan alles, mijn waarde dokter I En u Ik moet bekennen, dat ik er nog niet aan gedacht heb. Wil ik dan eens iemand voor u opzoeken Wanneer u mij dat aanbiedt, dan geloof ik, dat u reeds iemand cevon Ben politieke moordaanslag. 1 Op den verjaardag van keizer Frans Jozef, die Maandag 83 jaar oud werd, hoeft (zooals we reeds in 't kort meld den) te Agrarn een moordaanslag plaats gehad op den koninklijken com missaris voor Kroatië, Baron Sker- lecz. Verleden jaar schoot een Kroatisch. student op den Kroatischen commis-1 saris, Von Cuvaj hij trof toen den raadsheer Hervoics, die met den commissaris in hetzelfde rijtuig zat en die kort daarna aan de bekomen wonden overleed. Kort te voren was de Landdag van Kroatië ontbondende meerderheid daarin werd gevormd door de Ser visch Kroatische Coalitie, die vijandig tegenover de Magyaren stond. Om de ze coalitie het heft uit handen to ne men en de Magyaarsch-gezinde partij aan het bewind te brengen, werd de grondwet in Kroatië bij koninklijk besluit buiten werking gestold en een koninklijke Commissaris benoemd, om als dictator het land te besturen. Von Cuvaj poogde de hem opgedra gen taak niet alle, ook gewelddadige middelen, uit te voeren. Maar tever geefs. De tegenstand van Kroatië nam nog scherper vormen aan, en de hoop, dat dc dictatuur ten slotle tot een verkiezing van den Landdag in den geest der Hongaarsche regeering zou leiden, werd steeds minder. Ten slotte moest Cuvaj zijn ambt neerleg gen, en in zijn plaats trad Baron Skerlecz, die zou pogen om met an dere, zachter middelen, de Servisch- Kroatische coalitie tot een meer ver zoenende houding tegenover Honga rije te bewegen. Te midden van de pogingen, die van den aanvang af weinig kans op slagen boden, valt hét schot, Maan dag gelost op baron Skerleczen tlaardoor wordt opnieuw de aan dacht gevestigd op de toestanden in Kroatië, en op het moeilijke Zuid- Slavische, vraagstuk in de Monarchie. Wat baten alle pogingen, die Oos tenrijk aanwendt, om met de Zuid- Slaven in de Monarchie in vrede te le ven, wanneer in 'de buiten land se he staatkunde alles in 't werk wordt ge- siclü om de Zuid-Slaven te verbitte ren en in 't harnas te jagen? Er is een nauw verband tusschen dit revol verschot op baron Skerlecz en de iiouuiug van UuSienrijK tegenover Servië. Daardoor is de vijandschap der- Slaven in Hongarije tegen de Hon gaarsche overheerselling nog toege nomen. De toestanden worden van dag tot dag wanhopiger en zonder be langrijke wijzigingen in de staats rechterlijke toestanden in de Habs- burgschc monarchie is er geen of weinig kans voor verbetering. Dc koninklijke commissaris werd door het schot licht gewond. De dader is gearresteerd. Mexico en de Vereenigde Staten. De regccring van de Vereenigde Stalen ontkent een ultimatum van Mexico te hebben ontvangen. Minister Bryan deelt mede, dat hij alleen be nen t ontving van de verwerping der Amerikaansche voorstellen betreffen de de beëindiging van de revolution- naire beweging. Hoewel de regeeringspersonen zich niet wetischen uit te laten, schijnt het wei zeker dat deze verwerping een einde maakt aan alle betrekkingen tusschen de Vereen. Staten met den president van Mexico Huerta. In officieelc kringen verklaart men, dal de ïegeering alles heeft gedaan wat van een bevrienden buurman kon worden verwacht, die geen toevlucht wil nemen tot geweld', waartoe trou wens geen neiging bestaat. Hét be lang der Vereenigde Slaton is thans uitsluiten© de bescherming van le ven en eigendom. De financieele ver liezen zouden door schadeloosstellin gen kunnen worden gedekt. De beste bescherming van iiet leven der Ame rikanen zou zijn, dat de Amerikanen naar de Vereenigde Staten terugkeer den en de regeering overweegt nu de terugbrenging der Amerikaansche burgers van Mexico, waarvoor zij de vervoerkosten zou willen dragen. Een nader telegram meldt De ongerustheid, die in leidende kringen te Washington heerschte, is efenigszins geweken na de ontvangst van geruststellende telegrammen van het Amerikaansch gezantschap en van president Huerta, waarin werd medegedeeld, dat de onderhandelin gen nog voortgang hebben en geen ultima turn is verzoiidc-n. Toch is er een kanonneerboot der Vereenigde Staten naar de Mexicaan- sche wateren vertrokken. De revolutionuaire gevechten in Mexico duren voort. De honds troepen hebben zich mees ter gemaakt van de douanegebouwen te Cindad Porfirio Diaz, waardoor de opstandelingen van den staat Coah- mile beroofd zijn van belangrijke hulpbronnen. De burgeroorlog in China. Volgens een telegrafisch bericht uit Sjanghai aan de „N. R. Ct." hebben dc troepen van de Noordelijken na een zwa ren strijd den Purperen Berg dien heeft, zei de markiezin niet een vriendelijken glimlach. Ja, ik heb iemand gevonden, een juweel, een engel. O, o, met hoeveel warmte spreekt u over haar! Zij >s beschaafd, wel opgevoed, zachtzinnig en deugdzaam, een parel in één woord. Van goede familie vroeg de markiezin verder. Zij is een wees. Haar vader was officier. Hoe heet zij Marie-Rose Velladier. Zend haar eens hier. Wanneer? Zoo spoedig mogelijk? Morgen Goed. Den volgenden dag deed Marie- Rose haar intrede i in het huis to Nogent De markiezin stak haar de hand toe. Men heeft mij veel goeds van u gezegd, mejuffrouw. Ik ben er zeker van. dat wij het wel met elkaar zul len kunnen vinden. Dat hoop ik, mevrouw. Ik ken gaarne mijn vriendinnen, zei de markiezin. wees niet ver wonderd. ik ben blind en dit is de eenig© wijze, waarop ik u kan zien. II is Jong en ik geloof ook zeer schoon. O. mevrouw 1 Onze Laehhoek omschrijvend. Dus je zegt, dat ik een leugenaar l>enl barstte in de sociëteit Iemand uit, dio op een krasse onwaarheid betrapt was. Dat zeg ik niet, was het antwoord: 'k wou alleen zeggen.... dat u een puik weerprofeet zou zijn! MISVERSTAND. Vrouw. Ik ben diep getroffen; on ze buurvrouw coquetteeri met mijn man. Wanhopig ben ik! Vriedin. Wee.' sterk, Mina Vrouw. Als ik sterk genoeg was zou ik haar een pak slaag geven. reclame: Rijke erfgename. Ik kan nimmer de uwe zijn! Arme drommel (radeloos). Wees dan maar voor een enkel weekje mijn verloofde, ik bid hot u dat zou mo weer wat crcdiet géven 1 en den Tijgerheuvel, die de Zuidelij ken eenige dagen geleden hebben veroverd, hernomen. De Noordelijken sluiten Nanking thans in. Binnenland DE PRINS zal op 29 Augustus, openingsdag van de landbouwtentoonstelling te "s-Gra- venhage. de leden van het comité aan een gastmaal ton paleize vereeni gen. DE MINISTER VAN BINNENLAND- SCHE ZAKEN keert uit Zwitserland terug en zal heden liet Wereldcongres voor den vrede openen. DE MINISTER VAN OORLOG, van verlof terug, hervatte zijn ambt aan het departement. CARNEGIE. Op 29 Augustus biedt de Minister van Staat jhr. mr. Van Karnebeek, aan den heer en mevrouw Carnegie een diner aan. DE CRISIS. Het Haagschc Correspondentie-bu reau meldt aan 't „Hbld."- Naar in ambtelijke kringen sedert Maandag bekend is geworden, is net zoo goed als zeker, dat een oplossing van dc ministerieele crisis niet meer in deze maand, doch wellicht |n het begin van September ie wachten is. Dientengevolge zullen de opening van het Vredespaleis en de andere open bare plechtigheden en feesten van üe- ze maand, waarbij dc tegenwoordig heid van de Regeering of van Minis ters vereisoht wordt of welke van wege de Regeering zullen aangeboden worden, nog onder hel bestaande be wind plaats hebben. TWEEDE KAMER. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Verschenen is het verslag der cont« missie van voorbereiding over de or ganisatie van de Rijksverzekerings bank. De vraag of. de invoering der reor ganisatie niet zal moeten voorafgaan aan die der invaliditeitsverzekering, kan zegt de Regeering zonder voorbehoud bevestigend worden be antwoord; dit kan op zichzelf geen grond opleveren voor vertraging van de invoering van de invaliditeitsver zekering, aangezien dit wetsontwerp van eenvoudigen aard is en de be handeling daarvan dus niet veel tijd behoeft to kosten. De minister verdedigt zijn wets ontwerp uitvoerig tegen enkele gere zen bedenkingen, o.a. de bepaling, dat onder de bevelen van den minister het beheer der Bank wordt gevoerd door een directeur-generaal. De minister bracht in het ontwerp alleen eenige niet belangrijke wijzi gingen aan. DE STAATSBEGROOTING. We lezen in de Tijd: Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, sluit d«j Staatebegrooting voor 191*1, zooals die aan den Raad van State verzonden is, met een belang rijk tekort. ONGELUKKEN. De Tel. meldt: In de mijn „Wilhelmina" is de ar beider Urnmeien, wonende te Chevre- mont, door steen val gedood. De ge troffene is or.gehuwd. Te Ekarnp, gemeente Finsterwol- de, hanteerde de 27-jarige landbou wer, Jan Roelfsema, onvoorzichtig een geladen geweer. Het schot ging af en de ongelukkige werd doodelijk getrof fen. En uw stem is zoo heel zacht, zoo zacht, dat het mij goed doet u t© hooren spreken. Ik geloof, dat ik u weldra zal liefhebben. Ik ben getroffen door uw vrien delijke ontvangst, mevrouw. Ik heb u nu reeds lief. Marie-Rose zag de markiezin oplet tend aan. In haar gelaat vond zij de trekken van haar Laurent terug. Marie-Rose bleef in het huis der markiezin, di© spoedig zeer aan haar gehecht was. Op zekeren morgen, ongeveer een maand later, ontving Michel een brief van zijn bankier. Urbain Vernier, te Pariis. die hem verzocht zoo spoedig mogelijk op zijn kantoor in de Lieve Vrouwenstraat, achter de beurs, te komen. Hij begreep niet, wat de bankier hem te zeggen kon hebben, maar daar zijn zaken in orde waren en het geld voor de eerstvolgende betalingen in zijn kas aanwezig was, maakte Michel zich niet ongerust. Hij ging in den loop van dag naar Parijs en begaf zich naar het kantooi van den bankier. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5