CAC.ftrt DAALDERS ii firma SFHUÜT Go, Kassiers en ënissionsirs in Effecten I Haarlem, Einderhuissingcl 68, o. d. Zijllirug, alwaar tevens de Coupons betaalbaar zUn. Jaar. Zoo ia, waar kan ik mij dan ver voegen om lid van die vereeniging le worden? ANTWOORD. Het Jaarboekje ver meldt: Concordia", mej. M. Keerwolf-Mis- sel; ,,Bato", W. Versteeg, Lange Raam straat 40; Haarlem scho Dames Gyin- nastiek Vereeniging H. D. G. V., mej. M. J. S. Greeve, Oostvest 10; Jong I-Iaarlem, J. W. G. L. Smit, Zuid-Pol derstraat 92. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Gistermorgen om 11 1/2 uur, wang- de de jongen H. Guseling, wonend Stoofsteeg 6 te Haarlem, het weer eens met zijn fiets van het. ..Kopje" af te rijden. Hij kon zijn rijwiel, halver wege gekomen, geen baas blijven en smakte tegen een boom aan. Bewusteloos werd hij bij de familie Lefèbre binnengedragen. Het bleek dat hij zich ernstig aan zijn linkerbeen had verwond en bovendien klaagde hij over pijn in de borst. Dr. Bron- gersma die inmiddels geiroepen was, achtte overbrenging naar het Gast huis noodig, hetgeen met een politie- brancard is geschied. SANTPOORT. DE EEND EN HAAR JONGEN. De heer D. de Clercq schiïjft in „De Levende Natuur": ,,Een mij bekende dame en haar kinderen waren getuige van liet vol gende voorval, dat zich te Santpoort in hun zeer grooten tuin afspeelde. Ofschoon geheel van water afgeschei den, was deze plotseling bevolkt door een 9-tal kleine, naar schatting eeti week oude, wilde eendjes. Bij bun komst in den tuin waren de diertjes zeer onrustig, de moedereend vloog in wijden kring er omheen. Men ging naar binnen en de jongen verzamel den zich op een grasveld en toen zag men het verrassend schouwspel, dat de moeder naar beneden kwam en op een teeken van de moedereend, de jon gen zich allen een plaatsje op haar rug verzekerden en zij zich met hen in de lucht verhief om de reis voort te zetten, de toeschouwers in aange name verrassing achterlatend. Nu is mijn vraag, mijnheer de redacteur, is een dergelijk feit meer voorgekomen? Ik vroeg aan eenige bekende natuur vrienden, doch deze keken even vreemd op van het geval als ik. Mis schien zijn onder uw lezers vraagt de schr. die wat meer omtrent deze „reisgelegenheid" kunnen mertedee- ten." HEEMSTEDE. Diefstal. Door de gemeentepolitie zijn aange houden 5 jongens ran omstreeks 17 en 18 jaar, die zich hadden schuldig ge maakt aan diefstal van appelen ten nadeele van den heer Van Holthe tot Echten, wonende aan den I-Ieerenweg. Een dezer jongens had zich tevens schuldig gemaakt aan verduistering van geld ten nadeele van zijn patroon. O n d e r w ij s. Mej. C. M. A. Ni cols en Mej. G. Korist zijn met ingang van 1 Septem ber respectievelijk benoemd tot hoofd en tot onderwijzeres aan de R. K. Meisjesschool alhier. I-I1LLEGOM. Tocheenfeest. Maandag is er uit een groep mid denstanders een voorloopig comité gevormd om te geraken tot 't organi- seeien van een onafhankelijkheids- feest. Zeer spoedig wordt er opnieuw vergaderd om een definitief bestuur te benoemen en plannen vast te stel len. De pogingen van enkele maan den terug zijn mislukt; dat nu do zaak anders en beier aangepakt zal worden, is te hopen en te verwachten, zoodat Hillegoni toch nog zijn onaf- hankelijkheidsfeest zal vieren. Middenstand. De vereeniging Middenstand beeft in een goedbezochte vergadering de uegenuur winkelsluiting gedurende dc 4 wintermaanden ter sprake ge bracht. Men besloot in een volgende vergadering dit onderwerp nogmaals aan de orde te stellen en zoo moge lijk een voor- en tegenstander te la ten optreden. Omdat de bestelgoede- reridienst der H. IJ. S. M. veel te wenscheu overlaat, zal er geadres seerd worden; het vloonueuten be staat ook zich tot het gemeentebe stuur te wenden; het doel is de fran- oo afgezonden goederen werkelijk franco thuis te kragen. Men betaalt thans steeds nog bestelloon daarvoor. ZANDVOORT. Aangekomen vreeindelin.gen: D. Knufmann. Weenen, Grand Hotel Wust, 3 p., E. Meijer, Den Haag, Ilotel d'Orange, 1 p., Tromp Stoop, Londen, id., 1 p., W. Kaisbach, Berlijn, id., 1 p.. mej. Askensos, Jutfaas, id. 1 p., E. Réault, Parijs, id. 1 p., M. L. Weig, Nurnberg, id. 3 p., mevr. Hummer. Munchen, id. 2 p., Fum. Citroen, Ber lijn, id., 2 p., L. Berber, Amsterdam, Gr. Krocht 21, 4 p., Fani. Friedlander, Weenen, Grand Hotel Wust 2 p., ba ron Dornberg, Potsdam, id., 1 p. Sulzbach, Frankfort, id., 1 p.. Ft Bullinger, Rheinland, id. 6 p. R. Roe- sener, Mainz, id. 3 p., Cb. Egger, Zwit serland, Grand Hotel Wust, 1 p., mevr Wertheim Heukelom, Amsterdam, id.. 2 p.. P. Naether. Freiburg. Grand Ho tel Wust, 4 p., fam. Hernsbeim, Ham burg, Noonlduin, 3 p. Rechtszaken EEN WOESTE RIJDER. De rechtbank te Middelburg veroor deelde den 37-jarigen handelaar in bouwmaterialen J. M., uit Ter Neuzen, die, gezeten op een motorrijwiel, mol groote snelheid een hoek van een weg ornrecd en daarbij links hield, waar door hij in botsing kwam met eene wiel rijdster, wegens liet veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld tot 14 dagen hechtenis. De eisch luidde een maand hechte nis, zoo meldt de Tel. Leger en Vlooi VICE-ADtMIRAAL KOSTER. De vice-admiroal F. Koster, direc teur en commandant der marine te Willemsoord en commandaml van. de stelling van Den I-Ielder, heeft tegen November aanstaande eervol ont slag uit den zeedienst gevraagdzoo meldt het N. v. d. D. Kerk en School GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Kommerzijl, C. Bon- ma, carnd. te Groningen. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen. Te Werkendam. J. W. Pol man, te Iloogeveen. INGEZONDEN Redactie zich niet aansprakelijk. DE FABRIEK AAN DEN VER- SPRONCKWEG. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Nu het beridhtt van 19 Aug. gelezen te hebben, betreffende de fabriek aan den Verspronckweg, neem ik, onder- geleek oude de vrijheid mijn meening daarover te uiten. Ik vind, daar er in den tegenwoor- digen tijd zoo gestreden wordt voor tuberculose, dat de voorwaarden ver bonden aan den bouw der fabriek, geheel tegenstrijdig daarmede zijn. Zooals vermeld staat, dial de 15 Licht openingen geen lucht mogen afvoeren moeten die benauwde dampen en neerslaande rook (hetwelk vooral met nat weer veel voorkomt en met het aanmaken der vuren), maar door de werklieden ingeademd worden, want liet kan nergens zijn uitweg vin den, als alles, ja, ik kan wel zeggen hermetisch afgesloten wordt. Volgens zeggen der 'hoeren doctoren moet een mcnsch (waarmede wel bedoeld zullen worden alle mensclten, rijk en arm) veel frissche lucht en zon hebben, hetwelk niet kam geschie den als geen voldoende lucht en licht aanwezig is en de benauwde atmos feer geen uitweg vindt. Dan in den zomer als de zon den heelen dag op de fabriek, schijmt en alles buiten die 15 1 ucliLopeningen, waar geen luöhlt uit kan, potdicht is, dan is het daar voor een werkman niet uit te houden staan die menschen ter dege bloot aan ziekten en kwalen. Zeker, heit le- ven dat veroorzaakt wordt is geen aangenaam gehoor, maar moet daar werkman zijn gezondheid voor geven? P. J. Ch. Gemengd Nieuws LEVEND BEGRAVEN. Nabij Heyst is een vreeselijk onge luk gebeurd. De kindereu van een al daar vertoevende Duitsche familie gingen dezer dagen in de duinen spelen. Na eenigen tijd werd 1, :t elf jarige broertje moe en zocht zich er gens een plekje uit om wat te rusten. Toen liet tijd werd om naar huis te gaan, zochten de beide zusjes den jongen, doch konden hem nergens vinden. Do politie werd gewaar schuwd. Eindelijk kwam men op een plauls, waar het zand versch scheen omgewoeld. Men ging aan het graven en spoedig kwam het lijkje van het kind voor den dag. De knaap was blijkbaar in zijn slaap bedolven on der een zandstorting. VOORZICHTIG MF.T BENZINE Te Londen is een Duitsche dame echtgenoote van een Keulschen opera zanger bij het reinigen van hand schoenen met benzine, door het vlam vatten der benzinedampen, in brand gevlogen. Zij is aan de wonden bezwe ken, zoo meldt de ,.N. R. Ct.". ROOVERS. In een voorstad van Kopenhagen zijn (naar de „N. R. Ct." meldt) twee mannen een bank binnengedrongen en hebben daar, het personeel met de revolver bedreigende, 9000 kronen ge roofd. EEN ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Te OI>erkassel heeft oen ernstig auto mobiel on gel uk plaats gehad. Een au to, waarin vier hoeren en drie dame-- gezeten waren ,die naar de kermis te Oberkassei wilden rijden, vloog mol een vrij groote snelheid tegen een boom op. Alle inzittenden werden uit het rijtuig geslingerd en bekwamen levensgevaarlijke verwondingen. Be toestand der drie dames moet zelfs hopeloos zijn, zoo meldt de Tel. OPZIENBARENDE MOORD TE BERLIJN. Een onder buitengewone omstandig heden bedrc-ven moord is Maandag ochtend te Berlijn ontdekt. In de War- schauor Strasse vond men op haal bed uitgestrekt, het lijk vun een 37-ja- rige, van haar man gescheiden vrouw. Eckolt genaamd. De moordenaar heeft zichzelf in een achtergelaten brief bekend gemaakt. Het is de 30-jarige monteur Karl Kossau, eveneens in de VVarschauer Strasse woonachtig. Kos sau, die met vrouw Eckelt sedert, jaren in relatie stond, zegt dat jaloezie als aanleiding tot den moord beschouwd moet worden. Hij beeft de vrouw reeds in den nacht van Zaterdag op Zondag doodgeschoten, het lijk in bed gelegd met bloemen versierd en naast hot hoofd der vermoorde vrouw zijn por tret en de fotografieën harer kindere:: neergelegd. Op een badmuts, die hij naast de vermoorde neergelegd had, heeft hij de bekentenis vun zijn daad opgeschreven. De moordenaar is voort vluchtig. Z-ooals hij zelf in een brief aan eeu zijner buren vermeldt, is llij Zondag naar Weenen vertrokken, om daar zijn eigen vrouw, van wie hij go- scheiden leelt, te vermoorden en da na zelfmoord te bedrijven. De politie te Berlijn heeft zilch onmiddellijk met de autoriteiten te Wriezen in verbin ding gesteld, daar men Kossau niet voor toerekenbaar houdt en vreest, dat llij het in den brief aangekondigde voornemen, om zijn vrouw te verin oor den en daarna zelfmoord Ie bedrijven, zal uitvoeren. Men hoopt hem vóór dien tijd te kunnen arresteeren, zoo meldt de Tel. EEN DRAMA, Het N. v. d. D. meldt: In een der Weensche kazernes heeft zidhi een zeer dramatisch too- neel afgespeeld tusschen een kapitein en zijn oppasser. De kapitein, die ge huwd is (en wel met een zuster van den bekenden giftmoordenaar luite nant Hofrichter), maar zich in een sdiieidin gsproces bevindt, en vervol gens denkt te hertrouwen met een ze kere gravin Maria Bolza, zou deze laatste enkele dagen geleden op zijn kamer in de kazerne op bezoek krij gen. Hij gaf met het oog daarop ee nige bevelen aan zijn oppasser, die hierover zeer boos scheen te zijn. Toen nu de dame gekomen was en zich met den kapitein in diens kamer bevond, is de oppasser naar de wa- penkast gegaan, en met een revolver in de hand is hij de kamer binnen- estormd, waar zich de kapitein en de gravin bevonden. Daar schijnt een gevecht met revolvers tusschen beide mannen geleverd te zijn, met. Tiet ge volg dat de kapitein neerviel met een kogel door een der oogen, terwijl de gravin gedood werd. De oppasser keerde zich ten slotte ook nog tegen den commandant van een patrouille, die den kapitein ter hulp lcwam, en verwondde dezen zwaar in den arm. Toen sprong hij uit het raam en bleef met gebroken ledematen liggen. In het ziekenhuis is hij gestorven. De kapitein blijft misschien in leven. ZWENDEL. De politie heeft de portiers van ver schillende groote hotels te Turijn, Milaan en Venetië gearresteerd. Zij worden beschuldigd valse he spoor wegbiljetten aan vreemdelingen te hebben verkocht. Door het verhoor van de verdachten is de justitie op het spoor gekomen van een uitge- breiden zwendel. Meer inhechtenis nemingen worden verwacht. DYNAMIET-AANSLAGEN TE JOHANNESBURG. Uit Johannesburg wordt aan de Tel. gemeld, dat men aldaar zeer op gewonden is over de ontdekking van een koffer met ontplofbare stoffen in het 'hoofdgebouw van de brandweer. Het is niet voor de eerste maal, dat dit geschiedt. lederen dag hoort men, dat dynamiet en bommen worden ge vonden in de nabijheid van openbare gebouwen, met het blijkbare doel, de ze in de lucht te doen springen. Ook te Germist'On werden verschillende bommen gevonden. Op andere plaat- werden bommen, waaraan een lont was bevestigd, ontdekt, die op zekere afstanden van elkaar waren neergelegd, alsof er een complot be stond de stad te verwoesten. Het kan echter ook zijin, dat de samen zweerders, bevreesd geworden voor ontdekking, zich van hun ontplof baar materiaal hebben willen ont doen, maaT in ieder geval blijkt 'hier uit zegt het blad waartoe de misdadigers in staat waren geweest als zij hierin niet door bet kracht dadig optreden der politie en der militaire macht waren verhinderd ge worden. DE DAAD VAN EEN KRANK ZINNIGE. Uit Lyon wordt het volgende ge meld Een zekere Paul Fournier, die reeds vijf maal een kuur heeft doorgemaakt in een zenuwlijdersgesticht, heeft on gemerkt in een café vergif gegoten in een op tafel staande flesch likeur. Drie personen, die uit de flesch be diend werden, verkeeren in levensge vaar. De krankzinnige heeft in een ander café dezelfde streek uitge haald. met een dergelijk gevolg. Twee doktoren, die den inhoud van de flos- schen onderzochten, constateerden de aanwezigheid van belladonna. De politie is er in geslaagd Fournier in zijn woning onschadelijk te ma ken en naar een gesticht te brengen. DE ONRUST IN DE ARDF.TPF.RS- W ERE LD IN ZUID-AFRTKA. De regeering heeftUiet plan onge r-pvpn om een Tudnstrieolo Commissie te benoemen, die tot tank zon hebben een onderzoek in te stellen naar de verhoud ine van werkgevers en arbei ders. sneciaal aan den Rand. Dit be sluit is een gevolg van de weigering van den vakbond, om aan dit onder zoek deel "te nemen. Het was de be doeling der Tegeering, een commissie samen te stellen van vijf leden een vertegenwoordiger der mijnwerkers, een van de andere arbeidersgroepen, een der mijneigenaars en eèn van de werkgevers in andere bedrijven. De rogeering zou dan een voorzitter voor deze commissie benoemen. Nu echter de vakbond weigert mede te doen en vertegenwoordigers aan te wijzou, kan er van dit plan niets komen. De regeering schijnt nu een ambtelijk onderzoek naar de arbeidersgrieven te zullen instellen. De spoorwegcom- niissie, die benoemd is ter onderzoek van de grieven van het spoorweg- personeel. is tot stand gekomen en heeft onder leiding van sir William Solomon haar onderzoek begonnen, ondanks de tegenwerking van den vakbond. Het heet nu, dat do vakbond een eigen commissie van onderzoek' zal instellen, EEN MODERNE SALOMO. De Tel. vertelt: Rechter Goodnow, wiens populari teit als vrederechter to Chicago, die van mr. Plowden, to Londen eve naart, heelt Zaterdag een nieuwe me thode in praktijk gebracht, om een huiselijken twist bij te leggen. Een vrouw, moeder van twee aardige meisjes, Ikwam bij don rechter kla gen, dat haar echtgenoot haar niet voldoende geld gaf voor haai' levens onderhoud. Wat, zei de rechter tot den man, die in het gerechtshof aanwezig was, wilt gij geen geld geven om die lieve meisjes te onderhouden? Ik zal u eens vertellen wat ik zal doen. Ik koop er een. En zich tot een advocaat wendende, zeide hij: „Wil gij er ook niet een koopen?" „Ja, zeker", ant woordde deze, en hij haalde reeds zijn portefeuille voor den dag. Toen kwamen vader en moeder beiden toe gesneld. „Neen, neen, riepen zij uit, we willen ze niet missen!" „Nu, ziet het dan samen te vin den." zeide de rechter en het echtpaar verliet "bel gerechtshof, terwijl man en vrouw elk een der glimlachende kleineu teeder omvat hield. EEN AANVAL. Uit Teheran wordt aan het Peter?- burgsche Tclegraafagentschap bericht dat de directeur der douane Fuhr- jn en de kapitein van de douane- boot „Depir" beiden Belgen door Ara bieren bij Mohammera zijn overval len en gewond. Koloniën EEN SENSATIONEELE BROCHURE? Er moet naar de „N. Soer. Crt." vernam, dezer dagen naar Europa zijn gezonden, ter drukking en ver spreiding in Indië en Nederland, een brochure, die een felle aanklacht be vat tegen verschillende hooggeplaat ste personen in Indië, inzonderheid leger «autoriteiten. Aangezien men be vreesd zou zijn. dat bij uitgifte in Indië een vervolging tegen de druk kers zal worden ingesteld, tracht men liet in Europa gedrukt te krijgen. De strekking van de brochure moet zijn een ieder le waarschuwen tegen het in dienst komen bij het Indische gouvernement, inzonderheid bij het leger, aangezien hier nog plaats zou zijn voor willekeur en lyrannie van chefs, die zich niet ontzien, hunne on dergeschikten op allerlei wijzen te benadeelen en hen als kwajongens te behandelen. Vooral op militair ge bied zouden treffende staaltjes ver meld worden, die voor verschillende hooggeplaatsten een zeer onaange naam gevolg kunnen hebben. De brochure moet den titel dragen van ..In het land der ploerta ploerta" en is gesteld in den geest van het be kende werkje„Aus einer kleinen Garnison". DE QUAEST1E IN WEST-INDIë. Wij lezen in De West dat luitenant Meijneme, aan wien aangezegd was met de Prins Willem V naar Neder land te vertrékken, bij het vertrek van dat schip niet aanwezig was. 1 Daags na het vertrek telefoneerde de heer M. uit Mariënburg, dat 'hij den vorigen dag, dus op den vertrekdag, op de jacht was geweest en daarbij was verdwaald. PEST IN INDIë. Een regeeringstelegram betreffende pestgevallen op" Javanen Ma doer a ge durende het veertiendaagsch tijdvak van 30 Juli tot en met 12 dezer, ver meldt het volgende Afdeeling Malang 235 nieuwe pest gevallen, 222 doodenKediri 103 nieu we gevallen, 96 doodenMadioen 10 nieuwe gevallen, waaronder een Eu ropeaan, 8 doodenMagetan 45 nieu we gevallen. 42 dooden. en in de vo rige periode nog één doodelijk geval; Bankalan 8 nieuwe gevallen, 9 doo den, in de vorige periode nog één ge val en vier dooden; Berbek 16 geval len, 13 doodenBengil 8 nieuwe ge vallen, 0 dooden, en in de vorige pe riode nog één doodelijk gevalToc- loengagoeng 27 doodeluke gevallen Paree 21; Blitar 1 en Soerabaja 11, waaronder een Europeaan. In de opgaaf over het tijdvak van 18 Juni tot en met 1 Juli is ten gevol ge van een seinfout Malang in plaats van Magetan genoemd met 14 geval len, waarvan 12 dooden. BRANDSTICHTING. Dezer dagen stond voor het Hof van Justitie to Paramaribo terecht dc Dulitschier, R. Hinz (oud 24 jaar) be schuldigd van brandstichting in bet kantoor van den ijzerwinkel der fir ma Keister, waarbij hij was geërn- ployeerd. Zijn daad moest dienen om de .sporen van gepleegde inbraak te vernietigen, terwijl tevens daardoor gevaar ontstond voor het leven van vrouw en kinderen van den bovenge noemd kantoor woonachtigen winkel chef. Beklaagde beweerde tot zijne daac. te zijn gekomen uit heimwee. Hij kon in Suriname niet recht aarden en wilde nu aan geld komen, om weer naar zijn land te kunnen terugkee- ren. Hij had niet gedacht aan het ge vaar waaraan hij medemenschen blootstelde, enzoovoort. Het Openbaar Ministerie zei, dat de groote ontroering, die door deze zaak werd gewekt, niet zoozeer voortsproot uit den omvang, dien de ramp heeft gehad, dan wel door de ontzettende gevolgen, die de brandstichting had kunnen hebben in deze dichtbebouw de en volkrijke buurt. Was de brand weer niet zno prompt opgetreden, ot was er wind geweest dien nacht, de gevolgen waren niet te overzien ge weest- Geeischt werd. beklaagde te veroor- deelen tot de doodstraf. De verdediger sloot zich bij dezen eisch aan, doch zeide niet in gebreke te zullen blijven, om zich tot den gouverneur te wenden om gratie. De uitspraak werd bepaald op 30 Juli. De beschuldigde, aanvankelijk uiter lijk kalm, zakte, toen hem de eisch en de conclusie van den verdediger werden medegedeeld, in elkander, niet in staat iets te zeggen op de hem gestelde vragen. DOUWES DEKKER IN INDIë BEMOEILIJKT. De „IIbld."-correspondent te Bata via seint: Douwcs Dekker werd geïnterneerd te Timor Koepang (het NederL ge deelte van Timor). Artikel 47 van het Indisch Regee- ringsreglement luidt; „De Gouverneur-Generaal kan, in overeenstemmng met den Raad van Nederlandsch-Indië, aan personen binnen ïNeöerianascii-inaiè geboren, in liet belang der openbare rust en or de, eene bepaalde plaats aldaar tol verblijf aanwijzen, of het verblijf in bepaalde gedeelten van Nederlandsch- Indié ontzeggen. „üc Gouverneur-Generaal kan, bij een door hem onderteekend bevel, ge lasten dat de betrokken persoon, in afwachting van een gelegenheid tot verwijdering, in hechtenis worde genomen. „liet besluit tot verwijdering en het bevel tot inhechtenisneming worden aan den betrokken persoon bij gerech telijke akte beteekend. „Wanneer de in dit artikel bedoel de maatregelen iemand treffen, niet tot dc inlanders behoorende, wordt gehandeld' overeenkomstig liet voor laatste lid van het voorgaande arti kel. „De bepaling, vervat in het laatste lid van het voorgaande artikel, is merle toepasselijk wanneer het Ne derlanders geldt." De hier bedoelde alinea's 2 en 3 van art. 46 luiden „Wanneer de maatregel iemand be treft, niet tot de inlanders behooren de, wordt het besluit met de verdere stukken onverwijld gebracht ter ken nis van den Minister van Koloniën. „Van den maatregel wordt, wan neer het Nederlanders geldt, door den Koning kennis gegeven aan de Staten- Generaal." De redactie teekent aan' „Voorloopig blijkt uit het bericht slechts de toepassing van alinea 1 van art. 47 van het Reg. Regl. op den in Nederlandsch-Indië geboren gewezen leider der voormalige In dische Partij E. F. E. Douwes Dekker [bij besluit van den gouverneur-gene raal; deze moet dan o.a., overeen komstig het bepaalde in alinea 2 van url. 46 onverwijld zijne beslissing ter kennis brengen van den minister van koloniën. Voor een kennisgeving als bedoeld in de 3e alinea van art. 46 kan geen sprake zijn, aangezien Douwes Dek ker het Nederlanderschap heeft ver loren, door deelneming aan den oor log in Zuid-Afrika, van waar hij al zeer spoedig na aankomst als krijgs gevangene naar Ceylon werd gezon den, oni in het kamp van Dijatalawa te worden geïnterneerd. De nu getroffen maatregel behoort dus niet tot de onderwerpen, welke aan du reohtstreeksche bemoeienis van de Stulen-Generaal zijn onder worpen. Mocht deze quaestie echter toch Iu ons wetgevend lichaam ter sprake worden gebrachi, dan zal de maatregel legen dezen mar, die door zijn optreden een geregelde^, d. u goeden gang der evolutie in lndiê trachtte te verstoren, zeker algemeen worden toegejuicht." Blijkens bij het Departement vat Kolomen ontvangen telegram zijn bij besluit van den Gouvemeur-Getieraal van Maandag, behalve E. Douwes Dekker, ook Mas Tjitto Mangoen Ko- soemo en Raden Mas Soewardi ge ïnterneerd. respectievelijk te Banda en Bangka. Stoomvaartberichfen STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het St. Billiton (uitreis) vertrok 18 Aug. van Suez. liet st. Boeten (uitreis) vertrok 19 Aug. van Malta. Het st. Kangean (uitreis) passeerde 19 Aug. Perim. Hot st. Oranje (uitreis) arriveerde 19 Aug. te Sabang. liet st. Rembrandt (uitreis) arriv. 18 Aug. te Port Said. Het st. Sumatra (thuisreis) pass. 19 Aug. Gibraltar. Het st. Koning Willem I (uitreis) vertrok 1 Aug. van Southampton. liet st. Ambon (thuisreis) arriv. 16 Aug. te Camaran. liet st. Koningin der Nederlanden (thuisreis) vertrok 19 Aug. van Genua Het st. Flores (uitreis) vertrok li Aug. van Hamburg. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Achilles, van Japan en Pe- ïng naar Londen en Amsterdam, passeerde 18 Aug. Perim. Het st. Antenor, van Japan en Pe- nang naar Amsterdam, arriveerde 18 Aug. te Londen. Het st. Tantalus, van Amsterdam naar Java, pass. 16 Aug Perim. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Gorontalo (uitreis) arriv. 19 Aug. te Sabang. liet st. Ternate (uitreis) arriveerde 19 Aug. te Padang. Het st. Jacatra vertrok 19 Aug. van Rotterdam via Hamburg naar Java. liet st.. Samarhida (thuisreis) is 19 Aug. Wight gepasseerd. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Calüsto, van Rotterdam vis Bremen naar Savannah, passeerde 18 Aug. Prawlepoint. Het st. Noordam naar Newyork, was 18 Aug. des middags 12 uur 380 mijlen W. van Scilly. Het st. Oosterdijk, van Baltimore naar Rotterdam, vertrok 18 Aug. van Newport News. Het st. Soes te ijk, van Baltimore n. Rotterdam, is 19 Aug. des voorin. lfl u. 15 Wight gepass. Ilet st. Willehad, van Rotterdam n. Montreal is 19 Aug. Wight gepass. Het st. Potsdam, vertrok 19 Aug. van New-York naar Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Zeelandia (thuisreis) arriv. 19 Aug. te Santos. Cacao is heilzaam, mits ze goed is. Daarvan zijt gij zeker bij pandbrieven met Winst-aandeel van de Holland-Noord-Amerika Hypotheekbank, te Gorinchem, zijn verkrijgbaar bij alle Effectenkantoren in coupuers f 1000,—, f 500,f 100,en f 60,4o4 den koers van 100l|i procent. ©EPLAATST sedert einde Mei 1912 4o4 Juni 1913f 1,277,300,— Agenten voor Haarlem en Omstreken:

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7