hëSMr? §ën SESS& fgo, voorzitter1 van „ScHuttevaer" en [voorzitter vaü do E.N.T.O.S. Tot lid' van het bestuur tengevolge Van de periodieke aftreding van het 'ïld L. W. C. G. van der Garden te 'Gouda, die niet weder herkiesbaar ts werd gekozen de heer J. M. van Bey- inan te Rotterdam. Tot lid van de commissie van 'Ar bitrage werd herk-ozen de heer R. H. Haantjes van Arnhem. Het totaal aantal leden bedraagt 96. Met algemeen© stemmen werd het oud-lid der vereeniging de heer J. L. van den Boom te Rotterdam benoemd tot lid van verdienste. Stadsnieuws CIRCUS SIDOLI. Het was Woensdagavond weer een su c cesv o o rs telling. De vele toeschouwers de groote tc-nt was bijna geheel bezet schep ten veel behagen in de wondervolle dressuur. Vooral de vrijheidsdrés- suren waren uitstekend; het wil heel wat zeggen 24 paarden in den circus in zijn macht te hebben, maar de 8 zwarten, 8 bruinen, en 8 witten werk- ten zoo mooi en zeker, dat 't een lust was om te zien. Heel eigenaardig was het, toen de 24 paarden in een kring gingen staan om op bevel eenige koe ren te steigeren. Ook het „dood"- liggen van 8 paarden was een succes voor den dresseur. Dc heer en mejuffrouw Bugier oogst ten met hun „pas de deux'' op twee naast elkander galoppcevende paar den een luid applaus van bewonde ring. Ook de schoolrijdster baronesse Leokadia vort Wallberg wist de toe schouwers tot luide bijvalsbetuigin gen te nopen. De wonderolifant Blond'in gehoor zaamde ook nu heel getrouw aan zijn temmer en bewees uitstekend gedres seerd te zijn. Aardig was het op te merken hoe uiterst-voorzichtig het logge dier met z'n kleinen meester omging, beiden moeten wel goede vrienden zijn. Ook de stoute toeren van de drie gymnasten aan de zwevende rekstok ken slaagden uitstekend. Zij, evenals de vijf acrobatische wielrijders wer den met een luid applaus beloond. Om de clowns is weer braaf ge lachen. Inderdaad, in circus Sitioli brengt men een avond aangenaam door! LEGERPLAATS BIJ LAREN. Evenais Dinsdagmorgen vreesden we Woensdagochtend weer voor het weer. De hemel was zwaar bewolkt maar gelukkig duurde zulks niet lang en ook den derden dag hadden we niet het minste over het weer te klagen. Gisterenmiddag was het 21e Regi ment in het kamp teruggekeerd, ter wijl het 10e Regiment na afloop van de oefening ging bivakkeeren op een terrein tusschen Laren en Hilversum. Op dit terrein waren keukens ge graven en weldra zag men de vlam men op verschillen dé plaatsen boven den grond verrijzen om onder contro le van ons kokepersoneel ons middag eten te verwarmen. 'L Was een aardig gezicht om allen toen met ons eetketeltje voor ons op den grond in verschillende groepjes te zien zitten. Ook onze officieren zaten bijeen om het inwendige van den mensch te ver sterken. Op den weg langs het terrein waar we zaten stonden vele voorbijgangers naar dit aardige schouwspel te kij ken. Jammer dat tusschen die gezellige oogenblikken een onzer kameraden tengevolge van een ongesteldheid met de zieken-auto uit ons midden moest worden weggehaald. Ons eten was aldra verorberd en na een poosje rust, braken we op om in de inmiddels ingevallen duisternis 'n nacbtoefening te houden. Oai ongeveer elf uur in den avond was ook deze oefening geëindigd en Wjj begaven uns naar het kamp om evenals onze kameraden van hel 21e Regiment Infanterie van de nachtrust mens den Ne<l. Christ. Géheel-Onlhou- dersbond, de heer J. G. Hoffmann, mens de Orde van de Goede Tempe lieren, de heer J. van der Horst, allen van 'Haarlem en namens de Nat. Chr. Geheel - On thoudersvereenigin g, de heer Meijerlnk, van Prinsenhage. Bij het comité van Drankbestrijders- de Vereenigingen, van welke deze meeting uitgaat, zijn buiten die reeds genoemde vereen igingen nog aange sloten de Ned. Onderw ijzers-P ropa- gaudaclub, het Kruisverbond; de Spoorweg -Geheel-Onthouders vereen i- ging, de Haaii. Gehecl-Onlhouders- vereeniging. Leger des llc-ils, en de Geheel Onthouders Zangkoren „Kunst Adelt" en „De Korenbloem". DE WOGNUMMERS. Het programma voor het kerkcon- cert te geven door de Gemengde zang- vereeniging „Jacob Kwast" uit Wog- num, directeur de heer \Y. Saai. dezer dagen in de Groote Kerk, bevat liede ren voor gemergd koor van Stango, Dvérak. Palestrina, Kothe. Engel. Abt. Bach, Francken, Nessier. Hulle- broek en Oud-Kerkelijke liederen. Uit de Omstreken Ook heden werden weer bataljons- oeleiiiiigen gehouden. Urn 7 uur rukten we uit, maar ver wijderden ons met ver van 'L kamp en 't is een aardig gezicht vandaar uit de verschillende troepenbewegingen met het oog te volgen. Ook het knetteren van de losse pa tronen uit onze geweren, afgewisseld door het ratelend geluid van een vu ren den mitrailleur die hier of daar in de heide staat opgesteld of door de donderende knallen afgegeven door toestellen voor kanonslagen om ur- tillerie na te bootsen, doet ons zoo san de werkelijkheid denken. Om 3 uur n.m. konden we onder de vroolijke tonen van Rap's muziek liet kamp weer binnengaan, terwijl onze makkers van hel 2re Reg. Inf. uitble ven om, evenals wij gisteren, dezen dag te enidigen met een kookoefemng en een oefening in de duisternis. Bevordering. Door den Minister van Oorlog is be paald dat de bij dc Infanterie aan wezige milicien-sergeanten en korpo raals, die voldaan hebben aan het exa men vari sergeant en besieuid zijn om als zoodanig te worden aangesteld met bestemming voor de in October op te richten bataljons, reeds ihans tot cieii rang kunuen worden bevorderd en dat wanneer in bedoelden rang bij de brigade plaatsen vacant blijven, deze plaatsen kunnen worden aange vuld door overplaatsing van over complete candidaten van een andere brigade infanterie. Meeting. Op de Groote Openlucht-M>eting voor Gelieel-Ontbouding. a.s. Zondag te houden in het Brocgehouw, alhier, verleenen medewerking 't Oehc-el-Ont- houders Zangkoor, directeur de heer Biele, en de Geheel-Onthouders Mu ziekvereniging „Voorwaarts", direc teur de heer P. P. Wit. Namens de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken zal BRieken de heer D. Peereboom, na- HEEMSTEDE. R. K. Volksbond. In de gehouden vergadering van de afd. Heemstede van den R. K. Volks bond werd tot voorzitter in plaats van den heer Glabbeek, die door overplaat sing als zoodanig bedankt heeft, ge kozen de heer Gooseling en in diens plaats tot vice-voorzitter de heer Hoo- genstein. HAARLEMMERLIEQE C.A. De dioor heit Burg. Armbestuur be noemde wijkverpleegster Mej. J. M. Niiesteïi te Poeldijk, heeft voor die be noeming bedankt. HALFWEG. Wegens bedelarij alhier en omge ving (door een bedelbrief) is door die politie aangehouden en door de justi tie te Haarlem in voorioopig arrest gesteld, zekere P. H., e>en 33-jarig, ongunstig bekend staand persoon. SLOTERDIJK. De bouw van een nieuw post- en (thans ook) telegraafkantoor is verze kerd; het komt aan den Adm. de Ruy terweg; begin September fceeft de aanbesteding reeds plaats. SLOTEN. Aan het hoofdbestuur van de Pos terijen en Telegraph ie te 's-Graven- hage wérd gisteren aanbesteed het aanleggen eener kabelkanalisatie met kanalen langs den Admiraal de Ruyterweg onder de gemeente Sloten ;N.-H.). Laagste inschrijver was W. J. G, van Ilaaren, te Velseroord, voor 4847. SLOTEN. DUINWATERFEEST. Sloten vierde Woensdag feest en met recht. De Admiraal de Ruyterweg is thans, evenals eenige andere ge deelten van de gemeente Sloten aan gesloten bij de Amsterdamsche Ge- mcentewaterleiding. Dit is zeer zeker een groote vooruitgang, zooals ook in het feestlied wordt gezegd, waarvan hot eerste couplet luidt: In naam van De Ruyter draait open de kraan. Het „Duinwater" staat in de bi is; Vult kannen en glazen met helder frisch vocht. Een juichkreet weerklink' door uw huis: Weg, weg! met dat water Aan geel bruine kleur. Weg, wegl met dat vocht van soms walglijken geur Geniet een verkwikkenden dronk, Van Avat ons de Duinenrij schonk! Talrijke bewoners van den Admi raal de Ruyterweg hadden aan den oproep van het feestcomité gehoor ge geven en hun huizen versierd. Zoo zag men versieringen met spar rengroen, heide, vlaggedoek, ja zelfs zag men in de hoogte, een groote ver gulde en versierde waterkraan benge- len. Op den Krornmert was een mooie fontein geplaatst. Natuurlijk ontbra ken niet de bij een volksfeest onmis bare draaiorgels en dansendé kinde ren, zoomin als de tentjes Avaar ver- snaperingen werden verkocht. Eenter niet alleen van buiten, ook binnen hadden velen hun huizen ver sierd met groen en ook met licht, wat 's avonds een mooi effect maakte. Het feest ving aan met een reveille. Woensdagochtend om acht uur trok een muziekkorps van de Tol brug langs Admiraal dc Ruyterweg en zijstraten. Te tien uur legden do leden van de feestcommissie een officieel bezoek af bij B. .en W. van de gemeente Sloten, in liet Rechthuis. Namens de feest commissie sprak do heer Buisonjé, namens B. en W. antwoordde dc bur gemeester, de heer jhr. A. II. P, K. van Suchtelen vuai de Ha are. Hierna kwam een der voornaamste deelen van het programma, namelijk een allegorische optocht. De stoet stelde zich op bij liet cafc Het Recht huis, bij de ophaalbrug te Slotcrdijk ging van daar langs den Notweg en vervolgens door de verschillende ver sierde straten. In den stoet zag men onder meer een mooi versierden zepe- wagen, een wagen voorstellende de zegeningen van het duinwater, ver sierde fietsen met gecoslumeerde be rijders, een nagemaakten olifant en een paar versierde dienstfietsen. De namiddag was bestemd voor kin derspelen en een ringstekerjj in de Trompstraat. Voor 's avonds stond op het pro-' gramma een avondfeest, een gondel vaart en tot slot a-uurwerk. Sport en Wedstrijden Voetbal nieuwtjes. QUICK (DEN IIAAG). De Tel. geeft de volgende voctbal- niomvtjes. I Wij kunnen berichten, dat W. Lc-de- bcer. de bekende doel verdediger van liet Haagse he Quick, die in het seizoen 1911—1912 naar Indïö was vertrokken wegens malaria de terugreis naar liet moederland heeft ondernomen. Reeds voor eenige dagen is Ledeboer in Den Haag aangekomen en hij zal vrij ze ker gedurende 't komende seizoen 191.3—1914 weer 't doel der Iiaagsclio voetbal-vereer,iginig „Quick" gaan ver dedigen. II. B. S.-ELFTAL. Wij kunnen mededeelen, dat liet elf tal der Ilaagsche Voelbal-Verecniging „Houdt Braef Stant" gedurende bet komende seizoen 19131914. als volgt zal zijn samengesteld: „iMelliw" (doel); Max Valkenburg en De Wilde (achter); Van Thkl, Bout- my en Sijnja (midden); Van Rnppard, Ro=kott, Dénis, Poortman en Bonman (voor). In hot begin van bet seizoen zal Piet Valkenburg, die begin October naar Nederlandsch Oost-Indir ver trekt, nog de spilplaats innemen. Het medespelen Aan De Wilde in de achterhoede is nog niet geheel zeker; ook Van Batenburg komt daarvoor in aanmerking. Zooals verder blijkt, zal de Spa Ha spel er Poortman vermoedelijk het ko mende seizoen de II. B. S.-kleuren dragen. II. B. S.-TRAINER, liet bestuur der Haagsche voeibal- vereeniging „Houdt Braef Stant') beeft besloten zich ook gedurende bet seizoen 1913—1914 de diensten van een trainer te verzekeren. De vroegere trainer van II. B. S., Julian, heeft voor het komende sei zoen reeds een contract met U. V. V. den nieuwen eerste-klasser te Utrecht geteekend. Het bestuur van H. B. S. is thans in overleg met Engelsche voetbal-auto ritei ten en met Chadwick, wie als trai ner zal worden aangesteld. SPARTA-ELFTAL. Wij vernemen, dat de bekende Bel gische international, Paternoster, van de Racing Club de Bruxelles, vroeger van de F. C. Brugeols gedtirende bet komende voetbalseizoen 1913—1914, voor de Rotterdamsehe atbletiek- en voelbal-vereeniging „Sparta" zal uit komen. Een belangrijke aanwinst voor de kampioenclub van Nederland! VLIEGEN. EEN BELANGRIJKE UITVINDING VAN BLERIOT Henri Wijnmalen beschrijft in de „Kampioen" van deze week een nieu we uitA-indïng van Blériot: een staal draad, Avaar\_an 't vliegtuig \-ertrekt en waarop het neerkomt. „Blériot. die a-oor een paar maanden de wedstrijden voor watervliegtu igen te Monaco bijwoonde, gaf zich reken schap a-an ue moeilijkheden, die de hydroaeroplane ondervindt bij een al te onstuimige zee, zoowel bij de ma noeuvres van a-erti-ek als bij die van aankomst. Hij vatte toen dadelijk het plan op, een inrichting te bestudeeren, die het mogelijk zou maken met oen watervliegtuig^ en in 't algemeen met elke aeroplane, op te stijgen van en neer te dalen op een staaldraadkabel, die dan evenwijdig aan het boord van een oorlogsschip kan worden aange bracht. „Onlangs kon men te Buc het re- Itaat zijner onderzoekingen zien het vplgeirde eigenaardige schouw spel bij wonen. Op het vliegveld 'boeit men tusschen twee, aan masten be vestigde, kabels een staaldraad van meter lengte gespannen. Een mo- nojjlan Blériot van het gewone type wordt onder den kabel gebracht en daaraan opgehangen. Daartoe is op den eendekker, boven de zoogenaam de cabane, een speciale inrichting aangebracht, in den a-onn ongeveer eener, een weinig gebogen, V. Deze V, die van hout is, is a-an onderen voorzien van een sluitinrichting, waarboven een grendel, die zich naar onderen toe vrij op en neer kan be wegen, doch door een lichte veer in zijn horizontalen stand wordt terug gebracht. Naar boven toe wordt de ze grendel door een p-al tegengehou den. Door het overhalen van een handel kan deze pal losgelaten wor den de grendel opent zidi dan naar boven toe, wanneer er. van onderen af, druk op uitgeoefend wordt. On middellijk daarna treedt, door mid del a-an eon veer, de grendel in zijn horizontalen stand terug, tea'wijl de pal hem verder opengaan, naar bo ven toe, opnieuw verhindert „Het vertrek gescMe&t ongelooflijk gemakkelijk, op de volgende wijze: De eendekker hangt onder den kabel. Men slaat den motor aan, de schroef draait, en het toestel glijdt, mot voort durend gvootere snelheid, onder den staaldraad. De aviatew trekt aan den handel, de pal wijlct, de grendel gaat open en het toestel is vrij van den kabel. Een klein stootje met het hoogtestuur, het vliegtuig daalt even, liet is in a-olle vüucht, een nieter on geveer ondea- den kabel; 'Het is ver trokken. „liet landen, kabelen zal men mis schien gaan zeggen, is al even een voudig. De aviateur komt aanvliegen in de richting van het, vier meter bo- ven den grond gespannen koord, waar hij onderlanas vliegt. Eeoi klein stoot je met het hoogtestuur, de eendekker stijgt, de kabel konit tusschen de bce- nen der V, Avelke hem vanzelf tegen den grendel brengen. Deze wijkt, laat don kabel door om onmiddellijk in zijn horizontalen stand terug te treden. De staaldraad is, met een weinig speling, ingesloten, het toestel stopt in nauwelijks tien nieter. „Op zee vormt deze eenvoudige in richting, gc-makkelijk aan te brengen als zij is. met behulp van talies, hui ten het boord van een zeeschip, een li oogst 'belangrijke verbeteriïng. Het watervliegtuig toch zal, wanneer er een zoo zware zee staat, dat neerdal daarop Is uitgesloten, eenvoudig langs het schip kunnen neerstrijken, waarbij het van groot belang is, dat aan dc inrichting van het dek der l oorlogsschepen niet de minste wijzi ging béh'oeft te worden aangebracht, 'net schip dus zijn volle gevechts- waarde behouden kan. (Men zal zich herinneren, dat, bij in Amerika ge houden proefnemingen, liet dek van een kruiser v-oorzien werd vain, een grooto brug, waarop de Vliegtuigen konden landen. 1-Iet groote bezw, hiertegen was juist, dat die stellage op hel dek het oorlogsschip volkomen voor het gevecht onbruikbaar maak te). „Houdt men nu nog rekeriing met het feit, dat het schip, voor de ma noeuvres van aankomst en vertrek der vliegtuigen, steeds zonder be waar, met een zekere snelheid, den boeg in den wind zal kunnen houden en daardoor die manoeuvres in hooge mate vergemakkelijken, dan zal men stellig het gewicht dezer nieuwe vin ding voor militaire- en speciaal mari ne-doeleinden beseffen „Het is dan ook vrij-,vel zeker, dal de Fransche marine binnenkort Blé- riot's uitvinding In practijk zal gaan brengen, terwijl zoowel de Fransche marine als ook de Engelsche admira liteit een film hebben gekocht, ter nadere bestudeering d-rr in Buc cine matografisch opgenomen proefnemin gen met Blériot's nieuwste vinding. „Zal ook tan onzent, ter bevoegder plaatse, aan deze belangrijks verbe tering de noodige aandacht worden geschonken? Wij willen het hopen!" INGEZONDEN MEDF.DEELINGEN k 30 Cts. per regel. Een brom van kracht voor allen gevoelen en Iusle,°°s I SKNHTOGEN I mms f stijgende naviaas en oni-ik alle „poffi iï&T I Sarphausfraaf 34. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepente Ferwerd J. Langhout, te Terheide. Bedanktvoor Anna Paulowna door D. Colenbrander, carnl. te Ab- bekerk. GEREF. KERKEN. Bedankt: voor EngAvierum, door H. Enserink, te NieuAvveen, voor Bun schoten door G. Doekes, te Nieuw- dorp. DR. DE VISSER. Ann de „Nieuwe Ct." wordt uit Am sterdam besloten hebben, zelf een liet drietal in de vacature-Vos, op dat de vacature-Van der Horst de naam von dr. De Visser voorkomt. Dezelfde berichtgever deelt mede dat eenige Hervormde predikanten fe Am sterdam besloten hebben, zelfs een drietal te stellen, buiten de kiesver- eenigingen om, ten einde te voorko men* dat het aantal confessioneele en ultra-gereformeerde predikanten in de Amsterdamsche gemeerde nog meer wordt uitgebreid. INSTELLING LECTORAAT KOLO NIALE GESCHIEDENIS ENZ. De gemeenteraad van Amsterdam nam aan de voordracht vani B. en W tot instelling van een lectoraat voor de koloniale geschiedenis, de geschie denis van Zuid-Afrika en de geschie denis der kolonisatie aan de Hooge- schooL De uifcsag van hot in de maanden Juni en Augustus 1913 te 's-Graven- 'hage gehouden examen, bedoeld in art. 123 der Hooger-ondevwijswet ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid tot de studie aa.n do Technisch© Hoogeschool tc Delft, is als volgt: Het getuigschrift werd uitgereikt aan J. Gerber, geboren le Haarlem, A. W. Zuid weg, geboren te 's-Giaven- hage, J. Fransen, geboren te Amster dam en G. Hes hu ys en, geboren te Haarlem. Een candidaat werd afgewezen. men: de brigadestaf van den lefder; het le, 2o, 3e en 4e regiment huza ren de staf en de 2 batterijen van het korps rijdende artillerie; een detache ment ordonnansen een detachement trein een detachement Koninklijko marechaussee en een .detachement hospitaalsoldaten. Hel 3e reg. huzaren uit Den Haag zal, in verband met de opening van do Tweede Kamer op 16 September, eerst van 17 September af aan deze oefeningen deelnemen. Deze troepen zullen op laatstgenoemden datum per spoor naar liet oefeningsterrcin wor den vervoerd. Pers-Overzicht DE CRISIS. De „Maasbode" schrijft: Een linksche oplossing der crisis doet noodzakelijkerwijze uit alle reten en scheuren de leugen en misleiding zien. Da*, kan niet anders, omdat de ver kiezingen door de vrijzinnigen op grof-bedriegelijke wijze zijn gevoerd omdat zij van te voren wisten, dat zij hun beloften niet houden konden, omdat een oplossing eener eventueele crisis hun niet voor den geest stond. Slechts dit 'hadden zij voor oogen: Het rechtsch kabinet omver te stoo- ten, tot iederen prijs, met elk denk baar middel. In de wording dezer crisis zit die ver klaring hareir onoplosbaarheid. Een ook maar eenigszins behoorlij ke, ietwat dragelijke linksche oplos sing bestaat eenvoudig niet. Men moest dan ook *wsl met eigen aardige gevoelens tegenover de vrij zinnigen behept zijn, als men met hen zou gaan keuvelen over de een of andere liriksclve oplossing. Ook lijkt het ons zeer beskst onjuist, om mét cenigen nadruk een loyale oppositie van rediuts in uitzicht te stellen. DE STATLN VAN ZEELAND. De correspondent van. het A 1 g. Handelsblad te Middelburg schrijft: Door het overlijden van den heer H. P. den Bouwmeester, is een va cature ontstaan in de Provinciale Staten van Zeeland voor het district Middelburg. Daar de 'beer Den Bouwmeester tot ie vrijzinnig-democraten behoorde, uitstaat er groot gevaar, dat de Sta ten weder „om" gaan; want het St3- :en-district Middelburg is m het ge- aeel geen „vast" links district Er zitten thans drie rechteche en drie iinkscho leden in het district. Deze drie linkschen werden op 25 Juni jl. gekozen met 2696, 2665 en 2738 stem men; terwijl de coalitie candidaten respect. 2322, 2331 en 2436 stemmen, op zidi; vereenigden. Er zal dus van vrijzinnige zijde alle kracht moeten worden ingespan- om te voorkomen, dat hot aa.n tal hunner geestverwanten in de Staten niet van 21 op 20 worde teruggebracht en rechts van 20 op 21 komt. Het 42ste lid is de heer Van Dalsum, de onaf hankelijke katholiek. Van rechts zal natuurlijk alles ge daan worden om het in Juni geleden zware verlies, eenigermate te 'herstel len. Rechts verloor toon 5 zetels in de Staten. DE STAKING DER DOK WERKERS TE RIGA. Wegens het voortduren van de sta king der dokwerkers besloot de ver gadering van reeders en bevrachters arbeiders uit het binnenland te laten komen, HARRY THAW. Het bericht dat Tbaw op een jacht zich in veiligheid zou bevinden blijkt onjuist te zijn. In de Engelsche bla den toch vindt men een telegram, mel dend, dat ThaAV te Coaticook in Ca nada is georresteerd op verzoek van den sherif var. Colebrook in New Hampshire, die den vluchteling in den trein aldaar had ontdekt en de zen was gevolgd. Het is nu nog niet rek er, wat de autoriteiten met den gevangene zullen doen. Bij zijn aanhouding erkende 'l'haw onmiddellijk de gezochte vluchteling te zijlij maar verklaarde hij tevens op uitdagende» toon, dat de Canadee- sche autoriteiten niets met hem le maken hadden. John Holigaii, de chef van het de partement voor de immigratie, heeft verklaard, dat Thaw waarschijnlijk uit het land zal worden gezet als „o.\- gewenschte buitenlander". Dan wordt hij in handen gesteld van de autori teiten van New Hampshire, die dan de vraag op te lossen hebben of hij aan den staat New-York moet worden uitgeleverd. Wanneer Thaw, aldus de ,N.-York Herald" reeds in het bezit is van een passage-biljet voor een schip in een der Canadeesche havens met bestem ming naar het buitenland en alleen door Canada reist om zich naar Eu ropa te begeven, dan heeft hij groote kans weder in vrijheid te worden ge steld, Zoo is het immers ook gegaan met den worstelaar Jack Johnson, dia uit de Vereenigde Staten nnar Ca nada was gevlucht, daar werd aange houden, maar weder vrijgelaten werd op vertoon van een passage-bil jet, omdat daaruit bleek, dat hij niet in plan was in Canada te blijven. DE OUDERDOMSPENSIOENEN IN ENGELAND. Uit een thans verschenen, verslag omtrent de ouderdomspensioenen blijkt, dat de invoering der wet op de ouderdomsuitkeeringen san groo- ton invloed is geweest op de armen verzorging. In Engeland en Wales ontvangen thans drie vijfden van de meer dan zeventigjarige bevolking ou- derdomsjiensioenen en in 1911—1912 st 'hiervoor een bedrag van onge veer 8 millioen pd-sL worden be taald. In verband hiermede zijn de uitga- veu van de bedeeling belangrijk ver minderd, tot groot voordeel der ver schillende gemeenten. Terwijl ia 1996 nog 61.378 meoschen in- werkhuizen en gestichten bedeeld werden en 168.086 als huiszittende armen bedeeld werden, waren deze cijfers in 1913 tot ruim 49GU0 en 8563 gedaald. Dat wil dus zeggen tegen honderd ouden vaii dagen, die in eigen huis in 1906 bedeel i n g ontvin gen, er thans slecfhts vijf van deze bedeelden zijn. En in verschillende plattelands- pi a atson zijn er dan nu ook geen zo- ven tig jarigen of ouderen meer, di« bedeeld behoeven te worden. Hel, aantal in gestichten verpleeg den Is niet in dezelde mate afgeno men, inaar wijst toch ook een belang rijke vermindering aan. Gemengd Nieuws Rechtszaken DE VERKEERSREGELING TE AMSTERDAM. De kantonrechter te Amsterdam beeft de nieuwe verkeersregeling niet bindend a*erklaard en een wielrij der, die zich niet aan een bevel der politie had ondenvorpen, vrijgespro ken. Leger en Vloot C A V ALERIE-MAN 0 EU V RES. De „Tel." meldt: Onder leiding van den generaal-ma- joor, inspecteur der cavalerie, zullen van 15—20 September a.s. cavalerie- manoeuvres worden gehouden in het Noordelijk gedeelte van de Veluwe. Aan deze oefeningen zullen deelne ONGELUK BIJ EEN FEEST- VOORSTELLING. In den tuin van het Chateau-des- fleurs te Kiew zou een feestvoorstel- ling plaats hebben. Reeds waren 15.000 toeschouwers toegelatenom ongelukken te voorkomen verbood de politie den verderen toegang. Doch hel publiek liet zich niet afwijzen. Het drong den tuin binnen, waarbij de leuningen van een naar den tutu leidende trap braken en de menschen naar beneden vielen. Zes-en-iwii:t!g personen zijn gewond. EEN ONDERSCHEIDING. Op de Internationale Tentoonstel ling, gehouden ter gelegenheid van het Zeventiende Medische Wereld congres te Londen, waarbij ongeveer 8000 medici als afgevaardigden uit alle landen tegenwoordig waren, ver kreeg het beroemde versterkingsmid del Sanatogeu den Grand Prix in de Afdeeling voor Voedingspreparaten. Deze onderscheiding, die zich aan sluit bij den Grand Prix, welke Sa- natogen op de Internationale Hygië- ne-tentoonsteiling te Dresden in 1911 verwierf, heeft des te meer waarde, daar in die afdeeling slechte één Grand Prix was uitgeloofd. SUFFRAGETTES IN ENGELAND. Terwijl Mrs. Fankiiurst, de bc faamde leidster der suffragettes, t Trouville nieuwe krachten tracht op te doen om den strijd op de oude wij ze te hervatten, gaan hare volgelin gen in Engeland voort met hare ge wone wandaden, Muandagnacht hebben zij te Bed ford een houlloods in brand gestoken Toen Dinsdagochtend de arbeiders naar het werk gingen, zagen zij een rookkolom opstijgen en naderbij ge komen bemerkten zij, dat reeds een groote hoeveelheid hout verbrand was. Links en rechts lagen zakken met watten en lompen, die met pe troleum gedrenkt waren en tevens was in de nabijheid een groot papier neergelegd, waarop geschreven stond„Stemrecht voor vrouwen. On- 2e beminde leidster is met vacantie. Déze boodschap wordt gericht aan de mannen van Bedford: „Er zal geen vrede heerschen voor wij het stem recht hebben." EMILE OLLIVIER, oud-Fransch minister, onder wiens re geering de Fransch-Duitsche oorlog verklaard werd, Is thans te Parijs overleden. BRAND OP DE GENTSCHE TENTOONSTELLING. I-Iet Spaansche paviljoen op de ten toonstelling is door brand geheel en at vernield. EEN RECORD VAN AUTO ONGEVALLEN. Werd onlangs melding geina kt van een serie auto ongelukken, die fc:"nen een korte tijdsruimte in rrankrijk plaats hadden, thans is dit record geslagen, zoo meldt de „Tel." In een tijuseerloop van 48 uren hadden niet Diindir dan zes ernstige auto-onge vallen plaats, waarbij twee personen gedood en een aantal gewond werden. Maandagmiddag sloeg in de Vogezen een automobiel orn, daar Ue chauf feur voor een naderend wielrijder wilde uitwijken. De chauffeur en <..;n touw en dochter, die in den wagen zaten, werden er uitgeslingerd en kwamen in het Gerarameer terecht. Aiie drie liepen daarbij gelukkig niet zeer ernstige verwondingen op. Zondag vond het echtpaar Bonne ville—Proit den dood door het om kantelen der automobiel, waarin zij met groote snelheid een helling tij Ch8rtrcs afreden. Een band sprong en ofschoon onmiddellijk de rem in wer king werd gezet, maakte de auto zoo n scherpen draai, dat zij kantel de de beide inzittenden kwamen on der den wagen terecht en overleden binnen enkele minuten aan de beko men verwondingen. Bijna gelijktijdig werden in dezelfde omgeving drie personen ernstig ge- woud bij eenzelfde incident als het bovenvermelde. liet ongeval geschied do bij de kruising van de Dreux en MaMilenonwegen. Van de vijf inzitten den kwamen er twee zonder kwetsu ren af, De drie gewonden verkeeren in levensgevaar. Het vierde ongeval geschiedde bij Crespinhac, waar twee dames in een rijtuig door een automobiel werden aangereden. De automobiel kwam er onbeschadigd af en vervoerde de twee dames, die ernstig gewond wer den, naar hare woning. Een ander ongeluk, dat wonder baarlijk goed afliep, gebeurde Zondag bij een spooroverweg bij Saint Pont. I Een automobiel, waarin acht perso- 'neu waren gezeten en die bestuurd werd door den zoon van den eige naar. kwam in botsing met de loco motief van een trein, die gelijk met de auto den overweg passeerde. Dc auto werd tegen den dijk geslingerd en de inzittenden bekwamen allen ernstige schrammen. Bovendien brak de eigenaar een been. Ook bij het zesde ongeval zijn geen menschenie- vens te betreuren. Gedurende een poging om een hoogte te nemen te Ventoux hadden Bablot, de winner van den laatsten Grand Prix de France-automobiel- wedstrijd, en zijn mecanicien Losson, nog juist den tijd uit hun wagen te springen, toen deze vlam vatte en bin nen enkele minuten totaal verwoest j werd.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7