NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9255 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 18(3 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: m per dr,e maanden: l&ÉC. ^an 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement voor Haarlem u Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Biï Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 W Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Afzonderlijke nummers0.02ïa V nis -^> v" Geifustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Rsdactïc en Administratie: Grootc Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 23 AUGUSTUS. Circus Sictoli: Voorstelling. Dc Kroon: Biosc. voorstelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. St. Ravo: Sm-edestraat: Biosc. voor stelling. Biosc. Theater, Gr. Marltl: Voor etelling. LOTING VOOR DE MILITIE. Dc Burgemeester van Haarlem, Gezien 'art. 62 der Militiewet (Staatsblad 1912 No. 21) Gezien art. 5 van het Militie- besluit II; Gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland Brengt ter kennis vin belangheb benden. dat de loting voor de Militie, voor de ingeschrevenen dezer gemeen te, voor dc lichting 1914, zal plaat: hebben in den Doelen, alhier, op Woensdag 3 September 1913, des voormiddags te 9 uur, voor de inge schrevenen wier geslachtsnamen op het. alphabetisch register beginnen met de letters A tot en met G Woensdag 3 September 1913. des namiddags te één uur, voor de In geschrevenen wier geslachtsnamen op het alphabetisch register beginnen met de letters H tot en met L Donderdag 4 September 1913, des voormiddags te 9 uur, voor de inge schrevenen, wier geslachtsnamen op het alphabetisch register beginnen met de letters M tot en met Scn Donderdag 4 September 1913, des namiddags te 1 uur, voor de inge schrevenen, wier geslachtsnamen op het alphabetisch register beginnen met de letters T tot en met Z. Voorts wordt ter kennis gebracht van belanghebbenden liet bepaalde bij art. 62. tweede lid der Militiewet, lui dende Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uitzondering van hen lo. die vóór den aanvang der lo ting voor de gemeente blijken te zijn overleden 2o die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden 3o. die vóór 1 September bij onher roepelijk geworden uitspraak van den militieraad of van Gedeputeerde Sta ten of bij Onze op een ingesteld be roep genomen beslissing voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijge steld 4o. die vóór 1 September onherroe pelijk, hetzij voorgoed, hetzij voorloo pig van den dienst zijn uitgesloten. Haarlem, 22 Augustus 1913. Do Burgemeester voornoemd, W. SANDBERG. Stadsnieuws DE KËNNEMER PADVINDERS IN DENEMARKEN. Zaterdagochtend j.l. vertrokken de Kei:nemc-rs van Kopenhagen per trein naar een kamp in het land. Het kamp, bestaande uit lentcn voor ten hoqgste 4 man elk is prach tig gelegen op heuvels met bosch en aan een meer. De Zaterdagmiddag en Zondag morgen werden besteed aan een wandeling. Ook werd heerlijk ge zwommen in het meer. De Zondag middag werd besteed aan een oefe ning in twee partijen. De verstandhouding met de Denen is zeer goed te noemen. In het kamp wapperen de Nederlandsche en Deei sche vlaggen. Maandagmorsen nam men afscheid van elkaar, daar toen de voetreis voor de Kennemers aanving. Dien dag werd 5 uur geloopen en werd o m het slot Frederiksborg bezich tigd De padvinders aten en sliepen "dien nacht in een boerderij. Dinsdag werd gespoord naar de Noordkust, vandaar geloopen langs de klist raar het Zirfüen. Deze tocht langs velden en door bcsschen was heel mooi. Het c-ten werd bereid op een veld en voor nachtlogies werd spoedig een hut samengesteld in het bosch. Woensdagmorgen werd de tocht voorigezel langs de kust Door het bosch werd gewandeld naar Heisin-j gor. Vanhier werd met een pont overgevaren naar .Zweden, alwaar <le tocht voortgezet wordt. Van tijd tot tijd had men regen. De jongens maken het goed en zijn vol verrukking over hun tocht. j Boottocht. Dezer dagen zullen de leerlingen j der liijksnormaalschool alhier met j •hunne leeraren een boottocht maken. I Ook zullen zij het Muiderslot be zichtigen. Timmerlieden. Woensdagavond hield de afdeeling Haarlem van den Timrnerliedenboiul „Door Eendracht Verbetering" een openbare vergadering in dc bovenzaal va ii liet volksgebouw „Vooruitgang", Smedestraat, waar door den Hoofd bestuurder den heer Van der Wai werd gesproken over de organisatie. De vergadering was druk bezocht. Er werd van de gelegenheid tot debat geen gebruik gemaakt. Loonactie. Door de afdeeling Haarlem van de Grondwerkersorganisatie wordt eon loonactie gevoerd voor een uurloon van 0.28. Tévens zal deze maand een gecom bineerde vergadering worden gehou den van de verschillende bouwvak-or ganisaties, welke vergadering wordt gehouden door de Federatie van Bouwvakarbeiders, alhier. Groot verlof. Heden ls de reserve le luitenant van het 10e reg. inf. J. J. v. d. Hoek, die voor verplichten werkelijken dienst onder de wapenen is geweest uit de legerplaats bij Laren met groot verlof vertrokken. Padvinders in het kamp. Woensdagavond kwamen in het kamp bi] Laren vijf padvinders met hun leider den heer Tol behoorende tot do afdeeling Amsterdam. Dit groepje bad, tc Osnabrück ver toevende de terugreis naar de hoofd stad te voet ondernomen en verzocht logies in het kamp bij Laren ten ein de daar den nacht van den zesden op den zevenden dag van de reis door te brengen. 't Noodige werd hun verstrekt. Gistermorgen (Donderdag) vervolg den zc huil reis naar Amsterdam. MEVROUW MARCHANT— RAMBONiNET. Men schrijft óns: Onder de zangeressen van dén te genwoordige;! tijd heeft dé alt-zange res mevr. Marehant-Rambonnet uit Scheveningen zich. een grooten naam verworven. „Een mooie altstem-, diep, gevoelvol buigzaam is haar orgaan", sdhirijft de Nieuwe Groninger Courant. Dit oordeel van bevoegde zijde Is een schoone aanbeveling voor kunst van deze soliste. De volgende week zal deze zangeres een concert geven in de Groole Ke,rk, met medewerking van den heer II. A. Wegerif Jr., organist te 's-Graven- hage. Den trouwen bezoekers van kerkconcerten wacht een genotvolle avond. CIRCUS S1DOLL De zeer vele bezoekers van het cir cus Sidoli hebben ook. gisteravond weer eenige genotvolle uren doorge bracht. Het circus was bijna stamp vol, een bewijs, dat de goede roep, die van de telkens gevarieerde program ma's uitgaat resultaat oplevert. Onafgebroken hlijft 'het publiek in spanning, waar nu eens de aandacht gevraagd wordt voor schoone pacir- dendiressuur, of voor sterke gymnas tische toeren, dan weer voor zoovele staaltjes van elegante paardirijdkun&t. Een en ander afgewisseld door kod dige intermezzo's van luimige clowns. En wat eene verscheidenheid, van vertegenwoordigers van de edelste paardenrassen, in vrijlheid gedres seerd door den uitnemen,den direct au. César Sidoli, wiens eere-avond dit tevens was. Hij wend welverdiend gehuldigd door een pmcMigen lau werkrans. Een met reden verdiende attentie viel ook ten dee-1 aan de schoolrijd- ster, baronesse Leokadia von Wa.ll- berg, die na bare intéressante ver- tootüng eene fraai bouquet in ont vangst had te nemen. Ook nu weer hadden de giansnum- rnera van den wielrijderstroep Au rora, van den olifant Blondin en van de luchtgymnasten Leotardy uit bundig succes. Liefhebbers van circusvertooningen moeten de nog rester.de avonden niet verzuimen hier hun hart op te ihalen. S. D. A. P. De volgende week zal de afdeeling Haarlem van de S. D. A. P. vergade ren. o.a. tot het benoemen van een len Voorzitter, in de vacature ont staan door bet bedanken van den heer A. Nagtzanm, die om ge zondheidsredenen heeft bedankt. BENOEMING AMANUENSIS. Tot amanuensis aan de H. B. S. met 5-j. c. is benoemd do heer J. Stijl, te Delft. Wijlen de beer P. ELEIWE3 DYSERINGK. Hét werk stopgezet. De Amsterdamsche waterleiding, die aan dc Amsterdamsche Vaart be zig is do waterleidingbuizen te ver leggen rnel het oog op de verplaatsing van tramlijnen, heeft dat werk tijdelijk moeten stopzetten, omdat eerst de E. S. M. den wissel moet ver plaatsen. De E. S. M. kan dien wissel niet verplaatsen voordat het onder handen zijnde gedeelte is afgewerkt. Het werk zal daardoor wel 3 weken stil liggen. Meeting. Op do Zondag vanwege het „Cen traal Comité van Drankbestrijdend© Vereen igingen" ie houden meetihL den tuin van het Brongebouw zal nemens de spoorwegonthouders spre ken de lieer G. L. de Haas, lid van het hoofdbestuur. Kook leerares. Tot kookleerares bij het gemeente- gasbedrijf is benoemd mej. J. H. Houwing, alhier. Opgespoord. Twee paarden, die den melkhande laar G. W. v. M. te Den Haag ontsto len waren, zijn hier opgespoord en door den eigenaar herkend. Paard nr. '1 was verkocht aan S. te Heemstede, die 't weer verkocht aan M. dc B., hier. Paard nr. 2 was van S. de W., hier, overgegaan naar stadgenoot II. N-, en daarna naar P. J. K. te Haar lemmerlied©. IIULDEBETOOGING AAN DE KONINGIN. De volgende week worden de af gevaardigden van oranje-, militaire-, werklieden-, jongelings-, zang-, mu ziek- en gynmastiekvereenigingen uit- genoodigd tot het bijwonen van ec-n vergadering, waarin nader de deel neming van de Haarlemsche veree- nigingen aan de huldebetooging aan de Koningin op 13 September te Am sterdam zal besproken worden. Koninginnedag. Een der meest gewilde onderdeelen van het programma, dat Koningin-^ nedag telken jare aanbiedt, is wel hel feestconcert in de Groote Kerk. Mag men afgaan op de reputatie der a s. solisten, dan wacht den bezoekers een kunstgenot van zeer booge waar de. Immers treden op den a.s. feest dag op niemand minder dan Jonkvr. Jacoba Repelaer van Driel uit 's-Gra- venhage, een zangeres van groot ta lent, als gebleken is bij do jongste concerten van „Toonkunst" en „Zang en Vriendschap". Als violiste verleent hare mede werking mej. Nella Gunning uit Am sterdam, die, hoewei den laatste» tijd in Haarlem niet opgetreden, toch van vroeger een uitstekenden indruk achterliet. Dat met grooten lof ver der mag worden gewaagd van het magistrale orgelspel van onzen Louis Robert, behoeft niet nader aan getoond te worden. Z wem school. Temperatuur van het watert Hedenmorgen 6 uur: 61 gr. Hedenmiddag 12 uur: 62 graden. Hinderwet. B. en W. van Haarlem hebben aan A. Pielage vergunning verleend tot oprichting van een inrichting tot hot verwerken van boter in het perceel aan de Zijlstraat no. 16. waarbij ais beweegkracht zal worden gebezigd een electromotor van 4 P.K. Zangwedstrijd. Naar wij vernemen is het gemengd koor ..Onder Ons", dir. de heer Henri Piel age, op zijn genomen besluit te rug gekomen. Het koor zal niet deel namen aan den Int. zangwedstrijd te Mecheien. Ongesteld geworden. Bij bet verlaten van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. werd gisteravond de werkman de Graaf, 'werkzaam in de bankwerkerij, plotse ling ongesteld. Door kameraden werd hij 't portiershuisje ingedragen, van waar geneeskundige hulp werd in geroepen. Na door dir. Ozinga behan deld te zijn, werd hij per brancard naar zijn woning overgebracht. STUKKEN VAN DEN RAAD. Het Burg. Armbestuur. In de laatste Raadszitting maakte de heer Tkiel aanmerking op de on voldoende regeling van de Rechts positie der ambtenaren van Eet Burg. Armbestuur. Nu slellen B. en W. voor te bepa len: „De werktijd, (hét loon em de verde re rechtspositie van armenopzichter en andere ambtenaren worden, het armbestuur gehoord, door den Raad geregeld." „De overige ambtenaren worden door B. en W. uit eene aanbeveling van het armbestuur benoemd. Het armbestuur stelt hunne instruc tie vast onder goedkeuring van B. en W." „Het aantal der overige beambten wcrdi door den Raad. bepaal-i. Zij worden door B. en W. uit eene aanbeveling van het burgerlijk arm bestuur benoemd. Hot armbestuur stelt hunne instruc- Lie vast onder goedkeuring van B. en W."- „Art. 36 (nieuw): De werktijd, het loon en de verdere rechtspositie van den directeur en de directrice, alsme de van de in art. 35 bedoelde beamb ten, worden, het armbestuur gdboord, door den Raad geregeld." Inmiddels heeft de heer Th iel een aantal amendementen ingediend, waarvan reeds eenige onder de wij zigingen van B. en W. voorkomen. Verder stelt de heer Thdel voor art. 26 te lezen ais volgt: De behoeftige, die van gemeente wege geneeskundige ihlulp verlangt, zal zich daartoe bij het burgerlijk armbestuur moeten aanmelden. liét armbestuur doet die hulp niet verleenen, dan na zidto zooveel moge lijk te hebben verzekerd, dat de aan vrager volgens artikel 28 der Armen wet daarvoor in aanmerking komt. In do gevallen, waarin het verstrek ken van geneeskundige hulp niet zonder gevaar voor hot leven of de gezondheid van den arme zou kunnen worden uitgesteld, is ieder lid van het armbestuur en ocA de armeoop- zichter bevoegd, voorloopig genees kundige 'Lfuip te doen verleenen tot aan de eerstvolgende vergadering van het arm toestuur. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Groeneveld, Korte Wijngaardstr. 3, een medaillon; J. Zijp, Ruychaver- straat 16rd, een rozenkrans; J. Stoel tje, Gen. de Wetstraat 63, een hon- denhalsband; J. Kollerie, Rijksstraat weg '145, Bennebroek, een R.K. kerk boekje; M. J. v. d. Kroft, Clercqstr. 113, een damestaseh; J. de Zaaier, Oost Indische kade 28, een rijwiel- pomp; A. de Waard, Voorzorgstraal 46, een heerendas; K. Graaf, Leidschc Vaartweg 225, Heemstede, een plaat van een wolfmolen; G. Groeneveld, Hasselaerstraat 1, een ceintuur mei gesp; J. v. d. Aakster, Saenredanistr. 44rood, een bewijs van inschrijving van het Witte Kruis; J. Koer, Pres. Steynstraat 24, Schoten, een geld stuk; A. Hollander, Korte Ilecrenstr. 5, een leesboek. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken VIERING KONINGINNEDAG. Te Bloemeudaal zal door de verschil lende scholen de Koninginnedag op Zaterdag 30 Augustus a.s. worden gevierd. De kinderen der Christelijke M. U. L. O. School zullen met de on derwijzers vermoedelijk een boottocht maken naai- Muiderberg tevens ter bezichtiging van het Muiderslot. SANTPOORT. Het onafhankeliikheidsfeest zal al hier den 26en en 27en Augustus ge houden worden. Do eerste dag zai aanvangen des morgens te half acht met klokgelui en het planten van een Vrijheidsboom vóór de Fröbelschool op Spaarnberg waarbij een 600-tal kinderen tegenwoordig zullen zijn en de heer Dekker hoofd der o. 1. school de feestrede zal uitspreken. Daarna optocht van schoolkinde ren en kinderspelen. 's Namiddags te 1 uur zullen op de Hard-draverslaan volksspelen gehou den worden voor vrouwen en meisles. turfrapen, zakloopen, rozenlcnippen en ezelstaarten; en voor mannen en jon- gees Peking—Parijs-wedstrijd, ton- rijden en hirderniswedloopen. Allee om prijzn. Verder eene hitten-race om prijzen van f 20, f 10, f 5 en f 2.50. Vervolgens ringsieken met paard en wagen, waarbij gecostumeerden extra prijzen krijgen. 1-Iet feest wordt in den avond be sloten met een fakkeloptocht. Op Spaarnlterg wordt alles in ge reedheid g eb vacht voor een schoone illuminatie, onder leiding van den de coratieschilder, den heer Schopen hauer alhier. De volgende dag, 27 Aug. zal de in ternationale harddraverij plaats héb ben, waarvan reeds in een vorig num mer van dit blad uitvoerig melding werd gemaakt. HEEMSTEDE. Aanrijdin g. Gistereunamiddag had aan den Bin nenweg ter hoogte van. de Kastanje laan een aanrijding piaats tus- schen de tram die van Haarlem kwam en een rijtuig van de wed. Van Schagen alhier. Van het rijtuig brak een achter- veer. de machine van de tram kreeg een druk. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. niLLEGOML Bloembollenbeurs. De beurs van de afdeeling „llille- gom" van 't HolL Bloemboller.kwee- kersgenootschap werd gisteren door 250 personen bezocht. De handel was vloter werden goede prijzen be steed. Onafhankeliikheidsfeest. Uit de voorloopig benoemde com missie tot organisatie van een onaf hankeliikheidsfeest heeft zich thans een bestuur gevormd, hetwelk zijn tank reeds heeft opgevat. Als -datum voor het feest is 24 September a.s. vastgesteld. Ken programma is nog niet opgemaakt, wel wordt overwogen on tc houden: een kinderfeest, volks spelen, een gevel- of étalage-wed strijd, illuminatie, fakkeloptocht of vuurwerk, enz. Een en ander hangt natuurlijk af van den financieelen steun, die door de ingezetenen gege ven zal worden. Omdat op dien dag ook de hard draverij wordt gehouden, belooft hij veel afwisseling en vertier. HAARLEMMERMEER. Brandweer. Gisterenavond werd de brandspuit te Nieuw-Vennep in tegenwoordigheid van den Burgemeester opnieuw ge probeerd. Na hare weigering bij de vorige beproeving was een vakman overgekomen die de spuit uit elkaar heeft genomen en de noodige her stellingen heeft aangebracht, met hel gevolg dat ze nu fiink voldeed. Ze wierp haar waterstralen over de hoofdvaart heen en tot aan de top pen van de hoogste boomen. De oude juffer blijkt dus een flinke verjon gingskuur te hebben ondergaan. Nieuwe gewassen. Ter graaiibeurs te Hoofddorp werd gisteren voor het eerst nieuwe ha ver, oogst 1913, verhandeld. De prij zen liepen tot ƒ8.50. De haver was heel mooi, doch er is nog al verschil in quantiteit over 't algemeen. Publieke veiling. In Hotel de Beurs werd gisteren door de Notarissen van Niekerk te Haarlem en Wouters te Oisterwijk, publiek geveild: De boerderij, genaamd „Vrede- veld", met de schuren, arbeiderswo ningen, erven, werf, tuin, enz. bene vens eenige perceelen bouw- en wel land, te zamen groot 39 H.A. 78 Aren en 90 c A, gelegen aan den IJweg, afd. Vijfhuizen in deze gemeente. De veiling geschiedde in twee per ceelen. Perceel I. De boerderij, enz. met 19 II.A. 90 Aren 30 c.A. bouw- en wei land, gelegen als voren. Gekocht door P. Dijkzeul te Haarlemmerliede, voor ƒ31.750. Perceel II. Eenige perceelen bouw- en weiland, gelegen als voren, te zamen groot 19 II.A. 88 Aren 60 c.A. Gekocht door De Graaf te Nieuw- Vennep, voor ƒ25.400. De opbrengst was dus totaal ƒ57.150, doch bij afslag in massa werd het niet afgemijnd. Beide par tijen werden dus aan genoemde hec- ren gegund. ZUID-SCHALKWIJK. DE FEESTVIERING DER ORANJE- VEREENIGING. llicr volgen nog de namen der prljs- winners in de wedstrijden die Don derdagmiddag plaats hadden: 1 uur. Ringrijdeo-ïj met paard en rijtuig, 15 deelnemers. Hecren: le pr. K. Hartgerink, 2e pr. M. Lob man, 3e prijs H. van Lieshout. Dames: le pr. J. Molenkamp, :?e pr. C. Zandvliet, 3e prijs A. v. d. Peet. Ringsteken op rijwielen (voor hoe ren): le pr. P. Zandvliet, 2e prijs G. 'Hoenderdos. 3e prijs E. v. Lieshout, 4e prijs P. Bergman. Dames: le prijs: M. Willem se, 2© pr. C. Wiilemse. 3e pr. J. v. Brugge, 4e prijs A, Hazelaar. Tiet avondfeest slaagde uitstekend. De komiek, de Uiteer Vrugt, vermaakte allen, en ter opluistering van het feest volgde nog het afsteken van vreugdevuur. HOOFDDORP. Jlet Polderhuis. Op Dinsdag 2 Sentembc-r wordt het Polderhuis van de Haarlemmermeer geopend. VELSEN. Coöp. Vereen. „De Eendracht". llot ledental van de Coöp. Vore sul- ging „De Eendracht", ste g in het tweede boekjaar, 1912, 59 tot 125, teiwijl het debiet steeg niet ƒ9171. en wel van ƒ10.473 tni l'j.644. zoo meldt het 2 maal in de maand verschijnend blad „De Coöperator"", van den Xcd. Coöp. Bond. Opgemerkt wordt dat voor onge veer een derde gedeelte van den om zet werd verbruikt door niet-lcdcn. Aan deze verbruikers wordt ook dividend uitgekeerd, doch 1 min der dan aan gewone leden. De winst steeg van 360 in 1911 tot 789 in 1912. Uitgekeerd wordt een dividend lot een be-drag van 572.271/2. of wol 41,2% van hun gezamenlijk ver bruik van 12728.34. Een eigen gebouw voor winkel en bakkerij is in aanbouw. De bakkerij kan evenwel eerst over eenigen tijd in gebruik genomen worden. ZANDVOORT. Tot onbezoldigd ambtenaar b-r se cretarie is aangesteld de heer L. Wiir- deman alhier. Donderdagavond werd door do hec ren Pisuisse pn Blokzijl in de con certzaal van het Groot Badhuis eene uitvoering gegeven. De belangstelling was groot en de zaai was geheel uit verkocht. De beide heeren verwier ven veel applaus. Binnenland PRINS HENDRIK TE FRANKFORT. Keuter seint uit Frankfort a. d.- Main. cLd. 21 Aug.: Prins Hendrik bezocht hedenmid dag de „Adlermerke, vorm. Heinrieh Kleyer" en de fabriek van landbouw machines vaai de firma Mayfarth ea Co., alhier. H©4 Vredescongres. BEZOEK AAN HET VREDES PALEIS. Een groot aantal leden van het XX© wereldcongres voor den vrede bezich tigde gistermiddag te 3 uur het Vre despaleis. Bij deze gelegenheid werd tevens de buste onthuld van Hugo de Groot, die door „Vrede door Recht aan dc Carnegïe-süchting ïs geschon ken. De buste is geplaatst op do bo venverdieping, tegen den muur, te genover de hoofdtrap. In een dichten kring van belang stellenden droeg mr. De Pinto, voor zitter van „Vrede door Recht", deze buste over aan het bestuur der Car- negie-stichting, vertegenwoordigd door de heeren jhr. mr. Van Karnc- beek, president, en Patijn, secretaris. Hij hield daarbij in het Fransch een rede. De heer Van Karnebeek aanvaard- do het geschenk voor de Carnegie* stichting. De -heer La Fontaine, president van het bureau te Bern, hield de slot rede- voering. Na de bezichtiging van het Vredes paleis werd de vergadering van het congres voortgezet. De heer Ruyssen (Bordeaux' spreekt over de Tïalkan-quaeslie. Hij zegt. dat een aantal mensehen zich heeft afge vraagd of deze Balkan-oorlog niet was een uitzondering, omdat hij was een opstand van verdrukte nationali teiten tegen Turkije. Maar als nun als resultaat ziet, dat na den vrede van Bucharest de bewoners van ver schalende landstreken niettemin uit geweken zijn, dan moet erkend wor den. «lat zelfs deze oorlog geen gun stig aspect aanbiedt. Spreker neemt niet aan dat deze Balkan-oorlog nood zakelijk zou geweest zijn. Tegenover de begane wreedheden stond Europa machteloos en de verantwoordelijk heid er voor berust niet uitsluitend bij Turkije en Bulgarije, maar een grool doel van de verantwoordelijkheid komt ten laste van de Ettropceseh© Mogendheden Oostenrijk dat Hetze-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1