NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31© Jaargang No. 9256 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 23 augustus 1013 a ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem - 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.374S de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIE N: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /I.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspa«trne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 24 AUGUSTUS. Muziek in den Hout. Buitensocieteit: Concert. Circus Sidoli: Voorstelling. Do Kroon: Biosc. voorstelling. Apolio-Theater: Biosc. voorstelling. St.. Bavo: Sme&estraat: Biosc. voor stelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Melkinrichting Van BruggOn: Con cert. Rusthoek, Bloemendaal: Concert. MAANDAG 25 AUGUSTUS. Circus Sidoli: Voorstelling. De Kroon: Biosc. voorstelling. A polio-Theater: Biosc. voorstelling. St. Bavo. Smedestraat: Biosc. voor stelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Melkinrichting Van Bruggen: Con cert. Stadsnieuws LEGERPLAATS BIJ LAREN. 22 Augustus 1913. 't Was vijf uur in den ochtend en :k hoorde het signaal „reveille" blazen, ten teoken, dat de vijfdi dag' van ons ■verblijf in tien kamp bij Laren nas aangebroken. Nauwelijks had 11c mijn hoofd bur ton de tent gestoken, of ik bemerkte dat het weer niet zoo v.as, als gaarne wenschten. 't Begon zelfs een weinig te regenen en was dc opgekomen wind niet blij ven aanhouden, dan zou deze dag zich zeker hebben gekenmerkt door flinke regenbuien. Do wind was even- wei ook een ongenoode gast. Alles stoof voi en hoe voorzichtig de koks ook waren-met de bereiding van liet eten, toch kon niet v. orden voorko men. dat cenig zand in do ketels met eten kwammaar dat js nu eeuu hut kampleven en wij moeien ons troosten met de gedachte, dat zoovele krijgsmakkers in de Balkan-oorlogen hel duizenden malen erger hebben geiiad. "Wij weten nu eenmaal, dat wc niet m een hotel of bij moeders tafel zitten maar we zijn allen echte llol- laadsche jongens, die niet bij het min ste of geringste met klachten voor den eag komen. Na ue eerste twee uren van den dag te ltebben doorgebracht met margen eten, in orde brengen van de uitrus ting, enz., gingen wij ons gereedma- 1'.om voor de oefening uit te ruk ken. i.edcn werd door de twee bataljons van liet 21ste regiment infanterie, waaraan was toegevoegd het 11e ba taljon van het lüdc regiment infuntc- itl-, een regïnientsoefuning gehouden onder leiding van den commandant van eerstgenoemd regiment, den lui- tenant-kolonel W. D. A. Oj>üorst. De navolgende onderstelling diende tot grondslag van de oefening Een geslagen roode troepenmacht, uit alle wapens bestaande, is over Muiden teruggetrokken op Lajen en Eeinnes-Builen en in den avond van 21 Augustus aldaar aangekomen, ter wijl haar achterhoede te Naaiden weder front naar 't Westen heeft ge maakt. Ecu blauwe troepenmacht vervolgt, doch haar ontbreekt cavalerie en de voeling met den vijand is slechts door zwakke wielrijdersafdeeling,(n under lie u don. Ten einde aan de roode troepen macht geen rust te gunnen, zijn nog in den nacht van 21 op 22 Augustus het 21ste regiment met 1 batterij van het 1ste regiment veldartillerie per spoor vervoerd van Amsterdam naar station Loenen-Vreeland, met op dracht van daar over 's-Graveland en Crailosche brug naar Laren te mar- clieeren en de troepen, welke zich al- da xr mochten bevinden, krachtdadig aan te vallen en op Blaricum terug to worpen. Om zich evenwél zoo snel mogelijk aan de vervolging te onttrekken, be sluit de commandant der roodo ivoe- pen, in den morgen van 22 Augustus den terugtocht voort te zetten over Eetkïiies-Binnen en Baarn op Amers foort. Om S uur v.m. ontvangt de com- maiuiant van liet He bataljon van het 13de regiment infanterie te Laren den last, met zijn iataljon stelli:m te j nemen ter hoogte van het St. Jans- kerkjiof b-t dekking van den terug tocht. togcjn handelingen van de vijan- I d-elijko üovijoii-afdeeling, die in op- 1 marsch is gemeld over Vreeland naar 's-Graveland, en zul aldaar stand moeten houden in afwachting van nadere bevelen van den commandant der achterhoede, welke te 10 uur v.m. van Haarden over Laren den terug tocht zal aanvangen, Bij het lis bataljon 10de regiment infanterie waren ingedeeld een bat terij van het 2de regiment veld-artil- lerie (gemarkeerd) en een eskadron van het lsfe regiment huzaren uit Amersfoort. Reeds vroeg werden eenige knallen gehoord, ten toeken dat beide par tijen contact, gekregen hebben en het duurde niet lang, of het aanhoudend infanterie- en artillerievuur deed hoo- ren, dat het gevecht op zijn hevigst nas, totdat om half twee ongeveer de hoornblazer het signaul gaf, dat de oefening was geëindigd. Hoewel ons gevecht van zeer vrede- lievenden aard was, had er toch een ongeluk plaats, Zcoals zeer velen zullen weten zijn in bijna alle kazernes honden, die met de landsverdedigers goede vrien den zijn. De kazerne is ook hun te huis en ze worden er verpleegd als kinderen door hun moeder. Nu moot men niet denken, dat deze honden bij kampeeren der troepen in de kazer nes achterblijven. Zoowel de soldaten als de hondjes voelen zien daarvoor te veel aan elkaar gehecht en zoo zijn onze hondjes deze dagen onze logees. Ook de hond uit de Ileldersche ka zerne kon niet van zijn makkers scheiden en houdt ook verblijf in het kamp. Vanmorgen is hij evenwel, terwijl hij den troep volgde, onvoorzichtig geweest en kwam onder den trein te recht. Gelukkig bracht hij er het leven nog bij af. doch bleef met een gebroken poot liggen. Vlug was evenwel een brancard op de plaats van het ongeluk en binnen korten tijd was .het slachtoffer in het Natuurlijk gingen we direct bij te rugkomst in het kamp naar onzen Max informeeren en vonden hem te rug met zijn poot in een gipsverband. Nu hopen we maar, dat alles weej terecht bij hem komt, maar hoe "t ook zij, hij behoeft niet 'bevreesd te zijn, dat hij zal worden afgekeurd. Onze oefening werd heden bijge woond door den generaal-majour Klerk de Reus, commandant der 1ste divisie, die daartoe met zijn adjudant, in den avonds van 21 Augustus was gearriveerd. Om half vier waren we weer in het kamp ierug en konden de avonduren dezen keer aan rust of uitspanning Ucstedan. Even voordat ik dit bericht weg zond begaf ik mij naar de ambulance tent. In een der hoeken lag op een matje en met een kleedje van gaas togen het plagen der vliegen op "zijn lichaam, onze trouws hond met zijn verbonden poot. Zijn bakje melk stond naast hem en af en toe werd hem dit gepresenteerd om een slokje te ne men. Eigenaardig was het, zoo vertelde- iemand van het hospitaal-personeel, dat toen Mux bij terugkomst van den troep de trommels hoorde roffelen hij, niettegenstaande hij vele pijnen door stond en pas ontwaakt was" uit. rijn met chloroform toegepaste sluime ring, wilde opstaan en begon te jan ken, dat hij zijn vrienden bij hun thuiskomst niet kon begroeten. Brandje. Doordat een kincl met lucifers spee'de is er gisterenmiddag om streeks half twee, brand ontstaan in de Nobels Ira at no. 19 rood, waar de heer J. de Herder Wront. De Poliüe- spuit en de Tien waren spoedig aan wezig, doch er behoefde geen water gegeven te worden, do vlammen wa ven spoedig gedoofd. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water was ■hedenmorgen te 6 uur CO graden, eu to 12 urn- 's middags 62 graden. EEN BIJTLUSTIG MAN. Vannacht om half 3 kwam Geer- truida tan der H. zich aan 't Politie bureau beklagen over den man met wien zij samenleeft, P. M. Daar had zij reden toe, want AL had haar, bij een twist, een flink stuk "in den neus afgebeten. Een dergelijke bijtlustigc neiging heeft M. reeds vroeger bevangen. Toen beet hij van dezelfde vrouw een der ooren geheel af, Voor deze mis handeling moest hij zes maanden ge vangenisstraf ondergaan. Deze bijl-recidivist zal nu zeker geen geringe straf ondergaan. IIULDEBETOOGING AAN DE KONINGIN. Het voorloopig sub-comité te Haar lem van de huldebetooging aan I-I, M. de Koningin, in September a.s. te Amsterdam, heeft heden aan tal van plaatselijke vereenigingen een circu laire verzonden om dezer dagen een of meer afgevaardigden te zenden naar de vergadering, die zal gehou den worden in het lokaal der Ilaarl. Jongelingsvereeniging. Tevens is ver zocht aan die afgevaardigden de be voegdheid te geven om de vertegen woordigende vereenigingen bij het plan. te doen aansluiten. Vereenigin gen die medewerken zijn tevens uit- genoodigd om nu reeds een foto of schets van haar vaandel met beschrij ving der kleuren te willen zenden aan den secretaris van het hoofdcomité. „CRESCENDO". Op uitnoodiging van de Vereen, tot veredeling van het volksvermaak te Rotterdam, zal de rnuziekvereeniging „Crescendu", directeur de heer H. W. Hofmeester, in de sociëteit ,,De Doe len", aldaar een concert geven op Koninginnedag a-s. SOC. „TROU MOET BLYCKEN". Concert op Zondag 24 Augustus 1913, 'savonds te 81/4 uur, te geven door de Muziek vereen. „Harmonie", DirecteurC. F. W. Wernecke. Programma 1. „Le Chef dc Corps", marche mi litaire, A. Bury. 2. Ouverture „Piqué Dame", Fr. v. Suppé. 3. La lettre de Manon, E. Gillet. 4. Grande fantaisie de l'opcra „Ri- goletto", G. Verdi. 5. Ouverture „MSdchen von der Spule"', Fr. v. Suppé. 6. Cortègc de ballet, L. Montagne. 7. Theresen Walzer, C. Faust. 8. Fantaisie de l'opéra „La Trou- vère", G, Verdi. ORGELBESPELING in de Creole- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 26 Aug. 1913, des n van 1—2 uur, door den Heer Louis Robert: Programma: 1. Herr Goit, dich lo- bén wir (a 5 voici), J. S. Bacfhi. 2. Braeljidiu in und Fuge c kl. t, F. Men- delssolur-Bartholdy. 3. Pastorale, Rich. Hol. 4. Toiislück no. 2, (Alle gretto), Niels W. Gade. 5. Chanson de Nuit, E. Elgar-Brewer. 6. Pour Toussaint,, Gabr. Dupont. 7. Marohc de la symiphioim-cantat© „Ariane", Alex. GuilmaJi't. ONGELUK. Hedenmorgen om kwart voor 9 i kwam de bierhandelaar Dieben, wo nende Nassaustraat, met zijn met een paard bespannen bierwagen van de Klein© Houtbrug den Kamp-arsingel oprijden. Bij het afrijden der brug schrok het paard voor de bel der Eledrischo tram en gleed tevens nit door de glad heid der rij-stj-aat aldaar, waardoor liet door den wagen opgeduwd werd, struikelde en met den kop, borst en een der pooten terechtkwam door de spiegelruit van de vleeschlhouwerij van den heer Q. Schouten op den hoek van den Kampersingel en Klei nen Houtweg, waarbij het zich vrij belangrijk verwonddo aan de borst en schouder, en aan den kop ontvel lingen opliep. Hevig bloedende werd het uit zijn positie verlost en overge bracht naar het erf van den land bouwer Buijs aam den Kampersingel waar de wonden verbinden werden door den Rijksveearts Fiohil. Men hoopt het paard in het levi\i te houden. Bij den vleeschhouwer Schouten werd behalve de spiegelruit, die verzekerd was, ook gebreken een porseleinen weegschaal ter waarde van f 45 en een marmeren blad, staan de voor de ruit, waarop de naam van Schouten, enz., ter waarde van f 15. Persoonlijke ongelukken vielen niot voor, wat wel een wonder is, daar do vleesclihouwer Schouten juist voor de ruit waardoor het paard te rechtkwam, stond t© wegen. Om elf uur had men alweer oen nieuwe ruit in laten z©tten. DE WOGNUMMERS. Het gemengde koor „Jacob Kwast", heeft ons Vrijdagavond niet zoo vol daan als andere keeren. Zijn eerst© nummer ,,De Liefste Plek" muziek van Staugé, was wat intonatie betreft, bedenkelijk te noe men, vooral in de tweede strophe door tenor en alt bij de woorden: „Vol plannen wel in 't rond, Ea sjrrak na lang gepeizo". En wat wij van dit beroemde koor ninuuer hoorden was, dat één der par tijen, althans één der stemmen, domi neerde, en wel de tenor, zelfs met min. der goed© stemmiddelen. D© sopraanpartij klonk over het ge heel hoewel de stemmenqualiteit mooi is te zwak tegenover de aade- re partijen. Het kwam ons dan ook voor, dat de VVognummers Vrijdagavond niet erg gedisponeerd waren, of met d© reso- neerende accoustiek der Greote Kerk t© kampen hadden. In het tweede uitgevoerde nummer „God is mijn Herder", een mooi stuk je muziek van Dvórók, werd zelfs de diapasson naar beueden gedrukt. Gelukkig ging het allengs beter. „Ecce, quomodo moritur" klonk even wel nog wat gejaagd en ook hier was d© tenorpartij weer minder goed wat intonatie betreft. Het „Jesu Dulcis memoria" van Köthe was beter en in dit nummer hoorden we voor het eerst weer een mooiou samenzang en de bekende ver zorgde nuanceering. Wat dit laatste betreft, zijn de Wog- nummera wel het best in hun pianis simo's. In het reeds meerdere malen van dit koor gehoorde „De Trouwe vader houdt de Wacht" (muziek van F. Abt) was het vooral de sopraan-solo die de toehoorders bekoort. Deze verdienste lijke zangeres is :t dan ook die de cler Wogmimmers mede ophoudt en aan hun optreden een bijzondere at tractie geeft. Dit bewees zij ook in „Avond" van Nessier, De kerk was goed bezet en de kleine schar© mag zich dit een ©en achten in onze muzikale stad. In onze eigen omgeving rondziende, ontwaren wij corporaties die zelfs hooger staan dun de Wognuuuners, maar bij een openbaar optreden niet zooveel publiek trekken. Maar liet is nu eenmaal mode ge worden naar bepaalde concerten toe ie gaan omdathet antwoord weel ge wel geachte lezers! „Een profeet nooit in zijn eigen land geëerd svordt. CIRCUS SIDOLI. Vrijdagavond trok het circus ander maal veel publiek, ofschoon nog me nige plaats op de eerste rangen onbe zet bleef. Niet minder dan 21 nummers be vatte liet programma, welke zonder uitzondering alle even correct uitge voerd werden. Op het gebied van paardondressuur wa.s veel te genieten. Allereerst Bare ness© Leokodie welke zich doet ken nen als een schoolrijdster first class, eveneens als de heer Schumann toont te zijn, een dresseur, zooals wij ze ju geen jaren zagen. Doch het m-nuner van den avond is ongetwijfeld het optreden van den heer Sidoli zelve met zijn 24 hongste.i, nl. 8 zwarte, 8 vossen en 8 schimmels zagen wij vroeger meermalen een der gelijk nummer vertoonen, dan ston den rondom de piste wel een dozijn mannetjes met de karwats gereed, om de behulpzame hand te bieden. Bij den lieer Sidoli is dit overbodig, al leen bij den in- en uitgang staat hulp gereed, doch die blijkt overbodig te zijn. De paarden luisteren even nauw keurig naar hunne namen, als men- sclien dit doen. Hoe dit 24-tal door elkaar galoppeert, waardoor men denkt, dot de paarden zeker nn ndet meer op hun plaatsen terecht komen, een enkele roep \an den directeur is voldoende, om de paarden zich te doen rangschikken, zooals hij dat wenscht. Zij., die nog geen bezoek brachten aan circus Sidoli, zijn hier toe nog eenige avonden in de gelegenheid. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: P. Koopman, Nieuwe Kruisstraat 10, een rokje; .1. v. Drunen, Krom 39 rood, een pakjo met damesgoecLsren; J. van Dijk, Uit ten Boschstraat 3, Heemstede, een armband; G. Kops, Wijde Geldeioozo pad 22, een knoophaakje; W. Schoo. "paarne 26, een parapluie; G. Vre- naa.ij, Korte Wolstraat 5, een paar handschoenen; mevr. de Wed. ie Grange, Groote Houtstraat 153, een lorgnet; M. Zijlmaker, A. L. Dyse- rinckstraat 84, een kindermiuis.W. van Dantzig, Oraujeboomstraa.t 69 zw. een ketting van een schaar. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Grond werkers. Donderdagavond was in café Bras aan den Sloterweg een vergadering van arbeiders belegd, waarin door een tweetal bestuursleden van do bestaan de vak vereenigin gen van Grondwer kers hei woord werd gevoerd. Een 14-tal personen gaven zich als mi weer op als lid. De volgende week zal er in een te bowlen vergadering een bestuur veerden saamgesteld. Het zal dan een vereeniging worden, die aangesloten zal zij bij den bond van grondwerkersvereenigingon te Amster dam. Op de voordracht. De heer J. A. Huisman, hoofd der o. 1. school no. 9 (bij Halfweg) komt voor op de voordracht als hoofd eener o. 1. school te Amersfoort Arbeidstoest andc-n. Bij den landbouwer W. aan den Sloterweg, waar men bezig was met de slooindorschmachine te dorschen, staakten Vrijdag enkele arbeiders, om dat aan hun eisch om 25 cts. inplaate van 22 cent per uur te mogen ontvan gen, niet werd voldaan. Zij werden onmiddellijk door anderen vervan gen. Bij den landbouwer R. aan den Aalsmeerderweg, wilden een paar ar beiders in plaats van 25' cts. voor het dorsckwerk 30 cts. per uur hebben. Daar hun dit niet kon worden gege ven, vertrokken zij, echter niet, zon der al hun best le hebben gedaan ook de andere arbeiders te hewegen het werk neer te leggen, hetgeen hun evenwel niet gelukte. SLOTERDIJK. Jeugdige dieven. Men meldt ons uit Amsterdam: Sinds eenigen tijd bemerkte men dat Amsterdamsche jongelui stroop tochten hielden in Sloterwijk. Zoo w a ren gisteravond weer een 5-tal jongens van 17 h IS janr In Sloferdijk met de bedoeling konijnen le stelen uit den tuin van den heer Van der Bilt al daar. Reeds waren de jongens in den tuin toen ze gezien werden door eenige werklieden. De dieven trachtten een goed heenkomen to vinden, maar wer den nagezet door de arbeiders. Fen der jongens die een groot wit konijn had weggenomen, werd door den werkman A. van der Til gegrepen na dat deze hem een eind weegs had ach tervolgd. Aan den I-laarlerasehen straatweg wierp de jonger, liet konijn weg. Hij verzette zich hevig tegen zijn aanhouder, maar werd door Van der Til en eenige andere burgers aan de politie te Sloterdijk overgeleverd. De aangehouden jongen is de 17- jarige P. G. uit Amsterdam. De a nde re dieven allen van denzeif<len leeftijd ongeveer, werden niet gevat. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaaist of uiet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. ONAFI-1ANKEL1JKHEIDSFEES- TEN 1913. Geachte Redactie, Het zij mij vergund, geheel buiten mijn functie van secretaris der feest commissie 1913 om, een paar vragen te beantwoorden en daar eenige be schouwingen aan toe te voegen. Het feest ter herdenking onzer 100- jarige onafhankelijkheid gaat dus niet door, en dat mede als gevolg van opmerkingen als bijv. van den heer Nagtzaam, welke reeds in ingezonden stukken genoeg besproken zijn en als o.ni. van een der andere leden van den raad, die do opmerking maakte „beu" te zijn van al die feesten. Zijn dat nn grondige motieven ge weest om tegen een crediiet, geen sub sidie, te zijn, waardoor de geheel© Haarlemsche burgerij een driedaagsch feest gegeven had kunnen worden en waardoor ons nationaal bewustzijn wakker zon worden gehouden, iets, dat toch zeer zeker ook van den ge meenteraad dient uit te gaan? De Laatste opmerking doet me den ken aan een knorrigen ouden heer die niet wil hebben dat zijn eigen kin deren een feestje thuis hebben omdat de kinderen van zijn buurman giste ren ook al een feestje gehad hebben, 't Is 'n prachtig motief. Hebben allo raadsleden de memo rie van toelichting net zoo goed be keken als een hunner, die mij 24 uur voor de zitting opbeldo en me toen vroeg waarom ik bij het request geen begroot in g had ingediend; dat zou, volgens hein, toch zéér wcnschelijk geweest zijn. En toen ik daarop de opmerking maakte, dat de bogreotlng geheel vol ledig in de memorie van toelichting was opgenomen, kreeg ik tot ant woord: ..Oh, dan is die zeker ergens anders, dat ik 'in niet in de portefeuil le gezien heb!" De opmerking van een der andere leden, dat het comité nu sinds Janu ari al 100 gulden had weten te k r ij - diende natuurlijk om zijn eigen voorstel eon weinig aan te dikken, want uit de memorie van toelichting had hij zeer goed kunnen weten, rl.it alle medewerkende vereenigingen ïu.u eigen kosten zouden dekkon, hetgeen indirect een niet onbelangrijk© finan cieel© steun is. Hoe zou het dan ook anders moge lijk geweest zijn een driedaagsch feest met een program als don- do commissie samengesteld voor oen totaal bedrag van iets meer dan f ïkXKI in elkaar te zetten? Op het oogenblik der inzending van het request aan den gemeenteraad had de commissie de beschikking ge kregen over ruim f 100. welk bo-drag een paar dagen daarna reeds meer dan verdubbeld was, en zeer zelv-r had het gevraagde credic-l. geen sub sidie, niet geheel aangesproken be hoeven te worden, indien de commis sie het feest had kunnen geven zooals door haar was opgezet, oa mét de ?<•- kerheid dat, zoo door slécht i óf anderszins een onderdeel mislukken zou, zij dan tot een crediet van hoog stens 2500 bij de gemeentekas te recht kon. Waar rloor zoovele particulieren en vereenigingen zoowei financieel ais moreel zou zijn medegewerkt, twijfel de ik geen oogenblik c-r aan of de ge meente zou ook het hare er t?e Lij- dragen om Haarlem vooral bij ande re genieenten niet achter to laten bhi- ven. Dat dit mislukt is, is jammer, ten eerste omdat Haarlem r.n hij de mees te steden, dorpen en gehuchten in ons land niet heel erg voordeeljg afsteekt waar heL geldt de herdenking van onze honcerdjarige onafhankelijk heid, de herdenking van het feit, dat wij voor JGö jaar van het juk en de heerschappij van den Corsikaan be vrijd werdeneen feit van zoo groote beteekenis, dat niet aileen ons Hol land, doch ook Duitschiand. Rusland, enz rnet groote feesthetoogingen hun vreugde daarover te kennen wilha geven. In de tweede plaats is het jammer omdat nu een groot aantal Haarlem mers naar Amsterdam cn andere plaatsen zal trekken om daar de Les ten bij te wonen. En nu nog de vraag „waarom zoo'n versnippering van comités: Ko ninginnedag, Plan 1913 en 't feestco mité 1'J13, alle schijnen ze op eigen handje een feest te willen geven Als antwoord kan daarop dienen, dat comité Piuu 1913 oorspronkelijk, en in deu tijd toen de feestcoinmiss.e 1913 opgericht werd, uitsluitend het plan had tentoonstellingen te orga- seeren en te bevorderen, en zich met feesten niet wenschie bezig le honden. De vereeniging „Koninginnedag" antwoordde op een desbetreffend schrijven van de feestcommissie 1913, waarin verzocht werd de leiding der feesten op zich te willen nemen of met het feestcomité te willen samen werken, dat zij geen aanleiding vond om aan feesten, als door het comité opgezet, deel te nemen, zoodal, waar uit de toegezegde steun van zoovele an dere vereenigingen bleek daldellaar- burgerij de herdenking van onze on afhankelijkheid feestelijk wilde vie ren, de commissie vol vertrouwen de haar ojjgedragen taak op zich narn, niets anders verwachtende o? zij zou daarmee in alle aeelen slagen. Er rest rnij nog een hartelijk woord van dank aan besturen en commissie leden der medewerkende vereenigin gen voor de aangename én welwillen de wijze waarop deze hoeren mijn. laak als secretaris hebben verlicht, eu u mijnheer de Redacteur voor de wel wat groot uitgevallen plaatsruimte, die u zoo vriendelijk was mij af le staan. JOH. M. SCIIMIDT, Haarlem, 23 Augustus 1913. Binnenland HOSPITAAL-KERKSCHIP. Het Hospitaal-kerkschip „De Hoop" is te Grimsby aangekomen. Alles "vel, DE WERELDVREDE. Kardinaal van Rossum heeft, naar de „Res."-bode meedeelt, hei be schermheerschap aanvaard van de Ned. R.-K. Vereeniging to'. L>ev;rJe- ring van den Wereldvrede. INVOER UIT OOST-lNDlé IN BELGIS Men seint uil Brussel: dat, n.aat de .jMoniteur" meldt, de gezondheids maatregelen tegen cholera of pest van toepassing zijn op allo goederen uit Batavia afkomstig. VEDRONKEN. Gisteren is te Schel II ngwonde oen kindje van 15 maanden van den werk- 'rnan VV. Drijver, in eer. onbewaakt oogenblik in een sloot- gevallen en verdronken.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1